Autor Wątek: Koronawirus na świecie  (Przeczytany 21414 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #75 dnia: Sierpień 19, 2020, 21:29 »
Roche dołącza do prac nad "koktajlem przeciwciał" przeciw COVID
19 Sierpnia 2020, 13:02

Regeneron i Roche łączą siły. Firmy będą współpracować razem nad tzw. koktajlem przeciwciał przeciwko COVID-19.

Tzw. koktajl przeciwciał, to lek, który może zapobiegać COVID-19, a także leczyć, jeśli dojdzie do zakażenia. Obecnie w Stanach Zjednoczonych trwają badania nad skutecznością tego środka.

"Koktajl przeciwciał" jest testowany w czterech różnych grupach populacyjnych: wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, pacjentów niehospitalizowanych, osób zdrowych z grupy ryzyka a także osób z kontaktu z zakażonym.  Producent leku, firma Regeneron informuje, że wstępne wyniki badań nad REGN-COV2 powinny być znane już w przyszłym miesiącu. Z informacji przekazanych przez producenta w tym miesiącu wynika, że środek przeszedł pomyślnie badania na zwierzętach.

Połączenie sił następuje po tym, kiedy lek Actemra od Roche okazał się nieskuteczny w leczeniu i zapobieganiu COVID-19.

Dzięki współpracy, producenci liczą na wzrost zdolności produkcyjnych "koktajlu" REGN-COV2 o co najmniej 3,5 raza. Firmy będą wspólnie finansować i prowadzić badania kliniczne w celu dalszej oceny REGN-COV2 w leczeniu lub zapobieganiu COVID-19.

- REGN-COV2 może zapewnić opcję leczenia dla osób już doświadczających objawów COVID-19, a także może zapobiegać infekcjom u osób narażonych na wirusa, spowalniając w ten sposób rozprzestrzenianie się globalnej pandemii - podaje Roche w oświadczeniu spółki.
https://www.politykazdrowotna.com/63276,roche-dolacza-do-prac-nad-koktajlem-przeciwcial-przeciw-covid

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #76 dnia: Sierpień 20, 2020, 23:39 »
Ekspert: Irlandii grozi wzrost liczby zakażeń, z którym nie będzie mogła sobie poradzić
Opracowanie: Sara Bounaoui 19 sierpnia (21:43)

Irlandii grozi wkrótce wzrost liczby zakażeń koronawirusem do poziomu, z którym nie będzie mogła sobie poradzić - ostrzegł w środę prof. Philip Nolan, szef zespołu modeli epidemicznych w rządowej radzie ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET).

Nolan powiedział, że następuje "powolny, ale bardzo szczególny wzrost" poziomu zachorowań na Covid-19, bo koronawirus rozprzestrzenia się z miejsc pracy do gospodarstw domowych i dalej do całej społeczności.

Wskazał, że chociaż tempo wzrostu jest wolniejsze niż w poprzednim krytycznym momencie, który miał miejsce pod koniec lutego i na początku marca, to nadal jest zbyt szybkie i konieczne jest teraz ograniczenie kontaktów społecznych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

Nolan ocenił, że doszło do wzrostu zakażeń wskutek tego, że ludzie popadli w samozadowolenie i zaczęli znów zapominać o myciu rąk i zachowywaniu dystansu. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-ekspert-irlandii-grozi-wzrost-liczby-zakazen-z-ktorym-nie-be,nId,4679746

Koronawirus we Francji. Prawie 4 tys. nowych zakażeń
19 sierpnia (21:50)

W ciągu ostatniej doby wykryto we Francji 3776 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 17 chorych na Covid-19. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-we-francji-prawie-4-tys-nowych-zakazen,nId,4679745

Koronawirus we Francji. Tak źle nie było od maja
Opracowanie: Maciej Nycz 18 minut temu

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu 4771 zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby – to największy dobowy przyrost od otwarcia francuskiej gospodarki w maju. Zmarło 12 osób chorych na Covid-19.

Podczas ogólnonarodowej kwarantanny we Francji największy dobowy przyrost zakażeń miał miejsce 31 marca -  odnotowano ich wtedy 7578.

Od początku pandemii we Francji koronawirusem zakaziło się 229 814 osób. Zmarło 30 480 chorych. W szpitalach nadal przebywa 4748 osób. 380 pacjentów jest leczonych na oddziałach intensywnej terapii.

Ministerstwo pracy Francji ogłosiło w tym tygodniu, że noszenie maseczek w miejscu pracy będzie obowiązkowe z wyjątkiem biur, w których pracuje tylko jedna osoba. Resort zarekomendował też utrzymanie w miarę możliwości pracy zdalnej.

Według francuskiej Agencji Zdrowia Publicznego do prawie jednej czwartej nowych zakażeń SARS-CoV-2 dochodzi w miejscach pracy.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-we-francji-tak-zle-nie-bylo-od-maja,nId,4681776

Meksyk gotowy testować rosyjską szczepionkę na koronawirusa
Opracowanie: Joanna Potocka 20 sierpnia (05:23)

Meksyk zgłosił gotowość uczestniczenia w próbach rosyjskiej szczepionki na koronawirusa. W ciągu ubiegłej doby zarejestrowano w tym kraju 5 792 nowe przypadki zainfekowania Covid-19, 707 osób zmarło. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-meksyk-gotowy-testowac-rosyjska-szczepionke-na-koronawirusa,nId,4681087

Testowanie nauczycieli, mniej dzieci w klasach. Hiszpania przygotowuje powrót do szkoł
Opracowanie: Sara Bounaoui 20 sierpnia (17:03)

Władze wspólnot autonomicznych Hiszpanii wraz z nasilającą się epidemią Covid-19 wprowadzają niezależnie od decyzji resortu oświaty własne restrykcje. W czwartek rządy regionu Madrytu i Katalonii zapowiedziały zwiększenie liczby szkolnych pielęgniarek i nauczycieli, a w Galicii i Aragonii nakazano noszenie masek uczniom od 6. roku życia. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-testowanie-nauczycieli-mniej-dzieci-w-klasach-hiszpania-przy,nId,4681514

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #77 dnia: Sierpień 20, 2020, 23:39 »
Niemcy: Szczepienia na koronawirusa możliwe na początku 2021 roku
Opracowanie: Adam Zygiel 19 sierpnia (21:27)

Niektóre grupy ludzi w Niemczech mogą zostać zaszczepione przeciwko koronawirusowi już na początku 2021 roku - poinformował w środę Klaus Cichutek, szef Instytutu Paula Ehrlicha, niemieckiego organu regulacyjnego ds. szczepionek.

Co najmniej sześciu producentów leków na całym świecie prowadzi zaawansowane badania kliniczne, z których każde angażuje dziesiątki tysięcy uczestników, a kilka firm spodziewa się ustalić do końca 2020 roku, czy ich szczepionki przeciwko Covid-19 działają i czy są bezpieczne.

Dane z pierwszej i drugiej fazy testów wykazały, że niektóre szczepionki wywołały odpowiedź immunologiczną przeciwko koronawirusowi - powiedział Cichutek w wywiadzie dla gazet z grupy Funke.

Jeśli dane z testów trzeciej fazy wykażą, że szczepionki są skuteczne i bezpieczne, pierwsze z nich mogłyby zostać zatwierdzone na początku (przyszłego) roku, być może pod określonymi warunkami - dodał.

Na podstawie zapewnień producentów będą wtedy dostępne w Niemczech pierwsze dawki dla ludzi, zgodnie z priorytetami ustalonymi przez Stały Komitet ds. Szczepień - oświadczył Cichutek, odnosząc się do grupy, która rekomenduje stosowanie licencjonowanych szczepionki w tym kraju.

Infekcje koronawirusa w Niemczech wzrosły w ostatnich tygodniach, a dane z Instytutu Roberta Kocha (RKI) pokazały w środę, że w ciągu minionej doby liczba potwierdzonych zakażeń zwiększyła się o 1510 do 226 914.

RKI podał, że 39 proc. przypadków pochodziło zapewne z zagranicy, a Kosowo, Turcja i Chorwacja były najczęściej zgłaszane jako prawdopodobne źródła infekcji w ostatnich tygodniach.

Każda z takich firm jak Moderna, AstraZeneca i Pfizer spodziewa się wyprodukować w przyszłym roku ponad 1 miliard dawek szczepionki na Covid-19.

Również niemiecka firma biotechnologiczna CureVac nie wykluczyła szybkiego procesu zatwierdzania swojej szczepionki i spodziewa się wprowadzenia jej na rynek do połowy 2021 roku. Z kolei władze Rosji zapowiedziały, że ich szczepionka zostanie wprowadzona do końca tego miesiąca.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa koronawirus zabił ponad 780 tys. osób na całym świecie i spowodował spustoszenie w światowej gospodarce. Ponad 22 mln ludzi zostało zakażonych.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-niemcy-szczepienia-na-koronawirusa-mozliwe-na-poczatku-2021-,nId,4679737

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 20, 2020, 23:39 »
Niemcy i Francja lobbują za większą niezależnością finansową WHO
20 Sierpnia 2020, 12:15

(...) Francja i Niemcy, których ministrowie zdrowia obiecali nowe fundusze po rozmowach z dyrektorem generalnym WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem w czerwcu, nie kryły swojej krytyki pod adresem WHO, ale ich podejście jest bardzo odmienne od podejścia administracji Donalda Trumpa, która zmniejszyła fundusze, ogłosiła wycofanie się z WHO oraz oskarżyła szefa WHO o "bycie marionetką Chin".

We wspólnym dokumencie rozpowszechnianym wśród dyplomatów zaangażowanych w rozmowy na temat reform, Niemcy i Francja zaznaczają, że WHO nie posiada wystarczającego mandatu do podjęcia skutecznych działań na rzecz zapobiegania i zwalczania globalnej pandemii. Reformy mają zmierzać do zwiększenia poziomu legitymizacji Światowej Organizacji Zdrowia poprzez nadanie jej dodatkowych praw oraz zwiększenie poziomu finansowania.

Francusko-niemiecki plan reform koncentruje się na wzmocnieniu WHO, częściowo po to, aby mogła być bardziej krytyczna wobec państw członkowskich, kiedy te, nie będą przestrzegać ustanowionych zasad przejrzystości w raportowaniu problemów zdrowotnych i chorobowych - o co oskarżane były m.in. Chiny w przypadku ostatnich pandemii. (...)
https://www.politykazdrowotna.com/63317,niemcy-i-francja-chca-reformy-swiatowej-organizacji-zdrowia

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 20, 2020, 23:39 »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #79 dnia: Sierpień 21, 2020, 23:21 »
Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Ponad tysiąc nowych zakażeń
Opracowanie: Maciej Nycz 21 sierpnia

W ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii zanotowano dwa zgony z powodu Covid-19. Liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 1033.

Dwa nowe zgony to trzeci najniższy bilans od połowy marca. Obecnie w statystykach w Anglii uwzględniane są, podobnie jak w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, tylko te zgony, które nastąpiły w ciągu 28 dni od przeprowadzenia testu potwierdzającego obecność koronawirusa. Wcześniej do ofiar Covid-19 zaliczano wszystkich zmarłych, u których kiedykolwiek wykryto wirusa.

Łącznie od początku epidemii zmarło w Wielkiej Brytanii już 41 405 osób, z czego 36 765 - w Anglii, 2492 - w Szkocji, 1589 - w Walii i 559 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Meksykiem i Indiami.

Liczba nowych zakażeń jest wyraźnie - o 149 - niższa od tej z czwartku, ale znów przekroczyła tysiąc. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto już 323 313 zakażeń, co jest 12. najwyższym wynikiem na świecie.

W piątek zaostrzono restrykcje w trzech miastach północno-zachodniej Anglii, gdzie już wcześniej w związku dużą liczbą zakażeń wprowadzono dodatkowe obostrzenia. Mieszkańcy Oldham, Peedle i Blackburn nie mogą się teraz spotykać z członkami innych gospodarstw domowych w żadnych okolicznościach - nawet na otwartych przestrzeniach, co do tej pory było dozwolone. Tymczasem na listę obserwacyjną dodano Birmingham - drugie pod względem populacji miasto Wielkiej Brytanii.
(PAP)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-w-wielkiej-brytanii-ponad-tysiac-nowych-zakazen,nId,4683899

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #80 dnia: Sierpień 21, 2020, 23:21 »
Szef WHO: Mamy nadzieję, że pandemia skończy się w ciągu dwóch lat
Opracowanie: Maciej Nycz 21 sierpnia (19:24)

"Mamy nadzieję, że pandemia skończy się w ciągu dwóch lat" - przyznał szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Przypomniał, że epidemia grypy hiszpanki, która wybuchła w 1918 roku, trwała dwa lata.

Szef WHO stwierdził, że teraz, gdy ludzie znacznie więcej podróżują, pandemia rozprzestrzenia się łatwiej i szybciej. Mamy jednak technologię i wiedzę, by ją powstrzymać - zapewnił.

Epidemiolog WHO Maria Van Kerkhove poinformowała, że konieczne jest przeprowadzenie większej liczby badań, by ustalić, jakie znaczenie mają mutacje koronawirusa.

Sformowany został specjalny zespół, którego zadaniem jest identyfikowanie mutacji (...). Badamy, jakie znaczenie mają mutacje i jak działają - oznajmiła Van Kerkhove.

Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan ocenił, że skala pandemii w Meksyku jest niedoszacowana i niepoznana, ponieważ przeprowadza się tam za mało testów - na 100 tys. osób wykonuje się trzy testy, podczas gdy w USA - 150.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-szef-who-mamy-nadzieje-ze-pandemia-skonczy-sie-w-ciagu-dwoch,nId,4683816

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #81 dnia: Sierpień 23, 2020, 23:58 »
Koronawirus wraca we Włoszech. Ponad 1000 nowych zakażeń
Opracowanie: Arkadiusz Grochot 22 sierpnia (18:07)

1071 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono ostatniej doby we Włoszech - podało w sobotę ministerstwo zdrowia. To najwyższy przyrost kolejnych infekcji od 12 maja, gdy kraj był jeszcze zamknięty z powodu kwarantanny. Zarejestrowano trzy kolejne zgony.

Tym samym padł nowy rekord zakażeń w obecnej fazie koegzystencji z wirusem. W piątek było ich prawie 950.

Liczba zmarłych wzrosła do 35 430.

Do tej pory potwierdzono 258 tysięcy przypadków koronawirusa w kraju. Wyzdrowiało 205 tysięcy osób, a zakażonych obecnie jest około 17 tysięcy, co również oznacza wzrost w porównaniu z poprzednimi tygodniami, gdy było ich średnio 12 tysięcy.

Zwiększyła się też liczba hospitalizowanych; jest ich teraz 924, w tym 64 na oddziałach intensywnej terapii.

Zakażenia na wakacjach

W stołecznym regionie Lacjum zarejestrowano 215 nowych zakażeń, co oznacza znaczny wzrost. Jak się oblicza, 61 procent przypadków dotyczy osób powracających z wakacji, przede wszystkim z Sardynii.

Dominują wśród nich ludzie młodzi i bez objawów. Na tym etapie nie chodzi o problem hospitalizacji i intensywnej terapii, bo to jest pod kontrolą i nie budzi obaw, ale o to, by pilnie zablokować łańcuchy przekazywania wirusa i nie dopuścić do jego szerzenia się w rodzinach - powiedział szef wydziału do spraw zdrowia w regionie Alessio D'Amato.

Władze Lacjum apelują o wprowadzenie na Sardynii, gdzie przebywają tysiące turystów, testów na obecność koronawirusa w chwili wejścia na pokład odpływających stamtąd statków i promów.

W Rzymie do punktów, gdzie wykonywane są testy, ustawiają się długie kolejki.

W Wenecji Euganejskiej w testach wykryto 160 następnych infekcji.

Gubernator Kampanii Vincenzo De Luca zasugerował, że gotów jest zamknąć granice tego regionu dla swobodnego ruchu, by nie dopuścić do napływu osób zakażonych z innych części kraju.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-wraca-we-wloszech-ponad-1000-nowych-zakazen,nId,4685391

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #82 dnia: Sierpień 24, 2020, 00:00 »
Jesienią wzrośnie liczba zgonów na COVID-19. Do grudnia może umrzeć ponad 300 tys. osób
Opracowanie: Justyna Lasota-Krawczyk 22 sierpnia (10:28)

Do początku grudnia na Covid-19 może umrzeć w USA prawie 310 tysięcy osób. Takie przewidywania zaprezentowali w najnowszej, zaktualizowanej prognozie naukowcy z uniwersytetu w Seattle w stanie Waszyngton.

Poprzedni, sprzed dwóch tygodni, model naukowców z Seattle zakładał, że do grudnia z powodu koronawirusa może umrzeć około 295 tys. osób.

Naukowcy są przekonani, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w USA mogłaby być znacznie mniejsza (ok. 240 tys.), gdyby 95 proc. Amerykanów nosiło w miejscach publicznych maski ochronne.

Do tej pory w USA na Covid-19 zmarło ponad 175 tys. osób, a zachorowało ponad 5,6 mln. Obecnie dobowa liczba zgonów nieznacznie przekracza tysiąc.

Naukowcy z uniwersytetu w Seattle zakładają jednak, że mniej więcej od połowy października, wraz z nadejściem chłodów, dobowa liczba zgonów będzie rosła i pod koniec listopada osiągnie poziom 2 tysięcy.
(PAP)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-jesienia-wzrosnie-liczba-zgonow-na-covid-19-do-grudnia-moze-,nId,4685289

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #83 dnia: Sierpień 24, 2020, 00:00 »
Ponad 800 tysięcy osób zmarło na całym świecie z powodu koronawirusa
Opracowanie: Arkadiusz Grochot 22 sierpnia (19:50)

Ponad 800 tys. osób na całym świecie zmarło dotąd wskutek zakażenia koronawirusem, a ponad 23 mln zostało zakażonych - poinformował w sobotę Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Oznacza to, że liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła o 100 tys. w ciągu dwóch i pół tygodnia. W tym samym okresie liczba potwierdzonych infekcji wzrosła o ponad 5,5 mln.

Najwięcej zakażeń i zgonów na świecie odnotowano w Stanach Zjednoczonych - w kraju liczącym około 330 mln mieszkańców wykryto 5,6 mln infekcji i ponad 175 tys. zgonów. Na drugim miejscu jest 212-milionowa Brazylia z 3,5 mln zakażeń i 113 tys. zgonów. Na trzecim miejscu pod względem ofiar śmiertelnych znalazł się 129-milionowy Meksyk, w którym zmarło niemal 60 tys. osób, a pod względem zakażeń zamieszkane przez 1,3 miliard osób Indie - prawie 3 mln infekcji.

Jednak współczynnik liczby zgonów do liczby mieszkańców w niektórych krajach jest wyższy niż w Stanach Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Brazylii i USA zmarło około 54 osób na 100 tys. mieszkańców. W Belgii współczynnik zgonów wynosi jednak 87, w Peru 84, w Wielkiej Brytanii 62, w Hiszpanii 62, we Włoszech 59, a w Szwecji 57. W Polsce współczynnik ten wynosi 5. Porównanie danych z różnych krajów utrudnia jednak fakt, że sposób przeprowadzania testów oraz ich liczba w poszczególnych państwach i regionach bardzo się od siebie różnią.

Wielu ekspertów od spraw zdrowia uważa, że rzeczywisty bilans ofiar śmiertelnych wirusa jest znacznie wyższy, niż wskazują oficjalne dane, choćby dlatego, że wiele zakażonych osób umiera bez poddania się testom. Na przykład w USA władze ds. zdrowia uważają, że może być 10 razy więcej przypadków niż potwierdzone 5,6 miliona - podaje AP.
(PAP)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-ponad-800-tysiecy-osob-zmarlo-na-calym-swiecie-z-powodu-koro,nId,4685433

Już ponad 3 mln zakażeń koronawirusem w Indiach
23 sierpnia (09:29)

Resort zdrowia Indii podał, że zdiagnozowano 10 339 przypadków koronawirusa, a suma zakażeń od początku epidemii wzrosła do 3 044 940. Przybyło jednak zdecydowanie mniej infekcji niż w poprzednich 18 dniach, gdy dobowo diagnozowano ponad 60 tys. przypadków.

Resort poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło 912 osób, bilans ofiar śmiertelnych pandemii wzrósł tym samym do 56 706.

Indie są obecnie trzecim najbardziej dotkniętym pandemią kraju po USA i Brazylii i czwartym pod względem liczby chorych którzy zmarli z powodu infekcji.

Eksperci krytykują stosowanie w Indiach od czerwca tańszych i szybko działających testów antygenowych na koronawirusa, które ich zdaniem są mało dokładne i wymagają częstego powtarzania badań. Zdaniem wirusologów testy te często nie wykrywają obecności koronawirusa na wczesnym etapie zakażenia - pisze Associated Press.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-juz-ponad-3-mln-zakazen-koronawirusem-w-indiach,nId,4686869
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2020, 00:37 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #84 dnia: Sierpień 24, 2020, 00:01 »
Chińczycy od lipca podają eksperymentalne szczepionki na koronawirusa
Opracowanie: Arkadiusz Grochot 22 sierpnia (21:47)

Władze chińskie od lipca podają eksperymentalne szczepionki przeciw koronawirusowi osobom z grup narażonych na wysokie ryzyko infekcji - poinformował w sobotę przedstawiciel państwowej komisji zdrowia.

Celem jest wzmocnienie odporności określonych grup ludzi, w tym pracowników medycznych i tych, którzy pracują na targach żywności oraz w sektorach transportu i usług - powiedział Zheng Zhongwei w wywiadzie wyemitowanym w telewizji państwowej.

Władze mogą rozważyć niewielkie rozszerzenie programu, aby spróbować zapobiec możliwym wybuchom epidemii jesienią i zimą - dodał Zheng, który stoi na czele państwowego zespołu koordynującego opracowywanie szczepionek na koronawirusa.

Żadna szczepionka na świecie nie przeszła jeszcze ostatecznych i zakrojonych na szeroką skalę prób, które udowodniłyby, że jest wystarczająco bezpieczna i skuteczna - zwraca uwagę agencja Reutera i dodaje, że niektóre kraje są sceptycznie nastawione do chińskiego stosowania eksperymentalnych szczepionek.

Także w sobotę Chiny zatwierdziły testy na ludziach pod kątem potencjalnej szczepionki przeciw koronawirusowi hodowanej w komórkach owadów - poinformował lokalny rząd w stolicy Syczuanu, Chengdu.

Wykorzystanie komórek owadów do wyhodowania białek do szczepionki na koronawirusa, pierwszej takiej w Chinach, może przyspieszyć jej przyszłą produkcję na dużą skalę - przekazały władze Chengdu za pośrednictwem komunikatora internetowego WeChat.

Chińscy naukowcy już prowadzą prace nad co najmniej ośmioma innymi potencjalnymi szczepionkami na koronawirusa, które znajdują się na różnych etapach badań klinicznych.
(PAP)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-chinczycy-od-lipca-podaja-eksperymentalne-szczepionki-na-kor,nId,4685477

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #85 dnia: Sierpień 25, 2020, 00:02 »
Powrót do szkoły podszyty strachem
MARTA ALICJA TRZECIAK , 20 sierpnia 2020

(...) W maju tego roku władze Izraela zdecydowały się otworzyć szkoły. Bardzo szybko, bo już po 10 dniach od powrotu uczniów do klas, doszło do szybkiego wzrostu liczby nowych przypadków.

Duże ognisko zachorowań pojawiło się szkole średniej w Jeruzalem. Objęło 153 uczniów, 25 przedstawicieli kadry oraz 87 bliskich osób (rodzeństwo, rodzice, znajomi) .

Co było powodem?

Nie sposób wyodrębnić tylko jednej przyczyny. Eksperci są jednak zdania, że największą winę za pojawienie się ogniska ponosi obniżenie standardów profilaktyki.

W tamtych dniach w Jeruzalem doszło do fali ekstremalnych upałów. Temperatura przekraczała 40 stopni, dlatego zrezygnowano z zalecanych zajęć na świeżym powietrzu, a także z regularnego wietrzenia pomieszczeń.

Uczniowie siedzieli stłoczeni po 30 osób lub więcej w zamkniętych klasach, w których uruchamiano klimatyzację.

Ponadto, ze względu na te trudne warunki, młodzież przestała przestrzegać obowiązku zakrywania nosa i ust.

Należy również zaznaczyć, że decyzja dotycząca otwarcia szkół w Izraelu zapadła wtedy, gdy liczba nowych przypadków na dzień wynosiła około 15 na milion (mniej więcej tyle, ile teraz w Polsce). (...)
https://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/powrot-do-szkoly-podszyty-strachem

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #86 dnia: Sierpień 25, 2020, 00:02 »
Europa wraca do szkół. Kilkadziesiąt placówek zamkniętych po dwóch tygodniach zajęć
Opracowanie: Justyna Lasota-Krawczyk 23 sierpnia (11:42)

Europa przygotowuje się do nowego roku szkolnego w cieniu pandemii koronawirusa. W niektórych krajach uczniowie już wrócili do szkół. Nowe przepisy sanitarne jak noszenie maseczek, ograniczanie liczby dzieci w klasach mają zapewnić bezpieczeństwo.

Pierwsze szkoły w Europie otworzyły się po wakacjach w Niemczech. W tym kraju edukacją zajmują się rządy krajów związkowych, tak więc data rozpoczęcia roku szkolnego i jego organizacja różnią się w zależności od landu. Jednak w całych Niemczech planuje się przywrócenie nauki w trybie stacjonarnym.

Najwcześniej, 3 sierpnia, zaczęły działać szkoły w Meklemburgii Pomorzu-Przednim i Hamburgu, później dołączyły do nich placówki m.in. w Berlinie, Nadrenii Północnej-Westfalii i Hesji. Rok szkolny najpóźniej rozpocznie się w Bawarii i w Badenii-Wirtembergii, odpowiednio 8 i 14 września.

Prawie w całym kraju uczniowie muszą nosić maseczki. Najostrzejsze przepisy obowiązują w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie twarz trzeba zasłaniać nawet podczas lekcji w klasach. W większości landów dzieci muszą zakładać maseczki przebywając na szkolnych korytarzach, klatkach schodowych i w stołówkach.

Wprowadzono też szereg innych przepisów - sale powinny być regularnie wietrzone, a dzieciom zaleca się częste mycie rąk.

Pierwsze placówki zamknięte z powodu zakażeń

Mimo tych środków w pierwszym tygodniu działalności szkół w Meklemburgii - najmniej dotkniętym epidemią landzie - dwie placówki zamknięto z powodu wykrytych zakażeń. Po niecałych dwóch tygodniach nauki, co najmniej 41 szkół w Berlinie zgłosiło infekcje uczniów lub nauczycieli, w związku z czym w kwarantannie przebywają setki dzieci i pracowników oświaty.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-europa-wraca-do-szkol-kilkadziesiat-placowek-zamknietych-po-,nId,4686896

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #87 dnia: Sierpień 25, 2020, 00:02 »
Ekspert: Druga fala epidemii koronawirusa nie jest przesądzona
Opracowanie: Justyna Lasota-Krawczyk 23 sierpnia (14:31)

"Nie jest powiedziane, że nadejdzie druga fala" epidemii koronawirusa - stwierdził włoski ekspert Ranieri Guerra, jeden z dyrektorów w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak ocenił, obecnie są możliwości złagodzenia fali zakażeń.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera" Guerra oświadczył: "Dzisiaj mamy wiele narzędzi i wiedzę, których brakowało na początku epidemii".

Wyjaśnił, że wzrost wykrywanych przypadków zakażeń to rezultat większych zdolności diagnostycznych i przeprowadzenia skuteczniejszych testów.

Ekspert zaznaczył, że na tym etapie epidemii pracownicy służby zdrowia są dobrze przygotowani, a pobyt chorych na reanimacji skrócił się.

"Poradzimy sobie" - ocenił.

Niepokojąca liczba osób zarażonych bezobjawowo

Guerra przyznał zarazem, że nie podnosi go na duchu fakt, że prawie jedna trzecia obecnie zakażonych nie ma żadnych objawów. Zauważył bowiem: "Nie jesteśmy pewni, czy nawet bardzo lekkie objawy nie doprowadzą do uszczerbku na zdrowiu w średnim lub dłuższym terminie".

Niewielu młodych ludzi trafia na intensywną terapię, ale "nie powinni oni czuć się niepokonani - ostrzegł - gdyż wirus może wywołać szkody w następnych fazach".

Włoski lekarz zaznaczył, że wraz z otwarciem szkół w kraju 14 września dojdzie do wzrostu zakażeń, ponieważ nie jest możliwe zabronienie kontaktów między uczniami.

"Wydaje się, że dzieci do wieku 10-11 lat mają mniejszą zdolność do przekazywania wirusa. Powyżej 12 roku życia jest ona taka sama, jak u dorosłych" - wyjaśnił. Dlatego zdaniem przedstawiciela WHO niezbędne jest noszenie maseczek w szkołach średnich.
PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-ekspert-druga-fala-epidemii-koronawirusa-nie-jest-przesadzon,nId,4686939

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #88 dnia: Sierpień 25, 2020, 00:03 »
Koronawirus w Brazylii. Ponad 50 tys. nowych przypadków przez ostatnią dobę
RADOSŁAW OPAS 23 sierpnia

Koronawirus w Brazylii nie ustępuje. Ministerstwo Zdrowia tego kraju poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano ponad 50 tys. przypadków zakażenia. Są także kolejne ofiary śmiertelne - zmarło blisko 900 osób.

Z opublikowanych danych wynika, że od ogłoszenia wczorajszego raportu w Brazylii stwierdzono 50 032 nowe zakażenia koronawirusem. To o niemal 20 tys. więcej, niż odnotowano w piątek. Mniej zakażeń było również w czwartek, kiedy zachorowało ok. 45 tys. ludzi.

Epidemia COVID-19 w Brazylii zbiera swoje żniwo także jeśli chodzi o ofiar śmiertelne. W ciągu ostatniej zmarły 892 osoby. Łącznie władze odnotowały ponad 114 tys. zgonów. Zakażeniu uległo w sumie 3 582 362 osoby. Więcej pozytywnych wyników na koronawirusa stwierdzono jedynie w USA.

Koronawirus w Brazylii. Prezydent Jair Bolsonaro wyrzucił Lekarzy bez Granic

W sobotę poinformowano, że prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podjął decyzję, aby wyrzucić wolontariuszy należących do organizacji Lekarze bez Granic, którzy nieśli pomoc mieszkańcom Amazonii.

Wydana decyzja dotyczy terenów siedmiu indiańskich wiosek w stanie Mato Grosso do Sul. Ze względu na panującą epidemią koronawirusa żyjący tam ludzie znajdują się w dramatycznej sytuacji. Wszystko przez posiadanie przez nich znacznie niższej odporności, co spowodowane jest nieustannym przebywaniem w izolacji.

Mieszkańcy tamtejszych terenów są również praktycznie całkowicie pozbawieni dostępu do profesjonalnej opieki medycznej i szpitali.

Zrzeszenie Rdzennych Ludów Brazylii (APIB) poinformowało, że z 850 tys. rdzennych mieszkańców Amazonii koronawirusem zaraziło się co najmniej 26 443 osób. 623 z nich zmarło - podaje brazylijski portal "Jornal do Brasil".
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-brazylii-ponad-50-tys-nowych-przypadkow-przez-ostatnia-dobe-6546159216654976a

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 25, 2020, 00:03 »
Koronawirus na Ukrainie. Była premier Julia Tymoszenko zakażona. "Ciężki stan"
23 sierpnia

Julia Tymoszenko, była premier Ukrainy, a obecnie deputowana partii Batkiwszczyna, jest zakażona koronawirusem. Jej współpracownicy potwierdzili, że polityk znajduje się w szpitalu i ciężko przechodzi COVID-19.


Ukraina. Julia Tymoszenko zakażona koronawirusem (Newspix, Fot: A.Baca)

Na Ukrainie, gdzie w ciągu doby lekarze diagnozują ponad 2 tys. zakażeń koronawirusem, epidemia zatacza coraz szersze kręgi. W ciężki sposób zakażenie przechodzi 60-letnia polityk Julia Tymoszenko, była premier tego kraju, liderka i założycielka partii Batkiwszczyna. O chorobie informuje serwis "Ukraińska Prawda".

- Tak, niestety to prawda. Test wykazał, że Julia ma COVID-19. Jej stan jest oceniany jako ciężki. Ma gorączkę sięgającą 39 stopni C. Walczy! - potwierdziła Marina Soroka, rzecznik prasowa polityk.

Media, powołujące się na niepotwierdzone informacje dodają, że koronawirusa wykryto również u jej córki Eugenii, a także męża Artura Czeczotkina.

Ukraina. Przygotowania na drugą falę epidemii

Na Ukrainie SARS-CoV-2 zainfekowanych zostało w sumie 102 971 osób, a w związku z chorobą na skutek COVID-19 zmarło 2244 pacjentów. Resort zdrowia w Kijowie przygotowuje się do drugiej fali epidemii. Obecnie na Ukrainie służby sanitarne odnotowują nowe dobowe rekordy w liczbie stwierdzonych zakażeń koronawirusem. W ostatnich dniach jest to od 1900 do 3000 przypadków dziennie.

Dane te nie obejmują jednak obszarów Krymu (zaanektowany przez Rosję), Sewastopola oraz na opanowanych przez prorosyjskich separatystów terenach obwodów donieckiego i ługańskiego.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-na-ukrainie-byla-premier-julia-tymoszenko-zakazona-ciezki-stan-6546151685630656a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-julia-tymoszenko-zakazona-koronawirusem-jej-stan-jest-ciezki,nId,4686958
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2020, 00:45 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Koronawirus na świecie
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 25, 2020, 00:03 »