Autor Wątek: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)  (Przeczytany 49778 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1035 dnia: Listopad 12, 2020, 23:44 »
Koronawirus w Polsce. Liczba zachorowań stabilizuje się. Dr Grzesiowski tłumaczy, z czym mamy największy problem
Ewa Rycerz 12 XI

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z dnia na dzień delikatnie maleje. To napawa optymizmem, ale specjaliści zauważają inne, równie ważne problemy. Przyrost zachorowań to tylko jeden z nich. Pojawiają się nowe objawy zakażenia SARS-CoV-2.

1. Dr Paweł Grzesiowski: krzywa zachorowań się stabilizuje, ale mamy inny problem

W czwartek 12 listopada Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy raport dotyczący sytuacji epidemicznej w Polsce. Wynika z niego, że w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u ponad 22 683 osób.

Liczba zachorowań spada z dnia na dzień. Minister zdrowia Adam Niedzielski z entuzjazmem podchodzi do tych informacji. Czy to oznacza, że możemy się już cieszyć i mówić o trendzie spadkowym?

- Nie znam przyczyn entuzjazmu pana ministra, ale według moich wyliczeń, mamy w Polsce trend stabilizacji zachorowań na koronawirusa. Utrzymuje się od 9 dni i nie jest zależny od liczby wykonywanych testów. Nie widzielibyśmy jednak takich efektów, gdybyśmy nie wprowadzili działań ograniczających mobilność i kontakty międzyludzkie, które hamują transmisję wirusa. Mówię tutaj przede wszystkim o objęciu całego kraju czerwoną strefą i zamknięciu szkół, które są wylęgarnią wirusa - mówi dr Paweł Grzesiowski, wirusolog i immunolog.

Przy tej stabilizującej się liczbie zakażeń ekspert nie widzi na razie potrzeby wprowadzania lockdownu dla całego kraju.

Dr Grzesiowski zwraca jednak uwagę na inny problem. Twierdzi, że liczba potwierdzonych przypadków zachorowania na COVID-19 jest sprawą drugorzędną. Największy problem leży gdzie indziej.

- Niepokoją nas jednak liczby dotyczące hospitalizowanych pacjentów. Codziennie do szpitali trafia kolejne 300-500 osób. A my nie mamy rezerw. Ani łóżek, ani respiratorów, ani personelu. Dlatego takie osoby trafiają teraz do zwykłych placówek (nie zakaźnych) i tam napotykają na barierę, bo nie ma dokąd ich odesłać, tam też brakuje sprzętu, ludzi i miejsca - zauważa ekspert.

2. Mamy nawet 125 tys. zachorowań dziennie?

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, twierdzi jednak, że podawana do publicznej wiadomości liczba przypadków koronawirusa odbiega od prawdziwej. Jego zdaniem dziennie w Polsce na COVID-19 zapada nawet 125 tys. osób. Dane mają wynikać z luk w systemie.

- Wszyscy wiemy, że liczba zachorowań na podstawie wykonywanych testów jest niedoszacowana nawet 5-krotnie, ponieważ znaczna część osób nie zgłasza się do lekarza, bo nie ma silnych objawów, część nie ma zlecanych testów, bo nie dostaje się do lekarza, a jeszcze inna część ukrywa wyniki testów i system ich nie widzi. To zmienia statystyki szczegółowe, ale nie wpływa na trend. Te dane będą ważne gdy zaczniemy analizować czy Polacy nabrali odporności na skalę populacji - komentuje dr Grzesiowski.

3. Nowy objaw zakażenia koronawirusem

Tymczasem naukowcy z Hiszpanii poinformowali o wynikach swoich badań nad objawami koronawirusa. W czasie obserwacji zakażonych koronawirusem naukowcy stwierdzili szereg różnych objawów chorobowych. Najczęściej były to symptomy typowe: gorączka, kaszel, zadyszka, zatkany nos, zmęczenie.

Do nich doszły także objawy neurologiczne: ból głowy, bóle mięśni, utrata węchu i/lub smaku, problemy ze koncentracją uwagi. I to właśnie na symptomach neurologicznych u osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 skupili się naukowcy z Universitat Oberta de Catalunya w Barcelonie.

Podali oni, że u dużej liczby chorych występują problemy z myśleniem oraz zaburzenia świadomości i majaczenie.

Badacze z Barcelony podkreślają, że zaburzenia świadomości obserwowano już wśród chorych w Wuhan w Chinach na wiosnę 2020 r. Stwierdzono je u 36 proc. tamtejszych pacjentów. Również badacze z Wielkiej Brytanii informowali o tym, że wśród chorych na COVID-19 wystąpiły tego typu zaburzenia. Co więcej, u pacjentów z chorobami psychicznymi notowano nawroty psychozy.

Badacze z Hiszpanii są zdania, że majaczenie w przebiegu SARS-CoV-2 występuje jeszcze przed pojawieniem się objawów ze strony układu oddechowego. Pojawia się łącznie z gorączką i stanowi tzw. wczesny objaw. Zwłaszcza u osób starszych.

- Koronawirus SARS-CoV-2 może atakować układ nerwowy i to nie jest nowość. Objawem tego mogą być zaburzenia węchu, smaku, ale także zaburzenia świadomości czy nawet udar. Wynika to z faktu, że patogen atakuje naczynia krwionośne w mózgu, wywołując ich stan zapalny i mikrozakrzepy, a to ma swoje powikłania. Większe ryzyko może wystąpić u osób starszych, ponieważ u nich owe naczynia mogą być już zniszczone wiekiem - podkreśla dr Grzesiowski.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-liczba-zachorowan-stabilizuje-sie-dr-grzesiowski-tlumaczy-z-czym-mamy-najwiekszy-problem

Lockdown? Dr Sutkowski: "jesteśmy blisko"
12 XI

Lockdown w Polsce jest możliwy, ale nie zostało to jeszcze przesądzone. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski uważa, że jako społeczeństwo "przespaliśmy kilka miesięcy" i zlekceważyliśmy koronawirusa.

- Jesteśmy blisko lockdownu, to nie ulega wątpliwości dla nikogo, ale pytanie, jak ten lockdown określimy, bo on zawiera bardzo dużo różnych wariantów - powiedział w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

W jego ocenie jako społeczeństwo "przespaliśmy kilka miesięcy, lekceważyliśmy wirusa kilka miesięcy, bardzo wiele nie zrobiliśmy, żeby nauczyć się wyższej kultury epidemicznej".

Lekarz jest zwolennikiem krótkich, lecz rygorystycznych lockdownów. W jego ocenie wydolność służby zdrowia jest niepokojąca i jednocześnie "niektórym ludziom po prostu na niej nie zależy".

Lockdown w Polsce? Liczba zakażeń wciąż jest wysoka

Obecnie liczba zakażeń ustabilizowała się na poziomie ok. 25 tys. dziennie. - To jest bardzo źle, jest też bardzo duży odsetek zgonów, co jest jeszcze gorsze - stwierdził dr Sutkowski.
https://www.wp.pl/?s=https%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Flockdown-dr-sutkowski-jestesmy-blisko-6574798382504864a&nil&src01=6a4c8&c=96

Szczepionka na COVID. Prof. Andrzej Horban wprost
LUIZA PASTUSZKA 12  XI

Szczepionka na COVID-19 opracowana przez Pfizera ma być już w ciągu kilku najbliższych miesięcy dostępna dla milionów osób. - Ja bym tak bardzo na tę szczepionkę nie liczył - powiedział prof. Andrzej Horban główny doradca premiera ds. COVID-19.

Prof. Andrzej Horban, goszcząc w czwartek w TVN24, odniósł się do tematu szczepionki na koronawirusa. - Ja bym tak bardzo na tę szczepionkę nie liczył. 25 tysięcy dziennie razy 5 to jest 125 tysięcy dziennie nowych zachorowań. W ciągu miesiąca jest 4 miliony. 4 miesiące to 16 milionów. 16 milionów to połowa społeczeństwa. Szczepionka, jeżeli będzie dostępna dla wszystkich, to będzie dostępna wiosną - powiedział. Główny doradca premiera ds. COVID-19 zapytany o to, czy szybciej przechorujemy chorobę, niż uchronimy się od niej szczepionką, odpowiedział, że: "istnieje taka obawa".

- Należy zrobić wszystko, żeby chronić ludzi wrażliwych. To pokolenie, które może ciężko chorować lub umrzeć. Pół biedy, jeżeli zachoruje na COVID-19 młody człowiek, który nawet nie zauważy, że jest chory. Problem jest ze starszymi. 50 lat to jest ta granica, gdzie już widać ewidentnie różnicę w śmiertelności. Około 70-80 roku życia mamy 12 proc. zgonów. Powyżej 80 roku życia - 25 proc. I tych ludzi trzeba chronić - ocenił prof. Horban.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 ocenił jednocześnie, że jeżeli liczba nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa utrzymuje się między 25 a 30 tysięcy dziennie, to "będziemy jako ochrona zdrowia panowali nad tą epidemią na tyle, na ile jeszcze można". - Natomiast problem zacznie się, jeżeli to byłoby dużo więcej - wskazał.

Koronawirus. Prof. Andrzej Horban o liczbie wykonywanych testów
Prof. Andrzej Horban pytany o liczbę testów odpowiedział, że obecnie taktyka jest zupełnie inna, niż była jeszcze kilka tygodni temu. - Kilka tygodni temu, przy małej liczbie zakażonych, 500-1000, można sobie było testować na poziomie 5 proc. [pozytywnych wyników - przyp. redakcji]. Kiedy we wrześniu została zmieniona zasada, że testujemy osoby, które zgłaszają się do lekarza, bo są objawowe, to natychmiast przy tej liczbie testów mamy od razu trafne testowania - 50% - podkreślił.

Doradca premiera podkreślił jednocześnie, że zaprzestano testowania ludzi zdrowych, dlatego jest taka transmisja. - A nie testujemy też, dlatego że jest taka transmisja. To jest ta różnica. Zupełnie inaczej opanowuje się epidemię, kiedy się ma 25 tysięcy razy 5, czyli około 100 tysięcy zakażeń dziennie. Zupełnie inaczej, kiedy mamy 500 też razy 5, to jest 1,5 tysiąca - wskazał.
https://wiadomosci.wp.pl/szczepionka-na-covid-prof-andrzej-horban-wprost-6574760072838112a
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,prof--horban--szybciej-przechorujemy-covid-19--niz-uchroni-nas-szczepionka,artykul,52708406.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2020, 19:50 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1036 dnia: Listopad 12, 2020, 23:44 »
Szczepionka Pfizera na COVID-19. Niepokojące wnioski lekarzy
HNM 12.11.2020 7:48

Koronawirus opanował całą planetę, dla której jedynym wybawieniem jest dzisiaj szczepionka. Sukcesem zakończyła się trzecia faza testów badań nad szczepionką Pfizera. Szczepionka, choć dziś skuteczna w 90 proc., może jednak szybko przestać działać.

Każda szczepionka z czasem może przestać być skuteczna tak, jak była na początku. Wystarczy, że bakteria lub wirus uodporni się na opracowaną recepturę preparatu.

Tak też może stać się w przypadku szczepionki na SARS-CoV2 Pfizera. W trzeciej fazie testów preparat okazał się mieć 90 proc. skuteczność. To jednak nie oznacza, że "mamy koronawirusa z głowy".

W czasopiśmie "PLOS Biology" opublikowano jednak rozwiązanie, które może pomóc. Proponują je dwaj naukowcy - dr. David Kennedy i Andrew Reed. Obaj współpracują z Uniwersytetem Stanowym Pensylwanii. Tłumaczą co robić, aby szczepionka była skuteczna długoterminowo.

(...) W przypadku chorób takich jak zapalenie płuc, ewolucja odporności może szybko uczynić szczepionki [na te choroby - przyp. red.] nieskutecznymi. Wyciągając wnioski z wcześniejszych sytuacji i wykorzystując nabytą wiedzę podczas projektowania szczepionki dzisiaj, możemy być w stanie zmaksymalizować długoterminowe skuteczne działanie szczepionki na COVID-19 - twierdzi dr Kennedy.

W jaki sposób? Na łamach czasopisma naukowcy wyjaśniają, że warto byłoby wykorzystać m.in posiadane w laboratoriach próbki krwi i wymazy wydzielin z nosa. Można je zbadać, aby być świadomym tego, co konkretnie powinna zawierać w sobie szczepionka, a także jakie części wirusa mutują.

(...) Można zaprojektować je tak [szczepionki - przyp. red.], aby wywoływały silniejszą reakcję układu immunologicznego, lub aby zachęcały układ do atakowania wielu miejsc, konkretnie epitopów na powierzchni wirusa. Wtedy wirus musiałby nabyć kilka mutacji, a nie tylko jedną, aby przeżyć atak układu odpornościowego gospodarza - czytamy.
https://tech.wp.pl/koronawirus-a-maseczki-materialowe-i-te-szyte-w-domach-sa-nowe-wytyczne-6574773707787168a

Eksperci ostrożnie o szczepionce na koronawirusa
12 Listopada 2020, 16:19 Beata Pieniążek-Osińska

Optymistyczne jest to, że zbliżamy się do zarejestrowania i wyprodukowania szczepionki przeciwko COVID-19, jednak eksperci są ostrożni co do terminu jej dostaw, a także przygotowania łańcucha dostaw oraz modelu szczepień w szybkim czasie tak dużej populacji. (...)
https://www.politykazdrowotna.com/66875,to-kandydat-na-szczepionke-nie-szczepionka

Kwarantanna narodowa. Mateusz Morawiecki ma dobre wiadomości
MACIEJ DRZAŻDŻEWSKI 12 XI

Premier Mateusz Morawiecki opublikował w mediach społecznościowych wideo, w którym informuje, że ma dla Polaków dobre wiadomości. Tematem wpisu szefa rządu jest koronawirus i związane z nim obostrzenia.

"Teraz wszyscy potrzebujemy jak najwięcej dobrych wiadomości. Dziś mam dla Państwa kolejną" - napisał zadowolony Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Lockdown. Nie będzie narodowej kwarantanny

Premier odniósł się do statystyk pokazujących dzienny przyrost w liczbie zakażeń koronawirusem. Szef rządu zaznaczył, że w bieżącym tygodniu liczba wykrywanych dziennie przypadków SARS-CoV-2 zaczęła spadać, choć podkreślił, że wciąż mamy do czynienia z bardzo dużymi wartościami.

- W tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń zaczęła spadać. Choć stosunek zakażonych - 65 przypadków na 100 000 mieszkańców to wciąż dużo, to jednak pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że nasza strategia i obostrzenia zaczynają przynosić skutek - powiedział Morawiecki. - Wygraliśmy pierwszą bitwę w wojnie z drugą falą pandemii. Przed nami jeszcze długa wojna, ale razem ją wygramy - dodał.

W związku ze spadkiem w dziennej liczbie zakażeń premier przekazał jeszcze jedną dobrą wiadomość. - W najbliższych dniach nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny - oznajmił.
https://wiadomosci.wp.pl/kwarantanna-narodowa-mateusz-morawiecki-ma-dobre-wiadomosci-6574945833085856a
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-nie-bedzie-pelnego-lockdownu-premier-podjal-decyzje,nId,4850982

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1037 dnia: Listopad 12, 2020, 23:44 »
Kluczem do pokonania pandemii jest sanepid. Polski wymaga niestety poważnej reformy

Bez sanepidu nie zwalczymy pandemii COVID-19, ale do tego trzeba pieniędzy i poważnego, a nie PR-owego podejścia do jego problemów

Nie radzą sobie z pandemią, nie ogarniają sytuacji – takie opinie o inspektorach sanepidu można usłyszeć nie tylko w prywatnych rozmowach, lecz także od polityków związanych z partią rządzącą. – Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, jest w stanie przedzawałowym. Z byłym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim miał bardzo napięte stosunki, nie znosili się nawzajem, więc GIS nie bardzo potrafił cokolwiek wywalczyć dla swoich ludzi. Z nowym szefem resortu, Adamem Niedzielskim, także nie ma chemii, obaj panowie obwiniają się nawzajem o zaniechania, próbują zrzucić na siebie winę za rozprzestrzenianie się pandemii – mówi DGP osoba zbliżona do obozu rządzącego.

Moment urzędowego optymizmu

Po Łukaszu Szumowskim „bycie twarzą” walczącego z zarazą rządu przejął minister Niedzielski. Za to Jarosław Pinkas przestał się udzielać publicznie, w ostatnich dniach nie znalazł czasu dla DGP na rozmowę o tym, co się dzieje w kierowanej przez niego instytucji i jaką ma strategię ograniczenia strat. Kiedy pod koniec września rozmawialiśmy ostatni raz, mówił, że pandemia stała się dla sanepidu pewną szansą, gdyż społeczeństwo i rządzący zrozumieli, jak bardzo ta instytucja jest potrzebna. Chwalił się, że w 2019 r. pracownicy po raz pierwszy od wielu lat dostali od premiera podwyżkę – po 500 zł dla wszystkich. Mimo pozyskania nowych środków budżetowych nie da się w czasie kryzysu zasypać kadrowych braków ani załatać niedoborów sprzętowych czy inwestycyjnych.

– Nie ma komputerów, skanerów, panie przepisują dokumenty przez kalkę! – mówił DGP Jarosław Pinkas.

I wyrażał nadzieję, że zakupione z rządowej dotacji 9 tys. laptopów i ponad 8 tys. telefonów komórkowych z pełnym oprogramowaniem i łącznością z siecią wraz z zakończeniem prac nad systemem informatycznym załatwią sprawę. – To będzie cyfrowy skok inspekcji. Dzięki temu nawet przy tych zasobach ludzkich, które dziś mamy, będziemy w stanie lepiej pracować, a ludzie będą mniej przemęczeni – mówił.

Nic takiego się nie stało. Inspekcja, tak samo zresztą jak cała opieka medyczna, goni w piętkę. Ze stron powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych zniknęły lokalne numery telefonów – widnieje tyko jeden, ogólnopolskiej infolinii (+48 222 500 115). Ma to usprawnić komunikację obywateli z inspekcją. Według wypowiadających się w sieci jest dokładnie odwrotnie – nie da się dodzwonić.

Nam się udało już po kwadransie oczekiwania, we wtorek 20 października, o godzinie 20.53. Zadaliśmy dwa pytania. Pierwsze: co należy zrobić, jeśli osoba przebywająca ze mną w trzyosobowym gospodarstwie domowym miała w pracy kontakt z osobą dodatnią i sama ma objawy infekcji. Odpowiedź pierwsza: należy poczekać, aż sanepid przeprowadzi wywiad epidemiczny, ogarnie kontakty zakażonej osoby i wyda decyzję o kwarantannie. Może to potrwać dowolną liczbę dni. Jest też alternatywa: możemy sami zawiadomić inspekcję o prawdopodobnym kontakcie ze źródłem zakażenia za pomocą formularza kontaktowego na stronie GIS. Trzecia możliwość: nie robić nic i mieć nadzieję, że nikt nie zauważy, a odpowiedzialna obywatelsko postawa sprawi, że nie będziemy źródłem zakażenia.

Ciekawsza była odpowiedź na pytanie numer dwa: co ma zrobić lekarz, u którego siedem dni temu stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, a po siódmym dniu jego kwarantanny (objawy były łagodne) wirusa wykryto u jego żony – lekarki pracującej w tym samym szpitalu. Nałożona została na nią podwójna kwarantanna – 20 dni. Problem w tym, że on powinien po 10 dniach wrócić do pracy. Ale jak, skoro jego żona jest pełnoobjawowa? A jeszcze są procedowane przepisy, które mają zapobiec przechodzeniu lekarzy na lewe zwolnienia (według planów legislacyjnych rządu będą je mogli wystawiać tylko lekarze sądowi). – Jeśli mieszka w jednym gospodarstwie domowym z osobą pełnoobjawową, powinien się zwrócić do lekarza POZ, żeby ten się zwrócił do inspekcji o przedłużenie kwarantanny – tłumaczy miła pani na infolinii. A jeśli tego nie zrobi? – No to nic się nie stanie.

Treść całego artykułu można przeczytać w piątkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej i w jej internetowym wydaniu.
Źródło: MAGAZYN DGP
https://forsal.pl/gospodarka/artykuly/7986947,kluczem-do-pokonania-pandemii-jest-sanepid-polski-wymaga-powaznej-reformy.html?utm_source=grupawp&utm_campaign=cross-linking

Koronawirus a maseczki materiałowe i te szyte w domach. Są nowe wytyczne
KLAUDIA STAWSKA 12 XI

Materiałowe maseczki ochronne nie miały dość dobrej opinii wśród specjalistów, ale byli oni zgodni, że lepsza taka maseczka niż żadna. Najnowsze wyniki badań CDC pokazuję, że nawet własnoręcznie szyte maseczki mogą chronić skuteczniej, niż wcześniej sądzono. (...)
https://tech.wp.pl/koronawirus-a-maseczki-materialowe-i-te-szyte-w-domach-sa-nowe-wytyczne-6574773707787168a

Brazylia wznawia badania nad chińską szczepionką na Covid-19. W Polsce spada liczba zakażeń [RELACJA]
12 listopada

15:22 Koszalin
Szpital Wojewódzki w Koszalinie ma do dyspozycji 35-tonowy zbiornik z ciekłym tlenem, który wystarczy na ok. 1,5 miesiąca. Zużyte zasoby będą na bieżąco uzupełniane - zapewnił dyrektor placówki Andrzej Kondaszewski w oficjalnym komunikacie przesłanym mediom.
Kondaszewski o zapasie ciekłego tlenu w kierowanym przez siebie Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie postanowił poinformować, aby uspokoić pacjentów, do których docierają informacje o braku tlenu w placówkach medycznych w kraju.

14:22 Warmińsko-Mazurskie
W woj. warmińsko-mazurskim odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem - 915. Ognisko wybuchło m.in. w domu pomocy społecznej w Węgorzewie, w którym przebywa blisko 400 podopiecznych.

13:11 Częstochowa
402 osoby zmarły w październiku w Częstochowie, podczas gdy w latach 2016-2019 liczba zgonów w tym miesiącu wynosiła ok. 300. Miasto zamówiło kontener-chłodnię na wypadek zaostrzenia pandemii, który w razie potrzeby pomieści 15-18 ciał.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-brazylia-wznawia-badania-nad-chinska-szczepionka-na-covid-19,nId,4850215

https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-11-12/dodzwonienie-sie-do-sanepidu-bedzie-latwiejsze

https://www.politykazdrowotna.com/66843,jaka-jest-wiarygodnosc-testow-antygenowych
https://www.politykazdrowotna.com/66860,lekarze-rodzinni-chca-znac-wytyczne-dotyczace-szybkich-testow
https://www.politykazdrowotna.com/66881,dostawy-tlenu-do-szpitali-pod-lupa-prezesa-uokik
https://www.politykazdrowotna.com/66834,podczas-pandemii-polacy-obserwuja-u-siebie-objawy-depresji

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-gastronomia-nad-przepascia-zamkniete-do-odwolania-lokal-do-w,nId,4850663

https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-morawiecki-oficjalnie-zagrozil-unii-wetem-budzetowym,nId,4850716

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1038 dnia: Listopad 12, 2020, 23:45 »
Przerażający wykres. Nadmierna śmiertelność w Polsce stała się faktem
oprac. Damian Szymański 12 XI

Jesteśmy bardzo blisko ściany – tak sytuację służby zdrowia, związaną z epidemią, określił nie tak dawno rządowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban. Niestety, potwierdzeniem tych słów jest nadmierna śmiertelność w Polsce, która zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika m.in. z niewydolności krajowego systemu ochrony zdrowia.

- Od sierpnia do końca października tego roku oczekiwana liczba zgonów przed wybuchem pandemii wynosiła 91,6 tys.

- Faktyczna liczba zgonów w naszym kraju wzrosła jednak do 106,4 tys., co oznacza 14,8 tys. zgonów więcej, choć oficjalnie przez koronawirusa zmarło 3,1 tys. osób

- Co to oznacza? Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego dwie rzeczy - osoby, które zmarły, mogły mieć koronawirusa, ale nie został on wpisany do oficjalnych statystyk, bądź te są to zgony z powodu innych chorób spowodowane ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej i wysokim obciążeniem systemu ochrony zdrowia

Jak wyliczają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego, od 6 sierpnia do 28 października 2020 r. w Polsce obserwujemy nadmierną śmiertelność (tj. nadwyżkę zaobserwowanej liczby zgonów nad oczekiwaną) wynoszącą 14,8 tys. zgonów (+16,1 proc.)

To prawie pięciokrotnie więcej niż oficjalna liczba zgonów z powodu COVID-19 w tym okresie (3,1 tys.). Śmiertelność dotyczy przede wszystkim osób w wieku 65+ (+18,1 proc. dla osób w wieku 65-79 lat i +20,8 proc. dla osób w wieku 80+).


Porównanie rzeczywistej, tygodniowej liczby zgonów w Polsce w 2020 r. z oczekiwaną liczbą zgonów oraz historycznymi, tygodniowymi liczbami zgonów z lat 2010-2019

Śmiertelność w Polsce przez koronawirusa przeraża

Na wykresie zestawiono ze sobą oczekiwaną i rzeczywistą liczbę zgonów do 28.10.2020 r. Pozwala on zauważyć, że od pojawienia się koronawirusa w Polsce do mniej więcej początku sierpnia zjawisko nadmiernej śmiertelności w Polsce nie występowało. W istocie od 05.03. do 05.08. zaobserwowana liczba zgonów w Polsce wyniosła 171,5 tys., a oczekiwana 173 tys.

Sytuacja pogorszyła się w drugiej połowie roku. A liczba zgonów jest największa od przynajmniej 11 lat.

- W okresie od 06.08. do 28.10. oczekiwana liczba zgonów to 91,6 tys., podczas gdy zaobserwowana wyniosła 106,4 tys. (+14,8 tys.). W wartościach względnych nadmierna śmiertelność wyniosła 16,1 proc., co jest wartością zbliżoną do nadmiernej śmiertelności zaobserwowanej podczas pierwszej fali koronawirusa (marzec-maj) we Francji (+19 proc.) oraz średnio w Europie (+15 proc.) - przekonują.

Tłumaczą oni, że skala nadmiernej śmiertelności rośnie:

Obecnie obserwujemy najwyższą liczbę zgonów od co najmniej 11 lat. W tygodniu 08.10-14.10 nadmierna śmiertelność wyniosła +18,3 proc., w tygodniu 15.10-21.10: +35,5 proc. a w tygodniu 22.10-28.10: +71,1 proc.

Biorąc pod uwagę, że średni czas od zarażenia do zgonu w przypadku COVID-19 wynosi kilkanaście dni oraz dzienna liczba nowych przypadków COVID-19 w Polsce wciąż rośnie, należy spodziewać się, że w najbliższym czasie obserwować będziemy dalszy wzrost nadmiernej śmiertelności nawet w sytuacji, gdyby udało się ograniczyć liczbę nowych przypadków.

Niewydolność służby zdrowia

Przypomnijmy. Oficjalna liczba zgonów związanych z COVID-19 w analizowanym okresie (06.08.-28.10.) to 3,1 tys. Zdaniem PIE na dysproporcję między oficjalną liczbą zgonów z powodu COVID-19 (3,1 tys.) a nadmierną śmiertelnością (+14,8 tys.) składają się najprawdopodobniej dwie składowe.

Pierwszą jest niedoszacowanie liczby zgonów z powodu COVID-19. Niedoszacowanie wynika przede wszystkim z tego, że nie testuje się osób zmarłych, więc zgon osoby, u której nie stwierdzono COVID-19 za życia nigdy nie będzie figurował w oficjalnych statystykach jako zgon związany z tą chorobą.

Drugą składową są, według ekonomistów państwowego think-tanku, zgony z powodu innych chorób spowodowane ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej i wysokim obciążeniem systemu ochrony zdrowia.

- To nie tylko nagłe przypadki, ale także np. zgony z powodu niewykrytych na czas chorób przewlekłych, oraz zgonów pacjentów, u których standardowe ścieżki leczenia i monitorowania stanu zdrowia zostały zaburzone - wyjaśniają.

Dramatyczny stan potwierdzają także sami lekarze. Profesor Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w RMF FM mówił, że od momentu wybuchu epidemii koronawirusa, "system opieki zdrowotnej skupił się na leczeniu jednej choroby".

- Zapomnieliśmy, że mamy setki tysięcy pacjentów, którzy cierpią na choroby przewlekłe. Według statystyk, każdego dnia w Polsce u ok. 465 osób wykrywa się nowotwór. Paraliż opieki zdrowotnej spowoduje, że wiele z tych osób nie będzie miało tej świadomości - ostrzegał.

Z kolei autorzy raportu „Rozwój terapii lekowych w leczeniu chorych na nowotwory” alarmowali, że pandemia COVID-19 utrudniła wykrywanie i leczenie chorób onkologicznych. Według nich w efekcie wielu chorych w naszym kraju zostanie później zdiagnozowanych i będzie wymagać bardziej zaawansowanego leczenia i intensywnej opieki
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/smiertelnosc-w-polsce-przez-koronawirusa-covid-19-dane-polskiego-instytutu/b7b9lg0

Koronawirus. Częstochowa. Władze kupiły kontener-chłodnię na zwłoki
OPRAC. REDAKCJA WP WIADOMOŚCI 11 XI

Władze Częstochowy, w obawie przed rosnącą liczbą zgonów, zamówiły dodatkowy kontener-chłodnię, w którym będą przechowywane ciała zmarłych.

Jak tłumaczą urzędnicy, na razie miejsc na zwłoki nie brakuje, jednak wkrótce może być z tym problem. Miasto postanowiło więc działać z wyprzedzeniem.

Ze statystyk wynika, że w Częstochowie drastycznie wzrosła liczba zgonów. Niestety w dobie pandemii ciała osób zmarłych odbierane są ze sporym opóźnieniem – ich najbliżsi bowiem albo sami chorują, albo przebywają na kwarantannie bądź w izolacji.

Zapowiedzi rządzących i wielu medyków nie są zbyt optymistyczne – ciągle mówi się o tym, że sytuacja pogorszy się na przełomie listopada i grudnia i to właśnie wtedy można spodziewać się jeszcze większej liczby pacjentów zarażonych koronawirusem. Wraz ze wzrostem zachorowań idzie w parze wzrost liczby zgonów. W związku z tym częstochowski magistrat postanowił zacząć działać.

Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych zamówił specjalny kontener-chłodnię do przechowywania ciał. Jak zaznaczają urzędnicy, nie był on potrzebny na "już”, jednak wkrótce zakup tego typu "pomieszczenia” może graniczyć z cudem. Woleli więc zadziałać prewencyjnie.

Nie ma się zresztą, co dziwić – system jest na granicy wytrzymałości. W miniony weekend w chłodniach częstochowskiego cmentarza komunalnego były zaledwie trzy wolne miejsca. A przecież ciała przechowywane są również w przyszpitalnych chłodniach. W zamówionym kontenerze, który ma zostać dostarczony od koniec tego, albo na początku przyszłego tygodnia, ma być kilkanaście dodatkowych miejsc na ciała.

Jeśli okaże się, że liczba zgonów zacznie spadać, a kontener nie będzie przydatny, miasto zamierza go sprzedać.
Źródło: Redakcja Modna Częstochowa
https://wiadomosci.wp.pl/slask/koronawirus-czestochowa-wladze-kupily-kontener-chlodnie-na-zwloki-6574554008824800a

Tragedia w Kraśniku. W szpitalu zabrakło tlenu
ESO 12.11.2020 12:34

Szpital w Kraśniku miał zbyt mało tlenu, żeby przyjąć nowego pacjenta. Ratownicy transportowali więc chorego 69-latka do innego szpitala. Niestety podróż trwała zbyt długo, mężczyzna zmarł w karetce.

Polskie szpitale coraz gorzej radzą sobie ze skutkami pandemii. Szpital w Kraśniku (woj. lubelskie) miał zbyt mało tlenu, żeby przyjąć nowego pacjenta. Ratownicy ruszyli więc w drogę do innego szpitala. Niestety 69-letni chory zmarł w karetce. Tlenu medycznego brakuje też w innych szpitalach.

Jak opowiada kuzyn zmarłego, mężczyzna był po dwóch udarach, a kiedy zasłabł rodzina natychmiast wezwała karetkę.

Wujek był po dwóch udarach. W sobotę zasłabł w domu. Rodzina wezwała karetkę. Okazało się, że w szpitalu w Kraśniku brakuje tlenu medycznego dlatego wujek miał zostać przewieziony do innego szpitala. Zmarł w drodze - mówi kuzyn 69-latka, mieszkaniec powiatu kraśnickiego w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

Dyrektor szpitala w Kraśniku, Michał Jedliński potwierdza, że pacjent rzeczywiście był przywieziony do kraśnickiego szpitala. "Miał niską saturację, wymagał intensywnej tlenoterapii. Z tego, co wiem karetka z chorym nie pojechała ostatecznie do Janowa Lubelskiego tylko do szpitala MSWiA w Lublinie"- mówi dyrektor szpitala.

Zapotrzebowanie szpitali na tlen medyczny zwiększa się z każdym nowym pacjentem z koronawirusem. Tymczasem szpital w Kraśniku korzysta wyłącznie z butli zewnętrznych.

Obecnie jesteśmy w stanie pozyskać ok. czterdziestu kilku butli z tlenem dziennie - tłumaczy dyr. Jedliński.

Jak tłumaczy dyrektor szpitala to wciąż za mała ilość tlenu, dlatego szpital zrezygnował z przyjmowania nowych chorych wymagających tlenoterapii.

To nie wystarczy więc obecnie szpital nie przyjmuje żadnych nowych pacjentów wymagających tlenoterapii. O naszej sytuacji są uprzedzeni zarówno lekarz koordynator jak też dyspozytornia medyczna - zaznacza dyrektor kraśnickiego szpitala.

Jak dodaje Michał Jedliński za kilka dni w szpitalu ma zostać uruchomiony 6-tonowy zbiornik z tlenem.

Jak informuje "Dziennik Wschodni" tlenu brakuje również w szpitalu w Parczewie. Na szczęście do tej pory władze nie musieli przenosić pacjentów do innych szpitali. "Ostatnio mieliśmy jednak podbramkową sytuację. Nasz koncentrator tlenu miał zużycie ponad normę. Zamiast 200 litrów na minutę, zużywał 206. Natychmiast musieliśmy zmniejszyć do 150, bo by nam zabrakło"- tłumaczy Janusz Hordejuk, dyrektor szpitala w Parczewie.

W rezerwie mamy 24 butle, co aktualnie wystarczy na dobę. To, co kiedyś zużywaliśmy w ciągu tygodnia, teraz wystarcza na jeden dzień - dodaje dyrektor szpitala w Parczewie.
https://www.o2.pl/informacje/krasnik-szpital-nie-mial-tlenu-chory-zmarl-w-karetce-6574796365376480a

Nie żyje dr Marek Umiński, był zakażony koronawirusem. "Wychował pokolenia chirurgów, m.in. prof. Grodzkiego"
Alicja Wirwicka 12 XI

Zmarł dr Marek Umiński, wybitny chirurg i jeden z pionierów przeszczepów nerek w zachodniej Polsce. Jeszcze kilka tygodni temu dyżurował w szpitalu, w ciągu kilku dni pokonało go zakażenie koronawirusem. Miał 83 lata.


Dr Marek Umiński - Materiały prasowe

Dr Marek Umiński do szpitala trafił kilka dni temu po tym, jak okazało się, że jest zakażony koronawirusem i wymaga tlenoterapii. Niestety, mimo walki lekarzy, nie udało się go uratować. Zmarł w wieku 83 lat. Do samego końca był aktywny zawodowo i pomagał pacjentom. Do marca był ordynatorem oddziału chirurgii w szpitalu w Gryfinie, później cały czas dyżurował i ratował pacjentów.

- To był wyjątkowy człowiek, wyjątkowy Szef. To określenie zawsze dla niego było zarezerwowane i zawsze będzie - mówi Onetowi prof. Jerzy Sieńko, chirurg. - On wychował całe pokolenia chirurgów, którzy dziś są wybitnymi specjalistami. Uczył prof. Tomasza Grodzkiego, dr Samira Zaira i wielu, wielu innych. Całe pokolenia. Był ciepłym, wspaniałym człowiekiem. To jest ogromna strata - dodaje.

Doktor Umiński był jednym z pionierów transplantologii w zachodniej Polsce. W 1983 dokonał jednego z pierwszych przeszczepów nerek w stolicy Pomorza Zachodniego. Zrobił to na oddziale chirurgicznym przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, który sam stworzył właściwie od zera.

Dziś to jeden z najlepszych zespołów transplantacyjnych w Polsce, a sam szpital obecnie jest przeznaczony właśnie dla pacjentów zakażonych koronawirusem. - Dr Umiński był nie tylko dobrym człowiekiem. Był wybitnym chirurgiem, prawdziwym wirtuozem skalpela - podkreśla prof. Sieńko.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 20 listopada. Msza pogrzebowa odbędzie się w parafii św. Rodziny w Szczecinie przy ul. Królowej Korony Polskiej o godzinie dziewiątej.


Tragiczna wiadomość dzisiejszego poranka uczyniła przeogromną wyrwę w moim sercu. Ta przeklęta współczesna zaraza odebrała mi mojego pierwszego mistrza i nauczyciela chirurgicznego fachu Doktora Marka Umińskiego. Był nie tylko geniuszem skalpela ale przede wszystkim cudownym człowiekiem. Uroczystości pożegnalne rozpoczną się 20.11 o godz. 09:00 w kościele przy ul. Królowej Korony Polskiej skąd samochodami udamy się na cmentarz. Póki co na cmentarzu nie ma ograniczeń co do liczby uczestników pogrzebu przy zachowaniu dystansu.
https://www.onet.pl/informacje/onetszczecin/koronawiurs-w-polsce-covid-19-przyczyna-smierci-chirurga-ze-szczecina/jx6s7wc,79cfc278

Koronawirus. Nowe ognisko na Pomorzu. 45 zakażonych
OPRAC. ARKADIUSZ JASTRZĘBSKI 12 XI

Koronawirus. Nowe ognisko zakażenia SARS-CoV-2 w województwie pomorskim. Łącznie infekcję potwierdzono u 45 osób. To podopieczni i personel Domu Pomocy Społecznej Leśna Oaza w Słupsku.

W Domu Pomocy Społecznej "Leśna Oaza" w Słupsku zakażonych jest 35 z 81 starszych mieszkańców - informuje gp24.pl. Infekcję potwierdzono też u 10 osób z personelu.

Jak wyjaśnia w rozmowie z pomorskim serwisem Wanda Perchel, dyrektor DPS "Leśna Oaza" w Słupsku, najpierw zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u opiekunki i pokojowej. Wtedy przebadano wszystkie osoby mieszkające i pracujące w ośrodku.

Dyrekcja słupskiej placówki przekazała, że stan większości podopiecznych jest dobry.

Dyrektorka wyjaśniła, że tylko dwie osoby po zakażeniu miały wysoką gorączkę. - Są to też osoby chorujące na inne bardzo poważne schorzenia i powyżej 90. roku życia - poinformowała Perchel.

Koronawirus. Zmienione zasady pracy

W DPS Leśna Oaza w Słupsku wprowadzono podział na strefy dostępu. Zakażeni zostali odizolowani od osób zdrowych i pozostają pod nadzorem medycznym.

Zmieniono również system pracy. 13 pracowników przebywa na stałe w ośrodku i opiekuje się mieszkańcami. Po siedmiu dniach ich obowiązki przejmie druga grupa.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-nowe-ognisko-na-pomorzu-45-zakazonych-6574895488613344a

Pocovidowa rzeczywistość – uratuj, co się da uratować!
Przemysław Niemczuk 12 XI

(...) W moim przypadku COVID miał przebieg początkowo bardzo gwałtowny. W dosłownie godzinę ze zdrowego człowieka, moje samopoczucie uległo zniszczeniu. Bolało mnie wszystko, co mogło boleć. Mięśnie, skóra, włosy i paznokcie. Potrwało to około 15 godzin, po czym te symptomy ustąpiły na rzecz rozwolnienia, by w końcu zmienić się w delikatny, ale uporczywy kaszel. Wraz z kaszlem pojawił się ból zatok, ale taki ból zatok, jakiego nigdy nie doświadczyłem – przez około 12 godzin z oczu ciekły mi łzy, nie mogłem patrzeć, ani na niczym się skupić. Przez cały okres leczenia łykałem jedynie witaminy: D, B, B12, C, żelazo, neosine duo i syrop stodal. W zasadzie dopiero, gdy pojawił się katar, zatoki zaczęły się odblokowywać. Im więcej zostawało w chusteczkach, tym lepiej się czułem. Całość potrwała około 10 dni.

Po tych 10 dniach, uzyskaniu pozytywnego wyniku i stwierdzeniu go również u mojej żony, dorzucono mi dodatkowe 10 dni izolacji, z racji stwierdzenia choroby u członka rodziny, co oczywiście jest ewidentnym kuriozum, bo żona zachorowała szybciej, a ja jedynie miałem wcześniej zrobiony wynik na obecność. Nie ma to jednak nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.

Ocenę strat rozpocząłem od wyjścia na możliwie najkrótszą pętelkę, jaką mam wkoło domu – 6 km. Po dosłownie jednym kilometrze chciałem wracać do domu. Pikawa nie nadążała, nogi jak z galarety i totalny brak sił. Oczywiście zrobiłem te zaplanowane 6 km, ale nie miało to absolutnie nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.

Włączyłem w zegarku PULSOKSYMETR i zacząłem go obserwować. Ten mierzy natlenienie krwi i jak powiedział jeden z lekarzy w wywiadzie, który oglądałem, gdy poziom spadnie poniżej 90 proc. wzywaj karetkę. Mój utrzymywał się na niebywale niskim poziomie 91-92 proc., po dwóch tygodniach od podjęcia treningów zaczął się poprawiać – wskoczył na 97 proc.. Bywały jednak i pomiary, gdy pokazywał 88 i faktycznie odzwierciedlało to samopoczucie – czułem się jak zbity pies. (...)
https://www.onet.pl/sport/treningbiegacza/pocovidowa-rzeczywistosc-uratuj-co-sie-da-uratowac/fs5w5ph,30bc1058

Koronawirus. Bronisław Komorowski zakażony
OPRAC. RADOSŁAW OPAS 12 XI

Bronisław Komorowski jest zakażony koronawirusem. - Mam stan podgorączkowy i kaszlę - przekazał były prezydent.

Pozytywny wynik testu na COVID-19 Bronisław Komorowski otrzymał w środę. Były prezydent RP poinformował, że nie ma pojęcia, jak i gdzie się zaraził.

- To nauczka dla wszystkich, że można się zarazić zupełnym przypadkiem - powiedział w rozmowie z portalem Onet.

Komorowski od momentu wybuchu pandemii przebywa w Budzie Ruskiej na Podlasiu, gdzie znajduje się jego dom. Przez długi okres w nie było tam ani jednej odnotowanej infekcji.

- To się zmieniło po imprezach rodzinnych - tłumaczy były prezydent.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-bronislaw-komorowski-zakazony-6574812691737504a
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-bronislaw-komorowski-jest-zakazony-koronawirusem,nId,4850573

Kożuchowskiej trudno znaleźć pozytywy. Zamieściła przejmujący wpis
OPRAC. MAŁGORZATA MACH 12 XI


Małgorzata Kożuchowska (ons, Fot: Daniel Wysocki)

Wszyscy odczuwamy skutki zalecanej izolacji społecznej i toczącej się jednocześnie wojny polsko-polskiej. Małgorzata Kożuchowska zamieściła na swoim Instagramie przygnębiający post. Wpis zobrazowała dla równowagi eleganckim portretem.

Aktorka Małgorzata Kożuchowska czuje się przygnębiona. Przepis na zdrowie i równowagę psychiczną to za mało, gdy wokół tyle frustracji, agresji i wzajemnych pretensji. Kożuchowska stara się zachować dystans, jednak czasem o to trudno, gdy chcemy być na bieżąco, a zewsząd zalewają nas mało pozytywne informacje. "Przytłaczają mnie newsy, właściwie wszystko i wszędzie jest źle, mnóstwo agresji, frustracji, pretensji. Jestem na bieżąco, ale nie karmię się tym" - napisała Gwiazda.

Aktorka stara się nie angażować w sprawy, na które nie ma wpływu. Równomiernie rozkładać siły i cieszyć się małym przyjemnościami. Ważne jest dla niej także utrzymywanie stałych relacji z rodziną i przyjaciółmi. Zachęca przy tym ozdrowieńców do oddawania krwi. "Staram się być aktywna, nie łazić w dresie od rana do wieczora, rozmawiać ze znajomymi, być w stałym kontakcie z siostrami . Ozdrowieńców- szczęściarzy proszę oddawajcie osocze, żeby pomóc wciąż chorym!" - apeluje artystka. O oddawanie osocza prosi także minister zdrowia - Adam Niedzielski.
https://gwiazdy.wp.pl/kozuchowskiej-trudno-znalezc-pozytywy-zamiescila-przejmujacy-wpis-6574822665874400a
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2020, 00:22 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1038 dnia: Listopad 12, 2020, 23:45 »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1039 dnia: Listopad 13, 2020, 23:56 »
Piątek: ponad 24 tys. zakażeń koronawirusem w kraju, na Pomorzu - 1 421, w Gdańsku - 201
Publikacja: 13 listopada 2020 r.

W piątek, 13 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 051 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W województwie pomorskim zanotowano 1421 zachorowań, z czego w Gdańsku – 201.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku informuje o 1421 nowych potwierdzonych przypadkach SARS-CoV-2 w woj. pomorskim. Obecnie ogółem liczba osób, które w naszym regionie zachorowały wynosi 36771.
201 osób - miasto Gdańsk
126 osób - miasto Gdynia
109 osób - powiat wejherowski
98 osób - powiat gdański
96 osób - powiat tczewski
94 osoby - powiat pucki
93 osoby - powiat chojnicki
85 osób - powiat starogardzki
85 osób - powiat kościerski
78 osób - powiat bytowski
78 osób - powiat kartuski
54 osoby - powiat lęborski
41 osób - miasto Słupsk
41 osób - powiat kwidzyński
36 osób - powiat słupski
36 osób - powiat malborski
23 osoby - powiat nowodworski
17 osób - powiat człuchowski
17 osób - powiat sztumski
13 osób - miasto Sopot
Łącznie 220 spośród wyżej wymienionych osób objętych zostało kwarantanną. Nadzorem epidemiologicznym objęto 92 osoby. W izolatorium leczonych jest 21 osób, aktualnie hospitalizowanych jest 630 osób.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/koronawirus-w-gdansku-na-pomorzu-w-kraju-dzienne-dane-zachorowan,a,182172

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 13.11.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1750-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-13-11-2020-r

Raport z dnia 13 listopada 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 piątek, 13 listopad 2020 10:30

Zgony
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje o zgonach 28 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa pomorskiego:

13 osób z powiatu wejherowskiego (89M, 54K, 65M, 71M, 46K, 57M, 91K, 90K, 86K, 81M, 65M, 65K, 84K),
3 osoby z miasta Gdańsk (92M, 63M, 87M),
2 osoby z powiatu bytowskiego (74K, 71K),
2 osoby z powiatu chojnickiego (73K, 87M),
2 osoby z powiatu sztumskiego (79M, 56K),
1 osoba z miasta Gdynia (67K),
1 osoba z powiatu kwidzyńskiego (72M),
1 osoba z powiatu lęborskiego (76K),
1 osoba z powiatu malborskiego (92M),
1 osoba z powiatu puckiego (68K),
1 osoba z powiatu słupskiego (68M).
Wszystkie zmarłe osoby miały choroby współistniejące.
(...)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1749-raport-z-dnia-13-listopada-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

388 Ognisko związane z zakładem pracy - 2 przypadki zakażenia, miasto Gdynia
389 Ognisko związane z Domem Pomocy Społecznej – 35 przypadki zakażenia, miasto Gdańsk
390 Ognisko związane z zakładem pracy - 5 przypadków zakażenia, powiat malborski
391 Ognisko związane z zakładem karnym - 5 przypadków zakażenia, powiat człuchowski
392 Ognisko związane ze szpitalem - 2 przypadki zakażenia, powiat nowodworski
http://www.wsse.gda.pl/media/k2/attachments/Raport_z_dnia_13_listopada_2020_roku_na_temat_Sars-CoV-2_w_wojew%C3%B3dztwie_pomorskim.pdf

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Ponad 1300 nowych przypadków, w tym ponad 400 ze Szczecina - 13.11.2020
OPRAC.: Olimpia Dudek 13 listopada

Na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:

pow. białogardzki – 60 osób (3 dzieci, 2 młode kobiety, 19 kobiet w średnim wieku, 5 starszych kobiet, 2 młodych mężczyzn, 21 mężczyzn w średnim wieku, 8 starszych mężczyzn)
pow. choszczeński – 18 osób (1 młoda kobieta, 5 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 8 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. drawski – 24 osoby (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 7 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 9 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. goleniowski – 210 osób (11 dzieci, 22 młode kobiety, 78 kobiet w średnim wieku, 15 starszych kobiet, 9 młodych mężczyzn, 56 mężczyzn w średnim wieku, 19 starszych mężczyzn)
pow. gryficki – 17 osób (2 dzieci, 5 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 5 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. gryfiński – 38 osób (5 dzieci, 3 młode kobiety, 13 kobiet w średnim wieku, 2 młodych mężczyzn, 14 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. kamieński – 21 osób (1 dziecko, 3 młode kobiety, 6 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 6 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. kołobrzeski – 40 osób (6 młodych kobiet, 12 kobiet w średnim wieku, 6 starszych kobiet, 7 młodych mężczyzn, 9 mężczyzn w średnim wieku)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 99 osób (3 dzieci, 6 młodych kobiet, 38 kobiet w średnim wieku, 13 starszych kobiet, 2 młodych mężczyzn, 28 mężczyzn w średnim wieku, 9 starszych mężczyzn)
pow. łobeski – 30 osób (1 dziecko, 3 młode kobiety, 12 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 8 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. myśliborski – 8 osób (1 młoda kobieta, 3 kobiety w średnim wieku, 1 młody mężczyzna, 3 mężczyzn w średnim wieku)
pow. policki – 92 osoby (5 dzieci, 3 młode kobiety, 37 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 8 młodych mężczyzn, 27 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. pyrzycki – 23 osoby (3 młode kobiety, 6 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 5 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. sławieński – 52 osoby (1 dziecko, 5 młodych kobiet, 15 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 6 młodych mężczyzn, 17 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. stargardzki – 63 osoby (3 dzieci, 6 młodych kobiet, 19 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 4 młodych mężczyzn, 18 mężczyzn w średnim wieku, 6 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 429 osób (19 dzieci, 47 młodych kobiet, 149 kobiet w średnim wieku, 21 starszych kobiet, 39 młodych mężczyzn, 125 mężczyzn w średnim wieku, 29 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 30 osób (3 dzieci, 1 młoda kobieta, 11 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 8 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. świdwiński – 6 osób (1 dziecko, 4 kobiety w średnim wieku, 1 młody mężczyzna)
m. Świnoujście – 43 osoby (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 15 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 12 mężczyzn w średnim wieku, 7 starszych mężczyzn)
pow. wałecki – 28 osób (14 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 13 mężczyzn w średnim wieku)
RAZEM: 1331 osób

Z przykrością informujemy o śmierci osób zakażonych koronawirusem:
mężczyzna l. 77 - pow. gryfiński, SPWSZ w Szczecinie
mężczyzna l. 67 - pow. gryfiński, SPWSZ w Szczecinie
mężczyzna l. 73 - pow. koszaliński, Izolacja domowa
mężczyzna l. 95 - pow. pyrzycki, Szpital - Szczecin 109 Szpital Wojskowy
mężczyzna l. 81 - pow. łobeski, Szpital - Gryfice
mężczyzna l. 60 - pow. łobeski, SPSK2 w Szczecinie
kobieta l. 92 - m. Koszalin, Szpital Wojewódzki w Koszalinie
kobieta l. 77 - m. Koszalin, Szpital Wojewódzki w Koszalinie
mężczyzna l. 65 - m. Szczecin, SPWSZ w Szczecinie
RAZEM: 9 osób

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem- stan : 21332/199 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-ponad-1300-nowych-przypadkow-w-tym-ponad-400-ze-szczecina-13112020/ar/c14-15289544

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 13.11.2020 r. godz. 10.30
- liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn /ostatni raport: 68 224 / 69 404
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 6 103 / 6 113
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 754 772
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 91 975 / 88 134
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 40 260 / 38 962
- liczba zgonów /ostatni raport:  1 364 / 1 304

  W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony.
W Szpitalu w Bielsku-Białej zmarli: 88-letnia kobieta oraz
  83-letni mężczyzna z Bielska-Białej;
w Szpitalu w Bystrej zmarł 81-letni mężczyzna  z Bielska-Białej;
w Szpitalu w Raciborzu zmarli: 53-letni mężczyzna z Bytomia,
  65-letnia kobieta z Chorzowa,
  52-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego,
  49-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego,
  83-letnia kobieta z powiatu raciborskiego oraz
  74-letnia kobieta z powiatu rybnickiego;
w Szpitalu w Katowicach – Ochojcu zmarli: 79-letni mężczyzna z Piekar Śląskich oraz
  80-letni mężczyzna z Katowic;
w Szpitalu w Gliwicach zmarli: 66-letni mężczyzna z Tarnowskich Gór oraz
  78-letnia kobieta z  Gliwic;
w Szpitalu w Chorzowie zmarli: 78-letni mężczyzna, 52-letnia kobieta,
  69-letni mężczyzna oraz
  73-letni mężczyzna z Chorzowa i
  78-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego;
w Szpitalu w Cieszynie zmarli:76-letni mężczyzna,
  71-letni mężczyzna,
  81-letnia kobieta,
  81-letnia kobieta oraz
  83-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego;
w Szpitalu w Częstochowie zmarli: 84-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego,
  46-letni mężczyzna oraz
  68-letni mężczyzna z Częstochowy,
  74-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego i
  60-letni mężczyzna z powiatu lublinieckiego;
w Szpitalu w Sosnowcu zmarli: 88-letni mężczyzna z Czeladzi,
  81-letni mężczyzna,
  80-letni mężczyzna oraz
  87-letnia kobieta z Dąbrowy Górniczej,
  78-letni mężczyzna z Będzina i
  64-letni mężczyzna z Myszkowa;
w Szpitalu w Knurowie zmarła 72-letnia kobieta z Zabrza;
w Szpitalu w Mysłowicach zmarła 68-letnia kobieta z Mysłowic;
w Szpitalu w Kłobucku zmarli: 85-letni mężczyzna oraz
  82-letnia kobieta z powiatu kłobuckiego i
  77-letni mężczyzna z powiatu lublinieckiego;
w Szpitalu w Lublińcu zmarli: 84-letni mężczyzna,
  88-letni mężczyzna oraz
  83-letni mężczyzna z Lublińca;
w Szpitalu w Tychach zmarli:70-letni mężczyzna z powiatu myszkowskiego,
  56-letnia kobieta z Rybnika,
  81-letni mężczyzna z powiatu pszczyńskiego oraz
  83-letni mężczyzna z powiatu mikołowskiego;
w Szpitalu w Tarnowie zmarł 68-letni mężczyzna z powiatu raciborskiego;
w Szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju zmarli: 54-letni mężczyzna oraz
  61-letni mężczyzna z Żor i
  85-letni mężczyzna z powiatu rybnickiego;
w Szpitalu w Rybniku zmarli: 86-letni mężczyzna z Żor,
  82-letnia kobieta,
  84-letnia kobieta oraz
  80-letni mężczyzna z Rybnika i
  66-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego;
w Szpitalu w Pszczynie zmarła 81-letnia kobieta z powiatu pszczyńskiego;
w Szpitalu w Orzeszu zmarli: 66-letni mężczyzna z Tychów oraz
  64-letnia kobieta z powiatu mikołowskiego;
w Szpitalu w Zawierciu zmarła 76-letnia kobieta z powiatu zawierciańskiego;
w Cieszynie zmarł 79-letni mężczyzna z Cieszyna.
https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/aktualna-sytuacja-epidemiologiczna-w-woj-slaskim---koronawirus-sars-cov-2

https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-na-slasku-dzis-3841-zakazen-w-sosnowcu-katowicach-zabrzu-czestochowie-rybniku-zorach-to-najwiecej-przypadkow-w/ar/c1-15289554

WIELKOPOLSKA

KOLEJNE ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM W WIELKOPOLSCE
Autor: Codzienny Poznań AK 13.11.2020 10:33

Ministerstwo Zdrowia poinfomorwało o 2866 nowych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce w ciągu doby. Zmarło 38 zakażonych osób. W całym kraju potwierdzono 24 051 przypadków, a 419 osób zmarło.

Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 2866 osób w regionie.

Jednocześnie poinformowano, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w Wielkopolsce z powodu Covid-19 lub współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 38 osób.

Od początku pandemii w województwie wielkopolskim odnotowano: zakażonych 68000, zgonów 919, ozdrowieńców 18610, aktywnych przypadków 48471.

Zakażenia w powiatach:


https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-11-13/kolejne-zakazenia-koronawirusem-w-wielkopolsce

ŁÓDZKIE

Stan na 13.11.2020, godz. 12:21
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 72-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 77-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 79-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 79-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego w Łodzi. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 83-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadała schorzenia współistniejące.Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 84-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Zduńskiej Woli. Posiadała schorzenia współistniejące.Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 86-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego w Łodzi. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 87-letnia kobieta. Była hospitalizowana w CKD w Łodzi. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 64-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 76-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 82-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w CKD w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 83-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 89-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.

W województwie łódzkim jest także 1560 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 786 osób wyzdrowiało.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 46840
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 29736
• Liczba osób objętych kwarantanną: 24929
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1067
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 16536
• Liczba osób, które zmarły: 568

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 2171

Jednocześnie informujemy, że z ogólnej liczby potwierdzonych zakażeń usunięto 3 przypadki z m. Łodzi z powodu ich podwójnego zaraportowania.

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 46840. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:

https://www.radiozw.com.pl/raport-koronawirus-lodzkie/

MAŁOPOLSKA

Małopolska [13.11]: Rekord w powiecie krakowskim! Ponad 400 przypadków [AKTUALIZACJA]
Autor Głos 24

Małopolska [13 listopada]
zakażonych: 73 927 (+2 273)
zmarło: 1 112 (+65)
wyzdrowiało: 41 201 (+1 106)
aktywnych przypadków: 31 542 (+1 103)

WSSE w Krakowie poinformowało o 2 273 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Pochodzą z:
Krakowa (425),
powiatu krakowskiego (423),
wielickiego (211),
tarnowskiego (131),
nowosądeckiego (105),
wadowickiego (102),
bocheńskiego (93),
brzeskiego (87),
myślenickiego (83),
olkuskiego (81),
chrzanowskiego (76),
oświęcimskiego (72),
Tarnowa (63),
powiatu nowotarskiego (59),
Nowego Sącza (58),
powiatu gorlickiego (53),
limanowskiego (48),
miechowskiego (28),
dąbrowskiego (24),
tatrzańskiego (23),
proszowickiego (15),
suskiego (13).

Aktualnie 66 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

WSSE w Krakowie poinformowała o usunięciu 2 przypadków z raportu zbiorczego – raport skorygowano.


 
Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 73 925 osób.

Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:


Zmiany ilości aktywnych przypadków w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:


WSSE poinformowało również o śmierci 65 osób, w wieku od 44 do 93 lat, z
Krakowa (11),
Tarnowa (8 ),
powiatu suskiego (6),
tarnowskiego, oświęcimskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego (po 5),
powiatu krakowskiego (4),
tatrzańskiego, myślenickiego, bocheńskiego (po 3),
Nowego Sącza i powiatów: wadowickiego, dąbrowskiego (po 2),
gorlickiego (1) .
46 osób miało choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonów był COVID-19.

Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 1112.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony
https://glos24.pl/krakow-pekla-kolejna-bariera-ponad-10-tys-zakazonych-i-4-wolne-respiratory

PODKARPACKIEKoronawirus. Nie żyje 26 chorych z Podkarpacia, 1264 zakażenia w regionie. W Polsce zmarło 419 osób [13 LISTOPADA]
Wioletta Wojtkowiak 13 listopada

Sanepid informuje, że w dniach 11, 16, 17, 22, 31 października oraz 1 – 12 listopada zmarło 26 mieszkańców województwa podkarpackiego:
[lista]
 • 11 kobiet –

z powiatu dębickiego (75),
lubaczowskiego (92),
mieleckiego (89),
przeworskiego (83),
ropczycko-sędziszowskiego (75),
stalowowolskiego (80),
z Rzeszowa (90, 74, 57, 90) i
Tarnobrzega (70),
 • 15 mężczyzn –

z powiatu dębickiego (88, 80),
krośnieńskiego (83),
mieleckiego (77),
przeworskiego (94, 84, 73),
ropczycko-sędziszowskiego (81, 75, 87),
rzeszowskiego (81),
tarnobrzeskiego (65) i
z Rzeszowa (80, 66, 62).

Kobieta z powiatu lubaczowskiego (92) nie miała chorób współistniejących.

Jest 1264 potwierdzonych przypadków w powiatach:
8 – bieszczadzki
20 – brzozowski
76 – dębicki
123 – jarosławski
38 – jasielski
14 – kolbuszowski
19 – Krosno
85 – krośnieński
21 – leski
51 – leżajski
19 – lubaczowski
176 – łańcucki
37 – mielecki
33 – niżański
22 – Przemyśl
28 – przemyski
32 – przeworski
17 – ropczycko-sędziszowski
187 – Rzeszów
140 – rzeszowski
21 – sanocki
39 – stalowowolski
21 – strzyżowski
21 – Tarnobrzeg
16 – tarnobrzeski

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w piątek na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem są 4 osoby, 25 226 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywają 19 153 osoby. W podkarpackich szpitalach pacjenci z COVID -19 zajmują 1293 z 2060 łóżek oraz 152 ze 155 respiratorów.
https://echodnia.eu/podkarpackie/koronawirus-nie-zyje-26-chorych-z-podkarpacia-1264-zakazenia-w-regionie-w-polsce-zmarlo-419-osob-13-listopada/ar/c1-15289548
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2020, 19:55 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1040 dnia: Listopad 13, 2020, 23:56 »
c.d.

DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku stwierdzono 2823 nowe zakażenia, 29 osób zmarło, 1623 pacjentów wyzdrowiało
Aktualne dane dla naszego województwa to 44 897 potwierdzone przypadki, 649 zmarłych i 17 077 wyleczonych osób

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 37813
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2189
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 1728

https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-13-listopada/

O 29 zmarłych osobach informuje dziś dolnośląski sanepid.
Wrocław: mężczyźni – 41 lat, 56 lat, 66 lat, 67 lat, 68 lat, 69 lat, 81 lat. Kobiety – 77 lat, 84 lata, 85 lat, 86 lat, 87 lat. Legnica: mężczyzna – 49 lat. Kobiety – 67 lat, 84 lata, 87 lat.
Świdnica: mężczyźni: - 79 lat, 80 lat. Kobiety: - 87 lat, 89 lat.
Wałbrzych: mężczyźni: 51 lat, 69 lat.
Bystrzyca Kłodzka: mężczyzna - 59 lat, kobieta – 73 lata.
Bolesławiec: kobieta - 91 lat.
Dzierżoniów: mężczyzna – 95 lat.
Milicz: mężczyzna - 67 lat.
Środa Śląska: kobieta – 56 lat.
https://gazetawroclawska.pl/koronawirus-w-sobote-padl-kolejny-rekord-zakazen-na-dolnym-slasku-14112020/ar/c1-15223552

KUJAWSKO-POMORSKIE

1279 nowych przypadków koronawirusa w Kujawsko Pomorskiem. W sumie 665 547 osób zarażonych koronawirusem w Polsce, 9499 zgonów [13.11.2020]
OPRAC.:Marcin Gołembiewski 13 listopada

Potwierdzone w piątek (13 listopada) przez ministerstwo przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 1279 osób z województwa kujawsko-pomorskiego. Zmarło 45 osób.

Potwierdzone przypadki dotyczą osób z nast. miast i powiatów
Bydgoszcz 159
Grudziądz 78
Inowrocław 46
Toruń 154
Włocławek 49
powiat aleksandrowski 13
powiat brodnicki 33
powiat bydgoski 60
powiat chełmiński 30
powiat golubsko-dobrzyński 6
powiat grudziądzki 31
powiat inowrocławski 62
powiat lipnowski 46
powiat mogileński 8
powiat nakielski 46
powiat radziejowski 11
powiat rypiński 17
powiat sępoleński 21
powiat świecki 62
powiat toruński 44
powiat tucholski 32
powiat wąbrzeski 26
powiat włocławski 17
powiat żniński 31
w trakcie ustalania 1

Szpitale przekazały informację o 45 zgonach osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W tym 10 osób z chorobami współistniejącymi:

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu:
  M-68 (miał choroby współistniejące),
  M-55 (miał choroby współistniejące),
  M-79, M-71 (miał choroby współistniejące),
  K-89 (miała choroby współistniejące),
  M-72 (miał choroby współistniejące),
  M-81, K-61, K-68, M-78, K-88 (miała choroby współistniejące),
  M-71 (miał choroby współistniejące),
  M-74, M-85, M-56 (miał choroby współistniejące), M-71, M-66, K-59, M-66, M-63, K-80.
Szpital Zakaźny w Bydgoszczy: K-82, K-94
Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy: M-72 (miał choroby współistniejące),
Nowy Szpital w Świeciu: K-78, M-78, M-71, K-77,
Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy: M-70,
Szpital w Szubinie: M-69,
Zgon w domu (Bydgoszcz): M-83,
Szpital Radziejów: M-74, K-79 (miała choroby współistniejące)
Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii: M-79, K-74, K-96, K-87, M-59,
Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu: K-90, M-90, M-85,
10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy: K-88, M-33, K-64
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku: K-52

W Kujawsko Poomorskiem mamy również 474 nowych ozdrowieńców.

Koronawirus Kujawsko Pomorskie
Stan na 13.11.2020 r.:
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –38 950,
liczba osób aktualnie w kwarantannie – 21 823,
liczba osób objętych nadzorem – 3 824,
liczba ozdrowieńców – 9 778,
liczba zgonów – 341,
liczba pobranych próbek – 313 403.
https://wloclawek.naszemiasto.pl/1279-nowych-przypadkow-koronawirusa-w-kujawsko-pomorskiem-w/ar/c14-7905133

LUBELSKIE

24 051 nowych przypadków koronawirusa w kraju. W województwie lubelskim 526
 przez Radio Lublin 13 listopada 2020Wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim dotyczą:
– 93 osób z Białej Podlaskiej,
– 78 osób z Lublina,
– 14 osób z Chełma,
– 1 osoby z Zamościa,
– 123 osób z powiatu bialskiego,
– 44 osób z powiatu świdnickiego,
– 37 osób z powiatu lubelskiego,
– 37 osób z powiatu krasnostawskiego,
– 25 osób z powiatu kraśnickiego,
– 21 osób z powiatu łukowskiego,
– 19 osób z powiatu chełmskiego,
– 6 osób z powiatu zamojskiego,
– 5 osób z powiatu hrubieszowskiego,
– 4 osób z powiatu puławskiego,
– 4 osób z powiatu łęczyńskiego,
– 3 osób z powiatu radzyńskiego,
– 3 osób z powiatu tomaszowskiego,
– 3 osób z powiatu biłgorajskiego,
– 2 osób z powiatu lubartowskiego,
– 2 osób z powiatu włodawskiego,
– 1 osoby z powiatu janowskiego,
– 1 osoby z powiatu parczewskiego.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie informuje, że na terenie województwa lubelskiego zmarło 8 osób:
1. M-72 – pochodził z powiatu bialskiego- brak chorób współistniejących
2. M-79 – pochodził z powiatu janowskiego- brak danych dotyczących chorób współistniejących;
3. M-61 – pochodził z powiatu opolskiego- miał choroby współistniejące;
4. M-80 – pochodził z powiatu opolskiego- miał choroby współistniejące;
5. K-76 – pochodziła z powiatu opolskiego- miała choroby współistniejące;
6. K-93 – pochodziła z powiatu radzyńskiego- miała choroby współistniejące;
7. K-47 – pochodziła z powiatu radzyńskiego- miała choroby współistniejące;
8. K-79 – pochodziła z powiatu lubartowskiego- miała choroby współistniejące.
https://radio.lublin.pl/2020/11/24-051-nowych-przypadkow-koronawirusa-w-kraju-w-wojewodztwie-lubelskim-526/

LUBUSKIE

Ministerstwo Zdrowia: W Polsce mamy 24.051 nowe przypadki osób chorych na COVID-19. Zmarło 419 osób z koronawirusem
Jakub Pikulik 13 listopada

W Lubuskiem odnotowano 598 nowe zakażenia. Chore osoby pochodzą z powiatów:
nowosolskiego (146),
międzyrzeckiego (74),
żarskiego (68),
świebodzińskiego (52),
m. Zielonej Góry (48),
słubickiego (45),
żagańskiego (36),
zielonogórskiego (26),
gorzowskiego (24),
krośnieńskiego (23),
strzelecko-drezdeneckiego (20),
sulęcińskiego (15),
wschowskiego (11)
m. Gorzowa Wielkopolskiego (10).

W Lubuskiem kolejne ofiary śmiertelne
Lubuski Urząd Wojewódzki poinformował o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem. To
87-letni mieszkaniec powiatu gorzowskiego,
71-letni mieszkaniec powiatu żagańskiego,
82-letnia kobieta mieszkanka powiatu żagańskiego,
53-letnia mieszkanka powiatu żagańskiego,
72-letnia mieszkanka powiatu zielonogórskiego,
81-letni mieszkaniec m. Zielonej Góry.

Łącznie, na terenie województwa, mamy 13 643 zakażonych (w tym 5643 ozdrowieńców i 187 zgonów):
https://gazetalubuska.pl/ministerstwo-zdrowia-w-polsce-mamy-24051-nowe-przypadki-osob-chorych-na-covid19-zmarlo-419-osob-z-koronawirusem/ar/c1-15289598

OPOLSKIE

W piątek 802 nowe zakażenia koronawirusem w województwie opolskim. Zmarło 21 osób
Natalia Popczyk 13 listopada

W województwie opolskim mamy w piątek 802 nowe zakażenia koronawirusem. To już 19 150 przypadków Covid-19 od początku epidemii.

Zmarło dwudziestu jeden mieszkańców naszego regionu:
powiat nyski – 4 osoby;
powiat prudnicki – 3 osoby;
powiat kędzierzyńsko-kozielski – 3 osoby;
powiat opolski – 2 osoby – z powiatu opolskiego;
powiat oleski – 2 osoby;
powiat brzeski – 2 osoby;
powiat strzelecki – 2 osoby;
powiat krapkowicki – 2 osoby;
powiat głubczycki – 1 osoba.
Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące. W związku z chorobą COVID-19 w bieżącym roku zmarło 381 osób zamieszkujących na terenie województwa opolskiego.

Nowe zakażenia koronawirusem w województwie opolskim
powiat brzeski - 34
powiat głubczycki - 62
powiat kędzierzyńsko-kozielski - 90
powiat kluczborski - 69
powiat krapkowicki - 35
powiat namysłowski - 64
powiat nyski - 121
powiat oleski - 75
powiat opolski - 52
Opole - 83
powiat prudnicki - 76
powiat strzelecki - 41
https://opole.naszemiasto.pl/w-piatek-802-nowe-zakazenia-koronawirusem-w-wojewodztwie/ar/c1-7995487

PODLASKIEZakażenia (wyzdrowienia):
Białystok 5143 (954)  powiat białostocki 2370 (550)
Łomża 1128 (260)  powiat łomżyński 433 (99)
Suwałki 1141 (369)  powiat suwalski 348 (97)

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1327183170278604800

402 nowe przypadki zakażenia #koronawirus w #podlaskie (17221).@sanepid_bstok
 inf. o 9 zgonach z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami: 38-M powiat sejneński, 76-K, 85-M, 76-M p. siemiatycki, 86-M p. białostocki, 86-M, 78-M, 60-K Białystok, 69-M p. sejneński

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1327182334022529024

Koronawirus w Podlaskiem. RAPORT z 13.11.2020. 402 nowe zakażenia koronawirusem i 9 zgonów. W Polsce 24 051 zakażeń i 419 zgonów
Jerzy Doroszkiewicz 13 listopada

9 kolejnych zgonów w Podlaskiem.
Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje:
został potwierdzony 251,252,253,254,255,256,257,258,259 potwierdzony przypadek wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim.
To:
mężczyzna w wieku 38 lat, mieszkaniec Sejn, hospitalizowany w Szpitalu w Sejnach. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 76 lat, mieszkanka Siemiatycz, hospitalizowana w Szpitalu w Hajnówce. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 85 lat, mieszkaniec Siemiatycz, hospitalizowany w Szpitalu w Hajnówce. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 76 lat, mieszkaniec Siemiatycz, hospitalizowany w Szpitalu w Siedlcach. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 86 lat, mieszkaniec powiatu białostockiego. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 86 lat, mieszkaniec Białegostoku. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 78 lat, mieszkaniec Białegostoku. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 60 lat, mieszkanka Białegostoku. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 69 lat, mieszkaniec powiatu sokólskiego. Miał choroby współistniejące.
https://poranny.pl/koronawirus-w-podlaskiem-raport-z-13112020-402-nowe-zakazenia-koronawirusem-i-9-zgonow-w-polsce-24-051-zakazen-i-419-zgonow/ar/c14-15289510

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Jest coraz gorzej. Nie żyje 15 zakażonych koronawirusem mieszkańców Świętokrzyskiego
Paula Goszczyńska 13 listopada

Zmarli to:
5 osób z powiatu skarżyskiego:
69-letnia kobieta z powiatu skarżyskiego
71-letnia kobieta z powiatu skarżyskiego
74-letni mężczyzna z powiatu skarżyskiego
67-letni mężczyzna z powiatu skarżyskiego
62-letni mężczyzna z powiatu skarżyskiego

3 osoby z powiatu koneckiego:
77-letni mężczyzna z powiatu koneckiego
90-letni mężczyzna z powiatu koneckiego
93-letnia kobieta z powiatu koneckiego

2 osoby z powiatu starachowickiego
71-letni mężczyzna z powiatu starachowickiego
88-letni mężczyzna z powiatu starachowickiego

2 osoby z powiatu ostrowieckiego:
77-letnia kobieta z powiatu ostrowieckiego
81-letni mężczyzna z powiatu ostrowieckiego

Po 1 osobie z powiatów:
88 -letni mężczyzna z powiatu kazimierskiego
86-letnia kobieta z powiatu buskiego
66-letni mężczyzna z Kielc
W naszych szpitalach zmarło 380 zakażonych osób, z tego 378 było mieszkańcami naszego regionu.
(...)
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/jest-coraz-gorzej-nie-zyje-15-zakazonych-koronawirusem-mieszkancow-swietokrzyskiego/ar/c1-15289630

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/920-zakazen-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-zobaczcie-skad-sa-chorzy-lista-piatek-13-listopada/ar/c1-15289642

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Dzienny raport o #koronawirus Wykaz zakażonych i wyzdrowiałych woj. W-M stan na 13 listopada godz. 10:30
746 zakażeń (17541)
342 wyzdrowienia (6404)
7 zgonów (217)

https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/1327181911530287108

SPADA LICZBA ZAKAŻEŃ W POLSCE, ALE NIE W OLSZTYNIE. UTRZYMUJE SIĘ WYSOKI POZIOM ZGONÓW
By red 13 listopada 2020

746 zakażeń (17541):
112 Olsztyn
90 ostródzki
71 Elbląg
61 iławski
59 olsztyński
55 działdowski
49 węgorzewski
29 ełcki
28 elbląski
28 giżycki
27 nidzicki
26 olecki
22 mrągowski
20 gołdapski
17 szczycieński
14 lidzbarski
14 piski
8 nowomiejski
7 bartoszycki
7 kętrzyński
2 braniewski

7 zgonów (217):
mężczyzna 65 Szpital Ostróda ostródzki
mężczyzna 69 Szpital Kętrzyn kętrzyński
mężczyzna 62 DPS Węgorzewo węgorzewski
mężczyzna 82 Szpital Bartoszyce bartoszycki
kobieta 86 Szpital Ełk ełcki
kobieta 69 Szpital Ełk ełcki
mężczyzna 75 Szpital Ełk ełcki
wszystkie osoby miały choroby współistniejące
https://tko.pl/65963,2020,11,13,spada-liczba-zakazen-w-polsce-ale-nie-w-olsztynie-utrzymuje-sie-wysoki-poziom-zgonow

MAZOWSZE

Komunikat MPWIS z dnia 13 listopada 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 13 listopada 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:
liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 60 886/(7 258)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 24 osoby.
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 2 555/ (203)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba):2 182/(203)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 1 298*/ (740)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 44 589/(2 409)
* W związku z korektą PSSE w Ostrołęce - z ogólnej liczby zgonów anulowano 1 osobę (wykazany przez PSSE w Ostrołęce w dniu 11.11.2020 r. zgon u 65-letniej pacjentki zakażonej SARS-CoV-2, nie był spowodowany COVID-19). 
**(dana przekazana do Ministerstwa Zdrowia na godzinę 9.00 na podstawie porannego raportu laboratorium)
** liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 82 006/ (1 410)
http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/komunikat-mpwis-z-dnia-13-listopada-2020-r-przedstawiajacy-sytuacje-epidemiologiczna-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-zwiaza
===============
Grzesiowski: młodzież nie powinna wracać do szkół, to nieporozumienie
13 XI

- Z punktu widzenia walki z pandemią, rozważanie dzisiaj umożliwienia powrotu do szkół uczniów klas ósmych i maturzystów z końcem listopada to jakieś piramidalne nieporozumienie - komentuje słowa ministra Czarnka doktor Paweł Grzesiowski. (...)
https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/czarnek-powrot-do-szkol-zalezy-od-rozwoju-epidemii/lxlerm5,2b83378a

Będzie poluzowanie obostrzeń przed Bożym Narodzeniem? Prof. Horban wyjaśnia
Michał Dobrołowicz 13 listopada

"Walczymy teraz o to, aby Święta Bożego Narodzenia można było spędzić normalnie, tak jak w ostatnich latach" - podkreśla w rozmowie z RMF FM szef grupy rządowych doradców epidemiologicznych profesor Andrzej Horban. Przyznaje, że jeżeli uda się utrzymać spadek liczby nowych zakażeń, niektóre obowiązujące restrykcje mogą zostać w połowie grudnia poluzowane.

W świetle aktualnych danych - według prof. Andrzeja Horbana - zmniejsza się prawdopodobieństwo lockdownu. Możliwe jednak, że obowiązujące restrykcje, m.in. w galeriach handlowych, restauracjach i na siłowniach, będą przedłużone do połowy grudnia.

Jak tłumaczy epidemiolog, chodzi o to, by utrzymać spadkowy trend i poluzować obostrzenia przed Bożym Narodzeniem.

Pod koniec listopada mniej zakażeń, więcej zgonów

Epidemiolodzy przewidują, że - mimo spadku liczby zakażeń - końcówka listopada przyniesie wzrost liczby zgonów osób z koronawirusem.

Chorzy chorują czas jakiś. Jeżeli zakażeni są ludzie starsi, umierają relatywnie szybko. W tej chwili chorują ludzie 50-, 60-letni, którzy są relatywnie w dobrej kondycji, jeżeli dostaną ciężkiego zapalenia płuc to walczą o życie. My też to samo robimy poprzez leczenie tych osób - tłumaczy profesor Andrzej Horban, szef grupy rządowych doradców epidemiologicznych.

Do wyzdrowienia lub niepomyślnego skończenia choroby, czyli śmierci, mijają dwa tygodnie lub więcej. To, że liczba zgonów ustabilizowała się, nie oznacza, że zacznie spadać - dodaje ekspert.

"Mam nadzieję, że nie będzie kolejnych rekordów"

Mam nadzieję, że nie będzie kolejnych rekordów dobowych przyrostów liczby zakażeń koronawirusem. Nie osiagniemy pułapu 28, 30 tysięcy nowych przypadków. To jest nasz cel - przyznaje w RMF FM prof. Andrzej Horban. Odczuwalny spadek liczby zakażeń zajmie trochę czasu. Mówimy tu o rzędzie dwóch, trzech, czterech tygodni - dodaje.
Aktualne działania to teraz kwestia złotego środka pomiędzy dolegliwościami ekonomicznymi a możliwościami placówek ochrony zdrowia do przyjęcia pacjentów. Szczęśliwie mogę powiedzieć, że wciąż w Polsce mamy relatywnie niewielką liczbę zgonów. Oczywiście, każdy zgon jest nieszczęściem. Jednak obecnie liczba zgonów w naszym kraju to kilkaset, a nie kilkanaście tysięcy - zauważa ekspert.

Epidemiolog podkreśla, że pozytywną informacją są dane o mniejszej liczbie  testów wykonywanych w ostatnich dniach. Wykonujemy testy u ludzi, którzy mają objawy górnych dróg oddechowych. Porzucamy chęć opanowania epidemii, bo ona nie da się opanować metodą kontaktu, robienia wymazów w izolatoriach - tłumaczy prof. Horban. To zdawało egzamin w czasach, gdy mieliśmy 500-1000 zachorowań w skali kraju. Zmieniliśmy taktykę i testujemy ludzi, którzy mają objawy kliniczne - podsumowuje.
(...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-bedzie-poluzowanie-obostrzen-przed-bozym-narodzeniem-prof-ho,nId,4852624
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2020, 19:56 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1041 dnia: Listopad 13, 2020, 23:56 »
Szczepienia przeciw Covid-19. Premier: Najpierw seniorzy, medycy i służby
Opracowanie: Nicole Makarewicz 13 listopada

"Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka - seniorów, personelu medycznego i służb mundurowych" - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer, które poświęcone było współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na Covid-19.

(...) Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka - mam, ojców, babć, od naszych seniorów, od tych, którzy są najbardziej narażeni na działanie koronawirusa, ale także od personelu medycznego, służ mundurowych - zadeklarował premier. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szczepienia-przeciw-covid-19-premier-najpierw-seniorzy-medyc,nId,4852862

Minister zdrowia przewiduje szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków. "Proces nie będzie łatwy"
13 XI

- Planujemy zaszczepić całą populację dorosłych, to ponad 31 mln ludzi, którzy ukończyli 18 lat. Proces nie będzie łatwy - powiezdział na antenie Polsat News Adam Niedzielski. Minister zdrowia wyraził nadzieję, że "skłonność do przyjęcia szczepionki będzie większa". (...)
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-minister-zdrowia-przewiduje-szczepionki-dla-doroslych-polakow/sqmjk2h,79cfc278

Koronawirus. Szczepionka na COVID-19, kiedy trafi do Polski?
13 XI

Szczepionka na COVID-19 z 90-procentową skutecznością już jest, problem stanowi przechowywanie i transport leku. Kiedy pierwsza partia szczepionek na koronawirusa trafi do Polski?

Pierwsze szczepionki na COVID-19 mają się pojawić w Polsce już w grudniu, na to liczy polski rząd, kolejne dawki dopiero późną wiosną - podaje "Rzeczpospolita". Mają one trafić do osób z grup ryzyka, m.in. seniorów i medyków.

Mowa o szczepionkach stworzonych przez firmy Pfizer i BioNTech, które w poniedziałek ogłosiły sukces, szczepionka ma być skuteczna w aż 90 procentach.

Jak dodano w "Rzeczpospolitej", poza pierwszą, grudniową partią, na dostawę kolejnych milionów dawek, które zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w tym roku nie ma szans. Szczepionka wciąż czeka na wyniki testów bezpieczeństwa.

Prof. Marcin Czech, epidemiolog i były wiceminister zdrowia, w rozmowie z dziennikiem stwierdził, że większość z 50 mln dawek, które producent ma udostępnić jeszcze w tym roku, trafi na rynek USA. Wątpi, by 20 mln dawek, których spodziewa się polski rząd, dotarło do Polski już na początku roku. Wyzwanie stanowi dystrybucja leku, który musi być transportowany w temperaturze minus 80 st. C.

Producent leku zapewnia, że pracuje nad ulepszeniem szczepionki na koronawirusa. Dlatego, jak twierdzi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, polski rząd powinien zaczekać na lepszą wersję leku, którą będzie można transportować w dodatniej temperaturze.
https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-szczepionka-na-covid-19-kiedy-trafi-do-polski-6574736361118624a.html

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1042 dnia: Listopad 13, 2020, 23:57 »
Jacek Sutryk: Potrzebujemy od Niemiec pomocy w walce z koronawirusem
Marcin Zaborski 13 listopada

(...) Prezydent Wrocławia odniósł się również do słów wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza, który powiedział niedawno w RMF FM, że Polska nie potrzebuje wsparcia od Niemiec, bo niezbędny sprzęt samorządy mogą otrzymać z Agencji Rezerw Materiałowych.

"Nie jestem do końca przekonany" - skomentował Sutryk. "Gdyby tak było, to ja nie musiałbym dostarczać maseczek do szpitali, nie pisaliby do mnie pracownicy SOR-ów, że potrzebują sprzętu ochrony osobistej. Coś tutaj nie gra. To nie jest tak, że pomoc, która idzie od strony państwa polskiego, jest wystarczająca" - stwierdził. (...)
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/popoludniowa-rozmowa/news-jacek-sutryk-potrzebujemy-od-niemiec-pomocy-w-walce-z-korona,nId,4853017

Koronawirus w Polsce. Joanna Lichocka apeluje do prezydenta Niemiec. Waldemar Kraska komentuje
NATALIA DURMAN 13 XI

"Oddajcie naszych lekarzy" - zaapelowała posłanka PiS Joanna Lichocka do prezydenta Niemiec. Co na to wiceminister zdrowia Waldemar Kraska? - Myślę, że to odzew na to, że Niemcy chcą pomagać Polsce, jeżeli chodzi o sprzęt, łóżka, respiratory, kardiomonitory - komentował w programie "Tłit". - To bardzo dobry gest ze strony naszych sąsiadów. My w tej chwili ten sprzęt mamy. Na pewno, jak wszyscy, cierpimy na niedobór kadry medycznej. Wiemy, że wielu polskich lekarzy pracuje w Niemczech, więc jeśli by do nas wrócili na czas epidemii, na pewno by to wspomogło polską służbę zdrowia - kontynuował. Na uwagę, że w Niemczech czekają na polskich lekarzy godziwe zarobki, odparł: "Jak rozmawiamy z wojewodami, którzy graniczą z Niemcami, to oni podnoszą, że w rejonach przygranicznych praktycznie już wynagrodzenia lekarzy w Niemczech i w Polsce są podobne".
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-joanna-lichocka-apeluje-do-prezydenta-niemiec-waldemar-kraska-komentuje-6575157973121153v

Absurdy walki z koronawirusem. Joński: będzie czarna księga zaniedbań
Absurdy walki z koronawirusem. Joński: będzie czarna księga zaniedbań
Magdalena Gałczyńska 12 XI

Dariusz Joński i Michał Szczerba uruchomili specjalny serwis www.koronawiruspomagamy.pl. Strona działa od dziesięciu dni, a posłowie KO twierdzą, już dostali wiele zgłoszeń na temat rządowych błędów w sprawie walki z koronawirusem.

Rząd dostarcza medykom w całej Polsce sprzęt niezbędny do codziennej walki z pandemią. Problem w tym, że ten sprzęt w wielu przypadkach nie spełnia wymagań - jak słynne maseczki dostarczone z pompą Antonowem.

Oto jedno ze zgłoszeń, które trafiły do Jońskiego i Szczerby w ramach serwisu interwencyjnego.

"Kombinezony ochronne w zespołach wyjazdowych - XL chińskie 170 cm. Nogawki za "kolanko" /zakładamy duże worki na śmieci" - piszą do posłów ratownicy medyczni z Lublina. Posłowie sytuację sprawdzili na miejscu. Jak twierdzą, obecnie jakość i rozmiar kombinezonów jest są już bardziej dopasowane do średniej wzrostu w Polsce. (...)
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-absurdy-walki-z-pandemia-jonski-bedzie-czarna-ksiega-zaniedban/pqqb651,79cfc278

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-w-polsce-borys-budka-premier-zlamal-prawo-bedzie-zawiadomienie/l3mph8t,79cfc278

Koronawirus w Polsce. Badanie BioStat dla WP: Tylko co czwarty Polak zamierza skonsultować leczenie objawów COVID-19 z lekarzem
Katarzyna Grzęda-Łozicka 12 XI

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez BioStat we współpracy z WP wynika, że tylko co czwarty Polak skonsultuje leczenie objawów COVID-19 z lekarzem lub farmaceutą. Prawie co drugi zastosuje w takiej sytuacji leki bez recepty, a co trzeci sięgnie po zioła, miód lub czosnek.

To oznacza, że coraz więcej osób próbuje się leczyć na własną rękę. Lekarze ostrzegają, że przy COVID-19 nie można eksperymentować, a cześć leków może tylko zaostrzyć przebieg choroby. (...)
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-sondaz-biostatu-dla-wp-tylko-co-czwarty-polak-zamierza-skonsultowac-leczenie-objawow-covid-19-z-lekarzem

Prawie 41 tys. nowych przypadków koronawirusa we Włoszech. W Polsce Śląsk "liderem" pod względem liczby zakażeń [RELACJA]
13 listopada

20:52 Szczepionka
Tylko te szczepionki przeciwko Covid-19, które przejdą badania kliniczne i będą miały standardowe dopuszczenie będą stosowane w Polsce, żadnych niesprawdzonych produktów nie dopuścimy - zapewnił w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski.

16:22 Tarnów
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zwrócił się do Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie z listem, w którym wyraził zainteresowanie przyjęciem pomocy w walce z pandemią COVID-19, zaoferowanej stronie polskiej przez prezydenta Niemiec.
Prezydent Tarnowa sprecyzował, że chodzi o pomoc dla miejskiego szpitala i prowadzonych przez miasto domów pomocy społecznej w sytuacji przybierającej na sile epidemii COVID-19.

14:21
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II apeluje o pomoc i wsparcie finansowe przy zakupie aparatów do donosowej tlenoterapii wysokoprzepływowej. Aparaty te - tańsze niż respiratory - ratują życie pacjentów z COVID-19, lecząc niewydolność oddechową.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-prawie-41-tys-nowych-przypadkow-koronawirusa-we-wloszech-w-p,nId,4852375

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/gospodarka/news-morawiecki-grozi-unii-wetem-chodzi-o-pieniadze-na-odbudowe-p,nId,4850981

https://www.politykazdrowotna.com/66941,spotkanie-prezesa-astrazeneca-z-premierem

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-w-polsce-zawiadomienia-o-spowodowaniu-zagrozenia-zycia-zolnierzy/1gec7b8,79cfc278
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-pogotowie-o-przekazywaniu-pacjentow-z-karetek-do-szpitali/8qg4llc,79cfc278

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-beda-nowe-wzory-pit-ow-jakie-zmiany-nas-czekaja,nId,4853522
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-onkolodzy-czas-na-powrot-do-stanu-sprzed-epidemii,nId,4851035
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2020, 00:29 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1043 dnia: Listopad 13, 2020, 23:58 »
Koronawirus. Dantejskie sceny w szpitalu w Iławie
Mikołaj Podolski 13 XI

Jeden pacjent zmarł na oczach innego, bezradnego pacjenta, który rozpaczliwie i bez skutku szukał dla niego jakiejkolwiek pomocy w szpitalu, a inna pacjentka musiała przebywać wiele godzin ze zmarłą, której personel nie chciał nawet zasłonić - wynika z reportażu TVN na temat lecznicy w Iławie. (...)
https://www.onet.pl/informacje/onetolsztyn/koronawirus-dantejskie-sceny-w-szpitalu-w-ilawie/yskqr1l,79cfc278

Zmarła 48-letnia pielęgniarka. Szpital jej nie przyjął? NFZ odpowiada
13 XI

Szpital w Piotrkowie Trybunalskim nie przyjął 48-letniej pielęgniarki z zaburzeniami układu oddechowego. Lecznica miała kreśliła ten przypadek jako nienagły i kazała czekać do otrzymania wyniku testu na koronawirusa. Jednak stan pielęgniarki wciąż się pogarszał i kobieta zmarła Wynik okazał się być negatywny. O całej sprawie poinformował portal TVN24. NFZ informuje, że pacjentka została przyjęta, lecz później odesłano ją.

Pani Ewa zgłosiła się na SOR w Piotrkowie Trybunalskim po tym, jak poczuła się źle. Kilka lat temu miała zawał serca, z powodu problemów z oddychaniem była mocno osłabiona.

Lekarze stwierdzili, że owszem, wymaga hospitalizacji, ale nie jest nagłym przypadkiem, w związku z czym przyjmą ja po otrzymaniu wyników testu na koronawirusa. Na te czekano dwa dni - opisuje TVN24.

- Błędem lekarza było to, że pozwolił ją wypisać ze szpitala. To badanie, które miała zrobione w szpitalu, pokazywało, że jest w trakcie zawału. Współczynnik troponiny ciągle rósł - mówi cytowana przez TVN24 starsza córka zmarłej, Aleksandra Osieczkowska.

Sprawę śmierci 48-latki bada już łódzki oddział NFZ. - W tym przypadku lekarz stwierdził, że jej stan nie zagraża życiu i nie wymaga pilnej hospitalizacji, natomiast wymaga hospitalizacji, dlatego wskazany został termin, trzy dni po wstępnej analizie jej stanu zdrowia – mówi Bartłomiej Kaźmierczak, rzecznik prasowy Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.

NFZ w Łodzi: 48-letnia kobieta zanim zmarła była przyjęta do piotrkowskiego szpitala

Kobieta została przyjęta do szpitala. Po badaniach wypisano ją i wyznaczono planowy pobyt w szpitalu - powiedziała PAP rzeczniczka NFZ w Łodzi Anna Leder.

W kilku relacjach ogólnopolskich mediów pojawiły się informacje, że 48-letnia pielęgniarka z zaburzeniami układu oddechowego nie została przyjęta do szpitala w Piotrkowie Trybunalskim, bo nie miała aktualnych testów na koronawirusa.

Wiadomości te, na podstawie informacji ze szpitala, zdementowała Anna Leder z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. "Kobieta została przyjęta do piotrkowskiego szpitala" - powiedziała w piątek wieczorem Leder. "Na szpitalnym oddziale ratunkowym, na diagnostyce spędziła kilka godzin. W szpitalu podjęto decyzję o jej wypisaniu do domu" - dodała.

Umówiono normalne planowe przyjęcie pacjentki do szpitala. "Zlecono wymaz i zrobiono test. Wynik był negatywny. Chora miała być przyjęta na planowy pobyt w szpitalu na początku listopada. Zanim to nastąpiło, 48-latka zmarła" - relacjonowała rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ.

"Nie wypłynęła żadna skarga od rodziny zmarłej, a o sprawie dowiedzieliśmy się z mediów. O wyjaśnianie tej sprawy natychmiast poprosiliśmy Terenowy Wydział Kontroli NFZ w Łodzi" - powiedziała PAP Leder.
Źródło: Media
https://www.onet.pl/informacje/onetlodz/piotrkow-trybunalski-zmarla-48-letnia-pielegniarka-szpital-jej-nie-przyjal-czekajac/znnq3fj,79cfc278

Koronawirus. Potrzebował osocza od ozdrowieńców. Nie żyje 37-letni radny gminy Sitkówka-Nowiny
LUIZA PASTUSZKA 13 XI

Nie żyje zakażony koronawirusem 37-letni radny gminy Sitkówka-Nowiny (woj.świętokrzyskie). Damian Milewski przebywał w szpitalu w Czerwonej Górze, gdzie oczekiwał na podanie osocza krwi ozdrowieńców. Niestety pomoc nadeszła zbyt późno.

Smutne doniesienia o śmierci radnego Damiana Milewskiego potwierdził w czwartek w mediach społecznościowych Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Sitkówka-Nowiny.

"Nie sposób wyrazić słowami tego, co czuję ja, co czuje każdy z nas. Damian był od urodzenia mieszkańcem naszej gminy. Tu mieszkał i tutaj pracował" - napisał Nowaczkiewicz w mediach społecznościowych.

Wójt we wpisie wspominał, że Milewski kilka lat temu zaangażował się w działanie na rzecz lokalnej społeczności i startował do Rady Gminy z jego komitetu wyborczego. Mężczyźni przez dwa lata współpracowali ze sobą i planowali kolejne działania.

Koronawirus. Nie żyje 37-letni radny gminy Sitkówka-Nowiny

- Dziś Damiana nie ma już z nami. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze wyrazy współczucia - jestem z Wami w tych trudnych chwilach - dodał Nowaczkiewicz.

Damian Milewski od tygodnia przebywał w szpitalu w Czerwonej Górze. W piątek 6 października na stronie Gminy Sitkówka-Nowiny pojawił się apel o pomoc radnemu, który potrzebował osocza z krwi ozdrowieńców COVID-19.

"Osocze dla Damiana Milewskiego mogą oddać ozdrowieńcy z każdą grupą krwi. Osocze można oddać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całego kraju" - przekazano wówczas w komunikacie. Niestety 37-latek nie doczekał podania pierwszej dawki osocza.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-potrzebowal-osocza-od-ozdrowiencow-nie-zyje-37-letni-radny-gminy-sitkowka-nowiny-6575193710959584a

Bogusław Leśnodorski: Nie spałem dwa dni
Mateusz Skwierawski 13 Listopada 2020, 16:04

- Nie mogłem spać dwa dni, ale jest lepiej. Czuję się, jak na kacu - mówi nam Bogusław Leśnodorski. Były prezes Legii Warszawa, obecnie członek rady nadzorczej Motoru Lublin, przechodzi koronawirusa.


Agencja Gazeta / Kuba Atys / Na zdjęciu: Bogusław Leśnodorski

Bogusław Leśnodorski zakażony koronawirusem. "Lepiej się w życiu miewałem"

Leśnodorski o tym, że ma COVID-19, dowiedział się podczas urlopu w górach. Przez pewien czas nie był tego świadomy. - Przez kilka dni wspinałem się po górach, dziennie robiłem około trzydziestu kilometrów. Myślałem, że czuje się gorzej ze względu na wysiłek. Okazało się, że miałem koronawirusa od kilku dni - opowiada nam Leśnodorski.
Były prezes Legii został niedawno zaatakowany przez Dariusza Mioduskiego w wywiadzie dla naszego portalu. Właściciel klubu nazwał Leśnodorskiego "hubą" (czytaj TUTAJ). Mecenas odpowiedział byłemu wspólnikowi krótkim, emocjonalnym wpisem na Twitterze określając Mioduskiego "gamoniem". Jak przyznał Leśnodorski, już wkrótce odniesie się do tej rozmowy bardziej merytorycznie. Na razie przebywa w izolacji.

- Swoje muszę honorowo odsiedzieć w domu. Jestem trochę osłabiony, nie spałem przez dwa dni. Nie wiem dokładnie, z jakiego powodu, po prostu nie mogłem zasnąć. Nie czuję się jednak źle. To stan przypominający trochę "kaca" - opowiada. - Wziąłem lekarstwa i mam nadzieję, że szybko wrócę do formy - komentuje Leśnodorski. (...)
https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/909393/boguslaw-lesnodorski-nie-spalem-dwa-dni

Koronawirus. Stanisław Karczewski zakażony
OPRAC. ARKADIUSZ JASTRZĘBSKI 13 XI

Koronawirus. Stanisław Karczewski jest zakażony SARS-CoV-2. Senator Prawa i Sprawiedliwości poinformował o tym w mediach społecznościowych.


Koronawirus. Stanisław Karczewski zakażony (Getty Images, Fot: Mateusz Wlodarczyk, NurPhoto)

"Tym razem prosto z covidowego owego łóżka: covid przebiega różnorodnie, podstępnie i zaskakująco" (pisownia oryginalna - przyp. red.) - napisał Stanisław Karczewski we wpisie na Twitterze.

Dodał, że z ludzkiego życia kpią ci, którzy kwestionują tę chorobę, zachęcają do nieprzestrzegania zaleceń.

Do tej grupy zaliczył też osoby organizujące manifestacje i zachęcające do uczestnictwa w takich wydarzeniach.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Zdumiewający komentarz wiceministra Waldemara Kraski. Zachęca Polaków do wolontariatu

O rozprzestrzenianiu się koronawirusa Stanisław Karczewski mówił już wcześniej podczas wywiadów prasowych.

- Wszyscy widzieliśmy, jak wyglądały te demonstracje. Były jak COVID-party. Młodzi ludzie w większości nie będą mieli poważnych problemów, ale przeniosą wirusa do domu, do swoich rodziców czy dziadków - mówił senator PiS na początku listopada.

Były marszałek Senatu jest chirurgiem ogólnym, zatrudnionym w Szpitalu Rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą. Wiosną zgłosił się tam do pracy na oddziale z chorymi na COVID-19.

Koronawirus. Karczewski: polecam dwa jabłka

W połowie października szeroko komentowane były słowa Karczewskiego na temat sposobu ochrony przed wirusem.

- "Jedno jabłko z wieczora i nie ma doktora". Zachęcam do jedzenia owoców, aktywności fizycznej. Polecam dwa jabłka - stwierdził w RMF FM były marszałek Senatu.

- To zdanie było wyrwane z kontekstu. Musimy dbać o swoje zdrowie, aby wzmacniać układ immunologiczny - to zupełnie naturalne. Jako lekarz bardzo często promuję zdrowy tryb życia, zdrowe odżywianie. Tu nie było żadnej niezręczności - zastrzegał senator PiS Stanisław Karczewski w programie "Tłit" Wirtualnej Polski.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-stanislaw-karczewski-zakazony-6575162996702176a

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1044 dnia: Listopad 14, 2020, 23:42 »
Sobota: ponad 25 tys. zakażeń koronawirusem w kraju, na Pomorzu - 1328, w Gdańsku - 141
Publikacja: 14 listopada 2020 r.

W sobotę, 14 listopada 2020 r., Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 571 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Na Pomorzu stwierdzono 1328 przypadków. Najwięcej w Gdyni - 161. W Pomorskiem zmarło 17 osób. W całym kraju od początku pandemii zmarło już 10 045 osób.

W sobotę, 14 listopada 2020 r., Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 571 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Na Pomorzu stwierdzono 1328 przypadków. Najwięcej w Gdyni - 161. W Pomorskiem zmarło 17 osób. W całym kraju od początku pandemii zmarło już 10 045 osób.

 Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o 1328 nowych potwierdzonych przypadkach SARS-CoV-2 w woj. pomorskim:
161 osób - miasto Gdynia
156 osób - powiat kartuski
141 osób - miasto Gdańsk
92 osoby - powiat starogardzki
88 osób - powiat tczewski
75 osób - powiat wejherowski
67 osób - miasto Słupsk
65 osób - powiat chojnicki
59 osób - powiat bytowski
54 osoby - powiat kościerski
51 osób - powiat gdański
49 osób - powiat kwidzyński
47 osób - powiat słupski
45 osób - powiat malborski
45 osób - powiat pucki
43 osoby - powiat nowodworski
40 osób - powiat lęborski
23 osoby - powiat człuchowski
21 osób - powiat sztumski
6 osób - miasto Sopot

- Łącznie 165 spośród wyżej wymienionych osób objętych zostało kwarantanną - informuje Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Nadzorem epidemiologicznym objęto 19 osób. W izolatorium leczonych jest 21 osób, aktualnie hospitalizowane są 622 osoby. Od początku pandemii w woj. pomorskim zachorowało 38 099 osób.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/koronawirus-w-gdansku-na-pomorzu-w-kraju-dzienne-dane-zachorowan,a,182172

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 14.11.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1752-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-14-11-2020-r

Raport z dnia 14 listopada 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 sobota, 14 listopad 2020 10:30

Zgony
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje o zgonach
17 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa pomorskiego:

5 osób z powiatu człuchowskiego (81K, 91M, 66M, 80K, 48K),
4 osoby z powiatu puckiego (73K, 81K, 61K, 83M),
2 osoby z powiatu bytowskiego (80K, 94M),
2 osoby z powiatu gdańskiego (85K, 62M),
1 osoba z powiatu kościerskiego (55K),
1 osoba z powiatu nowodworskiego (50M),
1 osoba z miasta Sopot (79K),
1 osoba z powiatu słupskiego (72M).

1 osoba zmarła nie miała chorób współistniejących, 16 osób zmarłych miało choroby współistniejące.
(...)

http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1751-raport-z-dnia-14-listopada-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

398 Ognisko związane z zakładem pracy - 11 przypadków zakażenia, powiat malborski
399 Ognisko związane z zakładem pracy - 10 przypadków zakażenia, powiat kwidzyński
400 Ognisko związane ze szpitalem - 8 przypadki zakażenia, powiat kwidzyński
401 Ognisko związane z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej - 5 przypadów zakażenia, powiat tczewski
402 Ognisko związane z przedszkolem - 2 przypadki zakażenia, powiat starogardzki
403 Ognisko związane z zakładem pracy - 4 przypadki zakażenia, powiat malborski
http://www.wsse.gda.pl/media/k2/attachments/Raport_z_dnia_14_listopada_2020_roku_na_temat_Sars-CoV-2_w_wojew%C3%B3dztwie_pomorskim.pdf

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. 18 osób zmarło. Nowe dane z Sanepidu i raport Ministerstwa Zdrowia z całej Polski - 14.11.2020
Karolina Nowak 14 listopada

· pow. białogardzki – 39 osób (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 16 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 3 młodych mężczyzn, 9 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
· pow. choszczeński – 19 osób (2 dzieci, 6 młodych kobiet, 8 kobiet w średnim wieku, 2 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
· pow. drawski – 29 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 14 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 10 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
· pow. goleniowski – 44 osoby (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 17 kobiet w średnim wieku, 14 starszych kobiet, 6 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
· pow. gryficki – 44 osoby (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 12 kobiet w średnim wieku, 5 starszych kobiet, 2 młodych mężczyzn, 17 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
· pow. gryfiński – 36 osób (2 młode kobiety, 12 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 3 młodych mężczyzn, 9 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
· pow. kamieński – 14 osób (1 dziecko, 2 młode kobiety, 2 kobiety w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 1 mężczyzna w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
· pow. kołobrzeski – 23 osoby (2 dzieci, 9 kobiet w średnim wieku, 6 starszych kobiet, 3 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
· pow. koszaliński + m. Koszalin – 91 osób (3 dzieci, 4 młode kobiety, 38 kobiet w średnim wieku, 9 starszych kobiet, 7 młodych mężczyzn, 26 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
· pow. łobeski – 20 osób (2 dzieci, 5 młodych kobiet, 3 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 7 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
· pow. myśliborski – 8 osób (1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
· pow. policki – 61 osób (6 dzieci, 27 kobiet w średnim wieku, 6 starszych kobiet, 3 młodych mężczyzn, 17 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
· pow. pyrzycki – 38 osób (2 młode kobiety, 16 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 9 mężczyzn w średnim wieku, 7 starszych mężczyzn)
· pow. sławieński – 31 osób (2 młode kobiety, 14 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 3 młodych mężczyzn, 8 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
· pow. stargardzki – 79 osób (1 dziecko, 5 młodych kobiet, 25 kobiet w średnim wieku, 21 starszych kobiet, 3 młodych mężczyzn, 12 mężczyzn w średnim wieku, 12 starszych mężczyzn)
· m. Szczecin – 394 osoby (21 dzieci, 45 młodych kobiet, 134 kobiety w średnim wieku, 35 starszych kobiet, 25 młodych mężczyzn, 97 mężczyzn w średnim wieku, 37 starszych mężczyzn)
· pow. szczecinecki – 33 osoby (2 dzieci, 2 młode kobiety, 12 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 2 młodych mężczyzn, 4 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
· pow. świdwiński – 13 osób (5 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 2 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
· m. Świnoujście – 9 osób (1 kobieta w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 4 mężczyzn w średnim wieku)
· pow. wałecki – 20 osób (7 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 8 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
RAZEM: 1045 osób

Z przykrością informujemy o śmierci osób zakażonych koronawirusem:

· mężczyzna l. 64 - pow. goleniowski, SPWSZ w Szczecinie
· mężczyzna l. 69 - pow. goleniowski, Szpital - Goleniów
· kobieta l. 75 - pow. kołobrzeski, Izolacja domowa
· mężczyzna l. 78 - pow. kołobrzeski, Szpital - Kołobrzeg
· mężczyzna l. 72 - pow. pyrzycki, Szpital - Szczecin 109 Szpital Wojskowy
· kobieta l. 92 - pow. pyrzycki, Izolacja domowa
· mężczyzna l. 70 - pow. pyrzycki, SPWSZ w Szczecinie
· kobieta l. 95 - m. Szczecin, SPWSZ w Szczecinie
· mężczyzna l. 86 - m. Szczecin, Izolacja domowa
· kobieta l. 79 - m. Szczecin, SPWSZ w Szczecinie
· kobieta l. 86 - m. Szczecin, Izolacja domowa
· kobieta l. 70 - m. Szczecin, Izolacja domowa
· kobieta l. 88 - m. Szczecin, SPWSZ w Szczecinie
· kobieta l. 85 - m. Szczecin, SPWSZ w Szczecinie
· kobieta l. 84 - m. Świnoujście, SPWSZ w Szczecinie
· mężczyzna l. 65 - m. Świnoujście, Szpital - Świnoujście
· kobieta l. 72 - m. Świnoujście, Szpital - Świnoujście
· kobieta l. 86 - m. Świnoujście, Szpital - Świnoujście
RAZEM: 18 osób
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-18-osob-zmarlo-nowe-dane-z-sanepidu-i-raport-ministerstwa-zdrowia-z-calej-polski-14112020/ar/c1-15291492

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 14.11.2020 z godz. 10.30
- liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn /ostatni raport: 70 923 / 68 224
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 6 153 / 6 103
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 762 956
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 95 428 / 91 975
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 41 955  / 40 260
- liczba zgonów /ostatni raport:  1 448 / 1 364 

   W województwie śląskim odnotowano kolejne zgony. Zmarli:
w szpitalu w Bielsku-Białej 81-letnia kobieta z powiatu bielskiego,
  75-letnia kobieta,
  83-letni mężczyzna,
  91-letnia kobieta i
  83-letnia kobieta z Bielska-Białej;
w szpitalu w Żywcu zmarli: 80-letni mężczyzna z Bielska-Białej oraz
  79-letni mężczyzna,
  71-letni mężczyzna i
  69-letni mężczyzna z powiatu żywieckiego;
w szpitalu w Cieszynie zmarli: 66-letni mężczyzna z powiatu bielskiego,
  74-letni mężczyzna i
  68-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego;
  80-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego;
w szpitalu w Tarnowskich Górach zmarli: 77-letnia kobieta z Bytomia,
  65-letni mężczyzna,
  84-letni mężczyzna,
  75-letni mężczyzna,
  77-letnia kobieta i
  58-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego;
w szpitalu w Pyskowicach 69-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego;
w szpitalu w Świętochłowicach 83-letnia kobieta z Bytomia;
w szpitalu w Tychach zmarli: 76-letnia kobieta z powiatu tarnogórskiego,
  61-letnia kobieta z Chorzowa,
  96-letnia kobieta i
  77-letni mężczyzna z Katowic,
  67-letni mężczyzna i
  59-letni mężczyzna z powiatu rybnickiego,
  66-letni mężczyzna z Rybnika oraz
  68-letni mężczyzna z Sosnowca;
w szpitalu w Bytomiu 79-letni mężczyzna z Bytomia;
w szpitalu w Zabrzu 62-letnia kobieta z  powiatu tarnogórskiego;
w Chorzowie 71-letnia kobieta;
w szpitalu w Dzięgielowie 78-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego;
w szpitalu w Blachowni zmarli: 69-letnia kobieta,
  87-letnia kobieta,
  74-letnia kobieta,
  59-letni mężczyzna,
  82-letni mężczyzna i
  79-ltnia kobieta z Częstochowy oraz
  74-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego;
w szpitalu w Częstochowie zmarli: 95-letani kobieta i
  63-letnia mężczyzna z powiatu częstochowskiego oraz
  70-letni mężczyzna z Częstochowy;
w szpitalu w Radomsku 89-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego;
  97-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego;
w szpitalu w Dąbrowie Górniczej zmarli: 66-letni mężczyzna,
  72-letni mężczyzna,
  87-letni mężczyzna,
  52-letnia kobieta, 
  64-letni mężczyzna i
  90-letni mężczyzna z Dąbrowy Górniczej oraz
  69-letnia kobieta i
  90-letni mężczyzna  z powiatu będzińskiego;
w szpitalu w Gliwicach zmarli: 58-letni mężczyzna z Gliwic,
  86-letni  mężczyzna z Zabrza i
  80-letnia kobieta z Rybnika;
w szpitalu w Jastrzębiu Zdroju zmarli:  mężczyzna /brak inf. o  wieku/ i
  76-letnia kobieta z Gliwic oraz
  53-letnia kobieta z powiatu jastrzębskiego;
w szpitalu w Raciborzu zmarli: 57-letnia kobieta z Toszka i
  62-letni mężczyzna z Zabrza,
  76-letnia kobieta i
  77-letnia kobieta z Żor,
  85-letnia kobieta i
  61-letni mężczyzna z powiatu raciborskiego,
  86-letnia kobieta z powiatu wodzisławskiego;
  86-letni mężczyzna z powiatu raciborskiego;
w szpitalu w Jaworznie 55-letnia kobieta z Jaworzna;
w szpitalu w Orzeszu 62-letni mężczyzna z powiatu raciborskiego;
w szpitalu w Rybniku zmarli: 72-letni mężczyzna z powiatu raciborskiego,
  89-letni mężczyzna,
  63-letni mężczyzna i
  88-letnia kobieta z Rybnika oraz
  86-letni mężczyzna z powiatu jastrzębskiego i
  86-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego;
w szpitalu w Rudzie Śląskiej zmarli: 79-letnia kobieta,
  77-letnia kobieta i
  86-letnia kobieta z Rudy Śląskiej;
w szpitalu w Sosnowcu zmarli: 75-letnia kobieta i
  81-letani kobieta z Sosnowca;
w szpitalu w Katowicach zmarli 78-letnia kobieta z Sosnowca i
  69-letni mężczyzna z powiatu mikołowskiego;
w szpitalu w Knurowie 78-letnia kobieta z powiatu wodzisławskiego;
w szpitalu w Zawierciu 79-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego.
https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/aktualna-sytuacja-epidemiologiczna-w-woj-slaskim---koronawirus-sars-cov-2

https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-na-slasku-w-sobote-3453-zakazonych-czestochowie-raciborzu-jaworznie-zabrzu-sosnowcu-zmarlo-az-548-osob-w-calej/ar/c1-15291484

WIELKOPOLSKA

WIELKOPOLSKA ZNÓW W CZOŁÓWCE DOBOWEGO PRZYROSTU LICZBY ZAKAŻONYCH
Autor: Codzienny Poznań AK 14.11.2020 10:33

Ministerstwo Zdrowia poinfomorwało o 2742 nowych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce w ciągu doby.  W całym kraju potwierdzono 25 571 przypadków, a 548 osób zmarło.

Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 2742 osób w regionie.

Jednocześnie poinformowano, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w Wielkopolsce z powodu Covid-19 lub współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 37 osób.

Od początku pandemii w województwie wielkopolskim odnotowano: zakażonych 70742, zgonów 956, ozdrowieńców 19464, aktywnych przypadków 50322.

Zakażenia w powiatach:


https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-11-14/wielkopolska-znow-w-czolowce-dobowego-przyrostu-liczby-zakazonych

ŁÓDZKIE

Stan na 14.11.2020, godz. 11:04
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 65-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu wieluńskiego.
– 66-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu pajęczańskiego.
– 74-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 77-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Poddębicach. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 80-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu bełchatowskiego.
– 80-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Poddębicach. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 81-letnia kobieta. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu łowickiego
– 82-letnia kobieta. Była hospitalizowana w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im.M. Kopernika w Łodzi. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 86-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Skierniewicach. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu łowickiego.
– 88-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego w Łodzi. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 99-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu radomszczańskiego.
– 44-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im.Barlickiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu wieruszowskiego.
– 49-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Bełchatowie. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu pajęczańskiego.
– 50-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu pajęczańskiego.
– 63-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu WSS im. Pirogowa w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 63-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 64-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 67-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu WSS im. Pirogowa w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 68-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 74-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Zduńskiej Woli. Pacjent pochodził z powiatu zduńskowolskiego.
– 77-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu wieluńskiego.
– 77-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu WSS im. Pirogowa w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 79-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego.
– 85-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 88-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Skierniewicach. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu łowickiego.
– 90-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu im. Św. Faustyny Kowalskiej w Łęczycy. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu łęczyckiego.

W województwie łódzkim jest także 1496 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 594 osoby wyzdrowiały.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 48327
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 30603
• Liczba osób objętych kwarantanną: 26776
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1158
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 17130
• Liczba osób, które zmarły: 594

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 3381

Jednocześnie informujemy, że z ogólnej liczby potwierdzonych zakażeń usunięto 9 przypadków z m. Łodzi z powodu ich podwójnego zaraportowania.

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 48327. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:

https://www.radiozw.com.pl/raport-koronawirus-lodzkie/

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1045 dnia: Listopad 14, 2020, 23:42 »
MAŁOPOLSKA

Małopolska [14.11]: Rekord zgonów - ponad 80! Zmarł 16-dniowy noworodek![AKTUALIZACJA]
Autor Głos 24

Małopolska [14 listopada]
zakażonych: 76 127  (+2229)
zmarło: 1195 (+83)
wyzdrowiało: 42 382  (+1 200)
aktywnych przypadków: 42 382 (+ 937)

WSSE w Krakowie poinformowało o 2229 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Pochodzą z:
Krakowa (578),
powiatu wielickiego (252), 
krakowskiego (212),
nowosądeckiego (133),
bocheńskiego (116),
oświęcimskiego (100),
tarnowskiego (97),
suskiego (87),
myślenickiego  (85),
chrzanowskiego (77),
wadowickiego (73),
Tarnowa (70),
powiatu  olkuskiego (62),
brzeskiego (52),
nowotarskiego (45),
powiatów  gorlickiego oraz miechowskiego (po 37),
Nowego Sącza  (35),
powiatu dąbrowskiego (24),
tatrzańskiego (23),
proszowickiego  (21)
limanowskiego (13). 

Aktualnie 112 osób jest  hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.WSSE w Krakowie  poinformowała o usunięciu 27 przypadków z raportu zbiorczego –  raport skorygowano.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem  zostało potwierdzone u 76 127 osób.

Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:


Aktywne przypadki koronawirusa w Małopolsce w ciągu ost. 3 tyg.:


Dziś w Małopolsce - podobnie jak w Polsce - padł rekord zgonów z powodu COVID. Potwierdzono śmierć 83 osób (choć zapewne część tych zgonów to przypadki sprzed kilku dni, w tym z 11 listopada, gdy w statystykach było ich wyjątkowo mało). Najbardziej tragiczna jest informacja o zgonie zaledwie 16-dniowego noworodka. Najstarsza ofiara koronawirusa miała 96 lat. 

Zmarli to osoby z:
Krakowa (22),
powiatu limanowskiego (10),
krakowskiego oraz  wadowickiego (po 8 ),
wielickiego oraz nowotarskiego (po  6),
tatrzańskiego, oświęcimskiego, olkuskiego (po 4),
nowosądeckiego  (3),
powiatów bocheńskiego, dąbrowskiego, gorlickiego (po 2),
Nowego Sącza i powiatu myślenickiego (po 1).

Zgony na COVID w Małopolsce w ciągu ost. 3 tyg.:


53 osoby miały choroby  współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonów  był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych  COVID-19 wynosi 1195.

WSSE w Krakowie poinformowało też o  kolejnych 1200 ozdrowieńcach z naszego województwa. WSSE w Krakowie  poinformowała o usunięciu 19 przypadków z raportu ozdrowieńców – raport  skorygowano.  W sumie w Małopolsce mamy 42 382 ozdrowieńców.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony

PODKARPACKIE


https://www.gov.pl/web/wsse-rzeszow/komunikat-dotyczacy-sytuacji-epidemiologicznej-sars-cov-2-na-terenie-wojewodztwa-podkarpackiego

Koronawirus. Zmarło 40 mieszkańców Podkarpacia. 1162 nowe zakażenia w regionie, najwięcej w powiecie stalowowolskim [14 LISTOPADA]
Wioletta Wojtkowiak 14 listopada

Na Podkarpaciu potwierdzono 1162 przypadki koronawirusa:
19 – bieszczadzki
19 – brzozowski
80 – dębicki
56 – jarosławski
50 – jasielski
30 – kolbuszowski
40 – Krosno
75 – krośnieński
33 – leski
8 – leżajski
47 – lubaczowski
37 – łańcucki
66 – mielecki
83 – niżański
54 – Przemyśl
50 – przemyski
47 – przeworski
24 – ropczycko-sędziszowski
21 – Rzeszów
43 – rzeszowski
84 – sanocki
94 – stalowowolski
48 – strzyżowski
25 – Tarnobrzeg
29 – tarnobrzeski
Do 14 listopada na Podkarpaciu badaniami laboratoryjnymi potwierdzono w sumie 40459 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 19167 osób zwolniono z izolacji (w tym 678 ostatniej doby) Odnotowano 732 zgony.

Sanepid informuje, że w dniach 18,23,24,29,30 października oraz 1-13 listopada zmarło 40 mieszkańców województwa podkarpackiego:

  10 kobiet –
z powiatu jarosławskiego (76),
dębickiego (61,70),
przeworskiego (45),
mieleckiego (80),
stalowowolskiego (68),
ropczycko-sędziszowskiego (93),
leżajskiego (76,62),
krośnieńskiego (84).
  30 mężczyzn –
z powiatu jarosławskiego (73,74,78),
dębickiego (68,86,72,85),
przeworskiego (64),
brzozowskiego (86),
mieleckiego (73,83,92,67,81,66,79,79,86),
stalowowolskiego (68,81),
ropczycko-sędziszowskiego (87,75,79,69),
leżajskiego (85,87,54),
krośnieńskiego (86) i
Rzeszowa (81,87).

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 6 osób, 25356 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 19637 osób.
https://echodnia.eu/podkarpackie/koronawirus-zmarlo-40-mieszkancow-podkarpacia-1162-nowe-zakazenia-w-regionie-najwiecej-w-powiecie-stalowowolskim-14-listopada/ar/c1-15291736

DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku stwierdzono 2794 nowe zakażenia, 47 osób zmarło, 1466 pacjentów wyzdrowiało
Aktualne dane dla naszego województwa to 47 691 potwierdzone przypadki, 696 zmarłych i 18 543 wyleczonych osób

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 39838
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2211
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 1684

https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-14-listopada/

KUJAWSKO-POMORSKIE

955 nowych przypadków koronawirusa w Kujawsko Pomorskiem. W sumie 691 118 osób zarażonych koronawirusem w Polsce, 10 045 zgonów [14.11.2020]
OPRAC.: Marcin Gołembiewski 14 listopada

Potwierdzone w sobotę (14 listopada) przez ministerstwo przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 955 osób z województwa kujawsko-pomorskiego.

Pochodzą z nast. miast i powiatów
Bydgoszcz 212
Grudziądz 67
Inowrocław 27
Toruń 121
Włocławek 34
powiat aleksandrowski 26
powiat brodnicki 34
powiat bydgoski 83
powiat chełmiński 32
powiat golubsko-dobrzyński 28
powiat grudziądzki 22
powiat inowrocławski 20
powiat lipnowski 2
powiat mogileński 27
powiat nakielski 19
powiat radziejowski 11
powiat rypiński 12
powiat sępoleński 19
powiat świecki 40
powiat toruński 46
powiat tucholski 17
powiat wąbrzeski 4
powiat włocławski 33
powiat żniński 15
spoza województwa 1 (pow. kwidzyński)
w trakcie ustalania 3

WSSE w Bydgoszczy oraz szpitale przekazały informację o 32 zgonach osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W tym 10 osób z chorobami współistniejącymi:

Szpital Zakaźny w Bydgoszczy: K-81
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku: M-64, M-67
Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu: K-90 (miała choroby współistniejące), M-72, K-83, M-70, K-83 (miała choroby współistniejące), M-69, M-44, M-67, M-78 (miał choroby współistniejące), M-74 (miał choroby współistniejące), M-63 (miał choroby współistniejące), M-86 (miał choroby współistniejące),
10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy: M-84,
Szpital Wielospecjalistyczny w Inowrocławiu: M-82 (miał choroby współistniejące),
Szpital w Radziejowie: M-72 (miał choroby współistniejące),
Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii: K-83, K-85
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy: K-92 (miała choroby współistniejące), M-87,
Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy: M-72, M-80, M-57, M-53 (miał choroby współistniejące),
Szpital MSWIA w Bydgoszczy: K-87
SP ZOZ w Radziejowie: M-81,
Zgon w domu (Włocławek): K-79,
Szpital w Lipnie: M-79,
Nowy Szpital w Świeciu: M-83, K-80.

W Kujawsko Pomorskiem Mamy również 1184 nowych ozdrowieńców.

Koronawirus Kujawsko Pomorskie
Stan na 14.11.2020 r.:
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –39 905,
liczba osób aktualnie w kwarantannie – 23 011,
liczba osób objętych nadzorem – 3 917,
liczba ozdrowieńców – 10 962,
liczba zgonów – 373,
liczba pobranych próbek – 316 495.
(...)
https://wloclawek.naszemiasto.pl/955-nowych-przypadkow-koronawirusa-w-kujawsko-pomorskiem-w/ar/c14-7905133

LUBELSKIE

Lubelskie: 1563 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarły 32 osoby
Radio Lublin 14 listopada 2020

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie informuje, że na terenie województwa lubelskiego zmarły 32 osoby:

1. M-80- pochodził z powiatu tomaszowskiego
2. M-90- pochodził z powiatu tomaszowskiego
3. K-82- pochodziła z powiatu włodawskiego
4. K-58- pochodziła z powiatu ryckiego- brak chorób współistniejących
5. M-79- pochodził z powiatu kraśnickiego
6. M-70- pochodził z powiatu kraśnickiego
7. M-79- pochodził z powiatu  chełmskiego
8. M-67- pochodził z Chełma
9. M-50- pochodził z powiatu  łukowskiego- brak danych dotyczących chorób współistniejących;
10. M-79- pochodził z powiatu  janowskiego- brak danych dotyczących chorób współistniejących;
11. K-71- pochodziła z powiatu lubartowskiego
12. K-92- pochodziła z powiatu lubartowskiego
13. K-93- pochodziła z powiatu lubartowskiego
14. K-75- pochodziła z powiatu puławskiego
15. M-82- pochodził z powiatu  puławskiego
16. M-76- pochodził z powiatu  puławskiego
17. K-91- pochodziła z powiatu łęczyńskiego
18. K-31- pochodziła z powiatu łęczyńskiego
19. M-58- pochodził z powiatu krasnostawskiego
20. M-41- pochodził z powiatu krasnostawskiego
21. M-84- pochodził z powiatu krasnostawskiego
22. K-59- pochodziła z powiatu radzyńskiego
23. K-68- pochodziła z powiatu radzyńskiego
24. K-88- pochodziła z powiatu radzyńskiego
25. K-90- pochodziła z powiatu radzyńskiego
26. K-89- pochodziła z Lublina
27. M-74- pochodził z powiatu lubelskiego
28. M-62- pochodził z Lublina
29. K-64- pochodziła z Lublina
30. K-68- pochodziła z Lublina
31. M-61- pochodził z Lublina
32. K-93- pochodziła z Lublina
[Pozostałe osoby miały choroby współistniejące]

Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą:
– 279 osób z Lublina,
– 51 osób z Białej Podlaskiej,
– 41 osób z Chełma,
– 31 osób z Zamościa,
– 191 osób z powiatu puławskiego,
– 126 osób z powiatu lubelskiego,
– 94 osób z powiatu lubartowskiego,
– 86 osób z powiatu świdnickiego,
– 83 osób z powiatu łęczyńskiego,
– 75 osób z powiatu łukowskiego,
– 73 osób z powiatu bialskiego,
– 70 osób z powiatu zamojskiego,
– 65 osób z powiatu chełmskiego,
– 53 osób z powiatu opolskiego,
– 46 osób z powiatu kraśnickiego,
– 39 osób z powiatu ryckiego,
– 31 osób z powiatu włodawskiego,
– 29 osób z powiatu parczewskiego,
– 27 osób z powiatu biłgorajskiego,
– 26 osób z powiatu tomaszowskiego,
– 20 osób z powiatu radzyńskiego,
– 18 osób z powiatu hrubieszowskiego,
– 7 osób z powiatu krasnostawskiego,
– 2 osób z powiatu janowskiego.

Do dnia 14 listopada 2020 roku potwierdzono łącznie 35468 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 18369 ozdrowieńców i 552 zgony.
Aktualnie 33497 osób jest poddanych kwarantannie, a 355 objętych nadzorem epidemiologicznym.
https://radio.lublin.pl/2020/11/lubelskie-1563-nowe-przypadki-zakazenia-koronawirusem-zmarly-32-osoby/

LUBUSKIE

25.571 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia nie napawają optymizmem
Jakub Pikulik 14 listopada

W województwie lubuskim mamy 760 nowych osób zakażonych. Pacjenci pochodzą z powiatów:
m. Zielonej Góry (139),
nowosolskiego (113),
m. Gorzowa Wielkopolskiego (75),
świebodzińskiego (63),
międzyrzeckiego (60),
żarskiego (56),
zielonogórskiego (47),
krośnieńskiego (41),
wschowskiego (38),
żagańskiego (36),
sulęcińskiego (33),
gorzowskiego (23),
strzelecko-drezdeneckiego (23)
i słubickiego (13).

W Lubuskiem zmarły 4 osoby
Lubuski Urząd Wojewódzki poinformował o śmierci 4 osób, zakażonych koronawirusem. To
80-letni mieszkaniec powiatu strzelecko-drezdeneckiego,
92-letnia mieszkanka powiatu strzelecko-drezdeneckiego,
93-letnia mieszkanka powiatu świebodzińskiego,
73-letni mieszkaniec powiatu świebodzińskiego.
Łącznie, na terenie województwa, mamy 14 403 zakażonych (w tym 6212 ozdrowieńców i 191 zgonów).
https://gazetalubuska.pl/25571-nowych-zakazen-koronawirusem-w-polsce-najnowsze-dane-ministerstwa-zdrowia-nie-napawaja-optymizmem/ar/c1-15291486

OPOLSKIE

Koronawirus Opolskie. 799 nowych przypadków Covid-19 w regionie, zmarło 27 osób. W kraju 25 571 zakażeń
Natalia Popczyk 14 listopada

W województwie opolskim mamy 799 nowych zakażeń koronawirusem.

Zmarło dwudziestu siedmiu mieszkańców naszego regionu:
powiat kędzierzyńsko-kozielski – 1 osoba,
powiat kluczborski – 4 osoby,
powiat nyski – 7 osób,
powiat oleski – 4 osoby,
powiat prudnicki – 7 osób,
powiat strzelecki – 4 osoby
Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

W związku z chorobą COVID-19 w bieżącym roku zmarło 408 osób zamieszkujących na terenie województwa opolskiego.

Nowe zakażenia koronawirusem w województwie opolskim
powiat brzeski - 47
powiat głubczycki - 50
powiat kędzierzyńsko-kozielski - 45
powiat kluczborski - 71
powiat krapkowicki - 69
powiat namysłowski - 39
powiat nyski - 159
powiat oleski - 53
powiat opolski - 36
Opole - 84
powiat prudnicki - 52
powiat strzelecki - 94
https://nto.pl/koronawirus-opolskie-799-nowych-przypadkow-covid19-w-regionie-zmarlo-27-osob-w-kraju-25-571-zakazen/ar/c1-15291468

PODLASKIEZakażenia (wyzdrowienia):
Białystok 5259 (1087)  powiat białostocki 2435 (599)
Łomża 1194 (260)  powiat łomżyński 450 (99)
1221 (369)  powiat suwalski 362 (97)

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1327545557821362176

695 nowych przypadków zakażenia #koronawirus w #podlaskie (17916).

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1327557553941843968

11:22 AM · 14 lis 2020 @PodlaskiUW@sanepid_bstok
 inf. o 16 zgonach z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami:
68-M powiat kolneński,
57-K, 81-M p. hajnowski,
74-K p. augustowski,
78-K, 69-K Łomża,
60-M, 80-M, 80-M p. łomżyński,
65-M, 61-K, 91-K Białystok,
80-K, 91-K p. sokólski,
79-M, 85-K Suwałki.
https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1327557581926256640

Koronawirus w Podlaskiem - raport (14.11.2020). 695 nowych przypadków zakażenia COVID-19 w woj. podlaskim, zmarło 16 osób
Jakub Laskowski 14 listopada
https://bialystok.naszemiasto.pl/koronawirus-w-podlaskiem-raport-14112020-695-nowych/ar/c1-7997003

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Koszmar trwa! Nie żyje 10 kolejnych ofiar koronawirusa ze Świętokrzyskiego
Paula Goszczyńska 14 listopada

Zmarli to:
71-letni mężczyzna z powiatu starachowickiego
74-letni mężczyzna z powiatu starachowickiego
85-letnia kobieta z powiatu starachowickiego
61-letni mężczyzna z powiatu skarżyskiego
36-letni mężczyzna z powiatu skarżyskiego
77-letni mężczyzna z powiatu ostrowieckiego
64-letni mężczyzna z powiatu ostrowieckiego
60-letni mężczyzna z powiatu włoszczowskiego
81-letni mężczyzna z powiatu kazimierskiego
57-letni mężczyzna z powiatu staszowskiego.
W naszych szpitalach zmarło 390 zakażonych osób, z tego 388 było mieszkańcami naszego regionu.  (...)
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/koszmar-trwa-nie-zyje-10-kolejnych-ofiar-koronawirusa-ze-swietokrzyskiego/ar/c1-15291510

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/to-jest-dramat-az-1-177-nowych-zakazen-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-zobaczcie-skad-sa-chorzy-lista-sobota-14-listopada/ar/c1-15291556

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Dzienny raport o #koronawirus Wykaz zakażonych i wyzdrowiałych woj. W-M stan na 14 listopada godz. 10:30
990 zakażeń (18531)
366 wyzdrowień (6770)
4 zgony (221)

https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/1327544299525902336

Koronawirus  Nowy rekord zakażeń koronawirusem na Warmii i Mazurach
By red 14 listopada 2020

990 zakażeń (18531):
195 Elbląg
108 Olsztyn
75 ełcki
65 olsztyński
65 ostródzki
60 działdowski
49 bartoszycki
46 lidzbarski
40 mrągowski
39 elbląski
34 piski
32 braniewski
28 szczycieński
26 giżycki
24 iławski
24 nowomiejski
22 kętrzyński
21 nidzicki
17 węgorzewski
16 olecki
4 gołdapski

4 zgony (221):
mężczyzna 76 Olmedica, gołdapski
mężczyzna 53 piski
kobieta 86 Szpital Działdowo, działdowski
mężczyzna 71 Szpital Iława, działdowski
wszystkie osoby miały choroby współistniejące
(...)
https://tko.pl/66036,2020,11,14,nowy-rekord-zakazen-koronawirusem-na-warmii-i-mazurach

MAZOWSZE

Komunikat MPWIS z dnia 14 listopada 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 14 listopada 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:
liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 59 997/(5 290)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 25 osób.
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 2 520/ (118)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba):2 214/(218)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 1 356*/ (58)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 47 216/(2 627)
* W związku z korektą PSSE w Ostrołęce - z ogólnej liczby zgonów anulowano 1 osobę (wykazany przez PSSE w Ostrołęce w dniu 11.11.2020 r. zgon u 65-letniej pacjentki zakażonej SARS-CoV-2, nie był spowodowany COVID-19). 
**(dana przekazana do Ministerstwa Zdrowia na godzinę 9.00 na podstawie porannego raportu laboratorium)
** liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 84 425/ (2 419)
http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/komunikat-mpwis-z-dnia-14-listopada-2020-r-przedstawiajacy-sytuacje-epidemiologiczna-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-zwiaza
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2020, 19:58 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1046 dnia: Listopad 14, 2020, 23:43 »
Minister mówi o stabilizacji pandemii. Wskazuje na trzy czynniki
Opracowanie: Nicole Makarewicz 14 listopada (07:13)

"Liczba nowych zakażeń koronawirusem stabilizuje się, ale wciąż jest duża i istotnie obciąża system opieki zdrowotnej" – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Obecny poziom dziennych zakażeń może przekładać się nawet na dwa do czterech tysięcy nowych hospitalizacji dziennie - wskazał.

Mamy do czynienia ze stabilizacją dziennej liczby zachorowań. Nie jest to jednak stabilizacja, która oznacza, że codziennie będziemy mieli taką samą wartość. Jest to przedział, który oscyluje wokół 25 tys., plus minus dwa do trzech tysięcy w górę lub w dół. Niestety, wciąż są to dość duże liczby oznaczające duże obciążenia dla systemu opieki zdrowotnej - przekazał minister Niedzielski, pytany o aktualną sytuację epidemiczną.

Szef resortu wskazał, że w normalnych realiach zakłada się, że hospitalizacje stanowią od 10 do 15 proc. zachorowań. Dodał, że przekładając to na epidemię można zakładać wzrost liczby covidowych pacjentów w szpitalach o ok. dwa do czterech tysięcy dziennie.

Oczywiście jednocześnie są ubytki w hospitalizacjach wynikające m.in. z wypisywania chorych, więc saldo netto nie musi być i nie jest aż tak duże. Ale to i tak jest realne dodatkowe obciążenie systemu opieki zdrowotnej - zaznaczył.

Mniej zleceń testów od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej

Obok stabilnej liczby zachorowań optymistycznym sygnałem - jak stwierdził minister Niedzielski - jest fakt, że jest coraz mniej zleceń na testy z POZ (podstawowej opieki zdrowotnej - przyp. RMF FM).

To oznacza, że do POZ trafia mniej pacjentów z objawami, mniej pacjentów zaniepokojonych stanem swojego zdrowia. I to też tłumaczy malejącą liczbę badań. Ona wynika z tego, że mamy mniej diagnoz stawianych przez lekarzy rodzinnych, które wskazywałyby na ryzyko zachorowania na covid-19. Liczba zleceń maleje systematycznie od dwóch tygodni. To drugi pozytywny sygnał - powiedział.

Trzecim pozytywnym sygnałem - jak dodał - jest odnotowywane, czasowe zmniejszanie się w niektórych dniach obłożenia szpitalnych łóżek, lub choćby zdecydowanego spadku przyrostu dobowego.

Oznacza to, że dopływ pacjentów bywa mniejszy niż wypisy. Wypisy, które - to trzeba też otwarcie przyznać - były też spowodowane zmianą wyceny świadczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia i rozmowami, jakie Fundusz prowadził z dyrektorami szpitali - powiedział szef MZ.

Przypomniał, że ustalono pewne obiektywne - w największym stopniu odnoszące się do saturacji pacjenta - kryteria wypisu, kiedy można uznać go za niewymagającego leczenia szpitalnego.
(...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-minister-mowi-o-stabilizacji-pandemii-wskazuje-na-trzy-czynn,nId,4854872

Epidemiolog o pandemii w Polsce: Ostatnie dane to krzywa wyglądająca jak zęby piły
Opracowanie: Magdalena Partyła 14 listopada (07:54)

Należy ostrożnie podchodzić do danych o zmniejszającej się liczbie zakażonych koronawirusem w kraju; trzeba czasu, aby móc powiedzieć o tzw. wypłaszczaniu krzywej - uważa epidemiolog prof. Joanna Zajkowska. Jej zdaniem ostatnie dane to wciąż "krzywa wyglądająca jak zęby piły".

Ostatnie dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia w piątek rano mówiły o nowych 24 tys. 051 zakażeniach koronawirusem, w czwartek o 22 tys. 683 nowych zakażeniach, w środę o 25 tys. 221. Najwięcej zakażeń - ponad 27 tys. - Ministerstwo Zdrowia odnotowało w ubiegły piątek i sobotę.

Ja bym była bardzo ostrożna w takiej ocenie, żeby mówić o wypłaszczaniu krzywej zakażeń, dlatego, że cały czas obserwujemy taką krzywą typu zęby piły i po chwilowym spadku może być chwilowy wzrost. Żeby określić te tendencje, trzeba jeszcze poczekać - powiedziała w rozmowie z PAP podlaska wojewódzka konsultantka w dziedzinie epidemiologii prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Pytana, czy coraz mniejsza liczba wykrywanych dziennych zakażeń, to już wynik wprowadzonych obostrzeń, powiedziała, że ma nadzieję, że tak się dzieje. Ujawniają się w tej chwili zakażenia, które dokonały się tydzień, dwa tygodnie temu, więc ta bezwładność jest dosyć duża, w związku z tym trudno powiedzieć, jaka jest sytuacja dzisiejsza - to będziemy widzieli za kolejny tydzień, czy dwa - mówiła.

W związku z tym trzeba taką obserwację w czasie zrobić, bo kilka dni to jest za mało - oceniła prof. Zajkowska.

Oceniła też, że obostrzenia powinny być wprowadzane i utrzymywane z uwzględnieniem danych z poszczególnych regionów. Należałoby schodzić z nich w sposób racjonalny. Tam, gdzie sytuacja się poprawia, a jest to niezwykle ważne dla funkcjonowania jakiejś instytucji czy gospodarki, to w sposób racjonalny te obostrzenia zdejmować - dodała.

Prof. Zajkowska oceniła, że nie można zmniejszyć obostrzeń w zachowaniach socjalnych. W tej chwili obserwujemy bardzo dużo zakażeń rodzinnych. W związku z tym powinniśmy się bardzo pilnować w tych zachowaniach socjalnych, tu nie można zmniejszyć tych obostrzeń - uważa epidemiolog. Zauważyła, że te nasze codzienne zachowania powinny ograniczać to socjalne spotykanie się w dystansie nie mniejszym niż 1,5 metra bez maseczek. Po raz kolejny zaapelowała też o trzymanie dystansu i zmniejszanie sytuacji, w których ludzie gromadzą się.

Pytana, czy konieczne jest wprowadzanie kolejnych obostrzeń, powiedziała, że to zależy, czy obecny trend stabilizujący się utrzyma, czy nie i wtedy podejmować kolejne decyzje. Zauważyła, że "służba zdrowia jest na granicy wydolności".
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-epidemiolog-o-pandemii-w-polsce-ostatnie-dane-to-krzywa-wygl,nId,4854886

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1047 dnia: Listopad 14, 2020, 23:43 »
GIS ma wyjaśnić różnice dot. liczby zakażeń koronawirusem w raportach sanepidu. Jest polecenie ministra zdrowia
Patryk Michalski 14 listopada

Minister zdrowia polecił Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu wyjaśnienie różnic w liczbie zakażeń koronawirusem raportowanych przez powiatowe i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne - dowiedział się nasz reporter. Chodzi o województwa mazowieckie i śląskie.

Minister zdrowia polecił Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu wyjaśnienie różnic w liczbie zakażeń koronawirusem raportowanych przez powiatowe i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne - dowiedział się reporter RMF FM Patryk Michalski.

Rozbieżności zależą od dnia. Na przykład 12 listopada na Mazowszu - według oficjalnych informacji resortu zdrowia - mieliśmy w sumie, od początku pandemii, 80 596 przypadków.  Natomiast po zsumowaniu danych ze wszystkich powiatów Mazowsza - okazuje się, że wszystkich przypadków było aż o ponad 11 tysięcy więcej.

Dzień wcześniej rozbieżność sięgała ponad 10 tysięcy przypadków.

Różnice na Śląsku

Podobną sytuację mamy między innymi w województwie śląskim. Jak dowiedział się reporter RMF FM, tam wyjaśnieniem różnic ma się zająć również wojewoda.

Na razie nie wiemy z czego wynikają te różnice, jednak są one znaczące. Co ciekawe, na problem zwrócił uwagę 19-letni Michał Rogalski, który hobbystycznie zbiera i analizuje dane o pandemii. Z jego powszechnie dostępnej bazy danych korzystają naukowcy tworzący modele epidemiologiczne, na których powoływał się między innymi premier.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-gis-ma-wyjasnic-roznice-dot-liczby-zakazen-koronawirusem-w-r,nId,4854964

Rozpada się państwo PiS
Ewa Siedlecka 14.11.2020 sobota

(...) A wszystko to dzieje się w szalejącej pandemii, nad którą władza panuje tylko o tyle, o ile manipuluje statystykami i liczbą wykonywanych testów. Co do testów obowiązuje zasada: stłucz pan termometr, a gorączki nie będzie. A nad statystykami rząd nie panuje, skoro korzysta z opracowań maturzysty. Sam nie stworzył systemu gromadzenia i opracowywania danych o pandemii, co mogłoby ułatwić planowanie walki z covidem. Wciąż ogłasza natomiast, ile ma wolnych respiratorów, podczas gdy brakuje tlenu.

Wszystkie opisane zjawiska – łącznie z eskalacją pandemii, do której odparcia rząd się nie przygotował – sprowokował sam PiS, a więc prezes, a obecnie wicepremier Jarosław Kaczyński. Prawdopodobnie miał jakieś kalkulacje polityczne dotyczące zaspokojenia lub pacyfikacji koalicjantów: partii Ziobry i Gowina. A może tylko chciał wywołać wszechogarniający bałagan, w którym nie da się znaleźć winnych? (...)
https://siedlecka.blog.polityka.pl/2020/11/14/rozpada-sie-panstwo-pis/?nocheck=1

Sanepid zmienia system pracy. Ma błyskawicznie nadrobić zaległości
Opracowanie: Magdalena Partyła 14 listopada (07:25)

Stacje sanepidu w całej Polsce mają przejść na "system pracy strumieniowej" i błyskawicznie nadrobić wszelkie zaległości - podaje "Gazeta Wyborcza". (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-sanepid-zmienia-system-pracy-ma-blyskawicznie-nadrobic-zaleg,nId,4854877

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-sylwester-i-swieta-pod-tatrami-zainteresowanie-niewielkie,nId,4854982

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1048 dnia: Listopad 14, 2020, 23:43 »
Koronawirus w Polsce. Coraz więcej młodych ludzi trafia do szpitali. Prof. Tomasiewicz komentuje
Katarzyna Grzęda-Łozicka 14 XI

Od kilku dni dobowe przyrosty zakażeń przestały szybować w górę. W ciągu ostatniej doby potwierdzonych zostało 25 571 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jednak eksperci studzą optymizm: za wcześnie, by mówić o stabilizacji. Niepokój budzi też zmiana profilu pacjentów wymagających hospitalizacji. Na szpitalnych oddziałach leży coraz więcej młodych ludzi.

1. Prof. Tomasiewicz: "Funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej jest zagrożone"

25 571 nowych przypadków w sobotę 14 listopada, 24 051 - 13 listopada i 22 683 - dzień wcześniej. Po gwałtownych wzrostach liczby zakażeń, ostanie dni przyniosły względną stabilizację. Jednak eksperci ostrzegają przed przesadnym optymizmem przypominając, że w ostatnich dniach było wykonywanych mniej testów.

- Jeżeli w ciągu najbliższych kilku dni będziemy obserwować, że liczby zakażeń będą się stabilizować na poziomie dwudziestuparu tysięcy, to jeszcze nie jest dobrze, ale jest to sygnał, że być może zaczynają działać te mechanizmy ograniczeń, które zostały wprowadzone. W dalszym ciągu są to na tyle duże wartości, że funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej jest zagrożone, bo kolejne chore osoby spośród tych wykrywanych przypadków zakażeń trafiają do systemu, który już jest przepełniony - mówi prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, członek Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych Prezesa Rady Ministrów.


Prof. Krzysztof TomasiewiczProf. Krzysztof Tomasiewicz (East News)

2. W ciągu ostatniej doby zmarło 538 osób zakażonych koronawirusem. Coraz więce młodych w ciężkim stanie

Tylko w ciągu ostatniej doby zmarło 548 osób zakażonych koronawirusem, w tym 429 z powodu współistnienia COVID-19 z innych chorobami. To największa dobowa liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii i najlepiej świadzy o tym, że sytuacja w Polsce jest daleka od stabilizacji.

Prof. Tomasiewicz zwraca uwagę na niepokojącą tendencję. Pacjenci z COVID-19 trafiają do szpitali w coraz cięższym stanie. Zdaniem lekarza zbyt wiele osób zwleka z telefonem na pogotowie, a to zmniejsza szansę na uratowanie pacjenta.

- Niepokojące jest to, że trafiają do nas pacjenci, którzy mają saturację na poziomie 75-80. Ludzie pozostają w domach do ostatniej chwili i dopiero kiedy jest bardzo źle, jadą do szpitala, a wtedy mamy ograniczone możliwości pomocy. W momencie, kiedy są objawy zapalenia płuc, pacjent już powinien trafić do szpitala - mówi ekspert.

W ostatnich tygodniach zmienił się też profil pacjentów wymagających hospitalizacji. Na szpitalnych oddziałach leży coraz więcej młodych ludzi z COVID-19, który stan jest bardzo poważny.

- Rzeczywiście mamy teraz dużą liczbę ciężkich przypadków wśród pacjentów w sile wieku, tzn. 30-40-latków. To jest bardzo niepokojące. Tak młodych pacjentów w tak ciężkim stanie w okresie kwietnia-maja nie widzieliśmy w ogóle. Dawno przestaliśmy już zakładać, że wiek w tej chorobie pełni jakąś funkcję ochronną - ostrzega lekarz.

3. Brakuje miejsc w szpitalach. "Od ponad miesiąca jesteśmy absolutnie bez miejsc"

Wyznacznikiem tego, na jakim etapie walki z koronawirusem jesteśmy, jest też sytuacja w szpitalach. Lekarz przyznaje, że w całym kraju sytuacja jest skrajnie trudna.

- Nie ma miejsc, my jesteśmy od ponad miesiąca absolutnie bez miejsc. Wypisujemy jednych i natychmiast przyjmujemy następnych pacjentów, tak że kończymy nawet nie dzień, a przedpołudnie zawsze z pełnym obłożeniem - przyznaje prof. Tomasiewicz.

Coraz większa liczba pacjentów przy coraz bardziej przemęczonym personelu. W szpitalach brakuje już nie tylko łóżek, w części placówek pojawił się nowy problem: zaczyna brakować też tlenu. Z powodu trudności z dostawami tlenu medycznego w Opolskim Centrum Onkologii czasowo wstrzymano wykonywanie zabiegów na bloku operacyjnym. Po dramatycznych wydarzeniach w Kraśniku, gdzie z powodu braku tlenu konieczna była ewakuacja pacjentów, przed szpitalem stanął ważący ponad tonę zbiornik na tlen.

- Trzeba to zrozumieć, że nikt nie był przygotowany na takie zużycie tlenu. Większość naszych pacjentów wymaga tlenoterapii i często jest to terapia wysokoprzepływowa, więc to zużycie i zapotrzebowanie na tlen w tym momencie jest olbrzymie. Są to pewne problemy, z którymi borykają się też inne kraje - tłumaczy kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK nr 1 w Lublinie.

4. Najtrudniejsza sytuacja może być w styczniu, kiedy do COVID-19 dojdzie grypa

Ekspert nie ukrywa, że najtrudniejsze tygodnie dopiero przed nami. Jego zdaniem powinniśmy wykorzystać czas względnej stabilizacji na przygotowanie do kolejnego uderzenia wirusa.

Największą próbą dla wydolności systemu będzie moment, kiedy nałożą się zachorowania na grypę, przeziębienia i COVID-19.

- Grypa pewnie nałoży się na to wszystko po Nowym Roku. Przynajmniej na razie mamy pogodę, która nie sprzyja przeziębieniom. Jeżeli dojdą inne wirusy, to na pewno tych pacjentów może być jeszcze więcej - podsumowuje prof. Tomasiewicz.
https://portal.abczdrowie.pl/coraz-wiecej-mlodych-ludzi-trafia-do-szpitali-prof-tomasiewicz-tak-mlodych-pacjentow-w-tak-ciezkim-stanie-podczas-pierwszej-fali-nie-widzielismy-w-ogole

Dr Feleszko: pozbywając się smogu, możemy zmniejszyć śmiertelność na COVID-19
Patryk Motyka 14 XI

- Drażniące działanie smogu na układ oddechowy i krwionośny pogarsza tzw. choroby współistniejące – zauważa dr Wojciech Feleszko. Z pediatrą i pulmonologiem rozmawiamy na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na choroby, w tym COVID-19. (...)
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/dr-feleszko-pozbywajac-sie-smogu-mozemy-zmniejszyc-smiertelnosc-na-covid-19/qhmfth3,79cfc278
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2020, 23:51 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20254
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1049 dnia: Listopad 14, 2020, 23:44 »
Prof. Gut o najwyższej dobowej liczbie zgonów: Podejrzewam, że będzie ich więcej
Opracowanie: Magdalena Partyła 14 listopada (14:17)

Wysoka liczba zgonów to wynik wcześniejszych rekordów zakażeń; podejrzewam, że jeszcze będzie ich więcej - ocenił wirusolog prof. Włodzimierz Gut, komentując dla PAP sobotnie dane resortu zdrowia dotyczące zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, że zmarło 548 chorych na Covid-19. To najwięcej od początku epidemii.

Według wirusologa prof. Włodzimierza Guta wysoka liczba zgonów to "wynik tych rekordów, które bywały wcześniej". Podejrzewam, że jeszcze będzie ich więcej. A jeśli chodzi o ponad 25 tys. nowych przypadków zakażeń to jest to w tej chwili granica optymizmu, poniżej tych maksymalnych wartości. Pierwsze działania - z okresu 1 listopada - dają jakiś efekt. Pewne wyhamowanie jednak jest. Wprawdzie osobiście wolałbym, żeby to było 20 tys., a nie 25 tys., ale efekt jest - podkreślił.

Pytany, co jeszcze można zrobić, by zahamować wzrost zakażeń, prof. Gut stwierdził, że "na razie trzeba poczekać na kolejne wyniki". Naciśnięcie hamulca, nie zatrzymuje samochodu w miejscu. On się toczy. A jak się za mocno zacznie, to będzie poślizg - zwrócił uwagę.

Jego zdaniem jeśli kolejne dane resortu zdrowia będą utrzymywały się na podobnym poziomie, raczej nie powinno to być przesłanką do wprowadzenia twardego lockdownu, ale "do utrzymania przez dłuższy okres tego, co jest". A jak długo? Aż zacznie się wyraźnie obniżać - powiedział wirusolog.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-prof-gut-o-najwyzszej-dobowej-liczbie-zgonow-podejrzewam-ze-,nId,4854995

548 zgonów z powodu COVID-19. Dr Grzesiowski: Pod koniec listopada będzie ich jeszcze więcej
Maria Lipińska 14.11.2020 15:33

- Nawet jeśli do świąt spadnie nam liczba zachorowań, to będzie to tylko efekt ucieczki przed wirusem, a nie jego zniszczenie. To tak, jakby terrorysta biegał po mieście, a my - schowani w domach - czulibyśmy się bezpiecznie. Jeśli zignorujemy obostrzenia i zasady sanitarne, to wirus dalej będzie robił swoje - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dr Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 571 przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 548 zgonach. Dzienna liczba ofiar jest najwyższa od początku pandemii. Z doktorem Pawłem Grzesiowskim rozmawialiśmy o obecnej sytuacji pandemicznej w Polsce i wzrastającej liczbie zgonów na COVID-19.

Maria Lipińska, Gazeta.pl: Z czego wynika tak duża liczba zgonów?

Dr Paweł Grzesiowski: Aktualna liczba zgonów to jest pochodna zachorowań sprzed mniej więcej trzech tygodni. Musimy się spodziewać, że pod koniec listopada będzie ich jeszcze więcej, bo w ostatnich dniach października mieliśmy około 15 tys. zachorowań, a obecnie jest 24-28 tys. Taki jest charakter tej choroby, to nie jest łagodna grypa, jak jeszcze niedawno twierdzili niektórzy. Średni czas od rozpoznania choroby do śmierci wynosi około trzech tygodni. Kiedy jest 25 tysięcy zachorowań, to czeka nas około 1000 zgonów dziennie.

Polacy ciężej przechodzą COVID-19 niż podczas pierwszej fali pandemii?

Absolutnie nie. Bzdurą jest mówienie, że Polacy chorują na COVID-19 inaczej niż reszta świata. Dzięki lockdownowi nie mieliśmy tak naprawdę pierwszej fali w marcu i kwietniu, więc nie mieliśmy szansy dotknąć wysokiego poziomu umieralności, bo było mało zachorowań. Od końca września zachorowania rosną i automatycznie pojawia się coraz więcej zgonów.

Zbliża się okres świąteczny. Czy Mateusz Morawiecki słusznie twierdzi, że nie powinno się planować hucznych świąt w rodzinnym gronie?

Oczywiście, zgadzam się z tym stwierdzeniem. Wielkanoc również przeżyliśmy inaczej niż przed pandemią. Nawet jeśli do świąt spadnie nam liczba zachorowań przez wprowadzenie obostrzeń, to będzie to tylko efekt ucieczki przed wirusem, a nie jego zniszczenie. To tak jakby terrorysta biegał po mieście, a my - schowani w domach - czulibyśmy się bezpiecznie. Jeśli zignorujemy obostrzenia i zasady sanitarne, to wirus dalej będzie robił swoje. Tradycja świąt w Polsce to spotkania wielopokoleniowe i jeśli młodzi wyjadą do domów rodzinnych, spotkają się z rodzicami, dziadkami, to miesiąc później wielu z nich będzie walczyć o życie.

Co możemy zrobić, żeby zapobiec nowym zakażeniom?

Wirus poluje na nasze błędy. Musimy nosić prawidłowo maseczki i wprowadzić dystans i dezynfekcję do naszej codzienności. Nawet spotkanie kilku młodych osób na kawie może skończyć się zakażeniami. Powinniśmy zmienić naszą mentalność. Jeśli przyjaciółka zaprasza nas na ciasto, to porozmawiajmy przez telefon albo na Skype. Niestety lockdownem nie ograniczymy zakażeń rodzinnych, które stanowią dużą część obecnych statystyk.

Moim zdaniem kluczowe jest, żeby nie puścić dzieci przedwcześnie do szkół. Trzeba wprowadzać nauczanie hybrydowe. Musimy obniżać ryzyko i nie obciążać gospodarki. Kluczowe jest noszenie masek i dystans społeczny.

Co powiedziałby Pan osobom, które nie zakrywają maseczką nosa?

Nic innego poza tym, że robią sobie i innym krzywdę. Mogą same zachorować, ale też zakazić swoje otoczenie i mieć na sumieniu życie i zdrowie innych osób.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,26509575,548-zgonow-z-powodu-covid-19-dr-grzesiowski-pod-koniec-listopada.html#e=RelRecImg1

Małopolska: Zmarł 16-dniowy noworodek. Był zakażony koronawirusem
Opracowanie: Magdalena Partyła 14 listopada (14:45)

83 osoby zmarły w Małopolsce z powodu Covid-19 - wynika z raportu służb sanitarnych. Wśród ofiar jest także 16-dniowy noworodek, u którego potwierdzono zakażenie koronawiursem. Według lekarzy to nie ono było przyczyną śmierci dziecka, a tzw. choroby współistniejące.

W 13. dobie życia chłopca doszło do poważnego kryzysu zdrowotnego - powiedział PAP prof. Ryszard Lauterbach, p.o. kierownika Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dziecko trafiło do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Okazało się, że było zakażone koronawirusem. Oznaczono też bardzo wysoki poziom glukozy. Chłopiec został przewieziony do Kliniki Neonatologii.

Dziecko miało olbrzymi obrzęk mózgu i ekstremalnie wysokie poziomy glukozy, mimo podawania insuliny. Nie wykluczamy, że przyczyną tego było jakieś zaburzenie genetyczne, prowadzące do tak wysokich poziomów glukozy - być może wrodzona cukrzyca o bardzo silnej ekspresji. Śmierć nastąpiła nagle - mówi prof. Lauterbach. Przyczynę zgonu wyjaśnią badania genetyczne i metaboliczne.

Prof. Lauterbach dodał, że u donoszonych noworodków o prawidłowej wadze, które uległy zakażeniu koronawirusem, choroba ma w miarę łagodny przebieg.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-malopolska-zmarl-16-dniowy-noworodek-byl-zakazony-koronawiru,nId,4855002

Łódź: Koronawirus zbiera żniwo wśród nauczycieli: "Trudno żegnać na zawsze kogoś, kto jeszcze mógł być z nami"
2020-11-12 9:38 Emilia Białecka

W minionym tygodniu w łódzkich liceach, z powodu koronawirusa, zmarło dwoje nauczycieli. Szkoły pogrążone są w żałobie. Żegnają ich pedagodzy i uczniowie. Nie brakuje wzruszających słów uznania i pożegnań.

Z całej Polski docierają wieści o śmierci szkolnych nauczycieli. Również w regionie łódzkim koronawirus zbiera żniwo. Szkoły pogrążają się w żałobie. W poniedziałek, 9 listopada zmarła Sylwia Duda, nauczycielka języka francuskiego, która uczyła w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi. "Była wieloletnim pracownikiem naszej szkoły, nauczycielką języka francuskiego. Nieocenioną koleżanką i przyjaciółką. Człowiekiem o wielkim sercu, pełnym ciepła, radości, wewnętrznego spokoju, empatii, dobra i pogody ducha. Z uśmiechem dla każdego - żegna ją szkoła.Absolwenci wspominają ją jako wspaniałego pedagoga: "Najnormalniejszy i życiowy pedagog na tamten czas", "Nie mogę powstrzymać łez" - czytamy komentarze na Facebooku szkoły.

Dzień później odszedł Marek Walczak, nauczyciel fizyki i informatyki. On również uczył w XII LO. Był także wychowawcą w III Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Łodzi. "Trudno żegnać na zawsze kogoś, kto jeszcze mógł być z nami" - czytamy wśród licznych komentarzy. "Tego żalu po stracie Wspaniałego Człowieka nie oddadzą żadne słowa... żegnaj Wspaniały Nauczycielu...", "Panie Marku, był Pan człowiekiem, który nauczył mnie Fizyki i Matematyki najlepszym pedagogiem. Będę zawsze Pana wspominał z łzą w oku" - żegnają go Ci, którzy dzielili z nim dni w szkole.


Szanowni Państwo, z przykrością informujemy, że dziś, 10 listopada, zmarł nasz wieloletni pracownik, przyjaciel, wychowawca i nauczyciel fizyki - p. prof. Marek Walczak.
Rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje.

https://lodz.se.pl/lodz-koronawirus-zbiera-zniwo-wsrod-nauczycieli-trudno-zegnac-na-zawsze-kogos-kto-jeszcze-mogl-byc-z-nami-aa-Abu6-tnN8-QEXk.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2020, 23:54 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1049 dnia: Listopad 14, 2020, 23:44 »