Autor Wątek: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)  (Przeczytany 45136 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #960 dnia: Październik 29, 2020, 23:56 »
Zmarła nauczycielka z Katowic zakażona koronawirusem. "Elu, pozostaną w naszej pamięci Twoje wiersze, Twój uśmiech i pogoda ducha"
LOTA 29 października


Zdjęcie pani Elżbiety Strozik zamieściła na swojej stronie Szkoła Podstawowa nr 37 SP37 w Katowicach

Zmarła nauczycielka z Katowic zakażona koronawirusem – poinformował w czwartek, 29 października, Marcin Krupa, prezydent Katowic. Pani Elżbieta Strozik była nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 37. Uczyła nauczania początkowego, była logopedą, prowadziła też zajęcia z dziećmi niesłyszącymi i słabo słyszącymi.

Zmarła nauczycielka z Katowic zakażona koronawirusem

Zmarła nauczycielka ze szkoły podstawowej nr 37 w Katowicach - Elżbieta Strozik. Kobieta była zakażona koronawirusem. O jej śmierci poinformował w czwartek, 29 października, Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Szanowni Państwo, ponownie, dotarły dziś do nas bardzo smutne wiadomości. Zmarła, zakażona koronawirusem, pracownica jednej z katowickich szkół, pani Elżbieta – napisał Marcin Krupa.

Jak dodał była nauczycielką nauczania początkowego, logopedą, prowadziła też rewalidacje z dziećmi niesłyszącymi i słabo słyszącymi.

- W ocenie uczniów, absolwentów i współpracowników wspaniały nauczyciel i człowiek. Rodzinie pragnę złożyć wyrazy głębokiego współczucia – podkreślił prezydent.

O śmierci nauczycielki informuje również SP37 w Katowicach.

- Z głębokim smutkiem i żalem żegnamy naszą bliską koleżankę Elżbietę Strozik, wieloletnią nauczycielkę, logopedę, przyjaciela dzieci. Składamy serdeczne wyrazy współczucia rodzinie. Elu, na zawsze pozostaną w naszej pamięci Twoje wiersze, Twój uśmiech i pogoda ducha - takie pożegnanie pojawiło się na stronie placówki.

Niestety to już kolejna ofiara koronawirusa. Łącznie od początku pandemii w Katowicach z powodu zakażenia SARS-Cov-2 zmarło już 46 osób. Zakażenie koronawirusem potwierdzono natomiast u 1735 katowiczan. Tylko w ciągu ostatniej doby odnotowano natomiast 24 przypadki nowych zakażeń.
https://dziennikzachodni.pl/zmarla-nauczycielka-z-katowic-zakazona-koronawirusem-elu-pozostana-w-naszej-pamieci-twoje-wiersze-twoj-usmiech-i-pogoda-ducha/ar/c1-15262706

Marcin Popowski nie żyje. 50-latek był zarażony Covid-19
OPRAC. JAKUB ZAGALSKI 29 X

Marcin Popowski był detektywem, który wykorzystał swoje doświadczenie do napisania dwutomowego cyklu "Porady na zdrady". W 2017 r. stał się on kanwą komedii romantycznej o tym samym tytule.


Marcin Popowski zmarł po zarażeniu koronawirusem (detektywi.net)

O śmierci Popowskiego poinformował w mediach społecznościowych jego przyjaciel. "Byłeś dobrym i honorowym człowiekiem. Wzorem do naśladowania" – napisał w pożegnaniu detektyw Mikrut. Marcin Popowski zmarł nad ranem 28 października w wieku 50 lat po zarażeniu koronawirusem.

Jak odnotował portal detektywi.net, "Marcin Popowski z rynkiem usług detektywistycznych związany był przez ponad 20 lat. Zajmował się głównie zbieraniem materiałów dowodowych do spraw rozwodowych. To właśnie te zlecenia zainspirowały go do napisania wspólnie z Iwoną L. Konieczną dwutomowego cyklu – 'Porady na zdrady'".

''Porady na zdrady'' - zwiastun

"Porady na zdrady: Kłamcy zdradzają, a zdrajcy kłamią, czyli Podstawy detektywistyki dla żon i narzeczonych" ukazały się w 2010 r., a kontynuacja "Porady na zdrady. Jak przetrwać kryzys i spaść na cztery łapy" w 2017 r.

W tym samym roku na ekrany kin weszła komedia romantyczna "Porady na zdrady" w reżyserii Ryszarda Zatorskiego. W obsadzie znalazły się takie nazwiska jak Anna Dereszowska, Mikołaj Roznerski, Magdalena Lamparska, Krzysztof Czeczot czy Weronika Rosati.
https://film.wp.pl/marcin-popowski-nie-zyje-50-latek-byl-zarazony-covid-19-6569897421290176a

Koszmarne wieści. Nie żyje 19-latka z Bytowa. Miała COVID-19
Mateusz Domański 29.10.2020 17:16

Nie żyje 19-letnia Wiktoria, uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie (woj. pomorskie). Dziewczyna była zakażona koronawirusem. W ostatnim czasie przebywała w domu.

Smutne informacje o śmierci 19-latki przekazuje portal ibytow.pl. Z ustaleń tego serwisu wynika, że Wiktoria była osobą niepełnosprawną.

W domu przebywała od 19 października. Gdy jej stan zdrowia uległ pogorszeniu, została przewieziona do szpitala w Kościerzynie.

19-latka była podopieczną Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie (woj. pomorskie). Jest najmłodszą ofiarą COVID-19 w powiecie bytowskim. Jak informuje ibytow.pl, nie żyje również jej brat. On też miał koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Podwójna tragedia

Wiktoria zmarła we wtorek. Dzień później doszło do zgonu jej brata, który był od niej tylko sześć lat starszy.

Dziś odszedł do Pana nasz Wojtek. Miał tylko 25 lat. Wczoraj zmarła jego młodsza siostra. Prosimy o modlitwę za ich dusze, by Jezus ich przyjął do Nieba. Składamy najszczersze wyrazy współczucia na ręce rodziny i najbliższych! Pierwszy anioł będzie już śpiewał Bogu chwałę na wyżynach niebieskich. Strasznie nam przykro… Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie! - napisali członkowie zespołu Anioły Nadziei, do którego należał Wojtek.
https://www.o2.pl/informacje/koszmarne-wiesci-nie-zyje-19-latka-z-bytowa-miala-covid-19-6569918726327072a
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-19-latka-w-bytowie-zmarla-na-covid-19-nie-zyje-takze-jej-25-,nId,4823057

Wiktoria miała 19, a Wojtek 25 lat. Rodzeństwo zabrał koronawirus
mmc 30.10.2020 21:36

Koronawirus zbiera żniwo. 19-letnia Wiktoria i 25-letni Wojtek z Bytowa byli rodzeństwem, odeszli niemal w tym samym momencie. "Żegnaj, kochana córeczko" - pisze zrozpaczona matka.


Wojtek miał 25 lat, Wiktoria 19. (Facebook)

O śmierci nastolatki poinformował portal ibytow.pl. To najprawdopodobniej najmłodsza ofiara koronawirusa w powiecie bytowskim. Wiktoria miała zaledwie 19 lat. Była osobą niepełnosprawną. Gdy jej stan się pogorszył, trafiła do szpitala w Kościerzynie.

Dzień po śmierci Wiktorii odszedł jej brat Wojtek. Mężczyzna miał 25 lat i również był zakażony koronawirusem.

Potwierdzam, że rodzeństwo, które zmarło w szpitalu w Kościerzynie, miało koronawirusa oraz choroby współistniejące. Zmarła dziewczyna uczęszczała do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie, jednak od kilkunastu dni przebywała w izolacji, dlatego placówka działa bez zakłóceń - powiedział Leszek Waszkiewicz, starosta bytowski, w rozmowie z "Faktem".

Jesteśmy zszokowani. To była nasza wieloletnia uczennica. W ostatnim czasie była w domu. Nie uczęszczała na zajęcia - mówił z kolei w rozmowie z ibytow.pl dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie Kazimierz Kerlin.

Matka rodzeństwa również jest zakażona koronawirusem. Przebywa w izolacji. Zrozpaczona napisała na Facebooku:

Żegnaj, kochana córeczko.

Rodzeństwo miało dwóch starszych braci. Na tę chwilę nie mają oni żadnych problemów zdrowotnych.
https://www.o2.pl/informacje/wiktoria-miala-19-a-wojtek-25-lat-rodzenstwo-zabral-koronawirus-6570316231424704a

Tarnobrzeg. Nie żyje pielęgniarka. Pracowała na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym
Wioletta Wojtkowiak 29 października

Pielęgniarka pracująca na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym szpitala wojewódzkiego w Tarnobrzegu nie żyje. Jak ustaliliśmy, 49-latka zmarła w nocy z wtorku na środę w swoim domu po bezskutecznej reanimacji. Była mieszkanką powiatu sandomierskiego.

Śmiercią swojej koleżanki wstrząśnięty jest personel szpitala. - Jest to dla nas szokiem. W środę rano miała pojawić się w pracy, niedługo potem dostaliśmy informację o tym, że nie żyje - mówią pracownicy. Podczas swojego ostatniego dyżuru w poniedziałek kobieta poczuła się źle. Pobrano od niej wymaz w kierunku koronawirusa. Wyniku tego badania jeszcze nie ma, wiadomo jednak, że pierwszy test był ujemny.

W nocy z wtorku na środę stan 49-latki pogorszył się, wystąpiły duszności. Ratownicy z sandomierskiego szpitala około trzech godzin walczyli o jej życie.

Wkrótce więcej informacji
https://echodnia.eu/podkarpackie/tarnobrzeg-nie-zyje-pielegniarka-pracowala-na-szpitalnym-oddziale-ratunkowym/ar/c1-15260382

Koronawirus w Polsce. Tragiczna sytuacja w Legnicy. Zmarła 22-latka chora na COVID-19
KATARZYNA ŁAPCZYŃSKA 29 X

(...) Dlatego śmierć tak młodej osoby może niepokoić. - Kobieta była hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Młoda legniczanka miała poważną sytuację zdrowotną związaną z chorobami współistniejącymi, lecz przyczyną zgonu z pewnością był COVID-19 - mówi portalowi tulegnica.pl Małgorzata Stawiska-Lichota, rzecznik PSSE w Legnicy. (...)
https://wroclaw.wp.pl/koronawirus-w-polsce-tragiczna-sytuacja-w-legnicy-zmarla-22-latka-chora-na-covid-19-6569779886381760a

Jarosław Zieliński w szpitalu. Poseł ma koronawirusa
OPRAC. RADOSŁAW OPAS 29 X

Jarosław Zieliński zakaził się koronawirusem. Poseł PiS i były wiceszef MSWiA przebywa aktualnie w szpitalu. Polityk zaapelował o przestrzeganie zaleceń sanitarnych.


Jarosław Zieliński w szpitalu. Poseł ma koronawirusa (Getty Images)

O pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa poseł Prawa i Sprawiedliwości poinformował w rozmowie z serwisem "Suwałki Nasze Miasto".

- Od kilku dni jestem w szpitalu. Proszę, zachowajcie państwo wszelkie środki ostrożności, bo koronawirus jest niezwykle groźny - apeluje polityk.

Jarosław Zieliński zakażony koronawirusem

Poseł Prawa i Sprawiedliwości to pierwszy poseł z Podlasia, u którego potwierdzono chorobę COVID-19. Wcześniej podejrzewano, że zakażony może być też były minister edukacji Dariusz Piontkowski, który trafił na kwarantannę.

Przeprowadzone badanie dało jednak wynik negatywny.
https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-zielinski-w-szpitalu-posel-ma-koronawirusa-6569815007259424a
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-jaroslaw-zielinski-ma-koronawirusa-posel-jest-w-szpitalu,nId,4822610
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2020, 09:43 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #961 dnia: Październik 29, 2020, 23:56 »
Koronawirus w Polce. Dr Jakub Zieliński: "Do wiosny zakazi się połowa Polaków"
Tatiana Kolesnychenko 28 X

- Światła nagle nie zgasną. Po prostu wyczerpią się wolne miejsca w szpitalach, karetki przestaną na czas zabierać chorych, którzy będą umierać we własnych domach. Najbliższe trzy miesiące to będzie prawdziwe piekło - mówi dr Jakub Zieliński, z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się prognozowaniem rozwoju epidemii koronawirusa.

1. Epidemia koronawirusa w Polsce. Już jej nie zatrzymamy?

W ciągu ostatniego miesiąca niemal co kilka dni informowaliśmy o kolejnym rekordzie dziennej liczby zakażeń koronawirusem. Najpierw szokującą była liczba 1 tys. zakażonych, a już kilka tygodni później - 10 tys. Epidemia koronawirusa szerzy się w zastraszająco szybkim tempie. I to niestety nie koniec. Dr Jakub Zieliński wraz z Zespołem Modelowania Epidemiologicznego ICM na Uniwersytecie Warszawskim zajmuje się prognozowaniem dalszego rozwoju sytuacji. Scenariuszów dla Polski jest kilka. Żaden z nich nie jest optymistyczny.

- Kiedy w marcu w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, został szybko wprowadzony lockdown. To bardzo spłaszczyło epidemię, nie widzieliśmy tendencji wzrostowej, aż do września. Kiedy skończyły się wakacje i dzieci powróciły do szkół, dopiero tak naprawdę zaczęła się początkowa faza wzrostu epidemii. To, co obserwowaliśmy później było wykładniczym wzrostem. Najpierw było 500 zakażeń dziennie, potem 1000, jeszcze później 2 tys. Liczby podwajały się średnio co 7 dni. W ostatnim czasie ta tendencja wydłużyła się do 10 dni - tłumaczy dr Zieliński.

Zdaniem eksperta obecną fazę epidemii można porównać do jazdy rozpędzonym samochodem. - Nie tylko jest wysoka prędkość pojazdu, ale i coraz większe przyśpieszenie, coraz mocniej wciska nas w fotel. Tego rozpędzonego samochodu już nie zatrzymamy, ale możemy spowodować, że jego prędkość nie będzie wzrastać dwukrotnie na każdym zakręcie. Wiemy, że za jakiś czas dojdzie do 20 tys. zakażeń dziennie i więcej, ale chodzi o to, żeby ten moment jak najbardziej odciągnąć w czasie - mówi dr Zieliński.

2. Koronawirus. Co nas czeka?

Zdaniem ekspertów z ICM do marca przyszłego roku koronawirusem zakazi się nawet połowa populacji w Polsce. Najprawdopodobniej szczytowy moment epidemii osiągniemy w listopadzie lub grudniu, po czym zacznie się powolny spadek.

- Według naszych obliczeń, faktyczna liczba dziennych zakażeń może być niedoszacowana nawet dziewięciokrotnie. Szacujemy to na podstawie analizy liczby zgonów, osób hospitalizowanych oraz wymagających podłączenia pod respirator. Biorąc to wszystko pod uwagę, obliczenia sugerują, że faktyczna liczba zakażonych to nawet 100 tys. dziennie - opowiada dr Zieliński.

- Do oficjalnych statystyk trafiają niemal wyłącznie tylko osoby, u których wystąpiły objawy, bo tylko takie są testowane. Zdecydowana większość jednak przechodzi zakażenie w sposób bezobjawowy. Te osoby pozostają niezdiagnozowane i nieodseparowane od reszty społeczeństwa, więc mogą spokojnie się poruszać i nieświadomie zakażać innych - tłumaczy ekspert.

W tej sytuacji jest tylko jedna dobra strona - jesteśmy coraz bliżej odporności zbiorowej. Koszt tego jest jednak olbrzymi. Brak kontroli nad epidemią już się przyczynił do paraliżu służby zdrowia, a to jest dopiero początek.

3. Czarny scenariusz dla Polski

Eksperci jednym głosem podkreślają, że najbliższe dni mogą okazać się decydujące dla Polski. Albo restrykcje zaczną działać i wtedy ponownie uda się spłaszczyć wzrost epidemii, albo sytuacja wymknie się spod kontroli.

- Do tego może dojść, jeśli rząd w odpowiedniej chwili nie zdecyduje się na wprowadzenie lockdownu, albo po prostu ludzie nie będą przestrzegać restrykcji. Już teraz duża część społeczeństwa jest mocno zmęczona tą sytuacją - mówi dr Zieliński.

Wtedy może dojść do urzeczywistnienia czarnego scenariusza. - Oznacza to, że wykładniczy wzrost epidemii będzie najpierw x 2, potem x 4. W grudniu możemy mieć więcej chorych niż było od wiosny do listopada razem wziętych. Jednego dnia będzie więcej zgonów niż w lecie przez cały miesiąc. Nagle okaże się, że w ciągu dnia trzeba przyjąć do szpitala tyle osób, ile wcześniej przyjmowano przez miesiąc - opowiada dr Zieliński.

Żaden system opieki zdrowotnej nie wytrzyma takiego obciążenia. - Chorzy zakaźnie niesamowicie obciążają system opieki medycznej, ponieważ potrzebują osobnej sali, w pełni zabezpieczonego personelu, który może pracować w krótszych odstępach czasu niż normalnie - tłumaczy ekspert. - Już przy liczbach 13-16 tys. zakażeń dziennie dotarliśmy do granicy wytrzymałości. W niektórych miejscowościach sytuacja jest bardzo ciężka. Karetki nie zawsze odbierają chorych z DPS-ów, co oznacza, że już niekiedy starych ludzi skazuje się na śmierć - podkreśla.

Zdaniem dr. Zielińskiego, upadek służby zdrowia, nie będzie wyglądał jak spektakularna apokalipsa. - Światła nagle nie zgasną. Po prostu wyczerpią się wolne miejsca w szpitalach, karetki przestaną na czas zabierać chorych, którzy będą umierać we własnych domach. Najbliższe trzy miesiące to będzie prawdziwe piekło - mówi ekspert.

4. Największy błąd podczas pandemii koronawirusa w Polsce

- Poza otwarciem szkół, nic specjalnego nie stało się we wrześniu, ale nagle zaczęły rosnąć statystyki zakażonych. Coraz więcej było zachorowań wśród osób w wieku 30-40 lat, czyli takich, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. Sama epidemia przestała rosnąć wokół jakiegoś konkretnego ogniska, tylko zaczęła być rozproszona. To wszystko wskazuje, że za wzrostem zakażeń stoi powrót dzieci do szkół. Najmłodsi przechodzą zakażenie bezobjawowo, więc ich nikt nie testuje. Nie wiemy, jaka jest skala zakażeń - opowiada dr Zieliński.

Potwierdzają to też eksperci z innych krajów, gdzie również otwarcie szkół doprowadziło do przyśpieszenia epidemii koronawirusa. - Są oczywiście wyjątki, ale dotyczy to krajów skandynawskich, gdzie klasy są bardzo małe, a reżim sanitarny - ściśle przestrzegany - podsumowuje ekspert.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polce-dr-jakub-zielinski-do-wiosny-zakazi-sie-polowa-polakow

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #962 dnia: Październik 30, 2020, 23:54 »
Piątek: ponad 21 tys. zakażeń w skali Polski i 1049 na Pomorzu. W kraju 202 zgony
Publikacja: 30 października 2020 r.

W piątek, 30 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W województwie pomorskim skala zakażeń przekroczyła 1 tysiąc, w Gdańsku przybyło 112 chorych. W naszym regionie zmarło 13 osób, w całym kraju 202.

Państwowy Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o 1049 nowych potwierdzonych przypadkach SARS-CoV-2 w woj. pomorskim:
112 osób - miasto Gdańsk
95 osób  - miasto Gdynia
87 osób  - miasto Słupsk
84 osoby - powiat chojnicki
82 osoby - powiat tczewski
76 osób - powiat gdański
69 osób - powiat starogardzki
67 osób -  powiat wejherowski
61 osób - powiat kartuski
57 osób - powiat słupski
45 osób - powiat bytowski
36 osób - powiat kościerski
35 osób - powiat lęborski
33 osoby - powiat pucki
32 osoby - powiat malborski
28 osób - powiat kwidzyński
19 osób - miasto Sopot
12 osób - powiat sztumski
12 osób - powiat nowodworski
 7 osób - powiat człuchowski
Łącznie 131 spośród wyżej wymienionych osób objętych było kwarantanną.
Nadzorem epidemiologicznym objętych było 49 osób. W izolatorium leczonych jest 35 osób, a 464 osób jest hospitalizowanych.

Od początku epidemii w województwie pomorskim odnotowano 19211 przypadków zakażenia, w tym 3678 w Gdańsku. W regionie zmarło w sumie 277 osób.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/sroda-3-zgony-osob-zakazonych-covid-19-na-pomorzu-w-kraju-974-nowe-przypadki-zachorowan,a,179594

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 30.10.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1713-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-30-10-2020-r

Raport z dnia 30 października 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 piątek, 30 październik 2020 10:25

2. Zgony
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje o zgonach 13 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa:
5 osób powiat bytowski (64M, 19K, 25M, 61M, 66M),
3 osoby miasto Gdańsk (37M, 88K, 71M),
1 osoba miasto Gdynia (75M),
1 osoba miasto Słupsk (84M),
1 osoba powiat nowodworski (85M),
1 osoba powiat kartuski (71M),
1 osoba powiat pucki (77K).

2 osoby zmarłe nie miały chorób współistniejących, 11 osób zmarłych miało choroby współistniejące.

Ognisko związane z przedszkolem – 4 przypadków zakażenia, miasto Gdańsk
Ognisko związane z zakładem pracy – 2 przypadki zakażenia, powiat malborski
Ognisko związane z zakładem pracy – 2 przypadki zakażenia, miasto Gdynia
Ognisko związane z zakładem pracy – 3 przypadki zakażenia, powiat gdański
Ognisko związane z zakładem pracy – 4 przypadki zakażenia, powiat kwidzyński
Ognisko związane z przychodnią – 5 przypadków, powiat kwidzyński
Ognisko związane z hospicjum – 14 przypadków zakażenia, powiat kwidzyński
Ognisko związane z zakładem pracy – 2 przypadki zakażenia, miasto Gdańsk
Ognisko związane z Domem Pomocy Społecznej – 14 przypadków zakażenia, powiat bytowski
Ognisko związane ze szkołą – 5 przypadków zakażenia, miasto Gdańsk
281 Ognisko związane ze szkołą – 6 przypadków zakażenia, powiat gdański
(...)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1712-raport-z-dnia-30-pazdziernika-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Ponad 600 nowych przypadków w regionie. W Polsce ponad 21 tys. - 30.10.2020
OPRAC.:Tomasz Kuczyński 30 października

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim - 30.10.2020
W piątek Sanepid poinformował, że na w województwie zachodniopomorskim mamy 668 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2:­­­­

pow. białogardzki – 14 osób (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 6 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 4 mężczyzn w średnim wieku)
pow. choszczeński – 24 osoby (2 młode kobiety, 11 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 8 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. drawski – 17 osób (2 młode kobiety, 6 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 4 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. goleniowski – 17 osób (2 młode kobiety, 4 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 3 młodych mężczyzn, 5 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. gryficki – 24 osoby (3 dzieci, 8 kobiet w średnim wieku, 5 starszych kobiet, 3 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. gryfiński – 12 osób (3 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 2 młodych mężczyzn, 5 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. kamieński – 12 osób (1 młoda kobieta, 2 kobiety w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 3 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. kołobrzeski – 47 osób (3 dzieci, 4 młode kobiety, 15 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 5 młodych mężczyzn, 12 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 98 osób (5 dzieci, 6 młodych kobiet, 38 kobiet w średnim wieku, 11 starszych kobiet, 5 młodych mężczyzn, 28 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. łobeski – 20 osób (1 dziecko, 3 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 3 młodych mężczyzn, 11 mężczyzn w średnim wieku)
pow. myśliborski – 3 osoby (1 dziecko, 1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. policki – 23 osoby (1 dziecko, 2 młode kobiety, 9 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 4 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. pyrzycki – 17 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 8 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 4 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. sławieński – 38 osób (2 dzieci, 2 młode kobiety, 12 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 10 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
pow. stargardzki – 79 osób (4 dzieci, 4 młode kobiety, 23 kobiety w średnim wieku, 15 starszych kobiet, 4 młodych mężczyzn, 23 mężczyzn w średnim wieku, 6 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 118 osób (3 dzieci, 8 młodych kobiet, 40 kobiet w średnim wieku, 14 starszych kobiet, 9 młodych mężczyzn, 30 mężczyzn w średnim wieku, 14 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 32 osoby (1 dziecko, 3 młode kobiety, 16 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 2 młodych mężczyzn, 7 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. świdwiński – 37 osób (1 młoda kobieta, 21 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 8 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
m. Świnoujście – 14 osób (3 kobiety w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 5 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. wałecki – 22 osoby (1 dziecko, 3 młode kobiety, 7 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 7 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
RAZEM: 668 osób

Z przykrością informujemy o śmierci osób zakażonych koronawirusem:
Mężczyzna l. 64 z pow. pyrzyckiego hospitalizowany w Szpitalu w Pyrzycach
Mężczyzna l. 76 z pow. stargardzkiego hospitalizowany w Szpitalu w Pyrzycach
Mężczyzna l. 58 z pow. pyrzyckiego hospitalizowany w Szpitalu w Pyrzycach
Mężczyzna l. 76 z pow. białogardzkiego hospitalizowany w Szpitalu w Wałczu
Mężczyzna l. 83 ze Szczecina hospitalizowany w SPWSZ w Szczecinie

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w woj. zachodniopomorskim - stan : 10 041/89 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-ponad-600-nowych-przypadkow-w-regionie-w-polsce-ponad-21-tys-30102020/ar/c1-15264696

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 30.10.2020 godz. 10.30
- liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport: 24 461 / 24 440
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 8 631 / 7 596
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 596 091
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 45 480 / 43 719
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 26 912    / 26 469
- liczba zgonów /ostatni raport: 892 / 864

 W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. Zmarli:
w szpitalu w Wilkowicach 79-letni mężczyzna z Bielska-Białej;
w szpitalu w Siemianowicach Śląskich zmarli: 89-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego i
  77-letnia kobieta z powiatu mikołowskiego;
w szpitalu w Bielsku-Białej 79-letnia kobieta z Bytomia;
w szpitalu w Bytomiu 78-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego;
w szpitalu w Cieszynie zmarli: 89-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego,
  79-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego i
  79-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego;
w szpitalu w Częstochowie zmarli: 95-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego,
  76-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego,
  69-letni mężczyzna z Częstochowy,
  85-letni mężczyzna z Częstochowy i
  74-letni mężczyzna z Częstochowy;
w szpitalu w Dąbrowie Górniczej zmarli: 74-letnia kobieta z Dąbrowy Górniczej i
  72-letni mężczyzna z Dąbrowy Górniczej;
w szpitalach w Katowicach zmarli: 80-letni mężczyzna z Katowic,
  98-letnia kobieta z Sosnowca i
  36-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego;
w szpitalu w Opolu 85-letnia kobieta z Katowic;
w szpitalu w Raciborzu zmarli: 76-letni mężczyzna z Jastrzębia Zdroju,
  71-letnia kobieta z powiatu wodzisławskiego i
w Raciborzu 86-letni mężczyzna;
w szpitalu  w Rudzie Śląskiej 80-letnia kobieta z Rudy Śląskiej i
w Rudzie Śląskiej 66-letni mężczyzna;
w szpitalu w Jastrzębiu Zdroju 86-letni mężczyzna z Tychów;
w szpitalu w Tychach 70-letni mężczyzna  z Tychów;
w szpitalu w Pszczynie zmarli: 74-letnia kobieta z powiatu pszczyńskiego i
  80-letni mężczyzna z Jastrzębia Zdroju.
https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/aktualna-sytuacja-epidemiologiczna-w-woj-slaskim---koronawirus-sars-cov-2

https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-w-woj-slaskim-dzis-1761-nowych-zakazen-w-sosnowcu-katowicach-czestochowie-rudzie-rybniku-w-polsce-rekord-21-629/ar/c1-15264742

WIELKOPOLSKA

PONAD 3 TYSIĄCE NOWYCH ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W WIELKOPOLSCE
Autor: Codzienny Poznań AK  30.10.2020 10:40

W Wielkopolsce odnotowano ponad 3 tysiące nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii w Polsce. W całym kraju potwierdzono ponad 21,6 tysięcy zakażeń.

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki, wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 3082 osób w regionie.

Przekazano także, że w Wielkopolsce z powodu Covid-19 lub współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 13 osób. Od początku pandemii w woj. wielkopolskim odnotowano: zakażonych 33251, zgonów 582, ozdrowieńców 11438, aktywnych przypadków 21231.https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-10-30/ponad-3-tysiace-nowych-zakazen-koronawirusem-w-wielkopolsce
https://tenpoznan.pl/wielkopolska-kolejne-zakazenia-koronawirusem-i-kolejny-rekord/

ŁÓDZKIE

Stan na 30.10.2020, godz. 12:46
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 47-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu zgierskiego.
– 67-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Sieradzu. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu wieruszowskiego
– 70-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Skierniewicach. Pacjent pochodził z powiatu skierniewickiego
– 74-letni mężczyzna. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu zgierskiego

W województwie łódzkim jest także 1595 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 594 osoby wyzdrowiały.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 25755
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 16083
• Liczba osób objętych kwarantanną: 28319
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2509
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 9263
• Liczba osób, które zmarły: 409
Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 3361.

Jednocześnie informujemy, że ogólnej liczby potwierdzonych zakażeń usunięto 41 przypadków z miasta Łodzi z powodu ich podwójnego zaraportowania.

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 25755. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:

https://www.radiozw.com.pl/koronawirus-w-wojewodztwie-lodzkim-raport-pazdziernik/

MAŁOPOLSKA

Małopolska [30.10]: Rekord zgonów Małopolsce! W samym Krakowie zmarło 17 osób [AKTUALIZACJA]
Autor Głos 24

Małopolska [30 października]
zakażonych: 41 531 (+1 916)
zmarło: 596 (+48)
wyzdrowiało: 21 728 (+1 045)
aktywnych przypadków: 19 151 (+ 818)

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem  SARS-CoV-2 u kolejnych 1916 osób, z:
Krakowa (516),
pow. nowosądeckiego (147),
wadowickiego (141),
N. Sącza (100),
pow. krakowskiego (100),
limanowskiego (89),
bocheńskiego (70),
oświęcimskiego (70),
nowotarskiego (68),
olkuskiego (65),
tarnowskiego (63),
chrzanowskiego (56),
Tarnowa (54),
pow. dąbrowskiego (54),
gorlickiego (53),
suskiego (51),
miechowskiego (43),
proszowickiego (43),
myślenickiego (40),
tatrzańskiego (34),
wielickiego (33)
brzeskiego (26).

Aktualnie 46 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.  WSSE w Krakowie przekazała także informację o usunięciu 2 przypadków z raportu zbiorczego – raport skorygowano.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 41 531 osób. Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce od lipca:


Niestety musimy również poinformować o śmierci 48 osób w wieku od 48 do 100 lat, z:
Krakowa (17 osób),
pow. oświęcimskiego  (5 osób)
tatrzańskiego (5 osób),
nowosądeckiego (3 osoby)
myślenickiego (3 osoby)
olkuskiego (3 osoby),
Nowego Sącza, (2 osoby)
Tarnowa (2 osoby)
pow. krakowskiego (2 osoby)
gorlickiego (1 osoba),
limanowskiego (1 osoba),
nowotarskiego (1 osoba),
proszowickiego (1 osoba),
tarnowskiego (1 osoba)
wadowickiego (1 osoba).
Dwadzieścia dziewięć osób miało choroby współistniejące.
Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 596.

Otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 1050 ozdrowieńcach z naszego województwa (...) Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu pięciu przypadków z raportu ozdrowieńców – raport skorygowano. W sumie w Małopolsce mamy 21 728 ozdrowieńców.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony

PODKARPACKIE1274 nowe zakażenia na Podkarpaciu. Nie żyje 14 chorych. Ponad 21 tysięcy zakażeń i 202 zgony w Polsce [30 PAŹDZIERNIKA]
Wioletta Wojtkowiak 30 października

Zmarło 14 mieszkańców województwa podkarpackiego:
  7 kobiet –
z powiatu bieszczadzkiego (72),
brzozowskiego (83),
dębickiego (61),
jasielskiego (57),
przeworskiego (90),
ropczycko-sędziszowskiego (83) i
strzyżowskiego (81),
  7 mężczyzn –
z powiatu brzozowskiego (46),
dębickiego (76),
jasielskiego (86),
łańcuckiego (73),
niżańskiego (88),
rzeszowskiego (53) i
z Rzeszowa (71).

Nowe 1274 przypadki w powiatach:
22 – bieszczadzki
51 – brzozowski
77 – dębicki
66 – jarosławski
51 – jasielski
42 – kolbuszowski
18 – Krosno
36 – krośnieński
28 – leski
73 – leżajski
28 – lubaczowski
52 – łańcucki
100 – mielecki
42 – niżański
39 – Przemyśl
32 – przemyski
51 – przeworski
38 – ropczycko-sędziszowski
155 – Rzeszów
65 – rzeszowski
52 – sanocki
50 – stalowowolski
60 – strzyżowski
8 – Tarnobrzeg
38 – tarnobrzeski
Kolejne 488 osób, które wyzdrowiały lub zwolniono je z izolacji to mieszkańcy 21 powiatów województwa podkarpackiego.

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 213 osób, 25 298 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 11 050 osób. Zpotwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 765 osób.
https://echodnia.eu/podkarpackie/1274-nowe-zakazenia-na-podkarpaciu-nie-zyje-14-chorych-ponad-21-tysiecy-zakazen-i-202-zgony-w-polsce-30-pazdziernika/ar/c1-15264754
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2020, 17:45 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #963 dnia: Październik 30, 2020, 23:54 »
c.d.

DOLNY ŚLĄSK

30 października w Polsce odnotowano 21629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 202 zgony i 5457 wyzdrowień
Na Dolnym Śląsku stwierdzono 999 nowych zakażeń, 12 osób zmarło, 411 pacjentów wyzdrowiało

Wśród nowych przypadków zachorowań na COVID-19 były 999 osób z województwa dolnośląskiego. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 23102
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 3445
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 1002

https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-30-pazdziernika/

Dziś dolnośląski sanepid informuje o 12 zgonach z powodu koronawirusa na Dolnym Śląsku. Najwięcej, bo aż
5 osób zmarło w szpitalu w Legnicy. To trzech mężczyzn: 46 – letni, 90 – letni i 98 – letni oraz kobiety w wieku 73 i 74 lata.
Dwie kobiety 60- i 87 – letnia zmarły w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.
W Jeleniej Górze zmarł 47-letni mężczyzna,
w Nowej Rudzie - 62-letni mężczyzna,
w Ząbkowicach Śląskich - 69 – letni mężczyzna.
W Środzie Śląskiej zmarł 59-latek, przebywający w izolacji domowej, a
w Górze 79-letni mężczyzna.
https://gazetawroclawska.pl/koronawirus-we-wroclawiu-w-polsce-padl-kolejny-rekord-blisko-22-tysiace-zakazen-30102020/ar/c1-15223552

KUJAWSKO-POMORSKIE

Kujawsko Pomorskie koronawirus. Najnowsze dane - skąd pochodzą osoby zakażone i zmarłe [30.10.2020 - raport]
Marcin Gołembiewski 30 października

Koronawirus Kujawsko Pomorskie
Urząd Wojewódzki poinformował o 1955 przypadkach. Osoby pochodzą z następujących miast i powiatów:
Bydgoszcz 326
Grudziądz 94
Inowrocław 63
Toruń 245
Włocławek 101
powiat aleksandrowski 93
powiat brodnicki 94
powiat bydgoski 107
powiat chełmiński 49
powiat golubsko-dobrzyński 36
powiat grudziądzki 34
powiat inowrocławski 57
powiat lipnowski 48
powiat mogileński 31
powiat nakielski 51
powiat radziejowski 40
powiat rypiński 29
powiat sępoleński 24
powiat świecki 74
powiat toruński 97
powiat tucholski 29
powiat wąbrzeski 22
powiat włocławski 54
powiat żniński 29
spoza województwa 10 (chojnicki 1, olsztyński 2, wolsztyński 3, wrzesiński 1, kielecki 1, ropczycko-sędziszowski 1, starogardzki 1)
w trakcie ustalania 118

Z wykazu osób zakażonych usunięty został zdublowany przypadek z Bydgoszczy.

Szpitale w Grudziądzu, Poznaniu i Bydgoszczy przekazały informacje o zgonach 4 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu: K-86, M-79 (miał choroby współistniejące),
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Poznaniu: K-76 (miała choroby współistniejące),
Szpital Zakaźny w Bydgoszczy: M-72 (miał choroby współistniejące).

W Kujawsko Pomorskiem mamy również 135 nowych ozdrowieńców.

Stan na 30.10.2020 r.:
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 20 253,
liczba osób aktualnie w kwarantannie – 20 540,
liczba osób objętych nadzorem – 9 601,
liczba ozdrowieńców – 3 530,
liczba zgonów – 173,
liczba pobranych próbek – 261 594.
(...)
https://wloclawek.naszemiasto.pl/kujawsko-pomorskie-koronawirus-najnowsze-dane-skad-pochodza/ar/c1-7666119

LUBELSKIE

21 629 nowych przypadków koronawirusa. W województwie lubelskim 1455 pozytywnych wyników
przez Radio Lublin 30 października 2020

Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim dotyczą:
– 406 osób z Lublina,
– 71 osób z Chełma,
– 32 osób z Zamościa,
– 16 osób z Białej Podlaskiej,
– 145 osób z powiatu lubelskiego,
– 130 osób z powiatu puławskiego,
– 88 osób z powiatu biłgorajskiego,
– 71 osób z powiatu tomaszowskiego,
– 63 osób z powiatu lubartowskiego,
– 59 osób z powiatu bialskiego,
– 53 osób z powiatu zamojskiego,
– 49 osób z powiatu chełmskiego,
– 49 osób z powiatu ryckiego,
– 46 osób z powiatu hrubieszowskiego,
– 38 osób z powiatu świdnickiego,
– 22 osób z powiatu janowskiego,
– 22 osób z powiatu kraśnickiego,
– 22 osób z powiatu parczewskiego,
– 20 osób z powiatu opolskiego,
– 19 osób z powiatu łęczyńskiego,
– 12 osób z powiatu krasnostawskiego,
– 9 osób z powiatu radzyńskiego,
– 8 osób z powiatu włodawskiego,
– 5 osób z powiatu łukowskiego.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie informuje, że na terenie województwa lubelskiego zmarło 7 osób:
1. M – 63 – pochodził z zamojskiego – miał choroby współistniejące;
2. M – 67 – pochodził z Lublina- miał choroby współistniejące;
3. K – 84 – pochodziła z powiatu lubelskiego – miała choroby współistniejące;
4. M – 85 – pochodził z powiatu lubelskiego – miał choroby współistniejące;
5. K – 82 – pochodziła z powiatu włodawskiego – miała choroby współistniejące;
6. M – 62 – pochodził z powiatu świdnickiego – miał choroby współistniejące;
7. M – 48 – pochodził z powiatu radzyńskiego – miał choroby współistniejące.

 Do dnia 30 października 2020 roku na terenie województwa lubelskiego potwierdzono łącznie 15841 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 6962 ozdrowieńców i zarejestrowano 224 zgony. Aktualnie 26579 osób jest poddanych kwarantannie, a 439 objętych nadzorem epidemiologicznym.
https://radio.lublin.pl/2020/10/21-629-nowych-przypadkow-koronawirusa-w-wojewodztwie-lubelskim-1455-pozytywnych-wynikow/

LUBUSKIEJest coraz gorzej. Padł kolejny rekord zakażeń - 21 629 zachorowań w kraju, 394 w Lubuskiem. Zmarło ponad 200 osób
Aleksandra Pazda 30 października

Jak poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki, 394 nowych osób zakażonych koronawirusem w województwie lubuskim pochodzi z:
międzyrzeckiego (61),
m. Zielonej Góry (54),
nowosolskiego (45),
m. Gorzowa Wielkopolskiego (44),
strzelecko-drezdeneckiego (34),
świebodzińskiego (34),
gorzowskiego (29),
żagańskiego (28),
zielonogórskiego (19),
sulęcińskiego (14),
słubickiego (13),
krośnieńskiego (10),
wschowskiego (7) i
żarskiego (2).

W województwie lubuskim z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby.
To 84-letnia mieszkanka m. Zielonej Góry, która zmarła w szpitalu w Gorzowie Wlkp.,
75-letnia mieszkanka powiatu nowosolskiego, która zmarła w szpitalu w Gorzowie Wlkp., i
62-letnia mieszkanka powiatu słubickiego, która zmarła w szpitalu w Żaganiu.

Dzienny raport dotyczący koronawirusa w województwie lubuskim
316 osób hospitalizowane
6470 osób w kwarantannie (nałożonej przez inspekcje sanitarne)
1500 osób objętych nadzorem epidemiologicznym
Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 2079 osób
(...)
https://gazetalubuska.pl/jest-coraz-gorzej-padl-kolejny-rekord-zakazen-21-629-zachorowan-w-kraju-394-w-lubuskiem-zmarlo-ponad-200-osob/ar/c1-15264680

OPOLSKIE

W piątek 550 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie opolskim. W kraju znów dobowy rekord
Natalia Popczyk 30 października

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 550 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. W kraju mamy aż 21 629 nowych nowych zachorowań na Covid-19.

W województwie opolskim jest 550 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku epidemii to już 9789 potwierdzonych przypadków Covid-19.

Służby informują o śmierci jedenastu mieszkańców naszego regionu:
powiat oleski – 2 osoby,
powiat nyski – 4 osoby,
powiat kędzierzyńsko-kozielski – 2 osoby,
powiat głubczycki – 1 osoba,
powiat kluczborski – 1 osoba,
powiat opolski – M. Opole – 1 osoba.
Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące. Z związku z chorobą COVID-19 w bieżącym roku zmarły 203 osoby zamieszkujące na terenie województwa opolskiego.

Nowe zakażenia koronawirusem w województwie opolskim
powiat brzeski - 11
powiat głubczycki - 20
powiat kędzierzyńsko kozielski - 73
powiat kluczborski - 40
powiat krapkowicki - 27
powiat namysłowski - 17
powiat nyski - 47
powiat oleski - 33
powiat opolski - 77
Opole - 100
powiat prudnicki - 66
powiat strzelecki - 39
https://opole.naszemiasto.pl/w-piatek-550-nowych-przypadkow-zakazenia-koronawirusem-w/ar/c1-7973207

PODLASKIE

358 nowych przypadków zakażenia #koronawirus w #podlaskie (8113).

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1322108612047708160

Zakażenia (wyzdrowienia):
Białystok 2393 (436)  powiat białostocki 1284 (297)
Łomża 482 (155)  powiat łomżyński 195 (65)
Suwałki 461 (85)  powiat suwalski 130 (23)

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1322109739837222912

358 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem. 5 zmarło. W Polsce jest ich 21 629. W kraju zmarło już 5 351 osób (30.10.2020)
Adrian Kuźmiuk 30 października

Koronawirus w województwie podlaskim - najnowsze dane (30.10.2020)
Został potwierdzony sto piętnasty, sto szesnasty, sto siedemnasty, sto osiemnasty i sto dziewiętnasty przypadek wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim - informuje Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

To kobieta w wieku 83 lat, mieszkanka Wysokiego Mazowieckiego, była hospitalizowana w Szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem.
To mężczyzna w wieku 67 lat, mieszkaniec Siemiatycz, hospitalizowany w Szpitalu w Siemiatyczach.
To mężczyzna w wieku 72 lat, mieszkaniec powiatu siemiatyckiego, hospitalizowany w Szpitalu w Bielsku Podlaskim.
To kobieta w wieku 57 lat, mieszkanka Hajnówki, hospitalizowana w Szpitalu w Hajnówce.
To mężczyzna w wieku 51 lat, mieszkaniec powiatu wysokomazowieckiego, hospitalizowany w Szpitalu w Łomży
Wszystkie te osoby miały choroby współistniejące. Osoby z kontaktu zostały objęte nadzorem sanitarnym.
(...)
https://poranny.pl/358-nowych-przypadkow-zakazenia-koronawirusem-w-podlaskiem-5-zmarlo-w-polsce-jest-ich-21-629-w-kraju-zmarlo-juz-5-351-osob/ar/c1-15264728

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Nie żyje 9 kolejnych osób ze Świętokrzyskiego zakażonych koronawirusaem.
Paula Goszczyńska 30 października

W piątek, 30 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9 kolejnych ofiarach koronawirusa w Świętokrzyskiem.
Zmarli to:
61-letni mężczyzna z powiatu koneckiego
74-letni mężczyzna z powiatu koneckiego
72-letni mężczyzna z powiatu skarżyskiego
61-letni mężczyzna z powiatu skarżyskiego
72-letni mężczyzna z powiatu włoszczowskiego
71-letni mężczyzna z powiatu pińczowskiego
85-letni mężczyzna z powiatu buskiego
81-letnia kobieta z powiatu staszowskiego
88-letni mężczyzna z Kielc
O śmierci części z wymienionych osób informowaliśmy już dzień wcześniej w raporcie. Informacja dotyczyła po jednym mieszkańcu z powiatów: buskiego, koneckiego, pińczowskiego, skarżyskiego i włoszczowskiego (5 osób).
(...)
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/nie-zyje-9-kolejnych-osob-ze-swietokrzyskiego-zakazonych-koronawirusaem-zobacz-skad/ar/c1-15264806

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/607-nowych-zakazen-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-to-druga-najwyzsza-ilosc-zobaczcie-skad-sa-chorzy-lista/ar/c1-15264788

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Dzienny raport o #koronawirus Wykaz zakażonych i wyzdrowiałych woj. W-M stan na 30 października godz. 10:30
594 zakażenia (8013)
83 wyzdrowienia (2652)
3 zgony (95)

https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/1322108484247265281Koronawirus. Niemal 600 przypadków na Warmii i Mazurach, najwięcej znów w Olsztynie
Data dodania: 2020-10-30 10:58:43, mjsA | A | A

Dziś (30 października) padły kolejne rekordy zachorowań na koronawirusa. W Polsce jest 21 629 nowych przypadków, a na Warmii i Mazurach – 594. Najgorzej sytuacja wygląda w Olsztynie, gdzie odnotowano najwięcej, bo aż 83 zakażenia.

W Polsce padł kolejny rekord. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarły 202 osoby, w tym 35 z nich nie miało chorób współistniejących. Dramatycznie jest także na Warmii i Mazurach, gdzie również odnotowano najwięcej zakażeń od początku pandemii:
83 Olsztyn;
73 powiat ostródzki;
51 powiat działdowski;
42 powiat olsztyński;
41 powiat ełcki;
37 Elbląg;
35 powiat olecki;
34 powiat iławski;
34 powiat bartoszycki;
32 powiat elbląski;
27 powiat nowomiejski;
24 powiat piski;
21 powiat mrągowski;
13 powiat węgorzewski;
11 powiat lidzbarski;
10 powiat braniewski;
10 powiat nidzicki;
8 powiat kętrzyński;
8 powiat giżycki

W regionie są nowe ogniska zakażeń: DPS Tolkmicko, DPS Woryny, DPS Markowskie, NZOD Lubawa.

Minionej doby zmarły 3 osoby:
mężczyzna lat 93, powiat działdowski, Szpital Elbląg;
mężczyzna lat 72, powiat działdowski, szpital Działdowo;
mężczyzna lat 75, powiat działdowski, szpital Elbląg

Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
(...)
https://www.olsztyn.com.pl/artykul,koronawirus-niemal-600-przypadkow-na-warmii-i-mazurach-najwiecej-w-olsztynie,30725.html

MAZOWSZE

Komunikat MPWIS z dnia 30 października 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 30 października 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:
liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 60 979/ (8 099)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 12 osób (3 osoby w izolatorium na terenie woj. śląskiego, 4 osoba na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, 4 osoby na terenie woj. łódzkiego, 1 osoba na terenie woj. dolnośląskiego).
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 5 918/ (1 129)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba):1 691/(164)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 738/ (31)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 19 804/(794)
**(dana przekazana do Ministerstwa Zdrowia na godzinę 9.00 na podstawie porannego raportu laboratorium)
** liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 48 790/ (3 416)
http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/komunikat-mpwis-z-dnia-30-pazdziernika-2020-r-przedstawiajacy-sytuacje-epidemiologiczna-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-zwi

=====

Wszystkich Świętych w czasie pandemii koronawirusa. Ekspert o tym, czego należy się obawiać
29 X

Uroczystość Wszystkich Świętych w 2020 roku nie będzie przypominała tych z lat poprzednich. Pandemia koronawirusa spowodowała, że nasze kontakty społeczne i swoboda poruszania się zostały ograniczone w znaczny sposób. Rząd może wprowadzić swoje obostrzenia również pod kątem nadchodzących Wszystkich Świętych. Profesor Maria Gańczak, wirusolog i ekspert ds. chorób zakaźnych, powiedziała, czego w czasie najbliższych 2-3 dni powinniśmy się obawiać. Zdaniem profesor, wcale nie chodzi o same wizyty na cmentarzu. - Będą podróże przez cały kraj, ludzie będą się gromadzić w domach. Będziemy częstowali się wzajemnie wirusem - wskazała profesor Gańczak.
https://wideo.wp.pl/wszystkich-swietych-w-czasie-pandemii-koronawirusa-ekspert-o-tym-czego-nalezy-sie-obawiac-6569907679295105v

Wiadomości  PILNE! Cmentarze będą zamknięte!
By red 30 października 2020

(...) Szef rządu mówił, że szybkie działania wiosną i latem dały nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale – jak zaznaczył – druga fala epidemii, która przyszła „zmiotła to poczucie” nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. „Wszyscy zdajemy sobie sprawę w całej Unii Europejskiej, wczoraj dyskutowałem o tym na Radzie Europejskiej, że ta druga fala jest groźniejsza od pierwszej, że trzeba bardzo szybko reagować” – powiedział premier.

„Na pewno też popełniono różne błędy, także my w Polsce popełniliśmy błędy, ale koncentrujemy się na tym, żeby zapewnić stabilność, żeby wrócić do jeszcze jak najlepszej przewidywalności zachorować, bo to ona jest tą główną determinantą, potem liczby miejsc w szpitalach i tego najsmutniejszego czynnika pandemii, czyli zgonów” – mówił Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, kiedy pandemia wywraca naszą rzeczywistość do góry nogami to musimy planować nie tylko na kilka dni naprzód, ale także myśleć o tym co za tydzień, co za miesiąc.

W najbliższą sobotę, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek zamknięte będą cmentarze – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi – podkreślił.

„Czekaliśmy z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać” – dodał premier na konferencji prasowej. (...)
https://tko.pl/64606,2020,10,30,pilne-cmentarze-beda-zamkniete
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-jest-decyzja-ws-cmentarzy-1-listopada-premier-o-nowych-obost,nId,4825252
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2020, 17:47 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #963 dnia: Październik 30, 2020, 23:54 »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #964 dnia: Październik 30, 2020, 23:55 »
Zamknięte cmentarze na 1 listopada. Nekropolie oblężone
OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK 30X

Ogłoszenie decyzji o zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych wywołało szybką reakcję. Polacy tłumnie ruszyli na cmentarze przed zamknięciem bram.

Zamknięte cmentarze - tego w dniu 1 listopada w historii III RP jeszcze nie było. Wszystko z powodu narastającej liczby zakażeń koronawirusem.Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego cmentarze będą zamknięte 31 października, 1 listopada - we Wszystkich Świętych, a także 2 listopada w Dzień Zaduszny.

Do zamknięcia bram cmentarzy pozostało więc tylko kilka godzin. Można było się spodziewać, że duża część Polek i Polaków, którzy jeszcze nie odwiedzili grobów, zaraz po wyjściu z pracy ruszy na cmentarze.

Tak właśnie się stało i problem dotyczy całej Polski. W sieci pojawiają się zdjęcia z nekropolii w całym państwie. "Koszalin tłumnie ruszył na cmentarz. Rząd, zamiast to rozplanować, właśnie wysłał seniorów na nocne bieganie po grobach" - napisał Błażej Papiernik, radny Rady Miasta Koszalin. (...)

Cmentarze zamknięte na 1 listopada. Gigantyczne korki

Zamknięte cmentarze na 1 listopada to także korki w miastach. Poprzez platformę #dziejesie otrzymaliśmy zdjęcie z Pruszkowa. Widzimy, że korek sięga co najmniej kilkudziesięciu samochodów.

Podobnie jest w innych miastach w Polsce. Widać to m.in. na zdjęciach z Lublina. "Pewnie ludzie pojechali zobaczyć, czy nikogo nie ma na cmentarzu. Korek na nowy cmentarz w Lubinie ma już ponad 1,5 kilometra" - napisał jeden z internautów.

"Mama pojechała zawieźć zakupy babci i ledwo udało się jej dojechać, bo takie korki. Wszyscy rzucili się na cmentarze. Żyję w państwie z kartonu, bo dosłownie wystarczyłoby, żeby ogłosili to tydzień temu i ludzie chociaż trochę by się rozłożyli, a tak to nawet różnicy nie ma" - zaznacza inna użytkowniczka Twittera.

By pomieścić wszystkich, wielu zarządców cmentarzy decyduje się na przedłużenie godzin otwarcia aż do północy z piątku na sobotę. Taka sytuacja ma miejsce chociażby w Gdyni, o czym informuje portal Trójmiasto.pl. Tak samo będzie w Warszawie na cmentarzu Powązkowskim i na Powązkach Wojskowych.

Cmentarze zamknięte na 1 listopada. Gigantyczne straty

Zamknięte cmentarze na Wszystkich Świętych to także duże problemy dla osób, które od lat zajmowały się sprzedażą chociażby kwiatów i zniczy pod bramami nekropolii.

- Nie rozumiem, dlaczego nam to zrobiono - mówi money.pl Jolanta Wyszomirska, sprzedawczyni kwiatów.

Kobieta dodała, że na decyzji rządu straci około trzy tysiące złotych. - To nie jest dla mnie mało, ale jestem producentem, więc nie mam najgorzej - zaznaczyła.

Straty poniosą także włodarze miejscy. "Zawsze można było jutro... Setki tysięcy wydaliśmy na organizację ruchu, dodatkowe kursy komunikacji publicznej, nie wspominając o przedsiębiorcach, którzy już się zaopatrzyli w znicze, kwiaty..." - napisała na Facebooku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W podobnym tonie wypowiedział się Rafał Trzaskowski. "1 mln zł kosztowało Warszawę przygotowanie komunikacji miejskiej i nowej organizacji ruchu na 1 listopada. Wydaliśmy setki decyzji na handel przedsiębiorcom, dla których to kluczowy dzień w roku. Od tygodni prosiliśmy o decyzję. A rząd dopiero teraz decyduje o zamknięciu cmentarzy. Kpina" - napisał prezydent Warszawy.
https://wiadomosci.wp.pl/zamkniete-cmentarze-na-1-listopada-nekropolie-oblezone-6570319008504512a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-trzaskowski-o-zamknieciu-cmentarzy-kpina-wydalismy-1-mln-zl-,nId,4825361

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-cala-rodzina-utracila-roczne-dochody-sprzedawcy-o-zamknieciu,nId,4825392

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-zamkniecie-cmentarzy-morawiecki-obiecuje-pomoc-dla-handlowco,nId,4825387

Angry women block traffic across Poland over abortion ban
By MONIKA SCISLOWSKA ASSOCIATED PRESS  OCT. 26, 20201:48 PM


Angered women's rights activists and their supporters block rush-hour traffic at a major roundabout on the fifth day of nationwide protests against recent court ruling that tightened further Poland's restrictive abortion law, in Warsaw, Poland, on Monday, Oct. 26, 2020. The court effectively banned almost all abortions. (AP Photo/Czarek Sokolowski)
(ASSOCIATED PRESS)


(...) The head of a doctors’ group, Dr. Andrzej Matyja, speaking on Radio Zet, criticized the ruling’s timing during the pandemic, saying it amounted to an “irresponsible provoking of people to rallies” where social distancing cannot be maintained.

Poland’s conservative leaders have also come under criticism from professors at Krakow’s reputed Jagiellonian University who said that announcing such a ruling during a pandemic was an “extreme proof of a lack of responsibility for people’s lives.” (...)
https://www.sandiegouniontribune.com/news/nation-world/story/2020-10-26/womens-groups-plan-more-protests-over-poland-abortion-law

Kataryna: "Przekleństwa służą do wyrażania emocji, ale trudno je traktować jako postulat" [OPINIA]
KATARYNA 30 X

Kiedy w kraju emocje wokół orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z powodu wad płodu sięgają zenitu i na ulice wychodzą tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy osób, nie możemy zapominać o kryzysie koronawirusowym. Tylko w czwartek zakażonych zostało ponad 20 tysięcy osób. Zdaniem immunologa Pawła Grzesiowskiego protesty są uzasadnione. Czy uzasadnione jest natomiast, by narażać siebie i innych?

Dr Paweł Grzesiowski: - Zdecydowana większość protestujących ma maseczki. Spacer zwiększa bezpieczeństwo, ale bycie na ulicy, na demonstracjach to ryzyko. Podejmowane w imię większej sprawy. Człowiek może ryzykować swoje bezpieczeństwo, gdy zagrożone są prawa.

Tak lekarz, który jeszcze dwa tygodnie temu nawoływał do zamknięcia na Wszystkich Świętych cmentarzy, aby zapobiec wzrostowi zakażeń, usprawiedliwiał wczoraj w TVN24 przyjęcie przez protesty takiej formy, która w oczywisty sposób znacznie zwiększa ryzyko zakażenia siebie i zakażania innych. Zwłaszcza że nie wszyscy maseczki noszą, maseczki nie zawsze chronią, a zalecanego dystansu też na zdjęciach z demonstracji nie widać.

14 października, kiedy dr Grzesiowski nawoływał do zamknięcia cmentarzy, dzienna liczba zakażeń wyniosła 6 526. Wczoraj, kiedy przekonywał, że "człowiek może ryzykować swoje bezpieczeństwo, gdy zagrożone są prawa", oficjalna dzienna liczba zakażonych przekroczyła już 20 000, a faktyczna - zdaniem Grzesiowskiego - mogła wynieść nawet 200 tysięcy. Tym bardziej szkoda, że doktor nie pomyślał, że "można ryzykować bezpieczeństwo, gdy zagrożone są prawa", właśnie dlatego, że padły z ust lekarza, mogą zostać odebrane jako bagatelizowanie wpływu formy protestu na to, czy jak jutro kogoś z nas dopadnie koronawirus, będzie nas jeszcze gdzie położyć.

Bo człowiek może, owszem, ryzykować swoje bezpieczeństwo, ale kto lepiej niż lekarz wie, że akurat w tej sytuacji ryzykuje przy okazji bezpieczeństwo każdej osoby, z którą się przez kolejne dwa tygodnie zetknie. Na przykład na cmentarzu, bo rząd, zdaje się, nie ma odwagi cmentarzy zamknąć, choć zwłaszcza teraz taka decyzja wydaje się oczywista. Nie ma możliwości ograniczenia samych protestów, więc przynajmniej powinno się ograniczyć wszystkie inne okazje do roznoszenia wirusa, zwłaszcza jeśli w tym przypadku ograniczenie nie spowoduje żadnych wymiernych strat dla obywateli i państwa.(...)
https://opinie.wp.pl/kataryna-przeklenstwa-sluza-do-wyrazania-emocji-ale-trudno-je-traktowac-jako-postulat-opinia-6569943046974240a

Pawel Grzesiowski @grzesiowski_p 8:23 AM · 30 paź 2020
W związku z próbą upolitycznienia mojej wypowiedzi na temat protestów, jako lekarz podkreślam ich ryzyko, bo w tłumie zawsze istnieje szansa przeniesienia wirusa, ale zmniejszają ją maski, świeże powietrze, dystans. W USA protesty nie wpłynęły na pandemię
https://twitter.com/grzesiowski_p/status/1322076635923963905

Koronawirus w Polsce. Jak nie zakazić się podczas protestów? Wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska podpowiada
Tatiana Kolesnychenko 29 X

W całym kraju trwają protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który zdelegalizował aborcję w przypadku letalnych wad płodu. Czy tłumy na ulicach spowodują gwałtowny przyrost chorych na COVID-19? Eksperci są w tej kwestii podzieleni, jednak nikt nie mówi protestującym "rozejdźcie się". Wręcz przeciwnie - wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska radzi, jak zminimalizować ryzyko zakażenia podczas przebywania w tłumie.

1. Czy strajk kobiet stanowi niebezpieczeństwo epidemiologiczne?

Pandemia koronawirusa w Polsce nabrała niespotykanego dotąd tempa, bo od kilku dni obserwujemy stały wzrost zakażeń koronawirusem. Z raportu Ministerstwa Zdrowia, który został opublikowany 29 października wynika, że w ciągu ostatniej doby zakażenie zostało wykryte u ponad 20,1 tys. osób. Z powodu COVID-19 zmarło 301 osób.

Eksperci podkreślają jednak, że nie można łączyć przyrostu zakażeń w ostatnich dniach z protestami, ponieważ minęło jeszcze zbyt mało czasu. Okres wylęgania się choroby to ok. 7 dni, a czas oczekiwania na wynik testu w Polsce to kolejne 3-5 dni. Więc jeśli dojdzie do zwiększenia liczby zakażeń, to będzie to widoczne w statystykach dopiero na początku listopada. Czy protesty na ulicach Polski stanowią duże zagrożenie epidemiologiczne? Co do tego nawet eksperci nie są zgodni.

- Niestety, protesty wpłyną na sytuację epidemiologiczną w kraju. Nawet biorąc pod uwagę, że protestujący naprawdę starają się zachowywać bezpieczeństwo - utrzymują dystans i noszą maseczki, jest to duże zgromadzenie, które wiąże się z ryzykiem. Trzeba powiedzieć, że ktoś, kto sprowokował te protesty, poprzez podejmowanie kontrowersyjnych decyzji w szczycie pandemii, ponosi za to odpowiedzialność - uważa dr Paweł Grzesiowski, epidemiolog i ekspert ds. walki z COVID-19 Naczelnej Izby Lekarskiej.

- Jako kobieta popieram protesty i uważam, że te zgromadzenie są po prostu konieczne. Jako wirusolog uważam, że protesty niekoniecznie mogą stanowić zagrożenie. Ruch protestujących odbywa się płynnie i co najważniejsze - na świeżym powietrzu. Przykładowo w maju w USA w wielu miastach odbywały się duże demonstracje. Wówczas epidemiolodzy również obawiali się wzrostu liczby zakażeń. Jednak okazało się, że statystyki pozostały niezmienne. Tłumaczenie tego jest proste - ludzie, mimo że przebywali w tłumie, ciągle się przemieszczali na wolnym powietrzu, więc ryzyko zakażenia okazało się niewielkie. Jak będzie w Polsce? To dopiero pokaże czas - tłumaczy wirusolog i immunolog, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

2. Jak nie zakazić się koronawirusem w tłumie?

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska ma kilka rad dla osób protestujących, jak będąc w tłumie ograniczyć ryzyko zakażenia. Po pierwsze, jest to zasada DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka.

- Rzecz jasna w tłumie możemy mieć problem z ciągłym utrzymaniem dystansu od innych ludzi. Dlatego kategorycznie trzeba pilnować prawidłowego zakrywania ust i nosa - podkreśla prof. Szuster-Ciesielska.

Oznacza to, że przed włożeniem maseczki musimy zdezynfekować ręce, później sprawdzić, czy dokładnie przylega do twarzy. Zdaniem wirusolog, nie należy dotykać maseczki podczas jej noszenia, a jeśli tak się stało, warto od razu zdezynfekować ręce.

- Podczas protestów noszenie maseczki może być uciążliwe, bo od okrzyków czy rozmowy szybko ulega zawilgotnieniu. Niestety, wilgoć sprzyja drobnoustrojom. Dlatego radzę, aby protestujący mieli ze sobą zapasowe maseczki, a najlepiej kilka. Warto je zmieniać, jak tylko zawilgotnieją - opowiada Szuster-Ciesielska. - Jeśli ktoś jest w stanie, to można nosić podwójne maseczki, które dadzą większą ochronę - dodaje.

Jak podkreśla ekspertka, warto często dezynfekować ręce za pomocą wirusobójczego płynu lub chusteczek nasączonych takim środkiem. Dodatkowo można założyć okulary czy przyłbicę, które zapobiegną ryzyku zakażnia poprzez oczy.

3. Koronawirus. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk?

Niemal w każdej drogerii i aptece mamy pełny wybór środków odkażających do rąk - spraye, żele, chusteczki oraz płyny. Od chwili rozpoczęcia epidemii koronawirusa w Polsce te produkty są eksponowane na najbardziej widocznych miejscach albo nawet reklamowane jako "ochrona przed zakażeniem". W rzeczywistości większość tych produktów to zwykłe kosmetyki.

Wyjątek stanowią jednak produkty, na których opakowaniu widnieje numer pozwolenia na obrót produktem biobójczym wydany przez Urząd Rejestracji Produktów Biobójczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Leczniczych (URPBWMiPL) oraz informacja o działaniu wirusobójczym.

- Na etykiecie należy przede wszystkim szukać numeru pozwolenia gwarantującego, że dany preparat jest skuteczny w zakresie opisanym na opakowaniu, a także informacji o działaniu wirusobójczym i odwołania się do odpowiedniej normy EN. Co bardzo ważne, producent tego typu środków zatwierdza treść etykiety w urzędzie (URPBWMiPL) i nie może jej zmieniać na potrzeby realizacji swoich celów marketingowych ani z żadnego innego powodu – tłumaczy dr Waldemar Ferschke, epidemiolog z Mediseptu.

Zdaniem ekspertów, środek dezynfekcyjny, który będzie zabijać wirusy w tym SARS-CoV-2, musi zawierać min. 60 proc. alkoholu, podczas gdy żele antybakteryjne (tzw. kosmetyki antybakteryjne) zawierają mniej niż 50 proc. Jeśli zawartość alkoholu nie jest wyraźnie podana, można ją ocenić na podstawie kolejności wymienienia składników na etykiecie. Jeśli jako pierwszy składnik jest podana woda, a jako następny alkohol, to jego zawartość będzie mniejsza niż 50 proc.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-wirusolog-prof-agnieszka-szuster-ciesielska-radzi-jak-nie-zakazic-sie-podczas-protestow

GIS: "to, co teraz się dzieje na polskich ulicach to zagrożenie dla zdrowia"
29 Października 2020, 16:39

Rozmaite wydarzenia w sferze publicznej nie powinny odwracać naszej uwagi od trwającej epidemii.  Nie  możemy zapominać, że ważą się teraz losy tysięcy ludzi, ich zdrowie i życie - wskazuje Główny Inspektor Sanitarny w komunikacie.

GIS, w opublikowanym w piątek komunikacie przypomina, że "za każdą statystyką kryją się konkretne osoby". -To są nasi rodzice, dziadkowie, ale również osoby  młode, obciążone rozmaitymi chorobami- czytamy.

Przedstawiciele sanepidu podkreślają, że "nikt nie może być pewny przebiegu zakażenia" a  "tworzenie zgromadzeń, na których nie jest możliwe zachowanie wymagań sanitarnych może doprowadzić do lawinowego wzrostu zachorowań".

Główny Inspektor Sanitarny tym samym zwrócił się do uczestników protestów "o rozważenie innych metod wyrażania swoich poglądów".

To, co teraz się dzieje na polskich ulicach to zagrożenie dla zdrowia publicznego, zagrożenia dla  zdrowia nas wszystkich. Jako lekarz, proszę aby nie lekceważyć nawet drobnych objawów infekcyjnych, stosować autoizolację, a gdy to konieczne, korzystać z pomocy medycznej - czytamy na stronie GIS.
https://www.politykazdrowotna.com/66214,gis-apeluje-o-rozwazenie-innych-form-protestu
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2020, 17:47 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #965 dnia: Październik 30, 2020, 23:55 »
Dr Zaczyński: Trzeba pamiętać, by wizyta na cmentarzu nie była naszą ostatnią
Opracowanie: Karol Pawłowicki,Maciej Nycz 30 października (08:02)

"Nie wybieram się w tym roku na cmentarz. Trzeba pamiętać o tym, żeby wizyta na cmentarzu w tym roku nie była naszą ostatnią wizytą jako odwiedzający. Bo to spore narażenie" - mówi wicedyrektor ds. medycznych szpitala MSWiA w Warszawie dr Artur Zaczyński, który odpowiada za budowę szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. "Tego wroga nie widzimy, on jest niewidoczny" - dodaje zalecając zachowanie szczególnych środków ostrożności. (...)


Dr Artur Zaczyński/ Radek Pietruszka /PAP

(...)
Co pan powie tym, którzy dzisiaj wybierają się na protesty? Ja rozumiem, że sprawa jest na nich bardzo ważna, paląca i stąd potrzeba protestowania. Co pan im jako lekarz powie? Bo to jednak kilkadziesiąt tysięcy ludzi się zapowiada z wizytą w Warszawie z kolei.

Nie mam zdania na ten temat jako lekarz. Bardzo się obawiam transmisji. Głównie panie redaktorze to jest tak, że zawsze się wcześniej spotykamy w jakichś zamkniętych pomieszczeniach, rozmawiamy ze sobą organizując ewentualne wyjście grupy. I pytanie czy są zachowane szczególne środki ostrożności pod względem epidememicznym. Czy mamy maseczki i naprawdę zachowujemy ten dystans. Bo to jest podstawa. Bo możemy chodzić po ulicy w maseczkach. Ale jeżeli się spotykamy w węższych gronach i zdejmujemy te maseczki czy wspólnie spożywamy posiłki, czy przebywamy w pomieszczeniu dłużej niż 15 minut z osobą zakażoną, to niestety szansa transmisji jest olbrzymia. W tym momencie w tym momencie, mimo że chodzimy po dworze w maseczkach, możemy transmitować dalej. Tutaj jest właśnie ten problem. My tego wroga nie widzimy, ponieważ ten wróg jest niewidoczny.
https://www.rmf24.pl/fakty/news-dr-zaczynski-trzeba-pamietac-by-wizyta-na-cmentarzu-nie-byla,nId,4823231

Koronawirus w Polsce. 2 wolne respiratory na Mazowszu. Prof. Simon: jako lekarze już musimy dokonywać wyborów, kogo podłączyć, a kogo nie
Tatiana Kolesnychenko 30 X

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce zaczyna przybierać dramatyczny charakter. Po czterech dniach rekordowych dziennych liczb zakażeń koronawirusem w województwie mazowieckim zostały tylko 2 wolne respiratory. Co to oznacza? - Niestety część osób, dla których nie będzie miejsca pod respiratoram, po prostu umrze - mówi w rozmowie z abcZdrowie prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

1. 2 wolne respiratory na Mazowszu

Z raportu Ministerstwa Zdrowia, opublikowanego 30 października wynika, że ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 21,6 tys. osób. Najszybszy przyrost zakażeń jest właśnie w woj. mazowieckim, gdzie odnotowano nowych 3416 przypadków. Szpitale już od kilku tygodni alarmowały, że zaczyna brakować łóżek dla osób z COVID-19.

Teraz na oficjalnej stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego opublikowano dane, z których wynika, że na 160 respiratorów zajętych jest 158. Wynika z tego, że na całe Mazowsze wolne są tylko dwa respiratory. Natomiast na 2445 łóżek zajętych jest 1845 (stan na 29 października br.).

Czy to oznacza właśnie załamanie systemu opieki zdrowotnej? Zdaniem prof. Krzysztofa Simona sytuacja jest dramatyczna, ale nie jest to jeszcze kres możliwości systemu.

- Do załamania dojdzie, kiedy dziennie będziemy mieć ok. 30 tys. zakażeń. Na razie w niektórych województwach jeszcze są rezerwy. Niestety, w regionach bardziej obciążonych lekarze muszą dokonywać ciężkich wyborów. Na Śląsku właśnie w ten sposób wygląda sytuacja. Ja już muszę podejmować te decyzje - opowiada prof. Simon. - Nigdy nie możemy mieć 100 proc. pewności, że dany pacjent przeżyje podłączenie pod respirator czy nie. Niestety, teraz osoby z wielochorobowością, powyżej 80 roku życia, którzy nie rokują, nie kwalifikuję do respiratora. Jest to wbrew temu, czego się uczyłem w Polsce i Europie. Dla mnie jest to postępowanie tragiczne, ale po prostu nie mam innego wyboru - opowiada profesor.

2. Wojsko do pomocy w szpitalach?

- Niestety część osób, dla których nie będzie miejsca pod respiratorami, po prostu umrze. A czy nie tego właśnie spodziewaliśmy się? - pyta retorycznie prof. Simon. - Wiedzieliśmy, że nadejdzie druga fala epidemii, że restrykcje poluzowano gwałtowne i nieroztropne, że ludzie nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. W ciągu czterech miesięcy można było przygotować szpitale i respiratory. Nic z tego nie zostało zrobione. Więc to musiało tak się skończyć - opowiada prof. Simon. - Teraz rząd próbuje nadrobić zaległości, ale nie da się tego zrobić tak łatwo w warunkach masowej epidemii - podkreśla.

Prof. Simon odniósł się również do informacji, że wojsko zostanie ściągnięte do pomocy medykom.

- Jest to w pewnym sensie wojna z niewidzialnym wirusem. Niestety, w niektórych przypadkach zmienia się ona w walkę części obozu władzy ze społeczeństwem - uważa prof. Simon. - Nie wiem komu ma służyć powoływanie jednostek obrony terytorialnej. W szpitalach mogą oni się przydać jako noszowi i pomocnicy pielęgniarek, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przeszkoleni. Ale czy tak się stanie i czy będą przestrzegali ścisłego reżimu sanitarnego? Tego nie wiemy. Pewne jest, że nigdy nie będą oni w stanie zamienić wykwalifikowany personel - podkreśla prof. Krzysztof Simon.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-2-wolne-respiratory-na-mazowszu-prof-simon-jako-lekarze-juz-musimy-dokonywac-wyborow-kogo-podlaczyc-a-kogo-nie

Do połowy listopada Polska ma przedstawić plan masowych szczepień na Covid-19
Katarzyna Szymańska-Borginon 30 października (16:15)

Polska do połowy listopada ma przedstawić plan masowych szczepień na Covid-19 – ustaliła nasza dziennikarka Katarzyna Szymanska-Borginon. Na razie nie ma konkretnego terminu dostaw potencjalnych szczepionek, chociaż szefowa KE sugerowała niedawno, że dostawy szczepionki mogą się zacząć na początku kwietnia. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-do-polowy-listopada-polska-ma-przedstawic-plan-masowych-szcz,nId,4825309

Premier: Szczepionka na Covid-19 możliwa już w styczniu
Opracowanie: Adam Zygiel 30 października (16:26)

Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na Covid-19 już w styczniu 2021 roku dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują: seniorów i pracowników służb medycznych - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że szczepienia będą na zasadzie dobrowolności. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-premier-szczepionka-na-covid-19-mozliwa-juz-w-styczniu,nId,4825342

Minister zdrowia ogłosił zmiany w kwarantannie. Zmiany także w tesowaniu
Opracowanie: Sara Bounaoui 30 października (16:44)

Chcemy, by współdomownicy osoby, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Według piątkowych zapowiedzi, nastąpią też zmiany w testowaniu - testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-minister-zdrowia-oglosil-zmiany-w-kwarantannie-zmiany-takze-,nId,4825355

Koronawirus. Rząd zamyka cmentarze. Nowe obostrzenia w Polsce [NA ŻYWO]
30 października

15:25 ŚLĄSK
Katowice, Pyrzowice i Bielsko-Biała - to miejscowości w Śląskiem, gdzie powstaną tymczasowe szpitale polowe. Do końca tygodnia ma być sfinalizowana umowa ws. stworzenia pierwszej takiej placówki z zarządcą Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.Tę lokalizację szpitala potwierdzono już 21 października. Prace jednak jeszcze się nie rozpoczęły - trwają nadal ustalenia z zarządcą tego obiektu targowo-konferencyjnego. Według rzeczniczki wojewody śląskiego Aliny Kucharzewskiej, umowa powinna zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu.

14:15 MAZOWSZE
50 respiratorów z Agencji Rezerw Materiałowych trafi do szpitali na Mazowszu. Te informacje w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie potwierdził Michał Dobrołowicz.

Urządzenia z Agencji Rezerw Materiałowych do końca tygodnia zostaną dostarczone do szpitali m.in. w Warszawie, Radomiu i Siedlcach.

Według danych, które otrzymał nasz reporter, baza wolnych respiratorów - dzięki zapasom, które są w szpitalach - w ostatnich godzinach po interwencjach zwiększyła się z 2 do 9. Na całym Mazowszu jest teraz 167 urządzeń przeznaczonych dla osób chorujących na Covid-19.

Najbliższy weekend i początek przyszłego tygodnia - według planów - mają przynieść zwiększenie liczby tych urządzeń w całej bazie szpitalnej na Mazowszu.

13:48 ZAKAŻENIA W SANEPIDZIE
"22 spośród 30 pracowników sanepidu w Ostrowie Wielkopolskim, którzy bezpośrednio zajmowali się koronawirusem, są na zwolnieniach lekarskich" - poinformował w piątek dyrektor ostrowskiego sanepidu Tadeusz Biliński. W tej chwili brakuje osób do pracy - dodał.

"Oczywiście związane jest to z koronawirusem. Dwie osoby już wiedzą, że są chore, następne mają objawy koronawirusowe, niektóre z nich są tak chore, że nawet nie są w stanie pojechać na wymaz, część ma typowe objawy koronawirusowe, ale nie chce się zbadać. Natomiast część pracowników, widząc, co się dzieje, wzięły opiekę na dziecko" - powiedział dyrektor sanepidu w Ostrowie Wlkp. Tadeusz Biliński.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-rzad-zamyka-cmentarze-nowe-obostrzenia-w-polsce-,nId,4824669

https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-bedzie-wiecej-tymczasowych-szpitali-ustalil-money-pl-6570184220953376a.html

https://www.money.pl/gospodarka/nowe-obostrzenia-wazna-konferencja-premiera-6570171030493888a.html

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/gospodarka/news-rz-pracodawca-nie-moze-nakazac-pracy-podczas-kwarantanny,nId,4824805

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-panstwowi-giganci-maja-zbudowac-dodatkowe-szpitale-tymczasow,nId,4824867

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ustawa-covidowa-zablokowana-w-sejmie,nId,4825058

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-kwarantanna-sam-musisz-powiadomic-szefa-sprawdz-jak-to-zrobi,nId,4825074

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/gospodarka/news-protest-przewoznikow-w-warszawie-za-chwile-nas-nie-bedzie,nId,4825103
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2020, 01:25 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #966 dnia: Październik 30, 2020, 23:56 »
Zmarł zakażony proboszcz. Sanepid poszukuje uczestników nabożeństw
Autor Mirosław Haładyj środa, 28 października 2020 19:26

Proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Trzcińsku Zdroju kilka dni temu trafił na OIOM. Zakażonego ks. kanonika nie udało się jednak uratować.

Sanepid w Gryfinie prosi o kontakt wiernych, którzy spowiadali się w kościele w Trciańsku-Zdroju lub uczestniczyli we mszach od 14 do 17 października o godzinie 18 oraz 18 października o 9 rano w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a także 18 października o godzinie 11 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w m. Gogolice.
Inf.: Radio Szczecin
https://glos24.pl/zmarl-zakazony-ksiadz-sanepid-poszukuje-uczestnikow-nabozenstw

Zmarł zakażony koronawirusem biskup. Działacz „Solidarność” miał 62 lata
Autor Mirosław Haładyj  29 października 2020 08:06Duchowny zmarł we wtorek, 27 października w szpitalu w Łańcucie.

Biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie, Jan Niemiec od dwóch tygodni ciężko przechodził zakażenie koronawirusem. Zmarł w szpitalu w Łańcucie 27 października w wieku 62 lat.

Jan Niemiec przyszedł na świat 14 marca 1958 roku w Kozłówku koło Strzyżowa. Studiował w rzeszowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, gdzie w 1980 roku współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów. W czasach studenckich uczestniczył w spotkaniach Duszpasterstwa Akademickiego „Wieczernik”. Następnie, w latach 1981-1982 pracował jako nauczyciel w Kozłówku. Tam był założycielem i przewodniczącym KZ NSZZ „Solidarność”. W 1982 roku został zatrzymany za rozwieszanie plakatów solidarnościowych.

W latach 1987-1989 pełnił funkcję wikariusza u kapelana „Solidarności”, księdza Edwarda Frankowskiego w Stalowej Woli. W 1988 r. podczas strajku w Hucie Stalowa Wola odprawiał msze święte i wygłaszał homilie dla strajkujących robotników. Od 1992 roku był wykładowcą w Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim, a w 2001 roku objął funkcję rektora. 21 października 2006 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej. Święcenia biskupie przyjął 8 grudnia 2006 r.

Testament dla wszystkich wierzących

Grzegorz Górny w swoim artykule na portalu wpolityce.pl o biskupie Niemcu napisał:

Biskup Jan Niemiec zatelefonował do mnie ciężko chory tuż przed zabraniem go do szpitala. Prosił, bym napisał i przekazał ludziom, że cierpienie ma wielki zbawczy sens. Dziś ludzie uciekają przed cierpieniem, tak jakby było to największe zło na świecie, a nie widzą w tym łaski danej przez Boga. Jaką mają pewność, że nie jest to krzyż, o którego niesieniu mówił Chrystus?

Dziwił się, że są katolicy, którzy mogą popierać prawo dopuszczające aborcję na dzieciach niepełnosprawnych. Mówił, że w takim razie nie zrozumieli oni nic z Ewangelii, nie pojęli tajemnicy krzyża, która stanowi centrum zbawienia. Kto twierdzi, że nie można ludzi narażać lub skazywać na cierpienia z powodu pojawienia się chorego dziecka, nie myśli jak prawdziwy chrześcijanin, ale prezentuje mentalność pogańską.

Pytał: jakie ktoś dał prawo człowiekowi, by zabierał bliźniemu możliwość otrzymania krzyża od Chrystusa? Jakie prawo ma katolik, by dopuszczać w ogóle samą możliwość odebrania komuś krzyża, który może stanowić dla tamtego jedyną drogę do zbawienia? Przecież kto nie bierze swego krzyża, nie jest godzien Chrystusa. A czy ktoś, kto nie dopuszcza, aby inny wziął swój krzyż, jest Go godzien?

Są tacy katolicy, którzy mówią, że takiego heroizmu można wymagać tylko od osób głęboko wierzących, ale nie od tych, którzy są daleko od Kościoła. Tacy ludzie mówią, że sami nigdy nie dokonaliby aborcji dziecka niepełnosprawnego, ale nie można zmuszać do tego matek, które znalazły się w takiej sytuacji. A czy ci ludzie mają pewność, że dzięki takiemu dopuszczonemu przez Boga cierpieniu dusze tych matek nie uszlachetnią się i nie zbliżą do Jezusa?

Alternatywa tutaj jest tylko jedna: grzech śmiertelny pociągający za sobą ryzyko wiecznego potępienia. Często dokonana aborcja zatwardza serce człowieka w taki sposób, że nie jest w stanie przyjąć późniejszych łask od Boga. Czy tacy ludzie nie rozumieją, że narażają innych na wieczne cierpienia w piekle tylko dlatego, że chcieli uniknąć cierpienia tu na ziemi?

Jak postąpiłby Chrystus na naszym miejscu? Czy popierałby istnienie prawa dopuszczającego zabijanie dzieci tylko dlatego, że są chore? Każdy, kto twierdzi, że Jezus zgodziłby się na takie prawo, winien jest bluźnierstwa. Każdy, kto zgadza się na istnienie takiego prawa, zaciąga winę wobec Boga.

Biskup zacytował mi jeszcze fragmenty z „Dzienniczka” Siostry Faustyny, podając do zanotowania konkretne numery jej zapisków. Były to słowa, jakie skierował do świętej mistyczki Jezus:
"Córko Moja, wiedz o tym, że jeżeli ci daję odczuć i głębiej poznać Moje cierpienia, jest to łaska Moja; ale kiedy doznajesz zaćmienia umysłu, a cierpienia twoje są wielkie, wtenczas bierzesz żywy udział w Mojej męce i upodabniam cię zupełnie do siebie; twoją jest rzeczą poddawać się woli Mojej, więcej w tych właśnie chwilach aniżeli kiedykolwiek…" (Dz. 1697)

"Jedna jest cena, za którą się kupuje dusze – a tą jest cierpienie złączone z cierpieniem Moim na krzyżu. Miłość czysta rozumie te słowa, miłość cielesna nie pojmie ich nigdy." (Dz 324)

Jakie wobec tego mamy prawo odbierać drugiemu człowiekowi przyjęcie cierpienia, które może być ofiarowane w intencji zbawienia innych? Z „Dzienniczka” Siostry Faustyny wiemy, że poprzez przyjęcie Krzyża, który dał jej Chrystus, uratowała ona od wiecznej męki w piekle wiele dusz.

Święty Paweł z Liście do Kolosan pisał:
"Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony w moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół."

Kto ma pewność, że dopuszczając grzech aborcji, nie zamyka przed innymi możliwości cierpienia wstawienniczego, a tym samym uratowania wielu ludzi od wiecznego potępienia? Jeżeli ktoś ma taką pewność, to ma odwagę uważać się za mądrzejszego od samego Boga.

Biskup Jan Niemiec wiedział, że takie argumenty nie trafią do ludzi niewierzących, ale kierował je do katolików. Według niego, stoimy teraz przed prawdziwym, a nie teoretycznym sprawdzianem, czy jesteśmy godni Chrystusa. Teraz nadszedł prawdziwy czas próby.

Biskup Jan bardzo mnie prosił, żebym to wszystko spisał. Pragnął, żeby przeczytało te słowa jak najwięcej katolików w Polsce i na Ukrainie.

Po rozmowie przesłał mi jeszcze SMS:
"Wchodząc z dziękczynieniem świadomie i dobrowolnie w cierpienie z Miłości, wchodzimy w Obecność Misterium Pana Boga i Świętych. Dziękuję Wam Drogie Dzieci Boże. Błogosławię i pamiętam w modlitwie".

Niedługo potem odszedł z tego świata. Umarł tak, jak żył. Jak święty człowiek. Nie wiem, w jakiej intencji ofiarował swoje cierpienia przed śmiercią, ale domyślam się.

PS. Wielka prośba do wszystkich katolików w Polsce i na Ukrainie. Pokornie proszę, by wypełnić ostatnią wolę biskupa Jana Niemca i rozesłać ten tekst do wszystkich osób wierzących.
https://glos24.pl/zmarl-zakazony-koronawirusem-biskup-dzialacz-solidarnosc-mial-62-lata

Koronawirus w Polsce. Nie żyje Ryszard Miazek. Był prezesem TVP i Polskiego Radia
OPRAC. KRYSTIAN WINOGRODZKI 30 X

W wieku 75 lat zmarł Ryszard Miazek. W przeszłości był prezesem zarządu Telewizji Polskiej. Kierował również Polskim Radiem. Przyczyną jego śmierci było zakażenie koronawirusem.


Koronawirus. Polska. Zmarł Ryszard Miazek (Facebook)

Ryszard Miazek nie żyje. Polski ekonomista i publicysta zmarł w wieku 75 lat z powodu zakażenia koronawirusem - informuje branżowy portal wirtualnemedia.pl. Z COVID-19 zmaga się także jego żona, która obecnie znajduje się w szpitalu.

Miazek był politykiem ZSL, a potem PSL. W 1992 roku pełnił funkcję rzecznika prasowego rządu Waldemara Pawlaka. W 2007 roku został wybrany jako senator z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2018 z powodzeniem ubiegał się o mandat radnego sejmiku mazowieckiego

Koronawirus. Polska. Zmarł Ryszard Miazek

W latach 1996-1998 Miazek był prezesem zarządu TVP. Przed objęciem tej funkcji przez trzy lata był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z kolei w latach 2000-2002 kierował Polskim Radiem. W 2002 w uznaniu za "wybitne zasługi dla radia publicznego" otrzymał nagrodę Złoty Mikrofon, która została wtedy przyznana po raz pierwszy w historii.

Miazek pełnił również funkcję redaktora naczelnego pisma "Wieś i Państwo" i "Zielonego Sztandaru" oraz kwartalnika "Kultura Wsi". Był też komentatorem "Rzeczpospolitej". W 2014 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ostatnich latach piastował funkcję kierownika działu naukowo-oświatowego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
Źródło: wirtualnemedia.pl
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-nie-zyje-ryszard-miazek-byl-prezesem-tvp-i-polskiego-radia-6570230661790496a

Wiceprezydent Opola zakażony koronawirusem. Ponad 20 pozytywnych testów na COVID-19 wśród pracowników urzędu miasta
Piotr Guzik 29 październikaWiceprezydent Opola zakażony koronawirusem. Ponad 20 pozytywnych testów na COVID-19 wśród pracowników urzędu miasta

23 - tyle osób zatrudnionych we wszystkich wydziałach urzędu miasta Opola otrzymało pozytywne wyniki testów na koronawirusa. Na COVID-19 choruje wiceprezydent Maciej Wujec.To kolejne zakażenie we władzach miasta.

Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza, informuje, że wiceprezydent Maciej Wujec przebywa na zwolnieniu chorobowym do końca października.

- Choroba ma przebieg łagodny. O tym, kiedy będzie mógł wrócić do pracy, zdecyduje lekarz - wskazuje.

To kolejny przypadek zakażenia koronawirusem we władzach Opola. Kilka tygodni wcześniej COVID-19 wykryto u Grzegorza Marcjasza, sekretarza urzędu miasta. Zdążył już wrócić do zdrowia i do pracy.

Katarzyna Oborska-Marciniak wskazuje, że według stanu na środę (28 października), na zwolnieniu spowodowanym zakażeniem koronawirusem przebywają 23 osoby spośród ponad 600 zatrudnionych w urzędzie.

- To nie tylko zakażenia w ratuszu, ale mówimy o całym urzędzie, o wszystkich jego wydziałach. Jak do tej pory nie ma przypadków COVID-19 w wydziałach obsługowych - mówi pani rzecznik.

Katarzyna Oborska-Marciniak informuje, że obecnie około 1/3 pracowników ratusza pracuje obecnie zdalnie. - Pracujemy hybrydowo, a w wydziałach jesteśmy podzieleni i zmieniamy się w pracy stacjonarnej. Przy wejściu do budynku mierzone są temperatury, prowadzona jest dezynfekcja. Pomieszczenia po osobach, które chorują, są w całości dezynfekowane przez specjalistyczną firmę - opisuje.
https://opole.naszemiasto.pl/wiceprezydent-opola-zakazony-koronawirusem-ponad-20/ar/c1-7971507

Koronawirus. Ojciec Leon Knabit zakażony
OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK 30 X

Koronawirus. Ojciec Leon Knabit jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. Znany i powszechnie lubiany benedyktyn z Tyńca trafił do szpitala.


Koronawirus. Ojciec Leon Knabit zakażony (Facebook.com, Fot: o. Leon Knabit)

Koronawirus. Ojciec Leon Knabit zakażony

Zakażony koronawirusem jest także ojciec Leon Knabit - znany, lubiany i najstarszy mieszkaniec opactwa benedyktynów w Tyńcu.

"Obecnie przebywa na oddziale zakaźnym jednego z krakowskich szpitali. Jego stan jest stabilny i nie budzi niepokoju" - czytamy w oświadczeniu opactwa w Tyńcu.

Benedyktyni dodają jednak, że ojciec Leon Knabit ma pewne objawy zakażenia koronawirusem. "W związku z wystąpieniem u niego niektórych objawów COVID-19 bardzo prosimy wszystkich o modlitwę o szybki powrót do zdrowia" - apelują zakonnicy.

Jednocześnie opactwo w Tyńcu podkreśla, że przez ostatnie siedem dni ojciec Leon Knabit "nie miał kontaktu z nikim spoza wspólnoty".

Koronawirus. Ojciec Leon Knabit zakażony. Opactwo w Tyńcu na kwarantannie

W związku z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem u wiekowego benedyktyna, opactwo w Tyńcu udaje się na kwarantannę. Ta ma potrwać 10 dni i zakończy się 9 listopada. "Obejmuje ona zasadniczo teren klauzury klasztornej. W związku z tym w kościele opactwa nie będzie odbywać się Liturgia godzin; nie będzie też odprawiana w kościele msza naszej wspólnoty o 6:30" - informują benedyktyni.

Za odprawienie wieczornej liturgii w kościele przynależącym do opactwa w Tyńcu będzie odpowiadał ojciec Wojciech Wójtwicz. Mnich nie będzie przebywał z innymi zakonnikami. Sam nie miał z nimi kontaktu od blisko 12 dni.

Koronawirus. Ojciec Leon Kanbit zakażony. Od lat związany z Tyńcem

Ojciec Leon Knabit urodził się w 1929 roku w Bielsku Podlaskim. Studia w seminarium ukończył w 1954 roku. Święcenia kapłańskie odebrał już w 1953 roku z rąk biskupa Ignacego Świrskiego.

W 1960 roku wstąpił do zakonu benedyktynów. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1960 roku. Z kilkuletnią przerwą od 1960 roku jest stale związany z opactwem w Tyńcu, gdzie kilkukrotnie pełnił funkcję podprzeora oraz przeora.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-ojciec-leon-knabit-zakazony-6570350702918432a
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ojciec-leon-knabit-zakazony-koronawirusem,nId,4825678

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/907252/koronawirus-radoslaw-majdan-wraca-do-komentowania-meczow-ekstraklasy
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2020, 00:06 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #967 dnia: Październik 30, 2020, 23:56 »
Koronawirus w Polsce. Kolejny rekord zakażeń. Prof. Życińska alarmuje: Coraz więcej osób za późno trafia do szpitali
Tatiana Kolesnychenko 30 X

W piątek 30 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce. W ciągu doby zakażenie potwierdzono u 21,6 tys. osób. To już czwarty dzień z rzędu, kiedy dochodzi do rekordu zakażeń. Prof. Katarzyna Życińska z warszawskiego szpitala MSWiA alarmuje, że w ostatnim czasie pojawiła się bardzo niepokojąca tendencja. Do szpitala coraz częściej trafiają osoby w wieku 40-50 lat, u których doszło do ciężkich i nieodwracalnych zmian w płucach. Zdaniem ekspertki jest to konsekwencja tego, że pacjenci zbyt późno zgłaszają się po pomoc lekarską.

1. Pacjenci za długo zwlekają

Prof. Katarzyna Życińska, kierowniczka Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej z Oddziałem Klinicznym Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych przy WUM, która leczy zakażonych koronawirusem w warszawskim szpitalu MSWiA, alarmuje, że w ostatnim czasie pojawiła się bardzo niepokojąca tendencja.

- Przyjmujemy coraz więcej osób w wieku 40-50 lat, którzy trafiają do szpitala już z zaawansowanym procesem zapalnym w płucach - mówi. Jak tłumaczy ekspertka, nie jest to konsekwencja chorób towarzyszących pacjentów, ponieważ część z nich, zanim zakaziła się koronawirusem, była zdrowa.

- Pacjenci za długo zwlekają ze zwróceniem się po pomoc, leczą się w domu, a kiedy w końcu są hospitalizowani, czasami jest już za późno. Proces zapalny jest tak zaawansowany, że dochodzi do włóknienia płuc. W części przypadków jest to proces nieodwracalny - tłumaczy profesor Życińska.

2. COVID-19. Kiedy trzeba dzwonić na pogotowie?

Profesor Życińska alarmuje, aby osoby podejrzewające u siebie COVID-19 niezwłocznie kontaktowały się z lekarzem rodzinnym. Na szczęście większość przypadków przebiega łagodnie, jednak ok. 10-15 proc. zakażonych wymaga hospitalizacji z powodu zakażenia. Kiedy trzeba wszcząć alarm?

- Jeżeli pojawią się takie objawy jak duszność, suchy męczący kaszel i gorączka, której nie można obniżyć lekami przeciwgorączkowymi, trzeba jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia. Czas jest bardzo cenny, ponieważ jeśli u pacjenta rozwinie się niewydolność oddechowa, konieczna może się okazać respiratoroterapia. Niestety dla części pacjentów wejście na respirator może się skończyć śmiercią - podkreśla prof. Katarzyna Życińska.

Część osób unika kontaktu z lekarzami, ponieważ albo lekceważy zagrożenie, albo jest sparaliżowana strachem przed COVID-19. Niektórzy jednak po prostu odbijają się od drzwi coraz bardziej niewydolnego systemu opieki zdrowotnej. Obecnie nawet kontakt z lekarzem rodzinnym jest utrudniony, a ze względu na olbrzymią liczbę zgłoszeń w niektórych poradniach na teleporadę trzeba czekać nawet 3-7 dni.

Jeśli pacjent uzyska skierowanie na test w kierunku SARS-CoV-2 często wiąże się to ze staniem godzinami w kolejce, a potem czekanie kolejnych 3-5 dni na wynik. W covidowych szpitalach już od tygodni brakuje wolnych łóżek oraz personelu medycznego. Również SOR-y nie wyrabiają się z liczbą osób hospitalizowanych. Z różnych części kraju dochodzą sygnały, że karetki pojawiają się z dużym opóźnieniem.

Jeśli pogotowie nie przyjeżdża, a stan pacjenta się pogarsza, w takich przypadkach lekarze radzą udać się samodzielnie do najbliższego oddziału zakaźnego albo szpitala oznaczonego jako "covidowy".

3. Sekwencja występowania objawów COVID-19

W jakiej kolejności występują objawy zakażenia koronawirusem? Zdaniem ekspertów jest to bardzo istotne pytanie, ponieważ może być kluczem do odróżnienia COVID-19 oraz innych chorób, co może zdecydowanie wpłynąć na bieg całej epidemii koronawirusa. Wcześniej wykryte zakażenie nie tylko daje większe szanse choremu, ale oznacza szybszą izolację i mniejszą liczbę osób zakażonych.

- Okres wylęgania choroby trwa od 7 do 14 dni od zakażenia. Czasami krócej. Jednak u większości pacjentów pierwsze objawy obserwuje się między 7. a 10. dniem - mówi prof. Katarzyna Życińska. - Są bardzo zbliżone do zwykłych infekcji. Można je łatwo pomylić z grypą czy chorobami reumatycznymi - podkreśla.

Sekwencja występowania objawów COVID-19:

Najczęściej występujące objawy:
stan podgorączkowy bądź gorączka,
zmęczenie,
ból głowy,
ból mięśni i stawów,
biegunka,
utrata, bądź zmiana węchu, bądź\i smaku,
kaszel,
duszności i krwioplucie,
ból lub ucisk w klatce piersiowej.

Rzadziej występujące objawy:
ból gardła,
zapalenie spojówek,
wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp.

Czas między wystąpieniem pierwszych objawów a hospitalizacją jest bardzo różny i często zależy od samych pacjentów. Jak wyjaśnia prof. Życińska, część osób od razu wszczyna alarm i wcześniej trafia do szpitala. Dużo pacjentów jednak czeka do ostatniej chwili.

- Ludzie leczą się domowymi sposobami, nie wierząc, że to może być COVID-19. Czasami trafiają do szpitali zdecydowanie za późno - podkreśla ekspertka.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-prof-zycinska-alarmuje-coraz-wiecej-osob-za-pozno-trafia-do-szpitali
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2020, 00:08 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #968 dnia: Październik 31, 2020, 23:52 »
Sobota: blisko 22 tys. zakażeń w kraju, rekordowe 1212 na Pomorzu. W kraju 280 zgonów
Publikacja: 31 października 2020 r.

W sobotę 31 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 897 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W województwie pomorskim drugi dzień z rzędu skala zakażeń przekroczyła 1 tysiąc, w Gdańsku przybyło aż 170 chorych. W naszym regionie zmarło 16 osób, w całym kraju 280.

Nowe potwierdzone przypadki zakażeń SARS-CoV-2 w woj. pomorskim - u 1212 osób:
170 osób - miasto Gdańsk
127 osób - powiat starogardzki
105 osób - miasto Gdynia
101 osób - powiat tczewski
79 osób - powiat kartuski
68 osób - powiat bytowski
60 osób - powiat kościerski
59 osób - powiat chojnicki
55 osób - miasto Słupsk
54 osób - powiat lęborski
51 osób - powiat wejherowski
49 osób - powiat gdański
49 osób - powiat malborski
39 osób - powiat kwidzyński
34 osoby - powiat pucki
32 osoby - powiat słupski
25 osób - powiat nowodworski
22 osoby - powiat sztumski
21 osób - powiat człuchowski
12 osób - miasto Sopot
Łącznie 140 spośród wyżej wymienionych osób objętych było kwarantanną. Nadzorem epidemiologicznym objętych było 26 osób. W izolatorium leczonych jest 35 osób, a 465 osób jest hospitalizowanych.

 Od początku epidemii w województwie pomorskim odnotowano 20423 przypadków zakażenia, w tym 3848 w Gdańsku. W regionie zmarły w sumie 293 osoby.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/sroda-3-zgony-osob-zakazonych-covid-19-na-pomorzu-w-kraju-974-nowe-przypadki-zachorowan,a,179594

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 31.10.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1715-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-31-10-2020-r

Raport z dnia 31 października 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 sobota, 31 październik 2020 10:30

2. Zgony
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje
o zgonach 16 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa:
1 osoba  powiat bytowski (85K),
3 osoby miasto Gdańsk (72M, 81K, 36K),
1 osoba miasto Gdynia (66M),
2 osoby powiat kartuski (87M, 94K),
1 osoba powiat chojnicki (58M),
2 osoby powiat pucki (71M, 39M),
1 osoba miasto Słupsk  (81M),
1 osoba powiat słupski (77M),
1 osoba powiat gdański (61M),
2 osoby miasto Sopot (75K, 86K),
1 osoba powiat malborski (71M).

3 osoby zmarłe nie miały chorób współistniejących, 13 osób zmarłych miało choroby współistniejące.

Ognisko związane z zakładem pracy – 2 przypadki zakażenia, powiat tczewski
Ognisko związane ze szkołą – 3 przypadki zakażenia, powiat tczewski
Ognisko związane z Domem Pomocy Społecznej – 8 przypadków zakażenia, powiat kartuski
Ognisko związane z Domem Pomocy Społecznej – 3 przypadki zakażenia, powiat kartuski
Ognisko związane z przedszkolem – 2 przypadki zakażenia, powiat nowodworski
Ognisko związane z zakładem pracy – 2 przypadki zakażenia, miasto Gdańsk
296 Ognisko związane ze szpitalem – 13 przypadków, powiat starogardzki
(...)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1714-raport-z-dnia-31-pazdziernika-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. 735 nowych przypadków. W kraju ponad 21 tys. - 31.10.2020
OPRAC.:Olimpia Dudek 31 października

Na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­
pow. białogardzki – 9 osób (4 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. choszczeński – 40 osób (2 dzieci, 2 młode kobiety, 15 kobiet w średnim wieku, 5 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 11 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
pow. drawski – 22 osoby (1 młoda kobieta, 9 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 8 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. goleniowski – 12 osób (1 dziecko, 4 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 4 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. gryficki – 64 osoby (5 dzieci, 3 młode kobiety, 24 kobiety w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 3 młodych mężczyzn, 21 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
pow. gryfiński – 15 osób (6 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 4 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. kamieński – 20 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 7 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 5 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. kołobrzeski – 45 osób (1 młoda kobieta, 18 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 15 mężczyzn w średnim wieku, 6 starszych mężczyzn)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 70 osób (6 dzieci, 1 młoda kobieta, 27 kobiet w średnim wieku, 9 starszych kobiet, 5 młodych mężczyzn, 15 mężczyzn w średnim wieku, 7 starszych mężczyzn)
pow. łobeski – 11 osób (1 dziecko, 3 kobiety w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 3 mężczyzn w średnim wieku)
pow. myśliborski – 5 osób (1 kobieta w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 3 mężczyzn w średnim wieku)
pow. policki – 20 osób (1 dziecko, 4 kobiety w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 10 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. pyrzycki – 35 osób (2 dzieci, 2 młode kobiety, 17 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 8 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. sławieński – 32 osoby (1 dziecko, 2 młode kobiety, 12 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 6 młodych mężczyzn, 8 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. stargardzki – 72 osoby (1 dziecko, 7 młodych kobiet, 28 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 4 młodych mężczyzn, 19 mężczyzn w średnim wieku, 6 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 122 osoby (4 dzieci, 13 młodych kobiet, 42 kobiety w średnim wieku, 15 starszych kobiet, 5 młodych mężczyzn, 26 mężczyzn w średnim wieku, 17 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 41 osób (1 dziecko, 5 młodych kobiet, 17 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 12 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. świdwiński – 18 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 7 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 7 mężczyzn w średnim wieku)
m. Świnoujście – 63 osoby (1 dziecko, 4 młode kobiety, 21 kobiet w średnim wieku, 12 starszych kobiet, 4 młodych mężczyzn, 12 mężczyzn w średnim wieku, 9 starszych mężczyzn)
pow. wałecki – 19 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 7 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 7 mężczyzn w średnim wieku)
RAZEM: 735 osób

Z przykrością informujemy o śmierci osób zakażonych koronawirusem:
Mężczyzna l. 79 z pow. polickiego hospitalizowany w SPWSZ w Szczecinie
Mężczyzna l. 86 z pow. kołobrzeskiego hospitalizowany w SPWSZ w Szczecin
Mężczyzna l. 89 ze Szczecina hospitalizowany w SPWSZ w Szczecinie
Kobieta l. 84 ze Szczecina hospitalizowana w SPWSZ w Szczecinie
Mężczyzna l. 81 z pow. goleniowskiego hospitalizowany w Szpitalu w Goleniowie
Kobieta l. 69 z powiatu goleniowskiego hospitalizowana w Szpitalu w Goleniowie

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem- stan : 10776/95 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-735-nowych-przypadkow-w-kraju-ponad-21-tys-31102020/ar/c14-15266696

ŚLĄSK
- liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport: 37 528 / 26 461
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 8 873 / 8 631
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 598 855
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 47 754 / 45 480
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 27 633  / 26 912
- liczba zgonów /ostatni raport: 926 / 892

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony.
W szpitalu w Bielsku-Białej zmarli: dwaj mężczyźni
  w wieku 64-lat z Bielska-Białej,
  72-letni mężczyzna z powiatu bielskiego i
  76-letnia kobieta z powiatu pszczyńskiego;
w szpitalu w Bytomiu zmarli: 91-letni mężczyzna z Bytomia i
  68-letni mężczyzna z Bytomia;
w szpitalu w Chorzowie zmarli: mężczyzna w wieku 84 lat z Chorzowa i
  72-letni mężczyzna z Jastrzębia Zdroju;
w szpitalu w Częstochowie zmarli mieszkańcy Częstochowy: 80-letni mężczyzna,
  70-letnia kobieta,
  85-letnia kobieta,
  84-letni mężczyzna,
  65-letni mężczyzna i
  84-letni mężczyzna;
w szpitalu w Cieszynie zmarli: 71-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego i
  77-letni mężczyzna z Cieszyna;
w szpitalu w Rybniku zmarli: 89-letnia kobieta z Raciborza,
  73-letni mężczyzna z powiatu rybnickiego,
  80-letni mężczyzna z Rybnika,
  68-letnia kobieta z Rybnika,
  91-letnia kobieta z Rybnika;
w szpitalu w Raciborzu zmarli: 73-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego,
  77-letnia kobieta z Rybnika,
  72-letni mężczyzna z Sosnowca,
  58-letnia kobieta z Pszczyny,
  62-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego i
  56-letnia kobieta z powiatu kłobuckiego;
w szpitalu w Tychach zmarli: 71-letni mężczyzna z Sosnowca i
  71-letnia kobieta z powiatu bieruńsko-lędzińskiego;
w szpitalu w Orzeszu zmarł 62-letni mężczyzna z Świętochłowic;
w szpitalu w Dąbrowie Górniczej zmarł 76-letni mężczyzna z Dąbrowy Górniczej;
w szpitalu w Sosnowcu zmarł 72-letni mężczyzna z Będzina;
w szpitalu w Katowicach zmarła 86-letnia kobieta z Katowic;
w szpitalu w Pszczynie zmarł 69-letni mężczyzna z Pszczyny.

https://dziennikzachodni.pl/w-woj-slaskim-az-2274-przypadkow-nowe-zakazenia-koronawirusem-31102020-w-calej-polsce-przybylo-prawie-22-tys-chorych/ar/c1-15266742

WIELKOPOLSKA

PONAD 2300 NOWYCH PRZYPADKÓW ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W WIELKOPOLSCE. ZMARŁO 30 OSÓB
Autor: Codzienny Poznań AK  31.10.2020 10:37

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki, wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 2329 osób w regionie.

Jednocześnie poinformowano, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w Wielkopolsce z powodu Covid-19 lub współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 30 osób.

Od początku pandemii w woj. wielkopolskim odnotowano:  zakażonych 35580, zgonów 612,  ozdrowieńców 11735, aktywnych przypadków 23233.

Zakażenia:


https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-10-31/ponad-2300-nowych-przypadko-zakazen-koronawirusem-w-wielkopolsce-zmarlo-30-osob

https://tenpoznan.pl/wielkopolska-nadal-powyzej-dwoch-tysiecy-zakazen-koronawirusem/

ŁÓDZKIE

Stan na 31.10.2020, godz. 12:09
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 68-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodził z powiatu radomszczańskiego.
– 83-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Zduńskiej Woli. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodził z powiatu pabianickiego.
– 86-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodził z powiatu radomszczańskiego.
– 87-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodził z powiatu radomszczańskiego.
– 51-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku.Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego
– 55-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego
– 62-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Wieruszowie. Pacjent pochodził z powiatu wieluńskiego
– 63-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Łowiczu. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu wieruszowskiego
– 64-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego
– 72-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego
– 72-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego
– 75-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego
– 81-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego

W województwie łódzkim jest także 1708 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 190 osób wyzdrowiało.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 27455
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 17580
• Liczba osób objętych kwarantanną: 28621
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2194
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 9453
• Liczba osób, które zmarły: 422

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 3207

Jednocześnie informujemy, że ogólnej liczby potwierdzonych zakażeń usunięto 6 przypadków z miasta Łodzi i 2 z powiatu pabianickiego z powodu ich podwójnego zaraportowania.

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 27455. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:

https://www.radiozw.com.pl/koronawirus-w-wojewodztwie-lodzkim-raport-pazdziernik/

MAŁOPOLSKA

Małopolska [31.10]: Złe informacje z województwa - ciągle trend wzrostowy [AKTUALIZACJA]

Małopolska [31 października]
zakażonych: 43 238 (+1 750)
zmarło: 630 (+36)
wyzdrowiało: 22 796 (+1 068)
aktywnych przypadków: 19 151 (+ 1763)
Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem  SARS-CoV-2 u kolejnych 1750 osób, z:
Krakowa (380),
powiatu wadowickiego (151),
krakowskiego (110),
bocheńskiego (96),
limanowskiego (88),
nowosądeckiego (82),
Tarnowa (81),
powiatu gorlickiego (73),
tarnowskiego (71),
myślenickiego (69),
nowotarskiego (60),
suskiego (58),
brzeskiego (56),
dąbrowskiego (54),
olkuskiego (52)
oświęcimskiego (52),
tatrzańskiego (47),
Nowego Sącza (45),
powiatu proszowickiego (34),
miechowskiego (33),
chrzanowskiego (28)
wielickiego (28)
suskiego (2).

Aktualnie 77 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. WSSE w Krakowie przekazała także informację o usunięciu 43 przypadków z raportu zbiorczego – raport skorygowano. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 43 238 osób.

1750 to najniższa liczba zakażeń od 5 dni. Ale nie jest to powód do radości. W stosunku do poprzedniej soboty jest niestety wyższa (1484 przypadki), wyższa także niż 2 tygodnie temu (1264). Wniosek jest jeden - mamy ciągle wzrostowy trend. Widać to na poniższym wykresie.Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:


Informujemy również o śmierci 36 osób w wieku od 51 do 101 lat, z:
Krakowa (11 osób),
powiatu dąbrowskiego (5 osób),
nowosądeckiego (4 osoby)
limanowskiego (4 osoby),
olkuskiego (3 osoby)
brzeskiego (3 osoby),
suskiego (2 osoby)
krakowskiego (2 osoby),
wielickiego (1 osoba)
myślenickiego (1 osobie).

Dziewiętnaście osób miało choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 632.

Dziś przekroczyliśmy także kolejną barierę - 20 tysięcy aktywnych przypadków w Małopolsce. Aż trudno uwierzyć, że miesiąc temu było ich 10-cio krotnie mniej.

Przekazujemy, że otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 1071 ozdrowieńcach z naszego województwa (...) Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu czterech przypadków z raportu ozdrowieńców – raport skorygowano. W sumie w Małopolsce mamy 22 796 ozdrowieńców.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony

PODKARPACKIE

Rekord zakażeń koronawirusem. Na Podkarpaciu zmarło 26 chorych, zachorowało ponad 1400. W Polsce zmarło 280 osób [31 PAŹDZIERNIKA]
Wioletta Wojtkowiak31 października

 Na Podkarpaciu kolejne 1404 osób ma dodatni wynik badania. Zmarło 26 osób.

Do soboty badaniami laboratoryjnymi potwierdzono na Podkarpaciu 21 582 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 8791 osób zwolniono z izolacji. Odnotowano 426 zgonów.

Zmarło 26 mieszkańców województwa podkarpackiego:
11 kobiet – z powiatu krośnieńskiego(85, 69), jasielskiego (84, 89), kolbuszowskiego (91, 99), sanockiego (85, 60, 62, 82), jarosławskiego (91).
15 mężczyzn – z powiatu krośnieńskiego(77, 73, 72), jasielskiego (71), kolbuszowskiego (86), sanockiego (70), ropczycko-sędziszowskiego (78, 72), dębickiego (65, 58, 90, 74), jarosławskiego (73) oraz Krosna (74) i Rzeszowa (85)

Nowe 1404 potwierdzone przypadki w powiatach:
25 – bieszczadzki
46 – brzozowski
64 – dębicki
86 – jarosławski
43 – jasielski
34 – kolbuszowski
14– Krosno
82 – krośnieński
12 – leski
41– leżajski
51 – lubaczowski
53 – łańcucki
62 – mielecki
46– niżański
22 – Przemyśl
38 – przemyski
98 – przeworski
58 –ropczycko-sędziszowski
155– Rzeszów
174 – rzeszowski
34 – sanocki
57 – stalowowolski
46– strzyżowski
21– Tarnobrzeg
42 – tarnobrzeski

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w sobotę przed południem na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 208 osób, 26470 poddanych jest kwarantannie, w izolacji przebywa
11609 osób. Z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 756 osób.

https://echodnia.eu/podkarpackie/rekord-zakazen-koronawirusem-na-podkarpaciu-zmarlo-26-chorych-zachorowalo-ponad-1400-w-polsce-zmarlo-280-osob-31-pazdziernika/ar/c1-15266772
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2020, 21:46 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #969 dnia: Październik 31, 2020, 23:53 »
c.d.

DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku stwierdzono 1229 nowych zakażeń, 14 osób zmarło, 372 pacjentów wyzdrowiało
Aktualne dane dla naszego województwa to 18950 potwierdzonych przypadków, 345 zmarłych i 7726 wyleczonych osób

Wśród nowych przypadków zachorowań na COVID-19 były 1229 osób z województwa dolnośląskiego. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 25985
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 3410
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 1017

https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-31-pazdziernika/

KUJAWSKO-POMORSKIE

1461 nowych przypadków koronawirusa w Kujawsko Pomorskiem. W sumie 362 731 osób zarażonych koronawirusem w Polsce, 5351 zgonów [31.10 2020]
OPRAC.:Marcin Gołembiewski

Potwierdzone przypadli dotyczą osób z następujących miast i powiatów:
• Bydgoszcz 211
• Grudziądz 51
• Inowrocław 34
• Toruń 265
• Włocławek 74
• powiat aleksandrowski 68
• powiat brodnicki 23
• powiat bydgoski 58
• powiat chełmiński 14
• powiat golubsko-dobrzyński 31
• powiat grudziądzki 23
• powiat inowrocławski 33
• powiat lipnowski 40
• powiat mogileński 22
• powiat nakielski 94
• powiat radziejowski 23
• powiat rypiński 18
• powiat sępoleński 28
• powiat świecki 52
• powiat toruński 105
• powiat tucholski 26
• powiat wąbrzeski 5
• powiat włocławski 96
• powiat żniński 29
• spoza województwa 1 (powiat warszawski 1)
• w trakcie ustalania 37

WSSE w Bydgoszczy oraz szpitale w Grudziądzu i Bydgoszczy przekazały informacje o zgonach 9 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu: K-79, M-75, M-89, K-88 (miała choroby współistniejące), K-72 (miała choroby współistniejące),
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Poznaniu: K-76,
Szpital Zakaźny w Bydgoszczy: M-72,
Szpital Uniwersytecki w Bydgoszczy nr. 1: M-47.
M-80 Zgon w domu (Bydgoszcz),
M-90 zgon w domu (Łubianka)

W Kujawsko Pomorskiem mamy również 214 nowych ozdrowieńców.

Koronawirus Kujawsko Pomorskie
Stan na 31.10.2020 r.:
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 21 714,
liczba osób aktualnie w kwarantannie – 20 118,
liczba osób objętych nadzorem – 9 200,
liczba ozdrowieńców – 3 744,
liczba zgonów – 182,
liczba pobranych próbek – 266 125.
Koronawirus Kujawsko Pomorskie
(...)
https://wloclawek.naszemiasto.pl/1461-nowych-przypadkow-koronawirusa-w-kujawsko-pomorskiem-w/ar/c14-7905133

LUBELSKIE

1559 nowych zakażeń koronawirusem w woj. lubelskim, 21 897 w całym kraju. Z powodu COVID-19 zmarło 41 osób
10:37 31-10-2020

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 1559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą:
– 225 osób z Lublina,
– 82 osób z Zamościa,
– 77 osób z Chełma,
– 42 osób z Białej Podlaskiej,
– 152 osób z powiatu zamojskiego,
– 123 osób z powiatu tomaszowskiego,
– 120 osób z powiatu lubelskiego,
– 95 osób z powiatu włodawskiego,
– 93 osób z powiatu biłgorajskiego,
– 88 osób z powiatu kraśnickiego,
– 56 osób z powiatu chełmskiego,
– 56 osób z powiatu puławskiego,
– 54 osób z powiatu bialskiego,
– 51 osób z powiatu łęczyńskiego,
– 44 osób z powiatu świdnickiego,
– 42 osób z powiatu radzyńskiego,
– 37 osób z powiatu łukowskiego,
– 27 osób z powiatu hrubieszowskiego,
– 26 osób z powiatu janowskiego,
– 20 osób z powiatu opolskiego,
– 15 osób z powiatu ryckiego,
– 14 osób z powiatu krasnostawskiego,
– 12 osób z powiatu lubartowskiego,
– 8 osób z powiatu parczewskiego.

Do dnia 31 października 2020 roku w regionie potwierdzono łącznie 17400 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 7425 ozdrowieńców i zarejestrowano 252 zgony. Aktualnie 28031 osób jest poddanych kwarantannie, a 414 objętych nadzorem epidemiologicznym.
https://www.lublin112.pl/1559-nowych-zakazen-koronawirusem-w-woj-lubelskim-21-897-w-calym-kraju-z-powodu-covid-19-zmarlo-41-osob/

Z powodu koronawirusa zmarło 28 osób w województwie lubelskim. Prawie 22 tys. nowe zakażenia w kraju
KS31 października

Do 31 października potwierdzono 17400 przypadków zakażenia w województwie lubelskim i zarejestrowano 252 zgony. W ciągu ostatniej doby zmarło 28 osób:
M- 85-pochodził z powiatu ryckiego- miał choroby współistniejące
M-62- pochodził z powiatu ryckiego - miał choroby współistniejące
K-88-pochodziła z powiatu bialskiego- miała choroby współistniejące
M-77- pochodził z powiatu bialskiego - miał choroby współistniejące
K-78- pochodziła z powiatu bialskiego - miała choroby współistniejące
K-45- pochodziła z powiatu bialskiego -brak chorób współistniejących
K-82-pochodziła z Lublina- miała choroby współistniejące
K-88 - pochodziła z Lublina- miała choroby współistniejące
M-82-pochodził z Lublina - miał choroby współistniejące
M-67- pochodził z Lublina- miał choroby współistniejące
K- 59-pochodziła z powiatu lubelskiego- miała choroby współistniejące
K- 58-pochodziła z Lublina- miała choroby współistniejące
K-93-pochodziła z Lublina- miała choroby współistniejące
M-83-pochodził z powiatu zamojskiego- miał choroby współistniejące
M-68- pochodził z Zamościa- miał choroby współistniejące
M-74- pochodził z powiatu zamojskiego - miał choroby współistniejące
K-79-pochodziła z włodawskiego- miała choroby współistniejące
M-79- pochodził z powiatu puławskiego- miał choroby współistniejące
K-86- pochodziła z powiatu puławskiego - miała choroby współistniejące
M-67- pochodził z powiatu puławskiego - miał choroby współistniejące
K-71- pochodziła z powiatu opolskiego- miała choroby współistniejące
K-77- pochodziła z powiatu lubartowskiego- miała choroby współistniejące
M-61- pochodził z powiatu hrubieszowskiego- miał choroby współistniejące
M-65- pochodził z powiatu hrubieszowskiego- miał choroby współistniejące
K-92- pochodziła z powiatu hrubieszowskiego- miała choroby współistniejące
K-66- pochodziła z powiatu biłgorajskiego- miała choroby współistniejące
M-80- pochodził z powiatu świdnickiego- miał choroby współistniejące
M-73- pochodził z powiatu świdnickiego - miał choroby współistniejące
https://kurierlubelski.pl/z-powodu-koronawirusa-zmarlo-28-osob-w-wojewodztwie-lubelskim-prawie-22-tys-nowe-zakazenia-w-kraju/ar/c1-15266800

LUBUSKIE

21 897 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. 557 pochodzi z woj.lubuskiego
Magda Weidner 31 października

557 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Lubuskiem. Nie żyje 5 osób

Mamy 557 nowych osób zakażonych koronawirusem w województwie lubuskim.
Pacjenci pochodzą z powiatów:
m. Zielonej Góry(140)
m. Gorzowa Wielkopolskiego(97)
międzyrzeckiego(47)
gorzowskiego(46)
nowosolskiego(41)
żarskiego(30)
żagańskiego(28)
strzelecko-drezdeneckiego(26)
wschowskiego(20)
świebodzińskiego(19)
zielonogórskiego(18)
krośnieńskiego(18)
sulęcińskiego(17)
słubickiego(10).

Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem.
To 84-letnia mieszkanka powiatu międzyrzeckiego,
86-letnia mieszkanka powiatu międzyrzeckiego,
83-letnia mieszkanka Zielonej Góry,
93-letni mieszkaniec Zielonej Góry i
78-letni mieszkaniec powiatu nowosolskiego - Lubuski Urząd Wojewódzki.

Dobowy raport od Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczący koronawirusa w województwie:
318 osób hospitalizowanych;
6764 osoby w kwarantannie (nałożonej przez inspekcje sanitarne);
1330 osób objętych nadzorem epidemiologicznym;
2203 osoby wyleczone z COVID-19;
Ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 /liczba łóżek zajętych - 927/544
Ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19/liczba respiratorów zajętych - 45/31
Liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale - 23
*Dane LUW na dzień: 30.10.2020 r.
https://gazetalubuska.pl/21-897-nowych-i-potwierdzonych-przypadkow-zakazenia-koronawirusem-w-polsce-557-pochodzi-z-wojlubuskiego/ar/c1-15266672

OPOLSKIE

Koronawirus Opolskie: 471 zakażeń w regionie w sobotę, 21 897 w Polsce [RAPORT 31.10.2020]
Tomasz Wróblewski 31 października

Zmarło sześć osób z Opolskiego:
dwie z powiatu oleskiego,
dwie z powiatu nyskiego i po
jednej z namysłowskiego i
kluczborskiego.
Wszystkie te osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

Koronawirus w województwie opolskim - dane aktualizowane z raportu 31.10.2020
Liczba zakażeń koronawirusem od początku epidemii - 10 260 (471 nowych przypadków)
Liczba aktualnie zakażonych chorych w województwie opolskim - 6135 (liczba hospitalizowanych - 265)
Liczba ozdrowieńców - 3916 (194 ostatniej doby)
Liczba zgonów - 209

Liczba nowych przypadków w powiatach:
Brzeg - 34
Głubczyce - 7
Kędzierzyn-Koźle - 30
Kluczbork - 29
Krapkowice - 39
Namysłów - 40
Nysa - 91
Olesno - 23
Opole - 66, powiat opolski - 28
Prudnik - 32
Strzelce Opolskie - 52
https://opole.naszemiasto.pl/koronawirus-opolskie-471-zakazen-w-regionie-w-sobote-21-897/ar/c1-7974903

PODLASKIE

612 nowych przypadków zakażenia #koronawirus w #podlaskie (8725).

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1322471005143633925

Zakażenia (wyzdrowienia):
Białystok 2552 (436)  powiat białostocki 1344 (297)
Łomża 554 (155)  powiat łomżyński 208 (65)
Suwałki 489 (85)  powiat suwalski 139 (23)

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1322472127816110080

Koronawirus w Podlaskiem. 612 nowych zakażeń koronawirusem i 12 zgonów. W Polsce rekordowe 21 897 zakażeń i 280 zgonów
Jerzy Doroszkiewicz 31 października

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje:

został potwierdzony sto dwudziesty, sto dwudziesty pierwszy, sto dwudziesty drugi, sto dwudziesty trzeci, sto dwudziesty czwarty, sto dwudziesty piąty , sto dwudziesty szósty, sto dwudziesty siódmy, sto dwudziesty ósmy, sto dwudziesty dziewiąty, sto trzydziesty, sto trzydziesty pierwszy potwierdzony przypadek wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim. To:

mężczyzna w wieku 84 lat, mieszkaniec Augustowa. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 82 lat, mieszkaniec Bielska Podlaskiego, hospitalizowany w Szpitalach w Bielsku Podlaskim i w Białymstoku. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 80 lat, mieszkanka powiatu bielskiego, hospitalizowana w Szpitalu w Bielsku Podlaskim. Miała choroby współistniejące.
kobieta w wieku 68 lat, mieszkanka powiatu bielskiego, hospitalizowana w Szpitalu w Białymstoku. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 84 lat, mieszkaniec powiatu łomżyńskiego, hospitalizowany w Szpitalu w Łomży. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 74 lat, mieszkaniec Łomży, hospitalizowany w Szpitalu w Hajnówce. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 75 lat, mieszkaniec Grajewa, hospitalizowany w Szpitalu w Augustowie. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 79 lat, mieszkaniec Zambrowa. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 60 lat, mieszkaniec Białegostoku. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 49 lat, mieszkaniec Białegostoku. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 74 lat, mieszkanka Białegostoku. Miała choroby współistniejące.
kobieta w wieku 80 lat, mieszkanka Białegostoku. Miała choroby współistniejące.
https://poranny.pl/koronawirus-w-podlaskiem-612-nowych-zakazen-koronawirusem-i-12-zgonow-w-polsce-rekordowe-21-897-zakazen-i-280-zgonow/ar/c1-15266708

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Śmiertelne żniwo. 10 kolejnych ofiar koronawirusa w Świętokrzyskiem
Paula Goszczyńska 31 października

W sobotę, 31 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 10 ofiarach koronawirusa w Świętokrzyskiem.

Zmarli to:
- 57-letni mężczyzna z powiatu koneckiego
- 79-letnia kobieta z powiatu koneckiego
- 74-letnia kobieta z powiatu koneckiego
- 48-letni mężczyzna z powiatu koneckiego
- 87-letnia kobieta z powiatu koneckiego
- 82-letnia kobieta z powiatu koneckiego
- 81-letnia kobieta z powiatu skarżyskiego
- 71-letni mężczyzna z powiatu pińczowskiego
- 76-letni mężczyzna z powiatu staszowskiego
- 75-letni mężczyzna z powiatu starachowickiego.
(...)
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/smiertelne-zniwo-10-kolejnych-ofiar-koronawirusa-w-swietokrzyskiem/ar/c1-15266760

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/przerazajacy-rekord-az-831-nowych-zakazen-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-zobaczcie-skad-sa-chorzy-lista/ar/c1-15266780

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Dzienny raport o #koronawirus Wykaz zakażonych i wyzdrowiałych woj. W-M stan na 31 października godz. 10:30
737 zakażenia (8750)
124 wyzdrowienia (2776)
4 zgony (99)

https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/1322470869667508230

PONAD 700 ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM NA WARMII I MAZURACH. JEDNYM Z OGNISK SZPITAL W OLSZTYNIE
By red 31 października 2020

737 zakażenia (8750)
108 Elbląg;
73 Olsztyn;
59 powiat nowomiejski;
53 powiat ostródzki;
50 powiat szczycieński;
47 powiat giżycki;
42 powiat bartoszycki;
34 powiat ełcki;
33 powiat mrągowski;
30 powiat kętrzyński;
30 powiat olsztyński;
29 powiat piski;
27 powiat iławski;
23 powiat elbląski;
20 powiat braniewski;
20 powiat nidzicki;
16 powiat działdowski;
14 powiat węgorzewski;
13 powiat olecki;
12 powiat gołdapski;
4 powiat lidzbarski;

ogniska: szpital miejski w Olsztynie, DPS w Worynach.
korekta: jeden przypadek z powiatu mrągowskiego był zdublowany.

4 zgony (99)
mężczyzna lat 91, powiat kętrzyński, szpital Kętrzyn;
kobieta lat 83, powiat ostródzki, szpital Ostróda;
mężczyzna lat 78, powiat iławski, szpital Ostróda;
mężczyzna lat 54, powiat działdowski, szpital Działdowo;
wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
(...)
https://tko.pl/64717,2020,10,31,ponad-700-zakazen-koronawirusem-na-warmii-i-mazurach-jednym-z-ognisk-szpital-w-olsztynie

MAZOWSZE

Komunikat MPWIS z dnia 31 października 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 31 października 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:
liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 65 389/ (7 663)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 13 osób (3 osoby w izolatorium na terenie woj. śląskiego, 4 osoba na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, 4 osoby na terenie woj. łódzkiego, 1 osoba na terenie woj. dolnośląskiego, 1 osoba na terenie woj. lubelskiego).
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 5 787/ (422)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba):1 701/(152)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 765/ (27)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 20 821/(1017)
**(dana przekazana do Ministerstwa Zdrowia na godzinę 9.00 na podstawie porannego raportu laboratorium)
** liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 51 928/ (3 138)
http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/komunikat-mpwis-z-dnia-31-pazdziernika-2020-r-przedstawiajacy-sytuacje-epidemiologiczna-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-zwi
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2020, 21:47 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #970 dnia: Październik 31, 2020, 23:54 »
Koronawirus w Polsce. Mamy kolejny rekord zakażeń. Dr Sutkowski: "Prowadzimy kraj do śmierci"
Katarzyna Gałązkiewicz 31 X

- To, co się dzieje, to jest zły sen lekarza, który się sprawdza. Martwię się po prostu, bo nie widzę, żebyśmy próbowali pokonać epidemię. Walczymy ze sobą w najmniej odpowiednim momencie - mówi dr Michał Sutkowski, odwołując się do fali protestów, która zalała Polskę po orzeczeniu TK dotyczącego zakazu aborcji embriopatologicznej.

1. Koronawirus w Polsce. Raport z 31 października

W sobotę 31 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby pozytywne wyniki testów na koronawirusa zostały potwierdzone u 21 897 osób. Najwięcej przypadków odnotowano w województwie mazowieckim - 3138, wielkopolskim - 2329 i śląskim - 2274. Z powodu COVID-19 zmarło 41 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 239 osób.

Z powodu COVID-19 zmarło 41 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 239 osób.

2. "To, co się dzieje, to jest zły sen lekarza, który się sprawdza"

Dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, w rozmowie z WP abcZdrowie odniósł się do rekordowej liczby dotyczącej zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w kraju. Lekarz szczególne zagrożenie dla dalszego rozwoju pandemii widzi w gromadzeniu się protestujących na ulicach.

- No i się zaczęło, końca tego nie widać. Musimy przestać żyć w "Matrixie", w nierzeczywistości, bo my żyjemy w jakimś absolutnym braku kontaktu z realnością. Mówię tu o zachowaniach ludzkich. Mamy ludzi na ulicach. Niezależnie od tego, co myślimy o wyroku TK - bezpieczeństwo publiczne i sanitarne wszystkich obywateli jest obowiązkiem nadrzędnym. To, co się dzieje, to jest zły sen lekarza, który się sprawdza. Martwię się po prostu, bo nie widzę, żebyśmy próbowali pokonać epidemię. Walczymy ze sobą w najmniej odpowiednim momencie - grzmi dr Sutkowski.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych podkreśla, że restrykcje, które wprowadził rząd, nie dają jeszcze rezultatu. Ewentualnej poprawy można byłoby się spodziewać najwcześniej za tydzień. Ale fakt, że w całej Polsce ludzie masowo wychodzą na ulicę - a wczoraj odbył się protest, który zebrał rekordową liczbę około 100 tys. protestujących - może przyczynić się do tego, że poprawy nie będzie.

- To jest swoista wojna domowa w czasach pandemii. To jest po prostu bez sensu. Polska jest podzielona od lat, ale teraz widać to szczególnie. Trzeba to tak rozwiązać, aby nikt nie poczuł się przegrany. Ja nie mówię, kto ma rację i nie chcę tego rozstrzygać. Ale patrzę pod kątem szalejącej pandemii, fundamentalnych spraw zdrowotnych. Jak my się nie ogarniemy, to wirus nas ogarnie. Naród prowadzi ze sobą wojnę w czasach pandemii, to skończy się to dramatem, armagedonem społecznym. Jeżeli liczba zakażonych wciąż będzie rosła, służba zdrowia będzie w katastrofalnym stanie. Skończy się całkowitym paraliżem, a wiadomo do czego prowadzi - ostrzega lekarz.

3. Co z kolejnymi restrykcjami?

Dr Sutkowski uważa, że decyzja o całkowitym lockdownie zbliża się nieuchronnie i wskazuje, jakie jeszcze działania powinien podjąć rząd, aby zahamować pandemię.

- Żandarmeria powinna być zaangażowana w walkę z pandemią. Trzeba budować izolatoria i bardzo jasno powiedzieć chorym: "jesteś chory, nie wychodź z domu". Podejrzewam, że za chwilę będzie decyzja o lockdownie. Powinniśmy robić wszystko, żeby do niego nie doszło. Ale co ma robić państwo, jeśli tych zakażeń będzie jeszcze więcej, bo nikt nie reaguje na obostrzenia, nie przestrzega ich? Moim zdaniem decyzja o lockdownie w takiej sytuacji prędzej czy później będzie.

Lekarz zwraca szczególną uwagę na odpowiedzialność ludzi. To w ich racjonalnych zachowaniach upatruje szansę na odwrót pandemii.

- Ten odwrót jest jeszcze możliwy, od kilku dni powtarzam, że najbliższe 10 dni będą kluczowe. Jeżeli teraz weźmiemy się wszyscy w garść, jeżeli do protestujących, rządzących i przyglądających się protestom dotrze, że bezpieczeństwo sanitarne wszystkich obywateli jest obowiązkiem nadrzędnym, bo inaczej prowadzimy kraj do śmierci, to jeszcze z tej drogi możemy zawrócić. Jeśli nie, to za kilka dni będzie ogłoszony lockdown. To zależy od nas wszystkich - rządzących i rządzonych, lekarzy i dziennikarzy. Od naszej mądrości, wyrozumiałości, wzajemnego szacunku i spokoju społecznego. Każdy może się do tego przyczynić - kończy dr Sutkowski.

Mniej zaniepokojony protestami jest prof. Robert Flisiak, specjalista do spraw chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który w programie Newsroom WP stwierdził, że:

- Jeżeli przyjmujemy, że maseczki są skutecznym zabezpieczeniem w pomieszczeniach przy zachowaniu dystansu, przy skróceniu do minimum czasu kontaktu i zachowaniu odległości, jeżeli uważamy, że one zapewniają wystarczające bezpieczeństwo nawet w pomieszczeniach, mało tego, nawet na oddziałach szpitalnych, gdzie pracują po dwie-trzy osoby w gabinecie czy nawet w biurach, to tym bardziej na otwartej przestrzeni nie powinno to stwarzać istotnego zagrożenia. To tym bardziej na otwartej przestrzeni nie powinno to stwarzać istotnego zagrożenia. Aczkolwiek nie można wykluczyć sporadycznych sytuacji.

Jak widać pozostaje nam zachować ostrożność. Jeżeli zdecydujesz się na udział w protestach, pamiętaj o maseczce, przestrzeganiu dystansu oraz dezynfekcji rąk. Tylko przestrzeganie zasad nas uratuje.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-mamy-kolejny-rekord-zakazen-dr-sutkowski-prowadzimy-kraj-do-smierci

Koronawirus w Polsce. Czy protesty spowodują falę nowych zakażeń? Prof. Flisiak komentuje (WIDEO)
30 X Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz

Odkąd w czwartek 22.10.2020 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że prawo kobiety do dokonania aborcji w przypadku wad letalnych płodu jest niezgodne z Konstytucją, w całej Polsce ruszyły protesty.

Tysiące ludzi gromadzi się w wielu dużych i małych miastach w naszym kraju, aby móc wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału. Wielu ekspertów, a także rząd, przyglądają się tej sytuacji z niepokojem, bo przecież w ostatnich dniach pandemia koronawirusa przybiera na sile, codziennie praktycznie odnotowujemy kolejne rekordy zakażeń.

Czy protesty mogą wpłynąć na falę kolejnych zachorowań?

- Jeżeli przyjmujemy, że maseczki są skutecznym zabezpieczeniem w pomieszczeniach przy zachowaniu dystansu, przy skróceniu do minimum czasu kontaktu i zachowaniu odległości. Jeżeli uważamy, że one zapewniają wystarczające bezpieczeństwo nawet w pomieszczeniach, mało tego, nawet na oddziałach szpitalnych, gdzie pracują po dwie-trzy osoby w gabinecie, czy nawet w biurach. To tymbardziej na otwartej przestrzeni nie powinno to stwarzać istotnego zagrożenia. Aczkolwiek nie można wykluczyć sporadycznych sytuacji - wyjaśnia prof. Robert Flisiak, specjalista do spraw chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który był gościem programu Newsroom WP.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-czy-protesty-spowoduja-fale-nowych-zakazen-prof-flisiak-komentuje-wideo

Pulsoksymetry dla zakażonych koronawirusem. Czym są i jak ich używać?
Katarzyna Wójcik 31 października (20:06)

Druga fala koronawirusa nie zwalnia. W ostatnich miesiącach notujemy absolutne rekordy dobowych zakażeń i zgonów. Rząd wprowadza coraz ostrzejsze restrykcje, ale także i nowe procedury medyczne. O jednej z nich poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak przekazał szef resortu, w leczeniu osób zakażonych koronawirusem, u których występują niewielkie objawy lub nie ma ich wcale, będą wykorzystywane pulsoksymetry. Czym są te urządzenia, do czego ich używać i jak z nich korzystać? Wszystko wyjaśniamy w naszym tekście. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-pulsoksymetry-dla-zakazonych-koronawirusem-czym-sa-i-jak-ich,nId,4827320

Jakich maseczek ochronnych używają politycy?
Magda Ważna data publikacji: 30.10.2020, 17:59

Nakaz noszenia maseczek ochronnych obowiązuje w całej Polsce. Stosują się do niego również politycy. Na konferencjach prasowych czy podczas obrad sejmowych możemy zauważyć na ich twarzach różnego rodzaju osłony ust i nosa. Jakie maseczki wybierają polscy politycy? Sprawdźmy. (...)
https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,w-jakich-maseczkach-chodza-politycy--sprawdzamy,artykul,22539912.html

Sanepid wprowadza nowy system powiadamiania o kwarantannie
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 31 października (16:17)

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. "Komunikat o objęciu kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia nadawany jest z numeru telefonu: +48-221-043-705" - przekazał GIS. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-sanepid-wprowadza-nowy-system-powiadamiania-o-kwarantannie,nId,4827208

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-wiecej-dawcow-osocza-i-jeszcze-wieksze-potrzeby,nId,4825602

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-nowe-ograniczenia-praca-zdalna-w-urzedach-dopiero-od-wtorku,nId,4827319

Zakażona COVID-19 pielęgniarka opowiada o najtrudniejszych chwilach podczas choroby
MEDEXPRESS | data publikacji: 31.10.2020, 17:16

"Nie wiem, jak doszło do zakażenia. Choć stosowałam wszystkie zalecenia epidemiologiczne, uległam infekcji COVID-19" - mówiła w wywiadzie dla Medexpressu Beata Jędra, pielęgniarka ze Szpitala Psychiatrycznego w Radomiu. Kobieta opowiedziała o chorobie i najtrudniejszych chwilach, które jej towarzyszyły.

Beata Jędra: Nie wiem, jak doszło do zakażenia. Choć stosowałam wszystkie zalecenia epidemiologiczne, to uległam infekcji COVID-19. Pierwsze objawy wystąpiły 5 października. Czułam się rozbita, miałam drapanie w gardle, pobolewały mnie mięśnie. Po dwóch dobach obudziłam się w nocy z zimnymi dreszczami i bólami mięśni, które wymagały leczenia. Miałam gorączkę, 37 st. C. Zaniepokoiło mnie to, gdyż wszelkie infekcje przechodziłam bez podwyższonej temperatury.

Następnie wystąpiła mnogość objawów takich jak: zmęczenie, ogólne rozbicie, braku apetytu, nudności, ciężki oddech, nadmierna potliwość. Najbardziej doskwierały mi silne bóle głowy, które przechodziły w migreny, eliminujące mnie całkowicie z życia codziennego. W szóstej dobie nastąpiła całkowita utrata węchu i smaku.

Mija kolejny tydzień od ustąpienia objawów choroby. Jak się pani czuje?

Czuję się coraz lepiej, aczkolwiek "wyczuwam u siebie chorobę". Cały czas mam zatkane zatoki, szybciej się męczę. Mam zaburzenia równowagi. Lekarka powiedziała, że zaburzenie równowagi to rzadki, specyficzny objaw COVID-19. Nie jestem jeszcze gotowa do aktywności zawodowej.

Czy bez problemu wykonano u pani test na koronawirusa? Czy długo musiała pani czekać na wynik testu?

Lekarz rodzinna nie robiła żadnych problemów ws. wykonania testu. Skierowała mnie na wymaz. Udałam się do szpitala na Józefowie. W placówce były kolejki. W związku z tym, że jestem ze służby zdrowia, nie musiałam długo czekać na wykonanie testu. Wynik okazał się pozytywny.

Czego się pani najbardziej obawia w związku z zakażeniem?

Dowiedziałam się, że u osób, które przeszły koronawirusa mogą nastąpić powikłania zarówno ze strony układu krążenia, jak i oddechowego. I tego się obawiam. Po upływie miesiąca lub dwóch zamierzam się gruntownie przebadać, wykonać rentgen płuc, pójść na wizytę do kardiologa. Chcę kontrolować swój stan zdrowia.

Co było dla pani najtrudniejsze podczas pobytu na kwarantannie?

Najtrudniejsze chyba były dla mnie cztery dni w pierwszej fazie choroby, które mnie całkowicie wyłączyły z życia. Miałam ochotę tylko spać. Nie miałam siły wstać nawet do łazienki czy wykonać podstawowych czynności. Natomiast w drugiej fazie choroby najtrudniejsza była izolacja domowa. Na szczęście prócz rodziny mam przyjaciół i dobrych znajomych, którzy utrzymywali ze mną kontakt telefoniczny. Dzięki temu nie czułam się osamotniona.

COVID-19 i grypa mają wiele podobnych objawów. Jak je rozróżnić? [WYJAŚNIAMY]
Mówi się, że co nas nie zabije, to nas wzmocni. Czy walka z koronawirusem wzmocniła panią w jakiś sposób?

Uspokaja mnie fakt, że przebieg choroby mam za sobą. Wirus istnieje. Ma bardzo dużą transmisję. Ciąży na nas odpowiedzialność za jego rozprzestrzenianie się. Izolacja jest jedynym sposobem przerwania łańcucha transmisji. Przestrzegajmy zaleceń. Okażemy w ten sposób szacunek osobom, które na co dzień dbają o nasze zdrowie, pracują w warunkach podwyższonego ryzyka.
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,koronawirus--pielegniarka-opowiedziala-jak-przeszla-zakazenie-covid-19,artykul,41446793.html

Polacy umierają w domach. Branża pogrzebowa komentuje
Mateusz Ratajczak 30 X

- Jak zwykle jesienią, obserwujemy znaczący przyrost liczby zgonów. Co więcej, umiera znacznie więcej ludzi w średnim wieku - mówi w programie "Newsroom" Adam Ragiel z Polskiego Centrum Szkolnictwa Funeralnego. Jak dodaje, chodzi na przykład o osoby mające około 50 lat. Skąd takie wzrosty? - Bardzo często pomoc medyczna nie jest im udzielana na czas. Zwiększyła się liczba zgonów, do których dochodzi w domach - dodaje Ragiel. Przedstawiciel Polskiego Centrum Szkolnictwa Funeralnego przekonuje, że często porady lekarskie przez telefon nie wystarczą, by uratować pacjenta. - Karetki nie przyjeżdżają, a jeśli już się pojawią, to często jest za późno i dochodzi do zgonu - dodaje Adam Ragiel.
https://moneyv.wp.pl/gospodarka/polacy-umieraja-w-domach-branza-pogrzebowa-komentuje-6570274185049729v.html

Proboszcz z Ksawerowa zamienił nekropolię w "Park cmentarny" i otworzył mimo zakazu
Opracowanie: Katarzyna Wójcik,Malwina Zaborowska,Krzysztof Zasada 31 października

Proboszcz z podłódzkiego Ksawerowa wywiesił na bramie parafialnego cmentarza napis "Park cmentarny" i - mimo obowiązującego w całym kraju zakazu - otworzył nekropolię dla odwiedzających. Policja skierowała sprawę do sanepidu, przekaże ją także do prokuratury. (...)
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-proboszcz-z-ksawerowa-zamienil-nekropolie-w-park-cmentarny-i,nId,4827131

Premier: Oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny
Opracowanie: Nicole Makarewicz 31 października (13:43)

'"W związku z zamknięciem cmentarzy terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami; z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję" - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-premier-oddzialy-arimr-i-kowr-odkupia-od-producentow-i-sprze,nId,4827147

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-olsztyn-ludzie-dolaczaja-do-zalobnikow-by-dostac-sie-na-cmen,nId,4827117

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-180-milionow-wsparcia-dla-sprzedawcow-zniczy-i-kwiatow,nId,4827228
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-cmentarze-zamkniete-katowicki-zzm-odkupi-kwiaty-od-handlarzy,nId,4827135
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2020, 21:48 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #971 dnia: Październik 31, 2020, 23:54 »
Prof. Simon: pod respirator trafiają młodzi nieodporni, nadwrażliwi
31 X

O zakażeniu koronawirusem decyduje dawka wirusa, niekoniecznie wiek pacjenta. Zdarza się, że nawet dziewięćdziesięciolatkowie nie chorują, mają jedynie lekkie przeziębienie – mówi prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z Wrocławia.

To czy dojdzie do zakażenia koronawirusem zależy głównie od liczby cząstek wirusa, na którą jesteśmy narażeni, a także od odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu - mówi prof. Krzysztof Simon. Podkreśla też, że wbrew obiegowym opiniom, o zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 i przebiegu choroby COVID-19 nie zawsze jednak decyduje wiek.

Zdarza się, że nawet dziewięćdziesięciolatkowie nie chorują, mają jedynie lekkie przeziębienie. Natomiast pod respiratory trafiają ludzie młodzi, w wieku zaledwie 30-45 lat, nadwrażliwi na zakażenie - ostrzega ekspert.

Według specjalisty istotną rolę odgrywa również występująca w naszym organizmie gęstość receptorów, za pośrednictwem których wirus wnika do komórek i się w nich rozmnaża. Liczba receptorów zmienia się wraz z wiekiem, dlatego m.in. na zakażenie i chorobę COVID-19 zwykle bardziej narażone są osoby starsze.

Pod respiratory trafiają ludzie młodzi, w wieku zaledwie 30-45 lat, nadwrażliwi na zakażenie - mówi prof. Simon.

Do zakażenia dochodzi przede wszystkim poprzez bliski, trwający co najmniej 15 minut kontakt z osobą zakażoną i wydalającą wirusy. Zakazić można się także od niewykazującego żadnych objawów dziecka, ale wtedy potrzebny jest zdecydowanie dłuższy kontakt. - Jeśli bezobjawowe dziecko nie kaszle i nie prycha, to szansa na otrzymanie dużych dawek wirusa jest raczej niewielka – dodał prof. Simon na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, które odbyło się wirtualnie.

Koronawirus pozostaje też na różnych powierzchniach, kiedy zatem dotykamy miejsca, w których się one znajdują, a potem dotykamy oczu lub jamy ustnej możemy doprowadzić do zakażenia. Do infekcji może dojść wszędzie, szczególnie jednak w miejscach publicznych, głównie w pomieszczeniach zamkniętych i środkach komunikacji publicznej.

Obojętnie jednak gdzie się stykamy z wirusem, o zakażeniu decyduje przede wszystkim dawka patogenu, na który jesteśmy narażeni. - To czy dojdzie do zakażenia koronawirusem zależy z jednej strony od liczby cząstek wirusa, na którą jesteśmy narażeni, a z drugiej od odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu – zaakcentował prof. Simon.

Płuca przypominają wątrobę

Od dawki wirusów może też zależeć przebieg zakażenia. - Problemem jest ta grupa osób, która zakaża się masywną ilością wirusa, bo ktoś kaszlał im w twarz, mieszka z osobą zakażoną lub przebywa na oddziale szpitalnym, w którym pielęgniarka kaszlała, bo nie miał jej kto zastąpić – tłumaczył specjalista.

Choroba COVID-19 niebezpiecznie rozwija się wtedy, gdy organizm danej osoby źle odpowiada na zakażenie. Dochodzi do wysiewu cytokin oraz innych substancji w układzie immunologicznym, który został zaalarmowany, ale w nadmiernej reakcji w stosunku do zagrożenia niszczy tkanki płuc, doprowadzając do zespołu ostrej niewydolności oddechowej oraz wielonarządowej.

Gdy rozwija się stan zapalny pęcherzyków płucnych z zakrzepicą, sprawia, że płuco staje się czerwone i przypomina bardziej wątrobę - mówi prof. Simon.

Odpowiedź immunologiczna zależy od predyspozycji genetycznych danej osoby, jak również wielu innych czynników, jednak duże znaczenie ma ładunek wirusa, na który jesteśmy narażeni. - Czym jest on mniejszy, tym większa szansa na normalną odpowiedź i eliminację wirusa bez jakichkolwiek następstw. Jeśli nawet rozwinie się choroba, to tacy pacjenci mogą przeżyć – podkreślił prof. Simon.

Ważną rolę odgrywa to, jak dużo jest w naszym organizmie receptorów dla koronawirusa SARS-CoV-2. Występują one w górnych drogach oddechowych, ale też w wielu innych tkankach i narządach, na przykład w płucach, sercu i jelitach. Jednak najwięcej jest ich w nabłonku naczyń krwionośnych.

„Zapalenie śródbłonka naczyń to podstawowy problem tego zakażenia” – dodaje. Z jego powodu zwiększa się skłonność do zakrzepów i zatorowość. Rozwija się stan zapalny pęcherzyków płucnych z zakrzepicą, który sprawia, że płuco staje się czerwone i przypomina bardziej wątrobę.

Ryzyko ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 wzrasta wraz z wiekiem i współwystępowaniem innych chorób, takich jak choroba sercowo-naczyniowa, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i choroba nerek. Jednak szczególnie niekorzystne rokowania są u osób otyłych.

Różne choroby częściej występują u osób starszych, które na dodatek mają więcej receptorów dla koronawirusa w obrębie dróg oddechowych i wykazują mniejszą odporność. Powyżej 80. roku życia umiera co czwarta osoba chora na COVID-19, z kolei dzieci umierają wyjątkowo rzadko, to jedynie pojedyncze przypadki.

Prof. Simon zwrócił jednak uwagę, że nawet u ludzi młodych nigdy nie ma pewności jak na zakażenie zareaguje organizm. Dlatego potencjalnie wszyscy są zagrożeni. Ciężki przebieg COVID-19 zdarza się u 20 proc. pacjentów, a na sztucznej wentylacji przeżywa jeden na dziesięciu chorych.

Jego zdaniem nie wiadomo kiedy epidemia się skończy. Należy liczyć się z tym, że raczej się nigdy nie skończy i zostanie w naszym środowisku tak jak grypa, a koronawirus SARS-CoV-2 będzie mutował. „Szczepionki, które prawdopodobnie będą dostępne, trzeba będzie co roku lub dwa lata zmieniać, tak jak szczepionki przeciwko grypie sezonowej” - dodał.

Najważniejsze jest przestrzeganie zasad ochrony przed zakażeniem. Pod tym względem nic się nie zmieniło od ponad 100 lat, gdy pojawiła się wyjątkowo śmiertelna pandemia grypy. W 1918 r. w Krakowie w ulotce skierowanej do ludności nawoływano do tego, żeby przestrzegać dystansu, mycia rąk i noszenia maseczki.

- Nikt wtedy nie krzyczał, że naruszane są prawa obywatelskie i wszyscy się do zaleceń dostosowywali. U nas jednak część osób ma skłonność do lekceważenia wszystkich przepisów” – podkreślił specjalista. Dodał, że do jego szpitala trafili pacjenci, którzy wcześniej zaprzeczali istnieniu pandemii. Na szczęście wyzdrowieli i teraz zwalczają kowidosceptyków.
https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/koronawirus-prof-simon-o-zakazeniu-decyduje-dawka-wirusa-niekoniecznie-wiek-pacjenta/53rw2kv,2b83378a

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #972 dnia: Listopad 01, 2020, 23:53 »
Niedziela: ponad 17 tys. zakażeń w kraju, na Pomorzu - 1020, w Gdańsku - 206. W regionie zmarło 7 osób
Publikacja: 01 listopada 2020 r.

Niedziela: ponad 17 tys. zakażeń w kraju, na Pomorzu - 1020, w Gdańsku - 206. W regionie zmarło 7 osób
W niedzielę, 1 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 171 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W województwie pomorskim ponownie powyżej tysiąca zachorowań, w Gdańsku powyżej 200. W województwie pomorskim ostatniej doby zmarło 7 osób, w całym kraju 152.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o 1020 nowych potwierdzonych przypadkach SARS-CoV-2 w woj. pomorskim):
206 osób miasto Gdańsk
97 osób powiat starogardzki
89 osób powiat tczewski
59 osób powiat chojnicki
59 osób powiat kartuski
55 osób miasto Gdynia
55 osób powiat malborski
49 osób powiat bytowski
47 osób powiat kwidzyński
43 osoby powiat gdański
42 osoby powiat kościerski
42 osoby powiat wejherowski
35 osób powiat lęborski
33 osoby powiat pucki
21 osób powiat sztumski
19 osób powiat nowodworski
18 osób miasto Sopot
18 osób miasto Słupsk
17 osób powiat słupski
16 osób powiat człuchowski
Łącznie 141 spośród wyżej wymienionych osób objętych było kwarantanną. Nadzorem epidemiologicznym objętych było 22 osoby. W izolatorium leczonych jest 35 osób, a 484 osoby są hospitalizowane.

- 22 osób związanych jest z ogniskami zakażeń w podmiotach leczniczych, 25 osób z ogniskami zakażeń w placówkach oświatowych, 36 osób z ogniskami w instytucjach opieki a 31 osób związanych z ogniskami w zakładach pracy - informuje Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Od początku epidemii w województwie pomorskim odnotowano 21 443 przypadków zakażenia, w tym 4 050 w Gdańsku. W regionie zmarło w sumie 300 osób.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/koronawirus-w-gdansku-na-pomorzu-w-kraju-dzienne-dane-zachorowan,a,182172

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 01.11.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1717-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-1-11-2020-r

Raport z dnia 1 listopada 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 niedziela, 01 listopad 2020 10:30

2. Zgony
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje
o zgonach 7 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa:
1 osoba  powiat bytowski (67K),
1 osoba m.Gdańsk (65K),
2 osoby m.Gdynia (88M, 78M), 
3 osoby powiat gdański (89M, 88M, 67K).
Wszystkie osoby zmarłe  miały choroby współistniejące.

Ognisko związane ze szpitalem – 3 przypadki zakażenia, miasto Gdańsk
Ognisko związane ze szkołą – 4 przypadki zakażenia, miasto Gdańsk
Ognisko związane z zakładem pracy – 4 przypadki zakażenia, miasto Gdańsk
Ognisko związane z zakładem pracy – 3 przypadki zakażenia, powiat tczewski
Ognisko związane z Domem Pomocy Społecznej – 6 przypadków zakażenia, powiat kartuski
Ognisko związane z zakładem pracy – 2 przypadki zakażenia, powiat malborski
Ognisko związane ze szkołą – 2 przypadki zakażenia, miasto Gdańsk
308 Ognisko związane z zakładem pracy – 2 przypadki zakażenia, powiat malborski
(...)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1716-raport-z-dnia-1-listopada-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim: 711 nowych przypadków. W kraju ponad 17 tys. - 01.11.2020
OPRAC.:Olimpia Dudek 1 listopada

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim - 01.11.2020
Na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­

pow. białogardzki – 9 osób (5 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. choszczeński – 27 osób (2 młode kobiety, 6 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 5 mężczyzn w średnim wieku, 6 starszych mężczyzn)
pow. drawski – 8 osób (3 młode kobiety, 1 kobieta w średnim wieku, 1 młody mężczyzna, 1 mężczyzna w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. goleniowski – 19 osób (2 młode kobiety, 7 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 4 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. gryficki – 48 osób (6 dzieci, 2 młode kobiety, 21 kobiet w średnim wieku, 6 starszych kobiet, 2 młodych mężczyzn, 8 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. gryfiński – 12 osób (1 młoda kobieta, 4 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 5 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. kamieński – 20 osób (1 młoda kobieta, 6 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 4 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. kołobrzeski – 45 osób (1 dziecko, 2 młode kobiety, 18 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 15 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 110 osób (6 dzieci, 4 młode kobiety, 37 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 6 młodych mężczyzn, 38 mężczyzn w średnim wieku, 12 starszych mężczyzn)
pow. łobeski – 17 osób (1 młoda kobieta, 5 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 mężczyzn w średnim wieku, 7 starszych mężczyzn)
pow. myśliborski – 4 osoby (1 młoda kobieta, 2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta)
pow. policki – 27 osób (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 11 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 10 mężczyzn w średnim wieku)
pow. pyrzycki – 14 osób (2 dzieci, 2 kobiety w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 3 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. sławieński – 47 osób (2 dzieci, 8 młodych kobiet, 17 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 12 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. stargardzki – 55 osób (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 13 kobiet w średnim wieku, 13 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 11 mężczyzn w średnim wieku, 14 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 146 osób (5 dzieci, 9 młodych kobiet, 51 kobiet w średnim wieku, 18 starszych kobiet, 10 młodych mężczyzn, 35 mężczyzn w średnim wieku, 18 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 51 osób (1 dziecko, 2 młode kobiety, 19 kobiet w średnim wieku, 5 starszych kobiet, 3 młodych mężczyzn, 15 mężczyzn w średnim wieku, 6 starszych mężczyzn)
pow. świdwiński – 25 osób (1 dziecko, 3 młode kobiety, 10 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 7 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
m. Świnoujście – 9 osób (2 dzieci, 4 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn, 1 starszy mężczyzna)
pow. wałecki – 18 osób (1 młoda kobieta, 10 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 3 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
RAZEM: 711 osób

Z przykrością informujemy o śmierci osób zakażonych koronawirusem:
Kobieta l. 79 z powiatu gryfińskiego przebywała w izolacji domowej
Kobieta l. 66 z pow. szczecineckiego hospitalizowana w SPWSZ w Szczecinie
Kobieta l 65 z pow. choszczeńskiego hospitalizowana w Szpitalu w Choszcznie

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem- stan : 11487/98 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-711-nowych-przypadkow-w-kraju-ponad-17-tys-01112020/ar/c14-15267764

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 1.11.2020 godz. 10.30
- liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport: 68 910 / 37 528
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 8 584 / 8 873
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 606 933
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 49 247 / 47 754
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 27 977 / 27 633
- liczba zgonów /ostatni raport: 939 / 926

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony.
W szpitalu w Cieszynie zmarli: 70-letni mężczyzna z Wisły,
  68-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego,
  83-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego,
  64-letni mężczyzna z powiatu mikołowskiego,
  91-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego,
  65-letni mężczyzna z powiatu pszczyńskiego i
  82-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego;
w szpitalu w Raciborzu zmarła 91-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego;
w szpitalu w Częstochowie zmarli: 77-letni mężczyzna z Częstochowy,
  86-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego i
  91-letnia kobieta z Rudy Śląskiej;
w szpitalu w Rybniku zmarł 81-letni mężczyzna z Piekar Śląskich;
w szpitalu w Żorach zmarła 69-letnia kobieta z powiatu pszczyńskiego.
https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/aktualna-sytuacja-epidemiologiczna-w-woj-slaskim---koronawirus-sars-cov-2

https://dziennikzachodni.pl/mniej-przypadkow-nowych-zakazen-koronawirusem-w-polsce-17-171-a-ile-na-slasku-gdzie-mamy-w-regionie-najwiecej-zakazen/ar/c1-15267754

WIELKOPOLSKA

PONAD 840 NOWYCH ZAKAŻONYCH KORONAWIRUSEM W WIELKOPOLSCE. ZMARŁO 16 OSÓB
Autor: Codzienny Poznań AK 01.11.2020 10:36

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 844 nowych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce. W całym kraju w ciągu doby odnotowano 17 171 nowych zakażeń i  152 zgony.

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, w związku z aktualizacją przez WSSE w Poznaniu danych dotyczących potwierdzonych zakażeń u mieszkańców Wielkopolski wprowadzono 1 zmianę korygującą z  uwagi na zdublowanie przypadku zakażenia we wcześniejszym komunikacie.  Usunięto z wykazu przypadek dotyczący mieszkańca powiatu wągrowieckiego.

Jednocześnie poinformowano, że w Wielkopolsce z powodu Covid-19 lub współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 osób.

Od początku pandemii w woj. wielkopolskim odnotowano: zakażonych 36423, zgonów 628, ozdrowieńców 12139, aktywnych 23656.

Zakażenia z podziałem na powiaty:


https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-11-01/ponad-840-nowych-zakazonych-koronawirusem-w-wielkopolsce-zmarlo-16-osob

ŁÓDZKIE

Stan na 01.11.2020, godz. 12:04
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 25-letnia kobieta. Była hospitalizowana w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi . Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 60-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Zduńskiej Woli. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu zduńskowolskiego.
– 73-letnia kobieta. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu wieruszowskiego.
– 78-letnia kobieta. Była hospitalizowana w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi . Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 86-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Wieruszowie. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.

W województwie łódzkim są także 1673 kolejne zakażeniakoronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 173 osoby wyzdrowiały.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 29125
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 19072
• Liczba osób objętych kwarantanną: 27759
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2107
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 9626
• Liczba osób, które zmarły: 427

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 1631

Jednocześnie informujemy, że ogólnej liczby potwierdzonych zakażeń usunięto 3 przypadki z miasta Łodzi z powodu ich podwójnego zaraportowania.

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 29125. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:

https://www.radiozw.com.pl/raport-koronawirus-lodzkie/

MAŁOPOLSKA

Małopolska [1.11]: Ogromny wzrost na Sądecczyźnie. Gdzie jeszcze?[AKTUALIZACJA]

Małopolska [1 listopada]
zakażonych: 43 238 (+1480)
zmarło: 649 (+17)
wyzdrowiało: 24 115 (+1319)
aktywnych przypadków: 19897 (+ 143)
WSSE w Krakowie potwierdziło zakażenie koronawirusem u kolejnych 1480 osób, z:
Krakowa (347),
pow. nowosądeckiego (130),
myślenickiego (111),
wadowickiego (93),
tarnowskiego (81),
N. Sącza (79),
pow. nowotarskiego (72),
Tarnowa (61),
pow. proszowickiego (54),
chrzanowskiego i olkuskiego (po 50),
suskiego (46),
limanowskiego (44),
krakowskiego (43),
dąbrowskiego (41),
oświęcimskiego (37),
brzeskiego (36),
gorlickiego (27)
oraz bocheńskiego, miechowskiego i tatrzańskiego (po 26).

Aktualnie 38 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 44 718 osób.Nowe zakażenia koronawirusem w Małopolsce:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 4 mies.:


Potwierdzono też śmierć kolejnych 17 osób, które przegrały z koronawirusem. To mieszkańcy Małopolski w wieku od 41 do 95 lat, z:
powiatu miechowskiego (5 osób),
nowotarskiego i myślenickiego (po 3 osoby),
olkuskiego (2 osoby)
oraz Nowego Sącza i powiatów: brzeskiego, proszowickiego i nowosądeckiego (po 1 osobie).
Szesnaście osób miało choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 649.

Zgony na COVID w Małopolsce:


Przybyło też rekorodowo dużo tzw. ozdrowieńców. W całej Małopolsce to aż 1319  osób. W sumie w Małopolsce mamy 24 115 ozdrowieńców.

Dzięki tek dużej liczbie ozdrowieńców (niestety, kolejnym zgonom) od wczoraj przybyło tylko 143 aktywne przypadki zakażenia w Małopolsce.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony

https://glos24.pl/malopolska-1-11-czy-zamkniete-cmentarze-uchronia-nas-od-calkowitej-katastrofy
https://glos24.pl/malopolska-31-10-pazdziernikowa-katastrofa

PODKARPACKIEKoronawirus. Nie żyją kolejne 22 osoby, 1241 zakażeń na Podkarpaciu. W Polsce ponad 17 tysięcy przypadków [1 LISTOPADA]
Wioletta Wojtkowiak 1 listopada

Nie żyje 22 chorych z województwa.
Do niedzieli badaniami laboratoryjnymi potwierdzono na Podkarpaciu 22 823 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 9 171 osób zwolniono z izolacji. Odnotowano w sumie 448 zgonów.

W ostatnich dniach zmarło 22 mieszkańców województwa podkarpackiego:
  11 kobiet –
z powiatu dębickiego (88, 73, 57),
jarosławskiego (90, 92),
kolbuszowskiego (79, 80),
niżańskiego (89),
przemyskiego (88),
stalowowolskiego (87) i
z miasta Przemyśl (87),
  11 mężczyzn –
z powiatu brzozowskiego (78),
jarosławskiego (35, 91),
kolbuszowskiego (81, 91, 83, 88, 77),
łańcuckiego (66),
z Krosna (74) i
z Przemyśla (72).

Kolejne 380 osób, które wyzdrowiały i zostały zwolnione z izolacji, to mieszkańcy 21 powiatów województwa podkarpackiego.

Potwierdzono 1241 przypadków w powiatach:
3 – bieszczadzki
40 – brzozowski
71 – dębicki
73 – jarosławski
73 – jasielski
27 – kolbuszowski
38 – Krosno
82 – krośnieński
11 – leski
36 – leżajski
32 – lubaczowski
61 – łańcucki
50 – mielecki
24 – niżański
56 – Przemyśl
50 – przemyski
50 – przeworski
142 – Rzeszów
58 – rzeszowski
74 – sanocki
51 – stalowowolski
77 – strzyżowski
13 – Tarnobrzeg
17 – tarnobrzeski
32 – ropczycko-sędziszowski

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 308 osób, 28 363 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 12 397 osób. Z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 807 osób.

https://echodnia.eu/podkarpackie/koronawirus-nie-zyja-kolejne-22-osoby-1241-zakazen-na-podkarpaciu-w-polsce-ponad-17-tysiecy-przypadkow-1-listopada/ar/c1-15267786
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2020, 21:57 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #973 dnia: Listopad 01, 2020, 23:53 »
c.d.

DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku stwierdzono 524 nowe zakażenia, 9 osób zmarło, 288 pacjentów wyzdrowiało
Aktualne dane dla naszego województwa to 19474 potwierdzonych przypadków, 354 zmarłych i 8014 wyleczonych osób

Wśród nowych przypadków zachorowań na COVID-19 były 524 osoby z województwa dolnośląskiego. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Legnicy i Wałbrzycha oraz powiatów: dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, kamiennogórskiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego i złotoryjskiego.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 27623
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 3506
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 1114

https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-1-listopada/

KUJAWSKO-POMORSKIE

1734 nowych przypadków koronawirusa w Kujawsko Pomorskiem. W sumie 379 902 osób zarażonych koronawirusem w Polsce, 5783 zgonów [1.11 2020]
OPRAC.:Marcin Gołembiewski 1 listopada

W województwie kujawsko-pomorskim są 1734 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.
Są to osoby z:
Bydgoszczy (313)
Grudziądza (53)
Inowrocławia (106)
Torunia (286)
Włocławka (86)
powiatu aleksandrowskiego (11)
powiatu brodnickiego (24)
powiatu bydgoskiego (99)
powiatu chełmińskiego (17)
powiatu golubsko-dobrzyńskiego (37)
powiatu grudziądzkiego (28)
powiatu inowrocławskiego (59)
powiatu lipnowskiego (22)
powiatu mogileńskiego (18)
powiatu nakielskiego (45)
powiatu radziejowskiego (38)
powiatu rypińskiego (15)
powiatu sępoleńskiego (37)
powiatu świeckiego (64)
powiatu toruńskiego (109)
powiatu tucholskiego (16)
powiatu wąbrzeskiego (74)
powiatu włocławskiego (71)
powiatu żnińskiego (34)
spoza województwa 18 (wrzesiński 1, chojnicki 2, elbląski 1, Gdańsk 2, pilski 3, koniński 4, płocki 1, sierpecki 2, łowicki 1, kwidzyński 1)
w trakcie ustalania 54.

Szpital w Grudziądzu przekazał informacje o zgonach 2 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 (K-82, M-73)

Koronawirus Kujawsko Pomorskie
Stan na 01.11.2020 r.:
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 23 448,
liczba osób aktualnie w kwarantannie – 20 520,
liczba osób objętych nadzorem – 8 417,
liczba ozdrowieńców – 4 143,
liczba zgonów – 184,
liczba pobranych próbek – 270 424.
(...)
https://wloclawek.naszemiasto.pl/1734-nowych-przypadkow-koronawirusa-w-kujawsko-pomorskiem-w/ar/c14-7905133

LUBELSKIE

1768 nowych zakażeń koronawirusem w woj. lubelskim, ponad 17 tys. w całym kraju
10:34 01-11-2020

W woj. lubelskim odnotowano 1768 nowych przypadków zakażenia koronawirusem z: Lublina (355), Zamościa (84), Chełma (49), Białej Podlaskiej (34), powiatu puławskiego (162), lubelskiego (148), łukowskiego (138), zamojskiego (125), radzyńskiego (69), świdnickiego (60), janowskiego (60), łęczyńskiego (59), kraśnickiego (59), biłgorajskiego (54), bialskiego (52), ryckiego (44), chełmskiego (41), lubartowskiego (36), opolskiego (36), hrubieszowskiego (25), włodawskiego (25), parczewskiego (19), tomaszowskiego (18), krasnostawskiego (16).
https://www.lublin112.pl/1768-nowych-zakazen-koronawirusem-w-woj-lubelskim-ponad-17-tys-w-calym-kraju/

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie informuje, że na terenie województwa lubelskiego zmarło 8 osób:
1. K- 84- pochodziła z powiatu tomaszowskiego – miała choroby współistniejące.
2. M-72- pochodził z powiatu tomaszowskiego – miał choroby współistniejące.
3. M-55- pochodził z powiatu tomaszowskiego- miał choroby współistniejące.
4. K-83- pochodziła z powiatu tomaszowskiego – miała choroby współistniejące.
5. M-68- pochodził z powiatu hrubieszowskiego – miał choroby współistniejące.
6. M-49- pochodził z powiatu łukowskiego – miał choroby współistniejące.
7. M-92- pochodził z powiatu hrubieszowskiego – miał choroby współistniejące.
8. K-63- pochodziła z powiatu łęczyńskiego – miała choroby współistniejące.

W sumie w kraju liczba zakażonych koronawirusem wynosi 379 902/5 783 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Do dnia 1 listopada 2020 roku potwierdzono łącznie 19168 przypadków zakażenia koronawirusem, a odnotowano 7946 ozdrowieńców i 260 zgonów. Aktualnie 29065 osób jest poddanych kwarantannie, a 345 objętych nadzorem epidemiologicznym.
https://radio.lublin.pl/2020/11/17-171-nowych-przypadkow-koronawirusa-w-wojewodztwie-lubelskim-odnotowano-1768-zakazen/

LUBUSKIE

401 nowych przypadków COVID-19 w Lubuskiem. Są też dwie ofiary śmiertelne. W Polsce przybyło 17 171 zakażonych!
Paweł Wańczko 1 listopada

Jak poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki, 401 nowych osób zakażonych koronawirusem w województwie lubuskim pochodzi z:
m. Zielonej Góry (108),
pow. gorzowskiego (63),
pow. nowosolskiego (36),
pow. zielonogórskiego (29),
pow. międzyrzeckiego (29),
m. Gorzowa Wielkopolskiego (24),
pow. świebodzińskiego (20),
pow. żarskiego (20),
pow. słubickiego (18),
pow. strzelecko-drezdeneckiego (15),
pow. sulęcińskiego (13),
pow. żagańskiego (10),
pow. wschowskiego (8 ),
pow. krośnieńskiego (7).

Niestety w Lubuskiem zmarły 2 osoby zakażone koronawirusem

Są to: 91-letni mieszkaniec m. Gorzowa Wielkopolskiego i
67-letni mieszkaniec powiatu sulęcińskiego.

7312 przypadków COVID-19 w Lubuskiem
https://gazetalubuska.pl/401-nowych-przypadkow-covid19-w-lubuskiem-sa-tez-dwie-ofiary-smiertelne-w-polsce-przybylo-17-171-zakazonych/ar/c1-15267704

OPOLSKIE

Koronawirus Opolskie: w niedzielę 461 nowych zakażeń w regionie
Magdalena Żołądź 1 listopada

W województwie opolskim zmarły 4 osoby: z powiatu prudnickiego, oleskiego, opolskiego i z miasta Opola.

Wszystkie były obciążone chorobami współistniejącymi.

Od początku epidemii w całej Polsce zmarły z powodu koronawirusa 5783 osoby, zaś w województwie opolskim - 213 osób.

Zakażenia z minionej doby z podziałem na powiaty
Brzeg - 15
Głubczyce - 0
Kędzierzyn-Koźle - 54
Kluczbork - 27
Krapkowice - 34
Namysłów - 57
Nysa - 37
Olesno - 25
Opole - 44 powiat opolski, 58 miasto Opole
Prudnik - 25
https://opole.naszemiasto.pl/koronawirus-opolskie-w-niedziele-461-nowych-zakazen-w/ar/c1-7975951

PODLASKIE

644 nowe przypadki zakażenia #koronawirus w #podlaskie (9369).

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1322833411623559168

Zakażenia (wyzdrowienia):
Białystok 2695 (436)  powiat białostocki 1406 (297)
Łomża 602 (155)  powiat łomżyński 240 (65)
Suwałki 524 (85)  powiat suwalski 154 (23)

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1322834515606212611

https://poranny.pl/koronawirus-w-podlaskiem-644-nowe-zakazenia-koronawirusem-w-polsce-17-171-zakazen-i-152-zgony/ar/c14-15267748

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Znów złe wieści. 11 kolejnych ofiar koronawirusa w Świętokrzyskiem
Paula Goszczyńska 1 listopada

Zmarli to:
- 90-letni mężczyzna z powiatu kieleckiego
- 62-letni mężczyzna z powiatu kieleckiego
- 77-letnia kobieta z powiatu kieleckiego
- 71-letni mężczyzna z Kielc
- 91-letni mężczyzna z Kielc
- 76-letni mężczyzna z powiatu staszowskiego
- 85-letnia kobieta z powiatu staszowskiego
- 71-letni mężczyzna z powiatu włoszczowskiego
- 74-letnia kobieta z powiatu włoszczowskiego
- 80-letni mężczyzna z powiatu koneckiego
- 81-letni mężczyzna z powiatu jędrzejowskiego.
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/znow-zle-wiesci-11-kolejnych-ofiar-koronawirusa-w-swietokrzyskiem/ar/c1-15267804

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/w-niedziele-262-nowe-zakazenia-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-zobaczcie-skad-sa-chorzy-lista/ar/c1-15267856

WARMIŃSKO-MAZURSKIEDzienny raport o #koronawirus Wykaz zakażonych i wyzdrowiałych woj. W-M stan na 1 listopada godz. 10:30
biologicznego 539 zakażeń (9289)
haczyka127 wyzdrowień (2903)
7 zgonów (106)

https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/1322833258162409472

Koronawirus  Rekordowa liczba zgonów na Warmii i Mazurach. Nowe ognisko w Olsztynie
Koronawirus By red 1 listopada 2020

539 zakażeń (9289):
93 Elbląg;
59 powiat ostródzki;
52 powiat ełcki;
46 Olsztyn;
45 powiat giżycki;
33 powiat olecki;
31 powiat elbląski;
29 powiat bartoszycki;
28 powiat kętrzyński;
28 powiat olsztyński;
25 powiat iławski;
17 powiat szczycieński;
16 powiat mrągowski;
11 powiat węgorzewski;
7 powiat działdowski;
7 powiat nowomiejski;
6 powiat lidzbarski;
5 powiat nidzicki;
1 powiat gołdapski;

ogniska: Szpital Wojewódzki w Olsztynie, DPS w Markowskich.

7 zgonów (106):
mężczyzna lat 70, powiat olsztyński, szpital Ostróda, choroby współistniejące;
mężczyzna lat 92, powiat ostródzki, Szpital Uniwersytecki Olsztyn, choroby współistniejące;
kobieta lat 43, powiat kętrzyński, Szpital Giżycko;
kobieta lat 77, powiat iławski, Szpital Iława, choroby współistniejące;
mężczyzna lat 73, Elbląg, Szpital Elbląg, choroby współistniejące;
kobieta lat 80, powiat nidzicki, Szpital Nidzica, choroby współistniejące;
kobieta lat 90, Olsztyn, szpital Ostróda, choroby współistniejące;
https://tko.pl/64803,2020,11,01,rekordowa-liczba-zgonow-na-warmii-i-mazurach-nowe-ognisko-w-olsztynie

MAZOWSZE

Komunikat MPWIS z dnia 1 listopada 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 1 listopada 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:
liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 59 429/ (3 475)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 13 osób (3 osoby w izolatorium na terenie woj. śląskiego, 4 osoby na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, 4 osoby na terenie woj. łódzkiego, 1 osoba na terenie woj. dolnośląskiego, 1 osoba na terenie woj.lubelskiego)
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 5 224/ (220)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba):1 728/(99)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 781/ (16)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 21 885/(1 064)
**(dana przekazana do Ministerstwa Zdrowia na godzinę 9.00 na podstawie porannego raportu laboratorium)
** liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 54 308/ (2 380)
http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/komunikat-mpwis-z-dnia-1-listopada-2020-r-przedstawiajacy-sytuacje-epidemiologiczna-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-zwiazan
==============
Koronawirus w Polsce. Raport MZ z 1 listopada. Profesor Gut: "Wstrzymajmy się z lockdownem"
Katarzyna Gałązkiewicz 1 XI

- Rząd nie powinien na razie zamykać całkowicie kraju, tylko poczekać na rezultaty wcześniej podjętych działań. Bo to przypomina trochę naciskanie hamulca w samochodzie - naciśnięcie nie zatrzyma go w miejscu. Dopiero po pewnym czasie można zaobserwować działanie - twierdzi prof. Włodzimierz Gut, odnosząc się do kolejnych dobowych zakażeń koronawirusem w Polsce.

1. Koronawirus w Polsce. Dane MZ opublikowane 1 listopada
(...)
2. Prof. Gut: wstrzymajmy się z lockdownem

Profesor Włodzimierz Gut, mikrobiolog z Zakładu Wirusologii NIZP-PZH, w rozmowie z WP abcZdrowie odniósł się do niedzielnego raportu Ministerstwa Zdrowia i stwierdził, że rządzący nie powinni spieszyć się z decyzją o wprowadzeniu lockdownu.

- Rząd nie powinien na razie zamykać całkowicie kraju, tylko poczekać na rezultaty wcześniej podjętych działań. Bo to przypomina trochę naciskanie hamulca w samochodzie - naciśnięcie nie zatrzyma go w miejscu. Dopiero po pewnym czasie można zaobserwować działanie. Jeśli ono wystąpi, a to powinien być przyszły tydzień, to oznacza, że nie trzeba niczego więcej robić, tylko egzekwować to, co się wprowadziło. Jeżeli poprawy nie będzie, dopiero wtedy można wprowadzać kolejne rozwiązania - przekonuje wirusolog.

3. Wpływ protestów na rozprzestrzenianie COVID-19

Mikrobiolog zapytany o wpływ protestów na wzrost zakażeń stwierdził, że zachowania protestujących są ryzykowne, a konsekwencje gremialnego wyjścia na ulice zaobserwujemy w tym tygodniu.

- Jeżeli będziemy się gromadzili, to ten wirus po prostu z tego skorzysta. W przypadku ludzi, którzy protestują, wirus może zostać poniesiony dalej. O tym, czy doszło tam do masowych zakażeń, przekonamy się w najbliższych dniach - stwierdził i dodał:

- Dni rekordów wypadają z reguły w czwartek i piątek. W tym momencie sytuacja jest powtarzalna od kilku tygodni. To pokazuje, że głównym powodem rozprzestrzeniania się wirusa jest aktywność ludzi - a konkretnie ich spotkania weekendowe. Rekordy, które padają najczęściej w czwartek i piątek, są konsekwencją zgromadzeń w weekendy, gdzie dochodzi do zakażeń - uważa prof. Gut.

Zdaniem mikrobiologa, zamiast podejmować kolejne restrykcyjne działania, trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość.

- Inne czynniki mogą się ujawniać i modyfikować ten przebieg (w tym protesty - przyp.red.), ale trzeba poczekać i pamiętać, że 6 dni to okres między zakażeniem a ujawnieniem wirusa w organizmie. Wpływ działań długofalowych - tych podjętych przed rząd - ujawnia się później, bo muszą być najpierw przyjęte i zaakceptowane - wyjaśna profesor.

4. Kluczem przestrzeganie obostrzeń

Profesor Gut podkreślił, że główny wpływ na rozwój epidemii niezmiennie mają zachowania ludzi.

- Jeżeli 50 proc. ludzi nie nosi prawidłowo maseczki, to przez takie zachowania wirus się rozprzestrzenia. Jeżeli robimy coś w połowie, to tak, jakbyśmy nie robili nic. Tacy ludzie przypominają stada bocianów, które lecą z nosami na wierzchu. Widząc ich, uśmiecham się, bo wiem, że robią coś zupełnie innego niż to, co deklarują - zauważa profesor.

Mikrobiolog podkreśla, że kluczowe było i jest przestrzeganie obostrzeń.

- Wielokrotnie powtarzam, że jedyną dostępną nam metodą w walce z COVID-19 jest przestrzeganie restrykcji - zakrywanie nosa i ust, dezynfekcja i dystans społeczny. Ci, którzy robią to właściwie, są w miarę bezpieczni. Ci, którzy robią to źle, sami proszą się o zakażenie. Najgorzej, że ci, którzy uprawiają szulerkę, mogą zarazić tych, którzy zachowują się właściwie - przypomina ekspert.

5. Jak walczyć z COVID-19?

Okazuje się, że oprócz przestrzegania obostrzeń istnieje jeszcze jedna forma walki z koronawirusem SARS-CoV-2, oprócz przestrzegania obostrzeń, która może okazać się skuteczna.

- Jest to praca nad wzmacnianiem odporności. Tylko od razu lojalnie uprzedzam, że nie będę tu reklamował błyskawicznych sposobów rozwoju odporności, bo takowe nie istnieją. Ją buduje się dość długo. Poza podłożem genetycznym, na który nie mamy wpływu, w zasadzie to, co się nazywa popularnie zdrowym trybem życia, jest najskuteczniejsze w budowie odporności. Jest to zdrowa, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna czy dbanie o właściwy sen i regenerację czy rezygnacja z używek. To wszystko wchodzi w zakres wzmacniania odporności.

Profesor przypomniał również, że oprócz seniorów najbardziej narażeni na zarażenie SARS-CoV-2 są ci, którzy zmagają się z otyłością, cukrzycą i innymi chorobami współistniejącymi.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-raport-mz-z-1-listopada-profesor-gut-wstrzymajmy-sie-z-lockdownem
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2020, 21:58 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #974 dnia: Listopad 01, 2020, 23:53 »
Brakuje lekarzy, a chorych przybywa. Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalach na Mazowszu
Michał Dobrołowicz 1 listopada

Za nami kolejna doba, gdy właśnie w województwie mazowieckim potwierdzono najwięcej, 2380 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Niektóre placówki m.in w Radomiu i Kozienicach alarmują o dużych problemach związanych m.in. z opieką nad chorymi. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-brakuje-lekarzy-a-chorych-przybywa-coraz-trudniejsza-sytuacj,nId,4828796

Wyższe wynagrodzenia dla medyków walczących z Covid-19
Opracowanie: Sara Bounaoui 1 listopada (16:17)

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał w niedzielę polecenie prezesowi NFZ, by każda osoba z personelu medycznego walcząca z Covid-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzymała o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. Polecenie obowiązuje od momentu podpisania, czyli od niedzieli. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-wyzsze-wynagrodzenia-dla-medykow-walczacych-z-covid-19,nId,4828854

Wszystkie respiratory dla chorych na Covid-19 w Podlaskiem są już zajęte
1 XI

W niedzielę wieczorem zajęte były wszystkie respiratory dla pacjentów z COVID-19 w województwie podlaskim - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Z danych zamieszczonych na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że na 55 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19 w niedzielę wieczorem zajęte były wszystkie.

Jeszcze w sobotę - jak informował urząd na stronie - wolne były cztery.

Do 661 wzrosła też w niedzielę liczba zajętych łóżek covidowych w regionie. Obecnie w Podlaskiem przygotowanych jest 951 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji.

Służby wojewody podlaskiego informowały w niedzielę rano, że w województwie odnotowano 644 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W sumie dotąd potwierdzono 9369 przypadków.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-wszystkie-respiratory-dla-chorych-na-covid-19-w-podlaskiem-s,nId,4828965

Krakowski MOPS szuka współpracowników. Chodzi o opiekę nad osobami będących na kwarantannie
Opracowanie: Nicole Makarewicz 1 listopada (10:20)

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie poszukuje współpracowników, którzy pomogą w opiece osób pozostających na kwarantannie lub w izolacji domowej – poinformowała rzeczniczka prasowa MOPS Agnieszka Pers. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-krakowski-mops-szuka-wspolpracownikow-chodzi-o-opieke-nad-os,nId,4828757

PKP Intercity w pandemii ogranicza liczbę pasażerów
Opracowanie: Malwina Zaborowska 1 listopada (09:32)

PKP Intercity w pandemii ograniczyło liczbę pasażerów w pociągach - zajętych może być najwyżej połowa miejsc siedzących, wprowadziło obowiązkową rezerwację miejsc, a każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu - informuje przewoźnik. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-pkp-intercity-w-pandemii-ogranicza-liczbe-pasazerow,nId,4828745

Diagności laboratoryjni: to co mieliśmy od ręki, teraz jest dobrem luksusowym
30 Października 2020, 14:46

Dramatycznie brakuje niektórych odczynników do testów na COVID-19. Problemem staje się także zamówienie materiałów zużywalnych jak końcówki pipet do badania PCR. Z tego powodu niektóre laboratoria mają opóźnienia. Diagności laboratoryjni są przeciążeni ilością wykonywanych testów, a dodatkowo sfrustrowani zamieszaniem z dodatkami za pracę przy covid-19. (...)
https://www.politykazdrowotna.com/66248,diagnosci-laboratoryjni-to-co-mielismy-od-reki-teraz-jest-dobrem-luksusowym

Marszałek woj. zachodniopomorskiego: "ludzie umierają, a oni się bawią w politykę "
30 Października 2020, 12:23

Sytuacja w szpitalach jest dramatyczna - ocenia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Dodaje, że walkę z COVID-19 utrudniają działania służb CBA ws. śledztwa prof. Tomasza Grodzkiego.  (...)
https://www.politykazdrowotna.com/66243,zachodniopomorskie-ludzie-umieraja-a-oni-sie-bawia-w-polityke

Rekordowa liczba zgonów w Polsce od dekady
28 Października 2020, 15:46W pierwszej połowie października (od 5 października do 11 października) odnotowano w Polsce rekordową liczbę zgonów. Wskaźnik ten był największy od dekady.

Jak wynika z danych pozyskanych przez portal money.pl, ofiar epidemii koronawirusa może być znacznie więcej, niż wynika do z dziennych raportów dot. zgonów w powodu COVID-19.

W 41 i 42 tygodniu roku (dane dot. zgonów raportowane są według tygodni w roku) wystawiono kolejno ponad 9,1 tys. oraz 10,1 tys. aktów zgonu. Jak wskazuje money, w ciągu ostatniej dekady, w tym okresie roku nigdy tak wielu zgonów urzędy stanu cywilnego nie rejestrowały. W analogicznych okresach, w ciągu ostatnich 10 lat średnio rejestrowano po 7,5 tys. zgonów.

Po uwzględnieniu danych za pierwsze dwa tygodnie października w zestawieniu danych GUS (publikowanych z 4-tygodniowym opóźnieniem) za ostatnie 4 lata, widać jak drastyczny jest to wzrost.

W tym samym okresie resort poinformował o 920 zmarłych z powodu COVID-19. To może stanowić o ok. 3 tysiącach cichych ofiarach epidemii.

Jak zapewnił portal rzecznik resortu zdrowia, resort już zlecił analizę rosnących od czterech tygodni danych dot. zgonów, do NIZP-PZH.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/gospodarka/news-nakazana-praca-zdalna-kolejne-kraje-oglaszaja-lockdown-nowy-,nId,4828882
https://www.money.pl/gospodarka/akt-zgonu-za-aktem-zgonu-polakow-umiera-rekordowo-duzo-6568771565054656a.html

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-jak-bedzie-wygladala-pomoc-dla-sprzedawcow-ktorzy-stracili-n,nId,4828905

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ognisko-koronawirusa-w-wisle-plock-klub-chce-przelozyc-spotk,nId,4828958

https://www.politykazdrowotna.com/66275,uck-w-katowicach-wstrzymuje-przyjecia-pacjentow
https://www.politykazdrowotna.com/66266,jak-lockdown-wplynal-na-seksualnosc-polakow
https://www.politykazdrowotna.com/65428,juz-co-czwarty-lekarz-w-wieku-emerytalnym

Wojenka domowa
JACEK ŻAKOWSKI , 30 października 2020

(...) Już widać czubek góry lodowej niebezpieczeństwa, jakie tworzy wirus. W pierwszych dwóch tygodniach października ostatnich dziesięciu lat umierało w Polsce średnio 7500 osób. W tym roku pierwszy tydzień października przyniósł ponad 9 tys. zgonów, a drugi ponad 10 tys.

Nadwyżka (w pierwszym tygodniu 1,5 tys., w drugim już 2,5 tys.) rośnie jeszcze szybciej i jest kilkukrotnie większa, niż liczba zmarłych na COVID (375 i 570 osób).

Większość nadwyżki to ofiary rozpadu systemu służby zdrowia spowodowanego głównie złą organizacją, czy raczej dezorganizacją, do której doprowadziła władza.

A jesienny smog, który w listopadzie tradycyjnie zwiększa liczbę zgonów, jest jeszcze przed nami. Prawdziwa lawina ruszy, gdy zaczną masowo umierać jego pozbawione pomocy medycznej ofiary.

Wprawdzie chwilowo niewielu z nas osobiście znało kogoś, kto umarł na COVID, ale już bardzo wiele osób zna rodziny beznadziejnie szukające dla swoich chorych jakiejkolwiek pomocy.

Ten dramat się nakręca. Nie będzie się rozgrywał w hucznie budowanym szpitalu narodowym.

Rozegra się w sparaliżowanych szpitalach powiatowych i specjalistycznych, a najczęściej w domach, gdzie utkną chorzy pozbawieni pomocy.

W rubryce przyczyna zgonu nie będzie napisane "wakacje Szumowskiego", "beztroska Kaczyńskiego", "bezczynność Morawieckiego" ani "kampania Dudy".

Będą tam tylko jakieś statystyczne numerki oznaczające chorobę zaniedbaną przez zdezorganizowaną polską służbę zdrowia.

Już dziś wiadomo, że do końca roku takich chwilowo przemilczanych pośrednich ofiar niezbornej reakcji władz na pandemię będzie kilkadziesiąt tysięcy.

Jeśli doda się zmarłych na COVID, którzy mogli żyć, gdyby władza rządziła inaczej, łącznie jesienią 2020, czyli w pierwszych trzech miesiącach tej fali pandemii, niepotrzebnie umrze w Polsce całe spore miasto powiatowe. (...)
https://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/wojenka-domowa

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #974 dnia: Listopad 01, 2020, 23:53 »