Autor Wątek: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)  (Przeczytany 45129 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #975 dnia: Listopad 01, 2020, 23:54 »
Mąż Anny Dymnej zakażony: "Lekarze walczą o jego życie"
Autor Mirosław Haładyj 31 XMąż aktorki trafił do szpitala w wyniku zakażenia koronawirusem.

Anna Dymna była gościem programu "Sprawdzam" na antenie TVN24. Aktorka powiedziała, że w przeciwieństwie do swojego męża otrzymała negatywny wynik na obecność koronawirusa. Krzysztof Orzechowski po niemal dwóch tygodniach od zakażenia trafił do szpitala:

– Jestem bardzo zmęczona. Ja jestem negatywna, ale mój mąż walczy od 14 dni, a od dwóch jest w szpitalu. Lekarze walczą o jego zdrowie i życie. Bardzo im dziękuję. Jestem pełna podziwu, to są prawdziwi bohaterowie.
Dymna zauważyła, że wśród jej znajomych coraz więcej osób jest zakażonych.

– Myślę, że to jest tortura, że ludzie walczą o życie i zdrowie najbliższych. Coraz więcej moich przyjaciół jest chorych.

Inf.: onet.pl
https://glos24.pl/maz-anny-dymnej-zakazony-lekarze-walcza-o-jego-zycie

Wicemarszałek senatu z Małopolski zakażony koronawirusem
Autor Tomasz Stępień sobota, 31 października 2020 19:51Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) jest zakażony koronawirusem. Polityk sam poinformował o tym w mediach społecznościowych.

– Szanowni Państwo, wirus nie wybiera, COVID-19 dopadł i mnie. Trzeba wziąć tego byka za rogi! Nie mam poważnych objawów, rozpocząłem kwarantannę – napisał wicemarszałek Pęk. – Uważajcie na siebie, przestrzegajcie prawa, zachowujcie dystans, bądźcie odpowiedzialni za siebie i za innych! (...)
https://glos24.pl/wicemarszalek-senatu-zakazony-koronawirusem

2:57 PM · 31 paź 2020 Artur Chojecki@ArturChojecki
Szanowni Państwo!
Otrzymałem dodatni wynik na obecność #Covid_19.
Czuję się dobrze, pracuję w miejscu izolacji.
Życzę wszystkim Państwu dużo sił i zdrowia oraz proszę o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń.
Z wyrazami szacunku,
Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski

https://twitter.com/ArturChojecki/status/1322538188557176832

Olga Bołądź była zarażona. Aktorka opowiada, w jaki sposób się leczyła
OPRAC. KLAUDIA STABACH 29-10-2020 (14:06)(...) Olga Bołądź zdecydowała się przyznać, że zmagała się z Covid-19 dopiero gdy już miała chorobę za sobą. Aktorka zostawiła komentarz pod wpisem popularnej scenarzystki Ilony Łepkowskiej, która poinformowała, że dołączyła do grona zarażonych.

Olga Bołądź postanowiła wesprzeć Łepkowską. "Ja już po, więc życzę Wam szybkiego powrotu do zdrowia" - napisała.

Aktorka jednocześnie podzieliła się z internautami swoim sposobem na powrót do zdrowia. "Ja jakby co to brałam cynk i aspirynę. Trzymajcie się w cieple i jak mówi moja mongolska lekarka: "ciepłe, ciepłe jeść i ciepłe rano i ciepłe pić". I coś w tym jest, bo ten wirus bije się ciepłem i nie można się wychładzać, wiec robiłam dużo kompotów i herbat rozgrzewających. Dużo zdrowia" - podkreśliła.

Olga Bołądź nie ukrywa, że konieczność odbywania kwarantanny i niektóre dolegliwości dawały mocno w kość. "Jak z tego wyjdziecie, to spacer będzie dla was najwspanialszy, słońce będzie świeciło specjalnie dla Was, a jak wróci smak to pomidorówka będzie królewskim daniem" - napisała.
https://kobieta.wp.pl/olga-boladz-byla-zarazona-aktorka-opowiada-w-jaki-sposob-sie-leczyla-6569883025902272a
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2020, 00:03 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #976 dnia: Listopad 01, 2020, 23:54 »
Koronawirus. Szybkie testy antygenowe będą wykorzystywane w Polsce do stwierdzania zakażenia
Opracowanie: Nicole Makarewicz 1 listopada (12:04)

Szybkie testy antygenowe będą wykorzystywane do stwierdzania zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 obok testów PCR. Mają pomóc m.in. w szybszej diagnostyce pacjentów na SOR-ach czy w innych placówkach ochrony zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w piątek, że testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 jak testy PCR.

Przyjmujemy, że testy antygenowe, które są wykonywane dla pacjenta objawowego, są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR-owe - podał Niedzielski. Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem tego na SOR-y i izby przyjęć (...). Chcemy również wykorzystać to w nocnej pomocy lekarskiej. To jest bardzo ważna zmiana, która umożliwi szybkie testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR-owym - wyjaśniał minister.

Zmiany w całej UE

Strategia walki z epidemią w zakresie testowania zmienia się w Polsce podobnie jak w innych krajach UE. 28 października KE przedstawiła rekomendację w sprawie europejskiej strategii szczepień przeciwko nowemu koronawirusowi, której elementem ma być m.in. wykorzystanie szybkich testów antygenowych. Poinformowała o tym przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

KE podała, że mobilizuje 100 mln euro w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, aby kupić szybkie testy antygenowe i dostarczyć je państwom członkowskim.

Dzięki szybkim testom antygenowym będziemy mogli w szpitalach szybko odróżnić pacjenta zakażonego koronawirusem od pacjentów, którzy nie są zakażeni - wskazał w piątek członek Rządowej Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych prof. Andrzej Horban.

Prof. Horban wskazał, że na obecnym etapie epidemii jest dużo osób wykazujących objawy chorobowe, a test antygenowy w przypadku osoby z objawami ma pozwolić na podobnie skuteczną diagnostykę co testy PCR.

Jak działają szybkie testy?

Wymaz do przeprowadzenia szybkiego testu antygenowego pobiera się z nosogardzieli. Badanie wykrywa białka wirusa, które stymulują organizm do wytwarzania przeciwciał przeciwko wirusowi. Nie wymaga ono wysokospecjalistycznej aparatury. Jest to szybki test, który daje wynik po kilkunastu do kilkudziesięciu minutach. Wykorzystywany jest do badania przesiewowego pacjentów z objawami, obecnie m.in. w SOR-ach i izbach przyjęć.

Prawidłowo wykonane testy PCR, które wykrywają wirusowe RNA przy użyciu techniki zwanej reakcją łańcuchową polimerazy, wykrywają zakażone osoby w niemal 100 proc. przypadków, jednak na ogół wymagają wyszkolonego personelu, odczynników i drogiej aparatury, a wyniki dają po upływie godzin.

Testy antygenowe są znacznie szybsze - dają wyniki w mniej niż 30 minut - i tańsze, jednak nie są tak czułe jak PCR, które mogą wychwycić nawet śladowe ilości wirusa SARS-CoV-2. Typowy test antygenowy zaczyna się od wymazu z tylnej części nosa lub gardła (chociaż firmy opracowują zestawy wykorzystujące łatwiejsze i bezpieczniejsze do pobrania próbki śliny). Próbka z wymazem jest mieszana z roztworem, który "rozbija" wirusa i uwalnia jego białka. Mieszanka trafia na pasek papieru zawierający przeciwciało przystosowane do wiązania białek wirusa. Pozytywny wynik testu to fluorescencyjna poświata lub ciemny pasek.

Test antygenowy wykrywa specyficzne białka (antygeny) obecne na powierzchni wirusa i może identyfikować osoby u szczytu infekcji, z wysokim poziomem wirusa w organizmie. Test taki nie musi być przetwarzany w laboratorium. Jednak gdy typowy test PCR może wykryć pojedynczą cząsteczkę RNA w mikrolitrach roztworu, testy antygenowe wymagają próbki zawierającej tysiące cząstek wirusa na mikrolitr, aby dać wynik pozytywny. Przy małej ilości wirusa w organizmie test może dać wynik fałszywie ujemny.

Niektórzy specjaliści obawiają się, że testy antygenowe pominą cześć osób zakaźnych i spowodują wybuchy epidemii w krajach, które w dużej mierze opanowały sytuację.

Dla innych ekspertów niższa czułość testów antygenowych jest zaletą, bo bywają zakażone osoby z pozytywnym wynikiem testu PCR, które nie są już w stanie przenosić wirusa na innych. Tym samym testy antygenowe pozwoliłyby skoncentrować się na osobach najbardziej zakaźnych, z wysokim poziomem wirusa i szybkim izolowaniu ich od społeczności.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-szybkie-testy-antygenowe-beda-wykorzystywane-w-p,nId,4828781

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #977 dnia: Listopad 02, 2020, 23:50 »
Poniedziałek: ponad 15 tys. zakażeń w kraju, na Pomorzu - 967, w Gdańsku - 122. W regionie zmarło 9 osób
Publikacja: 02 listopada 2020 r.

W poniedziałek, 2 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 578 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W województwie pomorskim stwierdzono 967 zachorowań, w Gdańsku 122. Najwięcej w Gdyni - 196. Na Pomorzu ostatniej doby zmarło 9 osób, w całym kraju 92.

 Państwowy Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o 967 nowych potwierdzonych przypadkach SARS-CoV-2 w woj. pomorskim:
196 osób miasto Gdynia
122 osoby miasto Gdańsk
78 osób powiat kartuski
74 osoby miasto Słupsk
68 osób powiat gdański
65 osób powiat tczewski
46 osób powiat bytowski
45 osób powiat chojnicki
42 osoby powiat kościerski
36 osób powiat słupski
33 osoby powiat lęborski
29 osób powiat kwidzyński
29 osób powiat człuchowski
27 osób powiat wejherowski
26 osób powiat pucki
16 osób powiat malborski
15 osób powiat nowodworski
14 osób miasto Sopot
6 osób powiat sztumski
Łącznie 106 spośród wyżej wymienionych osób objętych było kwarantanną. Nadzorem epidemiologicznym objętych było 28 osób. W izolatorium leczonych jest 35 osób, hospitalizowanych jest 490 osób.

- 22 osoby związane są z ogniskami zakażeń w podmiotach leczniczych, 16 osób w placówkach oświatowych, 65 osób w instytucjach opieki a 28 osób związanych jest z ogniskami w zakładach pracy - informuje Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

 Od początku epidemii w województwie pomorskim odnotowano 22 410 przypadków zakażenia, w tym 4 176 w Gdańsku. W regionie zmarło w sumie 309 osób.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/koronawirus-w-gdansku-na-pomorzu-w-kraju-dzienne-dane-zachorowan,a,182172

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 02.11.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1719-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-2-11-2020-r

Raport z dnia 2 listopada 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 poniedziałek, 02 listopad 2020 10:30

2.Zgony
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje o zgonach  9 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa pomorskiego –
3 osoby powiat kartuski (75 K,87 K,75 M),
2 osoby m. Gdynia (87 M,40 M),
1 osoba m. Gdańsk (59 K),
1 osoba powiat nowodworski (84 K),
1 osoba m. Słupsk (72 M),
1 osoba powiat tczewski (59 K)

Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

Ognisko związane z zakładem pracy – 1 przypadek zakażenia, powiat tczewski
Ognisko związane z domem dziecka – 3 przypadki zakażenia, powiat tczewski
Ognisko związane z zakładem pracy – 2 przypadki zakażenia, powiat tczewski
Ognisko związane z placówką oświatowo-wychowawczą - 3 przypadki zakażenia, powiat tczewski
Ognisko związane z przychodnią lekarską – 2 przypadki zakażenia, miasto Gdynia
315 Ognisko związane z klasztorem – 7 przypadków zakażenia, miasto Gdynia
(...)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1718-raport-z-dnia-2-listopada-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Ponad 500 kolejnych przypadków zakażeń w regionie - 2.11.2020
OPRAC.:Sylwia Polachowska 2 listopada

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim - 2.11.2020
W poniedziałek rano Sanepid poinformował, że na terenie województwa zachodniopomorskiego są 572 kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­

pow. białogardzki – 25 osób (1 dziecko, 17 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 4 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. choszczeński – 13 osób (1 dziecko, 5 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. drawski – 9 osób (2 kobiety w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 4 mężczyzn w średnim wieku)
pow. goleniowski – 17 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 5 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 5 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. gryficki – 17 osób (1 młoda kobieta, 7 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 3 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. gryfiński – 19 osób (1 młoda kobieta, 4 kobiety w średnim wieku, 5 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 5 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. kamieński – 9 osób (4 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 2 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. kołobrzeski – 23 osoby (1 dziecko, 9 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 3 mężczyzn w średnim wieku, 6 starszych mężczyzn)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 51 osób (2 młode kobiety, 18 kobiet w średnim wieku, 11 starszych kobiet, 3 młodych mężczyzn, 13 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
pow. łobeski – 8 osób (1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 4 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. myśliborski – 5 osób (2 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. policki – 39 osób (2 dzieci, 2 młode kobiety, 22 kobiety w średnim wieku, 3 młodych mężczyzn, 9 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. pyrzycki – 22 osoby (3 młode kobiety, 10 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 4 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. sławieński – 1 osoba (1 starszy mężczyzna)
pow. stargardzki – 73 osoby (3 dzieci, 31 kobiet w średnim wieku, 6 starszych kobiet, 2 młodych mężczyzn, 19 mężczyzn w średnim wieku, 12 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 201 osób (9 dzieci, 17 młodych kobiet, 70 kobiet w średnim wieku, 24 starsze kobiety, 18 młodych mężczyzn, 45 mężczyzn w średnim wieku, 18 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 18 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 6 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 6 mężczyzn w średnim wieku)
pow. świdwiński – 4 osoby (2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 mężczyzna w średnim wieku)
m. Świnoujście – 4 osoby (1 kobieta w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 2 mężczyzn w średnim wieku)
pow. wałecki – 14 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 5 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 6 mężczyzn w średnim wieku)
RAZEM: 572 osoby

- Z przykrością informujemy o śmierci osób zakażonych koronawirusem:
kobieta l. 85 - pow. drawski, hospitalizowana w Szpitalu w Drawsku Pomorskim,
mężczyzna l. 73 - pow. gryficki, hospitalizowany w SPWSZ w szczecinie
- przekazała Małgorzata Kapłan z WSSE w Szczecinie.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem - stan : 12059/100 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-ponad-500-kolejnych-przypadkow-zakazen-w-regionie-2112020/ar/c14-15268874

ŚLĄSK

Koronawirus na Śląsku. Dziś 1362 nowe zakażenia w Sosnowcu, Katowicach, Częstochowie, Rudzie, Rybniku, Dąbrowie, Tychach
Wiktoria Żesławska 2 listopada

Aktualna sytuacja w województwie śląskim
- liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn /ostatni raport: 63 924 / 68 910
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 8 128 / 8 584
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 629 121
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych: 112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 50 609 / 49 247
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 28 523 / 27 977
- liczba zgonów /ostatni raport: 943 / 939

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony.
W Szpitalu Kolejowym w Katowicach zmarła 63-letnia kobieta z Katowic;
w Szpitalu nr 1 w Bytomiu zmarła 78-letnia kobieta z Piekar Śląskich;
w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach zmarł 79-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego oraz
w Szpitalu w Kłobucku zmarł 82-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego.
https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-na-slasku-dzis-1362-nowe-zakazenia-w-sosnowcu-katowicach-czestochowie-rudzie-rybniku-dabrowie-tychach/ar/c1-15268872
https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/aktualna-sytuacja-epidemiologiczna-w-woj-slaskim---koronawirus-sars-cov-2

WIELKOPOLSKA

PONAD 1200 NOWYCH ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W WIELKOPOLSCE, ZMARŁO 12 OSÓB
Autor: Codzienny Poznań AK 02.11.2020 10:36

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadkach koronawirusem w Wielkopolsce. W całym kraju w ciągu doby przybyło 15 578  zakażonych, a 82 zakażonych zmarło.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu informuje, że wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2  u 1256 osób w regionie.

Jednocześnie poinformowano, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w Wielkopolsce z powodu Covid-19 lub współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 12 osób.

Od początku pandemii w woj. wielkopolskim odnotowano:  zakażonych 37679, zgonów 640, ozdrowieńców 12505,  aktywnych przypadków 24534.

Zakażenia w powiatach:


https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-11-02/ponad-1200-nowych-zakazen-koronawirusem-w-wielkopolsce

ŁÓDZKIE

Stan na 02.11.2020, godz. 13:31
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 83-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu radomszczańskiego.
– 97-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu radomszczańskiego.

W województwie łódzkim jest także 1180 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 145 osób wyzdrowiało.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 30305
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 20105
• Liczba osób objętych kwarantanną: 24960
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2021
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 9771
• Liczba osób, które zmarły: 429

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 883

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 30305. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:

https://www.radiozw.com.pl/raport-koronawirus-lodzkie/

MAŁOPOLSKA

Małopolska [2.11]: Gdzie się podziali ozdrowieńcy z Krakowa? [AKTUALIZACJA]

Małopolska [2 listopada]
zakażonych: 46 464 (+1 749)
zmarło: 656 (+7)
wyzdrowiało: 24 637 (+522)
aktywnych przypadków: 21 112 (+ 1 215)

Dane podawane przez małopolski sanepid stają się - delikatnie rzecz biorąc - coraz mniej dokładne. W ubiegłym tygodniu zrezygnowano z raportowania liczy osób hospitalizowanych. Od dwóch dni zaś dość mało wiarygodnie wyglądają liczby ozdrowieńców. Dla przykładu - zarówno we wczorajszym, jak i dzisiejszym raporcie liczba ozdrowieńców z Krakowa wynosi... zero. Za to w sąsiedniej Wieliczce skoczyła nagle do 613 przypadków. Rzutuje to bezpośrednio chociażby na informację o liczbie aktywnych przypadków, która jest dość istotnym wskaźnikiem.  Pokazuje bowiem ile AKTUALNIE jest osób zakażonych w danym powiecie, a więc - pośrednio - jakie jest prawdopodobieństwo kolejnych zakażeń. Według danych  31 października aktywnych przypadków było 787 aktywnych przypadków, by następnego dnia (po informacji o 613 ozdrowieńcach) spaść do... 174. Do czego mogą się przydać takie dane? Jaki dają rzeczywisty obraz pandemii w naszym regionie? Nie będziemy komentować.

Natomiast ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 1749 osób, z:
Krakowa (584 osoby),
powiatu nowosądeckiego (184 osoby),
krakowskiego (103 osoby),
nowotarskiego (84 osoby),
limanowskiego (83 osoby),
Nowego Sącza (76 osób),
powiatu chrzanowskiego (71 osób),
suskiego (70 osób),
gorlickiego (66 osób)
myślenickiego (66 osób),
proszowickiego (57 osób),
Tarnowa (48 osób),
powiatu tarnowskiego (44 osoby),
olkuskiego (40 osób),
wielickiego (39 osób),
wadowickiego (36 osób),
tatrzańskiego (31 osób),
miechowskiego (24 osoby),
oświęcimskiego (15 osób),
bocheńskiego (14 osób),
dąbrowskiego (8 osób)
brzeskiego (6 osób).
Aktualnie 52 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

WSSE w Krakowie przekazała także informację o usunięciu 3 przypadków z raportu zbiorczego – raport skorygowano. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 46 464 osób.Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:


Niestety musimy również poinformować o śmierci 7 osób w wieku od 58 do 89 lat, z powiatów:
wadowickiego (3 osoby)
tarnowskiego (3 osoby)
olkuskiego (1 osoba).
Zmarli mieli choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 656.

Otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 522 ozdrowieńcach z naszego województwa... W sumie w Małopolsce mamy 24 637 ozdrowieńców.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony

PODKARPACKIENa Podkarpaciu 13 zgonów i 1049 nowych zakażeń koronawirusem. W Polsce ponad 15 tysięcy przypadków [2 LISTOPADA]
Wioletta Wojtkowiak 2 listopada

 Na Podkarpaciu potwierdzono ostatniej doby 1049 pozytywnych wyników badania. W ostatnich dniach zmarło 13 mieszkańców regionu.


Do poniedziałku 2 listopada badaniami laboratoryjnymi potwierdzono na Podkarpaciu 23872 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 9636 osób zwolniono z izolacji. Odnotowano 461 zgonów. Sanepid informuje, że w ostatnich dniach zmarło 13 mieszkańców województwa podkarpackiego:

  5 kobiet –
z powiatu jasielskiego (77),
lubaczowskiego (62),
ropczycko-sędziszowskiego (81),
dębickiego (70, 86)
  8 mężczyzn –
z powiatu: przeworskiego (66),
stalowowolskiego (74),
jasielskiego (83,89),
łańcuckiego (60),
ropczycko-sędziszowskiego (90, 61, 89),
  Mężczyzna z powiatu łańcuckiego nie miał chorób współistniejących.

Nowe 1049 potwierdzone przypadki w powiatach:
• 9 – bieszczadzki
• 28 – brzozowski
• 60 – dębicki
• 52 – jarosławski
• 51 – jasielski
• 34 – kolbuszowski
• 49– miasto Krosno
• 29 – krośnieński
• 6 – leski
• 32– leżajski
• 23 – lubaczowski
• 50 – łańcucki
• 71 – mielecki
• 13– niżański
• 46– miasto Przemyśl
• 30 przemyski
• 39 – przeworski
• 36 –ropczycko-sędziszowski
• 160– miasto Rzeszów
• 140 – rzeszowski
• 31 – sanocki
• 19 – stalowowolski
• 18– strzyżowski
• 6– miasto Tarnobrzeg
• 17 – tarnobrzeski

Na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 315 osób, 27640 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 12930 osób.
https://echodnia.eu/podkarpackie/na-podkarpaciu-13-zgonow-i-1049-nowych-zakazen-koronawirusem-w-polsce-ponad-15-tysiecy-przypadkow-2-listopada/ar/c1-15268950
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2020, 19:03 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #978 dnia: Listopad 02, 2020, 23:51 »
c.d.

DOLNY ŚLĄSK

2 listopada w Polsce odnotowano 15 578 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 92 zgony i 7818 wyzdrowień
Na Dolnym Śląsku stwierdzono 737 nowe zakażenia, 1 osoba zmarła, 261 pacjentów wyzdrowiało

Wśród nowych przypadków zachorowań na COVID-19 były 737 osób z województwa dolnośląskiego. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha i Legnicy oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego i złotoryjskiego.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 28393
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 3363
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 1141

https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-2-listopada/

Od soboty na Dolnym Śląsku sanepid zgłosił zgon 24 osób –
w sobotę zmarło 14 osób,
w niedzielę - 9.
a dziś - 1.
Sobota: Osiem osób zmarło we Wrocławiu:
 w szpital przy ul. Kamieńskiego – dwaj mężczyźni 56- i 70-letni oraz oraz 66-letnia kobieta,
 w szpitalu przy Grabiszyńskiej - mężczyźni w wieku 85 i 91 lat oraz 85-letnia kobieta,
 w szpitalu przy Koszarowej - mężczyźni w wieku 86 i 92 lat.
 W szpitalu w Legnicy zmarli dwaj mężczyźni – 72- i 86-letni,
 w Bolesławcu - dwaj mężczyźni w wieku 85 i 87 lat,
 w Wałbrzychu - 87-letni mężczyzna, a
 w Krzeszowie - 79-latek.
  W niedzielę aż cztery zgony zgłoszono ze szpitala w Lubinie - zmarli tu trzej mężczyźni w wieku 54, 82 i 91 lat i 61-letnia kobieta.
 W niedzielę zmarły też trzy osoby ze szpitala w Głogowie - mężczyźni w wieku 65, 78 i 96 lat.
 Jeden 66 letni mężczyzna zmarł w Górze, a
 w szpitalu w Kępnie w Wielkopolsce zmarł 58-letni mieszkaniec powiatu oleśnickiego.
 Dziś zgłoszono zgon 77-letniego mężczyzny leczonego w szpitalu w Ząbkowicach Śląskich
https://gazetawroclawska.pl/koronawirus-we-wroclawiu-na-dolnym-slasku-zmarly-24-kolejne-osoby-2112020/ar/c1-15223552

KUJAWSKO-POMORSKIE

Koronawirus. Najnowsze dane z Polski i województwa kujawsko - pomorskiego [02.11.2020]
Szymon Cieślak 2 listopada

Koronawirus kujawsko - pomorskie (02.11.2020)
Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy poinformował, że w ciągu ostatniej doby zakażenia koronawirusem wykryto u 1379 osób:

213 osób z Bydgoszczy,
19 z Grudziądza,
10 z Inowrocławia,
213 z Torunia,
57 z Włocławka,
87 z powiatu aleksandrowskiego,
30 z powiatu brodnickiego,
82 z powiatu bydgoskiego,
8 z powiatu chełmińskiego,
54 z powiatu golubsko-dobrzyńskiego,
10 z powiatu grudziądzkiego,
26 z powiatu inowrocławskiego,
41 z powiatu lipnowskiego,
7 z powiatu mogileńskiego,
78 z powiatu nakielskiego,
33 z powiatu radziejowskiego,
11 z powiatu rypińskiego,
4 z powiatu sępoleńskiego,
60 z powiatu świeckiego,
105 z powiatu toruńskiego,
54 z powiatu tucholskiego,
19 z powiatu wąbrzeskiego,
36 z powiatu włocławskiego,
38 z powiatu żnińskiego,
5 spoza naszego województwa (1 pow. szczycieński, 1 koński, 1 iławski, 1 gryficki, 1 m. Gdańsk),
dane kolejnych 79 osób ustala sanepid.

Od początku pandemii (marzec 2020) na terenie kujawsko - pomorskiego zakaziły się koronawirusem 24 827 osób.
Liczba aktywnych zakażeń w kujawsko - pomorskim to: 20 161.
Jest 4482 ozdrowieńców (w tym 339 w ciągu ostatniej dobry). Zmarły 184 osoby.
https://znin.naszemiasto.pl/koronawirus-najnowsze-dane-z-polski-i-wojewodztwa-kujawsko/ar/c1-7977111

LUBELSKIE

Lubelskie: 1043 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 6 osób
przez Radio Lublin 2 listopada 2020

Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie informuje, że na terenie województwa lubelskiego zmarło 6 osób:
1. K-70- pochodziła z powiatu tomaszowskiego- miała choroby współistniejące.
2.K- 69- pochodziła z powiatu radzyńskiego- miała choroby współistniejące.
3. K-56- pochodziła z powiatu biłgorajskiego- miała choroby współistniejące.
4. K-81-pochodziła z powiatu biłgorajskiego- miała choroby współistniejące.
5.M-86-pochodził z powiatu biłgorajskiego- miał choroby współistniejące.
6.K-91-pochodziła z powiatu puławskiego- miała choroby współistniejące.

 Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą:
– 244 osób z Lublina,
– 29 osób z Zamościa,
– 23 osób z Białej Podlaskiej,
– 6 osób z Chełma,
– 127 osób z powiatu lubartowskiego,
– 87 osób z powiatu lubelskiego,
– 58 osób z powiatu łukowskiego,
– 48 osób z powiatu zamojskiego,
– 47 osób z powiatu bialskiego,
– 47 osób z powiatu tomaszowskiego,
– 43 osób z powiatu janowskiego,
– 38 osób z powiatu kraśnickiego,
– 33 osób z powiatu opolskiego,
– 31 osób z powiatu świdnickiego,
– 30 osób z powiatu puławskiego,
– 28 osób z powiatu parczewskiego,
– 27 osób z powiatu radzyńskiego,
– 22 osób z powiatu włodawskiego,
– 20 osób z powiatu łęczyńskiego,
– 18 osób z powiatu ryckiego,
– 13 osób z powiatu biłgorajskiego,
– 9 osób z powiatu chełmskiego,
– 8 osób z powiatu krasnostawskiego,
– 7 osób z powiatu hrubieszowskiego.

Do dnia 2 listopada 2020 roku potwierdzono łącznie 20211 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 8309 ozdrowieńców i zarejestrowano 266 zgonów.

Aktualnie 28518 osób jest poddanych kwarantannie, a 374 objętych nadzorem epidemiologicznym.
https://radio.lublin.pl/2020/11/lubelskie-1043-nowe-przypadki-zakazenia-koronawirusem-zmarlo-6-osob/

LUBUSKIE

Koronawirus w Lubuskiem. Duży spadek liczby zakażeń koronawirusem. 15.578 przypadków w Polsce, 295 w Lubuskiem
Jakub Kłyszejko 2 listopada

Jak poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki, 295 nowych osób zakażonych koronawirusem w województwie lubuskim pochodzi z powiatów:
gorzowskiego (51),
m. Zielonej Góry (41),
m. Gorzowa Wielkopolskiego (40),
zielonogórskiego (34),
międzyrzeckiego (29),
świebodzińskiego (27),
wschowskiego (19),
nowosolskiego (17),
sulęcińskiego (17),
żagańskiego (8 ),
krośnieńskiego (5),
żarskiego (4),
słubickiego (2),
województwa wielkopolskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem. To
60-letni mieszkaniec powiatu krośnieńskiego." - czytamy na stronie internetowej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego."
https://gazetalubuska.pl/koronawirus-w-lubuskiem-duzy-spadek-liczby-zakazen-koronawirusem-15578-przypadkow-w-polsce-295-w-lubuskiem/ar/c14-15268824

OPOLSKIE

W poniedziałek 355 nowych zakażeń koronawirusem w województwie opolskim. W kraju mamy 15 578 przypadków Covid-19
Natalia Popczyk 2 listopada

Nowe zakażenia koronawirusem w województwie opolskim:
powiat brzeski - 10
powiat głubczycki - 29
powiat kędzierzyńsko-kozielski - 88
powiat kluczborski - 9
powiat krapkowicki - 34
powiat namysłowski - 18
powiat nyski - 30
powiat oleski - 0
powiat opolski - 19
Opole - 61
powiat prudnicki - 29
powiat strzelecki - 31
https://opole.naszemiasto.pl/w-poniedzialek-355-nowych-zakazen-koronawirusem-w/ar/c1-7977265

PODLASKIE

543 nowe przypadki zakażenia #koronawirus w #podlaskie (9912).

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1323196059053600770

Zakażenia (wyzdrowienia):
Białystok 2877 (436)  powiat białostocki 1482 (297)
Łomża 638 (166)  powiat łomżyński 261 (66)
Suwałki 540 (85)  powiat suwalski 157 (23)

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1323196903350304769

Koronawirus. 10 ofiar i 543 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w województwie podlaskim - raport 02.11.2020
Jakub Laskowski 2 listopada

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku poinformowała o 10 zgonach w województwie podlaskim z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. To:

Mężczyzna w wieku 76 lat, mieszkaniec Sokółki, hospitalizowany w Szpitalu w Sokółce. Miał choroby współistniejące
Kobieta w wieku 75 lat, mieszkanka powiatu sokólskiego, hospitalizowana w Szpitalu w Sokółce. Miała choroby współistniejące.
Mężczyzna w wieku 73 lat, mieszkaniec Sokółki, hospitalizowany w Szpitalu w Białymstoku. Miał choroby współistniejące.
Mężczyzna w wieku 74 lat, mieszkaniec powiatu bielskiego. Miał choroby współistniejące.
Mężczyzna w wieku 66 lat, mieszkaniec Bielska Podlaskiego. Miał choroby współistniejące.
Mężczyzna w wieku 69 lat, mieszkaniec Łomży, hospitalizowany w Szpitalu w Łomży. Miał choroby współistniejące.
Kobieta w wieku 65 lat, mieszkanka powiatu łomżyńskiego. Miała choroby współistniejące.
Kobieta w wieku 79 lat, mieszkanka Łomży. Miała choroby współistniejące.
Kobieta w wieku 61 lat, mieszkanka Łomży. Miała choroby współistniejące.
Kobieta w wieku 87 lat, mieszkanka Siemiatycz, hospitalizowana w SP ZOZ w Łosicach. Miała choroby współistniejące.
(...)
https://poranny.pl/koronawirus-10-ofiar-i-543-nowych-przypadkow-zakazen-koronawirusem-w-wojewodztwie-podlaskim-raport-02112020/ar/c14-15268912

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Koronawirus w Świętokrzyskiem. 221 osób nie żyje. 12 064 z wirusem 2019-nCoV. Kwarantanną objęte jest 16 582 osoby
s 2 listopada

W poniedziałek służby wojewody poinformowały o śmierci 1 osoby. To 88-letni mężczyzna z powiatu pińczowskiego. Powiatowe stacje sanepidu informowały kolejnych sześciu zmarłych - to 3 osoby z powiatu włoszczowskiego oraz po 1 osobie w powiatach buskim, koneckim i pińczowskim. W sumie mamy więc 7 nowych ofiar.
(...)
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/koronawirus-w-swietokrzyskiem-221-osob-nie-zyje-12-064-z-wirusem-2019ncov-kwarantanna-objete-jest-16-582-osoby/ar/c1-14845146

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/w-poniedzialek-294-nowe-zakazenia-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-zobaczcie-skad-sa-chorzy-lista/ar/c1-15269156

WARMIŃSKO-MAZURSKIEDzienny raport o #koronawirus Wykaz zakażonych i wyzdrowiałych woj. W-M stan na 2 listopada godz. 10:30
582 zakażenia (9871)
139 wyzdrowień (3042)
6 zgonów (112)

https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/1323195646338310144

Koronawirus. W Olsztynie nowe ogniosko zakażeń m.in. w... Komendzie Wojewódzkiej Policji
Data dodania: 2020-11-02 10:53:10, mjs A | A | A

W Olsztynie padł rekord – 112 zachorowań. W województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 582 zakażenia. Są to:
112 Olsztyn;
87 olsztyński;
67 ostródzki;
46 ełcki;
37 olecki;
34 iławski;
29 piski;
23 gołdapski;
23 węgorzewski;
21 lidzbarski;
20 działdowski;
19 nowomiejski;
15 szczycieński;
13 nidzicki;
11 giżycki;
10 bartoszycki;
8 braniewski;
6 mrągowski;
1 kętrzyński

Są też nowe ogniska zachorowań: Komenda Wojewódzka Policji, DPS Jonkowo, DPS Olsztynek, DPS Misericordia Ełk.

Minionej doby zmarło 6 osób:
mężczyzna 73, ełcki, szpital Ostróda;
mężczyzna 60, mrągowski, szpital Ostróda;
kobieta 93, węgorzewski, szpital Ostróda;
mężczyzna 74, iławski, szpital Ostróda;
kobieta 86, giżycki, szpital Giżycko;
mężczyzna 84, mrągowski, szpital Giżycko

Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
https://www.olsztyn.com.pl/artykul,koronawirus-w-olsztynie-tak-wielu-zakazen-jeszcze-nie-bylo-jest-nowe-ognisko,30740.html

MAZOWSZE

Komunikat MPWIS z dnia 2 listopada 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 2 listopada 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:
liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 55 663/ (4 408)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 13  osób (3 osoby w izolatorium na terenie woj. śląskiego, 4 osoby na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, 4 osoby na terenie woj. łódzkiego, 1 osoba na terenie woj. dolnośląskiego, 1 osoba na terenie woj.lubelskiego)
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 4 548/ (590)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba):1 734/(127)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 802/ (21)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 22 758/(873)
**(dana przekazana do Ministerstwa Zdrowia na godzinę 9.00 na podstawie porannego raportu  laboratorium)
** liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba):  56 525/ (2 218)
http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/komunikat-mpwis-z-dnia-2-listopada-2020-r-przedstawiajacy-sytuacje-epidemiologiczna-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-zwiazan

=========

Akcja znicz dla ofiar niedofinansowanej ochrony zdrowia
02 Listopada 2020, 12:42

2 listopada pod przychodniami i szpitalami zapłonęły pierwsze znicze - dla pacjentów, medyków i "systemu, który właśnie ostatecznie się zawalił". To akcja przed protestacyjna zorganizowana przez Porozumienie Rezydentów OZZL.

2 listopada zapalamy znicze pod szpitalami i przychodniami. Dla pacjentów, którzy zmarli przez niewydolność systemu. Dla naszych kolegów i koleżanek medyków, którzy zginęli z przepracowania i braku środków ochrony osobistej. Dla systemu, który właśnie ostatecznie się zawalił - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku, którego organizatorem jest Porozumienie Rezydentów.

- Zapalamy znicze pod szpitalami, pod przychodniami, uczelniami medycznymi - wszędzie tam gdzie ujawniają się nieprawidłowości - mówi dla Polityki Zdrowotnej Marta Pietrzykowska, Porozumienie Rezydentów.

Jak wyjaśnia, akcja ma służyć temu, by uczcić pamięć pacjentów a także medyków, którzy przegrali walkę z koronawirusem. -Zapłacili najwyższa cenę, a to wszystko przez nieprawidłowości systemu - mówi.

W ocenie Rezydentów, biały personel, który padł ofiarą epidemii w Polsce, nie otrzymał stosownej pomocy.

- Trwa druga fala epidemii. Sytuacja jest dramatyczna. Brakuje rąk do pracy, leków, środków ochrony indywidualnej, brakuje miejsc w szpitalach i łóżek. Szpitale nie są z gumy, nie ma możliwości by przyjąć pacjenta. Szuka się dla nich miejsc w całej Polsce, często poza granicami danego województwa. Karetki kilka godzin stoją w kolejkach do izbach przyjęć. To wszystko wynika ze złej organizacji systemu - mówi Marta Pietrzykowska.

 Jak zapewnia, Rezydenci nie chcą organizować protestów w czasie pandemii. -Do samego końca chcemy pozostać z pacjentami i im pomagać - mówi. Dodaje, że młodzi medycy wciąż czekają na odpowiedź ze strony rządu na realizację ich postulatów. Protest jest ostatecznością.

- Od wielu lat, mówimy o zwiększeniu finansowania ochrony zdrowia. Jest na dramatycznie niskim poziomie. Jednym z najniższych w całej Europie - mówi. -Bez pieniędzy ten system nie będzie mógł działać. Bez pieniędzy nie będziemy mogli zapewnić pacjentom leczenia i bezpieczeństwa. Pandemia też kosztuje. Wszystkie środki ochrony trzeba kupić. Bez pieniędzy to nie będzie to możliwe - dodaje.

Ponadto oczekują zmniejszenia biurokracji, "która mocno przytłacza lekarzy". - Natłok papierologii nas obciąża. To zabiera czas, który moglibyśmy zapewnić pacjentom - mówi.

Rezydenci podkreślają również, że medycy w sytuacji pandemii inaczej pracują, ciężej. - Chcemy mieć poczucie bezpieczeństwa. Rząd wprowadza różne zmiany pod postacią klauzuli dobrego samarytanina, która nie jest tym czego byśmy oczekiwali - dodaje.
https://www.politykazdrowotna.com/66323,akcja-znicz-dla-ofiar-niedofinansowanej-ochrony-zdrowia
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2020, 19:03 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #978 dnia: Listopad 02, 2020, 23:51 »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #979 dnia: Listopad 02, 2020, 23:52 »
Tragedia w Oświęcimiu. Kobieta zmarła na ulicy
OPRAC. MACIEJ DRZAŻDŻEWSKI 2 XI

Do tragedii doszło w Oświęcimiu. 65-letnia kobieta zasłabła na ulicy, Chociaż wezwano pomoc, jej życia nie udało się uratować. W okolicy nie było żadnej wolnej kartki pogotowia ratunkowego.

Jak informuje RMF FM, dramatyczna sytuacja miała miejsce w poniedziałek przy ulicy Czecha w Oświęcimiu. Chwile po tym jak 65-latka zasłabła na pomoc kobiecie ruszyli przechodnie, którzy wezwali również pogotowie ratunkowe. Okazało się jednak, że w okolicy nie było wolnej karetki. Wszystkie były wezwane do pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.

Na miejsce zdarzenia wyruszyli strażacy, którzy zastąpili przechodniów w akcji reanimacyjnej. W tym samym czasie na miejsce wysłany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety, mimo prób reanimacji nie udało się uratować kobiety.
https://wiadomosci.wp.pl/tragedia-w-oswiecimiu-kobieta-zmarla-na-ulicy-6571381809375936a

Koronawirus: Zmarł kandydat na dyrektora Bagateli. Miał 40 lat
Autor Mirosław Haładyj 2 XI

Kolumbijczyk od kilkunastu lat był związany z polskim teatrem.

W wyniku zakażenia koronawirusem, w wieku 40 lat zmarł aktor i reżyser teatralny. O jego śmierci poinformował m.in. krakowski Teatr Bagatela.

Z niedowierzaniem i wielką przykrością przekazujemy Wam bardzo smutną wiadomość.  Dzisiaj zmarł Giovanny Castellanos. Kapitalny, wspaniały, ciepły i pełen radości życia człowiek.  Jeszcze dosłownie kilka dni temu pracował nad przygotowaniem premiery "Ich czworo". Będzie nam brakować jego energii, talentu i serdeczności. Giova, Giova...
Zdjęcie z września. Giovanny sprawdza jak postępują prace nad scenografią
– czytamy na facebookowym profilu Bagateli.

Z niedowierzaniem i wielką przykrością przekazujemy Wam bardzo smutną wiadomość. Dzisiaj zmarł Giovanny Castellanos....

Opublikowany przez Teatr Bagatela Niedziela, 1 listopada 2020

Urodził się w 1980 r. w Kolumbii i już jako 13-latek uczęszczał na warsztaty teatralne. W Polsce mieszkał od lat 90. Związany był m.in. z krakowską Bagatelą, gdzie starał się o objęcie funkcji dyrektora oraz z teatrami w Elblągu i Olsztynie, gdzie mieszkał od 2006r. Giovanny wyreżyserował wiele spektakli m.in. w Niemczech, USA, Polsce oraz Hiszpanii. Był jedynym reżyserem, któremu Gabriel García Márquez zezwolił na dokonanie scenicznej adaptacji swojej książki.
https://glos24.pl/koronawirus-zmarl-kandydat-na-dyrektora-bagateli-mial-40-lat

Giovanny Castellanos nie żyje. Znany reżyser teatralny miał 40 lat
MAJA PIOTROWICZ 02.11.2020 13:56


fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Giovanny Castellanos zmarł w wieku 40 lat. Mężczyzna urodził się w 1980 roku w Kolumbii. Do Polski przybył pod koniec lat 90. Od wielu lat związany był z polskim teatrem. W 2003 roku skończył studia na Wydziale Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. O śmierci reżysera poinformowano w mediach społecznościowych Teatru Bagatela. Jak informuje Radio Olsztyn, Giovanny Castellanos zmarł z powodu koronawirusa.

Giovanny Castellanos nie żyje. Miał 40 lat

Teatrz Bagatela z ogromnym smutkiem pożegnał reżysera.

- Z niedowierzaniem i wielką przykrością przekazujemy Wam bardzo smutną wiadomość. Dzisiaj zmarł Giovanny Castellanos. Kapitalny, wspaniały, ciepły i pełen radości życia człowiek.  Jeszcze dosłownie kilka dni temu pracował nad przygotowaniem premiery "Ich czworo". Będzie nam brakować jego energii, talentu i serdeczności. Giova, Giova... Zdjęcie z września. Giovanny sprawdza, jak postępują prace nad scenografią - czytamy na stronie facebookowej teatru.

Do ostatnich dni życia Giovanny pracował nad inscenizacją sztuki Gabrieli Zapolskiej "Ich czworo". Spektakl został jednak odwołany kilka dni przed premierą z powodu przypadków zakażenia koronawirusem wśród aktorów.
https://www.radiozet.pl/Rozrywka/Plotki/Giovanny-Castellanos-nie-zyje-Znany-rezyser-teatralny-mial-40-lat
 
Zmarła nauczycielka z Katowic zakażona koronawirusem. "Pani Katarzyna. Ceniona nauczycielka z wieloletnim stażem"
LOTA 2 listopada

Zmarła kolejna nauczycielka z Katowic zakażona koronawirusem. - Pani Katarzyna. Ceniona nauczycielka z wieloletnim stażem, obdarzona wieloma pasjami, którymi zarażała swoich uczniów i kadrę pedagogiczną - napisał prezydent Marcin Krupa.

Zmarła nauczycielka z Katowic zakażona koronawirusem

Zmarła kolejna nauczycielka z Katowic zakażona koronawirusem. O śmierci kobiety poinformował Marcin Krupa, prezydent Katowic, na Facebooku.

- Szanowni Państwo, znów dotarły do nas bardzo smutne wiadomości. Zmarła, zakażona koronawirusem, pani Katarzyna - pracownica katowickich szkół. Ceniona nauczycielka z wieloletnim stażem, obdarzona wieloma pasjami, którymi zarażała swoich uczniów i kadrę pedagogiczną. Zaangażowana w edukację ekologiczną, miłośniczka przyrody – napisał.

- Rodzinie i bliskim składam wyrazy głębokiego współczucia. Zwracam się z prośbą do wszystkich Państwa, aby dbać o siebie nawzajem i stosować się do obowiązujących zaleceń - dodał Krupa.

To niestety kolejna katowicka nauczycielka, która zmarła z powodu koronawirusa. W ubiegłym tygodniu zmarła Elżbieta Strozik, nauczycielka ze szkoły podstawowej nr 37 w Katowicach. Kobieta była nauczycielką nauczania początkowego, logopedą, prowadziła też zajęcia z dziećmi niesłyszącymi i słabo słyszącymi.
https://dziennikzachodni.pl/zmarla-nauczycielka-z-katowic-zakazona-koronawirusem-pani-katarzyna-ceniona-nauczycielka-z-wieloletnim-stazem/ar/c1-15268732

"Zmarł tragicznie, bo nie było wolnych łóżek", "Jesteśmy lekarzami nie grabarzami". Mocne hasła i znicze pod kieleckim szpitalem [ZDJĘCIA]
Paula Goszczyńska 2 listopada

"Jesteśmy lekarzami, nie grabarzami", "Żył lat 54. Zmarł tragicznie, bo nie było wolnych łóżek", "Lekarz, żył lat 45. Zmarł na COVID, bo nie było maseczek" - te i inne hasła pojawiły się w poniedziałek, 2 listopada, w formie tabliczek nagrobnych pod Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach. Były też zapalone znicze. To ogólnopolska akcja zorganizowana przez Porozumienie Rezydentów.

"Nie możemy pogodzić się ze stratą i poczuciem, że można było jej uniknąć, dzięki odpowiednim przygotowaniom. Czujemy się oszukani przez rząd. Brakuje leków, brakuje środków ochrony osobistej, brakuje procedur, brakuje ludzi. Brakuje wszystkiego" - piszą członkowie Porozumienia Rezydentów i zachęcają wszystkich, nie tylko medyków, ale również pacjentów i całe społeczeństwo, aby dołączyli do akcji i zapalili znicz pod szpitalem lub przychodnią.

"2 listopada zapalamy znicze pod szpitalami i przychodniami.
- Dla pacjentów, którzy zmarli przez niewydolność systemu.
- Dla naszych kolegów i koleżanek medyków, którzy zginęli z przepracowania i braku środków ochrony osobistej.
- Dla systemu, który właśnie ostatecznie się zawalił." - czytamy na facebookowym profilu Porozumienia Rezydentów.

Akcja przeniosła się także do Kielc. Pod największym szpitalem w regionie - Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach pojawiły się w poniedziałek, 2 listopada, znicze oraz napisy w formie tabliczek nagrobnych. Hasła są bardzo mocne: "Lekarz, żył 45 lat. Zmarł na COVID, bo nie było maseczek", "Ochrona zdrowia. Zmarła tragicznie przez zaniedbania rządu", "Jesteśmy lekarzami, nie grabarzami".
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/zmarl-tragicznie-bo-nie-bylo-wolnych-lozek-jestesmy-lekarzami-nie-grabarzami-mocne-hasla-i-znicze-pod-kieleckim-szpitalem/ar/c1-15268932

Nie żyje Wojciech Rokita lekarz z Kielc. Koronawirus nie jest przyczyną śmierci
r 18 marca

W nocy z wtorku na środę w szpitalu wojewódzkim w Kielcach zmarł profesor Wojciech Rokita, lekarz zarażony koronawirusem.

W szpitalu wojewódzkim w Kielcach odbyła konferencja prasowa.

Oświadczenie dyrektora szpitala, Bartosza Stemplewskiego

Dziś w godzinach rannych zmarł w naszym szpitalu pacjent zarażony koronawirusem. Chcę podkreślić, że bezpośrednią przyczyną śmierci nie było zarażenie. Odszedł nasz kolega, wspaniały człowiek, lekarz i nauczyciel akademicki. Z wielkim żalem wszyscy przyjęli tę informację. Łączymy się w bólu z rodziną. Nie będziemy identyfikować pacjenta z oczywistych względów. To był bardzo ceniony lekarz. Wszystkich nas do bardzo dotknęło. Chcielibyśmy się powstrzymać od komentarzy i ograniczyć do tego komunikatu.

Swoje oświadczenie wydał też wojewoda świętokrzyski Zbigniewa Koniusz. - Z przykrością zawiadamiamy o śmierci cenionego i szanowanego pracownika Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, który w ostatnich dniach przebywał na oddziale zakaźnym szpitala w związku z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Łączymy się w bólu z rodziną i kierujemy do niej szczere wyrazy współczucia. Jednocześnie informujemy, iż to tragiczne zdarzenie nie miało żadnego bezpośredniego związku z zakażeniem koronawirusem.

Profesor Wojciech Rokita kierował Kliniką Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
https://www.tvp.info/47171079/zmarl-lekarz-z-kielc-mial-koronawirusa-ale-nie-to-bylo-przyczyna-smierci

Koronawirus w wielkopolskim. Mężczyzna zmarł w kolejce do punktu wymazowego
2 XI

Do tragedii doszło w Lesznie (woj. wielkopolskie). 62-letni mężczyzna zmarł w kolejce do punktu pobrań wymazów na obecność koronawirusa.

O zdarzeniu poinformował w poniedziałek lokalny portal elka.pl. 62-latek przyszedł do punktu wymazowego w piątek. Od rana w kolejce czekała dość spora grupa osób. Tomasz Karmiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie w rozmowie z portalem przekazał, że mężczyzna zasłabł. Na miejsce wezwano zespół ratownictwa medycznego.

Na ratunek było już za późno. Lekarze stwierdzili zgon. Bezpośrednią przyczyną śmierci było nagłe zatrzymanie krążenia.

Z ustaleń portalu wynika, że mężczyzna nie był pacjentem szpitala. Skierowanie na wymaz otrzymał od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Zanim 62-latek udał się na pobranie wymazu, miał być przebadany przez lekarza w przychodni.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-wielkopolskim-mezczyzna-zmarl-w-kolejce-do-punktu-wymazowego-6571295269939904a

Lekarz z COVID-19 walczy o życie. Potrzebne jest osocze. "Pomagał nam, teraz my pomóżmy mu"
Maria Krasicka 2 XI

Sławomir Rek jest lekarzem internistą. Od początku pandemii miał świadomość, z jakim zagrożeniem ma do czynienia. W związku z nagłym przyrostem zakażeń coraz więcej pacjentów potrzebuje pomocy. Niestety teraz sam walczy o życie. Niezbędne do tego jest osocze ozdrowieńców, które można oddawać w każdym punkcie.1. Lekarz zakażony koronawirusem

Medycy, stając na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem, wiedzą, jak nikt inny, że narażają życie swoje i swoich najbliższych. Szczególnie narażeni są lekarze pierwszego kontaktu, którzy w sezonie grypowym muszą określić bez testów, czy mają do czynienia z koronawirusem, grypą, czy przeziębieniem. Mimo wszelkich środków ostrożności nie da się w pełni uchronić przed zagrożeniem.

- Z tego co wiem, tata zaraził się w pracy, miał kontakt z różnymi pacjentami i trudno jest powiedzieć, od którego konkretnie, bo tak dużo ich było – mówi Ania Rek, córka lekarza.

Sławomir Rek jest lekarzem internistą . Bliscy i przyjaciele mówią o nim, że jest lekarzem z powołania. Zawsze, kiedy jest w stanie komuś pomóc, to to robi.

- Jest najwspanialszym człowiekiem, po prostu. Nawet jak już kończy pracę, to i tak w domu opowiada o tym, co się działo w gabinecie i dalej to przeżywa. Jest lekarzem dosłownie na pełen etat – mówi Ania.

- Jest w pełni oddany swojej pracy i pomocy innym ludziom. To jest sens jego życia. Nie wyobrażam sobie, żeby wykonywał jakikolwiek inny zawód, bo on tym żyje od rana do wieczora, pomaga po godzinach pracy, jest lekarzem z krwi i kości – dodaje Kuba Gołębiowski, partner Ani.

Sławomir może liczyć na liczne wsparcie zarówno ze strony rodziny, znajomych, jak również obcych mu osób.

- Jest świeżo upieczonym dziadkiem, zaraz zostanie nim po raz drugi. Cała rodzina staje na głowie i wszyscy przyjaciele z branży medycznej. Odzywają się nawet osoby sprzed wielu, wielu lat, które tata przyuczał do zawodu. Odzew jest niesamowity. To jest po prostu przepiękne, że ludzie, o których byśmy nie pomyśleli, tak bardzo się starają – mówi Ania.

Potrzeba jednak wielu rąk na pokładzie, żeby udało się znaleźć odpowiedniego dawcę. Bliscy, próbując znaleźć dawcę osocza, opublikowali na Facebooku post, który z godziny na godzinę udostępniają ludzie z całej Polski.

2. Osocze ozdrowieńców lekiem na koronawirusa

Sławomir jest w tej chwili hospitalizowany. Rodzina nie ma z nim kontaktu. Ze względu na czerwoną strefę i obostrzenia nie można go odwiedzić. Bliscy wiedzą tylko, że jest w dobrych rękach w szpitalu, pod tlenem.

- Niektórzy przechodzą COVID-19 lżej inni wręcz przeciwnie. On jest niestety w tej drugiej grupie, dla której jest to bardzo ciężka choroba – mówi Ania.

Niestety osób, które mogą oddawać osocze, jest bardzo mało. Większość z ozdrowieńców nie spełnia kryteriów.

- Nie dość, że muszą przejść COVID-19 i być już jakiś czas po nim (ok. 28 dni) to jeszcze jest wiele różnych wytycznych, które wykluczają te osoby. To są np. choroby przewlekłe, ciąża, czy inne dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, żeby tego osocza było jak najwięcej, bo nigdy nie wiadomo, kto będzie tego potrzebował. Może to być ktoś, kogo kochamy, na kim nam naprawdę zależy – mówi Ania Rek.

Oddać osocze na konto "Sławomir Rek" może osoba z dowolną grupą krwi. Można to zrobić w najbliższej stacji krwiodawstwa. Jednak trzeba pamiętać, żeby najpierw tam zadzwonić w celu przeprowadzenia wstępnego wywiadu, który oceni, czy można być dawcą.

Szczegóły znajdziesz TUTAJ http://www.rckik-warszawa.com.pl/Informacja%20dla%20ozdrowie%C5%84c%C3%B3w.jpg
https://portal.abczdrowie.pl/lekarz-walczy-o-zycie-z-covid-19-potrzebne-jest-osocze-pomagal-nam-teraz-my-pomozmy-mu

Łukasz Simlat opowiada, jak pokonał Covid-19. Aktor ma konkretne rady dla chorych
OPRAC. KLAUDIA STABACH 2 XI

Coraz więcej osób jest zarażonych koronwirusem. Chorzy skarżą się na utrudniony kontakt z lekarzami, dlatego aktor Łukasz Simlat, który jest już ozdrowieńcem, podzielił się swoją wiedzą na temat leczenia.


Łukasz Simlat (PAP)

(...) Osoby, które chorują na Covid-19 nie ukrywają, że często trudno jest dodzwonić się do lekarzy czy sanepidu. W związku z tym nie zawsze wszyscy wiedzą, w jaki sposób powinni się leczyć.

Łukasz Simlat przeszedł chorobę i postanowił podzielić się sposobami, które jemu pomogły. Aktor przede wszystkim podkreślił, że wirus nie lubi ciepła, więc trzeba się wygrzewać. "Nogi do miednicy z bardzo gorącą wodą i 1/3 butelki octu, wygrzewać stopy około 15 minut dolewając wody z czajnika" - wyjaśnił.

Simlat zwrócił uwagę również na to, czego nie powinno się jeść w czasie choroby. "Żadne surowe rzeczy owoce czy warzywa. Jeżeli to gotowane lub pieczone. Żadnych nabiałów i jogurtów, bo zawalają drogi oddechowe. Żadnych cytrusów i vit c bo obniżają temperaturę, czyli coś, co on lubi. Żadne mięso. Mięso i to tylko wołowe dopiero przy wychodzeniu na prostą. W trakcie choroby wywary z włoszczyzny na mięsie wołowym i ew. kości wołowej do picia" - opisał.

Aktor zaleca również smarowanie ciała. "Zaatakowane oskrzela smarować na noc przód i plecy roztopioną łyżką smalcu gęsiego z dodaną łyżką spirytusu" - wytłumaczył.
https://kobieta.wp.pl/lukasz-simlat-opowiada-jak-pokonal-covid-19-aktor-ma-konkretne-rady-dla-chorych-6571386345564864a

Zalewski o przejściu Covid-19: Miałem bardzo wysoką gorączkę. Byłem straszliwie słaby
Robert Mazurek 2 listopada

"Mnie to dopadło pod koniec sierpnia. Obudziłem się pewnego dnia z gorączką. Nie najlepiej się czułem. Myślę: no cóż, jestem pechowcem, więc pewnie jako pierwszy Polak zaliczam grypę jesienną. Drugiego dnia nic się nie poprawiło, trzeciego dnia nic się nie poprawiło. Miałem bardzo wysoką gorączkę, której nie byłem w stanie zbić. Byłem straszliwie słaby" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Igor Zalewski - dziennikarz i publicysta, wspominając swoje zakażenie koronawirusem i przejście Covid-19. "Zaczęło we mnie kiełkować podejrzenie, że to koronawirus. Wykupiłem test komercyjny - trzeba pojechać samochodem i robią test - tylko problem polegał na tym, że nie byłem w stanie dowlec się do samochodu. Szczęście moje polega na tym, że mieszkam na Woli, 200 metrów od szpitala zakaźnego" - opowiadał. "Słabość brzmi dosyć abstrakcyjnie. Każdy jest słaby jak ma grypę. Moja słabość to było coś niesamowitego. Po kilku dniach w domu postanowiłem się umyć. Chciałem zmyć jakoś tę chorobę z siebie. Dowlokłem się pod prysznic. Umyłem się, wyszedłem spod prysznica i musiałem się położyć, rzucić na łóżko mokry, niewytarty. Nie byłem w stanie ustać" - relacjonował. (...)
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-zalewski-o-przejsciu-covid-19-mialem-bardzo-wysoka-goraczke-,nId,4828787
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2020, 00:25 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #980 dnia: Listopad 02, 2020, 23:52 »
COVID-19 jest już jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce? Ekspertka analizuje popularny wykres
KBB 22 XI

W internecie krąży grafika, przedstawiająca COVID-19 jako jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Mowa tu oczywiście o ostatnich dniach. Faktem jest, że liczba zgonów w Polsce mocno rośnie, ale rola koronawirusa w tym procesie ciągle jest nieznana.

Twórca profilu Defoliator, który mierzy się z wieloma mitami m.in. wokół pandemii koronawirusa, przygotował grafikę, która ma za zadanie pokazać skalę zgonów spowodowanych ową pandemią. Czy faktycznie jest już aż tak źle, że COVID-19 za chwilę stanie się główną przyczyną śmierci w Polsce? Odpowiedź nie jest prosta, bo trudno o odpowiednie dane.

- Trudno te dane interpretować tak jednoznacznie, co nie znaczy, że są fałszywe. Z jednej strony twarde dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że liczba zgonów w Polsce w porównaniu do analogicznych okresów rośnie w ostatnich tygodniach. Z drugiej strony prezentowana grafika opiera się na porównaniu rzeczy nieporównywalnych – tłumaczy w rozmowie z money.pl Jadwiga Zarzeczna, ekspert ds. statystyki.

Chodzi o to, że autor przedstawia uśrednioną liczbę dziennych zgonów w Polsce i porównuje ją z rzeczywistymi ofiarami pandemii. Jak to policzono? Otóż wedle danych w Polsce dziennie umiera ok. 1100 osób.

W 2019 roku zmarło w Polsce 409 709 osób. Jeśli tę liczbę podzielimy przez liczbę dni w roku, wyjdą nam 1122 zgody dziennie. To prawda.

Z drugiej strony 29 października na COVID-19 i choroby współistniejące faktycznie zmarło łącznie 301 osób. To też prawda.

- Ale nałożenie konkretnej liczby osób, które danego dnia zmarły na COVID-19 (lub choroby towarzyszące), na uśredniane dla całego roku dane, nie jest uprawnione. Tak naprawdę nie wiemy dokładnie, ile osób ogółem zmarło 29 października i nie wiemy, jaka była przyczyna ich zgonu – mówi Zarzeczna.

W rzeczywistości dzienna liczba zgonów jest różna, raz wyższa, raz niższa. Najlepiej widać to w statystyce miesięcznej, łatwo dostępnej. Są miesiące, w których umarło 29,5 tysiąca osób, ale są i takie, gdy zgonów było 34,5 tysiąca. Czyli średnio w miesiącu od 983 do 1150 osób. Jeszcze inaczej widać to w ujęciu tygodniowym.

Dane tygodniowe GUS przesyła do unijnego Eurostatu. Te dane są jednak niepełne, bo raporty do Eurostatu spływają z mniej więcej miesięcznym opóźnieniem. Na razie wynika z nich, że w tym roku tygodniowo umiera od 7,3 do 8,6 tysiąca Polek i Polaków. Do tej pory największa liczba zgonów miała miejsce w 7. tygodniu tego roku (czyli w połowie lutego) – ale to dane na początek października 2020.

Mamy jednak dane, z których jednoznacznie wynika, że liczba zgonów w Polsce rośnie. To informacje z urzędów stanu cywilnego, które jako pierwsze rejestrują narodziny, śluby i śmierć obywateli, dopiero potem trafiają one do urzędu statystycznego.

Liczba zgonów w Polsce

Aż 10 tys. 101 aktów zgonu wystawiły polskie urzędy stanu cywilnego w ubiegłym tygodniu (od 12 do 18 października). W ciągu ostatniej dekady w tym okresie roku nigdy tak wielu zgonów urzędy nie rejestrowały.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w tym czasie z powodu koronawirusa i chorób współistniejących umarło 575 osób. Dokładnie w 42. tygodniu roku zwykle wystawiane było 7,5 tys. aktów zgonu (to średnia z ostatniej dekady). Dziura wynosi niemal 2 tys. osób.

- Nawet biorąc pod uwagę rekordowy tydzień z lutego (8,6 tysiąca zgonów), liczba zmarłych w Polsce jest obecnie ponadprzeciętnie wysoka. Czy można ją tłumaczyć epidemią koronawirusa? Istnieje takie prawdopodobieństwo, ale na razie nie możemy tego jednoznacznie potwierdzić, mając takie, a nie inne dane - wyjaśnia Zarzeczna.
https://finanse.wp.pl/covid-19-jest-juz-jedna-z-glownych-przyczyn-zgonow-w-polsce-ekspertka-analizuje-popularny-wykres-6571282812885696a

Koronawirus w Polsce. Spadła liczba zachorowań. Dr Dzieciątkowski studzi emocje
Ewa Rycerz 2 XI

- Dwudniowy spadek jeszcze o niczym nie przesądza. Jest po prostu efektem mniejszej liczby wykonywanych testów w czasie weekendu - komentuje dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog. 2 listopada Ministerstwo Zdrowia podało, że potwierdzono ponad 15 578 przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu ubiegłej doby. Zmarły 92 osoby.

1. Mniej zakażeń po weekendzie

Poniedziałek 2 listopada jest drugim dniem ze zmniejszającą się liczbą potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2. Liczba chorych przed weekendem sięgała 21 tys. Czy możemy już mówić o skutkach wprowadzonych obostrzeń? Dr Tomasz Dzieciątkowski studzi emocje i zauważa, że spadek zachorowań na początku tygodnia to pewna tendencja.

- To skutek mniejszej liczby wykonywanych w weekend testów. Chorzy wolą poczekać i udać się do lekarza, gdy już mają ciężkie objawy, nie idą z bólem głowy w sobotę. Można przypuszczać, że w kolejnych dniach tygodnia znowu pojawią się niestety dalsze przyrosty zachorowań – dodaje.

2. Testy antygenowe zdiagnozują koronawirusa

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowej strategii testowania. Chodzi o testy antygenowe, które teraz mają być taką samą podstawą do zdiagnozowania zakażenia koronawirusem jak testy PCR. Mają one być wykonywane tylko u osób, u których wystąpiły objawy zakażenia. Testy antygenowe może wykonać tylko wykwalifikowany do tego personel medyczny. Eksperci zauważają, że problemem może być jednak ich czułość.

- Testy PCR wykrywają obecność materiału genetycznego w organizmie chorego, natomiast testy antygenowe wskazują tylko na obecność białek wirusa, czyli jego "opakowanie". Są szybkie, bo na ich wynik czeka się średnio ok. 15 min., ale ich czułość nie dorównuje czułości testów PCR. Powinny być wykonane najwcześniej w 7 dni od zakażenia – zauważa dr Dzieciątkowski.

Ekspert wyjaśnia, że testy antygenowe mają służyć selekcji chorych. - Powinny być wykonywane w izbach chorych czy w przychodniach, tylko dla osób o silnych objawach, ponieważ aby wykazały obecność białek wirusa, potrzebna jest ich duża ilość. Lekarz, przyjmując np. pacjenta z objawami grypopodobnymi, będzie mógł wykonać jednocześnie test antygenowy w kierunku koronawirusa oraz w kierunku grypy. Po otrzymaniu wyniku wiadomo będzie, gdzie dalej pacjenta kierować – tłumaczy Dzieciątkowski.

3. Luka w systemie?

Niestety, sam wyniki pozytywny testu antygenowego niczego nie oznacza. Nie wiadomo, czy lekarz będzie miał obowiązek kierować chorego na potwierdzenie wyniku testem PCR, czy zaraportuje wynik do sanepidu, ani czy zaleci choremu izolację.

- Nadal jednak może być duża luka w systemie zgłaszania chorych. Do tej pory przecież sanepid nie interesował się także osobami, które robiły test PCR prywatnie i miały wynik dodatni. Ale taki jest wynik czegoś, co się robi szybko, a nie do końca dobrze – podsumowuje dr Dzieciątkowski.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-spadla-liczba-zachorowan-dr-dzieciatkowski-studzi-emocje
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2020, 20:23 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #981 dnia: Listopad 02, 2020, 23:53 »
Specjalistka chorób zakaźnych: Sytuacja wymyka albo już wymknęła się spod kontroli
Opracowanie: Magdalena Partyła 2 listopada (07:45)

Sytuacja wymyka albo już wymknęła się spod kontroli. Liczba nowych zakażeń jest bardzo wysoka, a oficjalne statystyki nie oddają faktycznej skali problemu – oceniła w rozmowie z PAP dr hab. med. Monika Bociąga-Jasik, specjalista chorób zakaźnych.

Z mojego punktu widzenia w tym momencie sytuacja wymyka się albo już wymknęła spod kontroli. Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w naszym kraju jest bardzo duża. Coraz więcej pacjentów w szpitalach jest w stanie ciężkim i bardzo ciężkim, wymaga zastosowania tlenoterapii. Na oddział intensywnej terapii trafiają niejednokrotnie pacjenci młodzi, bez schorzeń współistniejących - powiedziała PAP dr hab. med. Monika Bociąga-Jasik. Na co dzień pracuje z chorymi na Covid-19 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Lekarka jest przekonana, że oficjalne liczby nie pokazują faktycznej skali zakażeń, a system testowania w Polsce jest już niewydolny. W niektórych sytuacjach - jak opisywała - ludzie nie mogą się dostać do punktów wymazowych, nie chcą godzinami czekać w kolejkach, by wykonać badanie. W chwili obecnej na wynik testu w wielu miejscach trzeba czekać od trzech do pięciu dni. Jak dodała, wiele osób mimo objawów zakażenia woli pozostać w domu bez wykonywania badań, obawiając się skazania członków swoich rodzin na kwarantannę.

My, personel medyczny, nie jesteśmy już w stanie skutecznie, efektywnie walczyć z epidemią. W moim odczuciu, lekarza zakaźnika, to, co widzimy teraz, jest szczytem góry lodowej - powiedziała dr Monika Bociąga-Jasik.

Jej zdaniem w przeciągu dwóch następnych tygodni liczba chorych może być znacznie większa. Ma to związek z nieodpowiedzialnymi decyzjami, które spowodowały, że pomimo zagrożenia epidemicznego ludzie wyszli na ulicę. Taka sytuacja nie powinna się wydarzyć, to budzi we mnie wewnętrzny sprzeciw - wyjaśniła doktor.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-specjalistka-chorob-zakaznych-sytuacja-wymyka-albo-juz-wymkn,nId,4830356

"Doszliśmy do ściany". Laboratoria nie nadążają z testami na koronawirusa
Opracowanie: Magdalena Partyła 2 listopada (07:17)

Ograniczanie liczby przyjmowanych przez laboratoria próbek staje się normą. Ratunkiem mają być testy antygenowe, ale lista problemów jest bardzo długa - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wielu pacjentów czeka na wynik testu na koronawirusa nawet przez 7-8 dni. Laboratoria coraz częściej nie nadążają z przerobieniem wymazów, dlatego nie chcą przyjmować więcej próbek. Założyliśmy bardzo jasno - nie przyjmujemy więcej, niż możemy wykonać w ciągu 24 godzin - mówi DGP kierownik jednego ze stołecznych laboratoriów.

Gazeta informuje, że wiele placówek ogłosiło, że nie przyjmuje w ogóle nowych zleceń, a nawet ogranicza dotychczasową współpracę z powodu braku mocy przerobowych. Doszliśmy do ściany, i to już kilka dni temu - twierdzi rozmówca DGP. Dodaje, że do własnych badań dochodzi mnóstwo testów, które spływają ze szpitali i innych placówek, które nie poradziły sobie z nadmiarem pracy u siebie i szukają wsparcia gdzie indziej.

Jak wyjaśnia Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu ds. medycyny laboratoryjnej w spółce Diagnostyka, coraz większa liczba badań zlecanych przez lekarzy to jeden powód, ale przybywa też pacjentów, którzy prywatnie decydują się na badanie, bo nie mogą dostać się do lekarza POZ. Bywają dni, w których firma musi wprowadzać ograniczenia w funkcjonowaniu punktów pobrań - dodaje Anyszek.

Polska w ostatniej dziesiątce państw europejskich jeśli chodzi o liczbę testów na milion mieszkańców

Doktor Matylda Kłudkowska z Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych mówi wprost: więcej testów PCR w Polsce trudno będzie robić. Nie ma specjalnie kto ani jak. Już teraz jesteśmy zalani po sufit - mówi. I dodaje, że jej zdaniem można było zrobić więcej w czasie wakacji - choćby doinwestować część laboratoriów. Doszliśmy do granicy możliwości, i to przy dość marnym wyniku, znajdując się w ostatniej dziesiątce państw europejskich, jeśli chodzi o liczbę testów na milion mieszkańców (dane za Worldometer - red. DGP)" - tłumaczy w gazecie. Za nami są m.in. Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Bułgaria czy Mołdawia i Macedonia.

Jak informuje gazeta, pracę laboratoriów obciążają i spowalniają biurokracja oraz bałagan w dokumentacji. Systemy szpitalne są niespójne z systemem centralnym i części wyników nie widać. Również systemy laboratoriów nie są kompatybilne z systemem NFZ. Wpisujemy więc wyniki dwa razy. Do tego musimy ustalać, od kogo dana próbka pochodzi, bo przychodzą często niedokładnie opisane. Jeśli tego nie zrobimy, to nie zobaczymy pieniędzy za swoją pracę - mówią gazecie pracownicy laboratoriów. "Standardem jest konieczność wyszukiwania danych w internecie, żeby uzupełnić adresy, czy wydzwanianie, bo szpital nie podał do siebie numeru telefonu" - podaje DGP.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-doszlismy-do-sciany-laboratoria-nie-nadazaja-z-testami-na-ko,nId,4830342

Gowin: Nie planujemy znaczących obostrzeń gospodarczych
Opracowanie: Adam Zygiel 2 listopada (07:41)

Rząd nie planuje znaczących obostrzeń gospodarczych. Możliwe dodatkowe rozwiązania będą dotyczyły tylko handlu i pozazawodowej aktywności Polaków - powiedział w rozmowie z money.pl wicepremier i minister rozwoju oraz pracy Jarosław Gowin. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-gowin-nie-planujemy-znaczacych-obostrzen-gospodarczych,nId,4830351

Koronawirus w buskim szpitalu! 60 osób z personelu zakażonych. Nie ma kto leczyć, dyrektor apeluje do pracowników sanatoriów o wsparcie
Agata Chrobot 2 listopada

W specjalnym apelu czytamy:
"Zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o pomoc przy hospitalizacji pacjentów znajdujących się w naszym szpitalu. Często są to nasi znajomi, rodzice, bliscy czy przyjaciele.

Niezbędna jest pomoc pielęgniarek, opiekunek medycznych, czy ratowników medycznych, bowiem ogniska Koronowirusa wyeliminowały z pracy ponad 60 pielęgniarek i kilku lekarzy. Choroba naszego personelu, powoduje brak możliwości zabezpieczenia większej liczby pacjentów, których moglibyśmy jeszcze przyjąć do naszego szpitala.

Apel kieruję szczególnie do personelu buskich sanatoriów, bowiem praca w tych placówkach została zawieszona. Kontakt w sprawie zatrudnienia tel.: (41) 378 24 01 wewnętrzny 339. Bądźmy solidarni w tym trudnym czasie, ta choroba nie wybiera, nie wiemy kto może być następny."
(...)
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/koronawirus-w-buskim-szpitalu-60-osob-z-personelu-zakazonych-nie-ma-kto-leczyc-dyrektor-apeluje-do-pracownikow-sanatoriow-o/ar/c1-15268776

Diagności o testach antygenowych: Ryzyko, jeśli nie będzie szczegółowych wytycznych
Mariusz Piekarski 2 listopada (11:56)

To rewolucja w systemie testowania w kierunku koronawirusa. Wielkie ryzyko jeśli nie będzie szczegółowych wytycznych - ścieżki postępowania. Tego oczekujemy od Ministerstwa Zdrowia. Tak mówi w rozmowie z RMF FM Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-diagnosci-o-testach-antygenowych-ryzyko-jesli-nie-bedzie-szc,nId,4830514

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia składa zawiadomienie ws. respiratorów
OPRAC. KRYSTIAN WINOGRODZKI 2 XI

Wojciech Andrusiewicz poinformował, że resort wystąpił do Prokuratorii Generalnej ws. wszczęcia postępowania o zabezpieczenie i zapłatę w związku z nieuregulowaniem zaległych płatności przez firmę E&K za respiratory. Konferencję w tej sprawie zorganizowali również posłowie PO. (...)
https://wawalove.wp.pl/protesty-w-warszawie-zarzuty-dla-36-zatrzymanych-po-piatkowym-marszu-6571245403101888a
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ponad-tysiac-niedostarczonych-respiratorow-resort-zdrowia-zw,nId,4830473

Blisko 400 tysięcy zakażeń koronawirusem w Polsce. W całej Europie już ponad 10 mln [NA ŻYWO]
2 listopada

16:55 Rezcznik MZ o pandemii w Polsce: W ubiegłym tygodniu zrealizował się czarny scenariusz

Jeśli dzienny wzrost liczby nowych przypadków w stosunku do poprzedniego dnia nie będzie przekraczać 1 tys., to można powiedzieć o spowolnieniu epidemii. W minionym tygodniu ten przyrost wynosił 2,5-2,7 tys. i to był czarny scenariusz - skomentował dane o epidemii w TVN24 rzecznik prasowy Wojciech Andrusiewicz.

Jeśli te wzrosty zachowają się gdzieś do 1 tys. nowych przypadków dziennie, to będziemy mówić o tym, że troszeczkę ta epidemia spowalnia. Jeżeli będziemy mieli w granicach 2-3 tys., to niestety jest to dalej czarny scenariusz. Myślimy realistycznie, patrząc na te dane z minionego tygodnia i dziś. Na razie wykładniczego trendu nie obserwujemy, ale wszystko może się zmienić za sprawą naszych ludzkich zachowań - mówił.

Przypomniał, że w zeszłym tygodniu mieliśmy niepokojący jego początek, czyli wzrosty dobowe o 2,5-2,7 tys. nowych zakażeń w stosunku do dnia poprzedniego.

To był ten czarny scenariusz, który przewidywał wykładniczy wzrost, czyli podwajanie co 10-14 dni tej liczby z minionego tygodnia. Potem przeszliśmy na ten wzrost liniowy w granicach 1,3- 1,5 tys. dodatkowych przypadków dobowo, by do końca tygodnia zejść do 300, co było pozytywem - światełkiem w tunelu - ocenił.

13:53 Polski test na Covid-19 już na rynku
Finalna wersja pierwszego polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2, opracowanego przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, jest już dostępna na rynku. Czułość reakcji wykrywających wirusa sięga w nim ponad 99 proc.

Test genetyczny o nazwie MediPAN-2G+ FAST COVID został w całości opracowany w Polsce. Jego autorami są naukowcy wolontariusze z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. W produkcję i wprowadzenie rozwiązania na rynek zaangażowały się firmy Medicofarma, Polpharma, Future Synthesis oraz A&A Biotechnology.

Badania nad testem prowadzone były od marca 2020 r. i rozpoczęły się wraz z wybuchem pandemii. Jego twórcy zapewniają w informacji przesłanej PAP, że jest jednym z najszybszych i najbardziej czułych, jakie dotąd powstały. Uzyskał on pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

13:55 Główny Inspektorat Sanitarny publikuje nową definecję przypadku Covid-19
Główny Inspektor Sanitarny opublikował nową definicję przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 - podał na swojej stornie GIS.

Jest to definicja z 31 października 2020 roku.

Według kryterium klinicznego, za chorego uznaje się osobę, u której wystąpił co najmniej jeden z poniższych objawów:
kaszel,
gorączka,
duszność,
utrata węchu lub smaku o nagłym początku albo też zaburzenie smaku.

Natomiast według kryterium diagnostyki obrazowej muszą występować zmiany w obrazie radiologicznym płuc wskazujące na tę chorobę.

Kryteria zaś laboratoryjne mówią o wykryciu z materiału klinicznego kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 albo antygenu/ów wirusa SARS-CoV-2.

Za przypadek COVID-19 według kryterium epidemiologicznego uznaje się każdą osobę, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z kryteriów: miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub prawdopodobnym) albo przebywała (jako pensjonariusz) lub była członkiem personelu w placówce opiekuńczej lub opieki długoterminowej, w której potwierdzono występowanie COVID‐19.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-blisko-400-tysiecy-zakazen-koronawirusem-w-polsce-w-calej-eu,nId,4830325

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nieoficjalnie-wladze-stolicy-rozwazaja-wydanie-zakazu-organi,nId,4830670
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-praca-zdalna-w-administracji-publicznej-ma-byc-wprowadzona-n,nId,4830615

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-morawiecki-do-protestujacych-prosze-usiadzmy-do-rozmow,nId,4830571
https://www.rmf24.pl/polityka/news-premier-zaprosil-opozycje-na-spotkanie-ws-epidemii-nikt-nie-,nId,4830600
https://wiadomosci.wp.pl/lockdown-mozliwy-piotr-mueller-odpowiada-6571226543909664a

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #982 dnia: Listopad 03, 2020, 23:44 »
Wtorek: blisko 20 tys. zakażeń w kraju, na Pomorzu - 1317, w Gdańsku - 153. W regionie zmarły 22 osoby
Publikacja: 03 listopada 2020 r.

We wtorek, 3 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 364 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W województwie pomorskim stwierdzono 1317 zachorowań, w Gdańsku najwięcej, bo 153. Na Pomorzu ostatniej doby zmarły 22 osoby, w tym w Gdańsku - 4 osoby. W całym kraju 227.

Państwowy Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o 1317 nowych potwierdzonych przypadkach SARS-CoV-2 w woj. pomorskim:
153 osoby miasto Gdańsk
125 osób powiat kartuski
125 osób powiat starogardzki
109 osób powiat chojnicki
104 osoby powiat gdański
  99 osób powiat wejherowski
  97 osób miasto Gdynia
  86 osób powiat pucki
  74 osoby powiat tczewski
  50 osób miasto Słupsk
  49 osób powiat bytowski
  45 osoby powiat malborski
  41 osób powiat kościerski
  38 osób powiat słupski
  27 osób powiat lęborski
  26 osób powiat kwidzyński
  20 osób powiat nowodworski
  20 osób miasto Sopot
  15 osób powiat sztumski
  14 osób powiat człuchowski

- Łącznie 174 spośród wyżej wymienionych osób objętych było kwarantanną.  Nadzorem epidemiologicznym objętych było 29 osób. W izolatorium leczonych jest 35 osób, hospitalizowanych jest 492 osoby - informuje Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Od początku epidemii w województwie pomorskim odnotowano 23 727 przypadków zakażenia, w tym 4 329 w Gdańsku. W regionie zmarło w sumie 331 osób.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/koronawirus-w-gdansku-na-pomorzu-w-kraju-dzienne-dane-zachorowan,a,182172

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 03.11.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1724-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-3-11-2020-r

Raport z dnia 3 listopada 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 wtorek, 03 listopad 2020 10:30

2.Zgony
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje o zgonach  22 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu województwa  –
4 osoby z powiatu chojnickiego (90K, 83M, 71M, 72M),
4 osoby z miasta Gdańsk (82M, 63M, 80M, 67M),
3 osoby z powiatu starogardzkiego (90M, 82M, 55K),
3 osoby z powiatu wejherowskiego (70M, 71K, 73K),
2 osoby z miasta Słupsk (79K, 85M),
2 osoby z powiatu kartuskiego (73K, 77M),
1 osoba z powiatu malborskiego (72M),
1 osoba z miasta Sopot (79K),
1 osoba z powiatu słupskiego (70M),
1 osoba z powiatu tczewskiego (80M).

1 osoba zmarła nie miała chorób współistniejących, 21 osób zmarłych miało choroby współistniejące.
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1721-raport-z-dnia-3-listopada-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. W końcu poniżej 500 zakażonych w regionie. W Polsce wzrost. A Szczecin? - 3.11.2020
OPRAC.:Tomasz Kuczyński 3 listopada

We wtorek Sanepid poinformował, że na terenie województwa zachodniopomorskiego są 454 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

pow. białogardzki – 1 osoba (1 starsza kobieta)
pow. choszczeński – 9 osób (1 młoda kobieta, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 4 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. goleniowski – 10 osób (1 dziecko, 2 młode kobiety, 3 kobiety w średnim wieku, 4 mężczyzn w średnim wieku)
pow. gryficki – 1 osoba (1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. gryfiński – 17 osób (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 8 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 2 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. kamieński – 3 osoby (3 mężczyzn w średnim wieku)
pow. kołobrzeski – 3 osoby (3 kobiety w średnim wieku)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 51 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 19 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 6 młodych mężczyzn, 12 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. łobeski – 3 osoby (1 kobieta w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 starszy mężczyzna)
pow. myśliborski – 3 osoby (2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta)
pow. policki – 58 osób (3 dzieci, 3 młode kobiety, 24 kobiety w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 22 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. pyrzycki – 6 osób (1 dziecko, 1 kobieta w średnim wieku, 2 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. sławieński – 9 osób (3 młode kobiety, 3 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 2 mężczyzn w średnim wieku)
pow. stargardzki – 7 osób (2 młode kobiety, 1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 237 osób (9 dzieci, 19 młodych kobiet, 93 kobiety w średnim wieku, 29 starszych kobiet, 23 młodych mężczyzn, 50 mężczyzn w średnim wieku, 14 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 25 osób (13 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 6 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. świdwiński – 1 osoba (1 kobieta w średnim wieku)
m. Świnoujście – 7 osób (1 kobieta w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 1 mężczyzna w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. wałecki – 3 osoby (1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku)
RAZEM: 454 osoby

Z przykrością informujemy o śmierci osób zakażonych koronawirusem:
mężczyzna l. 69 - pow. drawski, hospitalizowany w Szpitalu w Drawsku Pomorskim
kobieta l. 82 - pow. drawski, hospitalizowana w Szpitalu w Drawsku Pomorskim
kobieta l. 64 - pow. stargardzki, hospitalizowana w Szpitalu w Stargardzie
mężczyzna l. 83 - pow. świdwiński, hospitalizowany w Szpitalu w Połczynie Zdroju
mężczyzna l. 82 - pow. łobeski, hospitalizowany w Szpitalu w Drawsku Pomorskim
RAZEM: 5 osób
W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem woj. zachodniopomorski - stan : 12 513/105 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-w-koncu-ponizej-500-zakazonych-w-regionie-w-polsce-wzrost-a-szczecin-3112020/ar/c1-15271136

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 3.11.2020 godz. 10.30
- liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn /ostatni raport: 61 173 / 63 924
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 10 177 / 8 128
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 637 879
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych: 112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 53 016 / 50 609
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 29 257 / 28 523
- liczba zgonów /ostatni raport: 974 / 943

W szpitalu w Tychach zmarł 79 – letni mężczyzna z Jastrzębia-Zdroju.
W szpitalu w Świętochłowicach zmarł 70 - letni mężczyzna z Gliwic.
W szpitalu w Bytomiu zmarli: 94 - letni mężczyzna z Zabrza,
  77 - letni mężczyzna z Zabrza,
  72 - letni mężczyzna z powiatu gliwickiego.
W szpitalu w Cieszynie zmarli: 75 – letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego,
  81 - letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego,
  85– letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego,
  83 – letnia kobieta z Bielska-Białej,
  83 – letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego,
  85– letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego,
  66 - letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego.
W szpitalu w Katowicach zmarł 4 miesięczny chłopczyk z powiatu cieszyńskiego.
W szpitalu w Wilkowicach zmarła 84 – letnia kobieta z Bielska-Białej.
W szpitalu w Częstochowie zmarli: 84 – letnia kobieta z powiatu kłobuckiego,
  71 – letnia kobieta z Dąbrowy Górniczej,
  66 – letnia kobieta z powiatu będzińskiego,
  85 – letni mężczyzna z Częstochowy,
  92 – letnia kobieta z Częstochowy
  86 – letni mężczyzna z Częstochowy,
  68 - letni mężczyzna z Częstochowy,
  69 – letnia kobieta z powiatu częstochowskiego,
  71 – letnia kobieta z Częstochowy,
  87 – letnia kobieta z Częstochowy.
W szpitalu w Tychach zmarli: 65 – letni mężczyzna z Dąbrowy Górniczej,
  70 - letni mężczyzna z Dąbrowy Górniczej.
W szpitalu w Sosnowcu zmarła 74 –letnia kobieta z powiatu będzińskiego.
W szpitalu w Raciborzu zmarli: 82 – letni mężczyzna z powiatu raciborskiego,
  60 – letni mężczyzna z powiatu raciborskiego,
  58 - letni mężczyzna z Rudy Śląskiej.
W szpitalu w Rudzie Śląskiej 69 – letnia kobieta z Rudy
https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/aktualna-sytuacja-epidemiologiczna-w-woj-slaskim---koronawirus-sars-cov-2

https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-w-woj-slaskim-rekordowa-liczba-zakazen-nie-zyje-4-miesieczne-dziecko-zakazone-koronawirusem/ar/c1-15271210

WIELKOPOLSKA

ZNÓW PONAD 2 TYSIĄCE NOWYCH ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W WIELKOPOLSCE, 13 OSÓB ZMARŁO
Autor: Codzienny Poznań AK 03.11.2020 10:37

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 2000 nowych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi zakażeniach koronawirusem w Wielkopolsce. W ciągu doby w całym kraju przybyło 19 364 zakażonych, a zmarło 227 osób.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu informuje, że wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2  u 2114 osób w regionie.

Jednocześnie przekazano informację, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w Wielkopolsce z powodu Covid-19 lub współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 13 osób.

Od początku pandemii w województwie wielkopolskim odnotowano: zakażonych 39793, zgonów 653, ozdrowieńców 13090, aktywnych przypadków 26050.

Zakażenia w powiatach:


https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-11-03/znow-ponad-2-tysiace-nowych-zakazen-koronawirusem-w-wielkopolsce-13-osob-zmarlo

ŁÓDZKIE

Stan na 03.11.2020, godz. 14:53
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 76-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 80-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Sieradzu. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu sieradzkiego.
– 82-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 83-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu sieradzkiego.
– 84-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu łaskiego.
– 46-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi. Pacjent pochodził z powiatu łódzkiego.
– 63-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Sieradzu. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu sieradzkiego.
– 89-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Sieradzu. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu sieradzkiego.

W województwie łódzkim jest także 1119 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 438 osób wyzdrowiało.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 31145
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 20769
• Liczba osób objętych kwarantanną: 23752
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1982
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 10209
• Liczba osób, które zmarły: 437

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 1766

Jednocześnie informujemy, że ogólnej liczby potwierdzonych zakażeń usunięto 9 przypadków z miasta Łodzi
z powodu ich podwójnego zaraportowania.

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 31145. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:


https://www.radiozw.com.pl/raport-koronawirus-lodzkie/

MAŁOPOLSKA

Małopolska [3.11]: Ponad 2 tys. zakażeń. Gdzie najwięcej? [AKTUALIZACJA]

Małopolska [3 listopada]
zakażonych: 46 464 (+2 108)
zmarło: 688 (+32)
wyzdrowiało: 25 618 (+991)
aktywnych przypadków: 21 112 (+ 1 215)

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 2 108 osób. Nowe przypadki pochodzą z:
Krakowa (483),
powiatu krakowskiego (171),
wadowickiego (164),
nowosądeckiego (148),
myślenickiego (111),
bocheńskiego oraz suskiego (po 88),
gorlickiego (80),
tarnowskiego (76),
nowotarskiego (71),
limanowskiego (69),
Nowego Sącza (64),
powiatu oświęcimskiego (61),
brzeskiego oraz proszowickiego (po 60),
Tarnowa (53),
powiatu miechowskiego (52),
chrzanowskiego (50),
olkuskiego (48),
tatrzańskiego (46),
dąbrowskiego (40),
wielickiego (25).

Aktualnie 47 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. 

WSSE w Krakowie przekazała także informację o usunięciu 2 przypadków z raportu zbiorczego – raport skorygowano.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 48 570 osób.Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:


Niestety musimy również poinformować o śmierci 32 osób w wieku od 54 do 99 lat, z:
Krakowa (13 osób),
powiatu nowosądeckiego (6 osób),
krakowskiego (4 osoby),
Nowego Sącza (3 osoby),
powiatów bocheńskiego i oświęcimskiego (po 2 osoby),
wielickiego i myślenickiego (po 1 osobie).
Szesnaście osób miało choroby współistniejące.
Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 688.

Przekazujemy, że otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 991 ozdrowieńcach z naszego województwa (...)
Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu dziesięciu przypadków z raportu ozdrowieńców – raport skorygowano. W sumie w Małopolsce mamy 25 618 ozdrowieńców.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony

PODKARPACKIEPonad 900 zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 12 mieszkańców województwa. W Polsce ponad 19 tysięcy przypadków [3 LISTOPADA]
Wioletta Wojtkowiak 3 listopada

Do 3 listopada badaniami laboratoryjnymi potwierdzono w naszym regionie 24 801 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 10 206 osób zwolniono z izolacji. Odnotowano w sumie 473 zgony.

Sanepid informuje, że w dniach 22, 24, 25, 27 – 30 października oraz 1 – 2 listopada zmarło 12 mieszkańców województwa podkarpackiego:
79- latka z powiatu brzozowskiego,
58-latka z powiatu dębickiego,
84-latka z powiatu kolbuszowskiego,
70-latek z powiatu kolbuszowskiego,
85-latek z powiatu łańcuckiego,
52-latek z powiatu mieleckiego,
81-latek z powiatu przeworskiego,
47-latek z powiatu rzeszowskiego,
72-latek z powiatu sanockiego,
87-latek z powiatu stalowowolskiego,
89-latek z Przemyśla,
80-latek z Rzeszowa
W szpitalach województwa podkarpackiego na 1959 łóżek dla pacjentów z COVID-19 zajęte są 1163. W użyciu jest obecnie 96 ze 131 respiratorów.

Nowe 929 potwierdzone przypadki w powiatach:
4 – bieszczadzki
34 – brzozowski
57 – dębicki
78 – jarosławski
92 – jasielski
19 – kolbuszowski
9 – Krosno
25 – krośnieński
10 – leski
29 – leżajski
1 – lubaczowski
41 – łańcucki
60 – mielecki
18 – niżański
49 – Przemyśl
31 – przemyski
35 – przeworski
38 – ropczycko-sędziszowski
56 – Rzeszów
72 – rzeszowski
43 – sanocki
31 – stalowowolski
20 – strzyżowski
57 – Tarnobrzeg
20 – tarnobrzeski

We wtorek przed południem na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 311 osób, 26 467 jest w kwarantannie, w izolacji przebywają 13 262 osoby.

Liczba przebadanych mieszkańców województwa podkarpackiego do 3 listopada wynosi 130 375. Sanepid zastrzega, że prezentowane dane to wyłącznie wyniki wpisane do bazy EWP i nie odzwierciedlają w pełni wszystkich przebadanych osób. Nie wszystkie laboratoria na bieżąco wpisują wyniki do bazy.

https://echodnia.eu/podkarpackie/ponad-900-zakazen-koronawirusem-na-podkarpaciu-zmarlo-12-mieszkancow-wojewodztwa-w-polsce-ponad-19-tysiecy-przypadkow-3/ar/c1-15271162
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2020, 19:05 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #983 dnia: Listopad 03, 2020, 23:44 »
c.d.

DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku stwierdzono 1964 nowe zakażenia, 26 osób zmarło, 171 pacjentów wyzdrowiało
Aktualne dane dla naszego województwa to 22175 potwierdzonych przypadków, 381 zmarłych i 8446 wyleczonych osób

Wśród nowych przypadków zachorowań na COVID-19 były 1964 osoby z województwa dolnośląskiego. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 28314
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 3367
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 1253

https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-3-listopada/

Dolnośląski sanepid poinformował we wtorek o śmierci kolejnych 26 osób zakażonych koronawirusem.
We Wrocławiu zmarło dziesięć osób - aż pięć w szpitalu przy ul. Fieldorfa (to mężczyźni 36-letni, 70-letni i 85-letni oraz kobiety w wieku 73 i 81 lat),
w szpitalu na Kamieńskiego zmarło czterech mężczyzn (62-, 77-, 84- i 96 - letni), a
w szpitalu MSWiA przy Ołbińskiej - 81 letni mężczyzna.
Kolejnych sześć osób zmarło w szpitalu w Lwówku Śląskim. To cztery kobiety w wieku 80, 86, 90 i 94 lat oraz dwóch mężczyzn: 68- i 76-letni.
Dwaj mężczyźni zmarli w szpitalu w Legnicy, mieli 80 i 81 lat.
W szpitalu w Dzierżoniowie zmarli trzej mężczyźni 34-letni, 68-letni i 78-letni.
W Wałbrzychu zmarła 65-letnia kobieta,
w Świdnicy - 69-letni mężczyzna,
w Bolesławcu - 79-letni mężczyzna,
w Lubaniu - 73-letnia kobieta, a
w Górze 64-letni mężczyzna.
https://gazetawroclawska.pl/koronawirus-we-wroclawiu-gigantyczny-wzrost-zakazen-w-miescie-wielu-zmarlych-3112020/ar/c1-15223552

KUJAWSKO-POMORSKIE

Koronawirus. Najnowsze dane z Polski i województwa kujawsko - pomorskiego [03.11.2020]
Szymon Cieślak 3 listopada

Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy poinformował, że w ciągu ostatniej doby zakażenia koronawirusem wykryto u 551 osób:
137 osób z Bydgoszczy,
16 z Grudziądza,
65 z Inowrocławia,
21 z Torunia,
7 z Włocławka,
25 z powiatu aleksandrowskiego,
16 z powiatu brodnickiego,
26 z powiatu bydgoskiego,
19 z powiatu chełmińskiego,
6 z powiatu golubsko-dobrzyńskiego,
5 z powiatu grudziądzkiego,
38 z powiatu inowrocławskiego,
31 z powiatu lipnowskiego,
18 z powiatu mogileńskiego,
17 z powiatu nakielskiego,
4 z powiatu radziejowskiego,
4 z powiatu rypińskiego,
21 z powiatu sępoleńskiego,
10 z powiatu świeckiego,
36 z powiatu toruńskiego,
6 z powiatu tucholskiego,
1 z powiatu wąbrzeskiego,
2 z powiatu włocławskiego,
14 z powiatu żnińskiego,
dane kolejnych 5 osób ustala sanepid.

Szpitale w Bydgoszczy i Grudziądzu przekazały informację o zgonach 4 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2:

81-K, 71-M zgony nastąpiły w Szpitalu Uniwersyteckim Nr 2 w Bydgoszczy, osoby zmarłe miały choroby współistniejące
82-K, 74-K zgony nastąpiły w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, 82-letnia kobieta miała choroby współistniejące

Od początku pandemii (marzec 2020) na terenie kujawsko - pomorskiego zakaziły się koronawirusem 25 378 osób.
https://znin.naszemiasto.pl/koronawirus-najnowsze-dane-z-polski-i-wojewodztwa-kujawsko/ar/c1-7979077

LUBELSKIE

1290 przypadków koronawirusa w województwie lubelskim. W całym kraju 19 364
przez Radio Lublin 3 listopada 2020

Wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim dotyczą:
– 307 osób z Lublina,
– 59 osób z Chełma,
– 47 osób z Zamościa,
– 6 osób z Białej Podlaskiej,
– 131 osób z powiatu lubelskiego,
– 117 osób z powiatu puławskiego,
– 84 osób z powiatu łukowskiego,
– 72 osób z powiatu chełmskiego,
– 55 osób z powiatu bialskiego,
– 46 osób z powiatu zamojskiego,
– 45 osób z powiatu łęczyńskiego,
– 42 osób z powiatu lubartowskiego,
– 39 osób z powiatu świdnickiego,
– 38 osób z powiatu biłgorajskiego,
– 36 osób z powiatu ryckiego,
– 35 osób z powiatu janowskiego,
– 23 osób z powiatu włodawskiego,
– 23 osób z powiatu hrubieszowskiego,
– 21 osób z powiatu radzyńskiego,
– 20 osób z powiatu tomaszowskiego,
– 17 osób z powiatu kraśnickiego,
– 12 osób z powiatu krasnostawskiego,
– 10 osób z powiatu opolskiego,
– 5 osób z powiatu parczewskiego.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, że na terenie województwa lubelskiego zmarło 11 osób:
M-88- pochodził z powiatu tomaszowskiego – miał choroby współistniejące.
K-75 – pochodziła z Zamościa – miała choroby współistniejące.
M-82 – pochodził z powiatu biłgorajskiego – miał choroby współistniejące.
M-64 – pochodziła z powiatu biłgorajskiego – miała choroby współistniejące.
M-72 – pochodził z powiatu biłgorajskiego – miał choroby współistniejące.
M-70 – pochodził z Lublina – miał choroby współistniejące.
M-67 – pochodził z Lublina – miał choroby współistniejące.
K-76 – pochodziła z powiatu radzyńskiego -miała choroby współistniejące.
M-87 – pochodził z powiatu radzyńskiego- miał choroby współistniejące.
M-74 – pochodził z powiatu świdnickiego – miał choroby współistniejące.
M-69 – pochodził z powiatu świdnickiego – miał choroby współistniejące.

W sumie w kraju liczba zakażonych koronawirusem wynosi 414 844/6 102 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Do dnia 3 listopada 2020 roku w województwie lubelskim potwierdzono łącznie 21501 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 8950 ozdrowieńców i zarejestrowano 277 zgonów. Aktualnie 27049 osób jest poddanych kwarantannie, a 318 objętych nadzorem epidemiologicznym.
https://radio.lublin.pl/2020/11/1290-przypadkow-koronawirusa-w-wojewodztwie-lubelskim-w-calym-kraju-19-364/

LUBUSKIE

Koronawirus w Lubuskiem. Prawie 20 tysięcy nowych zakażeń w Polsce. W Lubuskiem 286 - najmniej w kraju
Jakub Kłyszejko 3 listopada

Jak poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki, 286 nowych osób zakażonych koronawirusem w województwie lubuskim pochodzi z powiatów:
m. Zielonej Góry (80),
m. Gorzowa Wielkopolskiego (49),
nowosolskiego (30),
międzyrzeckiego (25),
gorzowskiego (24),
strzelecko-drezdeneckiego (17),
zielonogórskiego (13),
sulęcińskiego (13),
słubickiego (10),
żarskiego (7),
żagańskiego (7),
krośnieńskiego (5),
wschowskiego (4),
świebodzińskiego (2).
https://gazetalubuska.pl/koronawirus-w-lubuskiem-prawie-20-tysiecy-nowych-zakazen-w-polsce-w-lubuskiem-286-najmniej-w-kraju/ar/c14-15271018

OPOLSKIE

We wtorek 445 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie opolskim. Zmarło 14 osób
Natalia Popczyk 3 listopada

Nowe zakażenia koronawirusem w województwie opolskim:
powiat brzeski - 0
powiat głubczycki - 0
powiat kędzierzyńsko-kozielski - 54
powiat kluczborski - 50
powiat krapkowicki - 24
powiat namysłowski - 31
powiat nyski - 93
powiat oleski - 10
powiat opolski - 36
Opole - 46
powiat prudnicki - 47
powiat strzelecki - 54

Służby informują o śmierci czternastu mieszkańców naszego regionu:

powiat strzelecki – 5 osób,
powiat kędzierzyńsko-kozielski – 4 osoby (w tym 1 osoba z ogniska zgłaszanego przez PSSE w Nysie),
powiat opolski – 5 osób (M. Opole – 2 osoby i powiat opolski – 3 osoby).
Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące. W związku z chorobą COVID-19 w bieżącym roku zmarło 227 osób zamieszkujących na terenie województwa opolskiego.
https://opole.naszemiasto.pl/we-wtorek-445-nowych-przypadkow-zakazenia-koronawirusem-w/ar/c14-7979275

PODLASKIE

316 nowych przypadków zakażenia #koronawirus w #podlaskie (10228).
@sanepid_bstok poinformował o 2 zgonach z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami: 74-K z pow. kolneńskiego, 81-K z Białegostoku.

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1323558529710567429

Zakażenia (wyzdrowienia):
Białystok 2902 (436)  powiat białostocki 1495 (297)
 Łomża 690 (166)  powiat łomżyński 277 (66)
Suwałki 546 (85)  powiat suwalski 159 (23)

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1323559291287228418Koronawirus. Dwie ofiary i 316 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem - raport 03.11.2020
Jakub Laskowski 3 listopada

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że został potwierdzony sto czterdziesty drugi i sto czterdziesty trzeci potwierdzony przypadek wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim.

To kobieta w wieku 74 lat, mieszkanka powiatu kolneńskiego. Miała choroby współistniejące,
To kobieta w wieku 81 lat, mieszkanka Białegostoku. Miała choroby współistniejące.
(...)
https://poranny.pl/koronawirus-dwie-ofiary-i-316-nowych-przypadkow-zakazenia-koronawirusem-w-podlaskiem-raport-03112020/ar/c14-15271084

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Koszmar! Aż 17 kolejnych ofiar koronawirusa w Świętokrzyskiem
Paula Goszczyńska 3 listopada

Tak źle jeszcze nie było. We wtorek, 3 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o aż 17 kolejnych ofiarach koronawirusa w Świętokrzyskiem.

Zmarli to:
- 83-letni mężczyzna z powiatu kieleckiego
- 68-letni mężczyzna z powiatu kieleckiego
- 86-letnia kobieta z powiatu kieleckiego
- 67-letnia kobieta z powiatu kieleckiego
- 76-letni mężczyzna z powiatu włoszczowskiego
- 75-letni mężczyzna z powiatu włoszczowskiego
- 76-letnia kobieta z powiatu włoszczowskiego
- 74-letni mężczyzna z Kielc
- 62-letni mężczyzna z Kielc
- 94-letnia kobieta z powiatu koneckiego
- 73-letni mężczyzna z powiatu koneckiego
- 81-letnia kobieta z powiatu starachowickiego
- 34-letni mężczyzna z powiatu starachowickiego
- 67-letni mężczyzna z powiatu ostrowieckiego
- 88-letnia kobieta z powiatu pińczowskiego
- 73-letni mężczyzna z powiatu buskiego
- 88-letnia kobieta z powiatu staszowskiego

W naszych szpitalach zmarło 234 zakażonych osób z tego 232 było mieszkańcami naszego regionu. Jeden mieszkaniec naszego regionu, powiatu skarżyskiego zmarł w szpitalu poza Świętokrzyskiem. W sumie więc zmarło już 233 osób z województwa świętokrzyskiego.

Spośród zmarłych z naszego regionu 35 było mieszkańcami powiatu starachowickiego, 31 z powiatu kieleckiego; 34 z powiatu koneckiego; 20 powiatu ostrowieckiego ; 18 z powiatu skarżyskiego; 10 z powiatu kazimierskiego; 11 z powiatu buskiego; 11 z powiatu jędrzejowskiego; 14 powiatu włoszczowskiego; 9 z powiatu opatowskiego; 13 z Kielc ; 10 z pińczowskiego ; 6 z powiatu sandomierskiego; 10 z powiatu staszowskiego. W szpitalu w Starachowicach zmarły też 2 osoby, pacjenci szpitala w Skarżysku, mieszkańcy powiatu szydłowieckiego w województwie mazowieckim.
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/koszmar-az-17-kolejnych-ofiar-koronawirusa-w-swietokrzyskiem/ar/c1-15271222

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/we-wtorek-551-nowych-zakazen-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-zobaczcie-skad-sa-chorzy-lista/ar/c1-15271380

WARMIŃSKO-MAZURSKIEDzienny raport o #koronawirus Wykaz zakażonych i wyzdrowiałych woj. W-M stan na 3 listopada godz. 10:30
565 zakażeń (10436)
278 wyzdrowień (3320)
9 zgonów (121)

https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/1323558034594025472

Koronawirus  Liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 10 tys. na Warmii i Mazurach. Rekord zgonów
Koronawirus
By red 3 listopada 2020

565 zakażeń (10436):
118 Olsztyn;
56 olsztyński;
46 ełcki;
44 elbląski;
44 kętrzyński;
34 giżycki;
33 węgorzewski;
30 olecki;
22 piski;
19 iławski;
17 Elbląg;
17 gołdapski;
16 działdowski;
15 mrągowski;
14 nidzicki;
12 ostródzki;
9 lidzbarski;
8 bartoszycki;
7 szczycieński;
4 nowomiejski;

ogniska: DPS Rangóry, szpital Pasłęk.

9 zgonów (121):
mężczyzna 56, bartoszycki, Szpital Bartoszyce, choroby współistniejące;
mężczyzna 65, Elbląg, Szpital Elbląg;
kobieta 78, Elbląg, Szpital Elbląg;
mężczyzna 65, ostródzki, Szpital Działdowo, choroby współistniejące
kobieta 85, lidzbarski, Szpital Iława, choroby współistniejące;
kobieta 91, kętrzyński Szpital Ostróda, choroby współistniejące;
mężczyzna 58, działdowski, Szpital Iława;
kobieta 81, działdowski, SzpitaI Iława, choroby współistniejące;
kobieta 91, działdowski, Szpital Działdowo, choroby współistniejące.
https://tko.pl/64950,2020,11,03,liczba-zakazonych-koronawirusem-przekroczyla-10-tys-na-warmii-i-mazurach-rekord-zgonow

MAZOWSZE

Komunikat MPWIS z dnia 3 listopada 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Stan aktualny na dzień 3 listopada 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:

liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 54 796/ (7 135)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 12 osób (3 osoby w izolatorium na terenie woj. śląskiego, 3 osoby na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, 4 osoby na terenie woj. łódzkiego, 1 osoba na terenie woj. dolnośląskiego, 1 osoba na terenie woj. lubelskiego)
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 991/ (721)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba):1 740/(163)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 840/ (38)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 24 464/(1 706)
**(dana przekazana do Ministerstwa Zdrowia na godzinę 9.00 na podstawie porannego raportu laboratorium)
** liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 59 485/ (2 959)
http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/komunikaty/komunikat-mpwis-z-dnia-3-listopada-2020-r-przedstawiajacy-sytuacje-epidemiologiczna-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-zwiazan
===========
Ekspert o rozwoju epidemii w Polsce: Wiele pokaże najbliższy tydzień
Michał Dobrołowicz  3 listopada (12:32)

"Nie powinniśmy cieszyć się z kolejnej doby bez rekordu liczby zakażeń. Musimy cierpliwie czekać i stosować się do obostrzeń" - przekonuje w rozmowie z RMF FM prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych profesor Robert Flisiak. Ostatniej doby w Polsce potwierdzono 19 tysięcy 364 kolejne przypadki koronawirusa.

Michał Dobrołowicz, RMF FM: Panie profesorze, za nami trzecia, kolejna doba bez rekordu liczby zakażeń koronawirusem. To jest powód do choć delikatnego optymizmu?

Profesor Robert Flisiak: Pamiętajmy, że zawsze po weekendzie był spadki liczby zakażeń. To naturalne, w sobotę i zwłaszcza w niedzielę laboratoria wykonują mniej badań. Cały czas liczba przypadków oscyluje wokół dwudziestu tysięcy. Od tygodnia mamy niemal ten sam poziom. Zobaczymy, jak to będzie trwało. Jeżeli utrzyma się na tym poziomie jeszcze przez tydzień, jest nadzieja, że to ten najwyższy moment. Na dziś nic nie można przewidzieć, jest wiele czynników, które wpływają na rozsiew zakażenia. Nie możemy przewidzieć, w którą stronę pójdą zakażenia w kolejnych dniach.

Czy cokolwiek daje szansę na ustabilizowanie sytuacji? Z jednej strony są obostrzenia, z drugiej - protesty na ulicach.

Stabilizację dadzą szczepionki. Dopiero wtedy będzie można mówić o stabilizacji.

Czyli co najmniej do końca roku czeka nas taka sytuacja jak obecnie?

Tak, raz lepsza, raz gorsza. To będzie tak wyglądać, powinniśmy być na to przygotowani.

Czy cokolwiek daje jednak powody do optymizmu, teraz, na dzisiaj?

Fakt, że ludzie zrozumieli, że trzeba przestrzegać podstawowych zasad po to, by uniknąć najgorszego, czyli lockdownu, który zniszczyłby gospodarkę, a w konsekwencji także służbę zdrowia. To skutkowałoby kompletną bezsilnością wobec pandemii.

Z perspektywy lekarzy chorób zakaźnych, co w tej chwili jest największym problemem?

Największym problemem jest uregulowanie organizacji opieki zdrowotnej. W ostatnich tygodniach mieliśmy dużo zmian. Pracownikom opieki zdrowotnej na różnych poziomach trudno jest przystosować oraz podążać za tymi zmianami, nawet ja nie nadążam, tak szybko następują. Potrzebne jest uruchomienie oddziałów pocovidowych, teraz pojawiły się sygnały, że to idzie w tym kierunku. Każdy szpital musi mieć oddział obserwacyjny, który w niektórych przypadkach będzie oddziałem pocovidowym, dla innych obserwacyjnym, który umożliwi funkcjonowanie pacjentów z innymi chorobami, poważniejszymi, którym przyklejono łatkę "COVID". Zatem: oddziały pocovidowe są koniecznością.

To, co nas niepokoi przy wzrastającej liczbie zachorowań: braki remdesiviru, czyli jedynego zarejestrowanego leku przeciwwirusowego w COVID-19.

To jest problem ogólnopolski czy lokalny?

To problem ogólnopolski od dwóch, trzech tygodni. W tej chwili płyną niepokojące sygnały o możliwym zmniejszeniu liczby zakupów przez Polskę. Trzeba kupić więcej leku.

Ten lek jest na świecie, w Europie?

Jest w Polsce. Balansujemy na granicy potrzebnej. Jeżeli będzie rosnąć liczba chorych kwalifikujących się do tej terapii, a jednocześnie będzie wzrastała liczba zakupowanego leku, może dojść do sytuacji, gdy będziemy musieli wybierać między pacjentami.

Które z obecnych obostrzeń są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia?

Maseczki, dystans - to jest to, co jest podstawą, także w miejscach pracy. Nie przywiązuję takiej wagi do tego, co dzieje się na ulicy, na świeżym powietrzu, tam ryzyko jest znacznie mniejsze. Większość zakażeń ma miejsce w ramach rodzin i w miejscach pracy. To są główne miejsca rozprzestrzeniania się wirusa.
Źródło: RMF FM
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ekspert-o-rozwoju-epidemii-w-polsce-wiele-pokaze-najblizszy-,nId,4832676
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2020, 19:06 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #984 dnia: Listopad 03, 2020, 23:45 »
Koronawirus w Polsce. Prof. Filipiak o sytuacji w szpitalach. "Jeśli zabraknie respiratorów, czeka nas to, co było w marcu w Lombardii"
Katarzyna Grzęda-Łozicka 3 XI

Rośnie liczba zajętych respiratorów. W niektórych szpitalach zostały pojedyncze sztuki. Prof. Krzysztof J. Filipiak jest oburzony tym, że nikt nie przygotował służby zdrowia na jesienną falę zakażeń. - Gdzie algorytmy postępowań? Gdzie rzetelne dane o sprzęcie i pracownikach? - pyta lekarz i ostrzega, że jeśli nie wyhamujemy przyrostów zakażeń, za chwilę trzeba będzie decydować kogo podłączyć do respiratora, a kogo nie.

1. Prof. Filipiak: Śmiertelność jest procentowo mniejsza niż w trakcie "pierwszej fali" w Europie

Zgodnie z najnowszym raportem Ministerstwa Zdrowia mamy 19 364 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Niepokoi coraz większa liczba zgonów wśród osób zakażonych. Z powodu COVID-19 zmarło osób 31 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 196 chorych. Jednak prof. Krzysztof J. Filipiak wyjaśnia, że coraz większe liczby bezwzględne zgonów są po prostu pochodną coraz większej liczby zakażonych.


Prof. Krzysztof J. Filipiak (arch. prywatne)

- Obecnie śmiertelność wśród osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w Polsce wynosi 1,5 proc. Nie ma danych, że śmiertelność procentowo rosła, wręcz odwrotnie, eksperci wskazują, że jest procentowo mniejsza niż w trakcie "pierwszej fali" w Europie. Problemem nie jest więc to, że wirus staje się bardziej zjadliwy (być może jest nawet odwrotnie), ale to, że jest bardziej zakaźny. A im więcej osób będzie zakażonych, tym groźniej będzie wyglądało to 1,5 proc. od liczby pozytywnie zdiagnozowanych - wyjaśnia prof. Krzysztof J. Filipiak, który razem z wirusologiem dr. Tomaszem Dzieciątkowskim redaguje właśnie pierwszą polską monografię "Koronawirus SARS-CoV-2 - zagrożenie dla współczesnego świata".

2. Kiedy przyrosty zakażeń wyhamują?

Prof. Krzysztof J. Filipiak tłumaczy, że jeżeli zastosowane środki zapobiegawcze - dystansowanie, dezynfekcja, maseczki, zmniejszenie interakcji społecznych - będą konsekwentnie stosowane, to jest nadzieja na wyhamowanie dobowych przyrostów zakażeń.

- Zapewne trzeba rozważać racjonalny lockdown, ale oparty na rzetelnych rekomendacjach ekspertów, a nie akcjach typu: dzisiaj zamykamy lasy, jutro pływalnie, a pojutrze proponujemy "interwencyjny skup chryzantem" z powodu ogłaszanego kilka godzin przed 1 listopada zamknięcia cmentarzy. Stwierdzeniami, że wirus zakaża na wolnym powietrzu szczególnie na cmentarzach, ale nie w dusznych kościołach, aktywny jest w restauracjach, ale tylko po 22:00, rządzący kompromitują nie tylko siebie, ale i zmniejszają zaufanie do polityki zdrowia publicznego - ostrzega ekspert.

Lekarz nie ma wątpliwości, że przyrost zakażeń obserwowany od połowy września jest związany z powrotem dzieci do szkół.

- Mówimy o powrocie do szkół przepełnionych, nieprzygotowanych, niewyposażonych w środki dezynfekcji i maseczki, szkół, które jeszcze nie podniosły się z traumy PiS-owskiej reformy edukacji i likwidacji gimnazjum. Obecnie musimy się dystansować, zachowywać rygor sanitarny, nosić maseczki i czekać na szczepionkę - nie ma innych rozwiązań. Oczywiście, nieodpowiedzialne działania polityczne, w tym wywoływanie tematu aborcyjnego w środku pandemii, również nie wróżą wyhamowania liczby zakażeń - podkreśla prof. Krzysztof J. Filipiak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

3. "To najtrudniejsze dylematy etyczne, jakie staną przed pracownikami ochrony zdrowia"

W całym kraju rośnie liczba zajętych respiratorów. Zgodnie z danymi podanymi przez resort zdrowia w całym kraju wolnych jest jeszcze blisko 430 respiratrów.

Według informacji udostępnionych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w całym województwie zostało 6 respiratorów. Nie lepiej jest w województwie pomorskim - tam zajętych jest 54 na 63 dostępne.

- Jeżeli zabraknie respiratorów, stanie się to, co widzieliśmy w marcu we włoskiej Lombardii. Trzeba będzie decydować kogo podłączyć do respiratora, a kogo nie. To niezwykle trudne dylematy etyczne, najtrudniejsze, jakie staną przed pracownikami ochrony zdrowia - ostrzega ekspert.

- Jestem oburzony, że tak przygotowano nas na jesienną falę zakażeń. Gdzie algorytmy postępowań? Gdzie rzetelne dane o sprzęcie i pracownikach? Gdzie szpitale polowe? Gdzie wsparcie dla pracowników ochrony zdrowia? Rządzący zamiast respiratorów kupują jednak, w szczycie epidemii, luksusowe limuzyny rządowe. A potem dziwią się, że ludzie wychodzą na ulice - podsumowuje prof. Krzysztof J. Filipiak.
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-prof-filipiak-o-sytuacji-w-szpitalach-jesli-zabraknie-respiratorow-czeka-nas-to-co-bylo-w-marcu-w-lombardii

Zmiany w testowaniu. "Liczba wykrytych zakażeń poszybuje"
ANNA UNTON 3 XI

Minister zdrowia ogłosił w piątek istotne zmiany - aby potwierdzić koronawirusa, wystarczy test antygenowy. Takie testy są szybkie i znacznie tańsze niż stosowane do tej pory testy PCR. Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego, statystyki zachorowań powinny być przez to liczone na nowo. Testy antygenowe mają jednak też pewien minus.

Podstawą do potwierdzenia koronawirusa są już nie tylko testy PCR, lecz także testy antygenowe, pod warunkiem wystąpienia objawów u osoby badanej.

Do tej pory nawet po zastosowaniu testu antygenowego i tak należało wykonać dodatkowo test PCR. Teraz nie jest to już konieczne. Zmieniono w ten sposób krajową definicję przypadku.

– Po zmianie definicji COVID-19, która teraz uwzględnia testy antygenowe jako potwierdzenie diagnozy, statystyki zachorowań i zgonów muszą być liczone od tego punktu na nowo. W pierwszych tygodniach, gdy te testy będą wprowadzane, liczba wykrytych zakażeń poszybuje w górę – ocenił w niedzielę na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, immunolog.

Testy antygenowe, podobnie jak testy PCR, wykrywają obecność wirusa w organizmie, a nie jak testy przeciwciał reakcję naszego układu odpornościowego na wirusa. Plus jest taki, że badanie jest bardzo szybkie, a wynik możemy poznać nawet w 15 minut od wykonania testu antygenowego. Badanie można zrobić od ręki, materiału nie trzeba nigdzie wysyłać. To bardzo upraszcza całą procedurę i umożliwia przebadanie większej liczby osób.

Plusem jest też cena. Testy antygenowe kosztują około 30-40 zł. Natomiast PCR są droższe, też z uwagi na samą logistykę. NFZ wycenia badanie PCR na 280 zł. W cenę wliczone są nie tylko odczynniki niezbędne do wykonania badania, ale też koszt wykorzystania infrastruktury laboratoryjne oraz pracowników. W testach antygenowych takich kosztów nie ma.

– Natomiast minus jest taki, że na rynku jest sporo testów antygenowych i nie wszystkie są w pełni wiarygodne. Niektóre z nich dają stosunkowo duży odsetek wyników fałszywie negatywnych. I to może być problem. Będziemy wtedy "przepuszczać” osoby, które są zarażone, a na takim teście dostaną wynik negatywny. Inne z kolei pokazują wynik pozytywny w sytuacji, kiedy pacjent jest zakażony innym wirusem SARS, czyli ma "zwykłe" przeziębienie – mówi Anna Wójcicka, prezes Warsaw Genomics.

– Wszystko zależy więc od tego, jaki dokładnie będzie to test. Ale jeżeli warunkiem potwierdzenia Sars-CoV-2 będzie też występowanie objawów, to zmniejszy możliwość pomyłki – dodaje.

Za mało testów

Zwiększenie liczby wykonywanych testów to krok w dobrym kierunku. Dane pokazują bowiem, że nie spełniamy rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i nie nadążamy z testowaniem. Według zaleceń WHO odsetek testów z wynikiem pozytywnym w stosunku do wszystkich przebadanych powinien być niższy niż 10 proc., a najlepiej, żeby był niższy niż 5 proc.

Ile obecnie wynosi w Polsce? To zależy od dnia. W ostatnim tygodniu było to od 20 do 37 proc. Te dane pokazują, że testujemy za mało, żeby wykryć wszystkie przypadki i opanować epidemię.

W Polsce, w ostatnim tygodniu października, na jedno potwierdzone zachorowanie robiono średnio niecałe 4 testy (dokładnie 3,8). To jeden z najgorszych wyników w UE - gorzej wypadły tylko Czechy z wynikiem 3,1. Dla porównania, w Niemczech na jeden potwierdzony przypadek robiono średnio 20, a w Szwecji 19 testów.
https://www.money.pl/gospodarka/zmiany-w-testowaniu-liczba-wykrytych-zakazen-wystrzeli-6571288556972832a.html

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #985 dnia: Listopad 03, 2020, 23:45 »
Wicepremier: możliwe ograniczenia w przemieszczaniu się
02 Listopada 2020, 14:08

(...) - Ale skoro w coraz liczniejszych krajach Europy obowiązują surowe zasady, że z domu można wychodzić tylko do pracy, na zakupy, krótki spacer rekreacyjny czy w innych niezbędnych życiowo celach, to i u nas trzeba się liczyć z takimi regulacjami - dodał. (...)
https://www.politykazdrowotna.com/66326,wicepremier-mozliwe-ograniczenia-w-przemieszczaniu-sie

Zamknięcie galerii handlowych kolejnym etapem pełzającego lockdownu. Decyzja może zapaść na dniach
Konrad Bagiński 3 XI

Rząd rozważa zamknięcie centrów i galerii handlowych – ustalił money.pl w dwóch źródłach w rządzie. Decyzja może, ale nie musi, zapaść jutro lub pojutrze. Branża nie zostawia na tym pomyśle suchej nitki. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/zamkniecie-galerii-handlowych-kolejnym-etapem-pelzajacego-lockdownu-decyzja-zapasc-ma-na-dniach-6571614811724576a.html

Kulesza: Morawiecki zapowiedział kolejne obostrzenia
Opracowanie: Edyta Bieńczak 3 listopada (01:08)

"Pod uwagę brane są różne warianty. Wszystko zależy od liczby zachorowań i wydolności służby zdrowia" - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o możliwość ogłoszenia w związku z pandemią koronawirusa pełnego lockdownu. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki rozmawiał o sytuacji epidemicznej z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Według relacji polityka Konfederacji Jakuba Kuleszy, szef rządu miał zapowiedzieć w trakcie spotkania ogłoszenie w środę kolejnych obostrzeń, z których najbardziej prawdopodobny ma być właśnie pełny lockdown. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-kulesza-morawiecki-zapowiedzial-kolejne-obostrzenia,nId,4831098
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-w-polsce-w-srode-lub-czwartek-rzad-oglosi-nowe-r,nId,4832917

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #986 dnia: Listopad 03, 2020, 23:45 »
Otwarty szpital na Stadionie Narodowym wciąż nie jest gotowy do pracy
Mariusz Piekarski 3 listopada (13:38)

Piątek - to najbliższy możliwy termin, gdy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie przyjmie pierwszych pacjentów - to nieoficjalne ustalenia reporterów RMF FM. Według naszych informacji, chociaż placówka została otwarta już w ubiegłym tygodniu, wciąż jeszcze nie jest gotowa do pracy ze względu na trwające prace organizacyjne. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-otwarty-szpital-na-stadionie-narodowym-wciaz-nie-jest-gotowy,nId,4832728

W Małopolsce 5 kolejnych szpitali tymczasowych. Brakuje personelu
Marek Wiosło 3 listopada (15:57)

W Krakowie jak na razie istnieje już jeden szpital tymczasowy, znajduje się on w budynkach dawnego Centrum Urazowego Medycyny i Katastrof przy ulicy Kopernika. Organizacją szpitala zajmuje się Szpital Uniwersytecki. Tydzień temu uruchomiono tam 8 łóżek na intensywnej terapii oraz 32 łózka zwykłe, zostały tylko 4 wolne miejsca. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-w-malopolsce-5-kolejnych-szpitali-tymczasowych-brakuje-perso,nId,4832839

Wojsko ma pomóc w pilnowaniu wolnych łóżek w szpitalach covidowych
Opracowanie: Malwina Zaborowska 3 listopada (16:00)

Adam Niedzielski poinformował, że poprosi o pomoc szefa MON Mariusza Błaszczaka. Minister zdrowia chce wysłać żołnierzy do pilnowania wolnych łóżek w szpitalach covidowych. (...)
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wojsko-ma-pomoc-w-pilnowaniu-wolnych-lozek-w-szpitalach-covi,nId,4832833

Personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie
Opracowanie: Malwina Zaborowska 3 listopada (16:45)

"Personel medyczny, dzięki szybkim testom na obecność koronawirusa, nie będzie podlegał kwarantannie" - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, codziennie przed przystąpieniem do pracy medycy będą mogli być weryfikowani. (...)

Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki możliwości wykonywania szybkich testów antygenowych. Praktycznie codziennie przed przystąpieniem do pracy, jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą mogli być weryfikowani - dodał.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-personel-medyczny-nie-bedzie-podlegal-kwarantannie,nId,4832879

Pozytywny wynik testu z komercyjnego badania też trafi do systemu
03 Listopada 2020, 14:01 Beata Pieniążek-Osińska

Od 5 listopada także laboratoria wykonujące komercyjnie testy diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2, będą miały obowiązek wprowadzić dane o pozytywnym wyniku i osobie zakażonej do systemu EWP - wynika z komunikatu opublikowanego przez resort zdrowia. Według MZ, osoby z pozytywnym wynikiem zyskają znaczące ułatwienia w okresie objęcia obowiązkową izolacją domową dotyczące otrzymania m.in. zasiłku chorobowego. (...)
https://www.politykazdrowotna.com/66383,pozytywny-wynik-testu-z-komercyjnego-badania-tez-trafi-do-systemu

Kiedy kierować pacjenta z COVID-19 do szpitala?
03 Listopada 2020, 14:23

Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, pod przewodnictwem b. konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Kuszy, wydało stanowisko w zakresie kryteriów przyjęć do szpitala oraz na stanowiska intensywnej terapii. (...)
https://www.politykazdrowotna.com/66389,kiedy-kierowac-pacjenta-z-covid-19-do-szpitala

Niedzielski: W Małopolsce rusza pilotażowy program leczenia domowego
3 XI

Wskazani przez lekarzy pacjenci otrzymają pulsoksymetry i będą leczyć się w domach - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział w ten sposób wejście w życie nowej strategii walki z COVID 19.

Domowy system domowej opieki nad pacjentami covidowymi będzie wprowadzony na początku w Małopolsce, gdzie zachorowań jest bardzo dużo.

Pacjenci, kierowani na leczenie domowe, otrzymają pocztą pulsoksymetry, czyli urządzenia służące do mierzenia saturacji krwi i tętna, a wyniki badań będzie zbierać aplikacja na telefonie komórkowym.

Jak powiedział minister Niedzielski, rosnąca liczba zachorowań wymaga rozbudowy szpitali. A ponieważ ta rozbudowa "dochodzi powoli do swoich granic", trzeba zastanowić się nad innymi metodami ochrony systemu zdrowia. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/niedzielski-w-malopolsce-rusza-pilotazowy-program-leczenia-domowego-6571662834723616a.html

Wiceminister zdrowia: Tysiąc lekarzy z zagranicy do walki z Covid-19
Opracowanie: Adam Zygiel 3 listopada (07:52)

Jesteśmy otwarci na wszystkich lekarzy, realnie szanse są na lekarzy zza wschodniej granicy, głównie Białoruś i Ukraina, ze względu na mniejszą barierę językową - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna" wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Jak dodaje, może chodzić o ponad tysiąc osób. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-wiceminister-zdrowia-tysiac-lekarzy-z-zagranicy-do-walki-z-c,nId,4832455

W niektórych regionach Polski zostały pojedyncze wolne respiratory
Opracowanie: Adam Zygiel 3 listopada (06:37)

W szpitalach w kilku regionach kraju zostały pojedyncze sztuki wolnych respiratorów - wynika z danych zebranych przez PAP. Dotyczy to województw: mazowieckiego, gdzie w poniedziałek było ich 6, pomorskiego - 9, oraz Dolnego Śląska, gdzie liczba ta wyniosła 7. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-w-niektorych-regionach-polski-zostaly-pojedyncze-wolne-respi,nId,4832424

Personel medyczny będzie mógł być testowany codziennie. Rząd nie wyklucza lockdownu [RELACJA]
3 listopada

21:08 Minister Zdrowia o stanie epidemii
Rząd idzie drogą środka. Czy będę nowe obostrzenia, zależy nie tylko od dziennej liczby zachorowań, ale także od liczby hospitalizowanych i zgonów. Ważne, czy system jest w stanie przyjmować nadal nowych pacjentów" - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na antenie Polsat News szef resortu zdrowia pytany był, czy premier nie ogłosi w najbliższych dniach pełnego lockdownu. Minister Niedzielski podkreślił, że wyniki pokazują zwolnienie procesu pandemii, to znaczy, że mamy mniejsze przyrosty, ale - jak zaznaczył - nadal są to przyrosty.

Jesteśmy na razie na poziomie 20 tys. zachorowań dziennie. To oznacza, że do systemu szpitalnego będzie dopływało 2-4 tys. osób dziennie, tak więc nawet jeśli ta liczba się ustabilizuje, to nie zdejmuje ona ciężaru z systemu opieki zdrowotnej i trzeba zrobić wszystko, żeby ten ciężar się redukował - powiedział Niedzielski.

17:20 Prof. Horban: Jeśli liczba zakażeń zatrzyma się w granicach 20 tys., nie będzie nowych obostrzeń
Jeżeli liczba nowych zakażeń zatrzyma się w granicach 20 tys., to nie trzeba będzie wprowadzać nowych obostrzeń - powiedział we wtorek członek Rządowej Rady Medycznej prof. Andrzej Horban. Dodał, że jeśli liczba przypadków wzrośnie do 30 tys. należy rozważyć wprowadzenie "pełnego lockdownu".
Horban na antenie TVP Info przyznał, że wirus, z którym w tej chwili mamy do czynienia, jest "trochę inny niż wiosną". Zwrócił uwagę, że "obecnie koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko i łatwo, jednak nie jest on tak zabójczy jak wiosną".
"Tam śmiertelność była rzędu 3 proc. W tej chwili to jest około 1 proc." - wskazał. Profesor podkreślił jednocześnie, że obecna liczba zgonów zaczyna być bardzo niepokojąca i "skłania nas do bardzo uważnego myślenia, czy jeszcze nie wprowadzić większych środków ostrożności".
Sytuacja jest obserwowana bardzo dokładnie. Tego typu decyzje powinny zapaść w środku tygodnia, czyli to jest jutro, pojutrze, w sobotę. Jeżeli tak jak dzisiaj, liczba zakażeń zatrzyma się w granicach 20 tys. to jest nieźle i chyba nie trzeba będzie wprowadzać nowych metod.   powiedział Horban.
Zaapelował o przestrzeganie zasad epidemicznych - dezynfekcja, dystans i noszenie maseczek oraz unikanie zgromadzeń.

14:13 Trzaskowski: W Warszawie nie ma respiratorów przy łóżkach covidowych
Prezydent Warszawy pytany podczas konferencji prasowej o liczbę wolnych respiratorów w warszawskich szpitalach powiedział, że sytuacja jest bardzo trudna. Jeśli chodzi o respiratory, to sytuacja jest krytyczna, bardzo trudna. W Warszawie są jeszcze wolne respiratory, ale nie ma ich przy łóżkach covidowych. One są właśnie na SOR-ach i w tych miejscach, gdzie potrzebne są do wykonywania operacji - powiedział samorządowiec.
Trzaskowski dodał, że od strony rządowej samorządowcy dostają liczby, z których wynika, że respiratory jeszcze są. Natomiast przy łóżkach covidowych w Warszawie ich nie ma. Są jeszcze i to w bardzo ograniczonej liczbie na innych oddziałach - podkreślił.
Prezydent stolicy zwrócił też uwagę, że samorządowcy są zaskakiwani decyzjami rządu ws. walki z koronawirusem.

12:39 Zarażeni lekarze w Polsce
Od początku trwania epidemii do 26 października w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono m.in. u 6761 lekarzy, 520 dentystów, 522 diagnostów laboratoryjnych, 15 tys. 228 pielęgniarek, 1351 położnych, 913 ratowników i 445 farmaceutów - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

Zestawienia - udostępnione PAP we wtorek - mówią, że kwarantanną objętych było w tym czasie 13 tys. 147 lekarzy, 28 tys. 360 pielęgniarek, 2812 położnych, 1696 dentystów, 1015 diagnostów laboratoryjnych, 1556 farmaceutów i 2588 ratowników.

Hospitalizowanych było - od początku epidemii do 26 października - 574 lekarzy, 965 pielęgniarek, 56 położnych, 27 dentystów, 19 diagnostów, 27 farmaceutów i 49 ratowników.

07:19 Naukowcy obliczyli, o ile może wzrosnąć liczba zakażeń po protestach
Trwające protesty mogą zwiększyć zachorowania na Covid-19 o 5 tys. dziennie - wynika z modelu epidemii przygotowanego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania UW - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak informuje "DGP", Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego przygotowało prognozę pokazującą, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna po trwających obecnie manifestacjach.

Przy założonej tzw. niższej transmisyjności publicznej - 26 listopada może być nawet 26,2 tys. wykrytych nowych zakażeń koronawirusa. To wariant, w którym nie dochodziłoby do protestów. Przy wyższej transmisyjności ta liczba może dojść do 31 tys. Autorzy przyznali, że z braku dokładnych danych - na ile zmniejszy się dystans społeczny - przyjęli jedynie pewne założenia przy konstrukcji modelu - czytamy. Jak dodano, nie weryfikowali ich np. o dane z mobilności społecznej uzyskiwane na podstawie obserwacji ruchu telefonów komórkowych.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-personel-medyczny-bedzie-mogl-byc-testowany-codziennie-rzad-,nId,4832419

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-nfz-zmienia-stawki-za-leczenie-pacjentow-z-koronawirusem,nId,4832569
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-prezydent-podpisal-nowelizacje-ustawy-covidowej,nId,4833161
https://www.politykazdrowotna.com/66332,ii-fala-epidemii-covid-19-w-europie-gdzie-jestesmy

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-mateusz-morawiecki-wspolpraca-na-linii-rzad-samorzady-kluczowa-w-walce-z-covid-19-6571652629514944a
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2020, 19:07 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #987 dnia: Listopad 03, 2020, 23:45 »
Poznań. Nie żyje ksiądz. Był zakażony koronawirusem
OPRAC. RADOSŁAW OPAS 3 XI

Koronawirus nie odpuszcza. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że mamy ponad 15 tys. nowych przypadków zakażenia. Zmarli też kolejni pacjenci. Wśród nich jest ks. Artur Filipiak z kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu.Coraz więcej ofiar nowego wirusa odnotowuje również Kościół. Archidiecezja poznańska oświadczyła, że nie żyje ks. dr Artur Filipiak, posługujący w poznańskiej parafii pw. Nawiedzenia NMP. Duchowny miał 45 lat.

"Rzadko umieszczamy na FB informację o śmierci kapłana, dziś jednak pragniemy także tutaj pożegnać i podziękować za posługę ks. Arturowi Filipiakowi. Zmarł dziś w nocy na COVID-19, miał 45 lat. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym! Amen" - napisali na Facebooku duchowni z Archidiecezji Poznańskiej.

Poznań. Nie żyje zakażony ksiądz

Archidiecezja poinformowała, że uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 6 listopada o godz. 19.00 w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu oraz 7 listopada o godz. 12.00 w parafii pw. św. Wita w Rogoźnie.

"Pochodził z Szamocina, Liceum Ogólnokształcące ukończył w Rogoźnie. Był absolwentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i jego wykładowcą. Stopień doktora teologii w dziedzinie katechetyki uzyskał na Uniwersytecie Wiedeńskim. Przez lata był redaktorem naczelnym ogólnopolskiego miesięcznika 'Katecheta' "- czytamy we wpisie AP.

Ks. Artur Filipiak był także dyrektorem Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej.
https://wiadomosci.wp.pl/poznan-nie-zyje-ksiadz-byl-zakazony-koronawirusem-6571572082690848a

Nie było dostępnej karetki. 76-latek zmarł
Marek Wiosło 3 listopada (11:26)

Kolejna tragedia w Małopolsce związana z brakiem dostępnych karetek. W Tarnowie w nocy zmarł 76-letni mężczyzna.

76-latek w nocy dostał ataków duszności. Miał też wysoką gorączkę.

Rodzina od razu wezwała pomoc. Jak się okazało, w okolicy nie było dostępnej żadnej wolnej karetki pogotowia. Wszystkie zespoły ratownictwa były zajęte, część z nich oczekiwała przed szpitalami na przyjęcie pacjentów.

Do mężczyzny wezwana została straż pożarna. Po 40 minutach na miejsce dojechała karetka, ale mimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować.

Sytuacja jest coraz gorsza - mówi Krzysztof Krzemień z tarnowskiego pogotowia ratunkowego. Szpitale niestety też są przepełnione, więc czas przyjęcia pacjenta waha się niekiedy od kilkunastu minut do kilkunastu godzin - tłumaczy.

Oprócz braku wystarczającej liczby zespołów ratunkowych, problemem są także zakażenia i konieczność kwarantanny wśród samych ratowników medycznych.
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nie-bylo-dostepnej-karetki-76-latek-zmarl,nId,4832612


Koronawirus w Polsce. Najmłodsza ofiara COVID-19. W Katowicach zmarł 4-miesięczny chłopiec
OPRAC. KRYSTIAN WINOGRODZKI 3 XI

Wojewódzki sanepid w Katowicach podał najnowsze dane dotyczące koronawirusa w Polsce. Na Śląsku w ciągu ostatnich 24 godz. zmarło 31 osób. Najmłodszą ofiarą jest dziecko z powiatu cieszyńskiego.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-najmlodsza-ofiara-covid-19-w-katowicach-zmarl-4-miesieczny-chlopiec-6571655726897856a

Jak informuje portal Onet.pl - dziecko miało choroby współistniejące, w tym wadę serca.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-katowice-zmarlo-4-miesieczne-niemowle-zakazone-koronawirusem,nId,4832744

Tomasz Gollob zakażony koronawirusem
Opracowanie: Malwina Zaborowska 3 XI

Tomasz Gollob, jeden z najbardziej utytułowanych polskich żużlowców, indywidualny mistrz świata z 2010 roku, jest zakażony koronawirusem. Informację przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych dziennikarz telewizyjny Marcin Majewski.


Tomasz Gollob/PAP/Tytus Żmijewski /

Przed chwilą rozmawiałem z T. Gollobem. Jest w dobrym kontakcie, ale czuje się źle, wysoka gorączka, którą zbijają. Czeka na wynik testu na #COVID19. Piszę, bo tu i tam informacje sugerujące, że jest wręcz dramatycznie. Trzymanie kciuków, modlitwa, dobre myśli nie zaszkodzą - napisał wczesnym popołudniem Majewski.

Wieczorem pojawił się krótki wpis dziennikarza rozwiewający wszelkie wątpliwości - "Tomasz Gollob ma koronawirusa. Trzymaj się Tomek".

Gollob, po fatalnym w skutkach upadku na motocrossie, jakiemu uległ trzy lata temu, jest sparaliżowany i walczy o powrót do zdrowia. Nie jest tajemnicą, o czym sam mówił wielokrotnie, że jego organizm jest podatny na różnego rodzaju infekcje. W ostatnim czasie Gollob starał się jednak aktywnie włączać w żużlowe życie. Był między innymi ekspertem telewizyjnym podczas ligowych spotkań żużlowych, czy turniejów Grand Prix.

Od kilku dni nie czuł się najlepiej, a gdy pojawiła się gorączka, trafił do szpitala. Lekarze zdecydowali się na wykonanie testu u byłego żużlowca, który okazał się pozytywny. Informacja o zakażeniu Golloba koronawirusem wywołała w mediach społecznościowych lawinę wiadomości, nie tylko od jego fanów.

Dodajmy sił Tomkowi. Ciężki bieg, ale na pewno go wygra. Musi - napisał prezes Ekstraligi Żużlowej Wojciech Stępniewski.

Zdrowia Tomaszu! - to z kolei krótki wpis Piotra Szymańskiego, przewodniczącego Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Wszyscy życzą Gollobowi zdrowia i trzymają kciuki za kolejną zwycięską walkę oraz mają nadzieję, że Gollob przejdzie zakażenie koronawirusem bez komplikacji.

Gollob to jeden z najbardziej utytułowanych żużlowców na arenie krajowej i międzynarodowej. Niezwykle zasłużony dla polskiego i bydgoskiego żużla, indywidualny mistrz świata z 2010 roku, wielokrotny mistrz Polski. Jego karierę przerwał wypadek podczas treningu motocrossowego w 2017 roku. We wrześniu oficjalnie został wprowadzony do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-tomasz-gollob-zakazony-koronawirusem,nId,4833147

Paweł Rabiej straci stanowisko wiceprezydenta. Rafał Trzaskowski zdecydował
3 XI

Paweł Rabiej zdymisjonowany. Wylot za granicę w czasie pandemii drogo kosztował zastępcę Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy zdecydował o zwolnieniu Rabieja z funkcji wiceprezydenta.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej - odpowiedzialny m.in. za system ochrony zdrowia w stolicy - wyjechał za granicę. Na wyjazd nie dostał zgody ani urlopu - ustalili dziennikarze "Faktów" TVN .

Dziennikarze próbowali skontaktować się z wiceprezydentem Warszawy. W jego telefonie jednak odzywała się jedynie automatyczna sekretarka - w języku greckim i angielskim.

Polityk tłumaczył potem w SMS-ie, że "zgodnie z zaleceniem lekarzy po przejściu ostatnio COVID i komplikacjach pocovidowych ma zalecenie urlopu zdrowotnego i go odbywa". Rabiej zapewnił jednocześnie, że uczestniczy zdalnie we wszystkich kluczowych spotkaniach dotyczących sytuacji zdrowotnej.

Warszawa. Rafał Trzaskowski "wściekły". Paweł Rabiej przeprasza

Okazuje się jednak, że Rabiej nie dostał urlopu w ratuszu, a prezydent Rafał Trzaskowski nic o jego podróży nie wiedział. Rzeczniczka urzędu miasta przekazała, że "w związku ze stwierdzeniem, że p. Paweł Rabiej wyjechał z Polski, jego zadania zostały rozdane pomiędzy innych prezydentów". "W stosunku do prezydenta Rabieja zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe" - dodała. (...)
https://www.wp.pl/?s=https%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Fpawel-rabiej-straci-stanowisko-wiceprezydenta-nieoficjalne-informacje-6571732036668096a&nil&src01=6a4c8&c=96

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #988 dnia: Listopad 04, 2020, 23:27 »
Środa: prawie 25 000 zakażeń w kraju, na Pomorzu - 1352, w Gdańsku - 145. W regionie zmarło 12 osób
Publikacja: 04 listopada 2020 r.

W środę, 4 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 692 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W województwie pomorskim stwierdzono 1352 zachorowania, w Gdańsku 145, najwięcej w Gdyni - 172. Całkowita liczba potwierdzonych zakażeń w regionie przekroczyła próg 25 tysięcy. Na Pomorzu ostatniej doby zmarło 12 osób, w tym w Gdańsku - dwie; w całym kraju - 373. W sumie na Pomorzu w związku z epidemią zmarły 343 osoby, w kraju - 6475.

NA POMORZU ŁĄCZNIE OD POCZĄTKU EPIDEMII MAMY 25079 POTWIETRDZONYCH ZACHOROWAŃ. PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY 1352 PRZYPADKI NOWYCH ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM, Z PODZIAŁEM NA MIASTA I POWIATY.

172 osoby  miasto Gdynia
145 osób    miasto Gdańsk
133 osoby  powiat wejherowski
  97 osób    powiat kartuski
  90 osób    powiat gdański
  83 osoby  powiat bytowski
  82 osoby  miasto Słupsk
  78 osób    powiat tczewski
  75 osób    powiat starogardzki
  69 osób    powiat pucki
  67 osób    powiat słupski
  57 osób    powiat chojnicki
  45 osób    powiat kwidzyński
  42 osoby  powiat malborski
  28 osób    powiat kościerski
  25 osób    powiat nowodworski
  20 osób    powiat sztumski
  19 osób    miasto Sopot
  13 osób    powiat lęborski
  12 osób    powiat człuchowski
Łącznie 191 spośród wyżej wymienionych osób objętych było kwarantanną.  Nadzorem epidemiologicznym objętych było 41 osób. W izolatorium leczonych jest 34 osób, hospitalizowanych jest 518 osób.

36 osób związanych jest z ogniskami zakażeń w podmiotach leczniczych, 21 osób ma związek z ogniskami zakażeń w placówkach oświatowych, 73 osoby z ogniskami w instytucjach opieki, a 45 osób związanych jest z ogniskami w zakładach pracy.
(...)
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/koronawirus-w-gdansku-na-pomorzu-w-kraju-dzienne-dane-zachorowan,a,182172

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na COVID-19 w woj. pomorskim - STAN NA 04.11.2020 r. (załączniki)
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1727-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-4-11-2020-r

Raport z dnia 4 listopada 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim
 środa, 04 listopad 2020 10:30

2. Zgony
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z przykrością informuje o zgonach  12 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z terenu  –
4 osoby z powiatu puckiego (83K, 82M, 79K, 61K),
2 osoby z miasta Gdańsk (69K, 69K),
2 osoby z powiatu kartuskiego (90M, 89M),
2 osoby z powiatu wejherowskiego (79M, 76K),
1 osoba z miasta Gdynia (67M),
1 osoba z powiatu starogardzkiego (82M).

2 osoby zmarłe nie miały chorób współistniejących, 10 osób zmarłych miało choroby współistniejące.
http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1726-raport-z-dnia-4-listopada-2020-roku-na-temat-sars-cov-2-w-wojewodztwie-pomorskim

331 Ognisko związane z przychodnią lekarską – 2 przypadki zakażenia, powiat tczewski
332 Ognisko związane z Domem Pomocy Społecznej – 4 przypadki zakażenia, powiat kwidzyński
333 Ognisko związane z zakładem pracy – 8 przypadków zakażenia, powiat wejherowski
334 Ognisko związane ze szpitalem – 2 przypadki zakażenia, miasto Gdańsk
335 Ognisko związane z Domem Pomocy Społecznej – 3 przypadki zakażenia, miasto Gdańsk
336 Ognisko związane ze szkołą – 3 przypadki zakażenia, powiat bytowski
337 Ognisko związane ze żłobkiem – 2 przypadki zakażenia, miasto Sopot
338 Ognisko związane z zakładem pracy – 5 przypadków zakażenia, miasto Gdynia
(...)
http://www.wsse.gda.pl/media/k2/attachments/Ogniska_na_strone_4_11_2020.pdf

ZACHODNIOPOMORSKIE

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Ponad 700 przypadków zakażeń w regionie. W kraju ponad 24 tysiące - 4.11.2020
OPRAC.: Sylwia Polachowska 4 listopada

W środę rano Sanepid poinformował, że na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy 747 kolejnych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2:

pow. białogardzki – 17 osób (1 dziecko, 2 młode kobiety, 6 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 3 mężczyzn w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. choszczeński – 32 osoby (1 dziecko, 3 młode kobiety, 17 kobiet w średnim wieku, 2 starsze kobiety, 1 młody mężczyzna, 6 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. drawski – 3 osoby (1 młoda kobieta, 1 młody mężczyzna, 1 starszy mężczyzna)
pow. goleniowski – 65 osób (3 dzieci, 1 młoda kobieta, 27 kobiet w średnim wieku, 6 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 18 mężczyzn w średnim wieku, 9 starszych mężczyzn)
pow. gryficki – 47 osób (5 dzieci, 4 młode kobiety, 15 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 3 młodych mężczyzn, 8 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. gryfiński – 29 osób (3 dzieci, 1 młoda kobieta, 7 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 3 młodych mężczyzn, 7 mężczyzn w średnim wieku, 5 starszych mężczyzn)
pow. kamieński – 23 osoby (2 dzieci, 1 młoda kobieta, 6 kobiet w średnim wieku, 1 młody mężczyzna, 10 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. kołobrzeski – 19 osób (1 dziecko, 1 młoda kobieta, 7 kobiet w średnim wieku, 5 starszych kobiet, 1 młody mężczyzna, 2 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. koszaliński + m. Koszalin – 55 osób (1 dziecko, 4 młode kobiety, 18 kobiet w średnim wieku, 7 starszych kobiet, 15 mężczyzn w średnim wieku, 10 starszych mężczyzn)
pow. łobeski – 7 osób (1 kobieta w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 2 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
pow. myśliborski – 2 osoby (1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku)
pow. policki – 73 osoby (9 dzieci, 6 młodych kobiet, 35 kobiet w średnim wieku, 3 młodych mężczyzn, 14 mężczyzn w średnim wieku, 6 starszych mężczyzn)
pow. pyrzycki – 18 osób (7 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 6 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
pow. sławieński – 17 osób (1 młoda kobieta, 8 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 1 młody mężczyzna, 3 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn)
pow. stargardzki – 47 osób (1 dziecko, 3 młode kobiety, 12 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 4 młodych mężczyzn, 16 mężczyzn w średnim wieku, 7 starszych mężczyzn)
m. Szczecin – 258 osób (10 dzieci, 31 młodych kobiet, 80 kobiet w średnim wieku, 27 starszych kobiet, 21 młodych mężczyzn, 72 mężczyzn w średnim wieku, 17 starszych mężczyzn)
pow. szczecinecki – 8 osób (1 dziecko, 5 kobiet w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku, 1 starszy mężczyzna)
pow. świdwiński – 9 osób (1 młoda kobieta, 3 kobiety w średnim wieku, 3 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn)
m. Świnoujście – 17 osób (1 młoda kobieta, 3 kobiety w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 5 mężczyzn w średnim wieku, 4 starszych mężczyzn)
pow. wałecki – 1 osoba (1 kobieta w średnim wieku)

- Z przykrością informujemy o śmierci osób zakażonych koronawirusem:
mężczyzna l. 72 - pow. gryfiński, SPWSZ w Szczecinie,
mężczyzna l. 65 - pow. policki, SPWSZ w Szczecinie,
mężczyzna l. 91 - pow. policki, SPSK1 Police,
kobieta l. 87 - pow. pyrzycki, Szpital w Pyrzycach,
mężczyzna l. 80 - pow. stargardzki, Szpital w Stargardzie,
mężczyzna l. 68 - pow. stargardzki, Szpital w Stargardzie,
mężczyzna l. 62 - m. Szczecin, SPWSZ w Szczecinie,
kobieta l. 72 - m. Szczecin, SPWSZ w Szczecinie,
mężczyzna l. 57 - m. Szczecin, SPWSZ w Szczecinie,
kobieta l. 85 - m. Szczecin, SPWSZ w Szczecinie - przekazała Małgorzata Kapłan z WSSE w Szczecinie.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem - stan : 13260/115 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
https://gs24.pl/koronawirus-w-woj-zachodniopomorskim-ponad-700-przypadkow-zakazen-w-regionie-w-kraju-ponad-24-tysiace-4112020/ar/c14-15273326

ŚLĄSK

Komunikat ŚPWIS z dnia 4.11.2020 r. godz. 10.30
- liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport: 62 453 / 61 173
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 9 602 / 10 177
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 650 823
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych:  112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 55 181 / 53 016
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 29 976 / 29 257 
- liczba zgonów /ostatni raport: 1 021 / 974

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. Zmarli:
w szpitalu w Gliwicach 90-letni mężczyzna z Gliwic,
  66-letni mężczyzna z Gliwic,
  87-letni mężczyzna z Gliwic,
  70-letnia kobieta z Piekar Śląskich,
  70-letni mężczyzna z Częstochowy oraz
  mężczyzna z Gliwic i
  kobieta z Gliwic;
w szpitalu w Raciborzu zmarli: 68-letni mężczyzna z Gliwic,
  75-letnia kobieta z Bytomia,
  89-letni mężczyzna z Jaworzna,
  77-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego,
  73-letnia kobieta z powiatu raciborskiego i
  31-letni mężczyzna z Bielska-Białej;
w szpitalu w Knurowie 87-letnia kobieta z Zabrza;
w szpitalu w Sosnowcu 85-letnia kobieta z Sosnowca;
w szpitalu w Tychach zmarli: 66-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego,
  82-letni mężczyzna z Tychów i
  82-letni mężczyzna z powiatu bieruńsko-lędzińskiego;
w szpitalu w Cieszynie zmarli: 77-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego,
  81-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego,
  76-letni mężczyzna z Jastrzębia-Zdroju i
  62-letni mężczyzna z Rudy Śląskiej;
w szpitalu w Katowicach 75-letnia kobieta z Piekar Śląskich;
w szpitalu w Bytomiu 89-letni mężczyzna z Piekar Śląskich;
w szpitalu w Chorzowie zmarli: 54-letnia kobieta z Bytomia,
  92-letnia kobieta z powiatu tarnogórskiego i
  81-letni mężczyzna z Tychów;
w szpitalu w Tarnowskich Górach 79-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego;
w szpitalu w Wilkowicach zmarli: 71-letni mężczyzna z Żywca i
  73-letnia kobieta z powiatu bielskiego;
w szpitalu w Rybniku zmarli: 83-letni mężczyzna z Żywca,
  73-letni mężczyzna z Jastrzębia Zdroju,
  64-letni mężczyzna z Rybnika,
  79-letnia kobieta z Żor i
  80-letnia kobieta z Rybnika;
w szpitalu w Zawierciu 91-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego i
  68-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego;
w szpitalu w Dąbrowie Górniczej 73-letni mężczyzna z Dąbrowy Górniczej;
w szpitalu w Bystrej 84-letni mężczyzna z Rybnika;
w szpitalu w Częstochowie zmarli: 74-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego i
  83-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego;
w szpitalu w Orzeszu zmarli: 66-letni mężczyzna z Tychów i
  79-letni mężczyzna z powiatu mikołowskiego;
w szpitalu w Pszczynie zmarli: 75-letnia kobieta powiatu pszczyńskiego i
  79-letni mężczyzna z powiatu pszczyńskiego;
w szpitalu w Bielsku-Białej zmarli: 81-letnia kobieta z powiatu bielskiego i
  76-letni  mężczyzna z powiatu bielskiego.
https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/aktualna-sytuacja-epidemiologiczna-w-woj-slaskim---koronawirus-sars-cov-2

https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-w-woj-slaskim-dzis-2165-zakazen-min-w-katowicach-zywcu-czestochowie-dabrowie-gorniczej-chorzowie-zabrzu/ar/c1-15273392

WIELKOPOLSKA

PRAWIE 4 TYSIĄCE NOWYCH ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W WIELKOPOLSCE!
Autor: Codzienny Poznań AK 04.11.2020 10:33

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3952 nowych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadkach zakażonych koronawirusem w Wielkopolsce. W całej Polsce w ciągu doby przybyło 24 692 zakażonych, a zmarły 373 osoby.

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki, wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 3952 osób w regionie.

Jednocześnie poinformowano, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w Wielkopolsce z powodu Covid-19 lub współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 14 osób.

Od początku pandemii w województwie wielkopolskim odnotowano: zakażonych 43745, zgonów 667, ozdrowieńców 14039, aktywnych przypadków 29039.

Zakażenia w powiatach:


https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-11-04/prawie-4-tysiace-nowych-zakazen-koronawirusem-w-wielkopolsce

ŁÓDZKIE

Stan na 04.11.2020, godz. 14:44
Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:
– 79-letnia kobieta. Była hospitalizowana w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego.
– 84-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Zduńskiej Woli. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu sieradzkiego.
– 84-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu piotrkowskiego.
– 87-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Zduńskiej Woli. Pacjentka pochodziła z powiatu łaskiego.
– 89-letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w im. Biegańskiego w Łodzi.Pacjentka pochodziła z powiatu łódzkiego-wschodniego.
– 74-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w im.Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu piotrkowskiego.
– 75-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego.
– 80-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego.
– 85-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Łasku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu łaskiego.
– 90-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego.
– 90-letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w im.Biegańskiego w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu sieradzkiego.

W województwie łódzkim są także 1773 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejne 727 osób wyzdrowiało.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 33181
• Liczba osób aktualnie zakażonych: 21804
• Liczba osób objętych kwarantanną: 23856
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2106
• Liczba osób, które wyzdrowiały: 10936
• Liczba osób, które zmarły: 448

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 3600

Jednocześnie informujemy, że ogólnej liczby potwierdzonych zakażeń usunięto 7 przypadków z miasta Łodzi z powiatu ich podwójnego zaraportowania oraz przesunięto jeden przypadek z powiatu wieluńskiego do łaskiego.

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 33181. Podział na powiaty przedstawia poniższa tabela:

https://www.radiozw.com.pl/raport-koronawirus-lodzkie/

MAŁOPOLSKA

Małopolska [4.11]: Nowe rekordy i już ponad 50 tys. zakażeń. Gdzie najwięcej? [AKTUALIZACJA]

Małopolska [4 listopada]
zakażonych: 50 815 (+2 251)
zmarło: 749 (+61)
wyzdrowiało: 26 375 (+757)
aktywnych przypadków: 23 691 (+2 579)

Ostatnie  badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u  kolejnych 2 251 osób, z:
Krakowa (494 osoby),
powiatu krakowskiego (207  osób),
nowosądeckiego  (168 osób),
wadowickiego (160 osób),
tarnowskiego (145 osób),
myślenickiego (114 osób),
Tarnowa (112 osób),
powiatu brzeskiego (107  osób),
suskiego (101 osób),
nowotarskiego (87 osób),
bocheńskiego (84  osoby),
Nowego Sącza (78 osób),
gorlickiego (60 osób),
oświęcimskiego (60 osób),
miechowskiego (54  osoby),
olkuskiego (54  osoby),
chrzanowskiego (45 osób),
tatrzańskiego (38 osób),
wielickiego  (36 osób),
dąbrowskiego (30 osób),
proszowickiego (17 osób).
Aktualnie  72 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają  w izolacji. WSSE w Krakowie przekazała także informację o usunięciu sześciu przypadków z raportu zbiorczego – raport skorygowano. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 50 815 osób.Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:


Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:


WSSE poinformowała takze musimy również poinformować o śmierci 61 osób w wieku od 34 do 98 lat, z:
Krakowa (20 osób),
powiatu tarnowskiego (8 osób),
Tarnowa (7 osób),
powiatu krakowskiego (6 osób),
Nowego Sącza (3 osoby),
wielickiego (3 osoby),
nowotarskiego (3 osoby),
nowosądeckiego (3 osoby),
olkuskiego (2 osoby),
bocheńskiego (2 osoby),
gorlickiego (1 osoba),
oświęcimskiego (1 osoba),
dąbrowskiego (1 osoba),
proszowickiego (1 osoba).
Czterdzieści jeden osób miało choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu  był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych  COVID-19 wynosi 749.

Otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 760 ozdrowieńcach z naszego województwa (...)
WSSE w Krakowie poinformowała o usunięciu trzech przypadków z raportu ozdrowieńców – raport skorygowano. W sumie w Małopolsce mamy 26 375 ozdrowieńców.
(...)
https://glos24.pl/juz-49-przypadkow-koronawirusa-w-malopolsce-kim-jest-kolejny-zarazony
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2020, 08:17 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #989 dnia: Listopad 04, 2020, 23:28 »
c.d.

PODKARPACKIENie żyje 24 chorych z Podkarpacia. W regionie 1280 nowych zakażeń koronawirusem. W Polsce zmarły 373 osoby [4 LISTOPADA]
Wioletta Wojtkowiak 4 listopada

W środę w podkarpackich szpitalach zajętych jest 1029 z 1860 łóżek oraz 103 ze 132 respiratorów dla pacjentów z COVID-19.

Na Podkarpaciu do 4 listopada badaniami laboratoryjnymi potwierdzono w sumie 26 081 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 11 090 osób zwolniono z izolacji. Odnotowano 497 zgonów.

Sanepid informuje w środę o śmierci 24 mieszkańców województwa podkarpackiego:
Zmarło 8 kobiet:
67-latka z powiatu dębickiego,
67-latka i 75 - latka z powiatu mieleckiego,
77-latka i 72-latka z powiatu przemyskiego,
53-latka i 85 -latka z powiatu ropczycko-sędziszowskiego,
82-latka z powiatu stalowowolskiego,

Zmarło 16 mężczyzn:
79-latek z powiatu bieszczadzkiego,
86-latek, 75-latek, 41-latek i 81-latek z powiatu dębickiego,
92-latek i 78 -latek z powiatu kolbuszowskiego,
87-latek z powiatu krośnieńskiego,
70-latek z powiatu łańcuckiego. Nie miał chorób współistniejących
93-latek, 85-latek i 84-latek z powiatu mieleckiego,
62-latek z powiatu przemyskiego,
61-latek i 61-latek z powiatu ropczycko-sędziszowskiego,
71-latek z powiatu strzyżowskiego

Jest 1280 potwierdzonych przypadków w powiatach:
18 – bieszczadzki
10 – brzozowski
38 – dębicki
52 – jarosławski
46 – jasielski
32 – kolbuszowski
29 – Krosno
70 – krośnieński
26 – leski
68 – leżajski
14 – lubaczowski
39 – łańcucki
68 – mielecki
20 – niżański
122 –Przemyśl
58 – przemyski
52 – przeworski
311 – Rzeszów
40 – rzeszowski
33 – ropczycko-sędziszowski
15 – sanocki
41 – stalowowolski
28 – strzyżowski
18 – Tarnobrzeg
32 – tarnobrzeski

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w środę przed południem na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem są 84 osoby, 27 280 jest w kwarantannie, a w izolacji przebywa 13 617 osób.
https://echodnia.eu/podkarpackie/nie-zyje-24-chorych-z-podkarpacia-w-regionie-1280-nowych-zakazen-koronawirusem-w-polsce-zmarly-373-osoby-4-listopada/ar/c1-15273414

DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku stwierdzono 2324 nowe zakażenia, 30 osób zmarło, 652 pacjentów wyzdrowiało
Aktualne dane dla naszego województwa to 24499 potwierdzonych przypadków, 411 zmarłych i 9098 wyleczonych osób

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 27310
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2731
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 1302

(...)
https://wroclife.pl/nasze-miasto/koronawirus-wroclaw-2020/koronawirus-dolny-slask-4-listopada/

[13:02] O śmierci kolejnych 30 osób zakażonych koronawirusem poinformował dziś dolnośląski sanepid.
We Wrocławiu zmarło dziesięć osób: w szpitalu przy ul. Grabiszyńskiej dwóch mężczyzn w wieku 65 i 81 lat oraz dwie kobiety - 55- i 58-etnia.
  Przy Borowskiej zmarły cztery kobiety w wieku 51, 59 i 67 i 80 lat oraz 60-letni mężczyzna.
W szpitalu przy Koszarowej zmarł 72-letni mężczyzna.
W Obornikach Śląskich w oddziale szpitala z Grabiszyńskiej zmarł zaś 80-letni mężczyzna.
W szpitalu w Legnicy zmarło 6 osób - mężczyźni w wieku 65, 79, 84, 87 i 88 lat oraz 83-letnia kobieta.
W Lubinie również zmarło sześć osób - kobiety w wieku 65 i 69 lat oraz mężczyźni w wieku 48, 70, 75 i 85 lat.
W szpitalu w Głogowie zmarło dwóch mężczyzn – 66 i 71 lat.
W Bolesławcu - 68-letni mężczyzna,
w Złotoryi - 83-letnia kobieta,
w Kowarach - 63-letni mężczyzna,
w Dzierżoniowie - 70-letnia kobieta, a
w Świdnicy - 84-letnia kobieta.
https://gazetawroclawska.pl/koronawirus-prawie-25-tysiecy-zakazen-dolny-slask-wsrod-najniebezpieczniejszych-regionow-4112020/ar/c1-15223552

KUJAWSKO-POMORSKIE

Kujawsko Pomorskie koronawirus. Najnowsze dane - skąd pochodzą osoby zakażone i zmarłe [04.11.2020 - raport]
Marcin Gołembiewski 4 listopada

Potwierdzone dziś przypadki dotyczą osób z następujących miast i powiatów:
Bydgoszcz 272
Grudziądz 64
Inowrocław 47
Toruń 149
Włocławek 32
powiat aleksandrowski 10
powiat brodnicki 44
powiat bydgoski 100
powiat chełmiński 45
powiat golubsko-dobrzyński 16
powiat grudziądzki 32
powiat inowrocławski 46
powiat lipnowski 42
powiat mogileński 48
powiat nakielski 42
powiat radziejowski 25
powiat rypiński 21
powiat sępoleński 33
powiat świecki 100
powiat toruński 81
powiat tucholski 20
powiat wąbrzeski 18
powiat włocławski 21
powiat żniński 40
spoza województwa 1/Warszawa
w trakcie ustalania 80

Szpitale w Nakle n. Notecią, Toruniu, Grudziądzu i Inowrocławiu przekazały informacje o zgonach 11 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w województwie kujawsko-pomorskim. Wśród zmarłych 5 osób miało choroby współistniejące.

(3) 77-M, 78-M, 73-K zgony nastąpiły w Nowym Szpitalu w Nakle i Szubinie
(4) 79-M, 62-M, 74-K, 82-K zgony nastąpiły w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu
(2) 60-K, 72-M zgony nastąpiły w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Inowrocławiu
(2) 74-K, 79-M zgony nastąpiły w Szpitalu Zakaźnym w Toruniu

W Kujawsko Pomorskiem mamy również 387 nowych ozdrowieńców.

Koronawirus Kujawsko Pomorskie
Stan na 04.11.2020 r.:
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 26 807,
liczba osób aktualnie w kwarantannie – 19 320,
liczba osób objętych nadzorem – 7 352,
liczba ozdrowieńców – 4 943,
liczba zgonów – 199,
liczba pobranych próbek – 279 811.
https://wloclawek.naszemiasto.pl/kujawsko-pomorskie-koronawirus-najnowsze-dane-skad-pochodza/ar/c1-7666119

LUBELSKIE

Lubelskie: 1543 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 32 osoby
przez Radio Lublin 4 listopada 2020

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie informuje, że  na terenie województwa lubelskiego zmarły 32 osoby:

1. M-52- pochodził z powiatu  ryckiego- miał choroby współistniejące.
2. M-81- pochodził z powiatu  radzyńskiego – miał choroby współistniejące.
3. M-67- pochodził z powiatu  zamojskiego – miał choroby współistniejące.
4. M-60- pochodził z powiatu  zamojskiego  – miał choroby współistniejące.
5. K-94- pochodziła z powiatu  zamojskiego  – miała choroby współistniejące.
6. M-81- pochodził z powiatu  zamojskiego  – miał choroby współistniejące.
7. K-83- pochodziła z powiatu  z Zamościa – miała choroby współistniejące.
8. K-73- pochodziła z powiatu  z Zamościa – miała choroby współistniejące.
9. K-65- pochodziła z powiatu tomaszowskiego – miała choroby współistniejące.
10. M-66- pochodził z powiatu puławskiego – miał choroby współistniejące.
11. K-60- pochodziła z powiatu puławskiego – miała choroby współistniejące.
12. K-89- pochodziła z powiatu puławskiego  – miała choroby współistniejące.
13. K-74- pochodziła z powiatu puławskiego  – miała choroby współistniejące.
14. K-83- pochodziła z powiatu puławskiego  – miała choroby współistniejące.
15. K-85- pochodziła z powiatu puławskiego  – miał choroby współistniejące.
16. K-55-pochodziła z powiatu  janowski- miała choroby współistniejące.
17. K-52- pochodziła z powiatu  biłgorajskiego- miała choroby współistniejące.
18. K-57- pochodziła z powiatu  biłgorajskiego – miała choroby współistniejące.
19. M-70- pochodził z powiatu  biłgorajskiego – miał choroby współistniejące.
20. M-81- pochodził z powiatu  biłgorajskiego – miał choroby współistniejące.
21. M-90- pochodził z  powiatu kraśnickiego  – miał choroby współistniejące.
22. M-66- pochodził z  powiatu łukowskiego  – miał choroby współistniejące.
23. K-81- pochodziła z  powiatu łukowskiego   – miała choroby współistniejące.
24. M-71- pochodził z  powiatu łukowskiego   – miał choroby współistniejące.
25. K-55- pochodziła z  powiatu łukowskiego   – miała choroby współistniejące.
26. M-83- pochodził z  powiatu łukowskiego   – miał choroby współistniejące.
27. K-67- pochodziła z  powiatu łukowskiego   – miała choroby współistniejące.
28. M-88- pochodził z  powiatu łukowskiego   – miał choroby współistniejące.
29. M-88- pochodził z  powiatu łukowskiego   – miał choroby współistniejące.
30. M-91- pochodził z  powiatu łukowskiego   – miał choroby współistniejące.
31. K-80- pochodziła z  powiatu łukowskiego   – miała choroby współistniejące.
32.  K-62- pochodziła z  powiatu łukowskiego   – miała choroby współistniejące.

Osoby zakażone pochodzą z:
Lublina (312), Zamościa (61), Białej Podlaskiej (58), Chełma (31), powiatu zamojskiego (123), lubelskiego (120), bialskiego (114), łukowskiego (100), puławskiego (117), świdnickiego (88), kraśnickiego (68), łęczyńskiego (58), chełmskiego (49), lubartowskiego (42), radzyńskiego (36), biłgorajskiego (31), janowskiego (29), tomaszowskiego (29), włodawskiego (26), ryckiego (19), hrubieszowskiego (15), opolskiego (8), parczewskiego (5), krasnostawskiego (4).

Do 4 listopada 2020 roku w województwie lubelskim potwierdzono łącznie 23044 przypadków zakażenia koronawirusem, 9683 ozdrowieńców i 309 zgonów.

Aktualnie 27269 osób jest poddanych kwarantannie, a 298 objętych nadzorem epidemiologicznym.

https://radio.lublin.pl/2020/11/lubelskie-1543-nowych-przypadkow-zakazenia-koronawirusem-zmarly-32-osoby/

LUBUSKIE

Koronawirus w Lubuskiem. Niestety mamy kolejny rekord zakażeń. W Polsce 24.692 nowe przypadki, w Lubuskiem 448 - najmniej w kraju
Jakub Kłyszejko 4 listopada

Jak poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki, 448 nowych osób zakażonych koronawirusem w województwie lubuskim pochodzi z powiatów:
m. Gorzowa Wielkopolskiego (111),
m. Zielonej Góry (81),
wschowskiego (37),
żarskiego (35),
świebodzińskiego (29),
zielonogórskiego (28),
międzyrzeckiego (25),
gorzowskiego (25),
słubickiego (21),
nowosolskiego (15),
krośnieńskiego (15),
żagańskiego (14),
strzelecko-drezdeneckiego (10),
sulęcińskiego (2).

Z przykrością informujemy o śmierci 22 osób zakażonych koronawirusem - czytamy na stronie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego:
70-letni mieszkaniec powiatu żarskiego,
92-letnia mieszkanka powiatu żarskiego,
81-letni mieszkaniec powiatu żarskiego,
83-letni mieszkaniec powiatu krośnieńskiego,
85-letnia mieszkanka powiatu sulęcińskiego,
52-letnia mieszkanka powiatu świebodzińskiego,
65-letni mieszkaniec powiatu świebodzińskiego,
86-letni mieszkaniec powiatu strzelecko-drezdeneckiego,
77-letni mieszkaniec powiatu strzelecko-drezdeneckiego,
71-letni mieszkaniec powiatu gorzowskiego,
62-letnia mieszkanka m.Gorzowa Wielkopolskiego,
75-letni mieszkaniec m.Gorzowa Wielkopolskiego,
83-letnia mieszkanka powiatu gorzowskiego,
84-letni mieszkaniec powiatu gorzowskiego,
86-letnia mieszkanka m.Gorzowa Wielkopolskiego,
55-letni mieszkaniec m.Gorzowa Wielkopolskiego,
81-letni mieszkaniec powiatu gorzowskiego,
62-letni mieszkaniec m.Gorzowa Wielkopolskiego,
65-letni mieszkaniec m.Gorzowa Wielkopolskiego,
90-letni mieszkaniec powiatu strzelecko-drezdeneckiego,
84-letni mieszkaniec m.Gorzowa Wielkopolskiego,
79-letnia mieszkanka m.Gorzowa Wielkopolskiego.

Łącznie, na terenie województwa lubuskiego, mamy 8327 zakażonych (w tym 2864 ozdrowieńców i 95 zgony):
https://gazetalubuska.pl/koronawirus-w-lubuskiem-niestety-mamy-kolejny-rekord-zakazen-w-polsce-24692-nowe-przypadki-w-lubuskiem-448-najmniej-w-kraju/ar/c14-15273278

OPOLSKIE

W środę 644 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie opolskim. W kraju padł kolejny dobowy rekord
Natalia Popczyk 4 listopada

W województwie opolskim mamy 644 nowe przypadki Covid-19. To już 12 165 potwierdzonych zakażeń koronawirusem w regionie od początku epidemii.

Zmarło dziesięciu mieszkańców naszego regionu zmarło z powodu COVID-19:
powiat strzelecki – 3 osoby;
powiat opolski – 3 osoby – 1 osoba z M. Opola, 2 osoby z powiatu opolskiego;
powiat nyski – 2 osoby;
powiat namysłowski – 1 osoba;
powiat kędzierzyńsko-kozielski – 1 osoba.
Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

Z związku z chorobą COVID-19 w bieżącym roku zmarło 237 osób zamieszkujących na terenie województwa opolskiego.

Nowe zakażenia koronawirusem w województwie opolskim
powiat brzeski - 0
powiat głubczycki - 28
powiat kędzierzyńsko-kozielski - 57
powiat kluczborski - 33
powiat krapkowicki - 25
powiat namysłowski - 21
powiat nyski - 140
powiat oleski - 61
powiat opolski - 65
Opole - 69
powiat prudnicki - 42
powiat strzelecki - 93
https://opole.naszemiasto.pl/w-srode-644-nowe-przypadki-zakazenia-koronawirusem-w/ar/c14-7981231
https://radio.opole.pl/100,345524,raport-mz-rekordowa-liczba-zakazen-na-opolszczyz

PODLASKIE

625 nowych przypadków zakażenia #koronawirus w #podlaskie (10853).

https://twitter.com/PodlaskiUW/status/1323920809845575680

Koronawirus w Podlaskiem. Przerażające rekordy! 625 nowych zakażeń koronawirusem i 16 zgonów. W Polsce 24 692 zakażenia i 373 zgony
Jerzy Doroszkiewicz 4 listopada

16 zgonów z powodu koronawirusa odnotował wczoraj podlaski Sanepid!


Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje:

został potwierdzony 144,145,146,147,148,149,150,151,152,153,154,155,156,157,158,159 potwierdzony przypadek wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim.
To:
kobieta w wieku 84 lat, mieszkanka powiatu łomżyńskiego. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 87 lat, mieszkaniec Łomży. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 84 lat, mieszkanka powiatu łomżyńskiego. Miała choroby współistniejące.
kobieta w wieku 78 lat, mieszkanka powiatu łomżyńskiego, hospitalizowana w Szpitalu w Łomży. Miała choroby współistniejące.
kobieta w wieku 83 lat, mieszkanka powiatu łomżyńskiego. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 63 lat, mieszkaniec powiatu sejneńskiego. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 87 lat, mieszkanka Grajewa, hospitalizowana w Szpitalu w Grajewie. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 88 lat, mieszkaniec powiatu grajewskiego, hospitalizowany w Szpitalu w Grajewie. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 67 lat, mieszkanka powiatu wysokomazowieckiego, hospitalizowana w Szpitalu w Łomży. Miała choroby współistniejące.
kobieta w wieku 69 lat, mieszkanka Białegostoku. Miała choroby współistniejące.
kobieta w wieku 69 lat, mieszkanka powiatu białostockiego, hospitalizowana w Szpitalu w Białymstoku. Miała choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 92 lat, mieszkaniec Sokółki, hospitalizowany w Szpitalu w Sokółce. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 72 lat, mieszkaniec powiatu sokólskiego, hospitalizowany w Szpitalu w Sokółce. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 83 lat, mieszkaniec Białegostoku. Miał choroby współistniejące.
mężczyzna w wieku 91 lat, mieszkaniec Białegostoku. Miał choroby współistniejące.
kobieta w wieku 70 lat, mieszkanka Białegostoku. Miała choroby współistniejące.
https://poranny.pl/koronawirus-w-podlaskiem-przerazajace-rekordy-625-nowych-zakazen-koronawirusem-i-16-zgonow-w-polsce-24-692-zakazenia-i-373-zgony/ar/c14-15273306

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Koszmar! Aż 26 kolejnych ofiar koronawirusa w Świętokrzyskiem. Zobaczcie skąd
Paula Goszczyńska 4 listopada

To nowy dramatyczny rekord. W środę, 4 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 26 kolejnych ofiarach koronawirusa w Świętokrzyskiem.
Zmarli to:
78-letnia kobieta z Kielc
84-letnia kobieta z Kielc
57-letni mężczyzna z Kielc
76-letni mężczyzna z Kielc
70 letni mężczyzna z Kielc
88-letni mężczyzna z Kielc
80-letni mężczyzna z powiatu kieleckiego
71-letni mężczyzna z powiatu kieleckiego
43-letnia kobieta z powiatu kieleckiego
71-letnia kobieta z powiatu kieleckiego
80-letnia kobieta z powiatu włoszczowskiego
90-letnia kobieta z powiatu włoszczowskiego
74-letni mężczyzna z powiatu włoszczowskiego
80-letni mężczyzna z powiatu włoszczowskiego
88-letni mężczyzna z powiatu pińczowskiego
47-letni mężczyzna z powiatu pińczowskiego
42-letni mężczyzna z powiatu pińczowskiego
66-letni mężczyzna z powiatu pińczowskiego
86-letnia kobieta z powiatu buskiego
94-letni mężczyzna z powiatu buskiego
67-letni mężczyzna z powiatu starachowickiego
85-letnia kobieta z powiatu starachowickiego
72-letni mężczyzna z powiatu ostrowieckiego
49-letni mężczyzna z powiatu ostrowieckiego
84-letni mężczyzna z powiatu koneckiego
73-letni mężczyzna z powiatu sandomierskiego.
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/koszmar-az-26-kolejnych-ofiar-koronawirusa-w-swietokrzyskiem-zobaczcie-skad/ar/c1-15273492

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/w-srode-767-nowych-zakazen-koronawirusem-w-swietokrzyskiem-zobaczcie-skad-sa-chorzy-lista/ar/c1-15273586
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/juz-ponad-900-pacjentow-z-covid19-w-swietokrzyskich-szpitalach-wkrotce-zabraknie-miejsc/ar/c1-15273528
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2020, 19:10 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #989 dnia: Listopad 04, 2020, 23:28 »