Ankieta

Jakie firmy powinny otrzymać finansowanie w rundzie CCtCap programu CCP?

Boeing / Atlas V / CST-100
8 (15.7%)
Sierra Nevada Corp. /Atlas V / Dream Chaser
17 (33.3%)
SpaceX / Falcon 9 / Dragon 2
26 (51%)

Głosów w sumie: 25

Autor Wątek: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe  (Przeczytany 241496 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #780 dnia: Grudzień 31, 2019, 10:53 »
Zabraklo tego co chyab jest wada tego statku - dlugiego tankowania po wejsciu zalogi.
Zależy co uznasz za wadę.Tankowanie rakiety z załogą w bezpiecznej kapsule gotowej do wystrzelenia w razie niebezpieczeństwa czy długotrwałe przebywanie załogi i personelu pomocniczego w pobliżu zatankowanej rakiety bez szans na przeżycie w razie problemów.
             ... nie odnoszac sie do tego czy to zaleta czy wada, fakt pominieto. Shuttle tez bylo niezbyt bezpieczne, kupa ludzi zginela
ale za to duzo ludzi tez w ten kosmos polecialo, mamy duza szanse na powtorke:

 Z powazaniem
                                                                                                                                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #781 dnia: Grudzień 31, 2019, 12:28 »
nie odnoszac sie do tego czy to zaleta czy wada, fakt pominieto
Właśnie się odniosłeś i w tym problem.A fakt ten pominięto bo jest nieistotny.Podobnie nie ma go w animacji startu Starlinera czy SLS

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #782 dnia: Czerwiec 01, 2020, 20:08 »
Wedlug zazwyczaj dobrze poinformowanej RIA Nowosti: "Американский корабль Starliner отправится в повторный полет без экипажа на Международную космическую станцию в середине ноября 2020 года, его первый полет с экипажем намечается в апреле 2021 года, сообщил РИА Новости источник в ракетно-космический отрасли." (https://ria.ru/20200531/1572235725.html)

Czyli daty startów Starlinera:

OFT-2 - połowa listopada 2020,
CFT    - kwiecień 2021.



Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #783 dnia: Czerwiec 01, 2020, 21:11 »
Czy to oznacza, że OFT-2 będzie się odbywać w trakcie USCV-1? Jeśli tak, to zgaduję, że cumowanie będzie do PMA-3+IDA-3? To chyba podejście, którego wcześniej nie stosowano... 

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #783 dnia: Czerwiec 01, 2020, 21:11 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #784 dnia: Czerwiec 01, 2020, 21:41 »
Skoro DM-2 ma potrwać mniej więcej do startu CFT, to chyba nie ma za bardzo innej możliwości.
Bo łączniki IDA na ISS są wbrew pozorom tylko dwa, bo ten z numerem 1 leży sobie, jak niestety pamiętamy, na dnie Atlantyku.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #785 dnia: Czerwiec 01, 2020, 21:58 »
No to druga bezzałogowa misja Starlinera będzie mieć ciekawy przebieg w trakcie cumowania do ISS. Zupełnie inne podejście!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #786 dnia: Czerwiec 01, 2020, 22:29 »
No tak, będzie musiał podchodzić do ISS od góry, w kierunki Ziemi. Jakoś tak nienaturalnie...

Czy błękitne tło nie będzie przeszkadzać w obserwacji zbliżenia? A bardziej, czy konieczne wówczas zmiany wysokości podczas podchodzenia nie utrudnią manewrowania z powodu zmian prędkości orbitalnej? Chociaż Sojuzy i Progresy tak właśnie podchodzą i nie mają z tym kłopotu.

Ale przypuszczam, że DM-2 ma wszyty program do awaryjnego podejścia do PMA-3, na wypadek niedyspozycji IDA-2.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #787 dnia: Czerwiec 01, 2020, 23:04 »
Przy okazji wg: https://www.nasa.gov/specials/ccp-press-kit/boeing.html

numeracja Crew-1, Crew-2 dotyczy tylko Crew Dragon, a Starliner-1 to dawne USCV-2.

Plany na dzisiaj to:

DM-2, 30.05.2020 do późnego września 2020;
Crew-1, 31.08.2020, 180 dni;
Boe-OFT-2, połowa listopada 2020;
Crew-2, 13.02.2021 do lipiec/sierpień 2021;
Boe-CFT  kwiecień/maj 2021
Starliner-1, lipiec 2021 do styczeń 2022

Roskosmos podobno zgodził się na loty Rosjan na pokładzie statków Ilona Maska (https://ria.ru/20200531/1572246936.html).
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #788 dnia: Czerwiec 01, 2020, 23:29 »
Dzięki mss za te informacje! Przynajmniej dla mnie jest tu kilka nowości:

1. Pobyty załóg DM-2 i Crew-1 pokryją się przez niemal miesiąc. To oznacza, że przez ten czas na ISS będzie 9-osobowa załoga. W tym 7 osób w części amerykańskiej! Gdzie się pomieszczą? Dawniej bywało i 13 osób na ISS, ale mieli oni zaplecze socjalne i robocze w postaci orbitera STS. I co tak naprawdę będą tam robić?

2. Podobnie, a nawet gorzej będzie podczas Crew-2 i Boe-CFT: przez miesiąc będzie na ISS 10 osób, w tym 8 Amerykanów (wtedy jakoś wypadnie też wymiana Sojuzów, ale w obu będzie po jednym Amerykaninie).

3. Czyli dojdzie do tego, na co się dotąd tylko się zanosiło: dwie pierwsze misje kontraktowe przypadną SpaceX! Starliner-1 to będzie dopiero USCV-3. A według pierwotnych założeń to Starlinerowi miało przypaść USCV-1...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #789 dnia: Czerwiec 01, 2020, 23:41 »
Zaraz zaraz - tu szybko skoryguję:
- SpX-DM2 z pewnością się skończy najpóźniej na początku sierpnia. Nie ma możliwości, aby USCV-1 odbyła się zanim całość lotu zostanie przetestowana. USCV-1 planowana jest obecnie na 30 sierpnia.
- Co więcej, jest jeszcze okienko na małe modyfikacje (bardziej soft niż hardware pewnie) pomiędzy SpX-DM2 a USCV-1. No, chyba, że trzeba będzie poprawić hardware, wówczas będzie obsuwa USCV-1.
- Skąd o tym wiem? Z NASA TV? :) Kilka razy przy okazji startu SpX-DM2 była o tym mowa - źródłem jest imć Jim Bridenstine.

Jestem przekonany, że zarówno Dragon 2 jak i CST-100 mają już zademonstrowane w symulacjach i kodzie podejścia i ucieczki od ISS do/z różnych miejsc. Cumowanie do PMA-3/IDA-3 z pewnością będzie ciekawe, ale to coś na co Boeing musi być gotowy.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #790 dnia: Czerwiec 02, 2020, 07:52 »
Słuchajcie, wszystkie te przypuszczenia na dzień dzisiejszy rzeczywiście wyglądają bezprecedensowo, ale poczekajmy na pozytywny (tym razem) efekt lotu testowego CST-100. Sytuacja w zarządzie Boeingu zmienia się ostatnio b.dynamicznie, nie wiadomo chyba tak naprawdę na obecną chwilę kiedy miałaby polecieć (rzecz jasna przy pozytywnym demo2) pierwsza załoga. Boeing jest w trakcie potężnej restrukturyzacji.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #791 dnia: Czerwiec 02, 2020, 09:32 »
Roskosmos podobno zgodził się na loty Rosjan na pokładzie statków Ilona Maska (https://ria.ru/20200531/1572246936.html).

Czyli Roskosmos certyfikował Dragona do lotów załogowych :).

A tak poważnie, wbrew temu co wygaduje Rogozin czy inni, współpraca ze Stanami jest dla Roskosmosu jedyną szansą, by zachować w miarę znaczącą pozycję na rynku. Dlatego będą się niej mocno trzymać, ale nie porzucą też polityki "godnościowej" i będą równocześnie tupać nogą, że po ISS zbudują własną stację i że wahają się, czy chcą wejść do Gateway.

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #792 dnia: Czerwiec 02, 2020, 11:57 »
Przy okazji startu Crew Demo 2 Rogozin i Musk sobie uprzejmości wymieniali, więc jakieś może ocieplenie idzie.
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #793 dnia: Czerwiec 02, 2020, 16:47 »
Plany na dzisiaj to:
(...)

Zaraz zaraz - tu szybko skoryguję: (...)
- Skąd o tym wiem? Z NASA TV? :) Kilka razy przy okazji startu SpX-DM2 była o tym mowa - źródłem jest imć Jim Bridenstine.

Ciekaw jestem, który z Was ma wiarygodniejsze informacje ;). Kanurkus ma cynk od Bridenstine'a, a MMS?

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #794 dnia: Czerwiec 02, 2020, 20:43 »
Z USA...
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #794 dnia: Czerwiec 02, 2020, 20:43 »