Dnia 14 marca bieżącego roku odbyło się posiedzenie sejmowych Komisji Innowacyjności i Nowych Technologii oraz Komisji Gospodarki. W trakcie obrad komisje rozpatrzyły informację Ministra Gospodarki o zastosowaniu technik satelitarnych w gospodarce oraz o zaangażowaniu Polski w prace Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Na liście osób biorących udział w posiedzeniu komisji są nazwiska członków SKA Artura Łukasika i Błażeja Żylińskiego. Z zapisu posiedzenia wynika, że nie mieli oni okazji zabrać głosu w dyskusji.
Zarówno przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki Grażyna Henclewska jak i Dyrektor CBK Marek Banaszkiewicz w swoich wypowiedziach jako przykłady aktywności młodych ludzi w sektorze kosmicznym przytaczali fakt wystrzelenia pierwszego polskiego satelity przez studentów PW oraz sukcesy polskich łazików marsjańskich na międzynarodowych zawodach.
Jak widać działalność MSP, która przyczyniła się do sukcesów polskich zespołów w zawodach URC a przede wszystkim odpowiednie nagłośnienie tych sukcesów w mediach, przynosi korzyści całemu sektorowi z branży kosmicznej. Łaziki marsjańskie stały się jednym z flagowych przedsięwzięć, obok PW-SATa, używanych w dyskusjach na szczeblu politycznym. Mam nadzieję, że przełoży się to, w przyszłości, na łatwość w pozyskiwaniu środków na projekty dla wszystkich NGO z sektora kosmicznego.
Zapis przebiegu obrad komisji jest dostępny na stronie serwisu KosmicznaPolska
http://www.kosmicznapolska.pl/aktualnosci/387-29-03-12-posiedzenie-komisji.htmlPodsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska
Szanowni państwo, jeśli chodzi o potencjał w dziedzinie edukacji, to również mieliśmy ostatnio okazję, poprzez media, nawet nie zajmując się tą dziedziną, dowiedzieć się o sukcesach polskich studentów, jeśli chodzi o zawody międzynarodowe. Chodzi tu o łazika marsjańskiego. A w lutym, w połowie lutego, na orbicie został umieszczony pierwszy polski satelita, skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Jego misja przebiega zgodnie z planem. To nie koniec; trwają prace nad kolejnymi elementami i we wrześniu w Kosmos ma polecieć satelita naukowy Lem, który jest częścią dużego projektu międzynarodowego. Powstanie konstelacja sześciu satelitów – po dwa z Austrii, Kanady i Polski.
Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN Marek Banaszkiewicz
I jeszcze ostatni argument. Tutaj pani minister bardzo słusznie powiedziała o młodych ludziach, którzy nie mają kompleksów, ponieważ to robią Niemcy, Francuzi itd.; to ci młodzi uważają, że w Polsce też trzeba robić łaziki marsjańskie, trzeba wypuszczać satelity. Będzie bardzo wielka presja młodego pokolenia, żeby takie rzeczy robić. Oni nie zadają sobie pytania: „Czy my potrafimy?” Oni z góry zakładają, że potrafią, tylko trzeba im to umożliwić w dłuższej perspektywie. Ja się nie boję, że tu może powstać silny, na miarę naszego potencjału w Europie, ośrodek, który będzie zarówno od strony naukowej, która już jest dobrze postawiona, jak i od strony przemysłowej funkcjonował na równych prawach z tymi największymi w Europie.