Przy okazji udziału Mars Society Polska i ABM Space Education w międzynarodowym projekcie World Space Week zorganizowaliśmy konferencję prasową w marsjańskich klimatach.
Foto1 Przygotowany teren symulujący powierzchnię Marsa
Na konferencji oficjalnie ogłosiliśmy plan organizacji europejskiej edycji zawodów łazików marsjańskich, European Rover Challenge, w Polsce. Będzie to międzynarodowe przedsięwzięcie, którego głównymi inicjatorami są Mars Society Polska, ABM Space Education i austriacki OEWF. Zawody są przeznaczone dla zespołów akademickich złożonych ze studentów, absolwentów i pracowników naukowych z danej uczelni lub współpracujących uczelni. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, który w najlepszy sposób wypełni zadania wyznaczone przez regulamin zawodów. Termin zawodów nie został jeszcze dokładnie określony. Na pewno odbędą się jesienią, we wrześniu lub październiku przyszłego roku.
Foto2 Mateusz Józefowicz ogłasza organizację zawodów ERC w Polsce w 2014 r.
Foto3 Łazik w błyskach fleszy
Trzydniowe zawody będą miały za zadanie wyłonić zwycięski zespół. Rywalizacja będzie odbywać się w pięciu, niezależnie punktowanych, zadaniach. Prezentacja plus cztery konkurencje terenowe: pobieranie próbki, obsługa panelu inżynieryjnego, przejazd terenowy, wsparcie astronauty. Konkurencje będą zbliżone do tych rozgrywanych w ramach zawodów URC, aby konstrukcje zbudowane przez studentów mogły wziąć udział w europejskiej i amerykańskiej edycji zawodów.
W pierwszej edycji, jedna z konkurencji będzie przebiegała w nieco odmienny sposób. Sterowanie łazikiem będzie się odbywało, nie z polowego stanowiska, znajdującego się w miejscu rozgrywania zawodów lecz z centrum kontroli misji na rodzimej uczelni danego zespołu.
Foto4 Wojciech Głażewski współtwórca sukcesu polskich łazików na zawodach URC
Z uwagi na to, że zawody będą się odbywały w pobliżu "cywilizacji", w odróżnieniu od rozgrywanych w głębi pustyni zawodów URC, chcemy umożliwić widzom bezpośrednią obserwację zmagań zespołów oraz ich śledzenie w mediach elektronicznych.
W ten sposób chcemy, aby elitarne zawody przeznaczone dla wąskiej grupy stały się inspiracją, zarówno dla innych studentów jak i dla dzieci i młodzieży, do aktywnej działalności w szeroko rozumianym sektorze kosmicznym.
Zawodom ERC będzie towarzyszył projekt edukacyjny skierowany do młodych entuzjastów kosmosu i robotyki.
Foto5 Nasza specjalistka od projektów edukacyjnych dla dzieci Adrianna Sieklicka
Więcej informacji na temat planowanych zawodów ERC już wkrótce ukaże się na nowej stronie MSP i ERC. Regulamin zawodów będzie gotowy do końca października. Szukamy odpowiedniego miejsca na lokalizację pierwszej edycji zawodów i sponsorów którzy wesprą nas finansowo w tym ambitnym zadaniu.
W najbliższym czasie planujemy serię spotkań ze studentami w wybranych ośrodkach akademickich w Polsce. Celem spotkań jest zachęcenie studentów do budowy łazików i udziału w zawodach ERC. Ideę tych zawodów chcemy promować również na europejskich uczelniach miedzy innymi za pośrednictwem oddziałów i organizacji związanych z TMS na terenie Europy. Dobra okazją będzie zbliżająca się Europejska Konwencja Mars Society w Paryżu. Nasze działania związane z promocją zawodów ERC na polskich i zagranicznych uczelniach wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznając środki finansowe na realizację tego zadania.
Zgromadzeni na konferencji dziennikarze mieli okazję zadać pytania koordynatorom akcji World Space Week, w trakcie bezpośredniego połączenia z Gernotem Groemerem z centrali w Austrii.
Odbyło się również połączenie z uczestnikami IV Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej. Biorą w niej udział członkowie MSP i ABM SE, którzy mieli swoje wystąpienia i pokaz łazika Magma4kids przeznaczonego do celów edukacyjnych.
Czeka nas ogrom pracy i każda pomoc będzie mile widziana. Liczymy na to, że uda nam się zmobilizować studentów do pracy i dobrej frekwencji polskich i zagranicznych zespołów w pierwszej edycji zawodów ERC w Polsce.
W ramach polskiej części projektu World Space Week , na terenie toruńskich zakładów firmy Wienerberger, do dyspozycji wytypowanych uczestników projektu, został udostępniony łazik Magma White z zamontowanym laserowym detektorem LIFE. Dzięki uprzejmości i pomocy gospodarzy terenu, wielkie zwały czerwonej gliny służącej do wyrobu cegły, zostały przekształcone na chwilę w symulowaną powierzchnię czerwonej planety. Rezultaty przerosły nasze oczekiwania. Teren idealnie nadawał się do realizacji zaplanowanych zadań i sprawiał nieziemskie wrażenie, co można zobaczyć nawet na zdjęciach.
Foto6 Łazik w marsjańskim klimacie
Za pośrednictwem austriackiej centrali projektu WSW, udało się nawiązać kontakt ze szkołą w Indiach i przeprowadzić symulowaną misję marsjańską z udziałem łazika, według jednego z przygotowanych przez nas scenariuszy.
Foto7 Centrum kontroli misji
Foto8 Tu byliśmy ....
Serdeczne podziękowania dla:
Dyrektora Tadeusza Grzeszczuka z Zakładów Wienerberger w Toruniu i dla Pana Piotra Budnego z Wienerberger
Oraz dla:
Łukasza, Łukasza i Łukasza – czyli firmy Multimedia Creators (
http://www.multimedia-creators.pl/), którzy zapewnili profesjonalny dostęp do Internetu w terenie.