AstraZeneca. Większość Niemców za szczepionkąDeutsche Welle OPRAC. REDAKCJA WIADOMOSCI WP 17-03-2021 13:49
Obawy o utratę zaufania do szczepionki firmy Astrazeneca po zawieszeniu szczepień tym prepraratem są nieuzasadnione - wynika z sondażu. Dwie trzecie osób, które są gotowe się zaszczepić, chce przyjąć preparat tej firmy.
Pomimo wstrzymania podawania preparatu firmy AstraZeneca, gotowość Niemców do szczepień prawie nie ucierpiała. Według sondażu instytutu Forsa, przeprowadzonego na zlecenie RTL i ntv, prawie trzy czwarte respondentów (71 procent) nadal chce się szczepić przeciwko koronawirusowi, a tylko 7 procent deklaruje, że generalnie odmówiłoby szczepienia. 13 proc. chce „odczekać” i obserwować rozwój sytuacji. Na pytanie, czy przyjęliby szczepionkę AstraZeneca, 63 procent chętnych do szczepień odpowiedziało twierdząco. Jedna trzecia respondentów stwierdziła, że wolałaby nie dostawać tej szczepionki. Zaufanie do szczepionki AstraZeneca jest szczególnie wysokie wśród tych, którzy chcieliby się zaszczepić natychmiast (71 procent).
Niemcy. Kontrowersyjne wstrzymanie szczepień
W akceptacji preparatu AstraZeneca dużą rolę odgrywa wiek respondentów. Wśród osób w wieku od 18 do 29 lat zdecydowana większość (71 procent) deklaruje gotowość do przyjęcia tej szczepionki. Najniższa akceptacja (58 procent) jest wśród osób w wieku 45-59 lat. Większość respondentów (54 procent) pochwala jednak decyzję ministra zdrowia Jensa Spahna o czasowym wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca w oparciu o rekomendację Instytutu im. Paula Ehrlicha (PEI). 39 procent uważa ten krok za przesadny. Zdecydowano się na niego po kilku przypadkach zakrzepicy żył mózgowych, do których doszło po podaniu szczepionki.
Poparcie dla zamrożenia szczepień jest najniższe wśród respondentów, którzy chcą się zaszczepić jak najszybciej (49 procent). Natomiast ci, którzy chcą jeszcze poczekać ze szczepieniem, w przeważającej większości oceniają decyzję ministra jako odpowiedzialną (78 procent).
Dotychczasowy przebieg kampanii szczepień nadal jest oceniany negatywnie. 40 procent pytanych uważa ją za "bardzo złą", a 48 procent za "raczej złą". Zaledwie dziesięć procent wystawia kampanii pozytywną cenzurkę.
Koronawirus w Niemczech. Co trzeci nie ufa rządowi
Respondenci tylko częściowo obarczają ministra zdrowia Jensa Spahna za przebieg kampanii. Dymisję ministra, której domagają się politycy FDP, popiera 32 procent pytanych - pod warunkiem, że pałeczkę przejąłby polityk SPD zajmujący się tematyką zdrowotną Karl Lauterbach. 44 procent nie byłoby zadowolonych z takiej zmiany w tym momencie.
Tylko co drugi respondent nadal ma duże lub przynajmniej częściowe zaufanie do zarządzania kryzysowego przez rząd w Berlinie. Jedna trzecia już nie uważa, że polityka jest w stanie opanować pandemię w najlepszy możliwy sposób. Oznacza to, że zaufanie do linii rządu jest równie niskie, jak na początku marca.
Może to wynikać również z faktu, że zdecydowana większość ankietowanych spodziewa się kolejnego lockdownu. 87 procent uważa go za prawdopodobny ze względu na ponowny wzrost siedmiodniowego wskaźnika zachorowalności. Tylko co dziesiąty respondent nie wierzy w powrót do ostrych ograniczeń.Źródło: Deutsche Welle
https://wiadomosci.wp.pl/astrazeneca-wiekszosc-niemcow-za-szczepionka-6619073183050336ahttps://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/swiat/news-who-o-szczepionce-astryzeneki-korzysci-przewyzszaja-ryzyka,nId,5112726https://wiadomosci.wp.pl/szczepionka-astrazeneca-oswiadczenie-szefowej-ke-jest-tez-komentarz-z-who-6619112082180736aSzefowa KE: Możemy zaszczepić 70 proc. populacji do końca lataOpracowanie: Joanna Potocka 17 marca (13:34)
Możemy osiągnąć cel, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej do końca lata - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednocześnie sześć krajów unijnych - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Łotwa i Słowenia - wyraziło zaniepokojenie dystrybucją szczepionki przeciwko Covid-19 w UE. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/swiat/news-szefowa-ke-mozemy-zaszczepic-70-proc-populacji-do-konca-lata,nId,5112593https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-niecodzienny-apel-o-pomoc-dla-mieszkancow-czeskiej-karviny,nId,5112953https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-morawiecki-w-paryzu-o-solidarnosci-europy-w-czasie-pandemii,nId,5112605https://turystyka.wp.pl/hiszpania-wszedl-w-zycie-zakaz-opuszczania-wspolnot-autonomicznych-6619079346551424ahttps://wiadomosci.wp.pl/hiszpania-pracownikow-na-pracy-zdalnej-sprawdzaja-prywatni-detektywi-6619149674568320ahttps://gwiazdy.wp.pl/ksiezna-camilla-przyjela-szczepionke-astrazeneca-jak-sie-czuje-zona-karola-6619083646753376ahttps://sportowefakty.wp.pl/formula-1/929246/f1-myslelismy-ze-jestesmy-kuloodporni-kierowca-szczerze-o-przejsciu-covid-19https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/929184/wloska-pilka-w-zalobie-antonio-vanacore-przegral-walke-z-covid-19https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-37-latek-zaatakowal-pacjentke-oddzialu-covidowego-nozyczkami,nId,5112742Ogólnopolski lockdown od soboty. Sejm za tym, by do szczepień kwalifikowali nie tylko lekarze [NA ŻYWO]17 marca
22:24 Szef brytyjskiego MSZ: Grożąc zakazem eksportu szczepionek, UE balansuje na krawędziUnia Europejska zagroziła w środę zakazem eksportu szczepionek przeciw Covid-19 poza swoje terytorium, w tym zwłaszcza do Wielkiej Brytanii, aby zabezpieczyć brakujące dawki dla własnych obywateli, a von der Leyen wyraziła frustrację z powodu braku dostaw z zakładów koncernu AstraZeneca w Wielkiej Brytanii.
Myślę, że wymaga to pewnych wyjaśnień, ponieważ świat patrzy. Jest to również przeciwne do bezpośrednich zapewnień, które mieliśmy z Komisji. Oczekujemy, że te zapewnienia i legalne, zakontraktowane dostawy będą respektowane - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab agencji Reutera.
Szczerze mówiąc, jestem zaskoczony, że prowadzimy tę rozmowę. Zazwyczaj to Wielka Brytania i UE łączą siły, żeby odrzucić tego rodzaju balansowanie na krawędzi, prezentowane przez kraje o mniej demokratycznych ustrojach niż nasz - dodał.
W zeszłym tygodniu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oskarżył Wielką Brytanię, że wprowadziła zakaz eksportu szczepionek, czemu później zaprzeczali zarówno Raab, jak i premier Boris Johnson.
Tymczasem, jak podały w środę po południu brytyjskie media, publiczna służba zdrowia NHS ostrzegła w rozesłanym piśmie do centrów szczepień, że od 29 marca przez około cztery tygodnie nastąpi znaczące ograniczenie podaży szczepionek, w związku z tym do osób poniżej 50. roku życia, czyli będących poza ostatnią grupą priorytetową, nie powinny być na razie wysyłane informacje o możliwości zaszczepienia się.
Nie jest jasne, co miałoby być przyczyną zmniejszonej podaży, ale stacja Sky News podała, iż nie ma to związku ze sporem z UE.
21:37 Koronawirus w Hiszpanii. Rośnie liczba zakażeń i koszt koronakryzysuKryzys sanitarny związany z pandemią koronawirusa kosztował państwo francuskie ponad 160 miliardów euro w 2020 roku - poinformował w środę w Senacie minister ds. wydatków publicznych Olivier Dussopt.
Dussopt dodał, że "liczba ta nie jest ostateczna, ponieważ wciąż znajdujemy się w kryzysie epidemicznym i zdrowotnym" oraz nadal funkcjonuje kilka mechanizmów wsparcia dla firm i pracowników.
Dussopt szacuje, że w tym roku państwo poniesie nowe wydatki w związku z kryzysem, w szczególności na szczepienia, rekompensaty za pracę krótkoterminową czy fundusz solidarności. Z tego powodu "nie możemy odpowiedzieć na ostateczne pytanie o to, co i ile kosztuje" - ocenił minister.
Według najnowszego, opublikowanego w środę bilansu we Francji odnotowano 38 501 nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższa liczba nowych infekcji od jesieni ubiegłego roku. W ciągu ostatniej doby w szpitalach odnotowano 246 zgonów w związku z Covid-19. 25 314 pacjentów jest hospitalizowanych, a 4219 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.
19:19 SłowacjaSłowacki rząd przedłużył stan wyjątkowy - na kolejne 40 dni. Musi go jeszcze uchwalić parlament. Jednym z nowych ograniczeń ma być zakaz turystycznych wyjazdów za granicę. Rząd planuje też wypłacić odszkodowania rodzinom zmarłych w trakcie walki z Covid-19 lekarzy.
16:44 NorwegiaMamy rekordy zakażeń koronawirusem i trzecią falę epidemii - ocenił norweski minister zdrowia Bent Hoie. Nie wykluczył ponownego szybkiego zamknięcia kraju.
W ciągu ostatniej doby w Norwegii potwierdzono 1156 nowych zakażeń koronawirusa, z czego 495 w stolicy kraju, Oslo, najwięcej od początku epidemii. W ubiegłym tygodniu odnotowano rekordowe 5337 infekcji.
12:10 W Paryżu gorzej niż podczas drugiej fali pandemiiObłożenie łóżek intensywnej terapii w stołecznym regionie Ile-de-France wynosi obecnie 103 proc. Oznacza to, że pacjenci z Covid-19 zajmują więcej łóżek niż podczas jesiennej fali zachorowań na koronawirusa - podaje regionalna Agencja Zdrowia Publicznego.
1164 pacjentów z Covid-19 przyjęto na intensywną terapię w szpitalach regionu stołecznego Ile-de-France we wtorek. Pomimo transferów pacjentów do innych regionów obłożenie OIOM-ów osiągnęło niepokojący poziom, przekraczający ustalone limity.
Jesteśmy w krytycznej sytuacji sanitarnej - powiedział we wtorek wieczorem premier Jean Castex w wywiadzie dla stacji BFMTV.
11:38 Liczba zakażeń w Niemczech rośnieBerliński instytut im. Roberta Kocha (RKI) odnotował w środę w Niemczech 13 435 nowych przypadków zakażeń kornawirusem oraz 249 śmierci z powodu Covid-19. Liczba zakażeń jest znacznie wyższa niż w środę tydzień wcześniej, kiedy było ich 9146.
RKI przekazał, że również liczba nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (zapadalność siedmiodniowa)wzrosła - wynosi teraz 86,2. Dla porównania dzień wcześniej była na poziomie 83,7 na 100 tys. osób.
Równo cztery tygodnie temu zapadalność na Covid-19 wynosiła 57 na 100 tys. Od końca stycznia przez kilka tygodni liczba zakażeń koronawirusem była w tendencji spadkowej, zmiana nastąpiła z początkiem marca. Jak podaje DPA, przyczyną jest rozprzestrzenianie się bardziej zaraźliwych wariantów koronawirusa.
05:50 Mniejsza śmiertelność w bogatszych krajachW zamożniejszych krajach Europy Zachodniej i bogatszych, północno-wschodnich stanach USA śmiertelność podczas drugiej fali zakażeń Covid-19 była niższa, niż w czasie pierwszej fali - wynika z analiz matematycznych. Wśród przyczyn naukowcy wskazują m.in. czynniki demograficzne, a w Europie - powszechność opieki zdrowotnej.
Jedynymi wyjątkami od tej tendencji były Szwecja oraz Niemcy.
05:20 Trudna sytuacja w BrazyliiW Brazylii, która jest obecnie światowym epicentrum pandemii Covid-19, koronawirus spowodował w ciągu ostatnich 24 godzin rekordową liczbę 2 340 zgonów. To nowy dzienny rekord od początku jego ataku na kraj liczący 211 milionów mieszkańców.
Dotąd zmarło tam wskutek pandemii ponad 281 000 osób, a zachorowało na koronawirusa 11,6 mln - poinformowało we wtorek wieczorem brazylijskie ministerstwo zdrowia. Jak podaje komunikat resortu, ta dzienna liczba zgonów jest większa od zanotowanego w środę smutnego rekordu, kiedy to zmarło na Covid-19 2 286 osób.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-ogolnopolski-lockdown-od-soboty-sejm-za-tym-by-do-szczepien-,nId,5112225https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/17/coronavirus-live-news-no-indication-oxford-vaccine-is-linked-to-blood-clots-says-eu-regulator