Autor Wątek: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)  (Przeczytany 49722 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1005 dnia: Listopad 07, 2020, 23:49 »
Koronawirus w Polsce. Niemiecki dziennik: scenariusz jak z horroru
Wojciech Szymański 7 X

W Polsce nastąpiło już to, przed czym ostrzegają niemieccy politycy: przeciążenie systemu opieki zdrowotnej – czytamy w "Die Welt".

Opisując gorączkowe przekształcanie Stadionu Narodowego w Warszawie w prowizoryczny szpital korespondent "Die Welt" w Polsce ocenia, że system opieki zdrowotnej w naszym kraju częściowo się załamał. Jak czytamy, Polska została dotknięta drugą falą koronawirusa, jak żaden inny kraj w Europie.

Gazeta zauważa, że Polska odnotowuje więcej nowych przypadków koronawirusa niż ponad dwukrotnie większe Niemcy. "Dodatkowo Polska przeprowadza tak mało testów, jak prawie żaden inny kraj w UE. (…) Eksperci od dawna wychodzą z założenia, że faktyczna liczba nowych infekcji jest pięcio- lub nawet dziesięciokrotnie większa niż w oficjalnych danych ministerstwa zdrowia" – pisze Philipp Fritz.

Blisko załamania

Jak czytamy, co prawda Czechy odnotowują więcej nowych przypadków infekcji na milion mieszkańców niż Polska, ale to polski system opieki wydaje się być bliżej rozległego załamania niż jakikolwiek inny w Europie.

"Już na początku października pacjent zmarł przed szpitalem, bo nie znalazło się dla niego wolne miejsce. Karetki stoją w kolejkach przed szpitalami, a kierowcy nie wiedzą, dokąd mają zawozić chorych" – stwierdza autor.

Fritz pisze, że w Polsce realizuje się scenariusz jak z horroru, przed którym od miesięcy ostrzegają eksperci, a inne kraje próbują mu zapobiec ogłaszając lockdowny.

"Dotychczas nic nie pomaga sytuacji. Rząd, który długo lekceważył wirusa i nie prowadził przygotowań na nowy wzrost liczby zachorowań, a latem sprawiał nawet wrażenie, że epidemia się skończyła, jest w ogniu krytyki" – twierdzi korespondent "Die Welt".

Jak czytamy, rządzący PiS i prezydent Andrzej Duda wyraźnie stracili w sondażach poparcia, dlatego teraz pilnie potrzebują sukcesów. Autor przypomina też o ofercie pomocy Polsce złożonej przez prezydenta Niemiec i reakcji prezydenta Andrzeja Dudy, który nie odniósł się do propozycji, ale odpowiedział, że "Niemcy też mogą liczyć na Polskę". Jak czytamy w gazecie, wśród medyków w Polsce taka postawa mogła wywołać zdumienie i złość.
(mba)
Źródło: Deutsche Welle
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-w-polsce-niemiecki-dziennik-scenariusz-jak-z-horroru/r0z7dvc,79cfc278

Prof. Simon: jak w kraju na szczycie epidemii można eskalować konflikty w społeczeństwie?
Ewa Raczyńska  6 XI
- Polskie społeczeństwo żyje w innych wartościach, w innej skali i potrzebach niż grupa nawiedzonych polityków. Minister zdrowia znakomicie pracuje, ale on nie nadrobi zaległości przy tej skali epidemii, do tego walcząc jeszcze z ruchami antycovidowymi, które obok nieudolności poprzedniego ministerstwa odpowiadają w dużym stopniu za rozprzestrzeniania się pandemii - tłumaczy profesor Krzysztof Simon kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM i ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.
(...)

Co się stało, że mamy tak ogromny przyrost zakażonych?

Mógłbym powiedzieć: a nie mówiłem. Minister Szumowski wiosną na moje słowa reagował pytaniem: skąd pan to wszystko wie, czy pan się na wszystkim zna? Nie na wszystkim, ale znam się na chorobach zakaźnych, a były pan minister i jego doradcy się nie znali, czego dzisiaj mamy skutki.

Jestem jedną z wielu osób, które mówiły tym samym językiem: zakażeń jest więcej niż pokazują testy, będziemy mieć duży kłopot jesienią, przygotujmy się na to. Tymczasem nie zrobiono nic.

Słyszała pani o powstaniu jakichkolwiek szpitali rezerwowych przez cztery ostatnie miesiące, czy przejrzeniu starych szpitali, które stoją puste, przygotowaniu zespołów który mógłby się tym zajmować? Proszę mi podać taki jeden przykład.

Nie znam.

Ja też nie. W województwie dolnośląskim mam znakomitego wojewodę, z którym świetnie mi się współpracuje. On organizował w szpitalach krótkie małe pododdziały, sale, żeby można było przyjmować chorych zakażonych lub podejrzanych o zakażenie i nie mieszać ich z innymi pacjentami.

Przyszły jednak wakacje, inicjatywa trochę podupadła i w kraju objętym pandemią najważniejsze okazały się wybory prezydenckie. Mówiono, że wybory muszą się odbyć, wydrukowano jakieś karty do głosowania za koszmarne pieniądze, a potem jest wyrzucono, a ja się pytam w czyim interesie społecznym to leżało, kto za to odpowiada? Za takie decyzje ktoś powinien odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu.

Potem były afery z Unią Europejską, od której dostajemy leki, pieniądze, a postanowiono ją obrażać, jakbyśmy nie wiadomo kogo sobą reprezentowali. Ktoś tutaj działa aspołecznie. (...)
https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/prof-simon-jak-w-kraju-objetym-epidemia-mozna-eskalowac-konflikty/ekh83s9,2b83378a

Prof. Gut: Całkowitego lockdownu wprowadzić się nie da
Opracowanie: Sara Bounaoui 7 listopada (12:17)

Od poniedziałku będzie widać, czy pierwsze obostrzenia coś dały – przekonuje specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut. Wskazał, że cały czas powinniśmy przestrzegać już obowiązujących zasad sanitarnych. "A najlepiej nie wychodzić" – dodał.

Resort zdrowia w sobotę przekazał informację o 27 875 nowych zakażeniach koronawirusem. To największa liczba nowych przypadków od początku epidemii. Ministerstwo poinformowało, że zmarło 349 chorych. Od początku pandemii zachorowało ponad 500 tys. osób.

Od poniedziałku będzie widać, czy pierwsze obostrzenia coś dały. Jeżeli nie będzie nam rosła liczba zakażonych - boję się, że może nam rosnąć - to znaczy, że pierwsze obostrzenia przyniosły efekt - powiedział prof. Gut

Zaznaczył, że wprowadzone w ostatnim czasie obostrzenia, jeszcze nie mają na to wpływu. Ich efekty będzie można zobaczyć dopiero za dwa tygodnie.

Wskazał, że cały czas powinniśmy przestrzegać już obowiązujących zasad sanitarnych, "a najlepiej nie wychodzić".

Jak mówił, "sytuacja nie jest wesoła, ale wszędzie nie jest wesoła, więc nawet gdybyśmy w tej chwili zdołali opanować sytuację, to przy otwartych granicach będzie napływ ludzi, a granic zamknąć się nie da".

Na pytanie, czy w jego ocenie powinien być wprowadzony całkowity lockdown, odpowiedział, że "bardzo trudno go będzie wprowadzić, ponieważ tak naprawdę to się nie da". Całkowity nie, można jeszcze wprowadzić trochę obostrzeń, można wprowadzić zakazy wychodzenia w określonych terminach, ale całkowitego się nie da - ocenił.

Kolejne obostrzenia

Mam nadzieję, że obostrzenia, które wprowadziliśmy, doprowadzą do tego, że nie będzie potrzeby wprowadzania narodowej kwarantanny - powiedział Paweł Szefernaker, Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Wiceszef MSWiA dodał, że ostateczna decyzja premiera w tej sprawie spodziewana jest na początku przyszłego tygodnia.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-prof-gut-calkowitego-lockdownu-wprowadzic-sie-nie-da,nId,4841260

Koronawirus w Polsce. Dr Sutkowski: Dwie trzecie zakażeń zależy od nas
Opracowanie: Maciej Nycz 7 listopada (14:35)

"Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii" – tak aktualną sytuację epidemiczną w Polsce ocenił w rozmowie z PAP dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. "Jest bardzo duży wzrost zakażeń w ciągu kilku tygodni i ten tydzień pokazał, że nie jesteśmy jeszcze w miejscu, z którego można by było wyciągnąć jakieś bardzo optymistyczne wnioski. Wydaje się, że wręcz przeciwnie" – przyznał. Jak podkreślił, "dwie trzecie zakażeń zależy od nas".

Dr Sutkowski przyznał, że skutki wdrożonych obostrzeń będą widoczne, ale - jak zastrzegł - “na to muszą się nałożyć oczywiście odpowiednie zachowania społeczne". Jeżeli to wszystko ma zadziałać to pewnie za jakieś 7-10 dni. Do tego czasu natomiast krytyczne staje się obłożenie szpitali głównie oddziałów intensywnej opieki medycznej, kadra i oczywiście dramatycznie wzrasta nam liczba dobowych zgonów z powodu Covid-19. Wcześniej stanowiły one 1 proc. wszystkich zgonów, teraz jest to około 30 proc. - zauważył. To jest bardzo niepokojące zjawisko, świadczące o skali tych wszystkich problemów, które jeszcze przed nami - podkreślił.

Od kilku miesięcy mówiłem, że jest bardzo cienka linia między liczbą zgonów wynoszącą 1 proc., a 30 proc., bo to dokładnie jest taki scenariusz jak w Lombardii, gdzie oczywiście sytuacja była dużo bardziej dramatyczna, ale liczba zgonów rzeczywiście wynosiła od 40 do 50 proc. Połowa ludzi danego dnia umierała z powodu Covid-u, a u nas około 30 proc. teraz - zwrócił uwagę Sutkowski.

Ekspert wskazał, że "w województwach z dużymi miastami, z dużą liczbą aglomeracji miejskich zawsze będą się kumulowały większe wartości". Dwie trzecie zakażeń zależy od nas. Tutaj liczba tych interakcji jest na danym obszarze zdecydowanie większa. Co gorsza, trzeba powiedzieć, że badania mówią o tym, że liczba interakcji na podstawie analizy sieci komórkowej jest na tyle duża, że nie możemy mówić o tym, że zachowujemy się proepidemiologicznie - ocenił dr Sutkowski.

Nie wzięliśmy sobie zbytnio do serca zalecenia, które jest nie tylko dla seniorów, ale jest dla wszystkich. Nie musisz wyjść, zostań w domu - apelował.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-w-polsce-dr-sutkowski-dwie-trzecie-zakazen-zalez,nId,4841299
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2020, 22:22 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1006 dnia: Listopad 07, 2020, 23:49 »
Koronawirus w Polsce. Ekspert zdradził, od czego zależy sukces walki z pandemią
OPRAC. MATEUSZ CZERNIAK 6 XI

To, co z nami się stanie, w znacznie mniejszej mierze zależy od rządu i lockdownu, a w znacznie większej od nas samych – powiedział Nauce w Polsce PAP prof. Piotr Kuna. Według niego "70-80 proc. sukcesu walki z epidemią zależy od każdego z nas".

– To, co z nami się stanie, w znacznie mniejszej mierze zależy od rządu i lockdownu, a w znacznie większej od nas samych – powiedział PAP kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Piotr Kuna.

Ekspert miał tutaj na myśli "noszenie maseczek - ale tych medycznych! - a także okularów, mycie rąk, utrzymywanie dystansu". Jego zdaniem wszyscy powinniśmy być przygotowany na spotkanie z wirusem, ponieważ "może to się zdarzyć każdemu".

Uważajmy na stres

Według niego nawet osoby z grupy ryzyka, czyli chorzy na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, niewydolność krążenia, POChP czy miażdżycę, jeśli są odpowiednio leczeni z tych chorób, będą mieli "wielokrotnie lepsze niż w przypadku przewlekłej choroby źle leczonej i niekontrolowanej".

Prof. Kuna zaznacza też, że jego zdaniem specjaliści medycyny rodzinnej i innych dziedzin, którzy mają pod opieką stałych pacjentów, powinni z własnej inicjatywy sprawdzać, czy ich podopieczni systematycznie biorą leki i kontrolują swoje choroby przewlekłe. Ekspert zwrócił także uwagę, że jednym z czynników zmniejszających odporność jest także stres.

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

– Stres niszczy odporność, podobnie jak samotność, brak bliskości, kogoś, kto się troszczy i o nas dba. Starsi ludzie są tak wrażliwi na zakażenia nie tylko dlatego, że mają choroby przewlekłe, ale ponieważ są samotni. Dlaczego w DPS-ach czy ZOL-ach mamy tak dużo zgonów, gdy pojawi się tam SARS-COV-2? Właśnie dlatego. Samotność, brak czułości i opieki zabija nas tak samo jak wirusy – powiedział.
https://tech.wp.pl/koronawirus-w-polsce-ekspert-zdradzil-od-czego-zalezy-sukces-walki-z-pandemia-6572063327959744a

Godzina policyjna, zamknięte granice? Paweł Szefernaker: Nie ma mowy o takich rozwiązaniach
Opracowanie: Karol Pawłowicki, Joanna Potocka 7 listopada

"Mam nadzieję, że obostrzenia, które wprowadziliśmy, doprowadzą do tego, że nie będzie potrzeby wprowadzania narodowej kwarantanny" – powiedział Paweł Szefernaker, Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Wiceszef MSWiA dodał, że ostateczna decyzja premiera w tej sprawie spodziewana jest na początku przyszłego tygodnia.
(...)

Kiedy powstaną wszystkie szpitale wojewódzkie, te takie polowe, tymczasowe? To kwestia dni czy tygodni?

Na przełomie listopada i grudnia w każdym województwie będzie szpital tymczasowy. Wojewodowie intensywnie pracują. Myślę, że najszybciej te szpitale powstaną w Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Lublinie. Pod koniec miesiąca, na przełomie listopada i grudnia pierwsi pacjenci w tych szpitalach tymczasowych, dodatkowych, specjalnie budowanych w związku z drugą falą koronawirusa, będą mogli już korzystać z tych szpitali. Oczywiście chcielibyśmy, żeby jak najmniej osób z tego korzystało. Najlepiej, gdyby te szpitale były, stanowiły pewne zaplecze. Ale jak najmniej osób żeby z tego korzystało. Ale państwo musi być przygotowane na wzrost liczby osób, które potrzebują hospitalizacji. Stąd działania i budowa szpitali tymczasowych.

Pytanie, czy wystarczająco było przygotowane. Ale to jest pytanie, które pewnie padnie w części internetowej. W jaki sprzęt te szpitale będą wyposażone? Czy też sprzęt pochodzący z bardzo głębokich, że tak powiem rezerw? Bo w internecie krążą zdjęcia, które pokazują, że te łóżka to jest prawdziwy złom.

Panie redaktorze, szpitale tymczasowe, pewien standard tych szpitali, wiadomo, że będzie trochę inny niż szpitali takich tradycyjnych. Te szpitale tymczasowe, tak jak ten szpital na Narodowym, to są szpitale, które mają odciążyć te szpitale tradycyjne, które dzisiaj są wypełnione chorymi na koronawirusa, więc przede wszystkim chcielibyśmy, aby te osoby, które są najciężej chore, trafiały do szpitali, które już są. A szpitale tymczasowe mają odciążyć. Jesteśmy na froncie walki z koronawirusem. Jak to jest na froncie, w tej chwili wszystkie ręce na pokład, wszystkie działania bardzo łatwo krytykować. Bardzo łatwo atakować czy wyciągać jakieś szczegóły, które powiedzmy sobie później są szeroko komentowane. Ale przede wszystkim szpitale tymczasowe to jest około 5000 nowych miejsc dla osób chorych na koronawirusa. Tam też będą instalacje tlenowe, tak jak na Narodowym.
(...)
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa/news-godzina-policyjna-zamkniete-granice-pawel-szefernaker-nie-ma,nId,4839730

Respiratory z Chin trafiły do Polski. Szpitale nie mogą ich używać
Paweł Balinowski 7 listopada (13:55)

Co najmniej 20 wadliwych, nieużytecznych respiratorów z Chin zostało sprzedanych do kilku polskich szpitali. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM - niektóre trafiły też do Agencji Rezerw Materiałowych (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-respiratory-z-chin-trafily-do-polski-szpitale-nie-moga-ich-u,nId,4839047

Premier apeluje do szpitali, by korzystały z respiratorów Agencji Rezerw Materiałowych
Opracowanie: Joanna Potocka 7 listopada (11:39)

W magazynach Agencji Rezerw Materiałowych jest dostępnych kolejnych 3,5 tys. tych urządzeń – zapewnia premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu apeluje do szpitali, by korzystały z tych rezerw.

Przebywający w Katowicach premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych jest dostępnych kolejnych 3,5 tys. respiratorów.

"Apeluję również do szpitali (...) - każdy szpital, który zwróci się do ARM otrzyma respirator, mam nadzieję w terminie krótszym niż 48 godzin" - powiedział szef rządu.

Tymczasem jak ustalili reporterzy RMF FM, część urządzeń, które trafiły do małopolskich szpitali z Agencji Rezerw Materiałowych, ma tylko pojedyncze oprzyrządowanie. W praktyce oznacza to, że takie urządzenie można użyć do ratowania tylko jednego pacjenta. W efekcie w części szpitali w Małopolsce urządzenia - mimo że do nich dotarły - nie są używane.

Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i Agencja Rezerw Materiałowych utrzymują, że "ten sprzęt jest w pełni dostępny na rynku. Kierownictwo szpitala musi się wykazać zaangażowaniem i kupić przewody dla kolejnych pacjentów".

Nie możemy w imieniu szpitala kupować wszystkiego dla każdego szpitala - mówił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Podobnie twierdzi Agencja Rezerw Materiałowych. Tego typu zestawy są standardowe i ogólnodostępne na rynku - pisze agencja w oświadczeniu.

Szpitale odpowiadają - zestawy do tych konkretnych respiratorów są bardzo drogie. Kosztują ok. 600 zł, czyli 20 razy więcej niż do podobnego sprzętu używanego w szpitalach. To jest zaporowa cena - mówi nieoficjalnie dziennikarzom RMF FM jeden z dyrektorów.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-premier-apeluje-do-szpitali-by-korzystaly-z-respiratorow-age,nId,4841254

Słoneczna pogoda przyciągnęła turystów w Tatry. Schroniska wstrzymują noclegi
Opracowanie: Michał Gardyas 7 listopada (11:35)

Słoneczna i bezchmurna pogoda przyciągnęła bardzo wielu turystów w Tatry. Parkingi przy popularnych szlakach turystycznych są od rana zapełnione. Według najnowszego rozporządzenia - od dziś do 29 listopada schroniska nie mogą krótkoterminowo wynajmować pokoi dla turystów.
(...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-sloneczna-pogoda-przyciagnela-turystow-w-tatry-schroniska-ws,nId,4841250

Koronawirus. Pierwszy dzień nowych obostrzeń i kolejny rekord zakażeń w Polsce [RELACJA]
7 listopada

14:50 Duży przyrost zakażeń w Śląskiem
Minionej doby w woj. śląskim potwierdzono najwięcej w kraju nowych zakażeń - 4290. To zarazem rekordowa liczba dobowych zakażeń w woj. śląskim od początku epidemii.

Ten nagły wzrost wynika z rozproszonych ognisk, które tak naprawdę trudno już dzisiaj zidentyfikować. Mieszkańcy sami nie potrafią w wywiadach epidemicznych określić, od kogo mogli się zakazić - powiedziała w sobotę dziennikarzom rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Specjalnym nadzorem otoczyliśmy domy pomocy społecznej, w których są, pamiętajmy, mieszkańcy starsi, często schorowani. Dlatego jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi domami - dodała.

W woj. śląskim jest 106 takich obiektów, w 38 z nich są potwierdzone przypadki SARS-CoV-2. Stale przeznaczamy środki ochrony bezpośredniej i staramy się, jeśli jest taka potrzeba, pomóc w zabezpieczeniu kadry opieki leczniczej - zapewniła Kucharzewska.

10:20 Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Wojszycach
100 osób zostało zakażonych koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Wojszycach w powiecie kutnowskim.
Na 123 mieszkańców dodatni wynik testu otrzymało 77 osób. Zakażonych jest 23 pracowników.

10:02 Ekspert: Kolejny wzrost liczby zakażeń zaczął się praktycznie w tym samym momencie, kiedy zaczęły się protesty. Łączenie jednego z drugim nie jest więc za bardzo uzasadnione merytorycznie

Ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski podkreślił w rozmowie z PAP, że notowane w ostatnich dniach rekordowe liczby nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 nie są wielkim zaskoczeniem.

Takie liczby nowych przypadków były przewidywane i nie są one zaskoczeniem dla tych, którzy choćby spoglądali na modele matematyczne - powiedział.

Ekspert pytany o ewentualny wpływ protestów, jakie w ostatnim czasie odbywają się w kraju, i w których biorą udział nawet tysiące osób, powiedział, że do łączenia liczby nowych przypadków z protestami należy podchodzić z dużą ostrożnością.

Te liczby, które obserwowaliśmy przed protestami, w trakcie protestów i po protestach, były do przewidzenia. One nie są zaskoczeniem. Obecny wzrost jest też wynikiem większej liczby wykonywanych testów, a więc lepszej identyfikacji osób zakażonych w populacji. Łączenie go wprost z protestami jest myleniem korelacji ze związkiem przyczynowo-skutkowym  -    wskazał.

Kolejny wzrost liczby zakażeń zaczął się praktycznie w tym samym momencie, kiedy zaczęły się protesty. Łączenie jednego z drugim nie jest więc za bardzo uzasadnione merytorycznie. Nie wskazuje na to również model matematyczny UW. Trzeba wziąć pod uwagę, że czas inkubacji wirusa wynosi przeciętnie 5 dni, ale niekiedy nawet do dwóch tygodni. Oczywiście nie można wykluczyć, że część osób zakaziła się podczas protestów, ale trzeba pamiętać, że do transmisji wirusa dochodzi przede wszystkim przy bliskim kontakcie na ogół w pomieszczeniach zamkniętych - to one są głównym miejscem podwyższonego ryzyka - dodał.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-pierwszy-dzien-nowych-obostrzen-i-kolejny-rekord,nId,4841169

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-w-polsce-morawiecki-apeluje-do-ozdrowiencow,nId,4841338
https://www.rmf24.pl/fakty/news-koronawirus-w-polsce-pkp-intercity-zawiesza-czesc-polaczen,nId,4839810

11:41 PM · 5 lis 2020 Pawel Grzesiowski@grzesiowski_p Eksperymentalny spray donosowy zapobiega atakowi koronawirusa u zwierząt eksperymentalnych. Zawiera lipoproteiny, które uniemożliwiają wirusowi przyczepienie się do błony śluzowej. To ważne odkrycie wymaga badań wśród ludzi, ale to ciekawy kierunek, zamiast / obok szczepionek
https://twitter.com/grzesiowski_p/status/1324481984064856077
https://twitter.com/RLdeSwart/status/1324326736788684800

2:47 PM · 1 lis 2020 Pawel Grzesiowski @grzesiowski_p
Coraz więcej chorych COVID w domu - typowy przebieg: 2-3 dni gorączki, potężne osłabienie, bóle mięśni, wysychające, obrzęknięte śluzówki, ból zatok/ucha, utrata węchu/smaku ok.5-7 doby, brak apetytu. Jeśli brak poprawy po 5-7 dniach dołącza się kaszel, duszność, zawroty głowy...
https://twitter.com/grzesiowski_p/status/1322898039057633281

...gorączka nie ustępuje, pojawiają się problemy z oddychaniem, konieczny pomiar saturacji bo duszność i spadek saturacji poniżej 90% w spoczynku to wskazanie do tlenoterapii szpitalnej. Rośnie ryzyko nad krzepliwości - wskazane profilaktyczne małe dawki kwasu acetylosalicylowego
https://twitter.com/grzesiowski_p/status/1322898040710189063

https://twitter.com/micalrg/status/1324992350251339776
https://twitter.com/patrykwodzinski/status/1324401733972434944

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1007 dnia: Listopad 07, 2020, 23:51 »
Koronawirus. Rekordy zgonów. Szef branży pogrzebowej zabiera głos
TOMASZ MOLGA 6 XI

Koronawirus oraz działania wokół epidemii sprowokowały tragiczny trend. Liczba zgonów w październiku wzrosła o ponad 13 tys. w porównaniu do lat poprzednich. - To pierwszy efekt wiosennego lockdownu. Umierają najsłabsze osoby, które wcześniej były pozbawione leczenia w szpitalach - uważa Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

Przedstawiciele branży pogrzebowej alarmują, że nigdy w historii ostatnich lat nie mieli tylu pogrzebów, co w ostatnich tygodniach. Zjawiska nie da się wytłumaczyć tylko wzrastającą liczbą ofiar epidemii koronawirusa ani trendem sezonowym, gdy jesienią zazwyczaj umiera więcej ludzi niż w innych miesiącach.

W październiku zmarło w Polsce 47 tys. osób - wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji, zebranych z urzędów stanu cywilnego. Komentatorów zastawia ogromna różnica w porównaniu do danych z lat 2017-2019. W tym samym miesiącu umierało około 34 tys. osób. Różnica wynosi zatem o około 13 tys. przypadków. Tymczasem ze statystyk COVID-19 wynika, że śmierć w wyniku powikłań po zakażeniu koronawirusem przypisano 3,1 tys. osobom.

Koronawirus. Efekt zamrożenia szpitali wiosną?

- Wśród zmarłych znaczącą grupę stanowią osoby, które ze względu na wiosenny lockdown pozbawione były opieki medycznej. Ewentualnie chorowały na przewlekłe choroby, a unikały szpitali nie podejmując leczenia ze względu na zagrożenie zakażenia koronawirusem - komentuje Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

Rozmówca Wirtualnej Polski jest szefem branży funeralnej, ale także jednego z największych w Polsce zakładów pogrzebowych. Przekonuje, że jego opinia opiera się na relacjach rodzin, z którymi spotyka się osobiście oraz dokumentacji zmarłych, która wraz ze zwłokami trafia do zakładów pogrzebowych.

Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej zapytany o komentarz na temat piątkowych danych Ministerstwa Zdrowia (445 zgonów w związku z COVID-19) odparł, że spodziewał się takich wyników. - To jednoznaczne potwierdzenie kryzysu w służbie zdrowia - ocenił krótko.

Ujawnił, iż według jego szacunków w szpitalach jednoimiennych śmiertelność pacjentów trzykrotnie przewyższa dane ze zwykłych szpitali "niecovidowych" o podobnej liczbie łóżek. Jednak taki wskaźnik jego zdaniem nie powinien nikogo dziwić. Szpitale te grupują najcięższe przypadki.

Dlaczego zmarło 13 tys. osób?

Już wcześniej eksperci, m.in dr Paweł Grzesiowski, przypuszczali, że za wzrostem statystyk zgonów kryją się niezdiagnozowane przypadki COVID-19. Zaś kolejną grupę zmarłych stanowić mają osoby, którym pandemia utrudniła dostęp do lekarzy i do szpitali.

- Obecnie spotykamy się z dużą liczbą zgonów w domach. Wygląda to tak, że najsłabsze osoby obciążone wieloma chorobami umierają w samotności, gdy ich stan się pogarsza. To jeszcze jeden dowód na kryzys w służbie zdrowia wywołany działaniami wokół epidemii - dodaje Robert Czyżak.

Walcząc z epidemią, przestaliśmy leczyć innych

Ta teza przynajmniej częściowo znajduje potwierdzenie w raporcie polskich kardiologów. W połowie września na XXIV Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pokazano prezentację, która odbiła się szerokim echem w środowisku medycznym. Profesor Robert Gil zaprezentował dane dotyczące leczenia pacjentów kardiologicznych w czasie epidemii w szpitalu jednoimiennym, czyli przeznaczonym tylko dla pacjentów z COVID-19.

Z zebranych przez prof. Gila danych wynika, że od marca do końca lipca 2020 na oddziałach kardiologicznych leczono tylko 298 pacjentów. Było to zaledwie 5 proc. tego, co w ubiegłym roku - kiedy hospitalizowano 6364 osoby. W poradni kardiologicznej udzielono podczas epidemii porad 964 pacjentom. W 2019 roku przez poradnię przewinęło się prawie 20 tysięcy chorych.

- Setki pacjentów, na przykład ze schorzeniami kardiologicznymi, nie miały szans na skuteczne leczenie. Serce pacjenta, któremu nie wykonano na czas zabiegu, traci 20-30 procent wydolności i zamienia się, jak my to nazywamy, w "kapeć" - przekonywali kardiolodzy w rozmowie z Wirtualną Polską.

Koronawirus i druga fala epidemii

- Epidemia zbiera swoje żniwo, nawet jeśli nie jest to kwestia bezpośredniego zachorowania na COVID - skomentował dane o zgonach minister zdrowia Adam Niedzielski. Podczas konferencji prasowej we wtorek 3 listopada podkreślił, że obszary kardiologii, psychiatrii i onkologii zostały wyłączone z leczenia COVID-u. Zaapelował, aby chorzy nie przerywali swojego leczenia i terapii ze względu na obawy przed zakażeniem.

Dodajmy, że Ministerstwo Zdrowia zleciło analizę aktów zgonów jednemu z krajowych konsultantów oraz Państwowemu Zakładowi Higieny. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia zadeklarował, iż opracowanie będzie udostępnione opinii publicznej.

Do "zamrożenia szpitali" z powodu pandemii doszło wiosną tego roku. W całym kraju nie były wykonywane planowe operacje: ortopedyczne, okulistyczne, kardiologiczne i neurologiczne. Odwołano wszystkie, które nie służyły bezpośredniemu ratowaniu życia.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-rekordy-zgonow-szef-branzy-pogrzebowej-zabiera-glos-6572737861966720a

Fatalne wieści. Nie żyje pielęgniarka ze Szczecinka. Miała COVID-19
ESO 07.11.2020 14:32

Nie żyje kolejna pielęgniarka zakażona koronawirusem. To 52-letnia pracownica szpitala w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie). Zmarła w piątek 6 listopada. To kolejna w ostatnim czasie ofiara epidemii wśród personelu medycznego.

Dramatyczne wiadomości przekazał w mediach społecznościowych Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Nie żyje kolejna pielęgniarka zakażona koronawirusem. Tym razem ofiarą jest 52-letnia Ewa Zawodna, która pracowała w szpitalu w Szczecinku. Pielęgniarka zmarła w piątek 6 listopada.

Z ogromnym żalem zawiadamiamy o kolejnej pielęgniarce, która zmarła z powodu zakażenia COVID-19. Nasza koleżanka śp. Ewa Zawodna, pracowała w Szpitalu Szczecinek Sp. z o.o. Zmarła 6 listopada 2020 roku w wieku 52 lat. Składamy szczere kondolencje dla Rodziny i Koleżanek z pracy. Zarząd Krajowy OZZPiP - czytamy na profilu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Facebooku.

To kolejna ofiara koronawirusa wśród personelu medycznego w Polsce. Pielęgniarki, które są na pierwszej linii frontu w walce z COVID-19, często mają styczność z zakażonymi i coraz częściej same chorują.

Zaledwie kilka dni wcześniej, 4 listopada, informowano o śmierci 54-letniej pielęgniarki z Bystrej Śląskiej. 1 listopada zmarła 59-letnia pielęgniarka z Otwocka. Pod koniec października informowano o śmierci 40-letniej pielęgniarki z Zamościa.

Tymczasem sytuacja epidemiczna w Polsce staje się coraz bardziej dramatyczna z dnia na dzień. Tylko dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 28 tys. nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 349 kolejnych ofiarach śmiertelnych.
https://www.o2.pl/informacje/fatalne-wiesci-nie-zyje-pielegniarka-ze-szczecinka-miala-covid-19-6573071261481888a

Koronawirus. Michał Kamiński zakażony. "Czuję się bardzo źle"
OPRAC. KAROLINA KOŁODZIEJCZYK 7 XI

Koronawirus. Michał Kamiński poinformował, że jest zakażony COVID-19. Wicemarszałek Senatu wystosował apel, by "uważać na siebie i nie wierzyć szarlatanom".


Michał Kamiński z koronawirusem. Wicemarszałek Senatu o swoim stanie zdrowia (PAP)

Wicemarszałek Senatu poinformował o zakażeniu na Facebooku.

"Stało się. Mam pozytywny wynik testu. Czuję się bardzo źle. Mam nadzieje, że to jeszcze nie tym razem" - napisał polityk.

"Bardzo wszystkich proszę, uważajcie na siebie i nie wierzcie szarlatanom. To jest choroba, nieprzyjemna, groźna i podstępna" - dodał Kamiński.
(...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-michal-kaminski-zakazony-czuje-sie-bardzo-zle-6573073885973376a

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1008 dnia: Listopad 08, 2020, 23:51 »
Niedziela: prawie 25 tys. zakażeń, w tym na Pomorzu - 1335, w Gdańsku - 174
Publikacja: 08 listopada 2020 r.

W niedzielę, 7 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 785 nowych, potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. To mniej niż wczoraj, gdy potwierdzono prawie 28 tys. zachorowań. Na Pomorzu wykryto 1335 zachorowań, najwięcej w Gdańsku (174). Woj. pomorskie jest na 10. miejscu w kraju pod względem dobowej liczby zakażeń. W kraju zmarło 236 osób (od początku epidemii - 7872). W Pomorskiem 12 osób.

Państwowy Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o 1335 nowych potwierdzonych przypadkach SARS-CoV-2 w woj. pomorskim – od początku epidemii zachowało w sumie 30 677.
174 osoby miasto Gdańsk
155 osób   miasto Gdynia
134 osoby powiat tczewski
  95 osób   powiat kartuski
  93 osoby powiat chojnicki
  73 osoby powiat gdański
  72 osoby powiat wejherowski
  62 osoby powiat kwidzyński
  60 osób   powiat bytowski
  51 osób   powiat pucki
  50 osób   powiat starogardzki
  49 osób   powiat malborski
  49 osób   powiat kościerski
  49 osób   powiat lęborski
  44 osoby miasto Słupsk
  35 osób   powiat słupski
  34 osoby powiat człuchowski
  29 osób   powiat nowodworski
  17 osób   miasto Sopot
  10 osób   powiat sztumski

Łącznie 168 spośród wyżej wymienionych osób objętych było kwarantanną. Nadzorem epidemiologicznym objętych było 56 osób. W izolatorium leczonych jest 36 osób, aktualnie hospitalizowanych  577 osób.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/koronawirus-w-gdansku-na-pomorzu-w-kraju-dzienne-dane-zachorowan,a,182172

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 8.11.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1738-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-8-11-2020-r

Raport z dnia 8 listopada 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 niedziela, 08 listopad 2020 10:30

2. Zgony - Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje o zgonach 12 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa pomorskiego –
7 osób powiat kwidzyński (80M, 85K, 82K, 85K, 90K, 73M, 91K),
1 osoba m. Gdynia (64M),
1 osoba powiat malborski (84M),
1 osoba m. Sopot (88K),
1 osoba powiat starogardzki (75K), 
1 osoba powiat tczewski (49M),
Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące.
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1737-raport-z-dnia-8-listopada-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

371 Ognisko związane z zakładem pracy - 6 przypadków zakażenia, miasto Gdańsk
372 Ognisko związane z zakładem pracy - 2 przypadki zakażenia, powiat nowodworski
373 Ognisko związane z przychodnią lekarską - 3 przypadki zakażenia, miasto Gdynia
374 Ognisko związane z zakładem pracy - 3 przypadki zakażenia, powiat bytowski
375 Ognisko związane z zakładem pracy - 3 przypadki zakażenia, powiat bytowski
http://www.wsse.gda.pl/media/k2/attachments/Ogniska_na_stron%C4%99_8.11.2020_za%C5%82.pdf

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Ponad 700 kolejnych przypadków zakażeń w regionie. Ile w Szczecinie? - 8.11.2020 OPRAC.: Sylwia Polachowska 8 listopada

W niedzielę rano Sanepid poinformował, że na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy 723 kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:

pow. białogardzki – 14 osób (6 kobiet w średnim wieku, 7 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. choszczeński – 25 osób (6 młodych kobiet, 7 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 5 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. drawski – 8 osób (1 dziecko, 5 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna)
pow. goleniowski – 53 osoby (4 dzieci, 7 młodych kobiet, 16 kobiet w średnim wieku, 9 starszych kobiet, 2 młodych mężczyzn, 8 mężczyzn w średnim wieku, 7 starszych mężczyzn)
pow. gryficki – 26 osób (3 dzieci, 2 młode kobiety, 12 kobiet w średnim wieku, 3 młodych mężczyzn, 5 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. gryfiński – 26 osób (2 dzieci, 13 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 4 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. kamieński – 9 osób (2 młode kobiety, 1 kobieta w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. kołobrzeski – 19 osób (8 kobiet w średnim wieku, 3 młodych mężczyzn, 8 mężczyzn w średnim wieku)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 78 osób (4 młode kobiety, 34 kobiety w średnim wieku, 5 starszych kobiet, 6 młodych mężczyzn, 21 mężczyzn w średnim wieku, 8 starszych mężczyzn)
pow. łobeski – 12 osób (6 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 5 mężczyzn w średnim wieku)
pow. myśliborski – 4 osoby (4 kobiety w średnim wieku)
pow. policki – 73 osoby (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 21 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 17 młodych mężczyzn, 27 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. pyrzycki – 16 osób (1 dziecko, 3 młode kobiety, 8 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. sławieński – 29 osób (2 dzieci, 5 młodych kobiet, 12 kobiet w średnim wieku, 2 młodych mężczyzn, 3 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. stargardzki – 31 osób (2 dzieci, 3 młode kobiety, 8 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 4 młodych mężczyzn, 10 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 244 osoby (9 dzieci, 21 młodych kobiet, 69 kobiet w średnim wieku, 22 starsze kobiety, 17 młodych mężczyzn, 86 mężczyzn w średnim wieku, 20 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 4 osoby (1 kobieta w średnim wieku, 3 mężczyzn w średnim wieku)
pow. świdwiński – 12 osób (2 młode kobiety, 3 kobiety w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 3 mężczyzn w średnim wieku)
m. Świnoujście – 12 osób (1 młoda kobieta, 2 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 4 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. wałecki – 28 osób (1 dziecko, 14 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 6 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
RAZEM: 723 osoby

- Z przykrością informujemy o śmierci osób zakażonych koronawirusem - przekazała Małgorzata Kapłan z WSSE w Szczecinie.
kobieta l. 73 - pow. białogardzki, SPWSZ w Szczecinie
mężczyzna l. 79 - pow. kamieński, Szpital - Kamień Pom.
kobieta l. 73 - pow. kołobrzeski, Izolacja domowa
mężczyzna l. 73 - pow. świdwiński, Szpital - Gryfice
mężczyzna l. 85 - m. Szczecin, 109 Szpital Wojskowy w Szczecinie
mężczyzna l. 79 - m. Szczecin, SPWSZ w Szczecinie
kobieta l. 68 - m. Szczecin, SPWSZ w Szczecinie
mężczyzna l. 49 - m. Szczecin, SPSK2 w Szczecinie
RAZEM: 8 osób

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem - stan : 16824/178 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-ponad-700-kolejnych-przypadkow-zakazen-w-regionie-ile-w-szczecinie-8102020/ar/c14-15280746

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 8.11.2020 r. godz. 10.30
- liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn /ostatni raport: 72 963 / 73 186     
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 7 880 / 8 945         
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 715 934               
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 71 508 / 67 263   
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 33 675 / 32 824     
- liczba zgonów /ostatni raport: 1 169 / 1 154       

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. 
W szpitalu w Chorzowie zmarła 87-letnia kobieta z Chorzowa,
w szpitalu w Cieszynie zmarli: 69-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego,
  86-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego,
w Cieszynie zmarła 97-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego,
w powiecie raciborskim zmarł 68-letni mężczyzna.
W szpitalu w Raciborzu zmarł 70-letni mężczyzna z Katowic,
w szpitalu w Częstochowie zmarli: 73-letni mężczyzna z Częstochowy i
  77-letni mężczyzna z Częstochowy.
W szpitalu w Tychach zmarli: 78-letnia kobieta z Tychów,
  67-letni mężczyzna z powiatu pszczyńskiego,
  74-letni mężczyzna z powiatu mikołowskiego,
w Tychach zmarła 69-letnia kobieta.
W szpitalu w Zawierciu  zmarli: 70-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego,
  76-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego,
  75-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego.

https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-w-woj-slaskim-w-niedziele-4245-zakazen-znowu-najwiecej-w-polsce-w-kraju-prawie-25-tysiecy-przypadkow/ar/c1-15280780

WIELKOPOLSKA

PONAD 1800 NOWYCH ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W WIELKOPOLSCE, ZMARŁO 28 OSÓB
Autor: Codzienny Poznań AK 08.11.2020 10:35

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1845 nowych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadkach zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce. W ciągu doby w całej Polsce przybyło 24 785 zakażonych, a zmarło 236 osób.

W Wielkopolsce wykryto kolejne zakażenia. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 1845 osób w regionie.

Jednocześnie Wielkopolski Urząd Wojewódzki informuje, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w Wielkopolsce z powodu Covid-19 lub współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 28 osób.

Od początku pandemii w województwie wielkopolskim odnotowano: zakażonych 53992, zgonów 776, ozdrowieńców 15898, aktywnych przypadków 37318.

Zakażenia w powiatach:


https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-11-08/ponad-1800-nowych-zakazen-koronawirusem-w-wielkopolsce-zmarlo-28-osob

ŁÓDZKIE

Stan na 08.11.2020, godz. 11:05
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 67-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu im.Biegańskiego w Łodzi.Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 67-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu im.Biegańskiego w Łodzi.Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 71-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Pacjentka pochodziła z powiatu radomszczańskiego.
– 70- letni mężczyzna. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu łaskiego.
– 71-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Bełchatowie. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu łaskiego.
– 84-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 87-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im.Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 91-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Zgierzu. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu pabianickiego.

W województwie łódzkim jest także 1577 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 770 osób wyzdrowiało.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 39612
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 25636
• Liczba osób objętych kwarantanną: 27739
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1749
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 13461
• Liczba osób, które zmarły: 515

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 3192

Jednocześnie informujemy, że ogólnej liczby potwierdzonych zakażeń usunięto 1 przypadek z m. Łodzi z powodu podwójnego zaraportowania.

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 39612. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:

https://www.radiozw.com.pl/raport-koronawirus-lodzkie/

MAŁOPOLSKA

Małopolska [8.11]: Jeszcze więcej zakażeń niż wczoraj. 1/3 z jednego rejonu [AKTUALIZACJA]

Małopolska [8 listopada]
zakażonych: 61 228 (+2809)
zmarło: 924 (+35)
wyzdrowiało:  32 936 (+1 476)
aktywnych przypadków: 27 309 (+1 299)

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem kolejnych 2809 mieszkańcw Małopolski. To osoby z:
Krakowa (967 osób),
powiatu krakowskiego (426 osób),
tarnowskiego (219 osób),
Tarnowa (138 osób),
powiatu suskiego (104 osoby),
limanowskiego (103 osoby),
olkuskiego (102 osoby),
wielickiego i oświęcimskiego (po 100 osób),
gorlickiego (93 osoby),
nowosądeckiego (80 osób),
chrzanowskiego (64 osoby),
brzeskiego (57 osób),
Nowego Sącza (43 osoby),
powiatu nowotarskiego (36 osób),
myślenickiego (32 osoby),
bocheńskiego (30 osób),
miechowskiego i tatrzańskiego (po 29 osób),
dąbrowskiego i wadowickiego (po 20 osób)
oraz proszowickiego (17 osób).

Aktualnie 72 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

WSSE w Krakowie przekazała także informację o usunięciu trzech przypadków z raportu zbiorczego – raport skorygowano. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 61 228 osób.Nowe zakażenia koronawirusem w Małopolsce:


Zmiana w aktywnych przypadkach zakazenia koronawirusem w Małopolsce w ciagu ost. 3 tyg.:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:


Niestety musimy również poinformować o śmierci 35 osób w wieku od 56 do 94 lat, z:
Krakowa (9 osób),
powiatu miechowskiego (5 osób),
brzeskiego, tarnowskiego,
oświęcimskiego (po 3 osoby),
wielickiego i myślenickiego (po 2 osoby)
oraz krakowskiego i limanowskiego (po 1 osobie).
Czternaście osób miało choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 924.


WSSE w Krakowie o kolejnych 1476 ozdrowieńcach z naszego województwa (...)
Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu czterech przypadków z raportu ozdrowieńców – raport skorygowano. W sumie w Małopolsce mamy 32 936 ozdrowieńców.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2020, 22:24 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1008 dnia: Listopad 08, 2020, 23:51 »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1009 dnia: Listopad 08, 2020, 23:52 »
c.d.

PODKARPACKIEKoronawirus. 1822 zakażenia i 19 zgonów na Podkarpaciu. W Polsce 24 785 przypadków [8 LISTOPADA]
Wioletta Wojtkowiak 8 listopada

Do tej pory odnotowano 597 zgonów. Sanepid informuje, że w dniach 24, 25, 29, 30 października oraz 1 – 6 listopada zmarło 19 mieszkańców województwa podkarpackiego.
 Nie żyje 8 kobiet:
81–latka z powiatu dębickiego,
74-latka z powiatu jarosławskiego,
75 - latka i 68 - latka z powiatu leżajskiego,
70-latka z powiatu przemyskiego,
85-latka z powiatu rzeszowskiego,
56-latka z powiatu tarnobrzeskiego
  Zmarło 11 mężczyzn:
51-latek z powiatu dębickiego,
94-latek i 76-latek z powiatu jarosławskiego,
79-latek z powiatu krośnieńskiego,
69-latek z powiatu przemyskiego,
73-latek z powiatu stalowowolskiego,
84-latek z powiatu strzyżowskiego,
82-latek i 84-latek z Przemyśla,
65-latek i 87-latek z Rzeszowa

Nowe 1822 potwierdzone przypadki w powiatach:
7 – bieszczadzki
80 – brzozowski
72 – dębicki
102 – jarosławski
100 – jasielski
22 – kolbuszowski
45 – miasto Krosno
82 – krośnieński
20 – leski
42 – leżajski
5 – lubaczowski
61 – łańcucki
47 – mielecki
30 – niżański
49 – miasto Przemyśl
48 – przemyski
82 – przeworski
64 – ropczycko-sędziszowski
318 – miasto Rzeszów
354 – rzeszowski
31 – sanocki
50 – stalowowolski
68 – strzyżowski
26 – miasto Tarnobrzeg
17 – tarnobrzeski

https://echodnia.eu/podkarpackie/koronawirus-1822-zakazenia-i-19-zgonow-na-podkarpaciu-w-polsce-24-785-przypadkow-8-listopada/ar/c1-15280772

DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku stwierdzono 1799 nowych zakażeń, 6 osób zmarło, 803 pacjentów wyzdrowiało
Aktualne dane dla naszego województwa to 33305 potwierdzonych przypadków, 514 zmarłych i 11833 wyleczonych osób

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 34808
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2229
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 1533

https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-8-listopada/

KUJAWSKO-POMORSKIE

Kolejne zakażenia koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim. Ile osób zachorowało w Toruniu?
OPRAC.:JM 8 listopada

Nowe zakażenia w województwie kujawsko-pomorskim (8 listopada):
Bydgoszcz 261
Grudziądz 63
Inowrocław 9
Toruń 199
Włocławek 47
powiat aleksandrowski 58
powiat brodnicki 41
powiat bydgoski 100
powiat chełmiński 57
powiat golubsko-dobrzyński 21
powiat grudziądzki 25
powiat inowrocławski 28
powiat lipnowski 25
powiat mogileński 25
powiat nakielski 63
powiat radziejowski 22
powiat rypiński 15
powiat sępoleński 19
powiat świecki 72
powiat toruński 74
powiat tucholski 53
powiat wąbrzeski 21
powiat włocławski 18
powiat żniński 28
spoza województwa 29/5 chojnicki, 3 człuchowski, 8 koniński, 1 kościański, 1 krotoszyński, 1 leszczyński, 1 lubelski, 1 miński, 2 pilski, 1 płoński, 1 starogardzki, 1 tatrzański, 1 tczewski, 1 tomaszowski, 1 wałecki
w trakcie ustalania 66

Z przykrością informujemy, że szpitale w Bydgoszczy, Grudziądzu, Radziejowie i Brodnicy przekazały informacje o zgonach kolejnych 6 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Wszystkie zmarłe osoby miały choroby współistniejące
– poinformował Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

Zmarli w województwie kujawsko-pomorskim, dane z 8 listopada:
72-M, 69-M, zgony nastąpiły w Szpitalu Zakaźnym w Bydgoszczy
80-M, 69-K, zgony nastąpiły w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu
76-K, zgon nastąpił w Szpitalu w Radziejowie
28-M, zgon nastąpił w Szpitalu w Brodnicy

Stan w województwie kujawsko-pomorskim na 8 listopada:
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 33 670,
liczba osób aktualnie w kwarantannie – 22 302,
liczba osób objętych nadzorem – 5 710,
liczba ozdrowieńców – 6 743,
liczba zgonów – 224,
liczba pobranych próbek – 299 441.
https://pomorska.pl/kolejne-zakazenia-koronawirusem-w-wojewodztwie-kujawskopomorskim-ile-osob-zachorowalo-w-toruniu/ar/c1-15280816

LUBELSKIE

Lubelskie: 1728 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 19 osób
przez Radio Lublin 8 listopada 2020

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 1728 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie poinformowała, że na terenie województwa lubelskiego zmarło 19 osób:
1.M-56- pochodził z powiatu ryckiego – miał choroby współistniejące;
2.M-62- pochodził z powiatu radzyńskiego – miał choroby współistniejące;
3.M- 50- pochodził z powiatu radzyńskiego – miał choroby współistniejące;
4.M-67 – pochodził z powiatu świdnickiego – miał choroby współistniejące;
5.M-90 – pochodził z powiatu biłgorajskiego – miał choroby współistniejące;
6.M – 86 – pochodził z powiatu biłgorajskiego – miał choroby współistniejące;
7.M-75- pochodził z powiatu bialskiego – miał choroby współistniejące;
8.M-88- pochodził z powiatu bialskiego – miał choroby współistniejące;
9.M- 56- pochodził z powiatu parczewskiego – brak chorób współistniejących;
10.K-64- pochodziła z powiatu parczewskiego – miała choroby współistniejące;
11.M-68- pochodził z powiatu parczewskiego – miał choroby współistniejące;
12.M-63- pochodził z powiatu parczewskiego – miał choroby współistniejące;
13.M-55- pochodził z powiatu parczewskiego – miał choroby współistniejące;
14.K-61- pochodziła z powiatu puławskiego – miała choroby współistniejące;
15.M- 76- pochodził z powiatu puławskiego – miał choroby współistniejące;
16.M- 70- pochodził z powiatu puławskiego – brak chorób współistniejących;
17-K-89- pochodziła z powiatu janowskiego – miała choroby współistniejące;
18.K-76- pochodziła z powiatu janowskiego – miała choroby współistniejące;
19.K-61- pochodziła z powiatu lubartowskiego – brak chorób współistniejących;

Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą:
– 313 osób z Lublina,
– 189 osób z Białej Podlaskiej,
– 50 osób z Zamościa,
– 35 osób z Chełma,
– 223 osób z powiatu bialskiego,
– 118 osób z powiatu chełmskiego,
– 111 osób z powiatu lubelskiego,
– 101 osób z powiatu puławskiego,
– 83 osób z powiatu świdnickiego,
– 69 osób z powiatu łęczyńskiego,
– 54 osób z powiatu radzyńskiego,
– 48 osób z powiatu łukowskiego,
– 47 osób z powiatu włodawskiego,
– 44 osób z powiatu janowskiego,
– 40 osób z powiatu kraśnickiego,
– 37 osób z powiatu zamojskiego,
– 31 osób z powiatu lubartowskiego,
– 29 osób z powiatu krasnostawskiego,
– 29 osób z powiatu ryckiego,
– 25 osób z powiatu hrubieszowskiego,
– 22 osób z powiatu tomaszowskiego,
– 18 osób z powiatu parczewskiego,– 8 osób z powiatu biłgorajskiego,
– 4 osób z powiatu opolskiego.

Do dnia 8 listopada 2020 roku potwierdzono łącznie 28913 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 12115 ozdrowieńców i 424 zgony.
Aktualnie 31805 osób jest poddanych kwarantannie, a 304 objętych nadzorem epidemiologicznym.
https://radio.lublin.pl/2020/11/lubelskie-1728-nowych-przypadkow-zakazenia-koronawirusem-zmarlo-19-osob/

LUBUSKIE

Prawie 25 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. W Lubuskiem 470 kolejnych przypadków
Urszula Baumann 8 listopada

Mamy 470 nowych osób zakażonych koronawirusem w województwie lubuskim. Pacjenci pochodzą z powiatów:
Gorzowa Wielkopolskiego(135),
świebodzińskiego(64),
nowosolskiego(50),
międzyrzeckiego(50),
Zielonej Góry(41),
krośnieńskiego(37),
gorzowskiego(24),
zielonogórskiego(19),
żarskiego(13),
wschowskiego(12),
słubickiego(10),
żagańskiego(7),
sulęcińskiego(7),
strzelecko-drezdeneckiego(1).

Zmarło 7 osób zakażonych koronawirusem. To
63-letni mieszkaniec Zielonej Góry,
72-letni mieszkaniec powiatu zielonogórskiego,
58-letnia mieszkanka powiatu strzelecko-drezdeneckiego,
78-letni mieszkaniec powiatu strzelecko-drezdeneckiego,
83-letni mieszkaniec powiatu strzelecko-drezdeneckiego,
71-letnia mieszkanka powiatu żarskiego i
59-letni mieszkaniec powiatu słubickiego.

Łącznie, na terenie województwa, mamy 10378 zakażonych (w tym 4305 ozdrowieńców i 150 zgonów):
500 z powiatu żagańskiego,
1006 z powiat międzyrzeckiego,
375 z powiatu strzelecko-drezdeneckiego,
880 z powiatu gorzowskiego,
790 z powiatu nowosolskiego,
628 z powiatu świebodzińskiego,
344 z powiatu wschowskiego,
652 z powiatu żarskiego,
1853 z miasta Gorzowa Wielkopolskiego,
487 z powiatu zielonogórskiego,
1651 z miasta Zielonej Góry,
384 z powiatu sulęcińskiego,
371 z powiatu słubickiego,
430 z powiatu krośnieńskiego,
12 z województwa wielkopolskiego,
3 z województwa mazowieckiego,
2 z województwa małopolskiego,
3 z województwa warmińsko-mazurskiego,
2 z województwa dolnośląskiego,
1 z województwa podlaskiego,
1 z województwa kujawsko-pomorskiego,
1 z województwa łódzkiego,
2 spoza Polski.

Dobowy raport dotyczący zakażeń koronawirusem w Lubuskiem:
328 osób hospitalizowanych
7101 osób w kwarantannie (nałożonej przez inspekcje sanitarne)
1422 osoby objęte nadzorem epidemiologicznym
4305 osób wyleczonych z COVID-19
https://gazetalubuska.pl/prawie-25-tysiecy-nowych-zakazen-koronawirusem-w-polsce-w-lubuskiem-470-kolejnych-przypadkow/ar/c1-15280768

OPOLSKIE

W niedzielę 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie opolskim. W kraju 24 785 zakażeń
Natalia Popczyk 8 listopada

W województwie opolskim mamy 858 nowych zakażeń koronawirusem. To już 15 241 potwierdzonych przypadków Covid-19 w regionie.

W ciągu ostatniej doby zmarła 1 osoba z powiatu nyskiego. Miała choroby współistniejące.

W związku z chorobą COVID-19 w bieżącym roku zmarło 290 osób zamieszkujących na terenie województwa opolskiego.

Nowe zakażenia koronawirusem w województwie opolskim
powiat brzeski - 14
powiat głubczycki - 0
powiat kędzierzyńsko-kozielski - 84
powiat kluczborski - 40
powiat krapkowicki - 56
powiat namysłowski - 48
powiat nyski - 268
powiat oleski - 3
powiat opolski - 87
Opole - 66
powiat prudnicki - 64
powiat strzelecki - 128
https://opole.naszemiasto.pl/w-niedziele-858-nowych-przypadkow-zakazenia-koronawirusem-w/ar/c14-7987667

PODLASKIEZakażenia (wyzdrowienia):
Białystok 4052 (699)  powiat białostocki 1966 (428)
Łomża 981 (166)  powiat łomżyński 378 (66)
Suwałki 759 (85)  powiat suwalski 231 (23)

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1325371231089037312

1053 nowe przypadki zakażenia #koronawirus w #podlaskie (14003).

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1325370130759634945

Koronawirus w Podlaskiem - raport (08.11.2020). 1053 nowe przypadki zakażeń w woj. podlaskim! W Polsce 24 785 zachorowań, zmarło 236 osób
Jakub Laskowski 8 listopada
https://poranny.pl/koronawirus-w-podlaskiem-raport-08112020-1053-nowe-przypadki-zakazen-w-woj-podlaskim-w-polsce-24-785-zachorowan-zmarlo-236-osob/ar/c14-15280752

ŚWIĘTOKRZYSKIE

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/w-niedziele-8-listopada-11-kolejnych-ofiar-koronawirusa-w-swietokrzyskiem-zobaczcie-skad/ar/c1-15280850

W niedzielę 8 listopada, 11 kolejnych ofiar koronawirusa w Świętokrzyskiem. Zobaczcie skąd
Stanisław Wrobel 8 listopada

Zmarli to mieszkańcy powiatów:

6 osób z powiatu pińczowskiego
Kobieta, 96 lat
Kobieta, 88 lat
Kobieta, 82 lata
Mężczyzna, 87 lat
Kobieta, 82 lata
Kobieta, 83 lata

Z pozostałych powiatów
85-letni mężczyzna z Kielc
79-letnia kobieta z powiatu kieleckiego
70-letni mężczyzna z powiatu opatowskiego
66-letni mężczyzna z powiatu koneckiego
72-letni mężczyzna z powiatu buskiego

W naszych szpitalach zmarło 321 zakażonych osób, z tego 319 było mieszkańcami naszego regionu. (...)
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/w-niedziele-8-listopada-11-kolejnych-ofiar-koronawirusa-w-swietokrzyskiem-zobaczcie-skad/ar/c1-15280850

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/429-zakazen-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-zobaczcie-skad-sa-chorzy-lista-niedziela-8-listopada/ar/c1-15280822

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Dzienny raport o #koronawirus Wykaz zakażonych i wyzdrowiałych woj. W-M stan na 8 listopada godz. 10:30
558 zakażeń (13919)
409 wyzdrowień (4803)
9 zgonów (178)

https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/1325369972978311169

NOWE ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM NA WARMII I MAZURACH. WCIĄŻ UTRZYMUJE SIE WYSOKA LICZBA ZGONÓW
By red 8 listopada 2020

558 zakażeń (13919):
51 olsztyński
48 iławski
48 szczycieński
48 Olsztyn
47 działdowski
45 mrągowski
44 ełcki
39 elbląski
27 bartoszycki
22 Elbląg
21 węgorzewski
20 giżycki
20 piski
19 kętrzyński
16 nidzicki
12 ostródzki
11 braniewski
10 olecki
9 lidzbarski
1 gołdapski

9 zgonów (178):
mężczyzna 74, DPS Woryny, bartoszycki, choroby współistniejące
kobieta 83, NZOD Lubawa, iławski, choroby współistniejące
mężczyzna 69, Szpital Ełk, ełcki, choroby współistniejące
kobieta 77, Szpital Ełk, ełcki, choroby współistniejące
kobieta 73, Szpital Działdowo, działdowski, choroby współistniejące
mężczyzna 60, Szpital Działdowo, działdowski choroby współistniejące
mężczyzna 66, Szpital Działdowo, działdowski choroby współistniejące
mężczyzna 66, Szpital Mrągowo, piski, choroby współistniejące
mężczyzna 92, Szpital Mrągowo, piski
https://tko.pl/65377,2020,11,08,nowe-zakazenia-koronawirusem-na-warmii-i-mazurach-wciaz-utrzymuje-sie-wysoka-liczba-zgonow

MAZOWSZE

Komunikat MPWIS z dnia 8 listopada 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 8 listopada 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:
liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 60 383/ (3 495)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 27 osób.
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 4 613/ (189)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba):2 017/(153)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 1066/ (37)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 33 310/(1 478)
**(dana przekazana do Ministerstwa Zdrowia na godzinę 9.00 na podstawie porannego raportu laboratorium)
** liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 73 262/ (2 099)
http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/komunikat-mpwis-z-dnia-8-listopada-2020-r-przedstawiajacy-sytuacje-epidemiologiczna-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-zwiazan

===========

Kluczowy tydzień. To teraz rozstrzygać się będzie kwestia lockdownu
MATEUSZ RATAJCZAK 8 XI

Jesteśmy o krok od pełnego lockdownu, od narodowej kwarantanny. To w tym tygodniu będzie rozstrzygać się kwestia zamknięcia sporej części gospodarki. To w najbliższych dniach przekonamy się, czy zeszliśmy ze ścieżki wciąż rosnącej liczby zakażeń. Na razie trudno tego oczekiwać.

(...) Łączna liczba zakażeń w Polsce to już 546 tys. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia potwierdza 7,8 tys. zgonów wywołanych koronawirusem i chorobami współistniejącymi. Pomocy w szpitalach wymaga 20 tys. zakażonych, czyli mniej więcej co 10 zdiagnozowany w ostatnim czasie Polak.

Jak wynika z danych, w tej chwili aktywnych przypadków wirusa (czyli wyłącznie potwierdzonych infekcji pomniejszonych o liczbę zgonów i liczbę osób, które wyzdrowiały) jest mniej więcej 313 tys. Tyle osób jest w tej chwili w izolacji.

A przecież dochodzi do tego jeszcze ponad 400 tys. Polaków, którzy są na przymusowej kwarantannie. Łącznie 700 tys. Polaków jest zamkniętych w domu z powodu izolacji (przechodzą ją osoby z potwierdzonym wynikiem) i kwarantanny (wysyłane są na nią osoby podejrzewane o kontakt z wirusem). 2 na 100 Polaków w tej chwili wyjść ze swojego mieszkania nie może.

Jeżeli w ciągu tygodnia ogólna liczba wykrytych zakażeń dobije do poziomu 189 tys., to premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski będą decydować o wprowadzeniu całkowitego lockdownu, czyli tzw. "narodowej kwarantanny".

A to oznacza powrót do sytuacji sprzed sześciu miesięcy - zamknięta większość zakładów usługowych, policja i wojsko na ulicach i niemal całkowity zakaz wychodzenia z domu (poza pracą lub niezbędnymi zakupami). Jesienne spacery lub grzybobranie w 2020 roku przejdą wtedy dość szybko do historii. A jak pokazują liczby, jesteśmy o krok o tego stanu. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/kluczowy-tydzien-to-teraz-rozstrzygac-sie-bedzie-kwestia-lockdownu-6573396835605408a.html
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/gospodarka/news-widmo-lockdownu,nId,4842855
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2020, 22:24 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1010 dnia: Listopad 08, 2020, 23:52 »
Koronawirus w Polsce. Dr Dzieciątkowski: Być może jest już za późno na restrykcje
8 XI

Rekord za rekordem. Przez niemal cały ubiegły tydzień obserwowaliśmy wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce, mimo że od ponad dwóch tygodni w całym kraju obowiązują liczne ograniczenia i restrykcje. Zadaniem wirusologa dra Tomasza Dzieciątkowskiego może to świadczyć o tym, że wirus został już tak rozproszony w społeczeństwie, że ciężko będzie opanować jego szerzenie.

1. Restrykcje nie działają?

W niedzielę 8 listopada Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy raport dotyczący sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Wynika z niego, że w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 24 785 osób. Niestety, z powodu COVID-19 zmarło 236 osób, w tym 59 osób, które nie były obciążone innymi chorobami.

Zdaniem ekspertów nieznaczny spadek zakażeń raczej nie wynika z zahamowania epidemii, tylko jest związany z tym, że w weekendy wykonuje się mniej testów.

Tendencja wzrostowa utrzymywała się przez cały ubiegły tydzień, mimo że od 24 października cały kraj został objęty czerwoną strefą, a część uczniów przeszła na naukę zdalną. W ciągu siedmiu dni doszło do czterech rekordów zakażeń. Najwyższą liczbę przypadków odnotowano w sobotę 7 listopada - 27 875 zakażonych oraz 349 zmarłych z powodu COVID-19.

Zdaniem ekspertów może to świadczyć o tym, że "miękkie" restrykcje już nie są skuteczne w walce z epidemią.

- Mamy teraz przede wszystkim do czynienia z tzw. zakażeniami rozproszonymi, czyli nie ma już jednego ogniska epidemicznego, tylko infekcje występują w obrębie całego społeczeństwa. Sugerować to może, że rząd wprowadził obostrzenia zbyt późno – tłumaczy dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

2. "Rząd kupił nam trochę czasu"

Jak podkreśla dr Dzieciątkowski, marcowy lockdown był bardzo potrzebny.

- Były to działania skuteczne, ponieważ udało się znacznie ograniczyć przyrost zakażeń, zwłaszcza w okresie od marca do czerwca. Niestety, później to wszystko zostało zaprzepaszczone. Rząd, zamykając ludzi w domach na kilka tygodni, po prostu kupił sobie i nam trochę czasu. To był najlepszy moment na opracowanie strategii walki z epidemią na jesień. Niestety, to nie zostało zrobione – opowiada dr Dzieciątkowski.

Jak podkreśla wirusolog, zamiast utrwalić efekt, jaki udało się osiągnąć dzięki poczynaniom z wiosny, władze zaczęły go demontować.

- Rząd wysyłał niespójny komunikat. Padały stwierdzenia, że "wirus jest w odwrocie". Nie było żadnych konsekwencji za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa – noszenia maseczek, utrzymywanie dystansu. Później stwierdzono autorytarnie i oczywiście nieprawdziwie, że SARS-CoV-2 nie będzie przenosić się w szkołach. Cały program powrotu dzieci do szkół został napisany w ciągu dwóch ostatnich tygodni sierpnia, po czym odpowiedzialność przerzucono na dyrektorów placówek, którzy nie mieli pojęcia, co z tym zrobić. To wszystko spowodowało, że już na początku września mieliśmy duży problem ze wzrostem zakażeń. W tej chwili obserwujemy drastyczne skutki beztroski i powolny krach systemu opieki zdrowotnej w Polsce – opowiada dr Dzieciątkowski.

3. Perspektywy nie są zbyt różowe

Zdaniem dr Dzieciątkowskiego, na razie nie nic nie zapowiada rychłego powrotu do normalności. Według różnych prognoz szczyt zakażeń może nastąpić pod koniec grudnia bądź w styczniu. Po tym liczby zakażeń będą powoli spadać.

- Szczepionkę na koronawirusa zobaczymy w Polsce nie wcześniej, niż w kwietniu–maju przyszłego roku, o ile w ogóle będzie ona ten moment dostępna dla krajów UE – uważa dr Dzieciątkowski.

Zdecydowanie dłużej zajmie opracowanie leku na COVID-19.

- Niestety, randomizowane badania obaliły nadzieję na skuteczność już istniejących preparatów. Dzisiaj wiemy, że remdesiwir nie działa, tak samo, jak wcześniej w badaniach klinicznych "poległy" chlorochina oraz lopinawir\rytonawir. Nie ma też żadnych wiarygodnych dowodów na skuteczność ostatnio modnej w mediach amantadyny – tłumaczy dr Dzieciątkowski.

Jak opowiada ekspert, obecnie wielu ośrodkach na świecie trwają prace nad stworzeniem nowych leków specyficznych przeciwko SARS-CoV-2. -Badania kliniczne nad lekami trwają często niestety, znacznie dłużej niż w przypadku szczepionek. Czasami to lata testów, ponieważ oprócz skuteczności najważniejsze jest bezpieczeństwo. Perspektywy więc nie są zbyt różowe – konkluduje dr Tomasz Dzieciątkowski.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-dr-dzieciatkowski-byc-moze-jest-juz-za-pozno-na-restrykcje

Koronawirus. Dr Grzesiowski: Być może kolejne ograniczenia nie były konieczne
Opracowanie: Maciej Nycz 8 listopada

"Być może kolejne, ubiegłotygodniowe ograniczenia nie były konieczne, bo efekty tych z 26 października jeszcze nie zaczęły być w pełni widoczne. Natomiast rozumiem rząd w tym sensie, że stara się za wszelką cenę ograniczyć naszą mobilność i kontakty międzyludzkie" – przyznał w rozmowie z PAP dr Paweł Grzesiowski – immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds walki z Covid-19. "Te ostatnie ograniczenia mają tak naprawdę zlikwidować powody wyjścia z domu i spotkań ze znajomymi, dlatego są pozamykane instytucje kultury, są ograniczenia w handlu do minimum. Chodzi o to, żebyśmy przez najbliższe 2-3 tygodnie jak najrzadziej wychodzili z domów i nie spotykali się z innymi ludźmi" – tłumaczył ekspert.

"Być może kolejne, ubiegłotygodniowe ograniczenia nie były konieczne, bo efekty tych z 26 października jeszcze nie zaczęły być w pełni widoczne. Natomiast rozumiem rząd w tym sensie, że stara się za wszelką cenę ograniczyć naszą mobilność i kontakty międzyludzkie" – przyznał w rozmowie z PAP dr Paweł Grzesiowski – immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds walki z Covid-19. "Te ostatnie ograniczenia mają tak naprawdę zlikwidować powody wyjścia z domu i spotkań ze znajomymi, dlatego są pozamykane instytucje kultury, są ograniczenia w handlu do minimum. Chodzi o to, żebyśmy przez najbliższe 2-3 tygodnie jak najrzadziej wychodzili z domów i nie spotykali się z innymi ludźmi" – tłumaczył ekspert.

Resort zdrowia poinformował dziś o 24 tys. 785 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 236 chorych.

To są pierwsze sygnały świadczące o stabilizacji fali epidemicznej. Jeżeli spojrzymy na wcześniejsze dane, gdzie liczba zachorowań wzrastała z dnia na dzień o 2-3 tys., jak również liczba osób hospitalizowanych była wysoka, to w ostatnich dniach te liczby nie rosną tak szybko - ocenił dr Grzesiowski. Tempo wzrostu już przyhamowało na początku tygodnia, a dzisiaj mamy pierwszy dzień, kiedy tych zachorowań jest mniej niż średnia z ostatnich trzech dni - zwrócił uwagę. Można powiedzieć, że krzywa zachorowań zaczyna się powoli wypłaszczać, co nie znaczy, że to już jest sukces, bo oczywiście tych zachorowań jest ogromna ilość, ponadto dane z testów są niedoszacowane co najmniej kilkukrotnie, bo wielu pacjentów nie jest badanych, więc w rzeczywistości chorych jest znacznie więcej - zaznaczył immunolog. Najważniejszym parametrem jest liczba pacjentów przebywających w szpitalach, która nadal jest bardzo wysoka - dodał.

Dr Grzesiowski zauważył, że jest już "zarysowana tendencja stabilizacji, a ostatnie cztery dni to są właściwie minimalne wzrosty". "Tak ta epidemia przebiega, że w pewnym momencie udaje się przełamać tendencję wzrostową i stabilizuje się liczba przypadków, a potem powoli zaczyna spadać. Oczywiście liczba przypadków to jest pochodna tego, czy się skutecznie chronimy nosząc maski, dezynfekując ręce, zachowując dystans i unikając spotkań - przypomniał. Ponadto, trzeba pamiętać, że po pierwszej wysokiej fali następują dwie mniejsze fale w odstępie kilku tygodni - zauważył.
(PAP)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-dr-grzesiowski-byc-moze-kolejne-ograniczenia-nie,nId,4842896
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2020, 00:11 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1011 dnia: Listopad 08, 2020, 23:52 »
Koronawirus. Małopolska coraz bardziej "czarna". A ile zrobiono testów - nie wiadomo!
niedziela, 8 listopada 2020 13:10 Autor Marzena Gitler

Małopolska coraz bardziej "czarna"

Rośnie liczba powiatów, które znacząco przyczyniają się do wprowadzenia w Polsce całkowitego lockdownu. Przypominamy, że tym progiem ma być 70 nowych zakażeń (średnio w ciągu 7 dni) na 100 tysięcy mieszkańców. Te regiony to obecnie powiat miechowski, gdzie średnio jest 92,8 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, powiat krakowski, gdzie jest ich 92,4, powiat myślenicki - 87,7, powiat suski - 85,6, wadowicki - 83,3, Kraków - 79,8, Nowy Sącz - 77,7, Tarnów, 76,9, powiat gorlicki - 72, powiat proszowicki - 71,7.

9 powiatów przekroczyło próg 50 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

WSSE nie raportuje o testach

Od kilku dni WSSE w Krakowie przestało informować o ilości wykonanych testów na koronawirusa? Dlaczego?

Ostatnią informacja o liczbie wykonywanych testów w kierunku koronawirusa ukazała się w raporcie WSSE w Krakowie o sytuacji epidemicznej 5 listopada. Było to 3 466 w ciągu ostatniej doby (poprzednia doba: 3 434 badań). W okresie wzrostu zakażeń - na początku października - zdarzało się, że mieszkańcom małopolski wykonywano nawet ponad 4,5 tys. badań na dobę. Potem ta liczba zmalała i średnio wynosiła 3680. Tymczasem w ciągu 10 dni przybyło 27587 zakażeń - średnio - 2759 dziennie. Wykrywalność koronawirusa podczas testów w Małopolsce wyniosła więc 75%!

Co to oznacza? Że ciągle wykonywanych jest za mało testów. Że większość ludzi zakażonych w ogóle nie jest testowana. Polska pod względem ilości przypadków koronawirusa jest na 16 miejscu na świecie i 7 miejscu w Europie. Tymczasem pod względem liczby testów na 1 mln. mieszkańców zajmuje 39 miejsce w Europie na 48 państw z wynikiem 136 926, podczas gdy na przykład na Litwie wykonuje się ich 4 razy więcej.

Przypominamy też, że od 27 października z raportu WSSE znikła inna istotna informacja - o liczbie osób hospitalizowanych. Ważna w kontekście sygnalizowanych przez szpitale braku miejsc dla chorych na COVID. Jak wyjaśniła wtedy Dominika Łatak-Glonek, rzecznik WSSE w Krakowie "Informację o aktualnej liczbie hospitalizowanych bezpośrednio ze szpitali pozyskuje Urząd Wojewódzki". Poprzednio jednak pojwiały się nieścisłości w danych podawanych przez wojewodę w stosunku do danych WSSE. "Rozbieżności  mogą wynikać z różnych godzin/ dni raportowania - na grafikach jest data otrzymania danej informacji z WSSE w Krakowie" - tłumaczyła Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody. Jak się potem okazało, dane WSSE po prostu przestały się ukazywać , a pozostały dane wojewody - problem więc również zniknął i to dosłownie.

Nierzetelne statystyki

Wiadomo, że oprócz testów wykonywanych na NFZ, mnóstwo osób wykonuje je na własną rękę, czasem nawet zlecane są przez przedsiębiorców u wszystkich pracowników danej firmy. Do 9 października ich wyniki nie były włączane do oficjalnych statystyk Sanepidu. Rozporządzenie rządu z 9 października nakazało laboratoriom wykonującym testy prywatnie wpisywać do państwowego systemu tylko i wyłącznie liczbę wykonanych przez siebie testów, pomijając ich wyniki. To sprawiało, że liczba wykonywanych testów rosła, ale wyniki nie odzwierciedlały faktycznej liczby zakażonych.

23 października zmieniono poprzednie rozporządzenie. Laboratoriom nakazano wpisywanie do systemu informację o pozytywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków innych niż środki publiczne. Uchylono jednak nakaz umieszczania w statytykach informacji o liczbie testów wykonanych ze środków prywatnych. Mogło więc dojść do tego, że zakażonych byłoby więcej niż wykonanych testów.

Na konferencji prasowej 30 listopada minister zdrowia poinformował, że zmienia się definicja przypadków i testy antygenowe mają być równoprawną podstawą stwierdzenia zakażenia koronawirusem jak testy PCR. To oznacza, że statytyki można by policzyć w zasadzie na nowo.

O tym, że w Polsce zaczyna się manipulowanie informacjami również w liczbie respiratorów świadczy również twitt Patryka Wachowca, analityka prawnego Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) i m.in. prezesa Fundacji Centrum Analiz dla Rozwoju (CADR).

"UWAGA HIT! Agencja Rezerw Materiałowych odmówiła udzielenia mi informacji o liczbie respiratorów – twierdząc, że jawność może m. in. negatywnie wpłynąć na nastroje społeczne i stosowanie się do obostrzeń lub być wykorzystana w celu napaści na Polskę" - napisał 5 listopada na Twitterze.

Laboratoria na skraju wydolności

Tak mała liczba testów i brak proporcjonalnego wzrostu liczby testów pomimo wzrostu przypadków koronawirusa świadczy jeszcze o jednym - że leboratoria nie są już w stanie wykonywać testów i ich liczba jest limitowana przez punkty pobrań. "Doszliśmy do granicy wydolności laboratoriów wykonujących testy genowe wykrywające kwas nukleinowy wirusa SARS-CoV-2 ze względu m.in. na ograniczenia kadrowe” – uważa prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska. "W tej chwili jesteśmy w takim stanie epidemicznym, że wydolność testowania przez laboratoria diagnostyczne technikami molekularnymi jest już wysycona. Ta granica to te 70-80 tys. testów na dobę, o których wspominają rządzący” – powidziała w rozmowie z PAP.

Będzie więcej zakażeń?

Wraz z wejściem do statytyk testów antygenowych, problemem będzie ich rztelne wprowadzenie do ststemu. "Ważne, by dopilnować, aby wszystkie podmioty lecznicze wykonujące badania antygenowe odpowiednio je sprawozdawały i nie było przekłamań. Trzeba dużej determinacji, by osiągnąć zamierzony efekt” – podkreśliła. Zdaniem Niewiadomskiej obecnie najważniejsze jest, aby zakażonych jak najszybciej zidentyfikować i w ten sposób uwiarygodnić stan zakażeń w Polsce. „W przeciwnym wypadku za duża grupa umyka ze względu na nadal ograniczoną dostępność do testów i wydolność systemu” – przyznała. Służyć temu ma też wprowadzony od czwartku wymóg raportowania przypadków w systemie EWP również przez laboratoria wykonujące odpłatnie testy.

Warto dodać jeszcze jedno. Gdy pozytywne testy na przeciwciała zaczną być doliczane do systemu, liczba zakażeń w Polsce znów znacznie wzrośnie, a oznacza to... narodową kwarantannę.
https://glos24.pl/malopolska-malopolska-coraz-bardziej-czarna-a-ile-zrobiono-testow-nie-wiadomo

Diagności alarmują: Doszliśmy do granicy wydolności laboratoriów
Opracowanie: Sara Bounaoui 8 listopada (11:49)

Doszliśmy do granicy wydolności laboratoriów wykonujących testy genowe wykrywające kwas nukleinowy wirusa SARS-CoV-2 ze względu m.in. na ograniczenia kadrowe – oceniła prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska. Dodała, że w tej chwili rozwiązaniem wspomagającym diagnostykę są testy antygenowe, które wprowadzono do testowania pacjentów z objawami w lecznictwie szpitalnym, np. na izbach przyjęć czy na szpitalnych oddziałach ratunkowych.

W tej chwili jesteśmy w takim stanie epidemicznym, że wydolność testowania przez laboratoria diagnostyczne technikami molekularnymi jest już wysycona. Ta granica to te 70-80 tys. testów na dobę, o których wspominają rządzący - stwierdziła prezes KRDL w rozmowie z PAP.

Przyznała, że co prawda nowe laboratoria dołączają do tzw. listy laboratoriów przeprowadzających testy molekularne techniką PCR, polegającą na wykryciu kwasu nukleinowego wirusa SARS-CoV-2, ale to nie jest taka liczba, która dawałaby oddech, czyli 150 tys. testów na dobę. Obecnie laboratoria wykonują ich do 70 tys. na dobę.

Listopad będzie trudnym miesiącem

Nowych laboratoriów, które będą oznaczać po 1-2 tys. testów na dobę nie będzie przybywać. Obiektywnym ograniczeniem jest brak kadr medycznych. Nie ma skąd tych ludzi brać. Poza tym diagności też chorują, przebywają na kwarantannie i tutaj nie ma co liczyć, że gwałtowanie wzrośnie liczba wykonywanych badań molekularnych.
 powiedziała.

Wyjaśniła dalej, że rozsądnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest dopuszczenie od listopada potwierdzenia zakażenia Covid-19 również testem antygenowym, ale o określonych parametrach walidacyjnych, gwarantujących wiarygodność testu.

Jednocześnie dodała, że listopad będzie trudnym sprawdzianem dla pracowników laboratoriów, dlatego że o ile sprawozdawczość dotycząca testów molekularnych została opanowana, to doszła teraz kwestia wprowadzenia sprawozdawczości dla testów antygenowych wykonywanych na SOR-ach czy izbach przyjęć.

Ważne, by dopilnować, aby wszystkie podmioty lecznicze wykonujące badania antygenowe odpowiednio je sprawozdawały i nie było przekłamań. Trzeba dużej determinacji, by osiągnąć zamierzony efekt - podkreśliła.
(...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-diagnosci-alarmuja-doszlismy-do-granicy-wydolnosci-laborator,nId,4842863

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1012 dnia: Listopad 08, 2020, 23:52 »
W Polsce brakuje lekarzy. Kolejnych zabiera COVID
Przemysław Ciszak 7 X

Już 40 pracowników ochrony zdrowia zmarło z powodu koronawirusa - wynika z danych Porozumienia Chirurgów "Skalpel". Sytuacja się pogarsza. Coraz więcej lekarzy choruje.

Pandemia tylko uwidoczniła tragiczną sytuację w polskiej służbie zdrowia. (Fot: Hospital CLÍNIC CC 2.0 Flickr)

Koronawirus zbiera krwawe żniwo w całej populacji. 27 875 nowych zakażeń tylko w ciągu ostatniej doby. Zmarło 349 osób. Wirus nie oszczędza również personelu medycznego.

Do tej pory na kwarantannie przebywało ponad 30 tys. osób z personelu medycznego - mówił w tym tygodniu na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. To, jak przyznał, stanowi ogromny ubytek w skali całej służby zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Wojewoda może skierować lekarza, czy pielęgniarkę do pracy przy pacjentach
Koronawirus w Polsce. Łapanka na lekarzy i pielęgniarki

Z danych udostępnionych przez Porozumienie Chirurgów "Skalpel", tylko bezpośrednio z powodu COVID-19 zmarło już 40 pracowników ochrony zdrowia. "Odeszli jako nie tylko ofiary koronawirusa, ale także jako ofiary niewydolnego systemu ochrony zdrowia. To o 40 osób za dużo. To niepotrzebne śmierci i strata dla systemu ochrony zdrowia" - pisali przedstawiciele Porozumienia we wtorek. Od tego czasu dane mogły się zmienić. W piątek Porozumienie informowało o kolejnej śmierci, tym razem pielęgniarki.

Dodatek covidowy nie dla wszystkich medyków. "Zostaliśmy oszukani"

Pandemia tylko uwidoczniła tragiczną sytuację w polskiej służbie zdrowia, o której medycy alarmują już od lat. W kraju od lat brakuje medyków.

Według wyliczeń OECD na 1000 Polaków nie ma w kraju nawet trzech lekarzy. Według danych prezentowanych przez Komisję Europejską, w Polsce brakuje ok. 30 tys. medyków, a tych, którzy mają w planie wyjazd z kraju, można liczyć w setkach.

Również wnioski płynące z raportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie nie napawają optymizmem. Po pandemii 15 proc. lekarzy i 10 proc. pielęgniarek zamierza odejść z rynku pracy - wyemigrować lub całkowicie odejść z zawodu.

Szpital w Nowym Tomyślu szuka lekarzy od blisko pół roku. Sytuacja jest poważna.

Brak lekarzy pogrąża kolejne oddziały polskich szpitali. Mogą nie wytrzymać miesiąca

- Fakt jest taki, że wyniki badań zapowiadają katastrofę w zakresie zasobów ludzkich w ochronie zdrowia w Polsce w czasach postpandemicznych - napisały w raporcie prof. Beata Buchelt, specjalistka ds. zarządzania personelem medycznym, oraz prof. Iwona Kowalska-Bobko z UJ z Instytutu Zdrowia Publicznego.
Źródło: money.pl
https://www.money.pl/gospodarka/w-polsce-brakuje-lekarzy-kolejnych-zabiera-covid-6572033828862656a.html

Nie żyje Karol Fijołek. Był zarażony koronawirusem, miał 31 lat
Adrianna Szurman 7 listopada


Karol Fijołek miał 31 lat Polsat

Nie żyje Karol Fijołek, pochodzący z Wałbrzycha kucharz, uczestnik 4. edycji programu Hell's Kitchen (Piekielna Kuchania), emitowanego na antenie Polsatu. "Stracił przytomność, której nie odzyskał aż do końca. Jak się okazało, zachorował na covid, który wywołał zapalenie płuc".

Karol Fijołek uczestniczył w 4. edycji kulinarnego show Polsatu "Hell's Kitchen. Piekielna kuchnia". Przygodę z programem zakończył w szóstym odcinku, w październiku 2015 roku (wtedy pracował już w 5-gwiazdkowym hotelu w Wiśle). Był jednym z najbardziej charakterystycznych uczestników: charakterny, potrafił wyrazić swoje zdanie.

"Jest bardzo ambitny i pewny siebie. W wolnych chwilach rysuje, szkicuje i jeździ na rowerze. Interesuje się psychologią" - informowano w jego biogramie, opracowanym na potrzeby programu Piekielna kuchnia.

Karol Fijołek był nie tylko utalentowanym kucharzem, ale też człowiekiem o wielkim sercu. Zainicjował m.in. piknik charytatywny w Wiśle w 2019 roku. Dochód przeznaczono na odbudowę zniszczonego podczas pożaru domu wielodzietnej rodziny, w Wiśle Malince. Brał także udział we współorganizowanym przez Fundację Młodzi Propagują Sztukę, pikniku charytatywnym w Międzybrodziu Bialskim.

Karol Fijołek od lat zmagał się z zaawansowaną cukrzycą. Jak pisze jego bliski, stracił w domu przytomność, której już nie odzyskał. Okazało się, że zaraził się koronawirusem, który wywołał covid i zapalenie płuc.
https://gazetawroclawska.pl/nie-zyje-karol-fijolek-byl-zarazony-koronawirusem-mial-31-lat/ar/c1-15280424

Lubiany wykładowca z Opola walczy o życie, potrzebne jest osocze ozdrowieńców!
Mirela Mazurkiewicz 6 listopada

Osocze może okazać się na wagę zdrowia i życia dla tych, u których choroba ma ciężki przebieg. Zawarte w nim przeciwciała do wirusa, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować jego namnażanie się w organizmie pacjenta.

Osocze ozdrowieńców może okazać się na wagę zdrowia i życia, dla osób zmagających się ze śmiertelnym wirusem. Stacje krwiodawstwa apelują, by je oddawać, ale z głową.

U Jacka Korniaka z Ozimka, 48-letniego wykładowcy akademickiego w Opolu, objawy przeziębienia nasiliły się w środę (4.11).

W sobotę mężczyzna stracił węch i smak, co jest jednym z typowych objawów koronawirusa. W międzyczasie pobrano od niego wymaz do badania.

- W nocy z niedzieli na poniedziałek mąż miał już problemy z oddychaniem. Trafił do szpitala, podano mu tlen - relacjonuje Ewa Kosowska-Korniak, żona pana Jacka. - W poniedziałek poczuł się odrobinę lepiej i wydawało się, że wszystko idzie w kierunku dobrego. W środę zadzwonił do mnie lekarz z informacją, że stan gwałtownie się pogorszył i mąż leży pod respiratorem. Później trafił na OIOM, a wynik testu potwierdził, że jest zakażony. Od tego czasu jest nieprzytomny. Lekarz stwierdził, że jego płuca są mocno zajęte wirusem...

Jacek Korniak nie ma chorób współistniejących. Rodzinie i bliskim wydawał się zawsze okazem zdrowia.

- Lekarz powiedział, że ratunkiem dla Jacka jest osocze ozdrowieńca, ale tego brakuje w stacjach krwiodawstwa. Im więcej osób je odda, tym większa szansa na życie nie tylko dla mojego męża, ale też dla innych chorych. Wierzymy, że Jacek wyzdrowieje i wtedy odda swoje osocze, by pomóc kolejnej potrzebującej osobie - dodaje Ewa.

Mężczyzna jest lubianym wykładowcą Politechniki Opolskiej. Ma wielu znajomych, którzy zainicjowali akcję i zachęcają w internecie do oddania osocza, by pomóc Jackowi, ale też innym, zmagającym się z groźnym wirusem.

- W imieniu wszystkich chorych na COVID i mojego brata proszę ozdrowieńców o pomoc - mówi Marek Korniak, były burmistrz Ozimka. - Zapotrzebowanie na osocze jest ogromne. Taka oddolna akcja może mieć wielką moc.

Osocze może okazać się na wagę zdrowia i życia dla tych, u których choroba ma ciężki przebieg. Zawarte w nim przeciwciała do wirusa, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować jego namnażanie się w organizmie pacjenta. (...)
https://nto.pl/lubiany-wykladowca-z-opola-walczy-o-zycie-potrzebne-jest-osocze-ozdrowiencow/ar/c1-15279460

Bogdan Wenta zakażony koronawirusem. "Proszę na siebie uważać"
Opracowanie: Maciej Nycz 8 listopada (16:18)

Bogdan Wenta - prezydent Kielc, a w przeszłości piłkarz ręczny i trener piłki ręcznej - poinformował, że jest zakażony koronawirusem. Jak podkreślił, czuje się dobrze i przebywa w domu.


Bogdan Wenta/ Piotr Polak /PAP

Informację o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa Bogdan Wenta opublikował na swoim profilu na Facebooku.

"Wszystkie osoby, które w ostatnich dniach miały ze mną bezpośredni kontakt, proszę, by postępowały zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych oraz obserwowały stan swojego zdrowia" - napisał prezydent Kielc. "Jeśli zauważą Państwo u siebie symptomy choroby - proszę o kontakt z lekarzem POZ, który może dać skierowanie na wykonanie testu" - zasugerował.

Wenta zapewnił, że czuje się dobrze. "W czwartek wieczorem, kiedy otrzymałem informację o tym, że miałem styczność z osobą zakażoną, rozpocząłem samoizolację. Najbliższe dni, wraz z małżonką, również spędzimy w odosobnieniu" - poinformował. Dodał, że jako prezydent Kielc pozostaje w kontakcie telefonicznym i internetowym ze swoimi współpracownikami. "Wszystkie zadania, które spoczywają na samorządzie, będą realizowane na bieżąco" - obiecał. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-bogdan-wenta-zakazony-koronawirusem-prosze-na-siebie-uwazac,nId,4842940

https://poranny.pl/ksieza-naukowcy-sportowcy-samorzadowcy-covid19-zbiera-smiertelne-zniwo-wsrod-znanych-mieszkancow-woj-podlaskiego/ar/c1-15279672
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2020, 23:55 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1013 dnia: Listopad 09, 2020, 23:54 »
Poniedziałek: prawie 22 tys. zakażeń, w tym na Pomorzu - 1 122, w Gdańsku - 169
Publikacja: 09 listopada 2020 r.

W poniedziałek, 9 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 713 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W województwie pomorskim stwierdzono 1 122 zachorowania, w Gdańsku 169. Na Pomorzu ostatniej doby zmarły 4 osoby, w tym dwie w Gdańsku. Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

Państwowy Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o 1122 nowych potwierdzonych przypadkach SARS-CoV-2:
169 osób miasto Gdańsk
107 osób powiat gdański
101 osób miasto Gdynia
99 osób powiat kartuski
95 osób powiat tczewski
71 osób powiat starogardzki
70 osób powiat wejherowski
51 osób powiat kwidzyński
47 osób powiat malborski
39 osób powiat lęborski
37 osób powiat pucki
36 osób powiat kościerski
35 osób powiat bytowski
33 osoby powiat człuchowski
30 osób powiat słupski
28 osób miasto Słupsk
26 osób powiat chojnicki
23 osoby powiat sztumski
15 osób powiat nowodworski
10 osób miasto Sopot
Łącznie 215 spośród wyżej wymienionych osób objętych było kwarantanną. Nadzorem epidemiologicznym objętych było 35 osoby. W izolatorium leczonych jest 36 osób, hospitalizowanych jest 589 osób.

13 osób związanych jest z ogniskami zakażeń w podmiotach leczniczych, 22 osób z ogniskami zakażeń w placówkach oświatowych, 60 osób z ogniskami w instytucjach opieki a 36 osób z ogniskami w zakładach pracy.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/koronawirus-w-gdansku-na-pomorzu-w-kraju-dzienne-dane-zachorowan,a,182172

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 9.11.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1741-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-9-11-2020-r

Raport z dnia 9 listopada 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 poniedziałek, 09 listopad 2020 10:30

Zgony
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje o zgonach 4 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa pomorskiego –
2 osoby z miasta Gdańsk (82M, 73M),
1 osoba z powiatu chojnickiego (69M),
1 osoba z powiatu puckiego (78K).
Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące.
(...)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1739-raport-z-dnia-9-listopada-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

376 Ognisko związane ze szkołą - 2 przypadki zakażenia, powiat nowodworski
377 Ognisko związane z zakładem pracy - 4 przypadki zakażenia, powiat lęborski
378 Ognisko związane z Domem Dziecka - 10 przypadków zakażenia, powiat gdański
379 Ognisko związane z Domem Opieki - 27 przypadków zakażenia, powiat kościerski
380 Ognisko związane z zakładem pracy - 3 przypadki zakażenia, powiat człuchowski
(...)
http://www.wsse.gda.pl/media/k2/attachments/Ogniska_na_stron%C4%99_9.11.2020.pdf

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Kolejny bardzo wysoki wzrost w regionie. W Polsce ponad 21 tys. A w Szczecinie? - 9.11.2020
OPRAC.:Tomasz Kuczyński 9 listopada

W poniedziałek w województwie zachodniopomorskim mamy 819 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2:

pow. białogardzki – 61 osób (2 młode kobiety, 25 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 3 młodych mężczyzn, 21 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. choszczeński – 14 osób (8 kobiet w średnim wieku, 1 młody mężczyzna, 1 mężczyzna w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
pow. drawski – 35 osób (2 młode kobiety, 20 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 8 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. goleniowski – 41 osób (1 dziecko, 2 młode kobiety, 17 kobiet w średnim wieku, 5 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 11 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
pow. gryficki – 50 osób (1 młoda kobieta, 26 kobiet w średnim wieku, 3 młodych mężczyzn, 15 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. gryfiński – 19 osób (2 młode kobiety, 7 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 5 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. kamieński – 16 osób (3 młode kobiety, 6 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 4 mężczyzn w średnim wieku)
pow. kołobrzeski – 76 osób (3 dzieci, 5 młodych kobiet, 26 kobiet w średnim wieku, 14 starszych kobiet, 4 młodych mężczyzn, 17 mężczyzn w średnim wieku, 7 starszych mężczyzn)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 76 osób (1 dziecko, 7 młodych kobiet, 30 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 5 młodych mężczyzn, 29 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. łobeski – 16 osób (1 dziecko, 6 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 5 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. myśliborski – 7 osób (2 młode kobiety, 2 kobiety w średnim wieku, 2 młodych mężczyzn, 1 starszy mężczyzna)
pow. policki – 23 osoby (1 dziecko, 2 młode kobiety, 9 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 3 młodych mężczyzn, 6 mężczyzn w średnim wieku)
pow. pyrzycki – 14 osób (5 kobiet w średnim wieku, 1 młody mężczyzna, 6 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. sławieński – 52 osoby (3 dzieci, 4 młode kobiety, 23 kobiety w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 11 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. stargardzki – 86 osób (6 dzieci, 9 młodych kobiet, 40 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 3 młodych mężczyzn, 18 mężczyzn w średnim wieku, 6 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 114 osób (7 dzieci, 9 młodych kobiet, 35 kobiet w średnim wieku, 16 starszych kobiet, 8 młodych mężczyzn, 31 mężczyzn w średnim wieku, 8 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 19 osób (4 kobiety w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 6 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. świdwiński – 29 osób (1 młoda kobieta, 14 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 7 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
m. Świnoujście – 4 osoby (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 2 mężczyzn w średnim wieku)
pow. wałecki – 67 osób (3 dzieci, 4 młode kobiety, 30 kobiet w średnim wieku, 6 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 15 mężczyzn w średnim wieku, 8 starszych mężczyzn)
RAZEM: 819 osób
W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w woj. zachodniopomorskim - stan : 17643/178 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-kolejny-bardzo-wysoki-wzrost-w-regionie-w-polsce-ponad-21-tys-a-w-szczecinie-9112020/ar/c1-15281890

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 09.11.2020 r. godz. 10.30
- liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn /ostatni raport: 66 379 / 72 963
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 7 514 / 7 880
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 721 218
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 75 881 / 71 508
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 34 844 / 33 675
- liczba zgonów /ostatni raport: 1 181 / 1 169

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. Zmarli:
w szpitalu w Katowicach 80-letnia kobieta z powiatu bielskiego;
w szpitalu w Wilkowicach 63-letnia kobieta z Bielska-Białej;
w szpitalu w Częstochowie zmarli: 56-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego i
  74-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego;
w szpitalu w Suchej Beskidzkiej 85-letni mężczyzna z Knurowa;
w szpitalu w Tychach zmarli: 65-letni mężczyzna z  Katowic,
  83-letni mężczyzna z powiatu pszczyńskiego i
  74-letni mężczyzna z Tychów;
w szpitalu w Gliwicach 64-letni mężczyzna z Mysłowic;
w szpitalu w Raciborzu 80-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego;
w szpitalu w Kłobucku 73-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego;
w szpitalu w Strzelcach Opolskich 68-letni mężczyzna z Tychów.
https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/aktualna-sytuacja-epidemiologiczna-w-woj-slaskim---koronawirus-sars-cov-2

https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-na-slasku-dzis-4373-nowe-zakazenia-w-katowicach-tychach-zabrzu-dabrowie-rudzie-rybniku-bielskubialej-czestochowie/ar/c1-15281844

WIELKOPOLSKA

ZNÓW PRAWIE 2 TYSIĄCE NOWYCH ZAKAŻEŃ W WIELKOPOLSCE, ZMARŁO 14 OSÓB
Autor: Codzienny Poznań AK 09.11.2020 10:35

Ministerstwo Zdrowia poinfomorwało o 1983 nowych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce w ciągu doby. W całym kraju potwierdzono 21 713 przypadków, zmarły 173 osoby.

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki, wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 1983 osób w regionie.

Jednocześnie poinformowano, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w Wielkopolsce z powodu Covid-19 lub współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 14 osób.

Od początku pandemii w województwie wielkopolskim odnotowano: zakażonych 55975, zgonów 790, ozdrowieńców 16193, aktywnych przypadków 38992.

Zakażenia w powiatach:


https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-11-09/znow-prawie-2-tysiace-nowych-zakazen-w-wielkopolsce

ŁÓDZKIE

Stan na 09.11.2020, godz. 14:10
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 55-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu im.Biegańskiego w Łodzi.Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 67-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu im.Biegańskiego w Łodzi.Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 90-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu im.Biegańskiego w Łodzi.Posiadała schorzenia współistniejące.Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 66-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 68-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Skierniewicach. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu skierniewickiego.
– 70-letni mężczyzna. Był hospitalizowany na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Poznaniu. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu skierniewickiego.
– 78-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Skierniewicach. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu skierniewickiego.
– 87-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.

W województwie łódzkim są także 1272 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 523 osób wyzdrowiało.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 40881
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 26374
• Liczba osób objętych kwarantanną: 26734
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1741
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 13984
• Liczba osób, które zmarły: 523

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 1339

Jednocześnie informujemy, że ogólnej liczby potwierdzonych zakażeń usunięto 2 przypadki z m. Łodzi oraz 1 powiatu rawskiego z powodu ich podwójnego zaraportowania.

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 40881. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:

https://www.radiozw.com.pl/raport-koronawirus-lodzkie/

MAŁOPOLSKA

Małopolska [9.11]: Ponad 2,5 tys. zakażeń. Najwięcej z Krakowa [AKTUALIZACJA]

Małopolska [9 listopada]
zakażonych: 63 939 (+2 651)
zmarło: 933 (+9)
wyzdrowiało:  34 866 (+1 930)
aktywnych przypadków: 28 019 (+710)

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u  kolejnych 2651 osób, z:
Krakowa (848),
powiatu krakowskiego (353),
Tarnowa  (159),
powiatu tarnowskiego (155),
wielickiego (153),
nowosądeckiego  (133),
olkuskiego (111),
oświęcimskiego (100),
myślenickiego (93), 
gorlickiego (89),
chrzanowskiego (74),
brzeskiego (63), 
tatrzańskiego (50),
limanowskiego (50),
suskiego (48), 
Nowego Sącza (39),
powiatu miechowskiego (38),
nowotarskiego (28), 
bocheńskiego (27), 
wadowickiego (16),
proszowickiego (16),
dąbrowskiego (8 ).

Aktualnie 48 osób jest hospitalizowanych, pozostałe  przebywają w izolacji.

WSSE w Krakowie przekazała także informację o usunięciu jednego przypadku z raportu zbiorczego – raport skorygowano.


 
Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 63 878 osób.

Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:


WSSE poinformowało także o śmierci 9 osób w wieku od 66 do 90 lat, z:
powiatu  wadowickiego (4 osoby),
Krakowa (2 osoby)
powiatu olkuskiego (2 osoby),
powiatu myślenickiego (1 osoba).
Wszystkie osoby miały  choroby  współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym  samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 933.

Przekazujemy,  że otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 1930  ozdrowieńcach z naszego województwa (...)
W sumie w Małopolsce mamy 34 866 ozdrowieńców.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2020, 22:27 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1014 dnia: Listopad 09, 2020, 23:55 »
c.d.

PODKARPACKIEKoronawirus. Zmarło 11 mieszkańców Podkarpacia. 1260 nowych zakażeń w regionie. W Polsce ponad 21 tysięcy przypadków [9 LISTOPADA]
Wioletta Wojtkowiak 9 listopada

Na Podkarpaciu pozytywny wynik badania otrzymało kolejne 1260 osób, to o ponad pół tysiąca mniej niż w niedzielę. W ostatnich dniach zmarło 11 chorych z województwa podkarpackiego.

Na Podkarpaciu badaniami laboratoryjnymi potwierdzono do tej pory 34 369 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wyzdrowiało i zostało zwolnionych z izolacji 15 140 osób, w tym 706 ostatniej doby. Odnotowano 608 zgonów.

  Zmarło 11 mieszkańców województwa podkarpackiego:
69-latka i 64-latka z powiatu dębickiego,
80-latka z powiatu leskiego,
71-latka z powiatu przeworskiego
80-latek z powiatu brzozowskiego,
65-latek z powiatu dębickiego,
89-latek z powiatu krośnieńskiego,
75 -latek z powiatu przeworskiego,
70-latek i 81-latek z powiatu ropczycko-sędziszowskiego,
77-latek z Rzeszowa

Jest 1260 przypadków w powiatach:
6 – bieszczadzki
56 – brzozowski
50 – dębicki
82 – jarosławski
103 – jasielski
20 – kolbuszowski
26 – Krosno
45 – krośnieński
4 – leski
32 – leżajski
19 – lubaczowski
51 – łańcucki
41 – mielecki
20 – niżański
52 – miasto Przemyśl
62 – przemyski
22 – przeworski
24 – ropczycko-sędziszowski
127– Rzeszów
316 – rzeszowski
28 – sanocki
26 – stalowowolski
3 – strzyżowski
16 – Tarnobrzeg
29 – tarnobrzeski


Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w poniedziałek przed południem na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostają 84 osoby, 27 580 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 17 705 osób. Według raportu wojewody w podkarpackich szpitalach zajętych jest 1345 z 2021 łóżek oraz 146 ze 161 respiratorów dla pacjentów z COVID-19.
https://echodnia.eu/podkarpackie/koronawirus-zmarlo-11-mieszkancow-podkarpacia-1260-nowych-zakazen-w-regionie-w-polsce-ponad-21-tysiecy-przypadkow-9-listopada/ar/c1-15281926

DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku stwierdzono 1719 nowych zakażeń, 11 osób zmarło, 1323 pacjentów wyzdrowiało
Aktualne dane dla naszego województwa to 35 025 potwierdzonych przypadków, 525 zmarłych i 13 156 wyleczonych osób

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 35901
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2204
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 1538

https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-9-listopada/

Od soboty do poniedziałku dolnośląski sanepid poinformowało 34 osobach zmarłych z powodu koronawirusa. Poniedziałek: – wszyscy zmarli pochodzą z Wrocławia - to kobiety w wieku 76 lat, 76 lat, 81 lat i 84 lata
  oraz mężczyźni w wieku 44 lata, 52 lata, 63 lata, 67 lat, 69 lat, 71 lat, 74 lata i 86 lat.
W niedzielę zmarli mężczyźni w wieku 76 i 85 lat i kobieta w wieku 78 lat z Dzierżoniowa,
  mężczyzna w wieku 88 lat ze Świdnicy,
  84-letnia kobieta z Kowar i
  64-letni mężczyzna z Trzebnicy.
W sobotę we Wrocławiu zmarł 77-letni mężczyzna,
 w Legnicy - mężczyźni w wieku 79 lat i 85 lat oraz
 kobiety w wieku 61 i 90 lat,
 w Wałbrzychu – mężczyzna w wieku 81 lat oraz kobiety w wieku 86 lat, 86 lat i 87 lat.
 W Świdnicy zmarli 84-letnia kobieta oraz mężczyźni w wieku 72 i 90 lat,
 w Zgorzelcu – mężczyzna w wieku 66 lat i kobieta 82 lata,
 w Dzierżoniowie – 64-letni mężczyzna, a
 w Oleśnicy – kobieta w wieku 61 lat.
https://gazetawroclawska.pl/duzy-spadek-liczby-zakazen-w-polsce-nie-bedzie-kwarantanny-9112020/ar/c1-15223552

KUJAWSKO-POMORSKIE

1018 nowych przypadków koronawirusa w Kujawsko Pomorskiem. W sumie 568 138 osób zarażonych koronawirusem w Polsce, 8 045 zgonów [9.11.2020]
OPRAC.: Marcin Gołembiewski 9 listopada

Potwierdzone w poniedziałek (9 listopada) przez ministerstwo przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 1018 osób z województwa kujawsko-pomorskiego.
Osoby pochodzą z nast. miast i powiatów
Bydgoszcz 195
Grudziądz 7
Inowrocław 47
Toruń 129
Włocławek 54
powiat aleksandrowski 12
powiat brodnicki 32
powiat bydgoski 57
powiat chełmiński 4
powiat golubsko-dobrzyński 14
powiat grudziądzki 9
powiat inowrocławski 54
powiat lipnowski 38
powiat mogileński 8
powiat nakielski 48
powiat radziejowski 19
powiat rypiński 12
powiat sępoleński 16
powiat świecki 45
powiat toruński 46
powiat tucholski 38
powiat wąbrzeski 18
powiat włocławski 37
powiat żniński 25
spoza województwa 13 (kluczborski 1, garwoliński 1, koniński 2, wałecki 1, węgrowski 1, gnieźnieński 2, sierpecki 1, gdański 1, wągrowiecki 1, pilski 1, starogardzki 1)
w trakcie ustalania 41

WSSE w Bydgoszczy oraz szpitale w województwie kujawsko-pomorskim przekazały informacje o zgonach 26 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Wśród osób zmarłych 7 osób miało choroby współistniejące:

K-94, K-75, K-65, K-73, K-79, M-74 (miał choroby współistniejące), M-71 (miał choroby współistniejące), Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu
K-78, K-84, M-88, M-72, M-74, M-68, K-83, M-81, K-83 (miała choroby współistniejące), K-73 (miała choroby współistniejące), M-65 (miał choroby współistniejące) Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku
M-57, K-79, K-90 (miała choroby współistniejące) Szpital Zakaźny w Toruniu
M-93 Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy
K-88, K-88 (miała choroby współistniejące) Nowy Szpital we Świeciu,
M-86, M-82 zgony w domu (pow. włocławski).

Koronawirus Kujawsko Pomorskie
Stan na 09.11.2020 r.:
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 34 688,
liczba osób aktualnie w kwarantannie – 21 020,
liczba osób objętych nadzorem – 5 567,
liczba ozdrowieńców – 6 743,
liczba zgonów – 250,
liczba pobranych próbek – 302 215.
https://wloclawek.naszemiasto.pl/1018-nowych-przypadkow-koronawirusa-w-kujawsko-pomorskiem-w/ar/c14-7905133

LUBELSKIE

21 713 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. 1201 w województwie lubelskim
przez Radio Lublin 9 listopada 2020

Wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim dotyczą:
– 257 osób z Lublina,
– 45 osób z Zamościa,
– 45 osób z Białej Podlaskiej,
– 23 osób z Chełma,
– 181 osób z powiatu lubartowskiego,
– 125 osób z powiatu lubelskiego,
– 78 osób z powiatu bialskiego,
– 66 osób z powiatu puławskiego,
– 58 osób z powiatu zamojskiego,
– 51 osób z powiatu chełmskiego,
– 43 osób z powiatu opolskiego,
– 38 osób z powiatu kraśnickiego,
– 33 osób z powiatu radzyńskiego,
– 31 osób z powiatu tomaszowskiego,
– 23 osób z powiatu hrubieszowskiego,
– 20 osób z powiatu włodawskiego,
– 17 osób z powiatu świdnickiego,
– 17 osób z powiatu biłgorajskiego,
– 17 osób z powiatu łukowskiego,
– 16 osób z powiatu ryckiego,
– 6 osób z powiatu krasnostawskiego,
– 6 osób z powiatu łęczyńskiego,
– 5 osób z powiatu parczewskiego.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lubliniez informuje, że na terenie województwa lubelskiego zmarło 15 osób:
1. K-83- pochodziła z powiatu zamojskiego – miała choroby współistniejące.
2. K-72- pochodziła z Zamościa – miała choroby współistniejące.
3. K-92- pochodziła z Lublina – miała choroby współistniejące.
4. M-92- pochodził z powiatu tomaszowskiego – miał choroby współistniejące.
5. K- 84- pochodziła z powiatu bialskiego – miała choroby współistniejące.
6. M-69- pochodził z powiatu bialskiego – miał choroby współistniejące.
7. K-79 – pochodziła z powiatu puławskiego – miała choroby współistniejące.
8. M- 72 -pochodził z powiatu puławskiego – miał choroby współistniejące.
9. K-72 – pochodziła z powiatu parczewskiego – miała choroby współistniejące.
10. M-67 – pochodził z powiatu opolskiego – miał choroby współistniejące.
11. M-71 – pochodził z powiatu biłgorajskiego – miał choroby współistniejące.
12. M-81 – pochodził z powiatu biłgorajskiego – miał choroby współistniejące.
13. M-74 – pochodził z powiatu biłgorajskiego – miał choroby współistniejące.
14. K-65 – pochodziła z powiatu świdnickiego – miała choroby współistniejące.
15. K-54 – pochodziła z powiatu lubartowskiego – miała choroby współistniejące.

W sumie w kraju liczba zakażonych koronawirusem wynosi 568 138/8 045 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Do dnia 9 listopada 2020 roku na terenie województwa lubelskiego potwierdzono łącznie 30114 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 13276 ozdrowieńców i zarejestrowano 439 zgonów. Aktualnie 31107 osób jest poddanych kwarantannie, a 284 objętych nadzorem epidemiologicznym
https://radio.lublin.pl/2020/11/21-713-nowych-przypadkow-koronawirusa-w-polsce-1201-w-wojewodztwie-lubelskim/

LUBUSKIE

Koronawirus w Lubuskiem. W poniedziałek mamy zdecydowany spadek liczby zakażeń. Ponad 21 tysięcy w kraju, 548 w Lubuskiem
Jakub Kłyszejko 9 listopada

Jak poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki, 548 nowych osób zakażonych koronawirusem w województwie lubuskim pochodzi z powiatów:
żarskiego (131),
m. Gorzowa Wielkopolskiego (114),
międzyrzeckiego (52),
krośnieńskiego (50),
świebodzińskiego (44),
gorzowskiego (26),
nowosolskiego (25),
zielonogórskiego (21),
m. Zielonej Góry (20),
strzelecko-drezdeneckiego (20),
sulęcińskiego (18),
żagańskiego (16),
słubickiego (7),
wschowskiego (4).

Z przykrością informujemy o śmierci czterech osób zakażonych koronawirusem - czytamy na stronie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego:
85-letni mieszkaniec powiatu międzyrzeckiego,
80-letni mieszkaniec powiatu międzyrzeckiego,
78-letnia mieszkanka powiatu międzyrzeckiego,
71-letni mieszkaniec powiatu międzyrzeckiego.

Dobowy raport dotyczący koronawirusa w województwie:
372 osoby hospitalizowanych;
7181 osób w kwarantannie (nałożonej przez inspekcje sanitarne);
1401 osób objętych nadzorem epidemiologicznym;
4466 osób wyleczonych z COVID-19.

Koronawirus. Liczba łóżek i respiratorów w Lubuskiem
Ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 /liczba łóżek zajętych - 1050/660,
Ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19/liczba respiratorów zajętych - 56/45,
Liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale - 25.
(...)
https://gazetalubuska.pl/koronawirus-w-lubuskiem-w-poniedzialek-mamy-zdecydowany-spadek-liczby-zakazen-ponad-21-tysiecy-w-kraju-548-w-lubuskiem/ar/c14-15281752

OPOLSKIE

W poniedziałek 591 nowych przypadków zakażenia koronawiruswm w województwie opolskim
Natalia Popczyk 9 listopada

Zmarła jedna osoba z powiatu namysłowskiego, miała choroby współistniejące. W związku z chorobą COVID-19 w bieżącym roku zmarło 291 osób zamieszkujących na terenie województwa opolskiego.

Nowe zakażenia koronawirusem w województwie opolskim
powiat brzeski - 20
powiat głubczycki - 36
powiat kędzierzyńsko-kozielski - 74
powiat kluczborski - 30
powiat krapkowicki - 95
powiat namysłowski - 15
powiat nyski - 117
powiat oleski - 0
powiat opolski - 24
Opole - 38
powiat prudnicki - 38
powiat strzelecki - 104
https://opole.naszemiasto.pl/w-poniedzialek-591-nowych-przypadkow-zakazenia/ar/c14-7988849

PODLASKIEZakażenia (wyzdrowienia):
Białystok 4163 (699)  powiat białostocki 1987 (428)
Łomża 1003 (166) powiat łomżyński 386 (66)
Suwałki 826 (194)  powiat suwalski 250 (44)

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1325733618594033669

497 nowych przypadków zakażenia #koronawirus w #podlaskie (14500).

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1325732503748026371

Koronawirus w Podlaskiem. Raport z 09.11.2020. 497 nowych zakażeń koronawirusem i 16 zgonów. W Polsce 21 713 zakażeń i 173 zgony
Jerzy Doroszkiewicz 9 listopada

16 nowych ofiar koronawirusa w Podlaskiem
Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje:
został potwierdzony 190,191,192,193,194,195,196,197,198,199,200,201,202,203,204,205 potwierdzony przypadek wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim.
To:
kobieta w wieku 96 lat, mieszkanka Białegostoku. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 74 lat, mieszkaniec powiatu białostockiego. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 84 lat, mieszkanka Białegostoku. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 88 lat, mieszkaniec Białegostoku. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 80 lat, mieszkaniec powiatu białostockiego. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 96 lat, mieszkaniec Białegostoku, hospitalizowany w Szpitalu w Białymstoku. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 68 lat, mieszkaniec Białegostoku, hospitalizowany w Szpitalu w Białymstoku. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 83 lat, mieszkaniec Białegostoku. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 76 lat, mieszkaniec powiatu białostockiego. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 84 lat, mieszkaniec Białegostoku. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 68 lat, mieszkaniec powiatu białostockiego, hospitalizowany w Szpitalu w Białymstoku. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 61 lat, mieszkaniec powiatu białostockiego. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 81 lat, mieszkanka powiatu kolneńskiego. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 74 lat, mieszkaniec powiatu sejneńskiego. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 62 lat, mieszkanka powiatu hajnowskiego, hospitalizowana w Szpitalu w Białymstoku. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 68 lat, mieszkaniec powiatu siemiatyckiego, hospitalizowany w Szpitalu w Białej Podlaskiej. Miał choroby współistniejące.
(...)
https://poranny.pl/koronawirus-w-podlaskiem-raport-z-09112020-497-nowych-zakazen-koronawirusem-i-16-zgonow-w-polsce-21-713-zakazen-i-173-zgony/ar/c14-15281794

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Kolejne dwie ofiary koronawirusa w Świętokrzyskiem. Obie z powiatu kieleckiego
Paula Goszczyńska 9 listopada

Zmarły dwie kobiety w powiatu kieleckiego - 96-letnia i 87-letnia.
W naszych szpitalach zmarło 323 zakażonych osób
(...)
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/344-zakazenia-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-zobaczcie-skad-sa-chorzy-lista-poniedzialek-9-listopada/ar/c1-15281982
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/kolejne-dwie-ofiary-koronawirusa-w-swietokrzyskiem-obie-z-powiatu-kieleckiego/ar/c1-15281964

WARMIŃSKO-MAZURSKIEDzienny raport o #koronawirus Wykaz zakażonych i wyzdrowiałych woj. W-M stan na 9 listopada godz. 10:30
694 zakażenia (14613)
200 wyzdrowień (5003)
3 zgony (181)

https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/1325732362005565442

Nowe zakażenia koronawirusem na Warmii i Mazurach
By red 9 listopada 2020

694 zakażenia (14613):
102 ostródzki
98 Olsztyn
66 nowomiejski
62 ełcki
55 olsztyński
48 mrągowski
40 kętrzyński
36 węgorzewski
33 braniewski
30 działdowski
29 bartoszycki
23 iławski
21 olecki
18 gołdapski
14 nidzicki
13 giżycki
5 elbląski
1 Elbląg

3 zgony (181):
mężczyzna 87 Szpital Ostróda Olsztyn
mężczyzna 75 Szpital Mrągowo mrągowski
kobieta 73 ostródzki
wszystkie osoby miały choroby współistniejące
(...)
https://tko.pl/65429,2020,11,09,nowe-zakazenia-koronawirusem-na-warmii-i-mazurach-4

MAZOWSZE

Komunikat MPWIS z dnia 9 listopada 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 09 listopada 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:
liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 56 997/ (4 297)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 28 osób.
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 216/ (181)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba):2 010/(151)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 1 097/ (31)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 35 137/(1 827)
**(dana przekazana do Ministerstwa Zdrowia na godzinę 9.00 na podstawie porannego raportu laboratorium)
** liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 74 892/ 1 630)
http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/komunikat-mpwis-z-dnia-9-listopada-2020-r-przedstawiajacy-sytuacje-epidemiologiczna-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-zwiazan
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2020, 22:28 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1015 dnia: Listopad 09, 2020, 23:55 »
Zarządzanie kryzysowe nie polega na wydawaniu rozkazów
9 IX

- Jestem przekonany, że w Polsce jest mnóstwo osób, które z własnej woli zgłosiłby się do pracy w pandemii, ale w momencie, kiedy otrzymują rozkaz, budzi to negatywne emocje – stwierdził w programie "Onet Rano." dr Paweł Grzesiowski, pytany o problemy kadrowe systemu opieki zdrowotnej w czasie pandemii koronawirusa. - To największy problem w tej chwili. Zarządzanie kryzysowe nie polega na wydawaniu rozkazów i raportowaniu ich do centrali, tylko na organizacji kryzysowej służby zdrowia – ocenił ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej.

Trwa walka z pandemią koronawirusa. Rosnąca liczba nowych przypadków zakażenia COVID-19 sprawiła, że Polska obecnie znajduje się o krok od tzw. narodowej kwarantanny, którą zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. O aktualnych problemach systemu opieki zdrowotnej w porannym programie Onetu rozmawiał z Beatą Tadlą ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. zwalczania pandemii COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.

- Dzienna liczba przypadków jest dosyć trudna do interpretacji. Nie oceniam postępu epidemii na tej podstawie. Oczywiście patrze na dzienne statystyki, ale bardziej interesuje się średnią tygodniową, czy też ilością osób, które trafiły do szpitali. Dla nas to jest najistotniejszy problem teraz – powiedział dr Grzesiowski. - Jeśli mamy pacjentów w izolacji domowej i oni czują się w miarę dobrze, to leczenie nie będzie wymagało pobytu w szpitalu. W tej chwili największym problemem jest brak miejsc w szpitalach i niedobór respiratorów oraz problem w przyjęciu kolejnych pacjentów przywożonych karetkami – dodał.

- Mamy w tej chwili ponad 20 tys. osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. To jedna dziesiąta wszystkich łóżek w Polsce – przypomniał gość "Onet Rano.". - To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że inne choroby nie przestały być aktywne. Mamy teraz o tych 20 tys. łóżek mniej dla innych pacjentów – zaznaczył.

Zarządzanie w pandemii koronawirusa. Dr Grzesiowski o najsłabszych punktach

Dr Grzesiowski odniósł się także do informacji na temat walki z pandemią, jakie przekazywane są Polakom przez rząd i premiera. Jego zdaniem, rząd „do ostatniej chwili będzie zapewniał, że damy radę”.

- Bardzo trudno jest władzom informować o tym, że system już upadł i nie daje rady. To wywołałoby panikę wśród ludzi i mogłoby skończyć się kolejnymi protestami – ocenił Grzesiowski.

- Myślę, że druga przyczyna jest nieintencjonalna. Rząd nie ma pełnej wiedzy i pełnego obrazu sytuacji. Nie słyszałem, żeby jakikolwiek urzędnik z ministerstwa wysilił się i np. wszedł w bezpośredni kontakt ze szpitalami. Pośrednikiem w tym działaniu są wojewodowie i myślę, że to jest najsłabszy punkt całego zarządzania w tej pandemii. Wojewodowie nie dopuszczają żadnej krytyki, czy informacji o problemach, bo to wskazywałby na ich nieudolność – mówił.

- Widzimy, jaka jest teraz metoda zarządzania. Rozkaz, nakaz, decyzja. Nie ma najmniejszej możliwości sprzeciwu. Dodatkowo, mamy oficera wojska, który będzie w każdym szpitalu pilnował dyscypliny. Jeżeli tak ma wyglądać praca w pandemii, to proszę mi wierzyć, że to się nie uda. Stosowanie przymusu na lekarzy i dyrektorów skończy się tym, że ludzie stracą motywację do pracy. To zupełne odwrócenie sytuacji – stwierdził.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-w-polsce-dr-grzesiowski-o-aktualnych-problemach-w-walce-z-covid-19/nr23vtg,79cfc278

Ekspert: Narodowa kwarantanna bardziej prawdopodobna niż to, że jej unikniemy
Opracowanie: Nicole Makarewicz  9 listopada (06:31)

"Narodowa kwarantanna jest dziś niestety bardziej prawdopodobna niż to, że jej unikniemy" – ocenił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Taki rozwój wypadków jest jego zdaniem prawdopodobny na 60 procent.

Już we wtorek zobaczymy, w jakim miejscu jesteśmy, jeżeli chodzi o dobową liczbę zakażeń. Potem jest święto, w środę 11 listopada, więc bardzo ważny będzie także wskaźnik z piątku. Wtedy będziemy mieli już w zasadzie jasność, w jaką stronę zmierzamy- wskazał Sutkowski.

Pod koniec tygodnia zdaniem eksperta będą się sumowały wszystkie dobre i złe rzeczy, które zadziały się w zdrowiu publicznym w ostatnim czasie.

Przyznał, że są pewne światełka w tunelu, jak np. mniejszy przyrost zleceń testów w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 od lekarzy rodzinnych. Dodał, że pojawiają się jednak też przewidywania mówiące o tym, że dość szybko przekroczymy 30 tys. zakażeń na dobę.

Jestem zwolennikiem krótkiego, mocnego i efektywnego lockdownu. On dałby tlen ochronie zdrowia. Jej to powietrze jest niezwykle potrzebne. Gdybyśmy zdecydowali się na narodową kwarantannę od soboty 14 listopada, to już w pierwszych dniach grudnia zobaczymy znaczące efekty - na poziomie kilku tysięcy zakażeń dziennie, a nie takim jak dzisiaj - powiedział dr Sutkowski.

Użył porównania, że koronawirus przez całe lato był w Polsce na płaskowyżu i czekał na dobre warunki do pójścia w górę. Dziś zdaniem Sutkowskiego jest na poziomie III obozu i planuje atak szczytowy.

Robimy wszystko, żeby spuścić na niego lawinę odpowiedzialnych decyzji, żeby nas nie zaatakował. Trochę nasze zachowania się poprawiły. Trochę sensowniej postępujemy, jeżeli wziąć pod uwagę wiedzę epidemiologiczną. Mam nadzieję, że to troszeczkę wpłynie na to, że sytuacja się polepszy i być może nie będzie konieczności wprowadzenia dramatycznych obostrzeń. Na dziś jednak scenariusz narodowej kwarantanny jest bardziej prawdopodobny niż to, że jej unikniemy. Moim zdaniem w stosunku 60 do 40 - stwierdził szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ekspert-narodowa-kwarantanna-bardziej-prawdopodobna-niz-to-z,nId,4844437

Wojewoda mazowiecki kluczy w sprawie demonstracji w Warszawie
Robert Mazurek 9 listopada

„To ciężka choroba, ale na szczęście mam to za sobą (…)” – mówił o zachorowaniu na Covid-19 w Porannej rozmowie w RMF FM Konstanty Radziwiłł. Były minister zdrowia przyznał, że przejście choroby dało mu kolejny argument do walki z osobami, które nie wierzą w pandemię. „Ciągle są wokół nas tacy, którzy uważają, że to wszystko jest wymyślone, spisek. Ja oczywiście nie należałem do niedowiarków i nie musiałem zachorować, żeby się przekonać, że to ciężka choroba, ale takie osobiste doświadczenie dodaje jeszcze tych argumentów, które niestety ciągle padają w przestrzeni publicznej nad czym ubolewam, bo niewątpliwie to się jakoś przekłada na sposób zachowania, który jest ryzykowny” – stwierdził wojewoda mazowiecki.

(...)
Napisał pan w felietonie, że była na tyle "ciężka, duszności, wartości saturacji poniżej normy i duże dawki sterydów". I że z każdym dniem zyskuje pan dodatkowe argumenty do walki z niedowiarkami negującymi problem pandemii.

No tak. Ciągle są wokół nas tacy, którzy uważają, że w ogóle to wszystko jest wymyślone, spisek itd. Ja oczywiście nie należałem do tych niedowiarków i nie musiałem zachorować, żeby się przekonać, że to ciężka choroba, ale rzeczywiście takie osobiste doświadczenie dodaje jeszcze właśnie tych argumentów, które niestety ciągle padają w przestrzeni publicznej. Nad czym ubolewam, bo niewątpliwie to się jakoś tam przekłada na sposób zachowania, który jest po prostu ryzykowny.

Pan przyszedł koronawirusa ciężko. Zdaje się, że polska służba zdrowia również ciężko go przechodzi. Prawie 30 tysięcy zachorowań. Z pańskiego doświadczenia, ponad dwa lata w końcu był pan ministrem. Przez 9 lat był szefem Naczelnej Rady Lekarskiej, praktykującym lekarzem. Jak to można przejść? Jak można przejść poziom niemal 30 tysięcy zachorowań dziennie?

Ja myślę, że... Jak można przejść? Pewnie zawsze można lepiej. Natomiast uważam, że polska służba zdrowia zaskakująco dobrze przechodzi ten test. Niezwykle trudny oczywiście test, i oczywiście test, który przekłada się na różnego rodzaju perturbacje. W tym także na pewien dyskomfort niektórych pacjentów. Pewne obawy o to, że pacjenci nie-covidowi mogliby mieć gorszy dostęp do świadczeń, na które oczekują.
(...)
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-wojewoda-mazowiecki-kluczy-w-sprawie-demonstracji-w-warszawi,nId,4842870
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2020, 22:29 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1016 dnia: Listopad 09, 2020, 23:55 »
M.Morawiecki: w ARM jeszcze 3,5 tys. respiratorów
09 Listopada 2020, 14:17 Beata Pieniążek-Osińska

"Oto jedyne oficjalne rządowe dane: W dyspozycji Agencja Rezerw Materiałowych znajduje się aktualnie 3500 zapasowych respiratorów (...)"  - poinformował w weekend na swoim Facebooku premier Mateusz Morawiecki wskazując, że "pojawia się wiele nieprecyzyjnych informacji i fake newsów dotyczących respiratorów".

Jak wyjaśnił premier respiratory w dyspozycji ARM to sprzęt, którego zakupu dokonano "w lecie w ramach przygotowań do jesiennej fali COVID-19". Zapewnił ponadto, że "na bieżąco dokonywane są dodatkowe zakupy".
 
Poinformował, że w samym październiku ARM wydała do szpitali 922 sztuki respiratorów, a w pierwszym tygodniu listopada około 1000 sztuk.
"W tej chwili każdego dnia z magazynów ARM wyjeżdża ponad 30 TIRów różnego rodzaju sprzętu, który został zakupiony w bieżącym roku w ramach przygotowań do walki z epidemią" - czytamy.
 
Premier zapewnił również, że "wciąż mamy duży zapas respiratorów i są one wydawane według zapotrzebowania zgłaszanego przez służbę zdrowia".
 
Poprosił też o "niepowielanie niesprawdzonych informacji".
https://www.politykazdrowotna.com/66630,mmorawiecki-w-arm-jeszcze-35-tys-respiratorow

Lockdown w Polsce. Jarosław Gowin ujawnia szczegóły
NATALIA DURMAN 9 XI

- Mam nadzieję, że kwarantanna narodowa nie będzie konieczna. Decyzje zapadną albo w tym, albo w następnym tygodniu. Wszystko zależy od poziomu rozprzestrzeniania się wirusa. Jeśli uda nam się powstrzymać transmisję, unikniemy obostrzeń - mówił wicepremier Jarosław Gowin w programie "Tłit". - Będziemy się starali przygotować opinię publiczną na rozstrzygnięcia, które zostaną wprowadzone. Na razie jesteśmy na etapie prowadzenia analiz. Gwarancji w warunkach takiego gigantycznego tempa rozprzestrzeniania się wirusa nie jest w stanie udzielić żaden rząd w Europie - kontynuował Gowin. Pytany o zakaz poruszania się między województwami, poinformował, że "w tej chwili nie jest to brane pod uwagę". - Wszystko zależy od odporności służby zdrowia na postępujący kryzys epidemiczny oraz od ważenia racji gospodarczych - wskazał Gowin. Jak zaznaczył, "jeśli będzie lockdown, to na okres paru tygodni".
https://wiadomosci.wp.pl/lockdown-w-polsce-jaroslaw-gowin-ujawnia-szczegoly-6573711461328513v
https://www.money.pl/gospodarka/lockdown-w-polsce-tak-maja-wygladac-pierwsze-decyzje-6573881853115264a.html

Koronawirus w Polsce i na świecie. Prezydent Ukrainy zakażony. Na Śląsku coraz więcej ognisk zakażeń w domach opieki społecznej [NA ŻYWO]
9 listopada

19:55 Gostynin
Sytuacja epidemiologiczna w ośrodku dla sprawców najpoważniejszych przestępstw w Gostyninie jest krytyczna. Zmarł pierwszy z pensjonariuszy ośrodka, kolejnych ponad 30 jest zarażonych koronawirusem, podobnie jak 17 pracowników - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
"Zaniedbania infrastrukturalne, ale również brak systemowych rozwiązań zawartych w ustawie powoduje, iż obecnie na równi zagrożone jest życie i zdrowie pacjentów, co pracującego tam personelu" - zaznaczył Rzecznik.

18:05 Śląsk
Rośnie liczba zakażonych w domach pomocy społecznej w Śląskiem. Obecnie na nieco ponad 100 takich placówek w regionie, zakażenia są w blisko połowie z nich. Obecnie choruje około tysiąca mieszkańców DPS-ów w Śląskiem
Nowe zakażenia pojawiły się w 8 placówkach w regionie. W każdym z tych miejscu stwierdzono od jednego do kilku zakażeń, dlatego w najbliższym czasie pojawią się tam wymazobusy, aby systematycznie pobrać wymazy od wszystkich pracowników i pensjonariuszy.
Dziś próbki do badań pobrano od pracowników i mieszkańców DPS-ów w Knurowie, Katowicach i Jastrzębiu. Trwa oczekiwanie na wyniki badań.

17:01 Podkarpackie
Domy Pomocy Społecznej to największe ogniska potwierdzonych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu - podał podkarpacki sanepid. W sumie w regionie potwierdzono w poniedziałek 1260 nowych przypadków zakażenie koronawirusem.
Z raportu przekazanego wynika m.in., że w DPS-ie w Brzozowie potwierdzono 20 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w tym u 2 osób z personelu medycznego, 4 osób personelu pomocniczego i 14 pacjentów.

12:30 Prezydent Sieradza i burmistrz Pajęczna zakażeni koronawirusem
Prezydent Sieradza Paweł Osiewała jest zakażony koronawirusem i przebywa w domowej izolacji. "Prezydent czuje się dobrze. Będzie przebywał w izolacji co najmniej do 16 listopada" - poinformowała Magdalena Sosnowska z sieradzkiego magistratu.
Urząd funkcjonuje w reżimie sanitarnym. Mieszkańcy są obsługiwani w Biurze Obsługi Klienta. Apelujemy do nich o prawidłowe zasłanianie ust i nosa i przestrzeganie zasad sanitarnych. Część urzędników, jeśli pozwala na to zakres ich obowiązków, już od jakiegoś czasu pracuje zdalnie - zaznaczyła Sosnowska.
O zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 poinformował też za pośrednictwem Facebooka burmistrz Pajęczna Piotr Mielczarek. Przekazał, że chorobę przechodzi łagodnie.

06:16 Brazylia
W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono w Brazylii 10 554 przypadków koronawirusa i 128 kolejnych zgonów - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia.
Od początku pandemii infekcję koronawirusem potwierdzono u 5,66 mln Brazylijczyków a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 162 397.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-prezydent-ukrainy-zakazony,nId,4844429

https://glos24.pl/czarnek-zdradzil-kiedy-uczniowie-wroca-do-szkol-to-pesymistyczna-opcja

https://poranny.pl/piliki-83latek-z-odlezynami-i-cewnikiem-podrzucony-do-izolatorium/ar/c14-15282294

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-mutacja-na-fermach-norek-w-danii-lewica-chce-kontroli-w-polsce-6573690938887072a
https://www.politykazdrowotna.com/66691,rzad-wprowadzi-pelen-lockdown

https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-11-09/kolejne-respiratory-i-kardiomonitory-trafily-do-wielkopolskich-szpitali

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-rz-umowy-dot-finansowania-szpitala-narodowego-nie-zawarto,nId,4844452

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-zolnierze-w-szpitalach-maja-m-in-raportowac-o-wolnych-lozkac,nId,4844494

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-morawiecki-o-wprowadzonych-obostrzeniach-bledy-sie-zdarzaly-,nId,4845114

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-strajk-kobiet/news-poniedzialek-dniem-protestow-akcje-strajku-kobiet-w-calej-po,nId,4845157

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-nauczanie-zdalne-nauczyciele-od-marca-nic-sie-nie-zmienilo/zq6rxgb,79cfc278
https://www.onet.pl/informacje/mateuszradziszewski/polska-w-stanie-pandemii-kto-rzadzi-krajem-koronawirus-czy-pis/r2w6lmz,30bc1058
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2020, 00:29 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1017 dnia: Listopad 09, 2020, 23:56 »
Dane o koronawirusie w Polsce: Kto najczęściej choruje?
Opracowanie: Nicole Makarewicz 9 listopada (11:44)

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wykryto u większej liczby kobiet niż mężczyzn. Najwięcej przypadków u osób w wieku 40-49 lat. Wśród zdiagnozowanych znalazło się też 61 osób w wieku od 100 lat - wynika ze statystyki Ministerstwa Zdrowia. W przypadku dzieci i młodzieży ciężki przebieg choroby dotyczył ponad 1,2 tys. tych pacjentów.

Resort zdrowia podał, że od początku epidemii zanotowano w Polsce łącznie 568 138 przypadków choroby COVID-19, zmarło w jej wyniku 8 tys. 45 chorych, wyzdrowiało zaś 219 371 (96 proc.)

Aktywnie chorujących jest obecnie 340 722, pod respiratorem 1 804.

Według stanu na 2 listopada zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wykryto u 251 014 kobiet i 189 209 mężczyzn. Wśród zdiagnozowanych najwięcej przypadków (96 044) odnotowano w osób w wieku 40-49 lat, następnie u chorych w wieku 30-39 lat (87 035), w wieku 50-59 lat (79 431) oraz 20-29 lat (52 552).W przypadku dzieci do 9 lat wykryto 7 504 przypadki, a w wieku 10-19 lat było ich 19 300.

Z kolei w przypadku osób od 60 lat zachorowania kształtowały się następująco: zdiagnozowano 51 966 chorych w wieku 60-69 lat; w wieku 70-79 było ich 27 310; zaś u osób wieku 80-89 odnotowano 15 541 przypadków COVID-19.

Zakażenie wykryto także u 3 477 seniorów w wieku 90-99 lat oraz 61 osób, których wiek wynosił 100 lub więcej lat (59 przypadków w przedziale 100-109 lat, 2 przypadki w przedziale 110-119 lat).

Od początku epidemii odnotowano też 1 247 ciężkich przypadków (zespół ostrej niewydolności oddechowej - ARDS) u dzieci i młodzieży.

Przebieg ciężkich przypadków w podziale wiekowym kształtował się następująco: 18 lat - 29 przypadków; 17 lat - 116; 16 lat - 97; 15 lat - 109; 14 lat - 74; 13 lat -71; 12 lat-68; 11 lat-51; 10 lat - 58; 9 lat - 51; 8 lat - 56; 7 lat-43; 6 lat - 47; 5 lat - 50; 4 lata - 64; 3 lata - 49; 2 lata - 77; 1 r.ż. - 137.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-dane-o-koronawirusie-w-polsce-kto-najczesciej-choruje,nId,4844627

I znowu rekord. Liczba ukrytych ofiar epidemii wciąż rośnie
Mateusz Ratajczak 9 XI

Nie 12, a aż 14 tys. zgonów w ciągu zaledwie jednego tygodnia. W takim tempie w ostatniej dekadzie Polacy nigdy nie umierali. Urzędy stanu cywilnego zaktualizowały dane dot. umieralności Polaków i dopisały dodatkowe 2 tys. zgonów. Jak wynika z analizy money.pl, już 10 tydzień z rzędu liczba wystawianych aktów zgonu bije rekordy z poprzednich lat.

W ciągu ostatniej dekady tak wielu Polaków jeszcze nigdy nie umierało. Średnio każdy kolejny tydzień roku przynosił od 7 do 8 tys. zgonów. Raz więcej, raz mniej, zwykle właśnie tyle. W ciągu dekady tylko trzy razy wskaźniki wyskoczyły ponad próg 10 tys. zgonów w ciągu 7 dni. I działo się to tylko zimą. To już jednak historia. Bo próg ten przebijamy już w kolejnym, czwartym tygodniu.

Świadczą o tym dane, które ma money.pl.

Jak wynika z naszych informacji, od 26 do 1 listopada umarło w Polsce aż 14 tys. osób. To nowy tygodniowy rekord z ostatnich 10 lat.

Ukryte koszty koronawirusa. "To nie są liczby, to historie osób, które odchodzą"

Na przełomie września, października i listopada tylu Polaków nie umarło w tym okresie nigdy. Rok temu zgonów w tym czasie było dwa razy mniej. I to warto podkreślić.

14 tys. to aż o 2 tys. osób więcej niż wynikało ze wstępnych danych, które publikowaliśmy 2 listopada. Skąd ta różnica?

Ilu Polaków umierało w ostatnich tygodniach?
(...)

Statystyki opierają się na dacie zgonu, a nie na dacie sporządzenia aktu zgonu przez urząd stanu cywilnego. Żeby jednak zgon pojawił się w danych, musi być sporządzany ten dokument. A zwykle od samego zgonu do zgłoszenia tego faktu w USC mija kilka dni.

I stąd tak gigantyczna różnica. A to oznacza, że każdego dnia tamtego tygodnia umierało ponad 2 tys. Polaków, a w każdej godzinie około 83 osoby.

Ilu Polaków umierało w ostatnich tygodniach? (Skala wykresu od 0 do 15 tys.)

Mamy też najświeższe dane. Już teraz wiemy, że w ubiegłym tygodniu (czyli od 2 do 8 listopada) umarło w Polsce kolejne 10 tys. osób. I na tym ten wskaźnik się niestety nie zamknie. Dlaczego? Wszystko właśnie przez sposób aktualizacji danych i zgłaszania zgonów. Jeszcze w poniedziałek, we wtorek i w środę rodziny zmarłych będą zgłaszać utratę bliskich w ubiegłym tygodniu. Teoretycznie, według przepisów, mają na to właśnie trzy dni. Przy chorobie zakaźnej (takiej jak COVID-19) jest to już tylko jeden dzień.

Choć na wykresie widać spadek, to dopiero najbliższe dni zweryfikują, czy są powody, by mieć nadzieję na poprawę sytuacji. I tak nieustanie przebijamy poziom z minionych lat.

Jak wynika z analizy money.pl, od 36 tygodnia 2020 roku (czyli od 31 sierpnia) do dziś urzędy stanu cywilnego wystawiły ponad 96,5 tys. aktów zgonu. W ubiegłym roku w tym samym czasie było to 75 tys. aktów zgonu. Nadwyżka wynosi więc już 21,5 tys. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/i-znowu-rekord-liczba-ukrytych-ofiar-epidemii-wciaz-rosnie-6573778690960288a.html

Prof. Jan Krakowiak: w szpitalach ludzie będą umierać, bo nie ma dla nich opieki. Lekarz o problemach szpitali z oddziałami covidowymi
Marcin Stadnicki 8 listopada

W szpitalach ludzie będą umierać, bo nie ma dla nich opieki - ostrzega lekarz! W szpitalach brakuje łóżek i tlenu dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Szpitale, które zostały zmuszone do utworzenia tzw. oddziałów covidowych borykają się z problemami. Pacjenci czekają na przyjęcie do szpitala w karetkach. Są też wożeni od szpitala do szpitala. Prof. Jan Krakowiak, szef szpitala w Poddębicach podkreśla, że szpital nigdy nie powinien być dedykowany leczeniu COVID-19 i przestrzega, że pacjenci z innymi schorzeniami będą umierać, bo nie ma dla nich odpowiedniej opieki.

- Czy służbie zdrowia grozi zapaść?
- W których szpitalach brakuje łóżek dla chorych pacjentów?
- Ile jest łóżek covidowych w województwie łódzkim?
- Jak przygotowane są oddziały covidowe w szpitalach?
- W szpitalach ludzie będą umierać, bo nie ma dla nich opieki.
- Prof. Jan Krakowiak mówi o problemach oddziałów covidowych.

Wieruszów. Problem z tlenem i przejściowy brak łóżek

Szpitale, które decyzją wojewody łódzkiego musiały utworzyć oddziały przeznaczone do leczenia pacjentów z COVID-19 borykają się z problemami. W środę w trudnej sytuacji znajdował się szpital w Wieruszowie. Do placówki dziennie trafiało od kilku do kilkunastu pacjentów zakażonych koronawirusem dziennie. Wśród nich znaleźli się chorzy w ciężkim stanie, którzy do Wieruszowa mieli w ogóle nie trafiać.

W placówce jest 25 tzw. łóżek covidowych i w ciągu kilku dni zostały one zajęte. Zwolniły się dopiero, kiedy chorzy w najcięższym stanie zostali przewiezieni do innych szpitali. Wieruszowska lecznica przez pewien czas borykała się z brakiem tlenu dla wymagających tlenoterapii pacjentów. Ten problem jednak dzięki pomocy tamtejszego starostwa i straży udało się opanować. Obecnie sytuacja w Wieruszowie jest już lepsza, ale nie ma pewności, że nie zmieni się to w najbliższych dniach.

Obecnie na oddziale "covidowym" przebywa 12 pacjentów.

Jeżeli chodzi o stany pacjentów, to one są różne. Są pacjenci w lepszym stanie, są i w gorszym. Rzeczywiście co najmniej 13-14 pacjentów dziennie tej tlenoterapii wymaga, natomiast jeśli chodzi o zaopatrzenie w tlen, to na chwilę obecną nie mamy problemów, ale wiadomo, że sytuacja jest rozwojowa i gdyby były cięższe stany lub liczba pacjentów wymagających tlenoterapii byłaby większa, to sytuacja może się zmienić - mówi Katarzyna Śmiałek-Kędzia, pełnomocnik dyrektora wieruszowskiego szpitala do spraw jakości.

Poddębice. Pacjent 8 godzin czekał w karetce. Wolnych łóżek covidowych brak

Z problemami cały czas boryka się szpital w Poddębicach. Tam dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 24 łóżka. Obecnie wszystkie są zajęte. Pod koniec października doszło do sytuacji, gdy karetka z pacjentem czekała 8 pod poddębicką lecznicą. Ostatecznie pacjent i tak do tamtejszego szpitala nie został przyjęty. Przetransportowano go do Sieradza.

W tym czasie było ośmiu pacjentów oczekujących na wyniki testu. Tak nam wtedy karetki zwoziły pacjentów, natomiast mieliśmy trzy wolne łóżka potencjalnie i ośmiu oczekujących. Na wyniki badań z Łodzi czekamy 40 godzin żeby się dowiedzieć czy są dodatnie czy ujemne. Skoro tylu pacjentów oczekiwało w SOR-ze to bezsensem było przyjmowanie kolejnych. Gdzie mieliśmy ich kłaść, w ubikacji, na korytarzu? Więc był pacjent w karetce pod nadzorem ratownika medycznego, nasz lekarz z SOR-u tego pacjenta konsultował, podaliśmy tlen - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Jan Krakowiak, prezes Poddębickiego Centrum Zdrowia.

Krakowiak zapewnia, że pacjent miał zapewnioną najlepsza opiekę, jaką w tej sytuacji zapewnić się dało. Jak mówi, w przypadku 5. z 8. oczekujących wówczas na wynik testu pacjentów COVID-19 potwierdzono u 5. osób, co i tak uniemożliwiło przyjęcie ich wszystkich na oddział.

Prof. Krakowiak zaznacza, że w szpitalu oczekiwali też pacjenci z innymi schorzeniami.

W tym szpitalu jest 12 oddziałów "czystych", gdzie leczymy ludzi z Łęczycy, Kutna, ze Zgierza. Chirurgię mamy obłożoną w stu procentach, ortopedię i to głównie urazówka. Poza tym tu jest 80 łóżek onkologicznych. To ja odpowiadam za stan epidemiczny szpitala i za to, żeby się ludzie w tym szpitalu bezpiecznie leczyli. Dlatego jako specjalista ze zdrowia publicznego nigdy nie dopuszczę do tego, żeby mi zainfekowano oddziały czyste - mówi Jan Krakowiak.

Szpitale są zobowiązane do informowania o tym, czy mają wolne łóżka. Pogotowie twierdzi, że takiej informacji z poddębickiej lecznicy nie było. Sprawę chce wyjaśnić NFZ. Prezes Poddebickiego Centrum Zdrowia wyjaśnia z kolei, że informacja o aktualnej sytuacji została przedstawiona zespołowi ratownictwa medycznego.

Ludzie będą umierać, bo nie ma dla nich opieki - twierdzi prof. Krakowiak

Szpitale w Wieruszowie i Poddębicach nie były przygotowane do leczenia pacjentów z COVID-19. Stworzenie oddziałów dla osób zakażonych koronawirusem zostało im narzucone. Problemami, nie tylko w tych placówkach, były niedobór sprzętu, czy wyszkolenie personelu.

Do takiego oddziału trzeba fachowców. Niech pan nie wierzy w cuda, że ktoś obsłuży respirator po godzinnym szkoleniu, bo to jest fikcja. To musi być lekarz anestezjolog, który ma kilka lat wprawy, żeby obsłużył taki aparat - mówi Jan Krakowiak.

Profesor podkreśla także, że ludzie chorują nie tylko na COVID-19. Jak mówi, w Polsce jest 38 mln "zdrowych" ludzi, którzy także potrzebują opieki. Prezes Poddębickiego Centrum Zdrowia czarno widzi przyszłość osób z innymi schorzeniami.

Oni dużo wcześniej umrą, bo nie ma opieki dla nich. To jest 38 milionów ludzi, którzy teraz będą umierać na zawały, na nowotwory, gdzie mogliby żyć przy wcześniejszej diagnozie. Nowotwór nieleczony to jest szybka droga do śmierci. Ile osób przez to umrze? Nie dajmy się zwariować - przestrzega.
https://dzienniklodzki.pl/prof-jan-krakowiak-w-szpitalach-ludzie-beda-umierac-bo-nie-ma-dla-nich-opieki-lekarz-o-problemach-szpitali-z-oddzialami/ar/c1-15278994

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych: Społeczeństwo zlekceważyło przepisy sanitarne
Autor Mirosław Haładyj 8 XI

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych: Społeczeństwo zlekceważyło przepisy sanitarne

Polski współczynnik zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ostatnich 7 dniach wzrósł do 62. Mateusz Morawiecki zapowiedział "narodową kwarantannę", w przypadku gdy wyniesie on 70-75 (ok. 27-28 tysięcy nowych przypadków dziennie).

Jak podaje Radio Kraków, zdaniem doktora Michała Sutkowskiego, Rzecznika Kolegium Lekarzy Rodzinnych, aby zahamować wzrost infekcji, społeczeństwo musi przestrzegać przepisów sanitarnych:

– Potrzebna jest kultura epidemiologiczna, trzeba się po prostu pewnych rzeczy nauczyć. Bez tego ani rusz.
Lekarz przypomniał, że należy pamiętać o zakrywaniu ust i nosa, zachowywaniu dystansu, a także o dezynfekcji rąk. W przypadku tego pierwszego, poinformował, że naukowo udowodniono, iż maseczka chroni skuteczniej niż przyłbica.

Lekarz podkreślił, że fakt, iż przybywa chorych w bardzo ciężkim stanie, jest skutkiem nie tylko tego, że wirus łatwo się rozprzestrzenia, ale także tego, że społeczeństwo w ostatnim czasie "bardzo sobie zlekceważyło wszystkie przepisy sanitarne".

Inf.: Radio Kraków
https://glos24.pl/rzecznik-kolegium-lekarzy-rodzinnych-spoleczenstwo-zlekcewazylo-przepisy-sanitarne

Koronawirus w Polsce. Lekarze boją się stwierdzić zgon w domu
Edyta Brzozowska data publikacji: 08.11.2020, 15:41

Lekarze nie chcą orzekać zgonów w domach, gdyż boją się koronawirusa. Dlatego Związek Powiatów Polskich domaga się prawnych regulacji w tej kwestii. Samorządowcy napisali do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego list. "Obecnie obowiązująca ustawa z lat 50-tych wzorowana była na przepisach przedwojennych" – alarmują.

"Problem nasila się zwłaszcza w okresie pandemii, gdzie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej masowo odmawiają udziału w oględzinach zwłok" - pisze w imieniu samorządowców Andrzej Płonka, prezes zarządu Związku Powiatów Polskich.

Według samorządowców brak stwierdzenia zgonu oznacza nie tylko opóźnienie pogrzebu, ale także konieczność przebywania ze zmarłym przez wiele godzin.

Lekarze się boją zakażenia koronawirusem, bo – mimo relacji członków rodziny - nie mają pewności, na co tak naprawdę pacjent umarł.

100 złotych za stwierdzenie zgonu

Samorządowcy przypominają, że co do zasady "zgon poza szpitalem powinien stwierdzać lekarz POZ, na którego liście aktywnej zmarły był w dniu śmierci. W przypadku, gdy ten lekarz POZ z przyczyn obiektywnych nie jest w stanie stwierdzić zgonu (np. z powodu przybywania na kwarantannie, izolacji albo zwolnieniu chorobowym) zobowiązanym do stwierdzania zgonu powinien być dowolny lekarz POZ wybrany przez powiadamiającego o zgonie, wykonujący działalność leczniczą w promieniu 40 km od miejsca, w którym znajdują się zwłoki".

Związek Powiatów Polskich ma pomysł, jak zachęcić lekarzy do podejmowania tych czynności. (...)
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,koronawirus-w-polsce--lekarze-boja-sie-stwierdzic-zgon-w-domu,artykul,86275205.html

Koronawirus: Zmarł pierwszy polski mistrz świata w taekwondo! Miał 57 lat
Autor Mirosław Haładyj poniedziałek, 9 listopada 2020 12:18Zakażony koronawirusem Krzysztof Pajewski zmarł w koszalińskim szpitalu.

Krzysztof Pajewski, mistrz w taekwondo i trener sportów walki zmarł w Koszalinie w wieku 57 lat. Sportowiec ostatnie dwa tygodnie spędził w szpitalu, gdzie trafił w wyniku zakażenia koronawirusem.

Cytuj
Polski Związek Kickboxingu
Dotarła do nas niezwykle smutna wiadomość - dziś w szpitalu w Koszalinie zmarł nasz przyjaciel, trener KSW Szczecinek KRZYSZTOF PAJEWSKI. Trener Krzysztof Pajewski przegrał walkę z koronawirusem....
Facebook

– Nie mogę zebrać myśli, jestem całkowicie załamany po informacji o odejściu Krzyśka. Do końca wierzyliśmy, że Krzysiek wygra tę ostatnią walkę, że pokona koronawirusa... Przepraszam, nie mogę mówić...

– powiedział portalowi szczecinek.naszemiasto.pl Zbigniew Sołtys, współpracownik Pajewskiego.

Krzysztof Pajewski w 1988 roku w Budapeszcie został pierwszym polskim mistrzem świata w tej dyscyplinie.

Inf. i fot.: szczecinek.naszemiasto.pl, Facebook/ Polski Związek Kickboxingu
https://glos24.pl/koronawirus-zmarl-pierwszy-polski-mistrz-swiata-w-taekwondo-mial-57-lat
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2020, 00:34 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20252
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1018 dnia: Listopad 09, 2020, 23:56 »
Biomed-Lublin dostaje cios od Pfizera. Informacja o szczepionce na COVID-19 dołuje notowania akcji
Damian Słomski 9 XI

Informacja o obiecujących wynikach badań nad amerykańską szczepionką na koronawirusa wzbudziła ogromne poruszenie na rynkach finansowych. Giełdy wystrzeliły w górę, ale jednocześnie mocno oberwało się posiadaczom akcji polskiej spółki, pracującej nad lekiem na COVID-19.

(...) Idealnym przykładem jest Biomed-Lublin. Spółka niedawno ogłosiła, że jako pierwsza ma lek na koronawirusa. Na tej fali od początku roku cena jednej akcji wzrosła z 1 zł do 30 zł. W ostatnich tygodniach były wyceniane niżej, a jeszcze dzisiaj przed południem kosztowały około 18,50 zł za sztukę.

Nagle, kilkadziesiąt minut po godzinie 12:00, kurs akcji poleciał ostro w dół. Przez moment sięgnął nawet 14 zł, co oznaczało prawie 25-procentowy zjazd. I to w ciągu chwili. Akurat po informacjach o szczepionce Pfizera.

Skąd taka reakcja? Tok rozumowania inwestorów wydaje się logiczny. Skuteczna szczepionka na COVID-19 może oznaczać, że znacząco spadnie populacja ludzi chorych, a więc i potencjał sprzedażowy ewentualnego leku od Biomed-Lublin. Szczególnie, że nie wiadomo czy i kiedy specyfik polskiej spółki mógłby wejść na rynek.

W pierwszym momencie wyprzedaż akcji Biomed-Lublin była wręcz paniczna. Z czasem sytuacja się nieco uspokoiła i na godzinę 14:30 kurs jest w okolicach 16 zł za akcję. To oznacza już "tylko" około 13 proc. straty. (...)
https://www.money.pl/gielda/biomed-lublin-dostaje-cios-od-pfizera-informacja-o-szczepionce-na-covid-19-doluje-notowania-akcji-6573784389147552a.html

Pfizer: mamy szczepionkę na koronawirusa. Ma 90 proc. skuteczności. Prof. Pyrć komentuje
Ewa Rycerz 9 XI

- To fenomenalna wiadomość - mówi prof. Krzysztof Pyrć o pozytywnych wynikach badań nad szczepionką przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Według najnowszych doniesień preparat Pfizer-BioNTech ma 90 proc. skuteczność i nie powoduje skutków ubocznych. Na ten dzień czekał cały świat.

1. Szczepionka na COVID-19

O najnowszych wynikach badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 poinformował dr Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer. Potwierdził, że preparat skuteczny jest w 90 proc. przypadków. Skuteczność jest większa, niż oczekiwali naukowcy. Co więcej, koncern informuje, że preparat jest w pełni bezpieczny, nie powoduje skutków ubocznych.

Przy tworzeniu szczepionki koncern Pfizer współpracuje z firmą BioNTech. Rozłożona w czasie wstępna analiza dotyczyła na początku 94 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-COV-2. Testową próbkę podano łącznie 43 tys. ochotników, z czego mniej niż 10 proc. zachorowało na COVID-19. To trzecia faza badań klinicznych.

2. Fenomenalna wiadomość

Wyniki koncernu ze Stanów Zjednoczonych dają pewną nadzieję, ale z oceną końcową trzeba poczekać.

- To fenomenalna i bardzo ważna informacja, która oznacza, że sprawy idą w bardzo dobrym kierunku - podkreśla prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Mimo że wyniki dotyczą nieskończonego jeszcze badania klinicznego i są jedynie doniesieniami prasowymi, napawają nadzieją. Opublikowane zostały na podstawie badań ponad 40 tys. osób, a ich autorzy sugerują 90 proc. skuteczności po podaniu dwóch dawek szczepionki. Trzeba jednak pamiętać, że formalnie to nadal nie jest szczepionka, ale preparat w trzeciej fazie testów klinicznych - zauważa ekspert.

Efekt finalny oraz pełne analizy poznamy prawdopodobnie za kilka miesięcy. - Preparat jest oparty na RNA, co oznacza, że osobie poddawanej szczepieniu nie jest podawane białko, ale zakodowana informacja, która pozwala na wytworzenie już w organizmie białka S wirusa SARS-CoV-2 - wyjaśnia prof. Pyrć.

Podkreśla jednak, że wyniki dają szansę na to, że kolejny sezon będzie już spokojny.

- Miejmy nadzieję, że nie będzie to kolejna, nieco przedwczesna deklaracja zza oceanu - zaznacza ekspert.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-sensacyjne-informacje-o-szczepionce-przeciwko-koronawirusowi-prof-pyrc-komentuje

Szczepionka na COVID-19 od Pfizer. Polska może liczyć na około 17 mln dawek
Przemysław Ciszak 9 XI

Amerykański koncern Pfizer Inc. wraz z niemieckim BioNTech SE jest coraz bliżej wprowadzenia na rynek szczepionki na koronawirusa. Polska za sprawą Komisji Europejskiej może liczyć na swój udział w dostępie do preparatu.

Największa firma farmaceutyczna świata koncern Pfizer Inc. wraz z niemieckim BioNTech SE ogłosiły przełomową informację. Najnowsze wyniki badań nad szczepionką na COVID-19 potwierdziły, że jej środek zapobiega pond 90 proc. infekcji koronawirusem.

- To wielki dzień dla nauki i ludzkości. Pierwszy zestaw wyników naszego badania III fazy szczepionki COVID-19 dostarczyło wstępnych dowodów, że nasza szczepionka może zapobiegać COVID-19 - powiedział dr Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny Pfizer.

Informacje o szczepionce na koronawirusa wywołały duże zamieszanie na rynkach finansowych.
Szczepionka na COVID-19. Pfizer ogłasza wyniki badań. Giełdy wystrzeliły w górę

Badania wciąż trwają, ale koncern przekonuje, że w trzecim tygodniu listopada będzie mógł więcej powiedzieć na temat odporności, jaką ta szczepionka ma wywoływać. Na dziś wiadomo, że preparat zaczyna działać po 7 dniach od podania drugiej dawki. Oznacza to, że ochronę uzyskuje się 28 dni po rozpoczęciu szczepienia, które składa się ze schematu 2-dawkowego - podaje Pfizer.

Dostęp do amerykańsko-niemieckiej szczepionki będzie racjonowany, jednak Polska za sprawą Komisji Europejskiej ma mieć swój udział w dostępie do preparatu.

Na początku września KE poinformowała o umowie zawartej z BioNTech-Pfizer jako szóstą firmą, z którą Komisja prowadziła negocjacje (Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac, Moderna. Pierwsza umowa, podpisana z AstraZeneca, weszła w życie 27 sierpnia).

Komisja na podstawie umowy ramowej będzie miała możliwość zakupu początkowo 200 mln dawek z opcją zakupu kolejnych 100 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE.

Polska ma udział parytetowy w tych zakupach, czyli taki, który przekracza liczbę mieszkańców Polski, zapewniał w mediach minister zdrowia.

W ramach KE uzgodniono, że szczepionki wśród członków UE będą rozprowadzane według klucza populacyjnego. Liczba dawek zależy więc od tego, jaki procent mieszkańców Wspólnoty zamieszkuje dany kraj.

Liczba mieszkańców Polski (37,97 mln) odpowiada mniej więcej 8,5 proc. ludności UE (446 mln). Kupując więc 200 mln dawek od BioNTech-Pfizer, Polsce przypadnie ok. 17 mln dawek (8,5 proc. puli dawek dla UE). To starczy dla około 8,5 mln osób (potrzebne są bowiem dwie dawki na osobę).

Według zapowiedzi rządu, w pierwszej kolejności szczepionka będzie podawana osobom w grupie ryzyka, a więc przede wszystkim seniorom oraz kadrze medycznej.

Jak zapowiada BioNTech-Pfizer, opierając się na aktualnych prognozach, firma spodziewa się wyprodukować na całym świecie do 50 milionów dawek szczepionek w 2020 roku i do 1,3 miliarda dawek w 2021 roku.
https://www.money.pl/gospodarka/szczepionka-na-covid-19-od-pfizer-polska-moze-liczyc-na-okolo-17-mln-dawek-6573803294456704a.html

Pfizer ogłasza szczepionkę na COVID. Ekspert komentuje: "To jest wielka wojna"
RADOSŁAW OPAS 9 XI

Pfizer ogłosił w poniedziałek, że posiada skuteczną szczepionką na COVID. Amerykański koncern farmaceutyczny twierdzi, że jej skuteczność wynosi 90 proc. O to, czy mamy do czynienia z przełomem w walce z epidemią koronawirusa zapytaliśmy eksperta. - Na razie to są doniesienia prasowe - studzi nastroje prof. Włodzimierz Gut.

Najnowsze wieści na temat badań prowadzonych nad szczepionką przeciw COVID-19 przekazały koncern Pfizer oraz niemiecka firma BioNTech, zajmująca się biotechnologią. Poinformowano, że skuteczność wyprodukowanego środka jest na poziomie 90 proc., a w testach wzięło udział 43 tys. ochotników.

- To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki - oświadczył Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer.

O komentarz do ogłoszonej szczepionki poprosiliśmy prof. Włodzimierza Guta, specjalistę w zakresie mikrobiologii i wirusologii. Czy można już mówić o sukcesie i początku końca trwającej wciąż pandemii? - Na razie to są doniesienia prasowe. To jest wielka wojna. Na początku było ponad 170 firm, które były gotowe puszczać szczepionkę - mówi w rozmowie z WP ekspert.

Ekspert twierdzi, że "jeżeli to będzie skuteczna szczepionka, to zacznie się wielkie dochodzenie, kto pierwszy ma ją otrzymać".

Dyrekcja Pfizera ogłosiła też, że do końca br. firma jest w stanie wyprodukować 50 milionów dawek szczepionki. - Kropla w morzu potrzeb. Same Stany Zjednoczone potrzebują ich co najmniej 150 mln, a mają pierwszeństwo - tłumaczy prof. Gut.

Wirusolog przekonuje, że kluczowe do pokonania koronawirusa i wynalezienia skutecznej szczepionki są długie i rzetelne testy.

- Zacytuję Pismo Święte: po owocach ich poznacie. Jak zobaczę certyfikaty czy dopuszczenie na rynek amerykański, to powiem, że szczepionka spełniła to wymaganie - dodaje ekspert, podkreślając, że "na stole muszą być wtedy wszystkie dokumenty".

Prof. Włodzimierz Gut zaznacza, że "w tej chwili z dopuszczeniem warunkowym, czyli lokalnym, mamy dwie szczepionki rosyjskie i cztery chińskie". - One są testowane w wielu krajach, m.in. w Iranie i Emiratach Arabskich. Kilkanaście innych znajduje się w trzeciej fazie badań - wyjaśnia.

Szczepionka na koronawirusa. Do kogo powinna trafić?

Eksperta zapytaliśmy również, kto powinien otrzymać szczepionkę jako pierwszy, gdy ta będzie już dostępna oficjalnie na rynku. Profesor mówi wprost: - Ci, którzy nie mają wyboru i są najbardziej narażeni na COVID-19 - przekonuje wirusolog, wymieniając na pierwszym miejscu pracowników służby zdrowia.

- To oni mają kontakt ze wszystkimi, są bezpośrednio związani z leczeniem koronawirusa, cała ta grupa. Następnie są grupy aktywnie społeczne, np. nauczyciele. Jeżeli coś zostanie, to następnie grupy najwyższego ryzyka, czyli te, które mają osłabienie odporności - podkreśla, mówiąc m.in. osobach cierpiących na nowotwory.
https://wiadomosci.wp.pl/pfizer-oglasza-szczepionke-na-covid-ekspert-komentuje-to-jest-wielka-wojna-6573816083213216a

Koronawirus. Ekspert o szczepieniach przeciwko kornawirusowi
OPRAC. MACIEJ DRZAŻDŻEWSKI 9 XI

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer ogłosił, że stworzona przez jego naukowców szczepionka przeciwko kornawirusowi wykazuje w testach aż 90 proc. skuteczności. Koncern zamierza do końca bieżącego roku wyprodukować 50 mln dawek preparatu. O szczepieniach i kiedy należy się ich spodziewać w Polsce rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Wąsikiem, ekspertem w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii. Prof. Wąsik stwierdził, że zanim uwierzy w skuteczność jakiejkolwiek szczepionki, będzie musiał się zapoznać z wynikami prowadzonych nad nią badań naukowych. Dodał jednak, że jeśli badania potwierdzą jej skuteczność, to sam nie zawaha się zaszczepić. Jego zdaniem szczepionka nie powinna być obowiązkowa, a w pierwszej kolejności powinni zaszczepić się pracownicy systemu ochrony zdrowia, by dać przykład reszcie społeczeństwa
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-ekspert-o-szczepieniach-przeciwko-kornawirusowi-6573788336859265v

Szczepionka przeciw Covid-19 trafi do Polski. Premier zapewnia: Szczepienie tylko dla chętnych
Katarzyna Wójcik 9 X

90 procentów skuteczności szczepionki przeciwko Covid-19, testowanej przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer - ta wiadomość obiegła dziś cały świat. W kontekście obiecujących badań wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji prasowej. Premier oświadczył, że szczepionka trafi do naszego kraju. Morawiecki zaznaczył, że "będzie ona dostępna dla chętnych". "Ale chcemy, żeby możliwe wszyscy w jak najkrótszym czasie mogli się zaszczepić" - dodał premier.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szczepionka-przeciw-covid-19-trafi-do-polski-premier-zapewni,nId,4845071

https://www.politykazdrowotna.com/66574,astrazeneca-wniosek-o-rejestracje-szczepionki-do-konca-roku
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2020, 23:58 wysłana przez Orionid »

Offline Wuzetek

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 222
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1019 dnia: Listopad 10, 2020, 18:03 »
Przepraszam, jeśli to nie jest najlepszy wątek (i wcinam się w statystyki), ale jestem ciekaw, czy ktoś z naszych forumowiczów ma potwierdzony COVID - czy to mnie pierwszego kopnął ten zaszczyt?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1019 dnia: Listopad 10, 2020, 18:03 »