Autor Wątek: Polski Program Kosmiczny  (Przeczytany 5975 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LooZ^

  • Gość
Polski Program Kosmiczny
« dnia: Grudzień 30, 2013, 01:49 »
Tak w ramach rozluźnienia. Polska Agencja Kosmiczna powstaje, ma gwarantowane fundusze rzędu 2-3 miliardów złotych, wy stajecie na jej czele. Co robicie? Skąd odpalać polskie rakiety lecące na orbitę? Co budujecie na początek? Kogo finansujecie? Dajcie się ponieść fantazji ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 30, 2013, 10:20 »
Jak najwięcej zlecam polskim firmom do wykonania w tej agencji, staram się dokonać zrobić przegląd możliwości i trendy rozwojowe. Ale ogólnie pewnie celuję w małe satelity, odstawiam na bok jakiekolwiek dyskusje o rakietach i co najwyżej mocno negocjuje ze wszystkimi - od Stratolaunch po Chińczyków coś w stylu "opcji" lotów na rakietach.

:)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 30, 2013, 11:08 »
Jak najwięcej zlecam polskim firmom do wykonania w tej agencji, staram się dokonać zrobić przegląd możliwości i trendy rozwojowe. Ale ogólnie pewnie celuję w małe satelity, odstawiam na bok jakiekolwiek dyskusje o rakietach i co najwyżej mocno negocjuje ze wszystkimi - od Stratolaunch po Chińczyków coś w stylu "opcji" lotów na rakietach.

:)
            ... niekoniecznie, jakis czas temu za czasow Zenona Kulpy sugerowano wykorzystanie starych migow + wlasna rakieta do wynoszenia malych ladunkow w kosmos. Od biedy daloby sie to zrobic, 3-4 cubesaty miesiecznie wlasnym transportem+ladunki umieszczane za pomoca innych nosicieli - byle do ISS, bo tu bedzie rynek na dowoz, a potem to juz ladunek sam moze leciec;-) Wszystko w formie konkursow. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 30, 2013, 11:39 »
Ciekawa koncepcja Adamie tylko nie jestem pewien czy mozliwa w najblizszyn czasie, ambicje sa ale srodkow do ich wykonania nie ma.
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 30, 2013, 11:39 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2013, 13:40 »
            ... niekoniecznie, jakis czas temu za czasow Zenona Kulpy sugerowano wykorzystanie starych migow + wlasna rakieta do wynoszenia malych ladunkow w kosmos. Od biedy daloby sie to zrobic, 3-4 cubesaty miesiecznie wlasnym transportem+ladunki umieszczane za pomoca innych nosicieli - byle do ISS, bo tu bedzie rynek na dowoz, a potem to juz ladunek sam moze leciec;-) Wszystko w formie konkursow. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                       Adam Przybyla

Moim zdaniem raczej słabe argumenty, które by były mocno nieopłacalne. Małe ładunki, które mają sens to np 20, 50 czy 100 kg. CubeSaty wciąż tam idą w dostawkę i wciąż są robione małymi kosztami. Dlatego też wystrzeliwanie samych cubesatów nikomu by się nie opłacało - a ostatnią rzecz jaką chcemy to utrzymywanie/podtrzymywanie kolejnej gałęzi przemysłu w Polsce kosztem innych. :)  Poza tym skoro są inni - i jest ich coraz więcej - to znaczy, że potencjalnie ceny będą spadać. Znów zła wiadomość dla budowy własnego systemu rakietowego.

Poza tym skąd latać? Z Polski nie za bardzo, bo mamy strasznie dużo samolotów nad głowami. Reszta Europy też nie za bardzo - z tego samego powodu. Raczej widzę tutaj potężne problemy z organizacji lotów. Warto tu zauważyć, że wystrzeliwanie rakiet to naprawdę maciupci kawałek sektora kosmicznego, którym naprawdę nie warto się zajmować.

Lepiej cisnąć w stronę tego, co jest rozwojowe i gdzie szybko można by doprowadzić do zaawansowanych rozwiązań. A w tych ograniczeniach marzycielskich narzuconych przez Looza dość szybko pewnie dałoby się pchnąć np małą misję ku planetoidzie NEO (przy okazji demonstrator tech). Lepsze to to od pracowania nad rakietami? :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 30, 2013, 16:00 »
Ciekawa koncepcja Adamie tylko nie jestem pewien czy mozliwa w najblizszyn czasie, ambicje sa ale srodkow do ich wykonania nie ma.
            ... moja? Ja tylko sobie przypominam czyjes pomysly;-) BTW, apropos cudzych pomyslow, podoba mi sie Flexible P. ida "wszedzie" ale tylko te rozwiazania, ktore pokazuja, ze pojawia sie postep dostaja kase. Nie ma problemu, ze ktos zagarnie kupe grantow, a po dluzszym czasie efekt jest zerowy;) Z powazaniem
                                                                                                    Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2013, 16:05 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 31, 2013, 14:52 »
Doganianie Korei Północnej na starych Migach jest dziwacznym pomysłem, choć sympatycznym ("Polak potrafi"). Zgadzam się całkowicie z Krzysztofem, że nie ma żadnego sensu próbować wchodzić na bardzo hermetyczny już rynek transportu orbitalnego. Kilka agencji rządowych oraz kilka prywatnych przedsiębiorstw amerykańskich opanowało go i zmierza w kierunku jego potanienia traktując to jako priorytet. (Inna sprawa, że po wyeliminowaniu kilku graczy i powrotu do monopolu efekt końcowy może być odwrotny.)

Przykładem trzeźwego podejścia jest Kanadyjska Agencja Kosmiczna, która ma świetnie rozwiniętą infrastrukturę satelitarną, a także bierze udział w poważniejszej eksploracji dzięki współpracy z NASA. Ma swój znaczący udział w ISS - przede wszystkim Canadarm, a także kilku astronautów na jej pokładzie. Inne kraje idą w podobnym kierunku poza tymi, które zdążyły załapać się na orbitę w pionierskim okresie. Obecne próby Iranu, Korei Północnej, Korei Południowej, w żadnym wypadku nie oznaczają prób wejścia na rynek - zdecydowanie są to zabiegi polityczne.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 31, 2013, 15:06 »
Doganianie Korei Północnej na starych Migach jest dziwacznym pomysłem, choć sympatycznym ("Polak potrafi"). Zgadzam się całkowicie z Krzysztofem, że nie ma żadnego sensu próbować wchodzić na bardzo hermetyczny już rynek transportu orbitalnego. Kilka agencji rządowych oraz kilka prywatnych przedsiębiorstw amerykańskich opanowało go i zmierza w kierunku jego potanienia traktując to jako priorytet. (Inna sprawa, że po wyeliminowaniu kilku graczy i powrotu do monopolu efekt końcowy może być odwrotny.)

Przykładem trzeźwego podejścia jest Kanadyjska Agencja Kosmiczna, która ma świetnie rozwiniętą infrastrukturę satelitarną, a także bierze udział w poważniejszej eksploracji dzięki współpracy z NASA. Ma swój znaczący udział w ISS - przede wszystkim Canadarm, a także kilku astronautów na jej pokładzie. Inne kraje idą w podobnym kierunku poza tymi, które zdążyły załapać się na orbitę w pionierskim okresie. Obecne próby Iranu, Korei Północnej, Korei Południowej, w żadnym wypadku nie oznaczają prób wejścia na rynek - zdecydowanie są to zabiegi polityczne.
          ... nie ma starego sprzetu bywa tylko ... niedzialajacy;-) Stare migi maja swoje zalety, sa wymienialen i mozliwe do kupienia po cenie zlomu;-) Tka, jak mowilem, kazdy proboje robic cos po swojemu, przyklad japonii , uzupelniaja powoli te tehcnologie, ktirych im brakuje. BTW, amerykanei tez maja projekty wykorzystania starego sprzetu lotniczego do wynoszenia nowych satelitow;-) A co do zabiegow politycznych, te "zabiegi" oznaczaj, ze jak jakos potem leci w kosmos, to moze negocjowac lepsze lub gorsze warunki. Przrsteje to byc polityka a zaczyna realna kasa. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                                   Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2013, 15:39 »
To znaczy co? Jeśli Polska by dokładała do biznesu wystrzeliwania CubeSatów spod MiGa-21, to moglibyśmy negocjować tańsze miejsce na większej rakiecie? Dość odważne zdanie - dostawca raczej by nam powiedział, że w takim razie sugeruje wystrzeliwanie po kawałku satelity tą mniejszą rakietą. :)

Przykład kanadyjskiej agencji kosmicznej jest fajny - CSA jest związana z NASA, ale także i z ESA. Ma swoje osiągnięcia i jest ważnym partnerem innych agencji. Sądzę, że naprawdę dobrze by było, gdyby polska agencja coś podobnego robiła.

Nie zapominajmy też o dwóch największych europejskich agencjach (poza ESA i Rosją) : francuskiej i niemieckiej. Domeną francuskiej są właśnie rakiety, ale niemiecka jest już mocno "zrównoważona" i mocno wspiera bardzo ambitne programy satelitarne. To jak DLR się rozwija, także w dziedzinie transferu technologii na Ziemię, jest bardzo ciekawym przykładem. To właśnie DLR (szukanie nisz, transfer technologii) i CSA (mocne powiązania, udziały w ważnych programach) byłoby moim zdaniem najlepszym kierunkiem rozwoju dla polskiej agencji kosmicznej. A nisz potencjalnie jest jeszcze sporo.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 31, 2013, 16:31 »
A ja bym chciał żeby Polska dołączyła się do kolejnych bezzałogowych misji międzyplanetarnych. Np. do amerykańskiego Mars Rovera 2020, europejskich misji marsjańskich po 2020 roku, i innych, w tym chińskich i hinduskich sond nie wyłączając  :D Myślę, że tych polskich pieniążków może wystarczy na jakieś konkretne urządzonko (instrument naukowy) dla którejś z planowanych misji?

LooZ^

  • Gość
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 31, 2013, 17:37 »
Ja miałbym nadzieję na to, że wojsko się w końcu zdecyduje na satelity wojskowe. Ostatnio rozwój WP idzie w dobrą stronę, więc i może w tym kierunku spojrzą. Ostatnio ogłoszono prace nad nowym autorskim polskim systemem kryptograficznym dla wojska i wywiadu, jak znalazł przydałoby się do tego mieć satelitę, tylko jeszcze jak wystrzelić wojskową satelitę bez udziału krajów trzecich? ;)

velo

  • Gość
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 01, 2014, 13:32 »
O wojskowym satelicie swego czasu coś się już wspominało, myślę że coś się tam "dzieje"

Z planó na przyszłość mam nadzieje, że w tym roku wykorzystanych zostanie jak najwięcej z funduszy dostępnych na Space :)

I że bardziej rozkręcać będą się tematy małych satelitów oraz różnych sat aplikacji

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2014, 19:04 »
O wojskowym satelicie swego czasu coś się już wspominało, myślę że coś się tam "dzieje"

Z planó na przyszłość mam nadzieje, że w tym roku wykorzystanych zostanie jak najwięcej z funduszy dostępnych na Space :)

I że bardziej rozkręcać będą się tematy małych satelitów oraz różnych sat aplikacji
           ... taaa, mazowia wiecznie zywa, ale ostatnio o niej cicho;-) Po prostu brak kadry, samo sypniecie groszem nic nie pomoze, niewazne jak wielkim.
Z powazaniem
                                                                                                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2014, 19:50 »
Ja miałbym nadzieję na to, że wojsko się w końcu zdecyduje na satelity wojskowe. Ostatnio rozwój WP idzie w dobrą stronę, więc i może w tym kierunku spojrzą. Ostatnio ogłoszono prace nad nowym autorskim polskim systemem kryptograficznym dla wojska i wywiadu, jak znalazł przydałoby się do tego mieć satelitę, tylko jeszcze jak wystrzelić wojskową satelitę bez udziału krajów trzecich? ;)

Próbuję ostatnio wyłapać informacje, czy i jakie "satelitarne" zobowiązania wobec NATO ma Polska. Bo chyba na coś się deklarowała i zwyczajnie w perspektywie kilku(nastu) lat coś powinna wprowadzić.

Ale to "bez udziały krajów trzecich" to dziś niepotrzebne rozwinięcie IMHO. Komercyjni będą szczęśliwi z takiego ładunku.

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2014, 20:30 »
Ja miałbym nadzieję na to, że wojsko się w końcu zdecyduje na satelity wojskowe. Ostatnio rozwój WP idzie w dobrą stronę, więc i może w tym kierunku spojrzą. Ostatnio ogłoszono prace nad nowym autorskim polskim systemem kryptograficznym dla wojska i wywiadu, jak znalazł przydałoby się do tego mieć satelitę, tylko jeszcze jak wystrzelić wojskową satelitę bez udziału krajów trzecich? ;)

Próbuję ostatnio wyłapać informacje, czy i jakie "satelitarne" zobowiązania wobec NATO ma Polska. Bo chyba na coś się deklarowała i zwyczajnie w perspektywie kilku(nastu) lat coś powinna wprowadzić.

Ale to "bez udziały krajów trzecich" to dziś niepotrzebne rozwinięcie IMHO. Komercyjni będą szczęśliwi z takiego ładunku.

To raczej leży w gestii państwa czy stać i czy chce posiadać takie satelity wojskowe (oczywiście każdy chce mieć własne satelity szpiegowskie itp.) i NATO nie może chyba żądać od każdego państwa własnego satelity bo nie każdy ma możliwość na takie bajery jak np:USA. Ale to moje prywatne odczucie.

Generalnie miło by było mieć swoje satelity wojskowe.
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski Program Kosmiczny
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2014, 20:30 »