Autor Wątek: Południowa Korea w kosmosie  (Przeczytany 23125 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Południowa Korea w kosmosie
« dnia: Lipiec 13, 2010, 23:47 »
Pierwotnie opublikowano 01/03/2009

Południowa Korea ambitnie rozwija swój program kosmiczny. Po pierwszej sympatycznej kosmonautce nadchodzi czas na własną rakietę nośną (prawie własną).

Nazywa się Korea Space Launch Vehicle (KSLV) i jej pierwszy lot planowany jest na lato tego roku. Ładunkiem ma być południowokoreańska satelita.  (Z plotek i niezależnych kanałów wiem, że później planowany jest jeszcze jeden taki sam start KSLV - ale tego wam nie napisałem hyhy :P).

Cechą szczególną tej rakiety jest to, że nie jest to w 100% produkcja koreańska. Pierwszy stopień pochodzi z Rosji - z nowo tworzonej rakiety Angara. Drugi stopień oraz adaptor do satelitów jest natomiast czysto południowokoreańskim dziełem.

Co ciekawe, zdolność nośna KSLV-1 jest doprawdy maciupcia - 100 kg (choć nie ma ani słowa o inklinacji orbity, na jaką to 100 kg byłoby wyniesione, a to ma duży wpływ na zdolności rakiety). Jest to jednak wystarcza w zupełności na wiele zastosowań - w tym i komercyjnych.

Pierwotnie po KSLV-1 prace miały się skupić na KSLV-2. Ta druga rakieta miała po raz pierwszy wystartować w 2010 roku i mieć nośność 1000 kg na LEO. Wikipedia ostatnio jednak twierdzi, że program anulowano.

Po KSLV-1 i KSLV-2 planowane są prace nad KSLV-3 - o nośności 1500 kg na LEO. Planowany pierwszy start - 2017 rok.

Wypada życzyć Koreańczykom sukcesu - oraz wielu pozytywnych informacji - także na polu współpracy z Europejczykami* ( hyhy :P ).

Filmik propagandowy z animacją startu można znaleźć o tutaj:
http://www.kslv.or.kr/pbrl/pbrl_mtmd_r.asp?mn=5

http://en.wikipedia.org/wiki/Korea_Space_Launch_Vehicle

W załączniku model KSLV z roku 2005.

* Nie, nie chodzi mi o Rosjan!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2010, 02:02 wysłana przez Matias »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2010, 23:49 »
Dalsze informacje:

- Dwa starty rakiety KSLV-1 zakończyły się katastrofą. Pierwszy start miał miejsce 25 sierpnia 2009 roku a drugi 10 czerwca 2010 roku.
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/2010-06-10-kslv-1.html

Obecnie trwają ustalenia co do drugiego lotu.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 25, 2010, 17:01 »
Obecnie trwają ustalenia co do drugiego lotu.

W przeciągu ostatnich tygodni wciąć trwało dochodzenie przyczyn katastrofy drugiego startu. Niedawno koreański Minister Edukacji, Nauki i Technologii powiedział, iż 'eksperci' z obu krajów, którzy byli obecni na posiedzeniu trzeciego już panelu analizującego katastrofę FRB (Failure Review Board), zgodnie doszli do wniosku, iż 'start rakiety był katastrofą'.

Nie obijają się tam widać! :D ???

Dodatkową konkluzją trzeciego FRB jest dotychczasowy brak znalezienia dokładnej przyczyny katastrofy drugiego startu rakiety.

Mimo wszystko start trzeciej rakiety KSLV z Naro ma być przeprowadzony w przyszłym roku... oczywiście po zapoznaniu się z przyczynami niepowodzenia drugiego startu KSLV oraz implementacji modyfikacji, celem uchronienia się przed 'powtórką z rozrywki'.

http://english.chosun.com/site/data/html_dir/2010/08/16/2010081601040.html

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2010, 11:21 »
Południowa Korea polega na swoim partnerze - Rosji, w wysłaniu na orbitę pierwszego ładunku za pomocą rosyjsko-koreańskiej rakiety KSLV. W Korei jednak narasta frustracja z uwagi na dotychczasowe niepowodzenia oraz nieprzewidywalność partnera. Rosja niechętnie rozmawia o dostarczeniu trzeciego egzemplarza pierwszego stopnia KSLV, w związku z czym dialog pomiędzy Khrunichev'em (producent pierwszego stopnia), a Ministerstwem Edukacji, Nauki i Technologii nabiera nieciekawego wyglądu.

Źródło.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2010, 11:21 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2010, 13:34 »
Rosja niechętnie rozmawia o dostarczeniu trzeciego egzemplarza pierwszego stopnia KSLV, w związku z czym dialog pomiędzy Khrunichev'em (producent pierwszego stopnia), a Ministerstwem Edukacji, Nauki i Technologii nabiera nieciekawego wyglądu.

Przypomina się to co Mardo swego czasu wspominał - współpraca z Rosjanami nie zawsze jest prosta... :P

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 08, 2011, 07:14 »
Rosjanie ustami przedstawiciela Chruniczewa pośrednio przyznali się do odpowiedzialności za nieudany start drugiej KSLV-1 i zgodzili się wyłożyć 200 milionów dolarów na start nr 3.

Źródło.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2011, 09:15 »
O! A to ci niespodzianka!

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 09, 2011, 11:25 »
Czyżby zależało Rosjanom na przeprowadzeniu dalszych testów swojego pierwszego stopnia? ;)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 09, 2011, 17:57 »
Czyżby zależało Rosjanom na przeprowadzeniu dalszych testów swojego pierwszego stopnia? ;)

To jest pewne, natomiast nieco nadszarpnięty ostatnio wizerunek (Briz-KM) zapewne warto przy okazji podreperować...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 09, 2011, 19:42 »
Czyżby zależało Rosjanom na przeprowadzeniu dalszych testów swojego pierwszego stopnia? ;)

To jest pewne, natomiast nieco nadszarpnięty ostatnio wizerunek (Briz-KM) zapewne warto przy okazji podreperować...

Hmm.. Briz-KM i może grudniowy Proton? Ciężka cena, ale czymś trzeba zatrzeć te negatywne odczucia ;)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 09, 2011, 21:02 »

Hmm.. Briz-KM i może grudniowy Proton? Ciężka cena, ale czymś trzeba zatrzeć te negatywne odczucia ;)

Ale grudniowy Proton poleciał OK, to Energia i jej Blok-D zawalił sprawę..
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 09, 2011, 22:03 »

Hmm.. Briz-KM i może grudniowy Proton? Ciężka cena, ale czymś trzeba zatrzeć te negatywne odczucia ;)

Ale grudniowy Proton poleciał OK, to Energia i jej Blok-D zawalił sprawę..

Ahh.. rzeczywiście!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 19, 2011, 20:34 »
Pojawiła się informacja, że trzeci start południo-koreańskiej rakiety KSLV-1 (Naro-1) odbędzie się: "Speaking to reporters at Baikonur on Saturday, Nesterov also said that the third flight of South Korea’s KSLV-1 rocket, which uses the Angara first stage, will take place during the second half of next year." W innym miejscu Niesterow mówi o sierpniu lub wrześniu 2012. Władimir Niesterow to dyrektor generalny Zakładów im. Chruniczewa.

Źródło: http://www.parabolicarc.com/2011/07/19/angara-to-launch-in-2013-third-kslv-1-flight-set-for-next-year/

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 01, 2011, 21:57 »
Ciekawe...

MOSCOW. Aug 31 (Interfax-AVN) - A Russian independent commission has established the reasons behind the loss of South Korea's KSLV-1 launch vehicle in 2010, Nikolai Panichkin, first deputy general director of the Central Scientific Research Institute of Machine Building (TsNIIMASH), told Interfax-AVN on Wednesday.

"Our commission has finished its work. An appropriate act has been forwarded to Roscosmos [the Russian Federal Space Agency]," he said.

"The cause [of the failed launch] has been established indisputably," he said.

"The first stage [of the launch vehicle] built by the [Russian] Khrunichev Center was not at fault," Panichkin said, adding that an error had occurred in the rocket's second stage produced by South Korea.

Źródło.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 01, 2011, 22:08 »
A to bardzo ciekawe! Czy Koreańczycy się zgadzają z tym raportem?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Południowa Korea w kosmosie
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 01, 2011, 22:08 »