Autor Wątek: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.  (Przeczytany 52330 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

• Moderator Globalny
  • "Jutro to dziś - tyle że jutro"
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #465 dnia: Maj 17, 2021, 22:28 »
Widziałem tę pierwszą grupę, napisałem o tym TU
The Dark Side of the Moon

Offline suchyy

• Senior
« Odpowiedź #466 dnia: Maj 17, 2021, 22:50 »
Jeszcze jeden przelot można dzisiaj wyhaczyć, 17 min. przed północą! Niestety u mnie nadciąga front atmosferyczny i chmury z wolna zaczynają pożerać niebo od południowego zachodu, więc chyba będzie lipa z obserwacji drugiego przelotu! :(
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2021, 23:30 wysłana przez suchyy »
Pozdrawiam: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

• Senior
« Odpowiedź #467 dnia: Maj 18, 2021, 10:54 »
Jednak udało mi się załapać na drugi przelot w dniu 17 maja (przed północą). Akurat Lublin trafił tak szczęśliwie, że znalazł się w "przesuwającej się" nad Polską wąskiej dziurze w chmurach, gdzie na obrzeżach była cieniutka warstewka postrzępionych chmurek, przez którą właśnie mogłem obserwować najnowszy Starlink-train, szokująco jasny, jak na taką odległość od obserwatora. Mimo sporej wysokości, o wiele wyższej niż ta, do której przyzwyczailiśmy się przy oglądaniu dotychczasowych przelotów (na dwie doby po starcie) były niezwykle jasne (obstawiam na ok. 2mag, a może i nawet lepiej). Popatrzcie na fotkę, zrobioną w niewyszukany sposób przez mojego krajana-lubelaka (user:lemarc na  Astropolis):

Źródło

... jak widać pierwsza grupa (32 szt.) niezwykle jasna (widoczne były przez woal chmur!), druga grupa (20 szt. - widoczne na foto przy prawej krawędzi fotki) znacznie słabsza - satelity prawdopodobnie ustawione były (prawie) na sztorc względem Słońca (dlaczego: wyjaśniałem: TUTAJ), no i leciały wyraźnie rzadziej niż pierwsza grupa! Dodatkowym czynnikiem dla wyjątkowej jasności pierwszej grupy była (paradoksalnie) większa wysokość, bo satelity lecące w gęstej jeszcze zbitce kumulowały jasność w pojedyncze punkty.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2021, 11:16 wysłana przez suchyy »

Online mss

• Moderator Globalny
  • Space is not only about science, it is a vision,
    • Astronauci i ich loty...
« Odpowiedź #468 dnia: Maj 19, 2021, 08:53 »
@suchyy: przegląd wszystkich filmików na YT ze startów Starlinków do tej pory dał następującą statystyką po 30 takowych startach jak w załączniku (czy @suchyy u Ciebie podobne dane?):

Przed następnym startem zaplanowanym za tydzień - Falcon 9 | Starlink-29 | 26.05.2021.

Miłego liczenia!
Intel Core i5-2320 3GHz/8GB RAM/AMD Radeon HD 7700 Series/HD 1 TB/Sony DVD ROM...

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #468 dnia: Maj 19, 2021, 08:53 »

Online mss

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #469 dnia: Maj 22, 2021, 03:17 »
flare from Starlink 1141, catalog number 45051.

Intel Core i5-2320 3GHz/8GB RAM/AMD Radeon HD 7700 Series/HD 1 TB/Sony DVD ROM...

Online mss

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #470 dnia: Maj 26, 2021, 23:31 »
@suchyy:

Starlink-29 (Starlink V1.0-L28)  2021-044  - 26-05-2021 / 20:59:35 CEST

Offline Limax7

• Weteran
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
« Odpowiedź #471 dnia: Czerwiec 02, 2021, 21:26 »
Następny start Starlink-L29 nie prędko, chyba w lipcu i z zupełnie innego miejsca bo z zachodniego wybrzeża USA. Starlinki mają polecieć na orbitę o nachyleniu 70 stopni...

Ciekawe jak to się przełoży na ich obserwacje  ::)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

• Senior
« Odpowiedź #472 dnia: Lipiec 02, 2021, 23:20 »
Adam, ale już mamy trzy kolejne Starlinki na orbitach polarnych, które poleciały 30 czerwca w misji: Transporter-2. Szkoda, że pogoda się akurat popaprała, bo jutro (tj. 3 lipca) ok. wpół do drugiej będzie widoczny potencjalnie z terenu Polski wysoki przelot tych nowych trzech Starlinków (3003, 3004, 3005) na skrzyżowaniu ze Starlinkami z ostatniej paczki (Starlink-29/V1.0-L28). Starlinki z paczki: V1.0-L28 będą ok. 4 min. wcześniej wychodziły z cienia Ziemi w gwiazdozbiorze Orła (40° S), po czym będą zmierzały ku wschodniemu horyzontowi, po drodze przecinając trajektorię trzech nowicjuszy polarnych, jak to widać w załączniku. Niżej wizualizacje ze Stellarium (vidoki FPV - Lublin) i z CelesTrak (wizualizacja orbitalna on-line Starlinków). Czwarty załącznik to aktualny TLEs dla wszystkich Starlinków na dzień dzisiejszy (dodałem inne satelity wizualne, aby ich nie mylić ze Starlinkami, łącząc źródła TLEs z CelesTral: starlink i visual).

PS Oczywiście nowe Starlinki lecą nadal w "łańcuszku" z pozostałymi maluchami  (łącznie 88 satelitów) - Transporter2-train na trzecią dobę po starcie (pisałem o tym: TUTAJ), ale pozostałe satelity to mikrusy pewnie niewidoczne nawet przez lornetkę! Zweryfikować się nie da, bo u mnie zachmurzenie całkowite!  :(
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2021, 11:25 wysłana przez suchyy »

Offline suchyy

• Senior
« Odpowiedź #473 dnia: Lipiec 02, 2021, 23:35 »
... a tak wygląda na obecną chwilę pozycja orbity (na biało) nowych, trzech Starlinków polarnych (3003, 3004, 3005, wystrzelonych w misji: Transporter-2) wobec orbity pozostałych 10-ciu Starlinków polarnych (wystrzelonych w misji: Transporter-1) na tle całej konstelacji Starlink:
Źródło.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2021, 11:12 wysłana przez suchyy »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #474 dnia: Lipiec 07, 2021, 09:47 »
A jak szanse na kolejne dni? Coś wiadomo?

Offline suchyy

• Senior
« Odpowiedź #475 dnia: Lipiec 10, 2021, 11:40 »
A jak szanse na kolejne dni? Coś wiadomo?

Soorki, że wcześniej nie odpowiedziałem, ale moja "blaszanka" zaczęła się buntować (wygląda, że zasilacza do wymiany/naprawy), a nie lubię pisać "ze szkła" (nie wiem jak Ci młodzi smartzombi mogą bez przerwy wlepiać gały w te szkiełka  ::) )!

Z mojej lubelskiej miejscówki dzisiaj (10 lipca) ostatni wieczorny przelot CSS: górowanie (22:02:39 |10° SSW) i wejście w cień Ziemi niecałe 3° pod i tuż za Antaresem.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #475 dnia: Lipiec 10, 2021, 11:40 »