Wydarzenie doniosłe, ale na Kosmonaucie nie ukazała się, do tej pory, nawet drobna wzmianka na ten misji Mars2013 i udziału w niej zespołu z Polski.
02.02.2013 łazik Magma White dotarł do bazy na pustyni w Maroko.
04.02.2013 Dwa dni później dotarła tam załoga ABM SE. Robot został rozpakowany, złożony i dostosowany do warunków „marsjańskich”.
Widok na pustynną bazę złożona z kilku namiotów. W jednym z nich Zespół ABM SE szykuje łazik do misji Mars 2013.
Prace przy montaży łazika w bazie na pustyni.
05.02.2013 Wieczorem uruchomiono po raz pierwszy łazik.
06.02.2013 Następnego dnia przeprowadzono testy terenowe. Ich celem była konfiguracja i sprawdzenie łączności oraz ocena zdolności robota do poruszania się w lokalnym terenie. Testy wypadły pomyślnie. Udało się również nawiązać łączność satelitarną z robotem. Można nim kierować zarówno z bazy na Saharze jak i z biura firmy w Toruniu.
08.02.2013 Zespół ABM SE opuścił pustynną bazę i udał się w drogę do centrum kontroli misji do Innsbrucka. Centrum Kontroli Misji zajmuje całe piętro w jednym z biurowców w Innsbrucku z widokiem na Alpy. Pracuje w nim oprócz Polaków około 50 Austriaków z Forum Kosmicznego.
Łazik Magma White gotowy do misji, pozostał na miejscu pod okiem Austriaków z misji „marsjańskiej”. Oficjalne rozpoczęcie misji jest zaplanowane na 11.02.2013.
09.02.2013 Sobota była dniem wolnym. Nie odbywały się żadne testy. Obóz na pustyni odwiedził marokański Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Polski łazik, kierowany z Centrum Kontroli z Innsbrucka zrobił na delegacji duże wrażenie. Wszyscy podkreślali wielką wagę i potencjał dla dalszych wspólnych projektów z udziałem marokańskich władz i uczelni oraz międzynarodowych zespołów naukowo-technologicznych.
Mars2013 ma oficjalną aprobatę Króla Maroka.
Zdjęcie łazika Magma White w 3D wykonane przez węgierski łazik PULI w trakcie wizyty Ministra Nauki Maroka.
11.02.2013 Oficjalne rozpoczęcie misji Mars 2013. O godzinie 10.00 w ramach pierwszego EVA astronauci wykonali szereg zaplanowanych eksperymentów na symulowanej powierzchni Marsa. Zespół ABM SE testował operacje łazikiem w pobliżu bazy w trybie 10 minutowego opóźnienia. Wydarzeniem dnia była jednak łączność trójstronna pomiędzy Mission Support Center w Innsbrucku, bazą symulacji w Maroku i Międzynarodową Stacją Kosmiczną!