Autor Wątek: Europejski program kosmiczny  (Przeczytany 245308 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 05, 2010, 18:44 »
Wiem że temat o ESA ale czy ktoś wie jaki budżet ma Czech Space Office?

Bardzo dobre pytanie - mam nadzieję, że Velo poprzez swoje kontakty na to odpowie. Ja szacowałbym to na jakieś 5-8 mln euro.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 26, 2010, 21:25 »

Długo nie będzie więc oglądać (potem przesuwają to jakoś).
Buzek nie przemawiał - podobno miał robione badania lekarskie, ale nie wiem co było przyczyną.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 26, 2010, 22:49 »
Buzek nie przemawiał - podobno miał robione badania lekarskie, ale nie wiem co było przyczyną.

Czyli tak się zakończył nasz udział w europejskim programie kosmicznym???

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 26, 2010, 22:58 »
Buzek nie przemawiał - podobno miał robione badania lekarskie, ale nie wiem co było przyczyną.

Czyli tak się zakończył nasz udział w europejskim programie kosmicznym???

Można gdybać.
Zobaczymy co będzie jutro.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 26, 2010, 22:58 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 02, 2010, 11:52 »
Buzek nie przemawiał - podobno miał robione badania lekarskie, ale nie wiem co było przyczyną.

Czyli tak się zakończył nasz udział w europejskim programie kosmicznym???

Można gdybać.
Zobaczymy co będzie jutro.

Coś z tego wynikło?

Tymczasem coś się rusza w naszym europejskim systemie nawigacyjnym Galileo :

Kolejny kontrakt na system Galileo

25 października w Brukseli podpisano 4 z 6 kontraktów na realizacje europejskiego systemu globalnej nawigacji satelitarnej Galileo. ESA powierzyła świadczenia części naziemnej usług Galileo firmie Spaceopal.

Reprezentantami stron umów byli: René Oosterlinck, dyrektor programu Galileo i usług związanych z nawigacją (ESA), Francesco D’Amore i Hubertus Wanke, dyrektorzy zarządzający spółki Spaceopal. W podpisaniu wziął udział Diego Canga Fano, zastępca szefa gabinetu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Antoniego Tajaniego.

Spaceopal to spółka utworzona przez włoską firmę Telespazio i niemiecką Gesellschaft für Raumfahrtanwendungen (GfR) mbH, będącą własnością niemieckiej agencji kosmicznej DLR.

Podpisana umowa stanowi czwarty z sześciu, tzw. pakietów roboczych (Work Packages, WP), określonych przez Komisję Europejską i ESA jako niezbędne do osiągnięcia przez Galileo pełnej sprawności. Spaceopal otrzymał pakiet nr 6, dotyczący wszelkich przygotowań i prowadzenia usług Galileo, po tym jak osiągnie on pełną sprawność.

Więcej na kosmo - link.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 02, 2010, 12:07 »
DLR 11. członkiem Karty Kataklizmów

Niemieckie Centrum Aero- i Astronautyki, DLR, będące w istocie niemiecką agencją kosmiczną, stało się 11. członkiem Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów. Podpisanie Karty przez Niemcy odbyło się w 10. rocznice powstania Karty.

W trakcie paryskich uroczystości z okazji dziesięciolecia powołania Karty, przewodniczący DLR, Johann-Dietrich Wörner, podpisał w imieniu swojej instytucji przystąpienie do Karty. Niemiecka agencja stała się tym samym 11 agencją kosmiczną oferującą swój wkład w działanie mechanizmu Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów.

"W ciągu 10 lat od powołania jej do życia, Karta ciągłe pokazuje jak cenne są obserwacje Ziemi z kosmosu w przypadku wystąpienia kataklizmów. Jej działania ratowały ludzi i zapobiegały ich cierpieniom", mówił prof. Wörner o Karcie. "Jesteśmy przekonani, że TerraSAR-X będzie ważnym wkładam prowadzącym do osiągania celów Karty", dodał, mówiąc o niemieckim satelicie obserwacji radarowej, który stanie się głównym wkładem Niemiec do Karty.


Dalszy ciąg w tym artykule.

Załącznik1: Logo Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów / Credits: International Charter of Space and Major Disasters.
Załącznik2: Członkowie i użytkownicy Karty / Credits: Hubert Bartkowiak, WikiCommons.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 11, 2010, 20:42 »
Pierwszy stopień rakiety Vega dostarczony do kompleksu startowego

"Jak podaje Arianespace, pierwszy stopień P80 nowej, europejskiej rakiety Vega dotarł już na kompleks startowy w Gujanie Francuskiej.

Stopień P80 został przetransportowany z Booster Integration Building na kompleks startowy Vegi, demonstrując przy okazji procedury jakie będą używane przy relokacji już gotowych rakiet tego typu. Transport zarządzany był przez Europejską Agencję Kosmiczną, ESA, a wykonany został przez CNES - francuską agencję kosmiczną.

Do transportu użyto specjalnego pojazdu kołowego. Sam stopień umieszczony był na palecie podobnej do używanych przy transporcie rakiet pomocniczych na paliwo stałe, przeznaczonych dla Ariane 5, ale o mniejszych rozmiarach.

P80 zbudowany został przez włoską firmę Avio i jest jednym z największych, a także najmocniejszych zbudowanych stopni na Świecie, wykorzystujących jako napęd paliwo stałe. W czasie lotu trwającego 109 sekund stopień ten spali około 88 ton paliwa.

W najbliższych miesiącach nadal będą trwać testy nowej rakiety Vega oraz całego kompleksu startowego. Nastąpi również integracja wszystkich czterech stopni rakiety wraz z makietą ładunku oraz osłoną. Wszystkie próby i diagnostyka mają potrwać do końca marca 2011 roku. Następnie rozpocznie się faza kwalifikacyjna z użyciem wszystkich docelowych elementów rakiety.

Pierwszy start planowany jest obecnie na połowę przyszłego roku."

Źródło - kosmonauta.net

Załącznik: Seria zdjęć dokumentująca transport stopnia P80. Na pierwszych dwóch zdjęciach od lewej stopień opuszcza Booster Integration Building przy pomocy specjalnego pojazdu. Na dwóch zdjęciach z prawej widać przybycie stopnia do mobilnej wieży nad wyrzutnią, w której nastąpi integracja rakiety.

Widać progres!! :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 25, 2010, 15:32 »
Nowi astronauci ESA z naboru 2009 przeszli już podstawowe szkolenie i stali się "dyplomowanymi" astronautami. 22 listopada w European Astronaut Centre (EAC) w Kolonii (Niemcy) odbyła sie uroczystość wręczenia im dyplomów. Na poniższym zdjęciu od lewej: Jean-Jacques Dordain (dyrektor generalny ESA), Thomas Pesquet (Francja), Luca Parmitano (Włochy), Alexander Gerst (Niemcy), Samantha Cristoforetti (Włochy), Simonetta Di Pippo (dyrektor ds. lotów załogowych), Andreas Mogensen (Dania), Timothy Peake (Wielka Brytania) i Michel Togini (dyrektor EAC).


axion

  • Gość
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 26, 2010, 21:17 »
Przypominam o najnowszym ESA Bulletin 144.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 27, 2010, 23:28 »
Jsz przytoczył już wcześniej tę istotną informację, dodam jeszcze fragment z artykułu z kosmo na ten temat :)

"Ceremonia ukończenia podstawowego etapu szkolenia odbędzie się w Centrum Szkolenia Astronautów (EAC) pod Kolonią. Szkolenie obejmowało takie zagadnienia, jak zapoznanie się z systemami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, statkami załogowymi takimi jak Sojuz czy wahadłowiec, trening survivalowy czy lekcje nurkowania (w ramach przygotowań do spacerów kosmicznych). Astronauci przeszli również kurs języka rosyjskiego oraz poznali dokładnie podstawy spotkań obiektów i cumowania na orbicie. Jednocześnie musieli zapoznać się z podstawami inżynierii i elektryki, a także przeszli odpowiednie szkolenie psychologiczne. (...)"

Więcej tutaj - link.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 28, 2010, 12:32 »
Posiedzenie Rady Kosmicznej i stanowisko Polski

"Dzisiaj, 25 listopada, miała miejsce 7. Rada Kosmiczna (Space Council), na której wspólnie obradowali przedstawiciele prezydencji Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej i ESA. Przedstawiamy również skrót polskiego stanowiska zaprezentowanego podczas II Międzynarodowej Konferencji Ministerialnej o Eksploracji Kosmosu.

Posiedzenia Rady Kosmicznej odbywają się co rocznie, począwszy od 2004 roku. Dzisiejsze posiedzenie było pierwszym od momentu wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego i odnowionej Strategii Lizbońskiej. Tego roczne spotkanie odbyło się pod hasłem "Globalne wyzwania: w pełni wykorzystać europejskie systemy kosmiczne", a przewodniczyła im belgijska prezydencja Unii i włoskie przewodnictwo ESA.

Tytuł odzwierciedla główne nurty jakimi będzie kierowała się w najbliższych latach obecności w kosmosie. Ciała tworzące UE chcą osiągnąć synergię przedsięwzięć działających na korzyść mieszkańców Unii, poprzez wykorzystanie technologii opracowywanych przez ESA w służbie różnych wspólnych polityk unijnych."

Dalszy ciąg, m.in. podsumowanie wystąpienia podsekretarz stanu Grażyny Henclewskiej z MG na spotkaniu ministrów w Parlamencie Europejskim, w artykule na kosmonauta.net

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 30, 2010, 01:26 »
ESA wybrała dwie nowe misje Earth Explorer

Będą nimi Florescence Explorer (FLEX) i CarbonSat. Ta pierwsza wydaje mi się nadzwyczaj ciekawa :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 15, 2011, 13:22 »
Wczoraj byłem na oficjalnym śniadanku dyrektora generalnego ESA:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/ESA/2011-01-14-esa.html
...gdzie zostały przedstawione plany na 2011 rok dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 15, 2011, 19:24 »
Wczoraj byłem na oficjalnym śniadanku dyrektora generalnego ESA:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/ESA/2011-01-14-esa.html
...gdzie zostały przedstawione plany na 2011 rok dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Czytałem Twój artykuł ma kosmo. A te pytania w sprawie Polski w ESA kto i pod jakim adresem stawiał? Ludzie pytali się Ciebie czy też dyrektora ESA? He he Ciekawe jak to być na śniadaniu u samego dyrektora Europejskiej Agencji Kosmicznej  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 15, 2011, 20:38 »
Mnie się pytali. :P  Dyrektor dostał znacznie więcej pytań na temat Francji, Niemiec, negocjacji z UE i innych takich takich.

Pewnie zresztą o polskich harcach w kosmosie za wiele by nie mógł powiedzieć.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 15, 2011, 20:38 »