Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1348291 razy)

0 użytkowników i 13 Gości przegląda ten wątek.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1605 dnia: Kwiecień 23, 2014, 19:38 »
SpaceX się poważnie pokłócił z ULA:
http://florydziak.blogspot.com/2014/04/spacex-sie-pokoci-z-ula.html

W sumie nic nowego poza kilkoma ciekawymi faktami.
Zapraszam na mój blog :)

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1606 dnia: Kwiecień 23, 2014, 19:52 »
SpaceX się poważnie pokłócił z ULA:
http://florydziak.blogspot.com/2014/04/spacex-sie-pokoci-z-ula.html

W sumie nic nowego poza kilkoma ciekawymi faktami.

ULA ma za sobą rząd co ustawia w trudnej sytuacji SpaceX. Wojsko swoje satelity będzie wysyłało częściej za pomocą rakiet ULA niż SpaceX to chyba powinno być wiadome.
Musk musi szukać prywatnych klientów i z tego żyć, że tak powiem. :)

Cytuj
SpaceX jest JEDYNĄ obecnie używaną na świecie rakietą, która jest w stanie przetrwać awarię silnika w czasie startu i wypełnić misję.

Ciekawe :) A i jak już to rakieta Falcon 9 nie SpaceX  8) :D
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1607 dnia: Kwiecień 23, 2014, 19:54 »
Dzięki Marku za ten materiał!

Trochę ubawiło mnie stwierdzenie SpaceX, że "silnik Merlin leciał w kosmos więcej razy niż RD-180". To oczywiście prawda, ale należy pamiętać, że jeden F9 to 10 Merlinów!

Wymóg dwóch niezależnych systemów transportu - SpaceX musiałby wejść w spółkę z Orbitalem :D Innego partnera nie widać (ATK?).

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1608 dnia: Kwiecień 23, 2014, 19:58 »
Dzięki Marku za ten materiał!

Trochę ubawiło mnie stwierdzenie SpaceX, że "silnik Merlin leciał w kosmos więcej razy niż RD-180". To oczywiście prawda, ale należy pamiętać, że jeden F9 to 10 Merlinów!

Wymóg dwóch niezależnych systemów transportu - SpaceX musiałby wejść w spółkę z Orbitalem :D Innego partnera nie widać (ATK?).

Orbital ma problem - silniki mu się kończą...
Zapraszam na mój blog :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1608 dnia: Kwiecień 23, 2014, 19:58 »

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1609 dnia: Kwiecień 23, 2014, 19:59 »
Cytuj
SpaceX jest JEDYNĄ obecnie używaną na świecie rakietą, która jest w stanie przetrwać awarię silnika w czasie startu i wypełnić misję.
Ciekawe :) A i jak już to rakieta Falcon 9 nie SpaceX  8) :D

Już poprawiam :) Dzięki!
Zapraszam na mój blog :)

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1610 dnia: Kwiecień 23, 2014, 20:01 »
Dzięki Marku za ten materiał!

Trochę ubawiło mnie stwierdzenie SpaceX, że "silnik Merlin leciał w kosmos więcej razy niż RD-180". To oczywiście prawda, ale należy pamiętać, że jeden F9 to 10 Merlinów!

Wymóg dwóch niezależnych systemów transportu - SpaceX musiałby wejść w spółkę z Orbitalem :D Innego partnera nie widać (ATK?).

Orbital ma problem - silniki mu się kończą...

Może Orbital poprosi o silniki Merlin.... Tylko nie wiem czy to technicznie możliwe dla rakiety Orbitala. :)
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1611 dnia: Kwiecień 23, 2014, 20:15 »
Może Orbital poprosi o silniki Merlin.... Tylko nie wiem czy to technicznie możliwe dla rakiety Orbitala. :)

Orbital jakiś czas temu podał do sądu ULA o to że mają monopol na RD-180.
Zapraszam na mój blog :)

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1612 dnia: Kwiecień 23, 2014, 22:20 »
"Wymóg dwóch niezależnych systemów transportu"

Ten wymóg to przecież jedna wielka lipa,Atlasy i Delty używają tego samego silnika górnego stopnia przez co jeszcze nie tak dawno obie były uziemione przez krótki czas po jednym ze startów Delty gdy wystąpiła mała awaria RL10.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1613 dnia: Kwiecień 23, 2014, 22:38 »
"Wymóg dwóch niezależnych systemów transportu"

Ten wymóg to przecież jedna wielka lipa,Atlasy i Delty używają tego samego silnika górnego stopnia przez co jeszcze nie tak dawno obie były uziemione przez krótki czas po jednym ze startów Delty gdy wystąpiła mała awaria RL10.

Niestety jest to spory problem, choć ULA tłumaczy że wersje się różnią i właściwie to dwa różne silniki. Zresztą po tym ostatnim problemie dość szybko zdecydowano że wersja używana w A5 jest OK i tylko ta z D4 wymaga dokładniejszych badań.

Ale problemów jest więcej:
- A5 używa rosyjskiego silnika co jest niekomfortowe dla wszystkich - zarówno USA jak i Rosji
- D4 z uwagi na paliwo jest nieefektywna (tak, wiem zaraz rozpocznie się dyskusja o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy)
- RL-10 jest wspólny
- ULA jest przeraźliwie kosztowne (choć trzeba im przyznać że bardzo niezawodne)
- SpaceX i Orbital pokazały że podatnicy USA byli dosłownie oszukiwani przez wiele lat

Więc na pewno jakieś zmiany nastąpią. Moją wielką nadzieją jest to że Bezos coś ciekawego zaprezentuje, co będzie konkurencją dla SpaceX. I wtedy byłyby dwa tanie systemy i ULA była by skończona.

P.S. Orbital jest niekoszerny - pierwszy stopień robiony na Ukrainie, silniki z dawnego ZSRR - nie ma szans by mogli dostać jakieś wojskowe kontrakty.
Zapraszam na mój blog :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1614 dnia: Kwiecień 23, 2014, 23:07 »
Oczywiście żartowałem z Orbitalem. Ale ATK chyba mógłby w miarę szybko wyklepać Liberty - to składak amerykańsko-europejski. A firma doświadczenie ma w tym temacie.

Na Bezosa za bardzo nie liczę przez kilka najbliższych lat. On sam planuje rozpocząć starty swej kapsuły na Atlasie. A od testów BE do wdrożenia droga chyba jeszcze daleka.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1615 dnia: Kwiecień 23, 2014, 23:36 »
P.S. Orbital jest niekoszerny - pierwszy stopień robiony na Ukrainie, silniki z dawnego ZSRR - nie ma szans by mogli dostać jakieś wojskowe kontrakty.
A najśmieszniejsze że Orbitala stać na zrobienie dobrej rakiety stałopaliwowej własnymi siłami bo mają w tym doświadczenie ale niestety wolą iść na łatwiznę i przeszukiwać śmietniki w Rosji.Cóż,"sukces" Antaresa który z nigdzie i z niczym by nie poleciał gdyby nie rządowy kontrakt na 8 lotów z Cygnusem najwidoczniej niczego ich nie nauczył

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1616 dnia: Kwiecień 23, 2014, 23:50 »
wróble ćwierkaja plotki, że znaleziono 1 stopień po udanym wodowaniu

źródło:
https://twitter.com/NASASpaceflight/status/458579216406446080
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1617 dnia: Kwiecień 25, 2014, 17:24 »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1618 dnia: Kwiecień 25, 2014, 17:32 »
Sory, że piszę post pod postem ale dziś Musk ma coś ważnego ogłosić w sprawie Spacex:
Cytuj
From SpaceX; "Elon Musk will make an important SpaceX announcement today, Friday, April 25th at 1:00PM ET at The National Press Club - 529 14th Street, NW - Washington, DC."
http://www.washingtonpost.com/blogs/the-switch/wp/2014/04/25/elon-musk-announces-mysterious-announcement-mysteriously/

Wodowanie pierwszego stopnia? Dragon2?
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline ViktoR

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 64
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1619 dnia: Kwiecień 25, 2014, 17:52 »
Sory, że piszę post pod postem ale dziś Musk ma coś ważnego ogłosić w sprawie Spacex:

http://www.washingtonpost.com/blogs/the-switch/wp/2014/04/25/elon-musk-announces-mysterious-announcement-mysteriously/

Wodowanie pierwszego stopnia? Dragon2?

"That was it. No further explanation. What has the entrepreneur got up his sleeve? Has he found a way to loft rockets into space on Tesla batteries? Has he made first contact with aliens? Maybe he is an alien?" :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1619 dnia: Kwiecień 25, 2014, 17:52 »