Autor Wątek: Serfing Słońca pomiędzy chmurami.  (Przeczytany 1262 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Reality V

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 13
  • LOXem i ropą! ;)
Serfing Słońca pomiędzy chmurami.
« dnia: Wrzesień 24, 2021, 09:56 »
Wczoraj zachmurzenie było duże więc tylko od czasu do czasu była możliwość zobaczyć Słońce pomiędzy chmurami.
Słońce które lekko przesłaniały chmury nie miało mocy światła na tyle dużej by można było obserwować go przez monokular za pomocą filtra solarnego więc zastosowałem filtr do używany w maskach spawalniczych DIN12. I co było dziwnego w mojej obserwacji. Otóż Słońce wydawało się serfować na chmurach, czyli dostawało niesamowitego przyspieszenia względem chmur. Można było obserwować to zjawisko przy użyciu samych przyciemnianych  okularów. Oczywiście trzeba zachować rozsądek i kiedy Słońce świeci zbyt mocno trzeba w porę zrezygnować z obserwacji. Polecam wykonać ta obserwację, bo jest niesamowita. Muszę jeszcze dodać co bardzo ważne, nie można obserwować przez filtr DIN12 przy teleskopach, przy dużych powiększeniach lornetek, bo jest to niebezpieczne! Mój monokular ma zoom 5x. Najlepiej zrezygnować w ogóle z powiększenia korzystając z takiego filtra.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2021, 10:19 wysłana przez Reality V »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Serfing Słońca pomiędzy chmurami.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 27, 2021, 21:28 »
Wydaje mi się, że warto zostawić ten wątek w tym dziale, aby napisać:
  • Nigdy nie obserwuj Słońca bez odpowiedniej osłony - zdecydowanie trzeba kupić odpowiedni filtr słoneczny (albo szklany albo mylarowy)
  • Obserwacje Słońca są zawsze zaskakujące: warto poszerzać swoją wiedzę na ten temat i nie ryzykować!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Serfing Słońca pomiędzy chmurami.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 27, 2021, 21:28 »