Autor Wątek: Koronawirus na świecie  (Przeczytany 21117 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #330 dnia: Marzec 13, 2021, 23:35 »
AstraZeneca. Większość Niemców za szczepionką
Deutsche Welle OPRAC. REDAKCJA WIADOMOSCI WP  17-03-2021 13:49

Obawy o utratę zaufania do szczepionki firmy Astrazeneca po zawieszeniu szczepień tym prepraratem są nieuzasadnione - wynika z sondażu. Dwie trzecie osób, które są gotowe się zaszczepić, chce przyjąć preparat tej firmy.

Pomimo wstrzymania podawania preparatu firmy AstraZeneca, gotowość Niemców do szczepień prawie nie ucierpiała. Według sondażu instytutu Forsa, przeprowadzonego na zlecenie RTL i ntv, prawie trzy czwarte respondentów (71 procent) nadal chce się szczepić przeciwko koronawirusowi, a tylko 7 procent deklaruje, że generalnie odmówiłoby szczepienia. 13 proc. chce „odczekać” i obserwować rozwój sytuacji. Na pytanie, czy przyjęliby szczepionkę AstraZeneca, 63 procent chętnych do szczepień odpowiedziało twierdząco. Jedna trzecia respondentów stwierdziła, że wolałaby nie dostawać tej szczepionki. Zaufanie do szczepionki AstraZeneca jest szczególnie wysokie wśród tych, którzy chcieliby się zaszczepić natychmiast (71 procent).

Niemcy. Kontrowersyjne wstrzymanie szczepień

W akceptacji preparatu AstraZeneca dużą rolę odgrywa wiek respondentów. Wśród osób w wieku od 18 do 29 lat zdecydowana większość (71 procent) deklaruje gotowość do przyjęcia tej szczepionki. Najniższa akceptacja (58 procent) jest wśród osób w wieku 45-59 lat. Większość respondentów (54 procent) pochwala jednak decyzję ministra zdrowia Jensa Spahna o czasowym wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca w oparciu o rekomendację Instytutu im. Paula Ehrlicha (PEI). 39 procent uważa ten krok za przesadny. Zdecydowano się na niego po kilku przypadkach zakrzepicy żył mózgowych, do których doszło po podaniu szczepionki.

Poparcie dla zamrożenia szczepień jest najniższe wśród respondentów, którzy chcą się zaszczepić jak najszybciej (49 procent). Natomiast ci, którzy chcą jeszcze poczekać ze szczepieniem, w przeważającej większości oceniają decyzję ministra jako odpowiedzialną (78 procent).

Dotychczasowy przebieg kampanii szczepień nadal jest oceniany negatywnie. 40 procent pytanych uważa ją za "bardzo złą", a 48 procent za "raczej złą". Zaledwie dziesięć procent wystawia kampanii pozytywną cenzurkę.

Koronawirus w Niemczech. Co trzeci nie ufa rządowi

Respondenci tylko częściowo obarczają ministra zdrowia Jensa Spahna za przebieg kampanii. Dymisję ministra, której domagają się politycy FDP, popiera 32 procent pytanych - pod warunkiem, że pałeczkę przejąłby polityk SPD zajmujący się tematyką zdrowotną Karl Lauterbach. 44 procent nie byłoby zadowolonych z takiej zmiany w tym momencie.

Tylko co drugi respondent nadal ma duże lub przynajmniej częściowe zaufanie do zarządzania kryzysowego przez rząd w Berlinie. Jedna trzecia już nie uważa, że polityka jest w stanie opanować pandemię w najlepszy możliwy sposób. Oznacza to, że zaufanie do linii rządu jest równie niskie, jak na początku marca.

Może to wynikać również z faktu, że zdecydowana większość ankietowanych spodziewa się kolejnego lockdownu. 87 procent uważa go za prawdopodobny ze względu na ponowny wzrost siedmiodniowego wskaźnika zachorowalności. Tylko co dziesiąty respondent nie wierzy w powrót do ostrych ograniczeń.

Źródło: Deutsche Welle
https://wiadomosci.wp.pl/astrazeneca-wiekszosc-niemcow-za-szczepionka-6619073183050336a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/swiat/news-who-o-szczepionce-astryzeneki-korzysci-przewyzszaja-ryzyka,nId,5112726

https://wiadomosci.wp.pl/szczepionka-astrazeneca-oswiadczenie-szefowej-ke-jest-tez-komentarz-z-who-6619112082180736a

Szefowa KE: Możemy zaszczepić 70 proc. populacji do końca lata
Opracowanie: Joanna Potocka 17 marca (13:34)

Możemy osiągnąć cel, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej do końca lata - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednocześnie sześć krajów unijnych - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Łotwa i Słowenia - wyraziło zaniepokojenie dystrybucją szczepionki przeciwko Covid-19 w UE. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/swiat/news-szefowa-ke-mozemy-zaszczepic-70-proc-populacji-do-konca-lata,nId,5112593

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-niecodzienny-apel-o-pomoc-dla-mieszkancow-czeskiej-karviny,nId,5112953

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-morawiecki-w-paryzu-o-solidarnosci-europy-w-czasie-pandemii,nId,5112605

https://turystyka.wp.pl/hiszpania-wszedl-w-zycie-zakaz-opuszczania-wspolnot-autonomicznych-6619079346551424a

https://wiadomosci.wp.pl/hiszpania-pracownikow-na-pracy-zdalnej-sprawdzaja-prywatni-detektywi-6619149674568320a

https://gwiazdy.wp.pl/ksiezna-camilla-przyjela-szczepionke-astrazeneca-jak-sie-czuje-zona-karola-6619083646753376a

https://sportowefakty.wp.pl/formula-1/929246/f1-myslelismy-ze-jestesmy-kuloodporni-kierowca-szczerze-o-przejsciu-covid-19

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/929184/wloska-pilka-w-zalobie-antonio-vanacore-przegral-walke-z-covid-19

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-37-latek-zaatakowal-pacjentke-oddzialu-covidowego-nozyczkami,nId,5112742

Ogólnopolski lockdown od soboty. Sejm za tym, by do szczepień kwalifikowali nie tylko lekarze [NA ŻYWO]
17 marca

22:24 Szef brytyjskiego MSZ: Grożąc zakazem eksportu szczepionek, UE balansuje na krawędzi
Unia Europejska zagroziła w środę zakazem eksportu szczepionek przeciw Covid-19 poza swoje terytorium, w tym zwłaszcza do Wielkiej Brytanii, aby zabezpieczyć brakujące dawki dla własnych obywateli, a von der Leyen wyraziła frustrację z powodu braku dostaw z zakładów koncernu AstraZeneca w Wielkiej Brytanii.

Myślę, że wymaga to pewnych wyjaśnień, ponieważ świat patrzy. Jest to również przeciwne do bezpośrednich zapewnień, które mieliśmy z Komisji. Oczekujemy, że te zapewnienia i legalne, zakontraktowane dostawy będą respektowane - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab agencji Reutera.

Szczerze mówiąc, jestem zaskoczony, że prowadzimy tę rozmowę. Zazwyczaj to Wielka Brytania i UE łączą siły, żeby odrzucić tego rodzaju balansowanie na krawędzi, prezentowane przez kraje o mniej demokratycznych ustrojach niż nasz - dodał.

W zeszłym tygodniu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oskarżył Wielką Brytanię, że wprowadziła zakaz eksportu szczepionek, czemu później zaprzeczali zarówno Raab, jak i premier Boris Johnson.

Tymczasem, jak podały w środę po południu brytyjskie media, publiczna służba zdrowia NHS ostrzegła w rozesłanym piśmie do centrów szczepień, że od 29 marca przez około cztery tygodnie nastąpi znaczące ograniczenie podaży szczepionek, w związku z tym do osób poniżej 50. roku życia, czyli będących poza ostatnią grupą priorytetową, nie powinny być na razie wysyłane informacje o możliwości zaszczepienia się.

Nie jest jasne, co miałoby być przyczyną zmniejszonej podaży, ale stacja Sky News podała, iż nie ma to związku ze sporem z UE.

21:37 Koronawirus w Hiszpanii. Rośnie liczba zakażeń i koszt koronakryzysu
Kryzys sanitarny związany z pandemią koronawirusa kosztował państwo francuskie ponad 160 miliardów euro w 2020 roku - poinformował w środę w Senacie minister ds. wydatków publicznych Olivier Dussopt.

Dussopt dodał, że "liczba ta nie jest ostateczna, ponieważ wciąż znajdujemy się w kryzysie epidemicznym i zdrowotnym" oraz nadal funkcjonuje kilka mechanizmów wsparcia dla firm i pracowników.

Dussopt szacuje, że w tym roku państwo poniesie nowe wydatki w związku z kryzysem, w szczególności na szczepienia, rekompensaty za pracę krótkoterminową czy fundusz solidarności. Z tego powodu "nie możemy odpowiedzieć na ostateczne pytanie o to, co i ile kosztuje" - ocenił minister.

Według najnowszego, opublikowanego w środę bilansu we Francji odnotowano 38 501 nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższa liczba nowych infekcji od jesieni ubiegłego roku. W ciągu ostatniej doby w szpitalach odnotowano 246 zgonów w związku z Covid-19. 25 314 pacjentów jest hospitalizowanych, a 4219 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-ogolnopolski-lockdown-od-soboty-sejm-za-tym-by-do-szczepien-,nId,5112225

https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/17/coronavirus-live-news-no-indication-oxford-vaccine-is-linked-to-blood-clots-says-eu-regulator
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2021, 23:36 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #331 dnia: Marzec 14, 2021, 22:58 »
Brytyjska mutacja koronawirusa wkrótce uderzy mocniej? Niemcy mają problem
Deutsche Welle OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK  18-03-2021 06:50

Brytyjska mutacja koronawirusa jest bardziej niebezpieczna, niż myśleliśmy - ostrzega wirusolog Christian Drosten. Jak dodaje, na Wielkanoc Niemcy staną przed znacznym wzrostem zakażeń. - Potrzebujemy szczepionki AstraZeneca - podkreśla.

Wirusolog Christian Drosten ze Szpitala Uniwersyteckiego Charité w Berlinie ubolewa nad wstrzymaniem podawania preparatu firmy AstraZeneca, jak również nad skąpymi dostawami szczepionek przeciwko koronawirusowi. "Potrzebujemy tej szczepionki" - mówił Drosten w nagraniu w ramach cyklu "Coronavirus-Update" w NDR, przypominając, że Niemcy stoją na progu trzeciej fali pandemii.

Brytyjska mutacja koronawirusa "drastycznie skomplikuje" przebieg pandemii

Sytuacja epidemiczna w Niemczech nie jest obecnie dobra - ostrzegł naukowiec. Bardziej zakaźna mutacja brytyjska koronawirusa staje się coraz bardziej rozpowszechniona i występuje już w trzech czwartych nowych zakażeń.

- Tuż po Wielkanocy będziemy mieli sytuację, jak w okolicach Bożego Narodzenia - powiedział Drostem, odnosząc się również do ponurych prognoz Instytutu Roberta Kocha (RKI) sprzed kilku dni na temat spodziewanego gwałtownego wzrostu liczby nowych zakażeń COVID-19.

Lekarz spodziewa się, że z powodu brytyjskiej mutacji koronawirusa sytuacja "drastycznie się skomplikuje". Będzie to szczególnie ryzykowne dla, w większości nie zaszczepionej, grupy osób w wieku powyżej 50 lat.

AstraZeneca z problemami. Zakrzepy głównie u kobiet

Kilka dni temu AstraZeneca ogłosiła znaczne zmniejszenie dostaw swojej szczepionki na COVID-19 do Unii Europejskiej. Podano, że firma zamierza w pierwszej połowie roku dostarczyć do krajów UE 100 mln dawek. Ostatnio koncern mówił o dostawie 220 milionów dawek w tym okresie.

W poniedziałek 15 marca Instytut im. Paula Ehrlicha (PEI), odpowiedzialny za bezpieczeństwo szczepionek, zalecił wstrzymanie szczepień preparatem AstraZeneca. Według informacji Ministerstwa Zdrowia do wtorku wieczorem zgłoszono w Niemczech łącznie osiem przypadków zakrzepicy w żyłach mózgowych, które pozostawały w czasowym związku ze szczepieniem. Liczba ta jest statystycznie istotnie wyższa niż w populacji nieszczepionej. Według PEI zakrzepica wystąpiła głównie u kobiet.

Obecnie trwają badania nad związkiem przyczynowo-skutkowym pomiędzy szczepieniem na COVID-19 a zakrzepicą. Nagromadzenie rzadko występujących zakrzepów w krótkim czasie po szczepieniu musi być "oczywiście poważnie traktowane i rozpatrywane" - tłumaczył Drosten. Oznacza to między innymi, że zbadane zostaną także inne możliwe przyczyny zakrzepicy.

Wirusolog poddał pod rozwagę, że może chodzić o problem statystyczny. Na przykład w Niemczech preparat AstraZeneca podawano osobom poniżej 65 roku życia, ponieważ początkowo nie było zalecenia Stałej Komisji ds. Szczepień dotyczącego starszych grup. Z kolei w Anglii podawano go osobom starszym, jednak pomimo większej liczby szczepień preparatem AstraZeneca, nie zaobserwowano tam takiej kumulacji zakrzepów.

Drosten wskazał na wysoki odsetek kobiet wśród personelu medycznego i pielęgniarskiego, które otrzymały to szczepienie w Niemczech. "Czy możliwe, że to statystyka koloryzuje?" - zapytał, podkreślając, że kobiety generalnie są bardziej narażone na ryzyko zakrzepicy.

Brytyjska mutacja dominuje. Co wiemy o tym koronawirusie?

Komentując badania nad brytyjską mutacją odkrytą na Wyspach, Drosten doszedł do wniosku, że nie tylko łatwiej jest on przenoszony, ale także jest bardziej niebezpieczny. Badania dostarczyły kolejnych dowodów na to, że ten wariant koronawirusa jest również bardziej śmiertelny.

Ostatniej doby urzędy zdrowia zgłosiły do Instytutu Roberta Kocha (RKI) 13.435 nowych zakażeń. To o 4289 przypadków więcej niż w środę tydzień temu. Tygodniowa zachorowalność wzrosła z 83,7 do 86,2 zakażonych osób na 100 tys. mieszkańców.

W związku z COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 249 osób. Dokładnie tydzień temu odnotowano 300 zgonów. Tym samym liczba odnotowanych ofiar koronawirusa w ciągu 24 godzin wzrosła do 73 905. W sumie u ponad 2,94 mln osób w Niemczech stwierdzono do tej pory COVID-19. RKI szacuje liczbę osób, które odzyskały zdrowie, na około 2 383 600.

Ogólnokrajowy siedmiodniowy współczynnik reprodukcji wyniósł 1,06 (dzień wcześniej 1,15), według raportu z 16 marca. Oznacza to, że 100 zarażonych osób matematycznie zaraża kolejnych 106 osób.

Źródło: "Deutsche Welle"
https://wiadomosci.wp.pl/brytyjska-mutacja-koronawirusa-wkrotce-uderzy-mocniej-niemcy-maja-problem-6619325462092448a

https://wiadomosci.wp.pl/wlochy-wznowia-szczepienia-preparatem-astrazeneca-6619519143279264a

Wszyscy dorośli zostali zaszczepieni. Pierwszy taki kraj na świecie
GGG 18.03.2021 18:16

Pierwszy kraj na świecie pochwalił się zaszczepieniem przeciwko koronawirusowi całej dorosłej populacji. Na pewno było łatwiej ze względu na liczbę ludności.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi nabierają rozpędu. W każdym kraju Europy codziennie przybywa wiele nowych osób odpornych na zarazę, która sparaliżowała cały świat.18 marca pierwszy kraj na świecie ogłosił, że zaszczepiono tam całą dorosłą populację.

Pierwszym krajem, który dokonał niesamowitego wyczynu był Gibraltar. Państwo to jest brytyjskim terytorium zamorskim zamieszkałym przez około 33 tysiące osób. Zapewne liczba ta wyjaśnia, skąd tak szybko udało się podać szczepionkę wszystkim dorosłym obywatelom. Radosną nowinę dotyczącą szczepień przekazał brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Polityk przyznał, że kraj cały czas otrzymuje od Wielkiej Brytanii środki ochrony osobistej i testy na obecność koronawirusa.

Gibraltar stał się w środę pierwszym miejscem na świecie, w którym przeciw COVID-19 zaszczepiono całą dorosłą populację - ogłosił Hancock.

Koronawirus na Gibraltarze

Pierwsze przypadki koronawirusa na Gibraltarze wykryto 5 kwietnia 2020 roku. Jednak szczyty zachorowań przypadły na styczeń 2021 roku. Przez cały okres wirusem zakaziło się 4269 osób. Niestety 94 z nich przegrały z nim walkę. Według lokalnych mediów aktualnie na terenie kraju znajduje się 25 zakażonych.

https://www.o2.pl/informacje/wszyscy-dorosli-zostali-zaszczepieni-pierwszy-taki-kraj-na-swiecie-6619480940407456a

Raj bez koronawirusa otwiera się na turystów

Hawajska wyspa Kauai od początku pandemii zanotowała jedynie 217 przypadków koronawirusa. Sklepy były otwarte, dzieci chodziły do szkoły, a mieszkańcy obserwowali koszmar pandemii jedynie w telewizji. Wszystko dzięki szybkiemu zastopowaniu napływu turystów w marcu 2020 roku. Teraz, po roku izolacji, wyspa łagodzi kryteria wjazdu i przedstawia program "bańki uzdrowiskowej" dla turystów. Program pozwala wjechać na teren Kauai osobom, które otrzymały dwa negatywne testy na koronawirusa i przez trzy dni poddadzą się kwarantannie na terenie wyznaczonego obiektu. W tym czasie muszą nosić bransoletkę z lokalizatorem, ale mogą korzystać z atrakcji hotelowych, jak basen czy boiska. Program pozwolił wychwycić sześciu zakażonych od stycznia i pomógł uspokoić lokalnych mieszkańców. W zwalczeniu pandemii z pewnością pomogą także szczepionki: ponad 20 proc. mieszkańców wyspy dostało już pierwszą dawkę.
https://wideo.wp.pl/raj-bez-koronawirusa-otwiera-sie-na-turystow-6619371849296001v

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-hiszpania-przyjeto-dekret-o-nowej-normalnosci,nId,5115254

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ograniczenia-w-przemieszczaniu-i-godzina-policyjna-lockdown-,nId,5115264

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/swiat/news-brytyjski-premier-zostanie-zaszczepiony-astrazeneka,nId,5115197

https://sportowefakty.wp.pl/formula-1/929378/szczepionki-za-pieniadze-szejkow-europa-czeka-a-gwiazdy-sportu-dostaja-preparat-

https://turystyka.wp.pl/slowacja-rzad-chce-zakazac-turystycznych-wyjazdow-za-granice-6619339803826784a

https://turystyka.wp.pl/izrael-wracaja-do-normalnego-zycia-kiedy-wpuszcza-turystow-6619394482297504a

https://turystyka.wp.pl/wlochy-sardynia-ogranicza-mozliwosc-wjazdu-na-wyspe-6619394808388256a

https://magazyn.wakacje.pl/turcja-bez-kwarantanny-po-powrocie-coral-travel-oplaci-turystom-testy-6619447107140256a

https://wawalove.wp.pl/warszawa-nie-bedzie-lotow-do-chin-to-kara-za-koronawirusa-na-pokladzie-6619483098774176a

https://wiadomosci.wp.pl/ukraina-handlowali-negatywnymi-wynikami-testu-na-covid-19-6619456974162624a

Decyzja EMA ws. preparatu AstryZeneki. Cała dorosła populacja Gibraltaru zaszczepiona przeciw Covid-19 [RAPORT DNIA]
18 marca

22:14 USA: Biały Dom chce wysłać szczepionki przeciw Covid-19 do Meksyku i Kanady
Stany Zjednoczone zamierzają wysłać 2,5 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca przeciw Covid-19 do Meksyku i 1,5 mln dawek do Kanady - poinformowała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Będzie to pierwszy przypadek wysyłki szczepionek USA poza granice kraju.

Na konferencji prasowej Psaki zastrzegła, że sprawa "nie została jeszcze zakończona". Ostatecznie Biały Dom ma wszystko potwierdzić w piątek, podając przy tym więcej szczegółów.

19:55 Francja
Premier Francji Jean Castex ogłosiłwprowadzenie od piątku lockdownu w 16 z ok. 100 departamentów kraju. Epidemia przyspiesza - oznajmił. Szef rządu zapowiedział też, że w kraju wznowione zostaną szczepienia preparatem firmy AstraZeneca.

Na konferencji prasowej Castex zapowiedział, że sam w piątek otrzyma szczepionkę tego koncernu.

Jak poinformował, że w 16 departamentach, w tym w Paryżu i regionie paryskim Ile-de-France, od piątku od północy lockdown będzie obowiązywał przez 4 tygodnie.

Zamknięte zostaną sklepy z produktami, które nie są niezbędne do życia. Mieszkańcy zamkniętych departamentów będą mogli wychodzić z domu na odległość 10 km i nie będą mogli przemieszczać się między departamentami. Otwarte pozostaną szkoły.

14:52 Bułgaria
Od poniedziałku w całej Bułgarii zamknięte będą m.in. szkoły, restauracje i centra handlowe - poinformował minister zdrowia Kostadin Angełow. Nowe ograniczenia wprowadzono w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Będą obowiązywać przez co najmniej 10 dni.

W Bułgarii w ostatnim tygodniu diagnozowano 483 nowe infekcje koronawirusem na 100 tys. mieszkańców, w tym samym okresie umierało 11 zainfekowanych osób w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Pod względem wzrostu liczby zgonów na Covid-19 Bułgaria zajmuje obecnie trzecie miejsce na świecie - przekazał główny inspektor sanitarny kraju Angeł Kunczew.

13:40 Chiny
W Chinach kontynentalnych potwierdzono pierwszy od 14 lutego nowy przypadek Covid-19, w którym do zakażenia koronawirusem doszło na terytorium kraju - wynika z informacji przekazanych przez regionalną komisję zdrowia prowincji Shaanxi.

Zakażony pracuje w szpitalu w mieście Xian, stolicy Shaanxi, a do jego obowiązków należy pobieranie próbek do badań pod kątem koronawirusa od osób przebywających na kwarantannie - przekazała komisja w komunikacie.

Chińskie władze codziennie zgłaszają nowe zachorowania na Covid-19 diagnozowane wśród osób przybywających z zagranicy. Od ponad miesiąca nie potwierdziły jednak żadnego nowego przypadku lokalnego.

05:30 Dwa dramtyczne rekordy w Brazylii
W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 90 303 zakażeń koronawirusem, co stanowi rekord, któremu towarzyszy też najwyższa od wybuchu epidemii liczba zgonów z powodu Covid-19 - poinformowało w środę federalne ministerstwo zdrowia.

Liczba 2340 przypadków śmiertelnych, którą odnotowano w wtorek, w środę przestała być rekordowa, gdy okazało  się, że z powodu Covid-19 zmarło 2648 osób. Od początku epidemii w Brazylii zmarło już 284 775 osób zakażonych koronawirusem.

Liczba wszystkich zakażeń wynosi 11 mln 693 838 przypadków, co czyni z Brazylii kraj najbardziej dotknięty epidemią - podkreślają światowe agencje.

Mimo tak wysokich wskaźników, prawicowy prezydent Jair Bolsonaro wystąpił w środę z oświadczeniem, w którym po raz kolejny wyraził pogląd, że zagrożenia związane z epidemią są wyolbrzymiane.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-decyzja-ema-ws-preparatu-astryzeneki-cala-dorosla-populacja-,nId,5114442

https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/18/coronavirus-live-news-uk-says-eu-vaccine-threat-needs-explaining-tanzania-president-dies
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2021, 23:30 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #332 dnia: Marzec 15, 2021, 23:34 »
AstraZeneca. Większość Niemców za szczepionką
Deutsche Welle OPRAC. REDAKCJA WIADOMOSCI WP  17-03-2021 13:49

Obawy o utratę zaufania do szczepionki firmy Astrazeneca po zawieszeniu szczepień tym prepraratem są nieuzasadnione - wynika z sondażu. Dwie trzecie osób, które są gotowe się zaszczepić, chce przyjąć preparat tej firmy.

Pomimo wstrzymania podawania preparatu firmy AstraZeneca, gotowość Niemców do szczepień prawie nie ucierpiała. Według sondażu instytutu Forsa, przeprowadzonego na zlecenie RTL i ntv, prawie trzy czwarte respondentów (71 procent) nadal chce się szczepić przeciwko koronawirusowi, a tylko 7 procent deklaruje, że generalnie odmówiłoby szczepienia. 13 proc. chce „odczekać” i obserwować rozwój sytuacji. Na pytanie, czy przyjęliby szczepionkę AstraZeneca, 63 procent chętnych do szczepień odpowiedziało twierdząco. Jedna trzecia respondentów stwierdziła, że wolałaby nie dostawać tej szczepionki. Zaufanie do szczepionki AstraZeneca jest szczególnie wysokie wśród tych, którzy chcieliby się zaszczepić natychmiast (71 procent).

Niemcy. Kontrowersyjne wstrzymanie szczepień

W akceptacji preparatu AstraZeneca dużą rolę odgrywa wiek respondentów. Wśród osób w wieku od 18 do 29 lat zdecydowana większość (71 procent) deklaruje gotowość do przyjęcia tej szczepionki. Najniższa akceptacja (58 procent) jest wśród osób w wieku 45-59 lat. Większość respondentów (54 procent) pochwala jednak decyzję ministra zdrowia Jensa Spahna o czasowym wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca w oparciu o rekomendację Instytutu im. Paula Ehrlicha (PEI). 39 procent uważa ten krok za przesadny. Zdecydowano się na niego po kilku przypadkach zakrzepicy żył mózgowych, do których doszło po podaniu szczepionki.

Poparcie dla zamrożenia szczepień jest najniższe wśród respondentów, którzy chcą się zaszczepić jak najszybciej (49 procent). Natomiast ci, którzy chcą jeszcze poczekać ze szczepieniem, w przeważającej większości oceniają decyzję ministra jako odpowiedzialną (78 procent).

Dotychczasowy przebieg kampanii szczepień nadal jest oceniany negatywnie. 40 procent pytanych uważa ją za "bardzo złą", a 48 procent za "raczej złą". Zaledwie dziesięć procent wystawia kampanii pozytywną cenzurkę.

Koronawirus w Niemczech. Co trzeci nie ufa rządowi

Respondenci tylko częściowo obarczają ministra zdrowia Jensa Spahna za przebieg kampanii. Dymisję ministra, której domagają się politycy FDP, popiera 32 procent pytanych - pod warunkiem, że pałeczkę przejąłby polityk SPD zajmujący się tematyką zdrowotną Karl Lauterbach. 44 procent nie byłoby zadowolonych z takiej zmiany w tym momencie.

Tylko co drugi respondent nadal ma duże lub przynajmniej częściowe zaufanie do zarządzania kryzysowego przez rząd w Berlinie. Jedna trzecia już nie uważa, że polityka jest w stanie opanować pandemię w najlepszy możliwy sposób. Oznacza to, że zaufanie do linii rządu jest równie niskie, jak na początku marca.

Może to wynikać również z faktu, że zdecydowana większość ankietowanych spodziewa się kolejnego lockdownu. 87 procent uważa go za prawdopodobny ze względu na ponowny wzrost siedmiodniowego wskaźnika zachorowalności. Tylko co dziesiąty respondent nie wierzy w powrót do ostrych ograniczeń.

Źródło: Deutsche Welle
https://wiadomosci.wp.pl/astrazeneca-wiekszosc-niemcow-za-szczepionka-6619073183050336a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/swiat/news-who-o-szczepionce-astryzeneki-korzysci-przewyzszaja-ryzyka,nId,5112726

https://wiadomosci.wp.pl/szczepionka-astrazeneca-oswiadczenie-szefowej-ke-jest-tez-komentarz-z-who-6619112082180736a

Szefowa KE: Możemy zaszczepić 70 proc. populacji do końca lata
Opracowanie: Joanna Potocka 17 marca (13:34)

Możemy osiągnąć cel, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej do końca lata - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednocześnie sześć krajów unijnych - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Łotwa i Słowenia - wyraziło zaniepokojenie dystrybucją szczepionki przeciwko Covid-19 w UE. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/swiat/news-szefowa-ke-mozemy-zaszczepic-70-proc-populacji-do-konca-lata,nId,5112593

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-niecodzienny-apel-o-pomoc-dla-mieszkancow-czeskiej-karviny,nId,5112953

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-morawiecki-w-paryzu-o-solidarnosci-europy-w-czasie-pandemii,nId,5112605

https://turystyka.wp.pl/hiszpania-wszedl-w-zycie-zakaz-opuszczania-wspolnot-autonomicznych-6619079346551424a

https://wiadomosci.wp.pl/hiszpania-pracownikow-na-pracy-zdalnej-sprawdzaja-prywatni-detektywi-6619149674568320a

https://gwiazdy.wp.pl/ksiezna-camilla-przyjela-szczepionke-astrazeneca-jak-sie-czuje-zona-karola-6619083646753376a

https://sportowefakty.wp.pl/formula-1/929246/f1-myslelismy-ze-jestesmy-kuloodporni-kierowca-szczerze-o-przejsciu-covid-19

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/929184/wloska-pilka-w-zalobie-antonio-vanacore-przegral-walke-z-covid-19

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-37-latek-zaatakowal-pacjentke-oddzialu-covidowego-nozyczkami,nId,5112742

Ogólnopolski lockdown od soboty. Sejm za tym, by do szczepień kwalifikowali nie tylko lekarze [NA ŻYWO]
17 marca

22:24 Szef brytyjskiego MSZ: Grożąc zakazem eksportu szczepionek, UE balansuje na krawędzi
Unia Europejska zagroziła w środę zakazem eksportu szczepionek przeciw Covid-19 poza swoje terytorium, w tym zwłaszcza do Wielkiej Brytanii, aby zabezpieczyć brakujące dawki dla własnych obywateli, a von der Leyen wyraziła frustrację z powodu braku dostaw z zakładów koncernu AstraZeneca w Wielkiej Brytanii.

Myślę, że wymaga to pewnych wyjaśnień, ponieważ świat patrzy. Jest to również przeciwne do bezpośrednich zapewnień, które mieliśmy z Komisji. Oczekujemy, że te zapewnienia i legalne, zakontraktowane dostawy będą respektowane - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab agencji Reutera.

Szczerze mówiąc, jestem zaskoczony, że prowadzimy tę rozmowę. Zazwyczaj to Wielka Brytania i UE łączą siły, żeby odrzucić tego rodzaju balansowanie na krawędzi, prezentowane przez kraje o mniej demokratycznych ustrojach niż nasz - dodał.

W zeszłym tygodniu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oskarżył Wielką Brytanię, że wprowadziła zakaz eksportu szczepionek, czemu później zaprzeczali zarówno Raab, jak i premier Boris Johnson.

Tymczasem, jak podały w środę po południu brytyjskie media, publiczna służba zdrowia NHS ostrzegła w rozesłanym piśmie do centrów szczepień, że od 29 marca przez około cztery tygodnie nastąpi znaczące ograniczenie podaży szczepionek, w związku z tym do osób poniżej 50. roku życia, czyli będących poza ostatnią grupą priorytetową, nie powinny być na razie wysyłane informacje o możliwości zaszczepienia się.

Nie jest jasne, co miałoby być przyczyną zmniejszonej podaży, ale stacja Sky News podała, iż nie ma to związku ze sporem z UE.

21:37 Koronawirus w Hiszpanii. Rośnie liczba zakażeń i koszt koronakryzysu
Kryzys sanitarny związany z pandemią koronawirusa kosztował państwo francuskie ponad 160 miliardów euro w 2020 roku - poinformował w środę w Senacie minister ds. wydatków publicznych Olivier Dussopt.

Dussopt dodał, że "liczba ta nie jest ostateczna, ponieważ wciąż znajdujemy się w kryzysie epidemicznym i zdrowotnym" oraz nadal funkcjonuje kilka mechanizmów wsparcia dla firm i pracowników.

Dussopt szacuje, że w tym roku państwo poniesie nowe wydatki w związku z kryzysem, w szczególności na szczepienia, rekompensaty za pracę krótkoterminową czy fundusz solidarności. Z tego powodu "nie możemy odpowiedzieć na ostateczne pytanie o to, co i ile kosztuje" - ocenił minister.

Według najnowszego, opublikowanego w środę bilansu we Francji odnotowano 38 501 nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższa liczba nowych infekcji od jesieni ubiegłego roku. W ciągu ostatniej doby w szpitalach odnotowano 246 zgonów w związku z Covid-19. 25 314 pacjentów jest hospitalizowanych, a 4219 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

19:19 Słowacja
Słowacki rząd przedłużył stan wyjątkowy - na kolejne 40 dni. Musi go jeszcze uchwalić parlament. Jednym z nowych ograniczeń ma być zakaz turystycznych wyjazdów za granicę. Rząd planuje też wypłacić odszkodowania rodzinom zmarłych w trakcie walki z Covid-19 lekarzy.

16:44 Norwegia
Mamy rekordy zakażeń koronawirusem i trzecią falę epidemii - ocenił norweski minister zdrowia Bent Hoie. Nie wykluczył ponownego szybkiego zamknięcia kraju.

W ciągu ostatniej doby w Norwegii potwierdzono 1156 nowych zakażeń koronawirusa, z czego 495 w stolicy kraju, Oslo, najwięcej od początku epidemii. W ubiegłym tygodniu odnotowano rekordowe 5337 infekcji.

12:10 W Paryżu gorzej niż podczas drugiej fali pandemii
Obłożenie łóżek intensywnej terapii w stołecznym regionie Ile-de-France wynosi obecnie 103 proc. Oznacza to, że pacjenci z Covid-19 zajmują więcej łóżek niż podczas jesiennej fali zachorowań na koronawirusa - podaje regionalna Agencja Zdrowia Publicznego.

1164 pacjentów z Covid-19 przyjęto na intensywną terapię w szpitalach regionu stołecznego Ile-de-France we wtorek. Pomimo transferów pacjentów do innych regionów obłożenie OIOM-ów osiągnęło niepokojący poziom, przekraczający ustalone limity.

Jesteśmy w krytycznej sytuacji sanitarnej - powiedział we wtorek wieczorem premier Jean Castex w wywiadzie dla stacji BFMTV.

11:38 Liczba zakażeń w Niemczech rośnie
Berliński instytut im. Roberta Kocha (RKI) odnotował w środę w Niemczech 13 435 nowych przypadków zakażeń kornawirusem oraz 249 śmierci z powodu Covid-19. Liczba zakażeń jest znacznie wyższa niż w środę tydzień wcześniej, kiedy było ich 9146.

RKI przekazał, że również liczba nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (zapadalność siedmiodniowa)wzrosła - wynosi teraz 86,2. Dla porównania dzień wcześniej była na poziomie 83,7 na 100 tys. osób.

Równo cztery tygodnie temu zapadalność na Covid-19 wynosiła 57 na 100 tys. Od końca stycznia przez kilka tygodni liczba zakażeń koronawirusem była w tendencji spadkowej, zmiana nastąpiła z początkiem marca. Jak podaje DPA, przyczyną jest rozprzestrzenianie się bardziej zaraźliwych wariantów koronawirusa.

05:50 Mniejsza śmiertelność w bogatszych krajach
W zamożniejszych krajach Europy Zachodniej i bogatszych, północno-wschodnich stanach USA śmiertelność podczas drugiej fali zakażeń Covid-19 była niższa, niż w czasie pierwszej fali - wynika z analiz matematycznych. Wśród przyczyn naukowcy wskazują m.in. czynniki demograficzne, a w Europie - powszechność opieki zdrowotnej.

Jedynymi wyjątkami od tej tendencji były Szwecja oraz Niemcy.

05:20 Trudna sytuacja w Brazylii
W Brazylii, która jest obecnie światowym epicentrum pandemii Covid-19, koronawirus spowodował w ciągu ostatnich 24 godzin rekordową liczbę 2 340 zgonów. To nowy dzienny rekord od początku jego ataku na kraj liczący 211 milionów mieszkańców.

Dotąd zmarło tam wskutek pandemii ponad 281 000 osób, a zachorowało na koronawirusa 11,6 mln - poinformowało we wtorek wieczorem brazylijskie ministerstwo zdrowia. Jak podaje komunikat resortu, ta dzienna liczba zgonów jest większa od zanotowanego w środę smutnego rekordu, kiedy to zmarło na Covid-19 2 286 osób.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-ogolnopolski-lockdown-od-soboty-sejm-za-tym-by-do-szczepien-,nId,5112225

https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/17/coronavirus-live-news-no-indication-oxford-vaccine-is-linked-to-blood-clots-says-eu-regulator
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2021, 23:35 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #333 dnia: Marzec 16, 2021, 23:44 »
"Koktajl Trumpa" w Czechach? Sprawdzą innowacyjny lek na koronawirusa
Deutsche Welle OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK  19-03-2021 18:13

Czechy, które doświadczyły dużego wzrostu liczby zakażeń z powodu koronawirusa, dostaną nowy środek przeciwko COVID-19. Wspomniany lek to "koktajl", który podczas swojego zakażenia stosował Donald Trump.

Czechy od drugiej połowy lutego odnotowują wzrosty liczby nowych przypadków koronawirusa. To efekt III fali zakażeń epidemii COVID-19, która przetacza się także przez Polskę.

Czechy ściągną nowy lek. Leczył się nim Donald Trump

Rząd Czech zareagował i ściąga do siebie specjalny lek, który Donald Trump stosował w trakcie terapii związanej z zakażeniem koronawirusem.

"Pierwsza dostawa mieszanki przeciwciał Regeneron spodziewana jest w ciągu najbliższych dni" - poinformował w piątek premier Czech Andrej Babisz, cytowany przez agencję CTK.

Czechy walczą z koronawirusem. Nowy lek i możliwe dalsze obostrzenia

Ministerstwo Zdrowia w Pradze wydało już tymczasowe pozwolenie na stosowanie leku, który przyjmował też były prezydent USA Donald Trump. W Czechach, już od lutego, podaje się pacjentom także inny preparat na bazie przeciwciał - Bamlanivimab.

Jak informuje "DW", Czesi na wszelkie sposoby zmagają się z dramatyczną liczbą zakażeń koronawirusem. Ludzie mogą opuszczać swój region tylko w wyjątkowych przypadkach.

Mniejszościowy rząd przedłużył ograniczenia w przemieszczaniu się do 28 marca - to ostatni dzień stanu wyjątkowego, który obowiązuje od października. W związku z liczbą zakażeń COVID-19 rząd w poniedziałek prawdopodobnie zdecyduje o przedłużeniu lockdownu poza okres Świąt Wielkanocnych. Tę decyzję będzie jeszcze musiał zatwierdzić parlament.

Tylko w piątek władze Czech odnotowały 10 576 nowych przypadków zakażeń COVID-19. Od początku pandemii w Czechach odnotowano 24 331 zgonów.

W ciągu siedmiu dni spośród 100.000 mieszkańców zaraża się 680 osób. Dla porównania: w Niemczech tak zwany wskaźnik incydencji wynosi 95,6.

Źródło: "Deutsche Welle"
https://wiadomosci.wp.pl/koktajl-trumpa-w-czechach-sprawdza-innowacyjny-lek-na-koronawirusa-6619845772647072a

Koronawirus we Włoszech. Niepokojąca sytuacja w Bergamo równo po roku
19 III

Mija rok od momentu, w którym Włosi przeżywali dramatyczny moment pandemii. To w tym czasie liczba zgonów w Bergamo osiągnęła taki poziom, że trumnami zajmowały się konwoje wojskowe, a cmentarze i krematoria były przepełnione. Rocznica tych wydarzeń przypada w momencie, gdy w Bergamo szkoły, sklepy i restauracje są pozamykane, a na oddziałach intensywnej terapii kolejni pacjenci walczą o życie. To wszystko także w czasie, kiedy akcja szczepień uległa spowolnieniu, przez czasowe wstrzymanie szczepień lekiem AstraZeneca. Luca Lorini, dyrektor oddziału intensywnej terapii w szpitalu im. papieża Jana XXIII w Bergamo, przyznał, że wszystkie szczepionki obarczone są ryzykiem powikłań, ale ich zalety przewyższają wady. - Problem, który mamy polega na zrównoważeniu korzyści ze szczepienia. Szczepimy milion ludzi w dwa dni i mamy jakieś 5 przypadków powikłań lub nie szczepimy, a to poskutkuje 500 zgonami - wylicza ekspert. Oficjalna liczba zgonów we Włoszech spowodowana koronawirusem od początku pandemii przekroczyła już 104 tysiące. To szósty wynik na świecie i drugi w Europie po Wielkiej Brytanii.
https://wideo.wp.pl/koronawirus-we-wloszech-niepokojaca-sytuacja-w-bergamo-rowno-po-roku-6619752591640705v

https://turystyka.wp.pl/gasnie-mit-zanzibaru-lokalni-wypieraja-istnienie-wirusa-6619754632780480a

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-czesi-zaliczaja-polske-do-panstw-o-najwyzszym-stopniu-ryzyka-6619876118989472a

Koronawirus. Boris Johnson zaszczepiony preparatem AstraZeneca
OPRAC. PIOTR BIAŁCZYK 19-03-2021 21:24Brytyjski premier Boris Johnson przyjął pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca. - Dosłownie nic nie poczułem, więc było to bardzo dobre, bardzo szybkie i nie mogę się tego nachwalić - mówił tuż po szczepieniu lider Partii Konserwatywnej. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-boris-johnson-zaszczepiony-preparatem-astrazeneca-6619891663391392a

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-premier-francji-jean-castex-zaczepil-sie-astrazeneka-6619828838927040a

https://wideo.wp.pl/izraelczycy-wracaja-do-normalnego-zycia-gdzie-tkwi-klucz-do-sukcesu-6619760477706369v

https://sportowefakty.wp.pl/wyscigi-motocyklowe/929534/przyjeli-szczepionke-z-kataru-bez-namyslu-tlumacza-swoja-decyzje

https://www.money.pl/gospodarka/wlochy-walcza-z-kryzysem-32-mld-euro-pomocy-6619902901598880a.html

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-urodziny-premier-norwegii-policja-wszczela-dochodzenie,nId,5117034

https://wideo.wp.pl/podrobione-szczepionki-przewozili-je-w-lodowkach-turystycznych-6619738265933953v

Jest rozporządzenie ws. ogólnopolskiego lockdownu. Dobowy rekord szczepień w Wielkiej Brytanii [NA ŻYWO]
19 marca

22:22 Hiszpania: Zgon kolejnej kobiety, która przyjęła szczepionkę firmy AstraZeneca
Służby medyczne Hiszpanii wszczęły w piątek dochodzenie w sprawie zgonu kolejnej kobiety, która przyjęła szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca.

Według źródeł w rządzie Asturii 40-letnia kobieta zmarła tydzień po poddaniu się pierwszemu szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca.

22:00 Niemcy: Resort zdrowia za zamówieniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V
Ministerstwo zdrowia Niemiec opowiedziało się w piątek za szybkim zamówieniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V na koronawirusa. Premier Turyngii Bodo Ramelow skrytykował rząd federalny, że zamówienia nie zostały jeszcze złożone.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy nabyli tę szczepionkę z europejską aprobatą - powiedział rzecznik resortu zdrowia. Zatwierdzone do tej pory preparaty firm BioNTech/Pfizer, AstraZeneca, Moderna oraz Johnson & Johnson zostały zamówione przed decyzją Europejskiej Agencji Leków (EMA). Złożono również zamówienia na szczepionkę firmy CureVac, która nie została jeszcze zatwierdzona.

Premier Turyngii powiedział portalowi gazety "Die Welt": Po prostu nie rozumiem, dlaczego nie wypracowują umowy ramowej dla Sputnika V, aby uzgodnić z dostawcami w Rosji, jakie ilości będziemy przyjmować, gdy tylko szczepionka zostanie zatwierdzona.

Rosyjskie władze już ogłosiły, że od czerwca mogą dostarczyć dawki dla 50 milionów ludzi w UE. W Rosji zwiększane są możliwości produkcyjne, osiągnięto porozumienia w sprawie produkcji szczepionki w Niemczech i innych krajach europejskich - powiedział szef rosyjskiego państwowego funduszu inwestycji bezpośrednich RDIF Kiriłł Dmitrijew.

19:36 Finlandia
W związku z dwoma przypadkami zakrzepicy zatok żylnych mózgu, wykrytych u pacjentów zaszczepionych kilka dni wcześniej preparatem AstraZeneca, przynajmniej na okres tygodnia wstrzymujemy podawanie tej szczepionki - ogłosiły po południu lokalne władze sanitarno-epidemiologiczne.

Informacje o tego rodzaju przypadkach pojawiały się w ostatnich dniach, a wcześniej nie stwierdzono w kraju żadnego przypadku zakrzepicy łączącej się ze szczepieniem - przekazała na konferencji szefowa departamentu bezpieczeństwa Fińskiej Agencji Leków (Fimea) Liisa Naveri.

11:29 Pandemia a bieda
Z powodu pandemii Covid-19 klasa średnia w skali globalnej zmniejszyła się w zeszłym roku o 90 mln osób; był to pierwszy spadek od lat 90. - wynika z raportu Pew Research Center. Wskazuje on też, że w biedę popadło 131 osób na świecie.

Na podstawie danych Banku Światowego oszacowano, że prawie dwie trzecie gospodarstw domowych w państwach rozwijających straciło źródła dochodów.

Liczba osób, które zarabiały równowartość 10-50 dolarów dziennie, spadła w 2020 r. o 90 mln - na świecie w tym przedziale finansowym obecnie zarabia 2,5 mld ludzi. Pew Research Center szacuje, że o 131 mln osób więcej niż w 2019 r. żyje w ubóstwie bądź zarabia mniej niż równowartość dwóch dolarów dziennie.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-jest-rozporzadzenie-ws-ogolnopolskiego-lockdownu-dobowy-reko,nId,5116616

https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/19/coronavirus-live-news-european-countries-to-resume-astrazeneca-vaccinations-paris-to-start-lockdown
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2021, 23:35 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #333 dnia: Marzec 16, 2021, 23:44 »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #334 dnia: Marzec 17, 2021, 23:52 »
Epidemiolodzy biją na alarm. Ostrzegają przed czwartą falą zakażeń koronawirusem
Opracowanie: Sara Bounaoui 20 marca (19:51)

Hiszpańscy epidemiolodzy ostrzegają, że wraz ze zwiększającą się liczbą zakażeń w większości wspólnot autonomicznych, w Hiszpanii rozpoczęła się już czwarta fala epidemii koronawirusa. Za jej wywołanie winią nasilające się zakażenia wariantem brytyjskim.

Z sobotniego komunikatu służb wspólnot autonomicznych Hiszpanii wynika, że odsetek zakażeń brytyjskim wariantem SARS-CoV-2 przekracza już w większości regionów 75 proc. Najwyższy, wynoszący 100 proc., występuje w regionie Asturii, na północy kraju.

Innymi wspólnotami o wysokiej liczbie zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa są Katalonia oraz Kantabria, gdzie jego odsetek wśród wszystkich infekcji SARS-CoV-2 sięga już 85 proc.

Choć w sobotę ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie podało bilansu epidemicznego, to jednak z danych medycznych służb regionalnych wynika, że wspólnotą o najwyższym wzroście zakażeń była Andaluzja, na południu. Zanotowano tam podczas ostatniej doby blisko 1,2 tys. infekcji, czyli najwięcej od początku marca.

W piątek wieczorem główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon odnotował, że inną groźną odmianą koronawirusa jest wariant brazylijski. Ujawnił, że służby medyczne badają rzadki przypadek ponownej infekcji tą mutacją u jednego z pacjentów.

Cytowane w sobotę przez specjalistyczne pismo “Redaccion Medica" organizacje lekarskie oraz epidemiolodzy wskazują, że wraz z notowanym wzrostem infekcji w większości wspólnot autonomicznych Hiszpanii można już mówić o początku czwartej fali epidemii w tym kraju. Spodziewają się oni nasilenia Covid-19 w okresie Świąt Wielkanocnych.

Według resortu zdrowia Hiszpanii dotychczas w całym kraju zachorowało na Covid-19 ponad 3,2 mln osób, a zmarło 72,9 tys.

Hiszpania walczy z pandemią. Przyjęto "dekret o nowej normalności"

Niższa izba parlamentu Hiszpanii zatwierdziła rządowy "dekret o nowej normalności". Zobowiązuje on mieszkańców kraju m.in. do noszenia maseczek w miejscach publicznych, nawet jeśli zachowany jest 1,5-metrowy dystans.

Przepisy nakazują też regionom gromadzenie danych osób szczepiących się przeciw Covid-19 oraz osób odmawiających poddaniu się szczepieniom.

Zgodnie z nowymi przepisami rząd Hiszpanii został zobowiązany również do zapewnienia szpitalom oraz przychodniom lekarskim należytego wyposażenia, leków i sprzętu ochronnego, a także do uzupełnienia wolnych etatów w szpitalach i innych placówkach publicznej służby zdrowia.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-epidemiolodzy-bija-na-alarm-ostrzegaja-przed-czwarta-fala-za,nId,5119158

Rzym: Druga Wielkanoc w lockdownie. "Kolejny cios dla turystyki"
Opracowanie: Malwina Zaborowska 20 III

Lockdown w Rzymie w Wielkanoc to 950 tys. niewykorzystanych noclegów w hotelach i pensjonatach i 200 mln euro strat dla branży turystycznej - takie dane przedstawiono w stolicy Włoch. W czasie tych świąt to tradycyjnie najczęściej odwiedzane miasto w Europie.

Będzie to już druga Wielkanoc w lockdownie w opustoszałym Wiecznym Mieście, ze zmienionym programem watykańskich obchodów Wielkiego Tygodnia i bez turystów z Włoch i zagranicy.

Tysiące ludzi z wielu krajów przybywało zawsze na Drogę Krzyżową w rzymskim Koloseum i pozostałe uroczystości pod przewodnictwem papieża. Program tegorocznych ceremonii w Watykanie nie został jeszcze ogłoszony, ale z całą pewnością zostanie dostosowany do warunków twardego lockdownu, jaki obowiązuje w całym stołecznym regionie Lacjum.

Przychody branży turystycznej zostały praktycznie wyzerowane - podkreśliła w raporcie organizacja konsumencka Codacons.

Pomoc finansowa ze strony rządu to kropla w morzu potrzeb i nie pokryje strat w Rzymie, w którym turystyka stanowi siłę napędową gospodarki - oświadczył prezes organizacji Carlo Rienzi.

Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-rzym-druga-wielkanoc-w-lockdownie-kolejny-cios-dla-turystyki,nId,5119179

Timmermans grozi konfiskatą szczepionek: Narzędzia są na stole
Opracowanie: Sara Bounaoui 20 marca (16:11)

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zagroził konfiskatą szczepionek koncernom, które nie będą wywiązywać się z ich dostaw. "Jeśli będziemy zmuszeni to zrobić, zrobimy"- powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica" w sobotę. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/swiat/news-timmermans-grozi-konfiskata-szczepionek-narzedzia-sa-na-stol,nId,5119046

Igrzyska olimpijskie w Tokio bez udziału zagranicznych kibiców
Opracowanie: Maciej Nycz 20 marca (13:58)

Komitet Organizacyjny zdecydował, że tegoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio odbędą się bez udziału zagranicznych kibiców. Powodem takiej decyzji są obawy związane z pandemią koronawirusa. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-igrzyska-olimpijskie-w-tokio-bez-udzialu-zagranicznych-kibic,nId,5119000

https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-rekord-zakazen-i-zgonow-na-wegrzech-6620129105279648a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-zmiany-dla-ozdrowiencow-chodzi-o-przekraczanie-poludniowej-g,nId,5118968

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-zmiany-w-przekraczaniu-niemieckiej-granicy-wladze-brandenbur,nId,5119205

https://www.o2.pl/informacje/chiny-otwieraja-granice-dla-obcokrajowcow-ale-najpierw-musza-przyjac-chinska-szczepionke-6620143945829056a

https://www.o2.pl/informacje/szukali-w-wuhan-zrodel-pandemii-wielkie-zaskoczenie-w-chinach-6620154341923520a

"Myślałem, że nic mi się nie stanie". Były kierowca F1 był bliski śmierci z powodu COVID-19
Łukasz Kuczera 20 Marca 2021, 11:08

Przeświadczenie, że młody i wysportowany organizm łatwo sobie poradzi z COVID-19 może być zgubne. Przekonał się o tym były kierowca F1 z Brazylii. - Nawet sporządziłem już testament - mówi Tarso Marques, który trafił do szpitala w poważnym stanie.


Twitter / Na zdjęciu: Tarso Marques

- Nawet sporządziłem już testament - takimi słowami Tarso Marques  rozpoczyna opowieść o swojej walce z COVID-19, jaką opublikował magazyn "Caras". Brazylijczyk, który ma na swoim koncie 24 występy w wyścigach Formuły 1, wskutek choroby doznał poważnego uszkodzenia płuc.
- Myślałem, że wszystko będzie w porządku. Zawsze byłem zdrowy, wysportowany, uprawiałem różne sporty. Myślałem, że nic mi się nie stanie. Martwiłem się jedynie o rodziców - dodał 45-latek.

Brazylijczyk zdradził, że COVID-19 postępował u niego bardzo szybko. - Dwie godziny po diagnozie miałem już zadyszkę. Minęła kolejna godzina i nie potrafiłem oddychać. Przeprowadzam z wami ten wywiad, a moje płuca nadal pracują tylko w 30 proc. - powiedział Marques.

Stan byłego kierowcy Minardi był na tyle poważny, że trafił on na oddział intensywnej terapii. - Pierwsze trzy, cztery dni były mordercze. Czułem się praktycznie nieżywy. Byłem zniszczony. Dostałem tyle lekarstw, że jeszcze tylu nie widziałem w swoim życiu. Co trzy godziny podawano mi pełną tacę tabletek, do tego zastrzyk, sterydy przeciwzapalne. Przez dziesięć dni nie spałem, korzystałem bez przerwy z tlenu - dodał Marques.

Zakażenie koronawirusem wywołało u Brazylijczyka również inne schorzenia. - Pojawiły się jedno po drugim. Bóle brzucha, nóg. Nie wiadomo skąd. Nagle wystąpiła jakaś alergia, zresztą nadal dziwne pryszcze i bąble na ciele. Piekielnie bolała mnie głowa. Ten wirus zaatakował praktycznie każde miejsce mojego ciała - stwierdził kierowca.

Na pewnym etapie Marques był już pewny śmierci. - Wyglądało to tak, jakby koronawirus się nie poddawał. Myślałem, że umrę i spisałem testament. Po kilku dniach zaczęło się poprawiać, ale bałem się, że to jedynie fałszywy alarm, że za chwilę znów się pogorszy - podsumował.

Były kierowca Minardi obecnie dalej jest w szpitalu. Lekarze są jednak przekonani, że ostatecznie wygra z COVID-19. Jego kondycja po wyleczeniu jest jednak niewiadomą.

https://sportowefakty.wp.pl/formula-1/929663/myslalem-ze-nic-mi-sie-nie-stanie-byly-kierowca-f1-byl-bliski-smierci-z-powodu-c

Pakistan’s prime minister Imran Khan has tested positive for Covid-19.

Khan is currently self-isolating at home, according to the country’s health minister.

Sky News reports:

The premier received his first dose of the Sinopharm coronavirus vaccine two days ago – although it takes a few weeks for the immune system to build immunity.

This means people can become infected with Covid-19 just before or after receiving a vaccine and still get sick.

Reuters reports:

Khan, 68, has been holding regular and frequent meetings lately, including attending a security conference held in capital Islamabad that was attended by a large number of people.

He addressed the conference without wearing a mask, and attended another gathering to inaugurate a housing project for poor people in a similar fashion on Friday. Khan was vaccinated on Thursday.

The south Asian nation of 220 million is seeing a sharp rise in coronavirus infections.

According to numbers released by government, 3,876 people tested positive in the last 24 hours - the highest number of daily infections since early July - taking the total number of infections in the country past 620,000.

There were also 42 more deaths, taking the total to 13,799.


Imran Khan speaks during a news conference in Kabul last year. Photograph: Mohammad Ismail/Reuters
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/20/coronavirus-live-cases-india-four-month-high-philippines-record-infections
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2021, 23:36 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #335 dnia: Marzec 18, 2021, 23:43 »
Szef BioNTech mówi o przejęciu kontroli nad pandemią COVID-19. Podał datę
oprac. Damian Słomski 21.03.2021 9:54

Większość krajów europejskich do końca lata powinna zrezygnować z dotkliwych restrykcji związanych z pandemią - twierdzi założyciel firmy, która jako pierwsza wypuściła na rynek szczepionkę na COVID-19. Ugur Sahin wierzy, że problemy ze szczepionkami są tylko chwilowe.


Szef BioNTech Ugur Sahin spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. (PAP/EPA, PAP/EPA/Andreas Gora / POOL, Andreas Gora / POOL)

Twórca firmy BioNTech (partnera Pfizera w stworzeniu pierwszej szczepionki na koronawirusa) jest optymistą. Wierzy, że pandemia i sam wirus będzie pod kontrolą w większości krajów europejskich do końca lata. Choć przyznaje, że na początku procesu szczepień jest sporo problemów.

Ugur Sahin przekonuje, że trudności z produkcją czy dostawami są przejściowe. W rozmowie z niemiecką gazetą "Welt am Sonntag" wskazał, że możliwe jest zaszczepienie 70 proc. niemieckich obywateli do końca września. Wtedy pandemia przestanie być wielkim problemem.

"W wielu krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie nie będziemy potrzebować blokad do końca lata" - przewiduje.

"Będą jeszcze wybuchy epidemii, ale tylko incydentalnie, w tle. Ewentualne kolejne mutacje nie będą już straszyć" - zapewnia.

Takie słowa otuchy były potrzebne rządom wielu państw UE, których działania w zakresie szczepień są dalekie od ideału. A za wzór można brać np. Izrael, Wielką Brytanię czy USA.

Agencja Reuters zauważa, że w Niemczech powolne wdrażanie szczepionek i ciągłe ograniczenia ciążą politycznie kanclerz Angeli Merkel, której obóz traci w sondażach w roku wyborczym.

Około 20 tys. Niemców protestowało w sobotę przeciwko zamknięciu w centrum miasta Kassel.

https://www.money.pl/gospodarka/szef-biontech-mowi-o-przejeciu-kontroli-nad-covid-19-podal-date-6620430480321248a.html

Pierwsze efekty antycovidowych szczepień w Wielkiej Brytanii. Najmniej zgonów od października
21 marca (18:37)

Trzeci w ciągu trzech dni rekord liczby podanych szczepionek przeciw Covid-19 ustanowiono w Wielkiej Brytanii - poinformował rząd tego kraju. Liczba nowych zgonów spadła tymczasem do najniższego poziomu od początku października.

W sobotę zastrzyk dostały 873 784 osoby, co stanowi ok. 1,3 proc. całej ludności kraju. To o ponad 160 tys. więcej niż piątek i o ponad 287 tys. więcej niż w czwartek, kiedy również pobijano rekordy.

Do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 27,63 mln osób, czyli 52,5 proc. dorosłej populacji kraju, zaś obie dawki - prawie 2,23 mln, czyli 4,2 proc. dorosłych mieszkańców.

Oznacza to, że do osiągnięcia celu, jakim jest zaoferowanie do 15 kwietnia przynajmniej jednej dawki szczepionki wszystkim osobom z dziewięciu grup priorytetowych pozostało już niespełna 4,4 mln osób. Przy obecnym tempie - i zakładając, że nie będzie problemów z dostawami szczepionek - cel ten zostanie zrealizowany znacząco przed terminem.

Dobowy bilans zgonów spadł poniżej 50

Szybko postępujący program szczepień coraz wyraźniej przekłada się na liczbę infekcji koronawirusem, a zwłaszcza zgonów. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 33 zgony z powodu Covid-19. To pierwszy przypadek od 5 października zeszłego roku, by dobowy bilans zgonów spadł poniżej 50. Wprawdzie bilanse dotyczące dni weekendowe zawsze są najniższe w tygodniu, ale jest też znacząco mniej niż było w poprzednią niedzielę (52).

W trakcie minionej doby wykryto 5312 nowych zakażeń koronawirusem, co jest zbliżonym bilansem do tych z ostatnich kilkunastu dni. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii stwierdzono prawie 4,3 mln zakażeń, z powodu których zmarło 126 155 osób.

Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-pierwsze-efekty-antycovidowych-szczepien-w-wielkiej-brytanii,nId,5120766

Angela Merkel chce przedłużyć lockdown
ANA 21.03.2021 16:02

Kanclerz Angela Merkel chce przedłużyć lockdown w Niemczech ze względu na nasilanie się pandemii, podaje PAP powołując się na agencję AFP. Liczna zakażeń koronawirusem u naszych zachodnich sąsiadów wzrosła powyżej ważnej granicy.

Agencja AFP dotarła do dokumentu, z którego wynika, że kanclerz Merkel chce przedłużyć lockdown. Dokument ten zakłada m. in. dalsze ograniczenie podróży zagranicznych do "absolutnego minimum". Utrzymuje też obowiązek kwarantanny po przyjeździe do kraju, po poprzednim wykonaniu testu na koronawirusa.

Ponadto osoby, które nie mogą pracować zdalnie będą miały obowiązek "wykonywania przynajmniej dwóch szybkich testów w tygodniu".

Na poniedziałek planowana jest konferencja rządu federalnego z premierami landów, dotycząca ewentualnego zaostrzenia lockdownu po krótkim okresie poluzowań.

Na poprzedniej konferencji ustalono, ze luzowanie zostanie przerwane w przypadku, gdy liczba infekcji przekroczy 100 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia. Według Instytutu im. Roberta Kocha ta granica została już przekroczona - ciągu ostatnich siedmiu dni średnia zakażeń dziennie na 100 tys. osób wynosiła 103,9.

Do tej pory surowe restrykcje epidemiczne miały obowiązywać do końca marca, jednak przekroczenie granicy zakażeń powinno z zasady skłonić władze do zaostrzenia rygorów sanitarnych, zauważa AFP.

https://www.money.pl/gospodarka/angela-merkel-chce-przedluzyc-lockdown-6620516226063072a.html

Ekspertka z Wielkiej Brytanii ma fatalne wieści dotyczące koronawirusa
OPRAC. MACIEJ DRZAŻDŻEWSKI  21-03-2021 16:54

Szefowa programu szczepień w Wielkiej Brytanii Mary Ramsay wyraziła opinię, że restrykcje związane z pandemią koronawirusa mogą obowiązywać jeszcze przez kilka lat. Powodem takiej sytuacji ma być tempo szczepień w innych krajach na świecie.

- Noszenie maseczek oraz utrzymywanie dystansu społecznego może być konieczne przez kilka lat, do czasu, aż inne kraje nie zakończą szczepień przeciw COVID-19 - powiedziała w niedzielę szefowa brytyjskiego programu szczepień Mary Ramsay z rządowej agencji Public Health England.

- Ludzie przyzwyczaili się do tych ograniczeń niższego poziomu, mogą z nimi żyć, a gospodarka może nadal działać, gdy te mniej surowe restrykcje obowiązują. Myślę, że na pewno potrwa kilka lat, co najmniej do czasu, gdy inne części świata nie będą tak dobrze zaszczepione jak my, a liczby (zakażeń) nie spadną wszędzie, zanim będziemy mogli bardzo stopniowo wrócić do normalniejszej sytuacji - mówiła Ramsay w BBC.

Koronawirus. Wielka Brytania zaostrzy przepisy?

Sytuacja związana z rozwojem pandemii koronawirsua w innych krajach wzbudziła również niepokój brytyjskiego ministra obrony. Ben Wallece stwierdził, że w związku z pogarszającą się sytuacją za granicą należy rozważyć ponowne wprowadzenie zakazu wyjazdów zagranicznych.

- Niczego nie wykluczam. Najważniejszą rzeczą jest to, że nie zamierzamy robić niczego, co naraziłoby na ryzyko ten narodowy wysiłek, aby opanować tę pandemię. Wszystkie wskaźniki zmierzają teraz w dobrą stronę i idźmy dalej krok po kroku - powiedział w rozmowie z BBC.

W Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach dobowa liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem ustabilizowała się na poziomie 4500-6500, a bilanse zgonów z powodu COVID-19 spadły do ok. 100 dziennie. Spadek zakażeń i zgonów jest efektem szybko prowadzonych szczepień.

https://wiadomosci.wp.pl/ekspertka-z-wielkiej-brytanii-ma-fatalne-wiesci-dotyczace-koronawirusa-6620537383447264a

https://wiadomosci.wp.pl/polska-wesprze-szczepienia-urzednikow-z-nato-6620559625358048a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-papiez-franciszek-mafie-wykorzystuja-pandemie-by-sie-bogacic,nId,5120652

https://www.o2.pl/informacje/czekali-na-szczepienie-na-covid-19-wtedy-stalo-sie-to-6620487485364960a

https://www.o2.pl/informacje/amerykanie-zapomnieli-o-koronawirusie-zdjecia-z-florydy-obiegly-swiat-6620493882276576a

Vaccine wars: the week that rocked the UK’s Covid jab rollout
Robin McKie, Michael Savage, James Tapper and Kim Willsher in Paris Sun 21 Mar 2021 09.30 GMT


Administering the Oxford/AstraZeneca vaccine at a medical centre in Bridport, England, yesterday. Photograph: Finnbarr Webster/Getty Images

After a week of bans, U-turns and warnings of supply shortfalls, public confidence in vaccination has been dented. Can Britain get back on the fast track out of lockdown?

For Stacey Harris, the hardest part of organising vaccinations over the last couple of months has been fending off patients. “They’d be ringing up, coming into the surgery saying ‘I want my vaccine,’” she told the Observer.

But last week that popularity evaporated. On Thursday, Harris – a healthcare assistant receptionist at the Faversham Medical Practice in Kent – found she could no longer find enough people willing to come in for their jabs.

“They want to know what vaccine they will be given,” Harris said. “And when you say it’s the AstraZeneca, they say: ‘I’ll wait for the next one’. It’s become an absolute headache.” (...)
https://www.theguardian.com/world/2021/mar/21/vaccine-wars-the-week-that-rocked-the-uks-covid-jab-rollout

https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/21/coronavirus-live-news-french-icu-patients-at-highest-level-this-year-half-of-all-uk-adults-vaccinated
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2021, 23:36 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #336 dnia: Marzec 19, 2021, 23:34 »
Johnson: Kiedy trzecia fala uderza w Europę, to obmywa też nasze brzegi
Opracowanie: Adam Zygiel 22 marca (18:34)

Brytyjski premier Boris Johnson poinformował, że przywódcy państw UE, z którymi rozmawiał, zapewnili, iż nie chcą wprowadzania zakazu eksportu szczepionek przeciw Covid-19. Ostrzegł też, że trwająca w Europie trzecia fala pandemii dotknie także Wielką Brytanię.

Partnerzy z UE, z którymi rozmawiałem w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zapewnili mnie, że nie chcą blokad. Wszyscy stoimy w obliczu tej samej pandemii, wszyscy mamy te same problemy - powiedział Johnson podczas wizyty w Preston w północno-zachodniej Anglii.

Przywódcy UE podczas zaplanowanego na czwartek szczytu online mają rozmawiać na temat niezadowalającego tempa szczepień, a jednym z debatowanych pomysłów ma być zakaz eksportu szczepionek, produkowanych na terenie Unii. To uderzyłoby w znacznej mierze w Wielką Brytanię. W poniedziałek wprawdzie rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer mówił, że UE nie chce wprowadzać zakazów, a jedynie doprowadzić do sytuacji, w której producenci będą się wywiązywać z zawartych z nią umów, ale nie zmniejszyło to napięcia w unijno-brytyjskim sporze o szczepionki.

Jak podają brytyjskie media powołując się na źródła na Downing Street, Johnson już w miniony weekend rozmawiał na ten temat z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W poniedziałek rano prasa podawała, że takie rozmowy dopiero będzie prowadzić w pierwszej połowie tygodnia. Nie można jednak wykluczyć, że brytyjski premier jeszcze przed szczytem ponownie będzie telefonować do przywódców głównych unijnych państw.

Johnson zapewnił, że kraj jest na dobrej drodze, by zrealizować plan, jakim jest zaoferowanie przynajmniej pierwszej dawki szczepionki wszystkim osobom z dziewięciu grup priorytetowych do 15 kwietnia, ale ostrzegł, że trwająca w Europie trzecia fala pandemii dotknie także Wielką Brytanię.

Jak myślę, rzeczą wartą podkreślenia jest to, iż na kontynencie widać niestety, że trwa trzecia fala. I ludzie w tym kraju nie powinni mieć złudzeń - poprzednie doświadczenia nauczyły nas, że kiedy fala uderza w naszych przyjaciół, obawiam się, że obmywa również nasze brzegi. Podejrzewam, że odczujemy efekty tego w niedługim czasie, dlatego też realizujemy nasz program szczepień tak szybko, jak tylko możemy - powiedział Johnson.

W Wielkiej Brytanii przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki otrzymało już 52,5 proc. dorosłej populacji. Dzięki szczepieniom wyraźnie spadła dobowa liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem, która od początku marca ustabilizowała się na poziomie 4,5-6,5 tys., a także zgonów, która w ostatnich dniach oscyluje w okolicach 100.

Źródło:PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-johnson-kiedy-trzecia-fala-uderza-w-europe-to-obmywa-tez-nas,nId,5122836

https://wiadomosci.wp.pl/wykryto-nowe-niebezpieczne-odmiany-brytyjskiego-wariantu-koronawirusa-na-ukrainie-6620941927828256a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-na-slowacji-nie-bedzie-matur-oceny-na-podstawie-sredniej,nId,5122845

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wlochy-coraz-wiecej-kar-za-lamanie-obostrzen,nId,5122894

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-francja-firmy-w-czasie-kryzysu-covid-19-zwalniaja-osoby-powy,nId,5122827

https://www.money.pl/gospodarka/astrazeneca-odpowiada-krytykom-nie-odkryto-zwiekszonego-ryzyka-6620805130218144a.html

https://wideo.wp.pl/who-zaleca-korzystanie-z-astrazeneca-dyrektor-generalny-zabral-glos-6620804101834881v

https://www.o2.pl/informacje/skutecznosc-szczepionki-astrazeneca-ujawniono-wyniki-badan-6620825086139168a

https://gwiazdy.wp.pl/sharon-stone-przyjela-szczepionke-na-koronawirusa-latwo-bylo-umowic-sie-na-wizyte-6620779725306592a

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/930071/trafil-do-szpitala-w-wyniku-powiklan-po-covid-19-gwiazdor-futbolu-pod-respirator

Ponad 5 mln wykonanych szczepień w kraju. W szpitalu tymczasowym w Płocku brakuje personelu [NA ŻYWO]
Opracowanie: Michał Gardyas,Nicole Makarewicz 22 marca

22:09 Brazylijscy ekonomiści domagają się od rządu działań
Ponad 200 wybitnych ekonomistów podpisało ogłoszony w poniedziałkowych w mediach brazylijskich apel do prezydenta kraju Jaira Bolsonaro o podjęcie kompetentnych działań w walce z Covid-19; zarzucają mu "konsekwentne negowanie prawdziwego zagrożenia", jakim jest pandemia.

Sygnatariusze listu, wśród których są byli ministrowie finansów i dyrektorzy banków centralnych, otwarcie krytykują Bolsonaro za jego postawę i strategię wobec pandemii koronawirusa.

Domagają się od Bolsonaro zastosowania "skutecznych metod" zwalczania epidemii i przyspieszenia akcji szczepień.

Sygnatariusze listu piszą: "Przeciwstawianie ochrony i ratowania życia człowieka zadaniu rządu, jakim jest zapewnienie bytu najsłabszym ekonomicznie warstwom ludności, to fałszywa sprzeczność".

Według najnowszego oficjalnego komunikatu liczba przypadków koronawirusa w Brazylii sięga prawie 12 mln, a ofiar śmiertelnych Covid-19 - blisko 295 tys. Autorzy listu do prezydenta podkreślają, że sytuacja w kraju "stała się rozpaczliwa".

20:33 Włoskie regiony otrzymają w ciągu doby milion dawek szczepionek Pfizera
W ciągu najbliższej doby włoskie regiony otrzymają około miliona szczepionek Pfizera - ogłosił nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw walki z pandemią generał Francesco Paolo Figliuolo. Włochy mają w marcu otrzymać w sumie 7,5 miliona dawek różnych szczepionek.

Takie dane generał włoskich sił zbrojnych przedstawił w poniedziałek podczas narady z premierem Włoch Mario Draghim i szefem Obrony Cywilnej Fabrizio Curcio. Dodał, że szczepionki dotrą do 214 placówek i punktów medycznych.

19:25 We wtorek Putin zaszczepi się przeciwko koronawirusowi
We wtorek przeciwko Covid-19 zaszczepi się Władimir Putin. Prezydent Rosji zdradził to podczas wideo-konferencji z lekarzami i farmaceutami.

Szczepienie jest dobrowolnym wyborem każdego człowieka, jego osobistą decyzją. Nawiasem mówiąc, mam zamiar zrobić to jutro.
- powiedział Władimir Putin

Rosyjski przywódca nie zdradził, z jakiego preparatu skorzysta.

Dopiero później rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ujawnił, że będzie to jedna z trzech rosyjskich szczepionek. Pieskow zaznaczył, że zaszczepienie prezydenta nie będzie "wydarzeniem publicznym".

15:55 Węgry: Rząd zatwierdził dwie kolejne szczepionki
Węgierski urząd leków zatwierdził dwie kolejne szczepionki przeciw koronawirusowi: chińską CanSino i produkowaną w Indiach Covishield, opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca - podała naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller.

Nowe szczepionki zostały zatwierdzone przez Krajowy Instytut Leków i Żywności (OGYEI), który wcześniej wydał już zgodę na dopuszczenie do użytku innej chińskiej szczepionki, opracowanej przez koncern Sinopharm, oraz rosyjskiej Sputnik V.

Mueller wyraziła nadzieję, że wraz ze wzrostem liczby dopuszczonych preparatów wzrośnie też ilość szczepionek dostarczanych na Węgry.

12:34 Premier Wielkiej Brytanii będzie walczył o zrezygnowanie z pomysłu zakazu eksportu szczepionek
Brytyjski premier Boris Johnson będzie przed czwartkowym szczytem UE rozmawiał z przywódcami najważniejszych państw unijnych, aby odwieść ich od pomysłu wprowadzenia zakazu eksportu szczepionek przeciw Covid-19 - podają w poniedziałek brytyjskie media.

O takim zakazie rozmawiać mają w czwartek przywódcy UE podczas wirtualnego szczytu. W krajach UE narasta frustracja z powodu powolnego tempa szczepień - do tej pory w całej UE podano 54 mln dawek szczepionki, a przynajmniej jedną otrzymało 10 proc. dorosłej populacji. Tymczasem w Wielkiej Brytanii podano prawie 30 mln dawek, a przynajmniej jedną zaszczepiono 52,5 proc. dorosłych mieszkańców.

Jak podają brytyjskie media, Johnson już rozmawiał na temat dyskutowanego w UE zakazu eksportu szczepionek z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz z premierami Holandii i Belgii, Markiem Rutte i Alexandrem De Croo, a w planach na początek tego tygodnia ma też rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

11:37 W Indiach stworzona zostanie szczepionka doustna?
Indyjska firma biotechnologiczna Premas Biotech i izraelski Oramed ogłosiły przygotowania do badań klinicznych nad pierwszą doustną szczepionką przeciw Covid-19. To efekt obiecujących wyników testów na zwierzętach.

Jak podały w komunikacie firmy, pierwsze badania na zwierzętach wykazały produkcję przeciwciał potrzebnych do długotrwałej ochrony przed infekcją koronawirusem. Opracowany przez Premas preparat to szczepionka białkowa zawierająca trzy elementy SARS-CoV-2, co w zamierzeniu ma zapewnić jej skuteczność przeciw różnym wariantom wirusa.

11:13 Pogarsza się sytuacja w Niemczech
W Niemczech znacząco rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem i wskaźnik infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W poniedziałek kanclerz Angela Merkel spotka się z premierami krajów związkowych, by podjąć decyzje w sprawie ewentualnych dalszych obostrzeń wobec pogarszającej się sytuacji epidemicznej w kraju.

09:12 Kandydat na prezydenta zmarł na Covid-19
Główny kandydat opozycji w niedzielnych wyborach prezydenckich w Republice Konga Guy Brice Parfiat Kolelas nie żyje - poinformował w poniedziałek jego rzecznik. Kolelas był ciężko chory na Covid-19.

Jak podaje Reuters, rzecznik 61-letniego polityka Justin Nzoloufoua nie podał przyczyny śmierci, jednak Kolelas przebywał w szpitalu w związku z Covid-19. Jeszcze w sobotę zachęcał ze szpitalnego łóżka do głosowania w wyborach, choć ciężko oddychał i był podłączony do aparatury z tlenem. W niedzielę Nzoloufoua mówił o możliwości przetransportowania polityka do szpitala we Francji.

05:48 Naukowcy z Georgetown o prognozach dotyczących pandemii
Eksperci z Georgetown University przypominają, że nie wiadomo dokładnie, jak szczepienia oddziałują na ryzyko przenoszenia wirusa, a nie jest też do końca poznana jego transmisja przez osoby bez objawów. Z tych powodów - zdaniem badaczy - nie można polegać tylko na szczepionkach, aby powstrzymać pandemię.

Na łamach "Science" naukowcy z Georgetown University Medical Center zwracają uwagę, że kluczem do powstrzymania epidemii jest ograniczenie roznoszenia wirusa przez osoby z infekcją bezobjawową oraz takie, u których objawy jeszcze nie zdążyły się rozwinąć.

"Określenie rzeczywistego potencjału przenoszenia wirusa przez osoby z infekcjami asymptomatycznymi i presymptomatycznymi z zasady jest skomplikowane, ale luki w wiedzy nie powinny stanąć na przeszkodzie do uznania roli tych zakażeń w transmisji SARS-CoV2 - twierdzą naukowcy.

"Nie możemy polegać na samych szczepieniach, aby kontrolować pandemię. Szczepionki są świetne, jeśli chodzi o ochronę ludzi przed chorobą, ale nie wiemy jeszcze, jak dobrze radzą sobie z ochroną przed transmisją" - tłumaczą.

05:17 Tajwan rozpoczyna szczepienia
Premier Tajwanu Su Tseng-chang został w poniedziałek zaszczepiony przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca, inaugurując tym samym kampanię szczepionkową w kraju. Rozpoczęła się ona równocześnie w 57 szpitalach w całym kraju.

[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-ponad-5-mln-wykonanych-szczepien-w-kraju-w-szpitalu-tymczaso,nId,5122193

https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/22/coronavirus-live-news-global-covid-updates-germany-lockdown-chile-record-daily-cases
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2021, 23:37 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #337 dnia: Marzec 20, 2021, 23:11 »
Niemcy. Nie ma zmiłuj - twardy lockdown na Wielkanoc
OPRAC. ILONA RACZYŃSKA  23-03-2021 07:32

Kilkanaście godzin trwała konferencja kanclerz Angeli Merkel z premierami landów w sprawie przedłużenia lockdownu w Niemczech. Uzgodniono, że lockdown potrwa do 18 kwietnia, a w święta wielkanocne będą obowiązywać szczególne restrykcje.

(...) Lockdown u naszych sąsiadów potrwa do 18 kwietnia, ale na święta wielkanocne w szykuje się twarda blokada kraju. Aby zwalczyć trzecią falę pandemii koronawirusa, życie publiczne, gospodarcze i prywatne w tym kraju ma zostać zamknięte na pięć dni, jak nigdy dotąd od początku pandemii koronawirusa. (...)

Kanclerz Merkel stwierdziła wprost, że "Niemcy znajdują się w bardzo, bardzo poważnej sytuacji" w związku z rozprzestrzenianiem się wariantów koronawirusa i rosnącą liczbą infekcji. Podkreśliła, że ważne są "ostrożność i elastyczność".

"Nie udało nam się jeszcze pokonać wirusa, on nie odpuszcza" - powiedziała Angela Merkel.
https://turystyka.wp.pl/niemcy-nie-ma-zmiluj-twardy-lockdown-na-wielkanoc-6621106709801792a

AstraZeneca może zostać zastąpiona. Propozycję składa producent niemieckiej szczepionki
oprac. KRO 23.03.2021 7:28

Po czasowym wstrzymaniu szczepień preparatem od AstraZeneki w europejskim systemie stworzył się zator. Jego rozładowanie zaproponował Christian Hartel, szef koncernu chemicznego Wacker. Zasugerował on, że lukę zapełni niemiecka szczepionka CureVac. Najpierw jednak musi przejść procedurę autoryzacji EMA. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/astrazeneca-moze-zostac-zastapiona-propozycje-sklada-producent-niemieckiej-szczepionki-6621101949147936a.html

Koronawirus. Wielka Brytania. 5 tys. funtów kary za wyjazd za granicę bez ważnego powodu
MARTA GOSTKIEWICZ  23-03-2021 14:53

Od poniedziałku każda próba wyjazdu za granicę z Anglii bez uzasadnionego powodu, jak praca, nauka czy ważne sprawy rodzinne, zagrożona będzie karą w wysokości 5 tys. funtów - przewidują nowe przepisy epidemiczne, które w czwartek mają zostać przyjęte przez Izbę Gmin. We wtorek mieszkańcy czczą pamięć wszystkich 126 172 osób, które zmarły z powodu koronawirusa.

Wyjazdy zagraniczne bez uzasadnionego powodu, czyli np. na wakacje, są teraz zabronione na mocy nakazu pozostawania w domach. Ten jednak przestaje obowiązywać w najbliższy poniedziałek, w związku z tym rząd postanowił dodatkowo zapisać ten zakaz w rozporządzeniach, na mocy których wprowadzono restrykcje epidemiczne.

Już od marca wszyscy wyjeżdżający za granicę muszą wypełnić deklarację, w której podają powód wyjazdu, zaś niedopełnienie tego obowiązku grozi niewpuszczeniem na lot lub grzywną w wysokości 200 funtów. Do tej pory nie było jednak odrębnych kar za próbę wyjazdu za granicę bez uzasadnionego powodu.

Wyszczególnionymi dozwolonymi powodami są: praca, nauka, zobowiązania prawne lub udział w wyborach, przeprowadzka, sprzedaż lub wynajem nieruchomości, opieka nad dzieckiem lub pobyt przy porodzie, odwiedziny umierającego krewnego lub bliskiego przyjaciela, udział w pogrzebie, własny ślub lub udział w ślubie bliskiego krewnego, leczenie i ucieczka przed prześladowaniem.

Koronawirus. Minuta ciszy w hołdzie ofiarom

W południe we wtorek pamięć ofiar pandemii uczczono minutą ciszy w całym kraju. O godz. 20 obywatele oddadzą im hołd, wychodząc ze świecami bądź innymi światełkami przed swoje domy. Podświetlone na żółto zostaną też najważniejsze budynki i miejsca w kraju, m.in. Trafalgar Square, London Eye i stadion Wembley w Londynie, zamek w Cardiff czy ratusz miejski w Belfaście.

23 marca 2020 r. w wieczornym przemówieniu telewizyjnym Johnson ogłosił, że wprowadzony zostaje zakaz wychodzenia z domów, z wyjątkiem kilku uzasadnionych powodów, i zamknięte zostają wszystkie sklepy, z wyjątkiem sprzedających towary pierwszej potrzeby. Już w ciągu kilku poprzednich dni zalecono pracę zdalną, jeśli jest to możliwe, zamknięto szkoły oraz lokale gastronomiczne. W dniu ogłoszenia lockdownu łączna liczba zmarłych z powodu Covid-19 wynosiła 364.

- W oczekiwaniu na jaśniejszą przyszłość, dziś zatrzymujemy się, by pomyśleć o żalu i stracie, którą nadal odczuwa tak wiele osób i rodzin, i złożyć hołd bezgranicznej służbie tych, którzy wspierali nas wszystkich w ciągu ostatniego roku - napisała królowa Elżbieta II w okolicznościowej nocie. Dołączono ją do bukietu kwiatów, przesłanego symbolicznie dla całej służby zdrowia na ręce pracowników szpitala św. Bartłomieja w Londynie.

- Ostatnie 12 miesięcy odcisnęło na nas wszystkich ogromne piętno i składam szczere wyrazy współczucia tym, którzy stracili bliskich. Dzisiejszy dzień, rocznica pierwszego lockdownu, jest okazją do refleksji nad minionym rokiem - jednym z najtrudniejszych w historii naszego kraju. Powinniśmy również pamiętać o wielkim duchu, jaki pokazał nasz naród w ciągu tego ostatniego roku. Wszyscy odegraliśmy swoją rolę, czy to pracując na pierwszej linii frontu jako pielęgniarki lub opiekunowie, pracując nad rozwojem i dostawą szczepionek, pomagając, by te szczepionki trafiły w ramiona, ucząc dzieci w domu lub po prostu pozostając w domu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa - oświadczył Boris Johnson.

Ale rocznica pierwszego lockdownu jest także okazją do przeprowadzania bilansów i ocen działań, podjętych przez rząd w czasie epidemii. Lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer wezwał do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie reakcji na epidemię - co zresztą Johnson obiecał - "aby dowiedzieć się, co poszło nie tak i upewnić się, że nigdy tego nie powtórzymy". Powtórzył przy okazji zarzuty, że rząd zbyt powolnie reagował, a spóźniony był zwłaszcza z wprowadzaniem lockdownów i dostarczaniem sprzętu ochronnego dla personelu medycznego i innych pracowników pierwszej linii.

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-wielka-brytania-czcza-pamiec-ponad-126-tys-ofiar-epidemii-6621215167912800a

https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-przewrocka-aderet-to-co-sie-dzieje-w-tel-awiwie-przypomina-w,nId,5122855

https://turystyka.wp.pl/koronawirus-stany-zjednoczone-planuja-otwarcie-granic-w-maju-6621128655706912a

https://wideo.wp.pl/who-zdecydowanie-o-astrazeneca-do-watpiacych-oddajcie-szczepionki-6621163583129217v

https://teleshow.wp.pl/maz-kate-garraway-ma-powazne-powiklania-po-koronawirusie-jest-w-bardzo-zlym-stanie-6621270258121600a

https://wiadomosci.wp.pl/putin-zaszczepiony-przeciw-covid-19-kreml-informuje-o-jego-stanie-zdrowia-6621294424157056a

Szczepienie tylko w granicach województwa. Będą nowe obostrzenia na Wielkanoc [NA ŻYWO]
Opracowanie: Michał Gardyas,Sara Bounaoui

16:00 Cała Bułgaria w czerwonej strefie
Pod względem liczby zgonów na 100 tys. mieszkańców Bułgaria znalazła się na drugim miejscu na świecie - podało we wtorek publiczne radio. Cały kraj - z ponad 120 nowymi zakażeniami na 100 tys. osób - objęty został czerwoną strefą.

W Sofii wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób wyniósł 866. Ostatniej doby, jak podał resort zdrowia, odnotowano 4467 nowych zakażeń, a co czwarty przeprowadzony test okazał się pozytywny.

12:36 Szefowa EMA: Planujemy inspekcje fabryk produkujących Sputnika V w Rosji
Planujemy inspekcje fabryk i klinik w Rosji. Jesteśmy zdecydowani, żeby stosować te same standardy w przypadku oceny szczepionki Sputnik V, jak przy każdej innej ocenie. (...) Traktujemy to bardzo poważnie - zapewniła dyrektor EMA Emer Cooke posłów z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Przypomniała też, że Sputnik V jest jedną z trzech szczepionek (oprócz preparatów firm CureVac i Novavax), które są obecnie na etapie przyspieszonej oceny (rolling review) w EMA.

Cooke poinformowała również, że wkrótce wejdzie w życie regulacja pozwalająca w "kilka tygodni" oceniać, czy konkretne szczepionki są skuteczne również przeciwko kolejnym wariantom wirusa, a co za tym idzie - szybciej udzielać autoryzacji.

12:15 Litwa: Wykryto południowoafrykański wariant koronawirusa
Na Litwie wykryto pierwsze dwa przypadki zakażenia południowoafrykańskim wariantem koronawirusa. Premier Ingrida Szimonyte zapowiedziała we wtorek zaostrzenie warunków kwarantanny.

Z żalem muszę stwierdzić, że rośnie liczba zachorowań (na Covid-19). Wykryto również południowoafrykański wariant koronawirusa, a to oznacza szybsze rozprzestrzenianie się wirusa, ale też pewne wyzwania dotyczące procesu szczepień - powiedziała dziennikarzom szefowa rządu.

Szefowa rządu poinformowała, że trwają badania nad możliwością rozprzestrzeniania się w kraju południowoafrykańskiego szczepu.

11:42 Ukraina: Po raz pierwszy ponad 300 zgonów w ciągu dnia wśród zakażonych koronawirusem
Na Ukrainie zarejestrowano w poniedziałek najwięcej zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem od początku pandemii - 333 - poinformował we wtorek minister ochrony zdrowia. Ogłosił, że wjeżdżający z zagranicy mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR na Covid-19.

Minister Maksym Stepanow zaalarmował, że sytuacja z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w kraju pogarsza się. "Czeka nas bardzo ciężki okres" - ostrzegł.

11:03 Węgry: Najwięcej nowych zgonów na Covid-19 od początku pandemii – 252
252 osoby chore na Covid-19 zmarły w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, to najwięcej od początku pandemii - wynika z danych opublikowanych na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi.

W ciągu ostatniej doby wykryto 5481 nowych infekcji. W sumie od początku pandemii stwierdzono ponad 586 tys. zakażeń koronawirusem, a 18 703 chorych na Covid-19 zmarło.

Nadal rośnie liczba aktywnych infekcji, która zbliża się obecnie do 190 tys. Coraz więcej chorych na Covid-19 wymaga opieki szpitalnej (prawie 12 tys.) i podłączenia do respiratora (prawie 1400).

Jednocześnie coraz więcej osób jest już zaszczepionych. Ponad milion 636 tys. osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a prawie 482 tys. także drugą.

W poniedziałek poinformowano, że węgierski urząd leków zatwierdził dwie kolejne szczepionki przeciw koronawirusowi: preparat chińskiej firmy CanSino i produkowaną w Indiach Covishield, opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca.

Do tej pory było używanych na Węgrzech pięć preparatów: rosyjski Sputnik V oraz szczepionki firm Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Sinopharm.

06:00 Meksyk rozprowadza pierwsze szczepionki CanSino rozlewane w kraju
Rząd meksykański rozpoczął w poniedziałek dystrybucję pierwszych 940 222 szczepionek z łącznej liczby 35 milionów zakupionych od chińskiej firmy farmaceutycznej CanSino, które są butelkowane w fabryce Drugmex w Querétaro w centrum kraju.

To dla nas wielki zaszczyt, że Meksyk był pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę CanSino, a dziś jesteśmy również pierwszym krajem poza Chinami, który sam pakuje tę szczepionkę - powiedziała Martha Delgado, przedstawicielka meksykańskiego rządu.

Dzięki tej pierwszej partii CanSino, Meksyk dysponuje około 9 milionami dawek różnych szczepionek: 3,89 mln USA Pfizer, 870 000 z brytyjskiej AstraZeneca, 3 miliony z Chin Sinovac i 400 tysięcy od rosyjskiego Sputnika V.

Meksyk był jednym z pierwszych krajów, w których rozpoczęto szczepienia Covid-19 24 grudnia ubiegłego roku, ale biorąc pod uwagę opóźnienia w ich dostawach jak dotąd podał tylko 5,6 miliona dawek.

Meksyk jest trzecim krajem z największą liczbą zgonów z powodu COVID-19, odnotował ich 198 000, na prawie 2,2 miliona potwierdzonych przypadków infekcji.

Biorąc pod uwagę problemy z dostawami z zachodnich firm farmaceutycznych, prezydent Andrés Manuel López Obrador rozszerzył negocjacje w sprawie szczepionek na Rosję i Chiny. Minister spraw zagranicznych Ebrard przypomniał, że Meksyk również kupił w przedsprzedaży 20 milionów dawek chińskiej szczepionki Sinovac i 10 milionów Sinopharm.

Fabryka Drugmex w Querétaro ma moc produkcyjną rozlewania do 85 milionów dawek rocznie i "z tego powodu ta fabryka będzie zaopatrywać nie tylko rynek Meksyk, ale także inne kraje kontynentu i świata ", oświadczył Guy Jean Savoir, prezes zarządu Drugmex.

[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-szczepienie-tylko-w-granicach-wojewodztwa-beda-nowe-obostrze,nId,5124324

https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/23/coronavirus-live-news-who-warns-global-weekly-deaths-rising-uk-bans-non-essential-foreign-travel
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2021, 22:52 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #338 dnia: Marzec 21, 2021, 23:26 »
Koronawirus. Angela Merkel wycofuje się z lockdownu na Wielkanoc
Deutsche Welle PIOTR BIAŁCZYK 24-03-2021 16:14

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała o wycofaniu się z twardego lockdownu podczas świąt wielkanocnych. Przyznała się do błędu.

Po ostrej krytyce ostatnich postanowień dotyczących twardego lockdownu w czasie świąt wielkanocnych kanclerz Angela Merkel poinformowała o wstrzymaniu tego postanowienia. Wyjaśniła, że było zbyt wiele kwestii, których nie da się rozwiązać w tak krótkim czasie. Jak powiedziała Merkel, cały ten proces wprowadzenia twardego lockdownu w czasie Wielkanocy spowodował dodatkową niepewność. - Głęboko tego żałuję i proszę wszystkich obywateli o wybaczenie - powiedziała.

Zaznaczyła, że zamiar ten był "pomyślany w jak najlepszych intencjach". Konieczne bowiem jest spowolnienie trzeciej fali pandemii. Wyjaśniła jednak, że wysiłek i korzyści płynące z takiej regulacji byłyby nieproporcjonalne.

Koronawirus w Niemczech. Angela Merkel przyznaje się do błędu

- Ten błąd jest wyłącznie moim błędem. Na końcu to ja ponoszę odpowiedzialność - mówiła podczas spontanicznie zwołanej konferencji prasowej. Wcześniej Merkel poinformowała o swojej decyzji premierów niemieckich krajów związkowych.

Wśród spraw, których nie sposób uregulować w krótkim czasie, wymieniła m.in. wypłatę wynagrodzeń w sklepach i zakładach pracy za dni, które miałyby być dniami wolnymi.

Lockdown wycofany. "Dni odpoczynku"

W poniedziałek Angela Merkel i premierzy krajów związkowych ustalili, że od 1 do 5 kwietnia włącznie, czyli od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego, życie publiczne, gospodarcze i prywatne ma być w dużej mierze "zamrożone", aby przerwać trzecią falę pandemii. Okres ten określono jako "dni odpoczynku". Kościoły i wspólnoty religijne miały oferować wiernym wyłącznie nabożeństwa online.

Nowe regulacje spotkały się z ostrą krytyką nie tylko Kościołów i wspólnot religijnych. Oburzony był m.in. minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer, którego resort jest odpowiedzialny za sprawy religii.

Niemcy w walce z pandemią COVID-19

Podczas konferencji prasowej kanclerz zaznaczyła, że mimo wszystko podjęte w poniedziałek decyzje oferują pewne ramy do walki z pandemią. Chodzi o konsekwentne stosowanie uzgodnionego już na początku marca "hamulca bezpieczeństwa".

Od wskaźnika incydencji przekraczającego 100 przypadków na 100 tys. mieszkańców przez siedem dni powiaty mają wprowadzić dalsze ograniczenia. Jako możliwości wymienia się godzinę policyjną, surowsze ograniczenie kontaktów społecznych lub obowiązek codziennego przeprowadzania szybkich testów tam, gdzie trudno jest zachować dystans lub konsekwentnie nosić maseczki

Kolejna konferencja Merkel i premierów landów planowana jest na 12 kwietnia. Wtedy zapadnie decyzja o dalszych działaniach w walce z koronawirusem.

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-angela-merkel-wycofuje-sie-z-lockdownu-na-wielkanoc-6621585144982368a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/swiat/news-bruksela-wzmacnia-mechanizm-blokowania-eksportu-szczepionek-,nId,5126883

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-belgia-wraca-do-twardego-lockdownu-trudno-jest-podjac-taka-d,nId,5127180

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-szef-msw-francji-lamanie-zakazu-zgromadzen-powyzej-6-osob-be,nId,5127244

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-premier-estonii-lockdown-moze-potrwac-cale-lato,nId,5127159

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-portugalia-mlodziez-wystepuje-przed-domami-samotnych-senioro,nId,5127182

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-szczepienie-co-10-minut-punkty-pracujace-12-godzin-dziennie-,nId,5127116

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-morawiecki-ue-musi-zrobic-wszystko-by-zwiekszyc-produkcje-sz,nId,5127107

Franciszek obniżył pensje kardynałów. To pierwsza taka decyzja
Opracowanie: Edyta Bieńczak 24 marca

Papież Franciszek zdecydował o obniżeniu pensji kardynałów i większości innych duchownych pracujących w Watykanie. Wytłumaczył to deficytem budżetu Stolicy Apostolskiej, którego nie najlepszy stan pogorszyła jeszcze pandemia koronawirusa, i koniecznością ograniczenia w związku z tym wydatków. To pierwsza taka decyzja papieża.
(...) Zgodnie z dokumentem, największe cięcia dotkną kardynałów: ich uposażenia zostaną zredukowane o 10 procent. Niewiele mniejsza będzie obniżka pensji zwierzchników watykańskich instytucji: ich wynagrodzenia zmniejszone zostaną o 8 procent.

Pensje księży i członków Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego będą natomiast zredukowane o 3 procent.

Ponadto do końca marca przyszłego roku wszystkim tym grupom nie będą wypłacane dodatki za wysługę lat.

Równocześnie jednak papież postanowił, że redukcją uposażeń nie zostaną objęci ci, którzy udowodnią - przedstawiając odpowiednie dokumenty - że po obniżce pensji nie byliby w stanie "pokryć stałych wydatków związanych ze zdrowiem swoim lub krewnych do drugiego stopnia pokrewieństwa".

Rzecznik Watykanu podkreślił także, że cięcia nie dotkną większości świeckich pracowników. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/gospodarka/news-franciszek-obnizyl-pensje-kardynalow-to-pierwsza-taka-decyzj,nId,5126724

https://wiadomosci.wp.pl/rosyjska-szczepionka-trafi-do-unii-jest-apel-niemieckiego-ministerstwa-6621574223670112a

https://www.money.pl/gospodarka/lockdown-w-europie-jak-to-robia-inne-kraje-6621562220063584a.html

https://wideo.wp.pl/najwiekszy-zabojca-obok-koronawirusa-who-alarmuje-6621525483574913v

https://wideo.wp.pl/europa-zadluzona-po-uszy-mozna-wymazac-dlug-pandemiczny-6621546413811329v

https://www.money.pl/gospodarka/wielu-polakow-mieszkajacych-na-wyspach-rezygnuje-z-przylotu-do-kraju-na-wielkanoc-6621542011935616a.html

Nie będzie surowszych restrykcji w Niemczech. Belgia wraca do ścisłego lockdownu [NA ŻYWO]
24 marca

20:53 USA: Sytuacja w stanie Nowy Jork
W amerykańskim stanie Nowy Jork liczba osób, które zmarły na Covid-19 przekroczyła we wtorek 40 tys. - poinformował stanowy departament zdrowia.

Co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 przyjęła już ponad jedna czwarta mieszkańców stanu.

Nowy Jork przekroczył kolejny złowieszczy kamień milowy w liczbie zgonów z powodu Covid-19 - powiedział gubernator stanu Andrew Cuomo.

20:50 Islandia: Rząd zaostrza restrykcje
Rząd Islandii ogłosił w środę zaostrzenie restrykcji dotyczących pandemii Covid-19 w związku ze wzrostem liczby zakażeń. Nowe regulacje obowiązywać mają co najmniej przez trzy tygodnie.

Zgodnie z rozporządzeniem obniżony został limit uczestników zgromadzeń publicznych do 10 osób. Od czwartku zamknięte będą siłownie, baseny, kina i kluby nocne. Restauracje będą mogły obsługiwać gości do godz. 22.

19:44 Ukraina nie chce transportu chińskiej szczepionki
Państwowa agencja Medyczne Zakupy Ukrainy odmawia przyjęcia partii chińskiej szczepionki przeciw Covid-19 CoronaVac, która ma być w czwartek dostarczona na Ukrainę, w związku z niedopełnieniem formalności przez pośrednika. Agencja, która jest zamawiającym, poinformowała o tym w środę.

Medyczne Zakupy Ukrainy, założone w celu walki z korupcją związaną z zamówieniami medycznymi, twierdzą, że nie przekazano im szeregu wymaganych dokumentów. Agencja podkreśliła, że jest gotowa zmienić swą decyzję, kiedy zostaną dopełnione formalności.

13:49 Węgrzy szczepią pracowników kolei i transportu
Na Węgrzech rozpoczyna się szczepienie pracowników kolei oraz transportu w Budapeszcie - powiedziała w środę naczelna lekarz Cecilia Mueller. Kraj nadal jest w fazie wzrostowej trzeciej fali epidemii.

Z powodu bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa zdecydowano, że kolejną grupą do szczepienia przeciw Covid-19 będą pracownicy niektórych kluczowych sektorów infrastruktury.

Mueller oznajmiła, że już rozpoczęto szczepienie pracowników budapeszteńskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego, a w środę dołączą do nich pracownicy kolei oraz podmiotów zapewniających zaopatrzenie ludności w energię elektryczną, np. elektrowni atomowej w Paksu i węgierskiej spółki energetycznej.

12:41 WHO: Liczba zgonów na świecie z powodu Covid-19 wzrasta po raz pierwszy od 6 tygodni
Cotygodniowa liczba zgonów spowodowanych koronawirusem na świecie ponownie wzrasta, co jest "niepokojącym znakiem" po sześciu tygodniach spadków - informuje WHO. Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA od wybuchu pandemii odnotowano globalnie 2,73 mln zgonów.

Kierownik techniczna WHO ds. Covid-19 Maria Van Kerkhove powiedziała, że wzrost zgonów nastąpił po piątym tygodniu z rzędu potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, rosnących na całym świecie.

Kerkhove sprecyzowała, że liczba zgłoszonych przypadków wzrosła w czterech z sześciu regionów wytyczonych przez WHO, choć istniały znaczne różnice w obrębie każdego regionu. "W ostatnim tygodniu, przypadki (zakażenia) wzrosły o 8 proc." - powiedziała przedstawicielka WHO. - W Europie jest to 12 proc. i (wzrost ten) jest napędzany przez kilka krajów".

Jak tłumaczyła, wzrost jest spowodowany częściowo rozprzestrzenianiem się wariantu koronawirusa, który po raz pierwszy pojawił się w Wielkiej Brytanii, a teraz krąży w wielu innych miejscach, w tym w Europie Wschodniej.

09:35 Indie odnotowały najwięcej zgonów w związku z Covid-19 w tym roku
Indie zgłosiły w środę 275 kolejnych zgonów w związku z Covid-19 i jest to najwięcej w tym roku przypadków śmiertelnych z powodu koronawirusa w tym kraju. Nastąpił też wzrost zapełniania się łóżek szpitalnych w dużych stanach, takich jak Maharasztra.

Ostatnia doba przyniosła 47 262 przypadki zakażenia koronawirusem - najwięcej od początku listopada ub.r. Łącznie od wybuchu epidemii w Indiach zdiagnozowano ponad 11,7 mln zakażeń - wynika z danych ministerstwa zdrowia.

Indie odnotowały największą liczbę przypadków po Stanach Zjednoczonych (ponad 29,9 mln) i Brazylii (ponad 12,1 mln).

W Indiach liczba zgonów sięgnęła 160 441.

08:30 Przywódcy na szczycie UE mają wezwać do przyspieszenia produkcji i dostarczania szczepionek
Przywódcy państw członkowskich na rozpoczynającym się w czwartek, dwudniowym szczycie UE mają wezwać do przyspieszenia produkcji i dostarczania szczepionek do krajów Wspólnoty. "Ma to nadal zasadnicze znaczenie dla przezwyciężenia kryzysu" - czytamy w projekcie konkluzji, który widziała PAP.

Dokument mówi o tym, że UE musi zintensyfikować wysiłki w celu przyspieszenie produkcji i dostarczania szczepionek. "Podkreślamy znaczenie przejrzystości, a także rozszerzenia systemu zezwoleń na eksport" - czytamy w nim.

Liderzy unijni mają stwierdzić, że sytuacja epidemiologiczna w UE pozostaje poważna, także w świetle wyzwań, jakie stwarzają nowe mutacje.

Przywódcy mają też przyjąć zapis, że Unia Europejska będzie nadal wzmacniać swoją globalną reakcję na pandemię. "Prace nad utworzeniem mechanizmu udostępniania szczepionek muszą być kontynuowane szybko" - taki zapis znajduje się w projekcie.

UE ciągle zmaga się z niedoborami szczepionek po tym, jak dostawy znacznie ograniczyła brytyjsko-szwedzka firma AstraZeneca. KE liczy, że w drugim kwartale firmy farmaceutyczne dostarczą do UE 300 mln dawek.

07:25 Ukraina: W Donbasie szczepienia Sputnikiem V; ekspert: ma to popularyzować Rosję
Szczepienie rosyjskim preparatem przeciw Covid-19 w samozwańczych republikach w Donbasie na Ukrainie to instrument polityczny, mający popularyzować wśród mieszkańców Rosję - oceniła w rozmowie z PAP Wira Jastrebowa, dyrektor Wschodniej Grupy Obrony Praw Człowieka.

Na początku lutego separatyści w Donbasie poinformowali o rozpoczęciu szczepień rosyjskim preparatem Sputnik V, który, jak przekazano, dotarł do nich w ramach kolejnego "konwoju humanitarnego" z Rosji. Szczepienia ruszyły mimo tego, że ukraińskie władze zakazały rejestracji na terenie kraju rosyjskiego preparatu.

Według Wiry Jastrebowej w samozwańczych republikach przeprowadzono dotychczas dwa etapy szczepień przy wykorzystaniu preparatów przywiezionych z Rosji. "Ale osób, które zaszczepiono, nie informowano, jaki to preparat, więc nie wiadomo, czy to na pewno był Sputnik, o którym mówiono" - stwierdziła.

Jak dodała rozmówczyni PAP, preparat wstrzyknięto pracownikom obiektów penitencjarnych (więzień, kolonii karnych), przedstawicielom tzw. władz, części pracowników medycznych. Według jej informacji szczepienie pracowników kolonii odbywało się "praktycznie przymusowo".

Obecnie według danych dyrektorki organizacji preparat nie jest masowo podawany, przygotowywane są natomiast następne etapy szczepień.

Pytana o to, jaki stosunek do szczepień mają mieszkańcy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, zaznaczyła, że są tacy, którzy mają pozytywne podejście, jak i tacy, którzy podchodzą do tego negatywnie, a w republikach trwa szeroka akcja propagująca szczepienie rosyjskim preparatem.

06:22 Chiny produkują dziennie 5 mln szczepionek na Covid-19 - Xinhua
Chiny zwiększyły od początku lutego ponad trzykrotnie dzienną produkcję szczepionki przeciwko Covid-19 z 1,5 mln do 5 mln dawek - poinformowała w środę agencja Xinhua.

Wedlug agencji, powołującej się na ministra przemysłu i technologii informatycznej Xiao Yaqinga, na potrzeby wewnętrzne przeznaczono już ponad 100 mln dawek szczepionki.

Do ub. poniedziałku do szczepień wykorzystano 80,46 mln dawek, co - jak zauważa Reuter - w porównaniu z 74,96 mln dawek z ub. soboty wskazuje na znaczne przyspieszenie procesu szczepień.

Wicedyrektor Chińskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Feng Zijan powiedział w poniedziałek, ze spodziewa się znacznego przyspieszenia procesu szczepień przeciwko Covid-19 od początku kwietnia.

Według oficjalnych mediów Chiny zamierzają zaszczepić 40 proc. swojej populacji, liczącej 1,4 mld ludzi, do połowy bieżącego roku.

[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-nie-bedzie-surowszych-restrykcji-w-niemczech-belgia-wraca-do,nId,5126482

https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/24/coronavirus-live-news-brazil-suffers-record-daily-deaths-eu-to-tighten-vaccine-export-guidelines
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2021, 23:37 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #339 dnia: Marzec 22, 2021, 23:47 »
Koronawirus w Europie. Sytuacja jest coraz bardziej tragiczna
ABA 25.03.2021 9:46

Kolejne kraje Europy zaostrzają restrykcje i przedłużają lockdown. W Niemczech Angela Merkel zrezygnowała z dodatkowych obostrzeń przed Wielkanocą, ale z kolei Belgia wraca do ścisłego lockdownu. Trudna sytuacja panuje także w Bułgarii czy Francji gdzie odnotowuje się coraz więcej nowych zakażeń.

Sytuacja epidemiczna w Europie nie jest najlepsza. Coraz więcej państw wraca do ograniczeń lub stosuje twardy lockdown. W Hiszpanii zakazano przemieszczania się między regionami, ale pozwolono na wjazd turystów. Decyzja ta jest krytykowana przez ekspertów z UE, którzy obawiają się, kolejnego wzrostu liczby zakażeń.

Twardy lockdown w Europie

We Włoszech liczba zakażonych utrzymuje się na poziomie ponad 20 tys. W Lombardii liczba ta przekroczyła 30 tys. Władze chcą przyspieszenia szczepień, do których Włosi są bardzo chętni. Punkty mają działać przez całą dobę.

Belgia wraca do lockdownu. Tam wzrosła liczba zakażonych brytyjskim wariantem wirusa. Premier tłumaczy, że najwięcej chorych zaraziło się w pracy lub szkole - w związku z tym od przyszłego tygodnia rusza nauczanie zdalne, a pracownicy nie mogą przychodzić do swoich firm bez pilnej potrzeby.

Najwięcej infekcji występuje w grupie wiekowej od 10 do 19 lat. Musimy powrócić do prostej zasady: ogranicz kontakty - powiedział premier De Croo.

Restrykcje zostaną zaostrzone także na Islandii i w Estonii. Na Islandii zamknięto siłownie, baseny, kina, a restauracje działają w ograniczonych godzinach. W Estonii czynne są tylko sklepy spożywcze oraz apteki. W przestrzeni publicznej nie można chodzić w grupach.

W Norwegii ogłoszono zaostrzenie restrykcji koronawirusowych - potrwają co najmniej do 12 kwietnia. W restauracjach zakazano serwowania alkoholi, a siłownie zostały zamknięte. Rząd zaleca także ograniczenie podróżowania i przestrzeganie zasady 2-metrowego dystansu.

Ukraina ogłosiła kilka swoich obwodów czerwoną strefą. Tam zostały wprowadzone zaostrzone restrykcje - maseczki są wszędzie obowiązkowe. Zamknięto punkty usługowe, restauracje, siłownie oraz placówki kulturalne. Co więcej, mer Kijowa zagroził, że zamknięty zostanie transport publiczny.

Tłumy w transporcie to nieodpowiedzialność ludzi, którzy nie stosują się do rekomendacji i lekceważą prawo - stwierdził Witalij Kliczko.

https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-w-europie-sytuacja-jest-coraz-bardziej-tragiczna-6621816812563328a

Szwecja z najwyższym wskaźnikiem zachorowań na Covid-19 w Europie Zachodniej
Opracowanie: Katarzyna Wójcik 25 marca (13:12)

W Szwecji odnotowano najwyższy w Europie Zachodniej wskaźnik zachorowań na Covid-19 na 100 tys. mieszkańców. Wyniósł on już 600 - pisze dziennik "Svenska Dagbladet". Rząd tego kraju jednak nie zaostrza koronawirusowych restrykcji i decyduje się na wznowienie nauki w szkołach średnich.

Według szwedzkiej gazety, która powołuje się na dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w Europie liczba zakażeń Covid-19 per capita (na osobę - red.) jest obecnie wyższa jedynie w Serbii, na Węgrzech, w Estonii oraz w Czechach.

Jednocześnie - jak zauważa autor artykułu - mniej ponuro wyglądają statystyki ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Na początku marca Szwecja odnotowywała 32 zgony na milion mieszkańców, podczas gdy średnia w Europie wynosiła 51. Zdaniem głównego epidemiologa Szwecji Andersa Tegnella mniejsza liczba zgonów "ma najpewniej związek z zaszczepieniem mieszkańców domów opieki".

Luzowanie restrykcji

Wysoki wskaźnik zakażeń na Covid-19 i rosnąca liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii (291 pacjentów, wzrost o 27 w ciągu tygodnia) nie spowodował wprowadzenia przez władze radykalnych restrykcji. Tegnell powiedział we wtorek, że nowe obostrzenia nie są planowane na Święta Wielkanocne.

W czwartek minister edukacji Anna Ekstroem ogłosiła decyzję o wznowieniu stacjonarnej nauki w szkołach średnich.

Szkoła jest miejscem o wysokim znaczeniu społecznym, a każdy dzień fizycznej obecności jest ważny - tłumaczyła. Jednocześnie wyraziła nadzieję, że powrót uczniów nie spowoduje rozluźnienia sanitarnego. Będziemy zachęcać do lekcji na świeżym powietrzu - dodała.

Komentator polityczny Szwedzkiego Radia Tomas Ramberg określił decyzję o powrocie uczniów do szkół jako "zaskakującą".

To odważny krok, biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną oraz brak przestrzegania zaleceń przez ludzi - uważa Ramberg.

Władze Szwecji, które podczas pierwszej fali epidemii w 2020 roku nie zdecydowały się na zamknięcie społeczeństwa, od stycznia obecnego roku wprowadziły pierwsze radykalne restrykcje. Zakazano sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych po godz. 20, a także znacznie ograniczono liczbę osób mogących przebywać w sklepach. Na granicach od podróżnych wymagany jest negatywny test na Covid-19. Po roku dyskusji zalecono stosowanie maseczek. Rząd przygotował także przepisy umożliwiające zamykanie działalności gospodarczej.

Źródło: RMF24-PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-szwecja-z-najwyzszym-wskaznikiem-zachorowan-na-covid-19-w-eu,nId,5128900

Bill Gates i Piotr Kraśko o pandemii koronawirusa. Padły gorzkie słowa
EKO 25.03.2021 13:46

Współtwórca firmy Microsoft udzielił wywiadu telewizji TVN24. Piotr Kraśko i Dorota Wysocka-Schnepf pytali Billa Gatesa o kwestie związane z pandemią koronawirusa. Ich gość wyjawił, kiedy prawdopodobnie nastąpi koniec kryzysu. Jednocześnie obawia się, że po nim nadejdą kolejne.

Ze względu na związane z pandemią COVID-19 obostrzenia wywiad został przeprowadzony zdalnie. Pretekstem do spotkania Billa Gatesa z polskimi dziennikarzami była publikacja w naszym kraju jego książki – "Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej". Jest to temat, któremu miliarder poświęca wiele uwagi oraz na który nie szczędzi nakładów finansowych.

Bill Gates. Piotr Kraśko i Dorota Wysocka-Schnepf pytali miliardera o COVID-19

Jak usłyszeli w trakcie wywiadu Piotr Kraśko i Dorota Wysocka-Schnepf, Bill Gates obawia się, że prawdopodobnie do 2050 roku świat czeka katastrofa klimatyczna. Jednocześnie miliarder dowodził, że obniżenie poziomu emisji gazów cieplarnianych zostało opóźnione przez inny kryzys – pandemię COVID0-19.

Najgorszą rzeczą jest to, że byli ludzie – jak ja – którzy ostrzegali i mówili: pojawia się pewne ryzyko, za niewielką cenę można się przygotować i uniknąć problemu. Ale niestety, te zalecane inwestycje nie zostały poczynione – ubolewał Bill Gates w rozmowie z TVN24.

Jednocześnie Bill Gates nie szczędził pochwał naukowcom, dzięki pracy których obecnie trwają szczepienia na COVID-19. Miliarder uważa, że jeszcze pół dekady wcześniej tak szybka reakcja na koronawirusa nie byłaby możliwa. Przypuszcza też, że już w 2022 roku świat powoli zacznie wracać do normalności.

Ze względu na to, że w tej chwili jeszcze tak wielu ludzi cierpi na Covid-19, bardzo trudno wyobrazić sobie koniec pandemii, lecz on nadejdzie. (...) To cud: gdyby pandemia wybuchła pięć lat temu, świat nie uzyskałby szczepionki w tak krótkim czasie – cieszył się Bill Gates (TVN24).

https://www.o2.pl/informacje/bill-gates-i-piotr-krasko-o-pandemii-koronawirusa-padly-gorzkie-slowa-6621899476016000a

Von der Leyen: UE wyeksportowała 77 mln szczepionek do 33 krajów
Opracowanie: Adam Zygiel 25 marca (17:27)

Od 1 grudnia 2020 roku Unia Europejska wyeksportowała około 77 milionów dawek szczepionek przeciw Covid-19 do 33 krajów - poinformowała przywódców szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas czwartkowego szczytu UE.

Jak podaje Reuters, wiceprzewodnicząca KE przekazała też przywódcom państw członkowskich, że jak dotąd 18,2 mln obywateli UE, czyli 4,1 proc. populacji, zostało zaszczepionych dwiema dawkami.

Według slajdów pokazanych przywódcom przez von der Leyen 27 państw UE podało około 62 milionów dawek z 88 milionów, które dostarczyli dotąd producenci.

UE szacuje, że w pierwszym kwartale otrzyma 66 milionów dawek od koncernów BionTech/Pfizer, 10 milionów od Moderny i 30 milionów od AstraZeneki.

Tymczasem AstraZeneca zobowiązała się w umowie z UE do dostarczenia 90 milionów dawek w pierwszym kwartale i kolejnych 30 milionów w grudniu - wynika z dokumentu.

W drugim kwartale UE oczekuje 200 milionów dawek od BionTech/Pfizer, 35 milionów od Moderny, 70 od AstraZeneki i 55 milionów od firmy Johnson & Johnson. Według informacji Reutersa, zobowiązania umowne AstraZeneki dotyczyły 180 milionów dawek w drugim kwartale.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-von-der-leyen-ue-wyeksportowala-77-mln-szczepionek-do-33-kra,nId,5129113

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-portugalia-przedluzony-stan-wyjatkowy-zakaz-wyjazdow-turysty,nId,5129365

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-do-pubu-z-paszportem-szczepionkowym-boris-johnson-nie-wykluc,nId,5128591

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-sekretarz-generalny-nato-jens-stoltenberg-zostal-zaszczepion,nId,5129435

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-izrael-w-katalogu-krajow-ktorych-obywatele-moga-wjechac-do-p,nId,5129424

https://www.o2.pl/informacje/covid-19-chiny-maja-nowy-problem-polka-ujawnia-co-sie-tam-dzieje-6621548400798592a

https://www.o2.pl/informacje/koniec-rajskich-wakacji-na-zanzibarze-jest-reakcja-rzadu-6621885857844064a

https://www.rmf24.pl/news-euro-2021-dania-wpusci-kibicow-na-mecze,nId,5128987

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-unijne-paszporty-szczepionkowe-pe-przyspiesza-procedure,nId,5129084

https://sportowefakty.wp.pl/siatkowka/930419/800-kibicow-na-trybunach-w-berlinie-pokazali-ze-da-sie-to-zrobic-w-pandemii

Od najbliższej soboty nowe obostrzenia. Pfizer rozpoczyna testy szczepionki na dzieciach [NA ŻYWO]
25 marca

21:45 Spada liczba zgonów i hospitalizacji w Wielkiej Brytanii
Po raz pierwszy od połowy października liczba chorych na Covid-19 w brytyjskich szpitalach jest poniżej 5 tys., podczas gdy jeszcze w połowie stycznia było ich prawie 40 tys. - wynika z podanych w czwartek statystyk. Szybko spada też liczba nowych zgonów.

Według stanu ze środy w szpitalach w Anglii, Szkocji i Walii było odpowiednio 4005, 321 i 375 pacjentów chorych na Covid-19, czyli łącznie 4701. Z Irlandii Północnej najnowsze dane są z wtorku, gdy było ich 154, a ponieważ w poprzednich dniach ich liczba tam też spadała, oznacza to, że w całym kraju w środę po raz pierwszy od 12 października zeszłego roku w szpitalach było mniej niż 5000 chorych na Covid-19.

Dla porównania - miesiąc temu było to ponad 15,5 tys. pacjentów, a w szczytowym momencie - 18 stycznia - 39 249.

Mniejsza liczba hospitalizacji przekłada się na coraz niższą liczbę nowych zgonów. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano ich 63, co jest najniższym bilansem niedotyczącym dni weekendowych od pierwszego tygodnia października. W efekcie średnia dobowa liczba zgonów z ostatnich 7 dni spadła do 74.

19:28 Szczepienia w Niemczech: "Stagnacja"
Według raportu dziennika "Tagesspiegel" od grudnia 2020 roku wysłano około miliona kodów szczepień, ale do 23 marca tylko 362 711 berlińczyków otrzymało pierwsze szczepienia. Według gazety może to oznaczać, że 630 tys. mieszkańców Berlina świadomie nie korzysta z możliwości zaszczepienia.

Dziennik tłumaczy, że za taki stan może odpowiadać niepopularność szczepionki AstraZeneca.

W magazynach ma zalegać 100 tysięcy dawek brytyjsko-szwedzkiego preparatu. Powinni być nim zaszczepieni nauczyciele, policjanci i personel przedszkolny.

Tempo kampanii szczepień w Niemczech pozostaje obecnie w stagnacji. Nawet tydzień po zniesieniu zakazu szczepień dla preparatu firmy AstraZeneca, rezerwacja online terminów szczepień nie została jeszcze przywrócona we wszystkich krajach związkowych - pisze z kolei dziennik "Welt".

18:49 Włochy: Szczepienia przyspieszyły
We Włoszech doszło do przyspieszenia szczepień przeciw Covid-19. W środę wykonano ich 230 tysięcy - ogłosił w czwartek minister zdrowia Roberto Speranza.

Jako priorytet wskazał zakończenie szczepień osób w wieku powyżej 80 lat oraz chorych. Odnotowano pierwsze oznaki poprawy sytuacji.

Władze dążą do dalszego zwiększenia dziennej liczby szczepień, aby w kwietniu wynosiła ona pół miliona zastrzyków.

Do tej pory zaszczepiono w kraju 8,5 mln osób, w tym ponad 2,7 mln dwiema dawkami.

18:06 Portugalia: Przez pandemię odłożono ponad 200 tys. zabiegów
Z powodu kryzysu w publicznej służbie zdrowia Portugalii, wywołanego pandemią Covid-19, przełożonych na późniejszy termin zostało ponad 200 tys. zabiegów chirurgicznych - oszacował w czwartek na podstawie statystyk ministerstwa zdrowia dziennik “Publico".

Z wyliczeń gazety wynika, że w marcu na operację czekało w kraju 216 tys. pacjentów, w tym ponad 54 tys. przez ponad rok.

17:31 Novavax
Novavax opóźnia podpisanie umowy na dostawę swojej szczepionki przeciw Covid-19 do Unii Europejskiej, ponieważ amerykańska firma biotechnologiczna ma trudności z pozyskaniem niektórych surowców do produkcji preparatu - powiedział Reutersowi urzędnik UE zaangażowany w rozmowy.

Przedłużenie rozmów może dodatkowo skomplikować plany szczepień UE, ponieważ UE planowała podpisać umowę na początku tego roku na co najmniej 100 milionów dawek szczepionki Novavax, z opcją na kolejne 100 milionów.

16:51 Szwecja: Preparat koncernu AstraZeneca dla osób starszych
Szwedzkie władze zdrowotne wznowiły w czwartek szczepienia preparatem przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca dla osób w wieku 65 lat oraz starszych.

Decyzja w sprawie osób młodszych ma zostać podjęta po opublikowaniu wyników badań.

Zalecamy szczepienia preparatem AstraZeneki dla osób powyżej 65 lat, gdyż w tej grupie nie widzimy ryzyka wystąpienia rzadkich poważnych skutków ubocznych - oświadczył dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson.

10:43 Czarnobyl
Elektrownia atomowa w Czarnobylu na północy Ukrainy przechodzi od czwartku w specjalny tryb pracy w związku z ograniczeniami przeciwepidemicznymi. Na miejscu na stałe zostanie tylko personel odpowiadający za bezpieczeństwo jądrowe i radiacyjne.

08:34 Australia
Australia zwiększa moce produkcyjne szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca. Według władz będzie wytwarzała milion dawek tygodniowo, a może więcej.

Australijski urząd nadzoru farmaceutyków TGA zatwierdził we wtorek pierwsze cztery partie szczepionki AstraZeneca wyprodukowane przez australijską firmę CSL. Łącznie są w nich 832 tys. dawek.

06:58 Izrael
W Izraelu podano dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 ponad połowie populacji liczącej 9,3 miliona. Szybkie wprowadzenie szczepionki pomogło krajowi rozpocząć wychodzenie z zamknięcia pandemicznego.

06:06 Kanada
Kanadyjski resort zdrowia dołączył do informacji o szczepionce AstraZeneca-Oxford ostrzeżenie o "bardzo rzadkich doniesieniach o zakrzepach krwi powiązanych z niskimi poziomami płytek krwi, w związku ze szczepieniami dokonywanymi preparatem AstraZeneca".

"W związku z raportami o tych występujących w Europie bardzo rzadkich, ostrych reakcjach, Health Canada nawiązał bliską współpracę z europejskimi regulatorami, by przyjrzeć się dokumentacji medycznej w tej sprawie i zaktualizował opis produktu" - napisano w komunikacie resortu.

05:19 Brazylia
Liczba wszystkich zgonów wywołanych Covid-19 przekroczyła w środę 300 tys. - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia. Nowy szef resortu Marcelo Quieroga zapowiedział, że dziennie będzie szczepionych 1 mln osób.

Brazylia jest drugim na świecie krajem z tak wielką liczbą ofiar śmiertelnych. Więcej zgonów pacjentów z rozpoznanym Covid-19 odnotowano tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarło już ponad 550 tys. osób.

[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-od-najblizszej-soboty-nowe-obostrzenia-pfizer-rozpoczyna-tes,nId,5128588

https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/25/coronavirus-live-news-astrazeneca-to-publish-full-vaccine-trial-results-us-cases-pass-30m
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2021, 00:23 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #340 dnia: Marzec 23, 2021, 23:05 »
Von der Leyen: Widzimy efekty szczepień, ale ogólna sytuacja jest niepokojąca
Opracowanie: Adam Zygiel 25 marca (23:48)

Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili na szczycie Rady Europejskiej w czwartek, że będą podejmować działania na rzecz zwiększenia produkcji szczepionek na Covid-19 w UE i usprawnią wdrażanie szczepień w państwach członkowskich.

To absolutnie konieczne, abyśmy nadal pracowali nad poprawą produkcji szczepionek w Europie i poprawą naszych możliwości dystrybucji do państw członkowskich - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Mimo, że wideoszczyt był zaplanowany na dwa dni, to przywódcom udało się omówić wszystkie zaplanowane kwestie w jeden dzień.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że mamy obecnie do czynienia z trzecią falą zachorowań na Covid-19 w Europie, ale wzrost śmiertelności jest wolniejszy, niż rozprzestrzenianie się wirusa.

W wielu krajach UE liczba zakażeń znów rośnie, głównie przez wariant B.1.1.7 (czyli tzw. brytyjski - PAP), który jest w zasadzie obecny w każdym kraju członkowskim. Na szczęście śmiertelność jest niższa, niż tempo rozprzestrzeniania się wirusa. Widzimy pierwsze efekty szczepień. Ale ogólna sytuacja jest bardzo niepokojąca - oświadczyła von der Leyen na tej samej konferencji prasowej.

Poinformowała też, że tydzień przed końcem pierwszego kwartału 2021 roku do państw członkowskich zostało dostarczonych 88 mln dawek szczepionki na Covid-19. 62 mln dawek zostało zaaplikowanych. 18,2 mln osób zostało w pełni zaszczepionych. Zatem 4,1 proc. unijnej populacji dostało dwie dawki.

Wiemy, że moglibyśmy być szybsi, gdyby wszystkie firmy farmaceutyczne wypełniły swoje kontrakty - zastrzegła szefowa KE. Wyraziła jednak przekonanie, że cel, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej europejskiej populacji do końca lata, zostanie osiągnięty.

Podkreśliła przy okazji, że AstraZeneca musi "nadrobić swoje znaczne opóźnienia w dostarczeniu szczepionki przeciwko Covid do 27 krajów, zanim będzie mogła ponownie eksportować" z UE. AstraZeneca dostarczyła Europejczykom tylko 30 ze 120 milionów dawek obiecanych w pierwszym kwartale.

W wieczornej części wideoszczytu wziął udział też krótko amerykański prezydent Joe Biden.

Jak przekonywał na konferencji Charles Michel, Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą razem chronić światowe bezpieczeństwo, demokrację i stabilność.

Widzimy, że te wartości demokracji i praworządności są ponownie pod presją, istnieją zagrożenia, zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne... i bardziej niż kiedykolwiek Stany Zjednoczone i Unia Europejska ponoszą odpowiedzialność za przyszłe pokolenia - powiedział.

Tematem wideoszczytu była także ocena napiętych relacji z Turcją, które w ostatnich tygodniach zaczęły się ocieplać.

Jak tłumaczył przewodniczący Rady Europejskiej, Unia pozostanie "ostrożna" jeśli chodzi o ocenę poprawy relacji z Ankarą. Dodał, że w przyszłym miesiącu być może złoży wizytę w Turcji.

Mamy nadzieję, że uda się poprawić stosunki z Turcją, ale jednocześnie ... dla nas ważne jest, aby Turcja utrzymała pozytywne, umiarkowane zachowanie. Ale pozostajemy ostrożni (...) i rzeczywiście jesteśmy w kontakcie z władzami tureckimi - zaznaczył Michel.

Jak dowiedziała się PAP, podczas obrad został podjęty temat represjonowanych Polaków na Białorusi. Premier RP Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na brutalne postępowanie białoruskich władz wobec niewinnych ludzi. Zażądał on zdecydowanych działań Unii w tej sprawie. Morawiecki miał podkreślić, że władze w Mińsku próbują obwiniać Polskę i polskich obywateli o destabilizowanie sytuacji. Premier wskazał, że Polska nie może się na to zgodzić.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-von-der-leyen-widzimy-efekty-szczepien-ale-ogolna-sytuacja-j,nId,5129447

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-lockdown-ostre-restrykcje-europa-reaguje-na-trzecia-fale-kor,nId,5130984

Koronawirus w Czechach. Nasi sąsiedzi przedłużają stan wyjątkowy
OPRAC. KATARZYNA BOGDAŃSKA  26-03-2021 21:29

Czechy przedłużają stan wyjątkowy w kraju o 14 dni. Regulacja pozwala m.in. na ograniczenie prawa do przemieszczania się. Nie chciała się na to zgodzić opozycja.

Koronawirus w Czechach spowalnia. Nie proszą już o międzynarodową pomoc w związku z pandemią. Jednak mniejszościowy gabinet Andreja Babisza wnioskował o przedłużenie stanu wyjątkowego o 30 dni. Premier przekonywał, że kraj nie może pozwolić sobie na zbyt wczesne rozluźnienie obowiązujących restrykcji. Poparł go minister zdrowia Jan Blatny.

Według niego ograniczenia działają, bo koronawirus w Czechach spowalnia, epidemia straciła na intensywności. Poprawia się sytuacja w szpitalach.

Partie opozycyjne m.in. nie chciały zgodzić się na przedłużenie nadzwyczajnej regulacji, przede wszystkim z uwagi na zakaz podróżowania między powiatami.

Minister zdrowia podkreślał z kolei, że wśród obowiązujących restrykcji bardzo istotny jest zakaz podróży między powiatami, który, według ministra przynosi zmniejszenie przemieszczania się o około 30 proc. To takich restrykcji potrzebny jest jednak stan wyjątkowy.

Posłowie z Komunistycznej Partii Czech i Moraw, którzy tolerują rząd, zdecydowali się na poparcie zakończenia nadzwyczajnej regulacji 11 kwietnia br. Bez zgody Izby Poselskiej stan wyjątkowy skończyłby się 28 marca br.

W ten sposób zdecydowano, że stan wyjątkowy zostaje przedłużony do 11 kwietnia.

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-czechach-nasi-sasiedzi-przedluzaja-stan-wyjatkowy-6622368955296672a

USA wspiera Palestynę w walce z COVID-19
OPRAC. MACIEJ DRZAŻDŻEWSKI 26-03-2021 05:50

Prezydent USA Joe Biden zdecydował o przekazaniu rządowi Palestyny 15 milionów dolarów na walkę z pandemią koronawirusa. Pieniądze trafią m.in. do katolickich służb pomocy w placówkach zdrowotnych.

Informację o przekazaniu rządowi Autonomii Palestyńskiej przed administrację Joe Bidena 15 milionów dolarów na rzecz walki z pandemią koronawirusa przekazał w czwartek Departament Stanu USA. Fundusze pochodzą z Amerykańskiej Agencji ds.Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i mają wesprzeć katolickie służby pomocowe, działające na terenie placówek leczniczych oraz zmniejszyć ryzyko niebezpieczeństwa żywnościowego na terenie Palestyny.

Premier Palestyny Mohammed Sztajeh wyraził wdzięczność za amerykańską pomoc w walce z COVID-19. W oświadczeniu wydanym po decyzji Białego Domu Sztajeh podkreślił, że jest to ważny i dobry krok administracji USA, zmierzający do odnowienia stosunków dyplomatycznych z Palestyną, które zostały przerwane podczas prezydentury Donalda Trumpa.

https://wiadomosci.wp.pl/usa-wpiera-palestyne-w-walce-z-covid-19-6622143615769504a

https://wiadomosci.wp.pl/czechy-czarnym-punktem-na-mapie-polak-mowi-o-restrykcjach-6622298012149377v

Niemcy obawiają się 100 tys. zakażeń koronawirusem dziennie
Opracowanie: Joanna Potocka 26 III

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn ostrzegł, że w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem krajowy system opieki zdrowotnej może w kwietniu osiągnąć punkt krytyczny. Szef służb epidemiologicznych ocenił, że możliwy jest drastyczny wzrost nowych infekcji, do nawet 100 000 dziennie. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-niemcy-obawiaja-sie-100-tys-zakazen-koronawirusem-dziennie,nId,5131804

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-lwowski-lekarz-sa-przypadki-ze-czlonkow-rodziny-kladziemy-na,nId,5131437

https://turystyka.wp.pl/finlandia-rzad-chce-wprowadzic-nakaz-pozostawania-w-domach-6622249878215552a

https://wideo.wp.pl/koronawirus-w-meksyku-dramatyczna-sytuacja-na-cmentarzach-6622213177067137v

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-protesty-branzy-slubnej-we-wloszech-pary-rozstaja-sie-nie-do,nId,5131765

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-uczniowie-protestuja-w-calych-wloszech-otworzcie-szkoly,nId,5131410

https://wideo.wp.pl/skutki-pandemii-w-kosciele-ta-parafia-wciaz-dochodzi-do-siebie-po-spustoszeniu-6622251860478081v

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-tajlandia-wpusci-zaszczepionych-turystow-na-phuket,nId,5131817

https://wideo.wp.pl/nie-zamawiaj-posilkow-na-dowoz-naukowcy-ostrzegaja-w-swoich-badaniach-6622218393774209v

https://www.o2.pl/informacje/moze-zabraknac-papieru-toaletowego-jeden-z-producentow-ostrzega-6622334101568416a

https://wiadomosci.wp.pl/usa-kontrowersyjna-decyzja-wlasciciela-silowni-karnet-za-niezaszczepienie-sie-6622249819540384a

Europa się zamyka, godzina policyjna w kolejnych krajach [NA ŻYWO]
26 marca

21:12 Hiszpania
Liczba śmiertelnych ofiar Covid-19 przekroczyła w piątek w Hiszpanii 75 tys., podała minister zdrowia Carolina Darias.

Szefowa resortu zdrowia sprecyzowała, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem nastąpił wzrost liczby zmarłych zakażonych koronawirusem o 590 do poziomu 75 010.

Darias wskazała na drastyczne zwiększenie dynamiki zgonów w Katalonii, na północnym wschodzie, gdzie podczas ostatniej doby potwierdzono 524 zmarłych na Covid-19.

Zaznaczyła, że ostatnia doba, podczas której potwierdzono 7589 infekcji koronawirusem, była największą w tym tygodniu pod względem nowych zakażeń. W sumie zakażeniu uległo już 3,25 mln obywateli Hiszpanii.

20:58 Serbia jako pierwszy kraj w Europie zaczęła szczepienia migrantów przeciwko Covid-19
Przedstawiciele ONZ podali, że Serbia jest pierwszym w Europie krajem, który rozpoczął w piątek szczepienia przeciwko Covid-19 migrantów i uchodźców przebywających w obozach i ośrodkach azylowych. Rozpoczęto też w kraju szczepienie cudzoziemców.

Szczepienia migrantów przebywających w obozach w Serbii rozpoczęto od obozu w miejscowości Krnjaca w pobliżu Belgradu. Zarejestrowanych na szczepienie jest tam ponad 500 migrantów.

Dzisiaj jest bardzo, bardzo szczególny dzień, gdyż prowadzimy szczepienia uchodźców i osób starających się o azyl. Jest to poważna oznaka wsparcia Serbii dla uchodźców i bardzo dobry przykład włączenia ich do serbskiego społeczeństwa - powiedziała Francesca Bonelli, przedstawicielka ONZ w Serbii.

20:51 Francja: 90 tys. policjantów na dworcach i drogach będzie pilnować zakazu przemieszczania się
90 tys. policjantów będzie pilnować zakazu przemieszczania się na lotniskach, dworcach i drogach w 19 zamkniętych departamentach, w tym w Paryżu - poinformował rząd w piątek.

Środki te wprowadzamy w momencie, gdy sytuacja jest krytyczna w związku z trzecią fali pandemii i dominacją wariantu brytyjskiego - stwierdził szef MSW Gerard Darmanin. W 19 ze 101 francuskich departamentów, w tym w Paryżu nie można oddalać się od domu na więcej niż 10 km oraz nie można przemieszczać się między departamentami. Na terenie całego kraju niezmiennie obowiązuje również godzina policyjna od 19.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 41 869 osób. W szpitalach na Covid-19 zmarło 303 chorych. Natomiast zaktualizowane po 10 dniach dane dotyczące domów opieki wskazują na 594 zgony. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła łącznie o 897 do 94 305 - podała w piątek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

20:40 Niemcy: Francja uznana za obszar wysokiego ryzyka epidemicznego
Rząd niemiecki zaklasyfikował w piątek Francję jako obszar wysokiego ryzyka ze względu na gwałtowny wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem - informuje agencja dpa.

Oznacza to, że od niedzieli przekraczający granicę z Niemcami będą musieli mieć przy wjeździe ważne testy na Covid-19.

W czwartek we Francji zakażenie koronawirusem potwierdzono u 45 641 osób.

Jednocześnie austriacki kraj związkowy Tyrol, a także Czechy i Słowacja zostaną usunięte z listy obszarów niebezpiecznych - ogłosił w piątek Instytut Roberta Kocha. W ten sposób zostanie zniesiona znaczna część ograniczeń wjazdu dla tych krajów i regionów.

RKI poinformował w piątek o 21 573 nowych przypadkach koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech.

20:30 Włochy: Instytut Służby Zdrowia: krzywa wzrostu zakażeń zwalnia
We Włoszech krzywa wzrostu zakażeń zwalnia - poinformował w piątek Instytut Służby Zdrowia. "Widzimy pierwsze sygnały stabilizacji" - podkreślił szef Instytutu Silvio Brusaferro, analizując dane z monitoringu przebiegu pandemii.

Na konferencji prasowej profesor Brusaferro powiedział, że obecnie średni wiek osób zakażonych wynosi 40-50 lat.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby zmarło 457 osób i wykryto 23 987 nowych zakażeń. Wykonanych zostało prawie 355 tysięcy testów. 6,8 procent z nich dało wynik pozytywny.

Bilans zmarłych wzrósł do 107 256. Jest wśród nich 343 lekarzy.

15:13 Brazylia: Powstała pierwsza krajowa szczepionka przeciw Covid-19
Butantan w stanie Sao Paulo, na południowym wschodzie Brazylii, wyprodukował pierwszą krajową szczepionkę przeciwko Covid-19 - ogłosiły w piątek władze tego ośrodka badawczego. Według jego dyrekcji szczepienia nowym preparatem mogą ruszyć jeszcze w pierwszej połowie 2021 r.

Jak poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej w Sao Paulo szef Instytutu Butantan prof. Dimas Covas, istnieje szansa, że masowa produkcja szczepionki przeciw koronawirusowi, a tym samym masowe szczepienia, mogłyby rozpocząć się już w czerwcu.

Szef podległej władzom stanu Sao Paulo instytucji naukowej dodał, że pierwsza “całkowicie brazylijska" szczepionka wchodzi obecnie w fazę testów klinicznych.

14:36 Włochy: Region Kampania podpisał wstępną umowę ws. zakupu Sputnika V
Włoski region Kampania podpisał umowę w sprawie zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciw Covid-19 - poinformowała w piątek agencja Ansa, powołując się na władze regionu. Porozumienie ma zostać zrealizowane dopiero po zatwierdzeniu preparatu przez Europejską Agencję Leków.

Gubernator regionu ze stolicą w Neapolu Vincenzo De Luca, cytowany przez Ansę, podziękował ambasadzie Włoch w Moskwie za udzieloną pomoc w tej sprawie.

W Rzymie poinformowano natomiast, że po Wielkanocy w tamtejszym szpitalu zakaźnym Spallanzani rozpoczną się dwojakiego rodzaju badania nad Sputnikiem V. Dotyczyć one będą skuteczności tego preparatu w przypadku wariantów koronawirusa, szczególnie brazylijskiego, południowoafrykańskiego i brytyjskiego, a także możliwości użycia go jako drugiej dawki szczepionki po tym, gdy wcześniejszą była na przykład AstraZeneca.

Ta znana placówka w Wiecznym Mieście będzie współpracować ze szpitalem Sacco w Mediolanie.

12:35 Błyskawiczny test na koronawirusa
Brytyjczycy zatwierdzili błyskawiczny test na obecność koronawirusa, który daje wynik w 20 sekund. Testy takie mogą mieć zastosowanie na lotniskach, w obiektach sportowych czy w firmach.

Wymazów ze śliny dokonuje się z wewnętrznej strony policzków, a nie z nosa czy gardła.

Test ma czułość na poziomie 98,1 proc., co oznacza, że istnieje 1,9 proc. prawdopodobieństwa na fałszywy wynik negatywny, oraz swoistość na poziomie 99,7 proc., co oznacza tylko 0,3 proc. prawdopodobieństwa na fałszywy wynik pozytywny.

[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-europa-sie-zamyka-godzina-policyjna-w-kolejnych-krajach-na-z,nId,5130785

https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/26/coronavirus-live-news-eu-demands-fair-share-of-covid-jabs-us-doubles-vaccine-target
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2021, 23:37 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #341 dnia: Marzec 24, 2021, 23:48 »
Który kraj najlepiej radzi sobie z pandemią? Polska daleko w rankingu Bloomberga
Opracowanie: Malwina Zaborowska 27 marca (16:21)

Nowa Zelandia, Singapur i Australia - to kraje, które najlepiej radzą sobie z pandemią koronawirusa - wynika z marcowej edycji prowadzonego przez Bloomberga rankingu. W najnowszym zestawieniu awansowały kraje, które szybko szczepią swoich mieszkańców przeciwko Covid-19, np. Izrael i ZEA. Polska zajmuje 50. miejsce na 53 notowane państwa.

Prowadzony od listopada aktualizowany co miesiąc ranking ma pokazywać odporność największych światowych gospodarek na pandemię i jakość życia zwykłych ludzi podczas kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego.

Bierze pod uwagę dziesięć wskaźników. Oprócz podawanej proporcjonalnie do populacji liczby nowych infekcji i zgonów na Covid-19, jest to m.in. dotkliwość wprowadzonych ograniczeń, przewidywany wzrost gospodarczy czy stopień dostępności opieki zdrowotnej. Do ogólnej oceny wlicza się też procent mieszkańców danego kraju, którzy zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19.

Polska na 50. miejscu

Jak zauważa Bloomberg spada pozycja państw Europy, w której szczepienia przebiegają chaotycznie. W porównaniu z lutym Grecja spadła o 20 miejsc, na 40. pozycję, Rumunia o 15, na 46. miejsce, Włochy i Polska o 10, a Finlandia o 9.

Polska zajmuje 50. miejsce na 53 notowane państwa. Gwałtowny spadek w porównaniu z poprzednią edycją tłumaczony jest wzrostem liczy zakażeń i wprowadzeniem nowych obostrzeń. Według Bloomberga gorzej niż Polska z pandemią radzi sobie tylko Brazylia, Czechy i Meksyk.

Duży awans Izraela

Pierwsza dziesiątka rankingu jest zdominowana przez kraje Azji i Australii, które szybko opanowały pandemię na swoim terenie. Oprócz znajdujących się na szycie zestawienia Nowej Zelandii, Singapuru i Australii jest tam również Tajwan, Korea Płd., Chiny, Japonia i Tajlandia.

Bloomberg zwraca uwagę na duży awans Izraela, który w ogłoszonej w czwartek marcowej edycji rankingu znalazł się na piątym miejscu, w lutym był na czternastym. Tak duża zmiana była możliwa dzięki prowadzonej w Izraelu najszybciej na świecie kampanii szczepień przeciwko Covid-19. Dwie dawki preparatu przyjęła tam już ponad połowa mieszkańców.

W zestawieniu awansowały, chociaż już nie tak spektakularnie, również inne kraje, które szybko szczepią swoich mieszkańców. Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się na 11. pozycji i od lutego przesunęły się o cztery miejsca w górę, USA z 27. miejsca przeszły na 21. pozycję w rankingu, Wielka Brytania awansowała z 30. na 25. miejsce. Agencja podkreśla, że szybka akcja szczepień przekłada się na poprawę innych wskaźników epidemicznych, a także pozwala na rozluźnienie restrykcji, przez co szybko szczepiące kraje awansują w zestawieniu.

Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-ktory-kraj-najlepiej-radzi-sobie-z-pandemia-polska-daleko-w-,nId,5133317

Ponad 14 tys. zgonów w ciągu tygodnia w Brazylii. "Jeden z najgorszych tygodni od początku pandemii"
Opracowanie: Malwina Zaborowska 27 marca (19:16)

Zakończony wczoraj tydzień był jednym z najgorszych od początku pandemii Covid-19 w Brazylii – napisał największy brazylijski portal informacyjny „Correio Braziliense”. W ciągu ostatnich siedmiu dni zmarło w tym kraju - na skutek zakażenia koronowirusem - 14 360 osób. Tragiczny rekord padł w poprzednim tygodniu, gdy w ciągu siedmiu dni ta choroba zabiła 15 650 mieszkańców kraju.

Marcelo Queiroga, nowy minister zdrowia, czwarty z kolei mianowany od początku pandemii przez prezydenta Jaira Bolsonaro, wydał nowe zarządzenia, w których kładzie nacisk na obowiązek noszenia maseczek na twarzy we wszystkich miejscach publicznych. Tym razem, jak podkreśla cytowany portal, również prezydent kraju znany ze swego sceptycznego podejścia do tego zabezpieczenia, "bardziej zaczął przestrzegać zalecenia w sprawie maseczek".

Oficjalne komunikaty brazylijskich stowarzyszeń medycznych, wśród nich "Fundacji Osvaldo Cruz",  sygnalizowały w niedzielę nowe zjawisko w przebiegu pandemii: "drastyczny wzrost przypadków koronawirusa" wśród osób w wieku od 30 do 59 lat.  Od początku drugiej fali pandemii do szpitali zgłasza się coraz więcej młodych Brazylijczyków z oznakami choroby.

W dziesiątym tygodniu 2021 roku w porównaniu z pierwszym tygodniem roku odsetek infekcji koronawirusem wśród osób w wieku od 30 do 39 lat wzrósł o przeszło 565 proc. Jednak największy skok nastąpił wśród populacji od 40 do 49 roku: wyniósł on 626 proc. Jednocześnie na terenie 1 316 brazylijskich municypiów, jak sygnalizuje Ministerstwo Zdrowia, może zabraknąć leków niezbędnych dla pacjentów wymagających intubacji na oddziałach intensywnej terapii, a z ponad siedmiuset municypiów sygnalizują, że kończy się tlen medyczny.

Konflikt na linii Bolsonaro-władze stanowe

Podczas gdy pandemia Covid-19 atakuje coraz bardziej zaciekle, z dnia na dzień zaostrza się zasadniczy konflikt między rządem prezydenta Jaira Bolsonaro a władzami stanowymi. Szef państwa i rządu brazylijskiego nadal stanowczo sprzeciwia się wprowadzaniu lockdawnów "morderczych dla gospodarki Brazylii" - jak to określa.

Tymczasem w stolicy kraju, mieście Brasilia, gdzie Jair Bolsonaro uzyskał w wyborach z 2019 roku  69,99 proc. głosów, tłum jej mieszkańców demonstrował w sobotę przed jednym z głównych szpitali, skandując "szczepionka, szczepionka!", mimo iż prezydent zapowiedział rychłe jej dostawy.

Jeszcze w środę Bolsonaro pod naciskiem krajowej i zewnętrznej opinii publicznej zapowiedział powołanie komitetu kryzysowego w celu "nakreślenia kierunku batalii przeciwko pandemii". Zapowiedź ta przyszła  w momencie gdy administracje szpitali w 23 z 27 brazylijskich stanów alarmują rząd, że kończy się im tlen medyczny i inne podstawowe leki.

Coraz większym zaniepokojeniem reagują na rekordowy wzrost zachorowań i zgonów na koronawirusa w Brazylii (która wraz z USA stanowi epicentrum światowej pandemii), sąsiedzi południowoamerykańskiego kolosa. Między innymi Peru, którego granica z Brazylią biegnąca przez tropikalne puszcze - na wielu odcinkach całkowicie niemożliwa do kontrolowania - ma 2 800 kilometrów.

Peruwiański minister zdrowia Oscar Ugarte, przedstawił wyniki badań, z których wynika - jak oświadczył - że  "40 proc. zachorowań na Covid-19 w stolicy kraju, Limie, to infekcje  wywołane brazylijską odmianą koronawirusa"

Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ponad-14-tys-zgonow-w-ciagu-tygodnia-w-brazylii-jeden-z-najg,nId,5133376

Franciszek apelował o szczepionki dla wszystkich, teraz przeszedł do czynów
Natalia Bogucka 27.03.2021 15:42

Watykan zakupił szczepionki przeciwko COVID-19 Pfizer-BioNTech, którymi zaszczepi 1200 bezdomnych i ubogich osób. To realizacja apelu papieża Franciszka, aby nikt nie został wykluczony z kampanii szczepień.

Stolica Apostolska organizuje w Wielkim Tygodniu szczepienia przeciwko COVID-19. Zaszczepionych zostanie 1200 "najuboższych i zepchniętych na margines" osób, które ze względu swoją sytuację są najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem.

Szczepienia odbędą się w specjalnie przygotowanej placówce w Auli Pawła VI w Watykanie. Do szczepień zostanie użyty preparat Pfizer-BioNTech, który podano także papieżowi i pracownikom Stolicy Apostolskiej.

Jednocześnie Urząd Dobroczynności Apostolskiej kierowany przez papieskiego jałmużnika kard. Konrada Krajewskiego stworzył możliwość ufundowania szczepionki dla najuboższych za pośrednictwem strony internetowej www.elemosineria.va.

Papież zachęcał do szczepień przeciwko COVID-19

Papież Franciszek wielokrotnie zachęcał do szczepienia się przeciwko COVID-19. Podkreślał również, że każdy powinien mieć dostęp do szczepionki i nikt nie może być wykluczony z kampanii szczepień z powodu ubóstwa. Na jego prośbę wśród pierwszych zaszczepionych przeciwko COVID-19 osób znalazło się 25 ubogich, w większości bezdomnych, którzy żyją w okolicach Bazyliki św. Piotra.

https://www.o2.pl/informacje/franciszek-apelowal-o-szczepionki-dla-wszystkich-teraz-przeszedl-do-czynow-6622626369837984a

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-krytyczna-sytuacja-epidemiczna-we-francji-kontrole-i-obowiaz,nId,5133363

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-zabytkowe-miasto-majow-zamkniete-powod-turysci-bez-maseczek,nId,5133429

https://wiadomosci.wp.pl/hiszpania-pojawily-sie-pierwsze-paszporty-szczepionkowe-6622693384166272a

https://www.o2.pl/informacje/interwencja-w-magazynie-astrazeneca-pojawilo-sie-mnostwo-teorii-spiskowych-6622579539844000a

https://www.pudelek.pl/zaplakana-lil-masti-wyznaje-ze-ma-koronawirusa-bol-calego-ciala-ciagle-dreszcze-6622371941342112a

https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/27/coronavirus-live-news-uk-over-70s-could-start-getting-booster-jabs-in-september-czech-government-extends-state-of-emergency
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2021, 23:18 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #342 dnia: Marzec 25, 2021, 23:55 »
Koronawirus trawi Niemcy. "Liczby pędzą w górę"
OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK 28-03-2021 19:19

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa w Niemczech jest coraz gorsza. - Liczby dosłownie pędzą w górę - mówi premier Badenii-Wirtembergii. Politycy nie wykluczają, że dojdzie do zaostrzenia lockdownu w kraju.

Koronawirus pustoszy Niemcy. Wszystko przez III falę zakażeń COVID-19, która z impetem uderzyła w Europę i doprowadziła do drastycznego wzrostu zakażeń.

Koronawirus Niemcy. "Liczby pędzą w górę"

"Kraj znajduje się w trzeciej fali koronawirusa i w tak skomplikowanej sytuacji, jakiej jeszcze nie było podczas pandemii" - pisze niemiecki dziennik "Tagesspiegel".

To, że sytuacja związana z epidemią koronawirusa w Niemczech jest zła, podkreślił też premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann. Polityk stwierdził, że konieczny jest wcześniejszy szczyt rządu federalnego z władzami landów ws. zaostrzenia lockdownu. - Widzimy, że liczby dosłownie pędzą w górę - podkreśla Kretschmann.

Do podjęcia podobnych kroków walce z epidemią koronawirusa wzywa ekspert ds. zdrowia z partii SPD, Karl Lauterbach. - Ograniczenia dotyczące wychodzenia od godz. 20:00 przez dwa tygodnie zadziałają - widzieliśmy to we Francji, Wielkiej Brytanii i Portugalii - ocenia.

Koronawirus. Niemcy chcą twardego lockdownu? Apel władz landów

- Jesteśmy w najbardziej niebezpiecznej fazie pandemii. Jeśli liczba infekcji gwałtownie wzrośnie w tym samym czasie co szczepienie, wzrasta ryzyko, że następna mutacja wirusa stanie się odporna na szczepionkę - dodaje z kolei Szef kancelarii federalnej Helge Braun.

Przeciwny spotkaniu rządu federalnego z władzami landów jest z kolei premier Bawarii - Markus Soeder. Zdaniem polityka konieczne jest jednak wprowadzenie hamulca bezpieczeństwa - to zasady twardego lockdownu w przypadku przekroczenia liczby 100 zakażeń na 100 tys. mieszkańców w danym landzie.

- Wszędzie w Niemczech, jeśli liczba przypadków przekracza 100, hamulec bezpieczeństwa musi zostać automatycznie uruchomiony - podkreślił w rozmowie z gazetą "Augsburger Allgemeine".

W ciągu ostatniej doby w Niemczech odnotowano 17 176 zakażeń koronawirusem. To o ponad 3,4 tys. więcej, niż w ubiegłą niedzielę. Obecnie siedmiodniowy wskaźnik liczby zakażeń w tym kraju wynosi 129,7. W zeszłym tygodniu było to 103,9.

Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, obecny lockdown - który w Niemczech trwa już od połowy grudnia 2020 roku - ponownie został przedłużony. Ma trwać do 18 kwietnia.

Źródło: PAP
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-trawi-niemcy-liczby-pedza-w-gore-6623032541088672a

https://wiadomosci.wp.pl/niemcy-tysiace-osob-wybralo-sie-na-majorke-zignorowali-prosby-rzadu-6623059127012288a

Lekarze: Za dwa tygodnie będziemy zmuszeni do selekcji pacjentów
28 III

"Możliwości opieki nad pacjentami z Covid–19 zostaną przekroczone w ciągu dwóch tygodni. Będziemy wówczas zmuszeni do selekcji pacjentów" – ostrzegło rząd 40 lekarzy oddziałów ratunkowych szpitali w artykule opublikowanym w „Journal du Dimanche”. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-lekarze-za-dwa-tygodnie-bedziemy-zmuszeni-do-selekcji-pacjen,nId,5135027

Dymisja premiera Słowacji. Igor Matovicz podjął decyzję
OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK  28-03-2021 20:06

Słowacja. Wielkie zaskoczenie u naszego południowego sąsiada. Premier Igor Matovicz podał się do dymisji. Jak informują media, decyzja ma związek z rosyjską szczepionką na koronawirusa.


Źródło: Getty Images

Informacja pojawiła się w niedzielę 28 marca późnym wieczorem. W ciągu ostatnich dni z rządu odeszło sześciu zaufanych ministrów Matovicza.

Jak informuje POLITICO, dymisja premiera Słowacji ma mieć związek z zakupem rosyjskiej szczepionki na COVID - Sputnik V. To właśnie sprowadzenie preparatu do kraju miało wywołać kryzys w rządzie, który od 2020 roku tworzyła koalicja czterech ugrupowań.

Współkoalicjanci mieli domagać się dymisji premiera Matovicza. Sam polityk już wcześniej mówił o takim rozwiązaniu. Warunkiem miało być pozostanie w rządzie, ale w innej roli.

Dymisja premiera Słowacji. Kryzys w rządzie

Kryzys koalicji rządzącej, a w efekcie rządu premiera Słowacji, to efekt sprowadzenia szczepionki Sputnik V. Słowacja jako drugie państwo w UE zatwierdziło możliwość stosowana tego preparatu. Decyzja ta nie była jednak podjęta przez cały rząd, co uraziło część współkoalicjantów.

Podjęcie decyzji przez Matovicza doprowadziło do zawieszenia udziału w rządzie partii Wolność i Solidarność (SaS). Informację o wyjściu ugrupowania z koalicji przekazano w czwartek 25 marca. Jak w rozmowie z mediami przekazał Richard Sulik, szef SaS, partia ma zamiar działać samodzielnie i mieć prawo do zgłaszania własnych ustaw.

- Nie ma sensu rozmawiać o nowym rządzie ze starym premierem. Oficjalne negocjacje będziemy kontynuować dopiero po rezygnacji Igora Matovicza. Spodziewamy się, że będzie je prowadzić osoba wskazana przez prezydenta Czaputovą i dostanie też misję sformowania nowego rządu - podkreślił Sulik.

Kryzys na Słowacji. Powodem szczepionka Sputnik V

Rozpad koalicji premiera Igora Matovicza to nie wszystko. Sprowadzenie szczepionki na COVID z Rosji doprowadziło też do rozłamu w samym rządzie. Jako pierwszy dymisję złożył minister spraw zagranicznych - Ivan Korczok. Zaraz po nim na podobny krok zdecydował się szef resortu szkolnictwa - Branislav Groehling.

Korczok w rozmowie z prezydent Czaputovą miał powiedzieć, że "nie życzy żadnemu ministrowi, by jego szef wziął stronę szefa MSZ innego państwa". W ten sposób miał odnieść się do słów premiera Matovicza, który dziękował ministrowi spraw zagranicznych Węgier za pomoc w uzyskaniu Sputnika V.

W kolejnych dniach z rządu Igora Matovicza odeszli jeszcze: minister sprawiedliwości - Marie Kolikova, szef resortu pracy - Milan Krajniak oraz minister zdrowia - Marek Krajczi.

Kryzys w słowackim rządzie. Co dalej?

Jak donoszą słowackie media, dymisja premiera oznacza upadek całego rządu. Z zapowiedzi koalicji czterech ugrupowań wynika, że niezależnie od rozbieżności i podziałów wśród koalicjantów, nikt nie chce doprowadzić do sytuacji, w której koniecznym okazałoby się rozpisanie przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

https://wiadomosci.wp.pl/dymisja-premiera-slowacji-igor-matovicz-podjal-decyzje-6623061508139936a

https://wiadomosci.wp.pl/wlochy-koniec-epidemii-wiceminister-zdrowia-odpowiada-6622940107131808a

https://wiadomosci.wp.pl/papiez-o-koronawirusie-w-zeszlym-roku-bylismy-zaszokowani-teraz-jestesmy-wyczerpani-6622965296548736a

https://www.money.pl/gospodarka/lockdown-w-wielkiej-brytanii-kierowcy-musza-robic-testy-6622969598704512a.html

Rosja. Władimir Putin zdradził, jak się czuł po szczepieniu
OPRAC. KAROLINA KOŁODZIEJCZYK  28-03-2021 17:06

(...) Tymczasem sam Putin zdradził, jak się czuł na drugi dzień po szczepieniu tuż po obudzeniu.

- Wydawało mi się, że poczułem lekki ból mięśni. Wziąłem termometr, ale moja temperatura była normalna - powiedział prezydent Rosji w rozmowie ze stacją Russia-1.

Putin zwrócił także uwagę na "nieprzyjemne uczucie" w miejscu, gdzie wprowadzono preparat. To normalne odczucia po szczepionce: lekarze zwracają uwagę na to, że po przyjęciu dawki możliwe jest wystąpienie gorączki lub bóli mięśni. I dodają, że takie "objawy" są przejściowe.

Wcześniej Kreml informował, że prezydent skorzysta z jednego z trzech preparatów produkcji rosyjskiej. Nie wskazano jednak, z którego. Sam Putin twierdzi, że wie to jedynie doktor, który go zaszczepił.

Wiadomo, że w Rosji dostępna jest szczepionka Sputnik V, EpiVacCorona i CoviVac. Jeśli Władimir Putin zaszczepił się Sputnikiem V, to za około trzy tygodnie powinien otrzymać drugą dawkę preparatu.

Rosja. Trwa szczepienie przeciw COVID-19, skąpe dane
Informacje na temat postępów kampanii szczepień w Rosji nie są zbyt szczegółowe. Przy szczepieniach używany jest głównie Sputnik V.

Jak wynika z danych przedstawionych 22 marca przez władzę, w 146 mln kraju pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 6,3 mln Rosjan, a 4,3 mln - dwie dawki.
Źródło: Reuters
https://wiadomosci.wp.pl/rosja-wladimir-putin-zdradzil-jak-sie-czul-po-szczepieniu-6622994345409472a

Chancellor Angela Merkel pressed Germany’s states on Sunday to step up efforts to curb rapidly rising coronavirus infections and raised the possibility of introducing curfews to try to get a third wave under control, Reuters reports

“We have our emergency brake ... unfortunately, it is not respected everywhere. I hope that there might be some reflection on this,” Merkel said in a rare appearance on broadcaster ARD’s Anne Will talkshow.

What additional measures do we need? ... We need to do more. We have the possibilities of restrictions on going out, further contact restrictions, further mask wearing ... plus testing strategies in all places: so in schools twice a week, and through the economy.”
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/28/coronavirus-live-news-germany-risks-losing-control-of-covid-brazil-deaths-top-3000-for-second-day
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2021, 22:59 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #343 dnia: Marzec 26, 2021, 23:56 »
Włoski resort zdrowia: Zaczynają się najcięższe dni pandemii
Opracowanie: Adam Zygiel 29 marca (11:04)

"Zaczynają się najcięższe dni" pandemii koronawirusa we Włoszech - takie ostrzeżenie ministerstwa zdrowia otwiera poniedziałkowe wydanie dziennika "La Repubblica". Według resortu zbliża się szczyt hospitalizacji chorych na Covid-19.

Alarm na intensywnej terapii - to tytuł artykułu, w którym podkreśla się, że według przedstawionych prognoz Wielki Tydzień przyniesie rekordowy wzrost pacjentów pod respiratorami. Obecnie jest ich ponad 3600.

W większości kraju, czyli w 13 regionach, przekroczony został krytyczny pułap zajętych ponad 30 proc. miejsc na intensywnej terapii przez chorych na Covid-19. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Lombardii, Lacjum, Emilii-Romanii, Piemoncie, Apulii i w Toskanie oraz w Trydencie.

"La Repubblica" zwraca także uwagę na poważne trudności samych oddziałów intensywnej terapii. Przed rokiem na początku pandemii, gdy doszło do masowych hospitalizacji zakażonych, liczba miejsc na tych oddziałach wynosiła jedynie ponad 5 tysięcy, co było głównie skutkiem cięć w nakładach na służbę zdrowia i reform w kierunku jej prywatyzacji.

W związku z pandemią liczbę tę postanowiono znacznie zwiększyć. Po roku okazuje się jednak, że liczba łóżek z respiratorami w wielu przypadkach wzrosła tylko na papierze. Obecnie specjalna komórka karabinierów do spraw ochrony zdrowia prowadzi śledztwo w sprawie danych na temat liczby dostępnych miejsc na intensywnej terapii, przekazanych przez placówki służby zdrowia rządowi - informuje rzymski dziennik.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wloski-resort-zdrowia-zaczynaja-sie-najciezsze-dni-pandemii,nId,5136555

Ukraina: Tydzień po tygodniu na Covid-19 zmarli rodzice 12 dzieci
29 marca (18:03)

Na Ukrainie tydzień po tygodniu na powikłania spowodowane Covid-19 zmarli rodzice 12 dzieci - podają ukraińskie media. Małżeństwo osierociło pięcioro dzieci biologicznych i siedmioro adoptowanych. W 2014 roku rodzina uciekła przed wojną w Donbasie.

W jednym z kijowskich szpitali na powikłania po Covid-19 zmarła Diana Rodikowa, a zaledwie tydzień wcześniej z tego samego powodu odszedł jej mąż Wołodymyr - informuje program "TSN" telewizji 1+1.

Jak zaznacza "TSN", małżeństwo uciekło przed wojną w Donbasie wraz z pięciorgiem dzieci biologicznych i siedmiorgiem adoptowanych. Rodzina wyjechała z kontrolowanej obecnie przez prorosyjskich separatystów Makiejewki i zamieszkała w obwodzie kijowskim.

Półtora miesiąca temu kobieta została odznaczona prezydenckim tytułem Matki-Bohaterki, przyznawanym kobietom, których pięcioro albo więcej dzieci ma co najmniej osiem lat.

Na Ukrainie potwierdzono dotychczas ponad 1,65 mln infekcji SARS-CoV-2, a liczba zgonów przekroczyła 32 tysiące.

(...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ukraina-tydzien-po-tygodniu-na-covid-19-zmarli-rodzice-12-dz,nId,5136999

Wiemy, kiedy pierwsze dostawy szczepionki Johnson & Johnson dotrą do UE
Opracowanie: Magdalena Partyła 29 marca (18:31)

Szczepionka przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson będzie dostarczana do krajów Unii Europejskiej od 19 kwietnia - poinformowała agencja AFP, powołując się na informacje z amerykańskiego koncernu farmaceutycznego.


To czwarta szczepionka, która została zatwierdzona w UE, po preparatach firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Obecnie jest podawana tylko w Stanach Zjednoczonych i RPA, ale została zatwierdzona również w Kanadzie. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-wiemy-kiedy-pierwsze-dostawy-szczepionki-johnson-and-johnson,nId,5137046

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-komisarz-ue-zapowiada-wprowadzenie-paszportu-covidowego-od-1,nId,5136585

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-tysiace-turystow-z-niemiec-na-balearach-mowa-o-setkach-samol,nId,5136710

https://wiadomosci.wp.pl/serbia-i-malta-szczepia-najszybciej-dwoma-dawkami-jak-wypadla-polska-6623364571491296a

https://turystyka.wp.pl/straz-graniczna-zatrzymala-bulgarow-mieli-falszywe-testy-na-covid-19-ale-nie-tylko-6623400752724960a

2 mln Polaków zaszczepionych dwoma dawkami. Jutro oficjalnie poznamy raport WHO [NA ŻYWO]
29 marca

19:00 Pakistan
Prezydent Pakistanu Arif Alvi ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zakażenie potwierdzono wkrótce po tym, jak otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19.

O tym, że jest zakażony, prezydent Pakistanu poinformował za pośrednictwem swojego Twittera. "Otrzymałem już pierwszą dawkę szczepionki, jednak przeciwciała wykształcają się dopiero po drugiej dawce, którą miałem dostać w ciągu tygodnia. Proszę, bądźcie ostrożni" - napisał na swoim profilu.

16:32 Portugalia
Władze Portugalii ogłosiły, że osoby przybywające do tego kraju z 11 państw UE, w tym z Polski, będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę z powodu nasilającej się pandemii koronawirusa. Zakazano im też podróży turystycznych; dozwolone będą jedynie wyjazdy wynikające z wyższej konieczności, określone w ustawie jako “podstawowe".

12:34 Anglia luzuje restrykcje
W Anglii przestał obowiązywać zakaz wychodzenia z domów bez uzasadnionego powodu, a na otwartym powietrzu może się spotykać sześć osób lub członkowie dwóch gospodarstw domowych.

Ponadto dostępne są znów obiekty sportowe na otwartej przestrzeni, jak korty tenisowe, pola golfowe czy odkryte baseny, a także mogą odbywać się śluby z udziałem sześciu gości.

To druga część pierwszego etapu znoszenia restrykcji koronawirusowych. Trzy tygodnie temu wszystkie szkoły wróciły do nauki stacjonarnej, z kolei za dwa tygodnie otwarte zostaną sklepy, salony fryzjerskie i siłownie, zaś puby i restauracje będą mogły obsługiwać klientów przy stolikach na zewnątrz.

Zgodnie z planem najwcześniejszą datą całkowitego zniesienia restrykcji jest 21 czerwca.

12:30 Czechy: Marzec najtragiczniejszy w historii pandemii
5232 chorych na Covid-19 zmarło od początku marca w Czechach, co czyni ten miesiąc najtragiczniejszym w historii epidemii koronawirusa w Czechach. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 26 036. Spada za to dzienna liczba nowych zakażeń - w niedzielę wykryto ich 1722, najmniej od 6 grudnia.

[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-2-mln-polakow-zaszczepionych-dwoma-dawkami-jutro-oficjalnie-,nId,5136380

New York will expand eligibility for the Covid-19 vaccine to people 30 and older on Tuesday, and make it available to anyone 16 and above on 6 April, the governor Andrew Cuomo announced on Monday.

Reuters reports that New York, which just last week lowered the eligibility age for vaccines to 50, was one of a handful of states not to have set a concrete date for universal eligibility since the US president Joe Biden called for reaching that goal by 1 May.

The move comes amid a surge in cases in New York and neighbouring New Jersey, which now rank number one and two in new Covid infections per capita among all 50 states.

“Today we take a monumental step forward in the fight to beat Covid,” Cuomo said in a statement. “We can see the light at the end of the tunnel, but until we get there it is more important than ever for each and every New Yorker to wear a mask, socially distance and follow all safety guidelines.”

The state, the country’s fourth most populous, has to date administered more than 9 million total vaccine doses, with 30% of its population receiving at least one dose, Cuomo said in the statement.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/29/coronavirus-live-news-england-relaxes-lockdown-as-merkel-urges-german-states-to-tighten-curbs
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2021, 23:06 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22897
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #344 dnia: Marzec 27, 2021, 23:26 »
Tajemnica brytyjskiego sukcesu w wojnie z Covid-19
Bogdan Frymorgen 30 marca (13:50)

Na brytyjskich ulicach nieczęsto spotyka się ludzi w maseczkach ochronnych. Rząd premiera Borisa Johnsona nigdy nie wprowadził nakazu ich noszenia na świeżym powietrzu. Były zalecenia, ale nieobciążone sankcjami. Mimo to Wielka Brytanii wychodzi powoli z lockdownu. Liczba zgonów w stosunku do stycznia tego roku spadła o 95 proc., a w minioną niedzielę w 10 milionowym Londynie nie odnotowano ani jego przypadku śmierci po zakażeniu koronawirusem. Na czym polega sukces radzenia sobie z pandemią Brytyjczyków?


Londyńczycy cieszący się pogodą w St. James's Park/ ANDY RAIN /PAP/EPA

To wypadkowa kilku zdarzeń, która w efekcie pozwoliła rządowi wprowadzić kolejne łagodzenia obostrzeń. Ważnym elektem tej dynamiki jest sprawny przebieg programu szczepień, którym objęto już na Wyspach ponad 30 milionów osób. Ale same szczepienia to nie wszystko. Bez przestrzegania zasad lockdownu poziom zakażeń nie mniszyłby się tak dramatycznie. Brytyjczycy nadal nie mogą spotykać się towarzysko w domach. Od poniedziałku mogą to robić w ogrodach i parkach w liczbie do 6 osób, z zachowaniem dystansu społecznego. W tym układzie jest także dodatkowy bonus. Brytyjczycy zawsze szanowali tzw. osobistą przestrzeń i byli znacznie mniej wylewni fizycznie od kontynentalnych Europejczyków. Utrzymanie dwumetrowej odległości od przyjaciół czy rozmówców nie przyszło im z trudnością. Na stałe weszło to w kanon społecznego zachowania i się poniekąd dla Wyspiarzy drugim instynktem.

Obywatelska odpowiedzialność

Mój dom jest moją twierdzą - głosi stare angielskie przysłowie. To powiedzenie znakomicie sprawdziło się podczas pandemii. Po wprowadzeniu odgórnego zakazu spotkań domowych, nikomu nawet nie przyszłoby do głowy, by wpraszać się do znajomych z wizytą, a nietaktem byłaby sama sugestia takiego spotkania. To jedna z głównych przyczyn sukcesu w zwalczaniu pandemii. Na Wyspach nie  było rodzinnych spotkań w ostatnie święta Bożego Narodzenia, nawet w nadchodzącą Wielkanoc Brytyjczycy będą spotykać się szerzej rodzinie wyłącznie w ogrodach. Sytuacja nie jest bowiem w pełni opanowana. Wprawdzie nie muszą już pozostawać w domach, ale nie powinni opuszczać okolicy, w której mieszają. Nie mogą zatrzymywać się u przyjaciół na noc. Kolejne łagodzenie obostrzeń przewidziane jest na 12 kwietnia, kody to otwarte zostaną ogródki piwne i kawiarnie na świeżym powietrzu. Dopiero w połowie maja na stadiony piłkarskie zaczną wracać kibice.Trening piłkarski w Hyde Park'u/ FACUNDO ARRIZABALAGA /PAP/EPA

Światło w tunelu

Z tych najnowszych łagodzeń Brytyjczycy cieszą się jak dzieci. W sadzawce Hyde Parku pojawili się pierwsi amatorzy pływania pod gołym niebem, a w golfa i tenisa zaczęto nawet grywać w nocy piłkami fluorescencyjnymi.

Krok po kroku Wielka Brytania zmierza do zupełnego otwarcia gospodarki, a jest to efektem społecznej dojrzałości i obywatelskiego zrozumienia powagi sytuacji. Każdy dzień jest skrupulatnie monitorowany. Jeśli poziom zakażeń zacznie wzrastać, daty kolejnych etapów otwarcia mogą zostać opóźnione. Rząd gra ze społeczeństwem w otwarte karty. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 21 czerwca - w pierwszy dzień lata - znikną na Wyspach wszystkie obostrzenia. Warunkiem jest wciąż malejący poziom zakażeń i przyjęć do szpitali. Nawet jeśli Wielka Brytania otworzy się całkowicie wewnętrznie, na granicach nadal zachowany zostanie ostry rygor, który ma uchronić Brytyjczyków przez bardziej niebezpiecznymi mutacjami koronawirusa. Dopóki sytuacja w Europie się nie ustabilizuje, przyjeżdzających z Polski czekać będzie test przed wylotem i 10 dniowa kwarantanna z dodatkowymi dwoma testami już po przybyciu na Wyspy. Znacznie zwiększył się koszt podróżowania. Te niedogodności tak szybko nie znikną.

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-tajemnica-brytyjskiego-sukcesu-w-wojnie-z-covid-19,nId,5138904

Koniec szczepionki AstraZeneci? Firma zmienia nazwę preparatu
JKM 30.03.2021 15:21

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca zmienił nazwę wyprodukowanego przez siebie preparatu na koronawirusa. Niektórzy zarzucają firmie, że działanie to ma na celu przykrycie licznych doniesień o niepożądanych skutkach ubocznych po szczepionce. Wniosek w tej sprawie został jednak złożony dużo wcześniej.

Preparat na koronawirusa znany dotychczas jako "szczepionka AstraZeneci na COVID-19" od teraz funkcjonować będzie w Europie pod nazwą handlową Vaxzevria. W oficjalnym komunikacie prasowym firma stwierdziła, że modyfikacja nazwy nie wiąże się z żadnymi zmianami w składzie szczepionki.

Szczepionka AstraZeneci zmieni nazwę handlową

O zmianach mają zostać poinformowani lekarze oraz pracownicy medyczni. Od teraz na etykietach i opakowaniach szczepionki widoczna ma być wyłącznie nowa nazwa.

Na rebranding szczepionki zgodę wyraziła w ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków (EMA). Wniosek w o zarejestrowanie znaku towarowego został złożony w grudniu. W Indiach preparat nie zmieni nazwy i funkcjonować będzie, tak jak obecnie, pod nazwą Covishield.

Kolejne kraje zawieszają szczepienia AstraZenecą. Szczepionce ufa coraz mniej osób

AstraZeneca musi w ostatnim czasie odpierać doniesienia na temat niepożądanych skutków ubocznych wywoływanych przez swój preparat na COVID-19. Wiele europejskich krajów zawiesiło tymczasowo szczepienia, po tym gdy okazało się, że szczepionka może wywoływać zakrzepy krwi. Unijni urzędnicy wspólnie z przedstawicielami firmy zapewniają, że preparat jest całkowicie bezpieczny.

W poniedziałek do krajów wstrzymujących szczepienia AstraZenecą dołączyła Kanada. Władze kraju zapowiedziały, że preparat nie będzie podawany osobom poniżej 55. roku życia.

Amerykańskie organy regulacyjne ogłosiły jakiś czas temu, że wyniki badań użyte do oceny skuteczności szczepionki AstraZeneci mogły być nieaktualne. Koncern pracuje nad przygotowaniem nowych danych. W tej chwili szczepionka nie została jednak zatwierdzona do użytku w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo licznych zapewnień ze strony unijnych organów oraz rządów swoich krajów, Europejczycy wydają się coraz bardziej nieufni wobec preparatu AstraZeneci. Sondaż opublikowany w zeszłym tygodniu przez brytyjską pracownię YouGov wykazał, że zaledwie 23 proc. Francuzów i 32 proc. Niemców uważa szczepionkę za bezpieczną.

https://www.o2.pl/informacje/koniec-szczepionki-astrazeneci-firma-zmienia-nazwe-preparatu-6623681854159808a

Niemcy. Niektóre regiony wstrzymują szczepienia AstraZeneką osób poniżej 60 l.
WOJCIECH SZYMAŃSKI, DEUTSCHE WELLE 30-03-2021 18:46

(...) Niemiecka Stała Komisja ds. Szczepień (STIKO) zaleciła we wtorek, by szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca podawać wyłącznie osobom powyżej 60. roku życia. Przyczyną decyzji są dane dotyczące rzadkich przypadków zakrzepicy żył.

Jak wyjaśnia STIKO rekomendacja została zmieniona "na podstawie dostępnych obecnie danych dotyczących występowania rzadkich, ale bardzo ciężkich skutków ubocznych o charakterze zakrzepowo-zatorowym" u młodszych osób zaszczepionych tym preparatem.

Do końca kwietnia STIKO planuje wydać zalecenia dotyczące podawania drugiej dawki szczepionki firmy AstraZeneca osobom poniżej 60. roku życia, które otrzymały już pierwszy zastrzyk. Do tego czasu eksperci zbadają, czy możliwe jest podanie drugiej dawki szczepionką typu mRNA, np. Pfizer/BioNTech.
https://wiadomosci.wp.pl/niemcy-niektore-regiony-wstrzymuja-szczepienia-astrazeneka-osob-powyzej-60-l-6623733292911104a

Koronawirus. Kolejny kraj Europy zamyka kościoły
MMC 30.03.2021 11:22

Kolejny kraj podjął decyzję dot. zamknięcia świątyń. W związku z dynamicznie rozprzestrzeniającym się koronawirusem w okresie świątecznym kościoły w tym kraju będą zamknięte.

Kolejny kraj w Europie decyduje się na zamknięcie kościołów. W związku ze zbliżającymi się świętami więcej wiernych będzie chciało brać udział w nabożeństwach. Arcybiskup Malty zdecydował, że nie warto narażać się na większe ryzyko zakażenia COVID-19.

Zawieszając msze święte w naszych kościołach na Malcie i Gozo, z wyjątkiem mszy żałobnych i obrzędów sakramentu małżeństwa, my biskupi zachęcamy wiernych do modlitwy za bezpieczeństwo naszego narodu, za władze służby zdrowia i za tych dzielnych, którzy stoją na pierwszej linii frontu walki z pandemią - przekazał na swoim Twitterze biskup Malty.

Podobną decyzję podjęto na Litwie. Tam również przez najbliższy czas czynny udział w mszach nie będzie możliwy.

Zamkniecie kościołów to temat budzący kontrowersje od tygodni. Zarówno zwolennicy tego pomysłu, jak i sceptycy przerzucają się w mediach społecznościowych argumentami popierającymi ich zdanie. Konflikt ten zauważalny jest szczególnie w Polsce.

Póki co wierni z Polski nie mają powodu do obaw. Kościoły decyzją rządu wciąż są otwarte. Zmienił się jedynie limit osób, które mogą przebywać w świątyni. Na każde 15 mkw może znajdować się tylko 1 osoba.

https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-kolejny-kraj-zamyka-koscioly-6623611637730272a

https://biznes.autokult.pl/40820,ograniczenia-dla-kierowcow-ciezarowek-w-anglii-testy-i-zakaz-przemieszczania-sie

Dwa lata więzienia dla stewarda za rozsiewanie koronawirusa
Opracowanie: Nicole Makarewicz 30 marca (11:35)

Wietnamski sąd skazał we wtorek stewarda pracującego w liniach lotniczych Vietnam Airlines na dwa lata więzienia w zawieszeniu za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny i rozprzestrzenianie koronawirusa.

Wietnamskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego przekazało, że 29-letni Duong Tan Hau został skazany w trwającym jeden dzień procesie przed sądem w Ho Chin Minh (daw. Sajgon) za "rozprzestrzenianie niebezpiecznych chorób zakaźnych".

Jak podał Reuters, Hau zignorował w listopadzie kwarantannę, której był poddany, i poleciał samolotem z Japonii z 46 osobami, narażając je na zakażenie. Ponadto w Ho Chi Minh spotykał się z ludźmi, odwiedzając kawiarnie i restauracje oraz uczęszczając na zajęcia z języka angielskiego.

W akcie oskarżenia wskazano, że z powodu jego nieodpowiedzialnego zachowania ok. 2 tys. osób musiało poddać się testom na obecność koronawirusa oraz udać się na kwarantannę, co kosztowało łącznie 4,48 mld dongów (ponad 194 tys. dolarów).

Według lokalnych mediów Duong Tan Hau zakaził co najmniej trzy osoby.

Wietnam uznawany jest za kraj dobrze radzący sobie z walką z epidemią koronawirusa dzięki przeprowadzanym masowo testom na oraz surowym kwarantannom. Od początku epidemii w kraju zakaziło się 2594 osób, a 35 zmarło.

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-dwa-lata-wiezienia-dla-stewarda-za-rozsiewanie-koronawirusa,nId,5138797

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-boss-kalabryjskiej-ndranghety-wpadl-przez-test-na-koronawiru,nId,5138885

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-cypr-znosi-kwarantanne-chce-sciagnac-turystow,nId,5139065

https://www.money.pl/pieniadze/fundusz-odbudowy-utknal-w-kilku-krajach-nie-tylko-polska-wstrzymuje-sie-z-ratyfikacja-6623554754124768a.html

Rząd chce zaszczepić chętnych do końca sierpnia. Zabrakło tlenu w szpitalu w Poznaniu [NA ŻYWO]
30 marca

21:20 Holandia
W miejscowości Zandvoort uruchomiono we wtorek pierwszy w Holandii mobilny punkt szczepień przeciw Covid-19, który znajduje się w ruchomym kontenerze.

We wtorek zanotowano w Holandii 5905 nowych infekcji koronawirusem, czyli znacznie mniej niż dotychczas; w zeszłym tygodniu było ich średnio 7409. Spada także liczba zgonów - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM).

19:46 Wielka Brytania
Około 50 procent ludności Wielkiej Brytanii ma przeciwciała koronawirusa, uzyskane albo wskutek przejścia Covid-19, albo - co znaczne częstsze - wskutek zaszczepienia - poinformował brytyjski urząd statystyczny ONS.

Odsetek osób mających przeciwciała jest szacowany na podstawie badań próbek krwi, które są pobierane od reprezentatywnej grupy populacji.
Jak podał ONS, szacuje się, że do 14 marca przeciwciała miało 55 proc. osób w Anglii, 51 proc.- w Walii, 49 proc. - w Irlandii Północnej i 43 proc. - w Szkocji

14:38 Włochy
80 procent populacji Włoch zaszczepiona do końca września - taki cel kampanii szczepień przedstawił odpowiedzialny za nią nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii generał Francesco Paolo Figliuolo. Wtedy, dodał, osiągnięta zostanie odporność zbiorowa.

13:32 BioNTech i Pfizer zapowiadają zwiększenie produkcji szczepionki
Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech powiadomiła, że wraz ze swoim partnerem, amerykańską firmą Pfizer, spodziewa się zwiększyć zdolność produkcyjną i wytworzyć do 2,5 mld dawek szczepionki na Covid-19 do końca 2021 r. po uruchomieniu nowego zakładu w Niemczech.

Na początku marca Pfizer przekazał, że w tym roku wraz z BioNTech wyprodukuje prawdopodobnie od 2,3 do 2,4 miliarda dawek.

10:12 Premier Włoch zaszczepił się przeciwko Covid-19
Premier Włoch Mario Draghi zaszczepił się przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca. Zaszczepiona została też żona szefa rządu Maria Serenella Cappello.

Draghi wraz z żoną pojechali rano do polowego ośrodka szczepień koło rzymskiego dworca kolejowego Termini.

73-letni premier został zaszczepiony zgodnie z kalendarzem kampanii w stołecznym regionie Lacjum, gdzie przyjmowane są obecnie zapisy osób powyżej 70 lat.

We Włoszech zaszczepiono dotąd 9,6 miliona osób, w tym 3 miliony dwiema dawkami.

05:10 Ponad 20 państw popiera "antycovidowy" traktat
Przywódcy 23 krajów i Światowa Organizacja Zdrowia poparli pomysł stworzenia międzynarodowego traktatu, który pomógłby światu poradzić sobie z przyszłymi zagrożeniami zdrowotnymi, takimi jak pandemia koronawirusa.

Pomysł takiego dokumentu, który zapewniłby powszechny i sprawiedliwy dostęp do szczepionek, leków i diagnostyki pandemii, przedstawił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na szczycie G20 w listopadzie ubiegłego roku. Teraz uzyskał on formalne poparcie przywódców Fidżi, Portugalii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Rwandy, Kenii, Francji, Niemiec, Grecji, Korei, Chile, Kostaryki, Albanii, RPA, Trynidadu i Tobago, Holandii, Tunezji, Senegal, Hiszpania, Norwegia, Serbia, Indonezja, Ukraina i WHO.

"Będą inne pandemie i inne poważne katastrofy zdrowotne. Żaden pojedynczy rząd czy wielostronna agencja nie poradzi sobie w pojedynkę z tym zagrożeniem" - napisali przywódcy we wspólnej deklaracji. "Uważamy, że narody powinny wspólnie pracować nad nowym międzynarodowym traktatem dotyczącym gotowości i reagowania na pandemię" - stwierdzili.

Ich zdaniem głównym celem takiego traktatu byłoby wzmocnienie odporności świata na przyszłe pandemie poprzez lepsze systemy ostrzegania, wymianę danych, badania oraz produkcję i dystrybucję szczepionek, leków, diagnostyki i sprzętu ochrony osobistej.

"Jesteśmy przekonani, że jako przywódcy narodów i instytucji międzynarodowych jesteśmy odpowiedzialni za to, aby świat wyciągnął wnioski z pandemii Covid-19" - napisali przywódcy 23 państw i Światowej Organizacji Zdrowia.

[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-rzad-chce-zaszczepic-chetnych-do-konca-sierpnia-zabraklo-tle,nId,5138520

South Africa’s president Cyril Ramaphosa announced a four-day ban on take-away alcohol consumption over the Easter weekend, over fears of a possible third wave of coronavirus infections, AFP reports.

The country, which has recorded over 1.5 million cases, has seen infection rates stabilising in recent weeks at an average of 1,200 per day, according to the president.

But Ramaphosa warned against complacency, saying that the role of alcohol in encouraging negligent behaviour could not be understated particularly during the busy four-day weekend.

The period typically sees annual religious pilgrimages and long journeys undertaken by many inland families to holiday destinations on the coast over the Holy Week break.

Speaking in a televised address, Ramaphosa said “given the role of alcohol in fuelling reckless behaviour... the sale of alcohol for off-site consumption will be prohibited this coming Friday, Saturday, Sunday and Monday.”

On-site sales of alcohol at restaurants and bars will be permitted during the four-day weekend.

“This pandemic is still very much with us. We must act with caution, not just this coming weekend but in the days, weeks and months ahead,” he said.

A string of booze bans have previously been imposed in the country to ease the number of trauma cases in hospitals already burdened by coronavirus patients.

Recording over 1.5 million cases, of which 52,700 were fatalities, South Africa has been the worst hit African nation during the coronavirus pandemic.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/mar/30/coronavirus-live-news-who-to-present-china-mission-findings-canada-pauses-astrazeneca-vaccine-for-under-55s
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2021, 23:33 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #344 dnia: Marzec 27, 2021, 23:26 »