Autor Wątek: SPD1 / Program Artemis  (Przeczytany 296862 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 28, 2018, 13:11 »
Kawałek SLSa wybiera się w rejs na testy:

A structural test version of the intertank for NASA's new heavy-lift rocket, the Space Launch System, is loaded onto the barge Pegasus Feb. 22, at NASA’s Michoud Assembly Facility in New Orleans. The intertank is the second piece of structural hardware for the rocket's massive core stage scheduled for delivery to NASA's Marshall Space Flight Center in Huntsville, Alabama, for testing. Engineers at Marshall will push, pull and bend the intertank with millions of pounds of force to ensure the hardware can withstand the forces of launch and ascent. The flight version of the intertank will connect the core stage's two colossal fuel tanks, serve as the upper-connection point for the two solid rocket boosters and house the avionics and electronics that will serve as the "brains" of the rocket. Pegasus, originally used during the Space Shuttle Program, has been redesigned and extended to accommodate the SLS rocket's massive, 212-foot-long core stage -- the backbone of the rocket. The 310-foot-long barge will ferry the flight core stage from Michoud to other NASA centers for tests and launch.



https://www.nasa.gov/exploration/systems/sls/multimedia/nasas-deep-space-rocket-intertank-loaded-for-shipment-structural-testing.html

Offline Saturn V

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 28, 2018, 22:16 »
A z mniej fascynujących prac to zamontowali "załogowe" ramię do wierzy startowej.

https://www.nasa.gov/feature/orion-crew-access-arm-installed-on-mobile-launcher

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 01, 2018, 09:48 »
Mam pytanie. Gdzie na Forum będziemy komentować sprawę zakończenia ISS? Tutaj czy na wątku poświęconym ISS? A może utworzyć trzeba nowy poświęcony zakończenia programu ISS?

Na stronie Planetary Society ukazał się ciekawy artykuł
http://www.planetary.org/blogs/jason-davis/2018/20180220-bye-iss-hello-private-stations.html
Ciekawy jest też obrazek firmy Axiom pokazujący nową stację zbudowanych z blaszanych  ;) modułów. Ta koncepcja przypomina mi międzynarodową część ISS po rozwodzie z rosyjskim segmentem i doczepioną nową platformą paneli fotowoltaicznych  ;D
Wniosek artykułu jest ciekawy. Żeby pieniądze poświęcon na żywot ISS po 2025 skierować na inicjatywę komercyjnych stacji na LEO  8)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 01, 2018, 10:17 »
Moim zdaniem potrzeba oddzielnego wątku tylko o zakończeniu ISS.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 01, 2018, 10:17 »

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 01, 2018, 10:38 »
A propos wątków - czy powstał już dedykowany misji EM-1? Niby to jeszcze rok (dwa?) ale...
GG 8698011

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 01, 2018, 10:54 »
A propos wątków - czy powstał już dedykowany misji EM-1? Niby to jeszcze rok (dwa?) ale...

Ja takiego nie widziałem. Ciekawy pomysł Mikkaelu  :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3831
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 01, 2018, 11:06 »
Nie za wczesnie na taki wątek (dot. zamknięcia ISS)? Tym bardziej, że istnieje w planach wariant komercjalizacji tej stacji. Poczekajmy może na konkretną zapowiedz NASA w tej kwestii, na razie wszystko jest na etapie gdybań "do kiedy" i "dalszy los".
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 01, 2018, 11:13 »
Zawsze można taki wątek zamrozić. Stację zamkną albo skomercjalizują. Tylko gdzie o tym dyskutować? Wątek o Space Policy chyba nie jest dobrym miejscem bo tu zajmujemy się lotami załogowymi BEO... A może trzeba założyć wątek: ,,Przyszłość ISS po 2025 roku"? Wówczas mieści się tu zamordowanie stacji  ;) jak i jej komercjalizacja.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3831
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 01, 2018, 13:34 »
Może faktycznie nazwać lepiej i delikatniej wątek - "ISS po roku 2025 - plany działalnosci" czy jakos w ten deseń. Mimo wszystko o końcu ISS nie wspominałbym nawet tam dopóty nie pojawią się konkrety co do jej dalszych losów, bo wszystko jest na etapie gdybań i rozważań.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 01, 2018, 16:07 »
No ale wcześniej czy później dojdzie do deorbitacji ISS. Niezależnie czy to 2025 rok czy 2028. Z drugiej strony - tytuł zawsze można zmienić! :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 02, 2018, 08:44 »
Polecam artykuł z 1989 r o amerykańskich planach lotów BEO:

http://www.nytimes.com/1989/07/17/us/new-phase-on-the-moon-us-weighs-a-return.html?pagewanted=all&src=pm

Cudem przed chwilą znalazłem ten rarytas w sieci.
I teraz pytanie czy ten artykuł różni się bardzo od obecnych tendencji Lunar First?  ;) Takie Flexible Path a może bardziej Constellation sprzed 29 lat  :P
Obecnie na szczęście mamy już za sobą etap orbitowania na stacji kosmicznej (kiedyś planowanej jako Freedom a później przekształconej w ISS). A SLS pomimo swoich wad jeśli chodzi o kosztochłonność jest jednak w fazie hardware razem z Orionem a nie tylko papierowymi czy komputerowymi renderkami cieszącymi oczy świeżych miłośników kosmosu. No i co najważniejsze mamy dziś Elona z SPACE X poganiającego  ;) NASA i inne firmy państwowe i komercyjne w lataniu na LEO a wkrótce jak mam nadzieję BEO  8)
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2018, 08:48 wysłana przez ekoplaneta »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 02, 2018, 08:54 »
Trudno się spodziewać aby było tego więcej. Mamy tylko jeden Księżyc i jednego Marsa. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 02, 2018, 09:37 »
Trudno się spodziewać aby było tego więcej. Mamy tylko jeden Księżyc i jednego Marsa. :)

Prawda! I w kółko kilkukrotnie od 30 lat wybieramy się na nich jak przysłowiowa sójka za morze  :P
Deja vu!

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3831
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 02, 2018, 14:03 »
Jest szansa, że dzięki Elonowi wreszcie to wszystko ruszy z miejsca. Gdyby program kosmiczny miała realizować (przynajmniej w USA) ciągle wyłącznie agencja państwowa, to nie byłoby przecież mowy o takich akcjach jak odzyskiwanie członów i wysyłanie wszystkiego kilka razy taniej. Dreptalibysmy tak naprawdę w miejscu, obserwując wieczne narodziny i kasacje kolejnych zalogowych programow kosmicznych, tudzież rodzenie się w bólach kolejnych, potencjalnych niewypałów jak Ares. Elon co prawda wyniósł się na kontraktach z NASA, ale udowodnił, że zdrowa, swieża mysl o jak największym ukróceniu niepotrzebnych kosztów może dać niebywałe, bezprecedensowe efekty. A to wszystko może znacznie przyspieszyć loty na upragnione BEO. Teraz kolejnym milowym krokiem po FH jest Dragon-2 i pierwszy załogowy (nie tylko wczesniejszy testowy) lot tym statekim na orbitę.

Tak przy okazji - to co Eko podałes w linku to klasyka z cyklu "gadające głowy". Powtarzanie tego samego trwało potem przez kolejnych 20 lat. Efektów - zero, ale to z wiadomego po czesci powodu - ISS, a po drugie wlasnie z potrzeby zwyklego, nieproduktywnego gadania i snucia wizji bez pokrycia w rzeczywistosci.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2018, 14:08 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 02, 2018, 14:08 »
Nie zapominajmy, że oprócz Elona mamy jeszcze Jeffa Bezosa. Tych dwóch panów razem przy dobrych wiatrach może sporo pozytywnie namieszać w astronautyce  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 02, 2018, 14:08 »