Autor Wątek: Ostrzeżenie przed wariantem Delta. "On prędzej czy później do nas trafi"  (Przeczytany 329 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mss

 • Moderator Globalny
 • *****
 • Wiadomości: 8591
 • Space is not only about science, it is a vision,
  • Astronauci i ich loty...
Ostrzeżenie przed wariantem Delta. "On prędzej czy później do nas trafi"

https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-wariant-delta-czy-bedzie-czwarta-fala-epidemii-komentuja-pawel-grzesiowski-i-wojciech-feleszko-5114041

Grzesiowski: nie spotkałem się okrzykiem "wynocha stary dziadu", tylko usłyszałem pomruki zrozumienia

Grzesiowski o stanowisku Kultu w sprawie koncertów

Długi weekend nie przyniesie tylu zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, ile minione zimowe święta - zgodzili się w "Faktach po Faktach" doktor Paweł Grzesiowski oraz doktor habilitowany Wojciech Feleszko. Drugi z nich przestrzegał jednak, by nie zapominać o bardzo zakaźnych wariantach patogenu, między innymi Delta, który - jego zdaniem - "prędzej czy później do Polski trafi".

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 312 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 13 osób chorych na COVID-19. Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 875 136 osób, z których 74 152 zmarły. Mimo rozprzestrzeniającego się nadal koroanwirusa, wiele osób zdecydowało się skorzystać w długi weekend z dobrej pogody i tłumnie pojawiło się na plażach lub górskich szlakach.

O sytuacji epidemicznej w kraju mówili w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 oraz doktor habilitowany Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog i pulmonolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Oczywiście niepokoją mnie sygnały o dyskotekach"

- Z jednej strony rzeczywiście pokazywane są obrazy zatłoczonych plaż czy szlaków turystycznych, ale mam przekonanie, że (...) to jednak nie będzie taki scenariusz, jaki mieliśmy w okolicy świąt Bożego Narodzenia czy Nowego Roku, czyli nowych przypadków nie będzie aż tak dużo - przewidywał Grzesiowski.

- Oczywiście niepokoją mnie sygnały o dyskotekach, imprezach w zamkniętych klubach, w salach koncertowych - przyznał. Jego zdaniem tam "wirus może szerzyć się właściwie bez żadnych ograniczeń". – Ale myślę, że jednak dobra pogoda i chęć pobycia na świeżym powietrzu i słońcu zwyciężyła, i znacznie więcej osób spędziło w taki sposób czas niż było chętnych do całonocnych imprez - powiedział.

Grzesiowski dodał, iż liczy na to, "że jednak zachorowań nie będzie wiele". - Szczególnie, że jesteśmy teraz w fazie takiego dołka epidemiologicznego, czyli mamy mniej zakażeń w ogóle. Jak jest mniej wirusa, to rzadziej przenosimy go między sobą - zwrócił uwagę.

"Przestrzegałbym przed wariantem Delta"

Feleszko podkreślił, że "duża grupa Polaków uzyskała odporność, czy to przez szczepienia, czy przechorowanie". - Tempo zakażeń na pewno nie będzie już takie, jakie obserwowaliśmy w grudniu czy lutym - zgodził się. - Aczkolwiek (…) przestrzegałbym przed wariantem Delta - mówił dalej lekarz. Zaznaczył, że pojawiające się nowe warianty patogenu "są groźniejsze, są bardziej zakaźne".  - Wariant Delta, który wykazuje o 50 procent większą zakaźność, prawdopodobnie prędzej czy później do Polski trafi i będziemy dotknięci czwartą falą z całą pewnością - powiedział.

B. 1.617.2, określany jako Delta, to ten sam wariant koronawirusa, który zaatakował między innymi Indie, a ostatnio budzi coraz większe zaniepokojenie na przykład w Australii.

Grzesiowski: nie spotkałem się okrzykiem "wynocha stary dziadu"

Goście TVN24 rozmawiali o rozpoczynających się w poniedziałek szczepieniach dzieci od 12. do 15. roku życia i nastawieniu młodzieży do przyjęcia preparatu. Grzesiowski opowiedział o sytuacji, która przytrafiła mu się w sobotę.

- W jednym z miasteczek, które odwiedzałem w trakcie weekendu, grupa młodzieży stała bez maseczek przed lokalnym klubem. Kiedy mnie zobaczyli, to rozpoznali i zaczęli opowiadać o różnych rzeczach dotyczących szczepień. Zapytałem zatem, czy wybierają się na imprezę. Powiedzieli, że oczywiście, tak. Zapytałem, czy są zaszczepieni. Powiedzieli, że nie - relacjonował lekarz.

- Zapytałem: ale czy wiecie, że możecie się zarazić na tej imprezie i potem zarazić swoich rodziców czy dziadków? Jeśli nie chcecie, aby ta impreza skończyła się źle, albo powiedzcie swoim rodzicom i dziadkom, żeby się zaszczepili, albo sami się zaszczepcie. To jest wasz wybór - kontynuował Grzesiowski. - Muszę powiedzieć, że nie spotkałem się z hejtem, z jakimś awanturniczym okrzykiem "wynocha stary dziadu", tylko usłyszałem pomruki zrozumienia - przyznał.

Jak mówił, "młodzi ludzie nie patrzą w telewizory, młodzi ludzie szukają (informacji - red.) w Internecie". Jego zdaniem "w internecie jest festiwal dezinformacji, z którym nikt nie walczy", dlatego eksperci powinni być "stabilni w poglądach i tych poglądów nie bać się prezentować".

Feleszko ocenił, że przeprowadzanie szczepień młodzieży w szkołach "to jest świetny pomysł". – Szkoła jest takim miejscem, gdzie – jeżeli tylko rodzice będą wyrażali zgodę – to należy to realizować – apelował.

"Nie mówimy, że świat będzie otwarty tylko dla zaszczepionych"

Grzesiowski odniósł się do stanowiska zespołu Kult, który oświadczył, że nie będzie brał udziału w koncertach i festiwalach dostępnych wyłącznie dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Muzycy określili takie rozwiązanie jako "apartheid". - Kompletnie nie rozumiem Kultu. Słowo apartheid, które zostało użyte w kontekście szczepienia ludzi, jest kompletnie nieporozumieniem. Trzeba po prostu sobie przypomnieć, co to słowo znaczy - wyjaśniał gość TVN24.

- My nie mówimy, że świat będzie otwarty tylko dla zaszczepionych. Mówimy, że zaszczepieni będą bezpieczniejsi, nie będą umierali, nie będą ciężko chorowali. Czy muzycy chcieliby, aby po ich koncercie napełnił się lokalny szpital chorymi na covid? Myślę, że to jest zupełny absurd - komentował lekarz. - Namawiamy ludzi do szczepienia, ale jeśli ktoś nie chce, czy nie może się szczepić, ma alternatywę – może być w maseczce, może zrobić test. To również będzie zabezpieczało jego i jego otoczenie - dodał.

- Nie używajmy słów, które negatywnie kojarzą się ze szczepieniami. Bo tworzymy w tym momencie bazę dla wszelkich ruchów antycovidwych czy antyszczepionkowych, które zaczną wykorzystywać ten motyw - że już tworzy się nowa segregacja i mamy do czynienia z nowym sposobem dyskryminowania, czyli zaszczepiony to dobry, a niezaszczepiony zły - dodał Grzesiowski.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2021, 23:19 wysłana przez Orionid »
Intel Core i5-2320 3GHz/8GB RAM/AMD Radeon HD 7700 Series/HD 1 TB/Sony DVD ROM...

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 18706
 • Very easy - Harrison Schmitt
1) Wariant Delta koronawirusa jest już w Niemczech
OPRAC. VB  09-06-2021 09:55

Lekarze intensywnej terapii spodziewają się, że w Niemczech będzie się rozprzestrzeniać szczególnie zaraźliwy wariant Delta koronawirusa. Został on po raz pierwszy odkryty w Indiach.

- Wielkim czynnikiem niepewności jest nowa mutacja B.1.617.2, która jest jeszcze bardziej zakaźna niż obecnie dominujący wariant B.1.1.7. Krok po kroku mutacja będzie się stopniowo utrwalać w ciągu najbliższych kilku tygodni - powiedział szef Stowarzyszenia Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej (DIVI), Gernot Marx, w rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post". Jeśli ludzie będą nieostrożni, liczba zakażeń znowu może gwałtownie wzrosnąć. - A wtedy czwarta fala jest możliwa - stwierdził Marx.

Pierwsze przypadki w Niemczech

W Hamburgu występują pojedyncze przypadki wariantu Delta ( https://www.dw.com/pl/coraz-wi%C4%99cej-mutacji-jak-dobrze-chroni%C4%85-szczepionki/a-57565486  )  – poinformowała we wtorek 8 czerwca hamburska senator ds. zdrowia Melanie Leonhard (SPD). Wiadomo do tej pory o dziesięciu przypadkach, które najprawdopodobniej związane są z powrotami z zagranicy do Niemiec. Trzy kolejne są obecnie poddawane tzw. sekwencjonowaniu, jak poinformował "Der Spiegel". W Wiesbaden odnotowano 15 zakażeń wariantem Delta, jak podał we wtorek dziennik "Wiesbadener Kurier".

Nadal nie jest jasne, czy mieszkańcy wieżowca w Dreźnie, który został objęty kwarantanną, także zarazili się odkrytym w Indiach wariantem Delta - stwierdziła rzeczniczka urzędu miasta w odpowiedzi na pytanie agencji DPA. Wyniki sekwencjonowania są spodziewane w środę.

Urząd ds. zdrowia poddał cały mieszczący się w wieżowcu akademik kwarantannie w poprzednim tygodniu. Powodem była śmierć 1 czerwca jednego z jego mieszkańców po zarażeniu się koronawirusem. Student niedawno wrócił z Bangalore, a szybki test przeprowadzony po wjeździe do Niemiec dał negatywny wynik. Według urzędu istnieje podejrzenie, że mężczyzna mógł zarazić się wariantem Delta już w Niemczech. W związku z tym siedmioro kolejnych mieszkańców poddano testom na obecność koronawirusa. W trzech przypadkach podejrzewa się występowanie wariantu Delta.

Do tej pory nie doszło do masowego rozprzestrzeniania się Delty w Niemczech, jak to miało miejsce od końca 2020 r. w przypadku wariantu brytyjskiego ( https://www.dw.com/pl/brytyjski-wariant-atakuje-niemcy/a-57074349 ) , zwanego obecnie Alfa. Osoba nim zakażona zaraża średnio więcej osób niż w przypadku wcześniejszych form wirusa.

Specjalne przepisy na Euro

Szczególnie szybko wariant rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii, dlatego przy wjeździe z tego kraju do Niemiec obowiązują specjalne obostrzenia. Obecnie jedynie obywatele niemieccy i osoby zamieszkałe w Niemczech mają prawo wjazdu do RFN. Wszystkich obowiązuje 14-dniowa kwarantanna, nawet jeśli wynik testu przed wjazdem jest negatywny.

W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej rząd federalny będzie dyskutować w środę 9 czerwca o specjalnych regulacjach dla zawodników. Obowiązujące teraz ograniczenia byłyby problemem nie tylko dla niemieckich piłkarzy grających w brytyjskich klubach, lecz dla każdej drużyny, która rozegra jakiś mecz w Londynie, a następnie przyjedzie na ćwierćfinał do Monachium. Najprawdopodobniej zawodnicy zostaną zwolnieni z obowiązku kwarantanny, ma to dotyczyć także dziennikarzy obsługujących Euro.

Przyspieszone powroty z urlopu

W związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, w Wielkiej Brytanii obowiązuje po powrocie z zagranicy 10-dniowa kwarantanna, co skłoniło 27 tysięcy brytyjskich urlopowiczów do szybszego powrotu z Portugalii do ojczyzny. Taką informację podał we wtorek dziennik "Público". Turyści opuścili Portugalię w niedzielę i poniedziałek, co potwierdził szef Związku Turystycznego regionu Algarve. Wielu - jak podała stacja BBC - skarżyło się z powodu konieczności skrócenia wypoczynku i rezerwacji drogich lotów. - Najpierw umieścić kraj na zielonej liście, a potem go z niej skreślić, to nie do wiary - mówiła jedna z urlopowiczek po wylądowaniu na lotnisku Gatwick.

Brytyjski rząd usunął - po zaledwie trzech tygodniach - popularny kierunek wakacyjny z zielonej listy krajów, które można odwiedzać bez obowiązku odbywania kwarantanny po powrocie. Krytykowane przez branżę turystyczną posunięcie rząd Wielkiej Brytanii motywował rosnącą liczbą zakażeń w Portugalii i rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa. W Wielkiej Brytanii jest on już dominujący.

W badaniu przeprowadzonym w Indiach oszacowano, że zdolność do przenoszenia się tego wariantu jest o 50 procent wyższa ( https://www.dw.com/pl/odporne-warianty-wirusa-mog%C4%85-przyj%C5%9B%C4%87-do-niemiec/a-57182183 ) niż w wariancie Alfa odkrytym w Wielkiej Brytanii. Z badania nie wynika, czy wariant Delta prowadzi do większej śmiertelności.

https://wiadomosci.wp.pl/wariant-delta-koronawirusa-jest-juz-w-niemczech-6648724659936160a

2) Wielka Brytania: Indyjski wariant koronawirusa odpowiada za 91 proc. nowych zakażeń
Opracowanie: Adam Zygiel 10 czerwca (20:21)

Indyjski wariant koronawirusa, nazywany obecnie Delta, odpowiada już za 91 proc. nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii - poinformował w czwartek minister zdrowia tego kraju Matt Hancock. Tymczasem liczba nowych zakażeń drugi dzień z rzędu przekroczyła 7000.

Dane na temat indyjskiego wariantu Hancock podał przy okazji przesłuchania przed komisjami Izby Gmin w sprawie reakcji rządu na pandemię. Jeszcze na początku maja wariant Delta odpowiadał za mniej niż 5 proc. wszystkich nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii. Jak się szacuje, jest on o ok. 40-60 proc. bardziej zakaźny niż dotychczas dominujący wariant brytyjski (Alfa).

W czwartek podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7393 nowe zakażenia. To minimalnie mniej niż poprzedniego dnia, ale oba te dwa bilanse są najwyższymi od końca lutego. A łączna liczba zakażeń z siedmiu ostatnich dni - 44 tys. - jest o ponad 63 proc. wyższa niż była w poprzednich siedmiu.

Powodem do umiarkowanego optymizmu jest to, że rosnąca liczba zakażeń nie przekłada się - przynajmniej na razie - na znaczący wzrost zgonów z powodu Covid-19. W ciągu minionej doby stwierdzono ich siedem, a w trakcie ostatnich siedmiu dni - 55, czyli o jeden więcej niż w poprzednich siedmiu dniach.

Jak mówi dr Yvonne Doyle, wirus rozprzestrzenia się zwłaszcza wśród młodszych grup wiekowych, które wciąż czekają na szczepionki. Zakażenia najbardziej wzrosły w grupie 20-29 lat.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto ponad 4,54 mln zakażeń, z powodu których zmarło 127 867 osób.

Do środy włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało prawie 40,9 mln osób, a drugą - ponad 28,8 mln. Stanowi to odpowiednio 77,6 proc. oraz 54,8 proc. dorosłych mieszkańców kraju.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wielka-brytania-indyjski-wariant-koronawirusa-odpowiada-za-9,nId,5288938#crp_state=1

3) Wielka Brytania. Rośnie liczba zakażonych. To już III fala?
OPRAC. VIOLETTA BARAN  11-06-2021 21:41

Ostatniej doby odnotowano na Wyspach 8125 nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższa liczba od końca lutego. Władze nie mają wątpliwości, że to efekt rozprzestrzeniającego się indyjskiego wariantu wirusa, nazywanego oficjalnie wariantem Delta.

Niepokojąco rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii. Dwa dni temu dobowy bilans po raz pierwszy od końca lutego przekroczył 7000, a w zeszłym tygodniu, po raz pierwszy od końca marca, najpierw 5000, a później 6000. Ostatniej doby potwierdzono aż 8125 nowych przypadków. Łącznie w ciągu minionych siedmiu dni wykryto prawie 45,9 tys. infekcji, czyli o 58 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu dniach.

Władze nie mają wątpliwości, że rosnąca liczba infekcji to efekt rozprzestrzeniania się indyjskiego wariantu koronawirusa, oficjalnie nazywanego wariantem Delta. Odpowiada on już za 91 proc. nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii.

W piątek podano, że w Wielkiej Brytanii stwierdzono 42 323 przypadki tego wariantu, co oznacza wzrost o 243 proc. w stosunku do zeszłego tygodnia. Zdecydowaną większość tych przypadków, ponad 39 tys., stwierdzono w Anglii.

Rządowa agencja Public Health England podała w piątek, że wariant Delta jest o 64 proc. bardziej zakaźny, niż wcześniej dominujący wariant Alfa w przypadku pomieszczeń zamkniętych oraz o 40 proc. bardziej zakaźny na otwartym powietrzu.

Jest też odporniejszy na szczepionki - szczególnie po jednej dawce. O ile w przypadku wariantu Alfa jedna dawka daje 50,2 proc. skuteczności, to przed wariantem Delta zabezpiecza ona tylko w 33,2 proc. Po obu dawkach skuteczność wynosi odpowiednio 88,4 proc. i 80,8 proc.

Eksperci wzywają do odroczenia terminu zniesienia restrykcji

Rosnąca liczba infekcji skłoniła Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne BMA do zaapelowania do rządu o odroczenie terminu całkowitego zniesienia obostrzeń związanych z koronawirusem. Planowano, że stanie się to 21 czerwca.

Kilka dni temu brytyjska stacja SkyNews poinformowała, że rząd rozważa odroczenie całkowitego zniesienia restrykcji nawet o cztery tygodnie - do 19 lipca. Chodzi o to, by dać szansę zaszczepienia się jak największej liczbie Brytyjczyków.

Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało w Wielkiej Brytanii do czwartku włącznie prawie 41,1 mln osób, a drugą - prawe 29,2 mln. Stanowi to - odpowiednio - 78,0 proc. oraz 55,4 proc. dorosłej populacji Wielkiej Brytanii.

Łączny bilans epidemii w Wielkiej Brytanii to 4,55 mln wykrytych zakażeń i 127 884 ofiary śmiertelne.

https://wiadomosci.wp.pl/wielka-brytania-rosnie-liczba-zakazonych-to-juz-iii-fala-6649604895161216a

4) Koronawirus w Europie. Nowe ognisko mutacji indyjskiej
OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK 12-06-2021 21:37

Jest nowe ognisku indyjskiej mutacji koronawirusa w Europie. Wariant Delta pojawił się w Strasburgu na wschodzie Francji. Rząd podjął działania zmierzające do walki z wirusem.

Francja informuje o nowym ognisku indyjskiej mutacji koronawirusa. Wariant Delta pojawił się w Strasburgu, co potwierdziła Regionalna Agencja Zdrowia.

Francja. Nowe ognisko indyjskiej mutacji koronawirusa

Z informacji przekazanych przez Francję wynika, że zakażenie indyjską mutacją koronawirusa potwierdzono u czterech osób. Z kolei 43 mieszkańców Strasburga to osoby, które miały kontakt z zakażonymi.

Pierwsze działania już podjęto. W piątek 11 czerwca przetestowano 143 osoby. Z kolei w dzielnicy studenckiej w Strasburgu zdecydowano o zamknięciu szkoły. Kolejne działania zaplanowano na weekend.

Indyjska mutacja koronawirusa we Francji. Rząd reaguje

Te będą dotyczyły szczepień, które mają uchronić zagrożone osoby przed zakażeniem indyjską mutacją koronawirusa. "200 dawek jest zarezerwowanych na niedzielę w Strasburgu dla studentów oraz pracowników barów i restauracji w wybranych dzielnicach. Osoby te skorzystają z priorytetowego dostępu do szczepień" - czytamy w komunikacji Regionalnej Agencji Zdrowia.

W sobotę z kolei rząd Francji zdecydował się na wysłanie specjalnych edukatorów do Strasburga. Ich zadaniem było wskazywanie studentom i osobom poniżej 30. roku życia o zaletach szczepień przeciwko koronawirusowi.

Indyjska mutacja, czyli tak zwany wariant Delta, jest uznawana za szczególnie zakaźny rodzaj koronawirusa. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii odpowiada już za około 90 proc. zakażeń.

Regionalna Agencja Zdrowia departamentu Dolnego Renu wskazuje jednak, że póki co sytuacje epidemiczna w regionie jest na "umiarkowanym poziomie". Obecnie współczynnik "r" wynosi tam 65 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Źródło: PAP
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-europie-nowe-ognisko-mutacji-indyjskiej-6649964733348736a

5) Koronawirus. Wariant Delta wykryty już w 74 krajach. "Może stać się wiodący na świecie"
OPRAC. MACIEJ DRZAŻDŻEWSKI  15-06-2021 12:35

Szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa budzi coraz większy niepokój władz. Mutacja może mieć poważny wpływ na rozwój epidemii w biedniejszych krajach i przyczynić się do zaostrzenia obostrzeń w państwach o lepszej sytuacji ekonomicznej.

Wariant Delta koronawirusa, który pierwotnie wykryto w Indiach, rozprzestrzenił się już do 74 krajów na całym świecie. Przypadki tej mutacji koronawirusa wykryte zostały m.in. w USA, Skandynawii, krajach Afryki i w krajach położonych nad Pacyfikiem.

Naukowcy alarmują, że powodująca cięższy przebieg COVID-19 mutacja, z uwagi na większą zakażalność, może stać się wiodącym wariantem SARS-CoV-2 na świecie.

Już w tej chwili przypadki nowego wariantu stanowią 10 proc. wszystkich nowych zakażeń w Stanach Zjednoczonych, a ponad 90 proc. w Wielkiej Brytanii. W tych krajach funkcjonuje jednak olbrzymia infrastruktura pozwalająca na lepszą kontrolę nad rozwojem wypadków. Naukowcy obawiają się, że Delta może najsilniej uderzyć w kraje rozwijające się.

Koronawirus. Delta rozprzestrzenia się mimo restrykcji

Wirusolodzy wskazują, że wariant Delta jest również trudniejszy do wykrycia, na co wskazuje fakt, że przypadki rejestrowane są w miejscach objętych bardzo surowymi obostrzeniami. Nowe zakażenia wykryte zostały np. w Australii, która ma bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące podróży.

Światowa Organizacja Zdrowia już w kwietniu zaczęła uważnie przyglądać się mutacji Delta. Raporty informowały wówczas, że zakażenie nią daje większe prawdopodobieństwo ciężkiego przechodzenia COVID-19. Wnioski te potwierdzili również Chińczycy, którzy stwierdzili, aż 12 proc. wszystkich zakażonych tą wariacją ciężko przechodzi chorobę. Ponadto pojawiły się również wnioski sugerujące, że Delta jest mniej podatna na działanie szczepionek.

Koronawirus. Reakcja ze strony poszczególnych państw

Pojawienie się ognisk nowej wariacji koronawirusa wymusiło na władzach konkretne reakcje. Największą stanowczością wykazały się władze chińskiego miasta Guangzhou, gdzie po wykryciu jednego przypadku wariantu Delta zupełnie zamknięto niektóre dzielnice miasta.

Zupełnie inaczej do sprawy podchodzą władze USA i Wielkiej Brytanii. W tych krajach proces masowych szczepień jest na bardzo zaawansowanym etapie, dlatego rządy zdecydowały, że swoją uwagę skupią głównie na znaczeniu nowego wariantu dla funkcjonowania szpitali. Uważniej monitorowany jest również wskaźnik śmiertelności.

Niestety, nie wszystkie kraje świata mogą pozwolić sobie na spokojną analizę wypadków. Szpitale w Demokratycznej Republice Konga zupełnie nie radzą sobie z olbrzymim wzrostem zachorowań. Prezydent kraju Félix Tshisekedi zapowiada, że wprowadzone zostaną "drastyczne środki", by walczyć z epidemią, ale wciąż nie padły z jego ust żadne konkretne rozwiązania.

Źródło: The Guardian
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-wariant-delta-wykryty-juz-w-74-krajach-6650894146825088a
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2021, 21:35 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 18706
 • Very easy - Harrison Schmitt
6) Wariant Delta rośnie w siłę w Polsce. Czwarta fala przed nami?
MATEUSZ RATAJCZAK 16-06-2021 16:04

Wariant Delta koronawirusa zatrzymał brytyjskie odmrażanie gospodarki, a jest go coraz więcej w innych krajach. Jak wynika z informacji Wirtualnej Polski, w Polsce pojawiło się do tej pory 70 zakażeń indyjską odmianą wirusa.

(...) Jednak od 19 dni dzienna liczba zakażeń koronawirusem nie przekroczyła 1 tys. ani razu. Takiego wyniku nie było od ponad roku. Ostatni raz służby Ministerstwa Zdrowia o zakażeniach oscylujących w okolicy 200 informowały ponad 12 miesięcy temu - w lipcu i sierpniu. Właśnie teraz pojawiły się też pierwsze miejsca na mapie, w których służby nie odnotowały żadnej infekcji.

I tak polską tzw. zieloną wyspą jest w tej chwili powiat brodnicki. Zero infekcji - to wynik tego regionu z ostatnich 20 kolejnych dni. A liczba powiatów, w których nie odnotowano ani nowych zakażeń, ani nowych zgonów z każdym dniem rośnie.

Jednak są to powody do radości tylko na krótką metę. Już dziś ostrzeżeniem dla Polski powinna być sytuacja w Wielkiej Brytanii. Wciąż zamkniętej, wciąż przesuwającej terminy otwarcia, wciąż walczącej z rosnącą liczbą infekcji i hospitalizacji.

Bo wariant indyjski, czyli wersja Delta, na Wyspach odpowiada za 9 z 10 nowych infekcji. Brytyjczycy, choć szczepią w o wiele szybszym tempie niż spora część Europy, właśnie mierzą się z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa. (...)

I wystarczy spojrzeć na statystyki, by zrozumieć obawy premiera Borisa Johnsona.

Jak wynika z analizy Wirtualnej Polski, to jego kraj jest w tej chwili europejskim liderem zakażeń. Równie zła sytuacja jest w Hiszpanii. W drugim tygodniu czerwca w Wielkiej Brytanii pojawiło się 75 infekcji na każde 100 tys. mieszkańców. W Hiszpanii były to 73 infekcje. W Polsce dla przykładu tylko 6, a w Niemczech 16.

- Wirus może wyprzedzić szczepionki. A to doprowadzi do tysięcy zgonów, których można uniknąć. Rozsądnie jest poczekać - przekonywał podczas ostatniej konferencji prasowej premier Boris Johnson.

Sytuacja z Wielkiej Brytanii doskonale pokazuje, jaka może być kolejna fala zakażeń w Polsce. Na Wyspach właśnie zakażają się głównie niezaszczepieni (choć oczywiście nie tylko). A tych - w porównaniu z Polską - jest o wiele mniej. Wniosek? Ten sam wariant wirusa może mieć o wiele gorsze skutki w Polsce, gdzie niezaszczepionych jest wciąż wiele osób.

Koronawirus. Dobre wiadomości dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Na Wyspach pierwszą dawkę szczepionki przyjęło już ponad 79 proc. dorosłych osób (czyli około 62 proc. wszystkich obywateli, włącznie z dziećmi). Po dwie sięgnęła ponad połowa. Kraj ten zmienia też harmonogram szczepień - przyśpiesza podawanie drugiej dawki (z 12 do 8 tygodni), a każda osoba powyżej 40. roku życia ma dostać drugą dawkę do połowy przyszłego miesiąca. Data pokrywa się właśnie z kolejnym krokiem luzowania zasad sanitarnych.

W Polsce mówimy o wyniku o połowę gorszym - w pełni zaszczepionych jest 10 mln osób, czyli co 3 dorosły. Pierwszą dawkę przyjął mniej więcej co drugi dorosły. A i tak grupa osób po przynajmniej jednym preparacie rośnie, gdyż do szczepienia w Polsce masowo zapraszane są osoby młode, powyżej 12. roku życia.

I nie jest to jedyna - kluczowa - różnica. Ważne jest też to, kto przyjmował szczepienia. Na Wyspach wśród osób powyżej 75. roku życia niemal nie ma osób niezaszczepionych. A to grupa najmocniej zagrożona śmiercią z powodu COVID-19. W Polsce z kolei w tej grupie znajduje się około 70 proc. A to może znacznie wpłynąć na ewentualną siłę kolejnej fali – umierać może więcej osób.

I warto sobie powiedzieć jasno: ewentualna czwarta fala zakażeń nie pojawi się przez osoby niezaszczepione. - Pojawi się w grupie niezaszczepionych - ostrzega w rozmowie z Wirtualną Polską dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. I jak wskazuje, im większa będzie grupa osób niezaszczepionych, tym większa będzie grupa, u której mogą pojawić się zakażenia i zgody. - Wszystko wskazuje na to, że czwarta fala w Polsce, będzie właśnie falą Delta - dodaje.

- Szczepienia nie pomogą, gdy będziemy się szczepić zbyt wolno. Jeżeli nie zrobimy tego odpowiednio szybko, to mogą nam nie pomóc. Jeżeli będzie to proces ślamazarny, to przywleczemy sobie prędzej czy później jakąś odmianę koronawirusa, który przebije się przez naszą odporność - ostrzega.

Z kolei prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przywołuje po prostu statystyki skuteczności szczepionek.

A jak wynika z badań przeprowadzonych przez Public Health England, dwie dawki preparatów Pfizer lub AstraZeneca (bo tych używa się na Wyspach) dają 96 proc. i 92 proc. odporności przeciwko wariantowi Delta. A to oznacza, że są niemal tak samo skuteczne jak w przypadku pierwszych wariantów koronawirusa na świecie. Analiza oparta jest na badaniu ponad 14 tys. przypadków infekcji wariantem Delta. Z tej grupy do szpitala trafiło 166 osób. Jedna dawka jest o 17 punktów procentowych mniej skuteczna.

Brytyjczycy są przekonani, że akcja szczepień uratowała 14 tys. osób przed śmiercią i 42 tys. przed hospitalizacją.
https://wiadomosci.wp.pl/wariant-delta-rosnie-w-sile-w-polsce-wielka-brytania-powinna-byc-dla-nas-ostrzezeniem-6651298839829408a

7) Mutacja Delta. Kolejny chory w Katowicach. Nowe przypadki zakażenia groźnym wariantem indyjskim
OPRAC. PATRYK KUBIAK 16-06-2021 10:11

Rośnie liczba wykrywanych mutacji Delta w Polsce. Dziś poinformowano o kolejnym przypadku tzw. indyjskiej mutacji u mieszkańca Katowic. Groźny wariant występuje już w kilku województwach w Polsce, przy czym na Śląsku stanowi około 2 proc. wszystkich przypadków zakażeń.

Polska Agencja Prasowa poinformowała o kolejnym przypadku zarażenia koronawirusem w wariancie Delta, zwanym również indyjskim. Mutację wykryto w próbce pobranej od mieszkańca Katowic. Odkrycia dokonali badacze z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu.

Kolejny zarażony indyjskim wariantem koronawirusa w Katowicach

- Próbka, w której wykryliśmy wariant Delta, uznawany przez naukowców za wariant alarmowy, została pobrana 7 maja, czyli kilka dni po tym, kiedy potwierdzone zostało ognisko indyjskiej mutacji koronawirusa w Domu Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach. Informację o wyniku sekwencjonowania przekazaliśmy wojewódzkiemu sanepidowi, być może dochodzenie epidemiologiczne wykaże, czy zakażenia te mają wspólne źródło - poinformowała diagnosta laboratoryjny Emilia Morawiec z Laboratorium Gyncentrum.

Groźny wariant wykryty w kilku województwach

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", poza Śląskiem, mutacja Delta występuje obecnie w województwach: zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim oraz mazowieckim. Groźny wirus pierwszy raz został wykryty w Indiach dwa miesiące temu.

"Resort zdrowia uspokaja, że osoby zakażone tą mutacją są stosunkowo proste do odseparowania od reszty społeczeństwa, a więc na razie nie grozi nam scenariusz brytyjski, gdzie Delta jest odpowiedzialna za ponad 90 proc. zakażeń" – pisze dziennik.

Wariant Delta w Polsce. Resort zdrowia przygotowuje laboratoria

Minister zdrowia Adam Niedzielski wspominał we wtorek na antenie Polskiego Radia m.in. o przygotowaniu laboratoriów pod kątem "identyfikowania, z jakimi mutacjami mamy do czynienia".

Ma to także związek z możliwym scenariuszem pojawienia się czwartej fali pandemii COVID-19 w Polsce, którą może wywołać nowa mutacja wirusa "wychodząca poza zakres szczepień ochronnych". Minister podkreślił jednak, że w chwili obecnej prawdopodobieństwo takiego przebiegu sytuacji jest bardzo niskie.

Źródło: PAP
https://wiadomosci.wp.pl/mutacja-delta-w-polsce-grozny-wariant-wykryty-w-kilku-wojewodztwach-6651211885259680a

8 )
https://twitter.com/DariaKlimza/status/1405152446586966029
https://wiadomosci.wp.pl/wariant-delta-kolejne-ognisko-w-polsce-6651308452211584a

9) Delta w Szwecji. Już ponad 200 przypadków
Opracowanie: Joanna Potocka 17 czerwca (16:31)

W 13 regionach Szwecji potwierdzono 207 przypadków wariantu Delta (indyjskiego) koronawirusa. Ta wersja patogenu ma ogromny potencjał rozprzestrzenienia się, ale wierzymy w skuteczność szczepień - stwierdził główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

Według Andersa Tegnella, w Szwecji wciąż ogólnie spada liczba zakażeń koronawirusem. W ciągu dwóch ostatnich tygodni odnotowano 130 przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców kraju.

 Wyjątkiem jest graniczący z Norwegią region Vaestermalm, gdzie kilka tygodni temu krzywa zakażeń zaczęła rosnąć i teraz utrzymuje się na wysokim poziomie - 325 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Zbiegło się to z wykryciem tam wersji Delta koronawirusa.

Inne poważnie dotknięte tym wariantem regiony to Blekinge (południowo-wschodnia Szwecja) oraz Kronoberg (południowa Szwecja).

Jak powiedział Tegnell, "od tego czy uda się opanować sytuację w tych regionach może zależeć sytuacja epidemiczna w całym kraju".

Najważniejsza jest lokalna, codzienna praca. Testowanie, śledzenie kontaktów i izolacja - przypomniał.

Główny epidemiolog Szwecji ocenił, że "nie musimy szczególnie martwić się wersją Delta, jeśli uznajemy, że szczepionki skutecznie działają również w przypadku tej odmiany". Przypomniał, że ważne jest przyjęcie obu dawek preparatu.

Brak danych za ostatnią dobę - atak hakerski?

W czwartek po raz kolejny nie podano w Szwecji statystyk z ostatniej doby w związku z awarią systemu zbierającego dane. Wcześniej informowano o możliwym ataku hakerskim.

Nadal spada w kraju liczba pacjentów chorych na Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii. Obecnie jest ich 85, co oznacza spadek o 39 w ciągu tygodnia; to najniższa liczba od końca października 2020 roku.

W Szwecji do tej pory zaszczepionych przeciwko koronawirusowi co najmniej jedną dawką zostało 4,29 mln osób (52,4 proc. dorosłych), a dwiema - 2,3 mln (29,1 proc.).

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-delta-w-szwecji-juz-ponad-200-przypadkow,nId,5303057#crp_state=1

10) Wariant Delta coraz bardziej niebezpieczny. Coraz więcej zakażonych w USA
OPRAC. JAKUB POPŁAWSKI  21-06-2021 19:32

W Stanach Zjednoczonych wariant Delta stanowi obecnie prawie 10 proc. nowych przypadków zakażeń. Najgroźniejsza ze wszystkich odmian koronawirusa, staje się za Oceanem coraz większym zagrożeniem.

Amerykańska Centrala Kontroli i Zapobiegania Chorobom ogłosiła, że wariant Delta stanowi w Stanach Zjednoczonych już 10 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem. Zwiększono więc oficjalny poziom epidemicznych zagrożeń.

Z alertów amerykańskiej agencji wynika, że ta mutacja staje się coraz bardziej dominująca. W perspektywie najbliższych tygodni - jak ostrzegają tamtejsi eksperci - może zacząć odpowiadać za dużo większy procent nowych zachorowań na COVID-19.

USA. Niebezpieczna mutacja

Wariant Delta powoduje ostrzejsze objawy COVID-19 i stwarza większe zagrożenie zgonu, hospitalizacji oraz ciężkich powikłań zakażenia koronawirusem. Jego transmisyjność jest też na dużo wyższym poziomie niż w przypadku wcześniejszych odmian.

- Ponieważ Delta ma przewagę pod względem przenoszenia, przejmuje kontrolę w liczbie nowych zakażeń - tłumaczył w rozmowie z NBC News dr Wafaa El-Sadr, autorytet w dziedzinie epidemiologii i medycyny z Columbia Mailman School of Public Health

Jak podkreślił ekspert, jedyną możliwością przerwania tego łańcucha zakażeń są tylko i wyłącznie szczepienia. - Osoby niezaszczepione mają największą szansę na tworzenie nowych skupisk transmisji - podkreślił dr Wafaa El-Sadr.

- Niebezpieczeństwo jest więc dla nich coraz większe - dodał epidemiolog.

USA. Tempo szczepień

174 miliony Amerykanów otrzymało już co najmniej jedną dawkę preparatu przeciwko COVID-19, co stanowi około 64,6 proc. dorosłej populacji.

W pełni zaszczepionych zostało 54 proc. mieszkańców USA. Są jednak stany, w których odporność uzyskało mniej niż 25 proc. społeczeństwa. Te miejsca - jak wskazują eksperci - będą szczególnymi skupiskami rozprzestrzeniania się wariantu Delta.

Źródło: NBC News
https://wiadomosci.wp.pl/usa-koronawirus-nie-daje-za-wygrana-wariant-delta-coraz-bardziej-niebezpieczny-6653119578012640a

11) Wariant Delta koronawirusa w kolejnym kraju. Brakuje testów. Apel do WHO
OPRAC. SYLWIA BAGIŃSKA 23-06-2021 17:27

Wariant Delta wirusa SARS-CoV-2 został potwierdzony u dwóch osób na Ukrainie. W tym kraju brakuje testów, które wykrywają tzw. indyjską odmianę koronawirusa.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow potwierdził, że wariant Delta koronawirusa został wykryty w ich kraju. "Indyjską odmianę koronawirusa" zdiagnozowano u 66-letniej kobiety oraz u 16-latka.

Interfax-Ukraina poinformowała, że osoby, u których wykryto wariant Delta, niedawno wróciły z Rosji. Kobieta oraz nastolatek przebywają w szpitalu. Według oceny lekarzy ich stan jest stabilny.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy przekazał, że w kraju są cztery laboratoria, która mogą wykryć wariant Delta koronawirusa. Dwa z nich są prywatne i dwa państwowe.

Wariant Delta koronawirusa na Ukrainie. Brakuje testów

Daniłow dodał, że na Ukrainie nie ma testów, które wykrywają tzw. indyjski wariant koronawirusa. Polityk przekazał, że w tej sprawie zwrócono się do WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Sekretarz RBNiO przekazał, że w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta Ukraina nie wyklucza całkowitego zamknięcia ruchu z niektórymi krajami.

Mychajło Raduckyj szef parlamentarnej komisji ds. zdrowia poinformował we wtorek o ryzyku dotarcia na Ukrainę fali zakażeń "indyjską odmianą koronawirusa".

Polityk dodał, że obecnie w ich kraju nie ma technicznej możliwości, aby samodzielnie wykrywać wariant Delta. Dodał, że tamtejsze ministerstwo ochrony zdrowia wysyłało do laboratorium w Londynie 500 próbek z różnych regionów.

Ukraina czeka na nowe testy od WHO, które od razu mogą wykrywać wariant Delta koronawirusa.

Wariant Delta w Polsce

Wariant Delta potwierdzony jest także w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że aktualnie jest to najgroźniejsza odmiana koronawirusa w Polsce. Przypomnijmy, że wariant Delta jest przyczyną wzrostów zakażeń m.in. w Rosji i Wielkiej Brytanii.

W rozmowie z "Faktem" Adam Niedzielski przekazał, że nie wyklucza powrotu obostrzeń jesienią. To zależy m.in. od tego jak w Polsce rozprzestrzeni się tzw. indyjska odmiana koronawirusa.

https://wiadomosci.wp.pl/wariant-delta-koronawirusa-w-kolejnym-kraju-apel-do-who-6653811158542880a

12) Wariant Delta w Polsce. Niepokojące dane po śledztwie sanepidu
TOMASZ MOLGA 24-06-2021 07:50

Wariant Delta szybko się przenosi, wywołuje też objawy u dzieci, a jeśli ognisko zakażenia jest w rodzinie, chorują wszyscy jej członkowie - to niepokojące wnioski Inspekcji Sanitarnej z pierwszych śledztw dotyczących ognisk zachorowań wywołanych indyjską mutacją w Polsce.

Do tej pory Inspekcja Sanitarna zidentyfikowała cztery duże ogniska zakażeń SARS-CoV-2 wywołanych wariantem Delta. W szkole podstawowej w Łęgowie koło Gdańska zarażonych zostało 5 uczniów, 3 nauczycieli i 5 dorosłych członków rodzin. W przedszkolu na terenie Gdańska infekcję nowym wariantem rozpoznano u 36 osób.

W zakładzie produkcyjnym w Policach (zachodniopomorskie) zachorowały 22 osoby: 14 obywateli Nepalu, 4 obywateli Filipin, 4 obywateli Polski. Troje z nich to pracownicy hoteli.

Ognisko zakażeń związane z domem zakonnym Zgromadzenia Sióstr Misjonarek w Katowicach rozproszyło się na trzy lokalizacje w woj. mazowieckim i śląskim. 55 osób zachorowało, 7 z nich trafiło do szpitala, a dwie zmarły.

W ogniskach tych inspektorzy sanepidu, aby wychwycić potencjalnie zarażonych, zlecali nawet 250 testów, a setki osób kierowano na kwarantannę.

W jednym z ostatnich przypadków zarażenia wariantem Delta w woj. lubuskim udało się uniknąć rozniesienia wirusa.

- Do zakażenia pacjenta doszło w wyniku kontaktu z osobą, która przyjechała z Indii. Chory wykazywał objawy zakażenia, w momencie zakończenia izolacji stan ogólny pacjenta był dobry. We współpracy z lekarzem rodzinnym ustalono najszerszy możliwy krąg osób z kontaktu - poinformowała WP Justyna Muranowicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim.

Nie potwierdzono, aby w tym przypadku do kolejnych zarażeń miało dochodzić podczas krótkich kontaktów chorego z przypadkowymi osobami. - Nie jest to ognisko rodzinne ani firmowe - dodała Muranowicz.

Tak działa Delta: "Chorują wszyscy z rodziny"

W Polsce liczba przypadków zakażeń Deltą sięgnęła już 90. To próbki potwierdzone dodatkowym badaniem, tzw. sekwencjonowaniem genotypu wirusa. Ta szczególnie niebezpieczna odmiana nie jest dominująca.

"Wyniki mają znaczenie epidemiologiczne, tłumaczą wielkość ognisk. Ogniska są zazwyczaj duże, jeżeli dotyczą rodzin, to najczęściej chorują wszyscy członkowie. To potwierdza, że rzeczywiście zakażenie przenosi się łatwo, ale przy prawidłowym dochodzeniu epidemiologicznym, zastosowaniu izolacji i kwarantanny ogniska można skutecznie wygasić" - czytamy w pierwszym raporcie GIS-u podsumowującym zakażenia mutacją Delta.

"Można było zaobserwować m.in., że warianty alertowe stosunkowo często powodują objawowy przebieg zakażeń u dzieci. Obserwacje dotyczące transmisji, przebiegu zachorowań, mogą zostać wykorzystane do przygotowania działań przeciwepidemicznych, które mogłyby być wdrożone w przypadku ewentualnego wzrostu zachorowań spowodowanych wariantami alertowymi" - podkreślają eksperci.

GIS spodziewa się, że zakażeń koronawirusem Delta będzie przybywać podczas wakacji. "Ryzyko zawleczenia i rozprzestrzenienia nowych wariantów wirusa należy określić jako bardzo duże szczególnie w sytuacji zwiększonego ruchu turystycznego w nadchodzących miesiącach" - wspominają inspektorzy.

Wariant Delta będzie lepiej tropiony?

Wobec zagrożenia zmienią się zasady testowania. Docelowo 10 proc. pozytywnych próbek będzie badanych pod kątem wykrycia wariantu Delta. Jak dotąd poszukiwaniem mutacji wirusa zajmowały się placówki naukowe oraz jedno laboratorium sanepidu w Olsztynie.

- Wyniki nadchodziły z pewnym opóźnieniem, przez co trudniej było ograniczyć zakażenia. Wariant Delta jest bardziej zaraźliwy. Zdarzało się, że wracaliśmy do dochodzeń, ustalając szerszy krąg osób z kontaktów - mówi WP Jan Bondar, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

- Chcemy przyspieszyć obieg informacji tworząc sieć własnych laboratoriów. Powstaną one w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie i Warszawie - dodaje.

https://wiadomosci.wp.pl/wariant-delta-w-polsce-niepokojace-dane-ze-sledztw-sanepidow-6653862298176064a
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2021, 20:49 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 18706
 • Very easy - Harrison Schmitt
13) W tym kraju lockdown wywołał panikę. Z półek sklepowych znika papier toaletowy i chleb
CHE 26.06.2021 17:37

Australia nie zaprzestaje walki z pandemią. Już od soboty w Sydney i w okolicach obowiązuje dwutygodniowy ścisły lockdown. Na reakcję mieszkańców nie trzeba było długo czekać. Ze sklepów momentalnie znikają produkty pierwszej potrzeby.

Pomimo próśb władz stanu Nowa Południowa Walia, Australijczycy ruszyli tłumnie do supermarketów, z półek zgarniając makarony, chleb i papier toaletowy.

Premier stanu Gladys Berejiklian apelowała podczas sobotniej konferencji prasowej, żeby nie wykupywać na zapas niezbędnych produktów. Jak podkreślił, w kraju nie będzie obowiązywała godzina policyjna, a mieszkańcy w każdym momencie mogą wyjść z domu na zakupy.

Ci jednak nie posłuchali. Australijski portal news.com relacjonuje, że tamtejsze media społecznościowe obiegły zdjęcia wózków sklepowych wypełnionych stertami papieru toaletowego.

Z półek znika przede wszystkim makaron, chleb, ryż i mięso. Doprowadziło to do sytuacji, gdy jeden z lokalnych supermarketów wprowadził limit dwóch opakowań papieru toaletowego na klienta.

Surowy lockdown obowiązujący w Sydney do 9 lipca związany jest z szybko rozprzestrzeniającym się tam wariantem Delta koronawirusa. W tym tygodniu stwierdzono w tej części Australii 80 nowych zakażeń. Mieszkańcy metropolii nie mogą wyjeżdżać poza jej granice.

Co ciekawe, Australia do tej pory dosyć dobrze radziła sobie z pandemią koronawirusa dzięki szybkiemu zamknięciu granic i wprowadzeniu surowych zasad dystansu społecznego. Kraj ten zgłosił dotychczas nieco ponad 30 400 zakażeń i 910 zgonów.

https://www.money.pl/gospodarka/w-tym-kraju-lockdown-wywolal-panike-z-polek-sklepowych-znika-papier-toaletowy-i-chleb-6654854900095552a.html

14) COVID-19 wśród zaszczepionych? CDC ostrzega przed mutacjami
OPRAC. KAROLINA KOŁODZIEJCZYK 26-06-2021 17:39

Szczepionki mają chronić przed ciężkim zachorowaniem z powodu koronawirusa. Jednak pojawiają się kolejne doniesienia o mutacjach, które mogą powodować chorobę u osób, nawet po pełnym zaszczepieniu.

O sprawie informuje CNN. - Obecne dane sugerują, że szczepionki przeciwko COVID-19 dopuszczone do stosowania w Stanach Zjednoczonych zapewniają ochronę przed większością wariantów rozprzestrzeniających się w Stanach Zjednoczonych. Jednak niektóre warianty mogą powodować chorobę u osób, nawet po pełnym zaszczepieniu - powiedział w rozmowie ze stacją rzecznik Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), Jade Fulce.

W USA ponad 53 proc. mieszkańców Stanów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Z kolei ponad 45 proc. jest w pełni zaszczepionych. Jak podaje CNN, powołując się na CDC, więcej niż 1 na 10 osób w USA, które otrzymały jedną dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech lub Moderna, nie przyszła na drugą dawkę.

Budzi to spore obawy, tym bardziej że pojawiają się nowe doniesienia o mutacji Delta, która ma być bardziej zakaźna i może powodować cięższy przebieg choroby niż inne warianty koronawirusa. Jak podają władze Los Angeles, prawie wszystkie przypadki COVID-19, hospitalizacje i zgony w tym hrabstwie Los występują wśród osób nieszczepionych. Pojawia się apel, by wciąż korzystać z maseczek i dbać o dystans społeczny.

Delta i reakcja świata. Doniesienia z Australii i Portugalii

Nie tylko w USA bronią się przed Deltą. W Sydney wprowadzono kwarantannę w związku z nowym wariantem koronawirusa. W tym tygodniu stwierdzono w tym rejonie 80 nowych zakażeń. - Chociaż nie chcemy nakładać ograniczeń, niestety jest to sytuacja, w której musimy to zrobić - powiedziała premier stanu Nowej Południowej Walii Gladys Berejiklian.

Z kolei w Portugalii zaobserwowano największe od lutego nasilenie liczby zakażeń koronawirusem. Jak szacuje państwowy instytut zdrowia im. Ricardo Jorge'a, nowa mutacja jest już odpowiedzialna za ponad połowę zakażeń koronawirusem w kraju.

Ponownie zmniejsza się liczba miejsc w szpitalach dla osób leczących się na COVID-19 w regionie Lizbony i Doliny Tagu. Jak podaje PAP, liczba zajętych tam łóżek przekracza już 86 proc.

https://wiadomosci.wp.pl/covid-19-wsrod-zaszczepionych-cdc-ostrzega-przed-mutacjami-6654855367625280a

15) Gwałtowny wzrost zakażeń w Portugalii. Specjaliści wskazują powód
OPRAC. EWA WALAS  26-06-2021 17:57

Niepokojące wieści z Portugalii. Dobowa liczba nowych przypadków porównywalna jest już z danymi obserwowanymi podczas dotkliwej trzeciej fali koronawirusa. Tamtejsze władze medyczne podały przyczyny tej sytuacji.

Jak przekazał portugalski państwowy instytut zdrowia, za ponad połowę zakażeń koronawirusem w kraju odpowiedzialna jest indyjska mutacja nazywana wariantem Delta.

Szczególnie widoczne jest to w aglomeracji Lizbony. Zdaniem krajowych władz medycznych, wariantem Delta jest tam zainfekowanych ponad 70 proc. mieszkańców.

Trudna sytuacja w szpitalach

Niepokoić mogą też kolejne dobowe dane dotyczące liczby nowych infekcji. W ostatni piątek portugalskie władze poinformowały o 1604 nowych przypadkach. To najwyższa liczba od 19 lutego 2021 r.

Trudna sytuacja obserwowana jest również w szpitalach. Drastycznie zmniejsza się liczba łóżek dla osób leczących się na Covid-19 w regionie Lizbony i Doliny Tagu. Zajętość przekracza tam już 86 proc.

Restrykcje w Portugalii

W związku z dynamicznie rosnącą liczbą nowych przypadków koronawirusa, portugalskie władze zdecydowały się na wprowadzenie weekendowego zakazu opuszczania aglomeracji Lizbony.

Nie dotyczy on osób, które są już w pełni zaszczepione lub w ciągu ostatnich 72 godzin wykonały test, który dał wynik negatywny.

- Obecnie nie ma warunków do tego, aby rozpocząć dalsze luzowanie obostrzeń sanitarnych - powiedziała rzeczniczka rządu Mariana Vieira da Silva.

Wyjaśniła też, że zamiast zaplanowanego po 30 czerwca znoszenia restrykcji rząd premiera Antonia Costy spodziewa się wzrostu przypadków zakażeń koronawirusem.

W najbardziej dotkniętych przezCOVID-19 powiatach przywrócono też obowiązek wykonywania pracy zdalnej, ograniczono godziny pracy placówek handlu i usług, a także zredukowano do czterech liczbę osób przy stolikach w restauracjach.

https://wiadomosci.wp.pl/gwaltowny-wzrost-zakazen-w-portugalii-specjalisci-wskazuja-powod-6654854561442368a

16) Czwarta fala COVID ruszyła? Niepokojące doniesienia ze świata
OPRAC. KAROLINA KOŁODZIEJCZYK 27-06-2021 18:19

Tylko w niedzielę w Indonezji zdiagnozowano ponad 21 tys. zakażeń i 358 zgonów z powodu COVID-19. Kraj zmaga się z kolejną falą koronawirusa: szpitale są przepełnione, a szczyt zakażeń ma dopiero nastąpić. Podobne scenariusze rozgrywają się też w innych państwach.

Powodem wzrostu zakażeń może być zwiększona mobilność mieszkańców Indonezji podczas Ramadanu. Z okazji święta miliony osób podróżowały w maju po kraju, by spotkać się ze swoimi bliskimi.

- Przewidywaliśmy, że nastąpi wzrost w liczbie zakażeń - poinformowała rzeczniczka indonezyjskiej grupy zadaniowej ds. COVID-19 Nadia Tarmizi. - Szczyt zachorowań może nastąpić za dwa, trzy tygodnie - dodała. To może spowodować paraliż służby zdrowia. AFP podaje, że niektóre przepełnione szpitale są zmuszane do wysyłania swoich pacjentów do domów. Z kolei w placówkach jest pełno zakażonych mutacją Delta koronawirusa.

Od wybuchu pandemii w Indonezji koronawirusem zakaziło się 2,1 mln osób, z czego zmarło 57 138, jednak ta liczba może być znacznie większa.

Delta i reakcja świata. Doniesienia z USA, Australii, Portugalii i Rosji

Ostatnio pojawiają się nowe doniesienia o mutacji Delta, która ma być bardziej zakaźna i może powodować cięższy przebieg choroby niż inne warianty koronawirusa. Jak podają władze Los Angeles, prawie wszystkie przypadki COVID-19, hospitalizacje i zgony w tym hrabstwie Los występują wśród osób nieszczepionych. Służby apelują, by wciąż korzystać z maseczek i dbać o dystans społeczny.

W Sydney wprowadzono kwarantannę w związku z nowym wariantem koronawirusa. W tym tygodniu stwierdzono w tym rejonie 80 nowych zakażeń. - Chociaż nie chcemy nakładać ograniczeń, niestety jest to sytuacja, w której musimy to zrobić - powiedziała premier stanu Nowej Południowej Walii Gladys Berejiklian.

Tym samym mieszkańcy Sydney ruszyli do supermarketów. Jak donosi portal news.com, z półek zaczęły znikać makarony, chleb, a nawet papier toaletowy. By bronić się przed napływem klientów, niektóre supermarkety wprowadziły specjalne limity dwóch opakowań papieru toaletowego na osobę.

Z kolei w Portugalii zaobserwowano największe od lutego nasilenie liczby zakażeń koronawirusem. Jak szacuje państwowy instytut zdrowia im. Ricardo Jorge'a, nowa mutacja jest już odpowiedzialna za ponad połowę zakażeń koronawirusem w kraju.

Ponownie zmniejsza się liczba miejsc w szpitalach dla osób leczących się na COVID-19 w regionie Lizbony i Doliny Tagu. Jak podaje PAP, liczba zajętych tam łóżek przekracza już 86 proc.

Tymczasem tylko ostatniej doby w samej Moskwie odnotowano aż 114 zgonów spowodowanych COVID-19. To najgorszy dobowy bilans od początku pandemii. Liczba dziennych zakażeń w Rosji od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie powyżej 20 tys.

https://wiadomosci.wp.pl/czwarta-fala-covid-ruszyla-niepokojace-doniesienia-ze-swiata-6655219408968224a

17) Koronawirus. Ekspert: "Mutacja indyjska zaatakuje Polskę w lipcu". Czeka nas lockdown?
OPRAC. KATARZYNA BOGDAŃSKA  28-06-2021 17:39

Jak alarmuje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), dominacja wariantu indyjskiego w całej Europie jest już nie do uniknięcia. Według Tomasza Ozorowskiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej w Wielkopolsce, w Polsce kolejna fala zakażeń zacznie się jeszcze w lipcu.

Koronawirus nie odpuszcza. Dodatkowo pojawiają się kolejne jego mutacje. Coraz więcej zakażeń spowodowanych jest wariantem indyjskim Delta. Jak wskazał w Programie Pierwszy Polskiego Radia kierujący pracami GIS, Krzysztof Saczka mutacja ta już krąży w naszym społeczeństwie.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzegło przed kolejną falą pandemii COVID-19. W jej ocenie szczególnie zaraźliwy wariant Delta koronawirusa będzie odpowiadał za 70 proc. nowych infekcji w UE na początku sierpnia i 90 proc. do końca tego samego miesiąca.

Koronawirus. Delta w Polsce. "To lato będzie zupełnie inne"

- Ponieważ Polska poluzowała obostrzenia wcześniej, bo na początku czerwca, silny wzrost zakażeń może wystąpić u nas już pod koniec lipca. Ostatnie wakacje były bardzo spokojne, mieliśmy mało zakażeń. To lato - jestem o tym przekonany - będzie zupełnie inne - wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Dr Tomasz Ozorowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej w Wielkopolsce.

Według niego chorować będą ci, którzy są niezaszczepieni lub zaszczepili się tylko jedną dawką.

Podobnie uważają eksperci z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Uspokajają, że osoby w pełni zaszczepione nadal osiągają wysoką odporność. Ostrzegają jednocześnie, że Delta może być dwukrotnie bardziej zaraźliwa od innych wariantów koronawirusa.

Ozorowski ocenia, że to niezaszczepione dzieci staną się wkrótce jednym z głównych transmiterów wirusa. Według niego szczepienia młodzieży powinny odbyć się przed wakacjami.

Czy możemy spodziewać się nowych restrykcji? W rozmowie z "Faktem" Adam Niedzielski przekazał, że nie wyklucza powrotu obostrzeń jesienią.

Koronawirus. Niebezpieczny wariant Delta

Z wariantem Delta walczy obecnie wiele krajów. Nowe ognisko próbuje opanować Australia. Doradczyni ministra zdrowia Alison McMillan ostrzegła, że wariant ten jest o 60 proc. bardziej zaraźliwy niż Alfa i wywołuje cięższą chorobę u młodych ludzi.

Duży wzrost zachorowań odnotowują też Wielka Brytania i Rosja. Pierwsze przypadki zdiagnozowano na Ukrainie. We Francji natomiast pojawiły się pierwsze zgony spowodowane tą mutacją.

Polska zdecydowała się wprowadzić obowiązkową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen. Zasada ta nie obowiązuje jednak dzieci do 12. roku życia.

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-mutacja-indyjska-zaatakuje-polske-w-lipcu-czeka-nas-lockdown-6655561353091648a

18) Najwyższy stopień ograniczeń przeciwepidemicznych w RPA
Opracowanie: Malwina Zaborowska 27 czerwca (23:47)

Prezydent Republiki Południowej Afryki, Cyril Ramaphosa, ogłosił zaostrzenie na 14 dni obostrzeń związanych z Covid-19 do 4. najwyższego stopnia. Zgromadzenia będą zabronione, od godz. 21.00 do 4.00 rano obowiązywać będzie godzina policyjna, a sprzedaż alkoholu będzie zakazana.

Od środy szkoły zaczną być zamykane, ale plaże i parki pozostaną otwarte. Restauracje będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na wynos lub z dostawą.

Ocenia się, że fala infekcji - szczególnie w najbardziej zaludnionej części kraju, prowincji Gauteng, gdzie leży m.in. Johannesburg i Pretoria - napędzana jest przez rozprzestrzenianie się wariantu Delta, niewystarczające środki zaradcze i zmęczenie społeczeństwa istniejącymi ograniczeniami.

W Gauteng pacjenci z Covid-19 czekają godzinami, a nawet dniami na noszach na oddziałach pogotowia ratunkowego, zanim znajdą łóżko - informuje "Guardian".

W przeciwieństwie do poprzednich fal epidemii, tym razem system szpitalny nie radzi sobie - oceniła dr Angelique Coetzee, przewodnicząca Południowoafrykańskiego Stowarzyszenia Medycznego.

Powszechna jest również krytyka władz za to, że nie zatrudniono wystarczającej liczby dodatkowego personelu medycznego, nie otworzono ponownie dużego szpitala w Gauteng zamkniętego po niedawnym pożarze i nie nałożono surowszych ograniczeń zgodnie z rekomendacjami ekspertów.

Zaszczepiono niespełna 3 mln obywateli

W zamieszkanej przez 60 mln osób RPA zaszczepiono dotąd ok. 2,7 mln obywateli. Agencja Reutera szacuje, że przy zachowaniu takiego samego tempa szczepień, potrzeba będzie ponad pół roku, by uodpornić następne 10 proc. mieszkańców.

Oficjalna liczba zgonów z powodu Covid-19 w RPA wynosi 60 tys. chociaż statystyki dotyczące śmiertelności sugerują, że od maja ubiegłego roku z powodu choroby mogło umrzeć blisko 170 tys. osób.

Wzrost zachorowań na całym kontynecie afrykańskim

Zdaniem ekspertów wzrost przypadków w Gauteng nie osiągnął jeszcze szczytu. Rosnąca liczba infekcji w RPA jest częścią wzrostu zachorowań na całym kontynencie, który może przekroczyć wcześniejsze fale.

Nieco ponad jedna na 100 osób w Afryce została zaszczepiona, a z 2,7 miliarda dawek podanych na całym świecie na tym kontynencie podano ich zaledwie 1,5 proc. Powolny postęp w szczepieniach wynika z ograniczonej dostępności szczepionek po tym, jak wykupiły je kraje Zachodu, kiepski proces decyzyjny i liczne niepowodzenia administracyjne - ocenia "Guardian".

W Afryce odnotowano 5,4 mln zakażeń i prawie 145 tys. zgonów, chociaż powszechnie uważa się, że prawdziwe liczby są znacznie wyższe.

Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-najwyzszy-stopien-ograniczen-przeciwepidemicznych-w-rpa,nId,5323495#crp_state=1

19) Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wzrost liczby zgonów. Wariant Delta głównym sprawcą infekcji
28 VI PAP

Za co trzeci przypadek COVID-19 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odpowiada wariant Delta koronawirusa. Zdaniem władz nowa mutacja, ale też nieprzestrzeganie zasad sanitarnych mogą być powodem zwiększenia liczby zgonów. Główną przyczyną jest jednak nieprzyjęcie szczepionki.

1. Przewaga zachorowań i zgonów wśród niezaszczepionych

Dane te przekazano w niedzielę podczas specjalnego briefingu na temat COVID-19, podczas którego władze podkreśliły znaczenie szczepień oraz przyjęcia obu dawek w celu zapewnienia pełnej ochrony – podał portal N Coronavirus, związany z anglojęzyczną gazetą "The National" z ZEA.

Większość zgonów na COVID-19 nastąpiła w tym kraju u osób nieszczepionych przeciwko koronawirusowi – 94 proc.

Również większość przypadków zakażenia (84 proc.) dotyczy osób nieszczepionych, podczas gdy odsetek osób przyjętych do szpitala, które nie zostały zaszczepione, wynosił 89 proc.

Z kolei na intensywnej terapii 92 proc. przypadków stanowiły osoby nieszczepione.

2. Większość w ZEA zaszczepiona

W ZEA najczęściej występuje wariant Beta koronawirusa (39,2 proc.), następnie wariant Delta (33,9 proc.) i Alfa (11,3 proc.).

Władze sanitarne ZEA podały szczepionkę przeciwko COVID-19 ok. 71 proc. ludności kraju. Masowe testy i jedna z najszybszych na świecie akcji szczepień pomogły ZEA ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Liczba przypadków zakażeń na dobę wzrosła teraz do ponad 2 tys., ale spadła z blisko 4 tys. w styczniu. Od wybuchu epidemii w ZEA zgłoszono ok. 627 tys. zakażeń i 1796 zgonów.

https://portal.abczdrowie.pl/zjednoczone-emiraty-arabskie-wzrost-liczby-zgonow-wariant-delta-glownym-sprawca-infekcji

20) Ponad 500 ognisk koronawirusa w Portugalii. Dominuje wariant Delta
Opracowanie: Adam Zygiel 29 czerwca (18:13)

Ponad 500 nowych ognisk koronawirusa potwierdziły władze Portugalii, precyzując, że blisko 60 proc. infekcji SARS-CoV-2 zostało spowodowanych w kraju przez wariant Delta.

Jak podało ministerstwo zdrowia Portugalii, w całym kraju szybko rośnie liczba zakażeń w szkołach. Resort szacuje, że w blisko 130 placówkach oświatowych doszło do pojawienia się ognisk infekcji koronawirusem.

Według władz medycznych Portugalii regionem o najtrudniejszej sytuacji epidemicznej jest we wtorek stołeczna aglomeracja oraz region Doliny Tagu.

Służby medyczne poinformowały, że ostatniej doby zmarło sześć osób chorych na Covid-19. Zdiagnozowano też 1746 nowych infekcji, czyli najwięcej od lutego, kiedy zakończyła się w Portugalii trzecia fala pandemii.

Tymczasem cytowani przez telewizję SIC i radio Observador specjaliści wskazują, że wraz z zaplanowanym na początek lipca zakończeniem roku szkolnego i rozpoczęciem podróży wakacyjnych wariant Delta koronawirusa może nasilić się w turystycznych regionach kraju.

W ocenie Jose Paivy, szefa oddziału intensywnej terapii w szpitalu S. Jose w Porto, władze Portugalii po raz kolejny “spóźniły się" z reakcją na nadejście nowego wariantu koronawirusa. Ekspert wskazał, że wraz z nasileniem się przypadków infekcji wariantem Delta rząd Antonia Costy powinien rozważyć zaostrzenie kontroli sanitarnych na granicach kraju.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ponad-500-ognisk-koronawirusa-w-portugalii-dominuje-wariant-,nId,5327907#crp_state=1
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2021, 19:44 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne


Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 18706
 • Very easy - Harrison Schmitt
21) Koronawirus. Waldemar Kraska przekazał dane o wariancie Delta w Polsce
OPRAC. MDR 02-07-2021 09:15

Jest znacznie bardziej zakaźny i zdaniem epidemiologów może zdominować statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem na świecie. Wariant Delta jest także w Polsce. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, ile przypadków tej mutacji wykryto dotychczas w naszym kraju.

- Według najświeższego raportu, który właśnie otrzymałem mamy potwierdzonych 106 przypadków mutacji Delta, ale również 12 przypadków Delta plus - poinformował Waldemar Kraska na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia.

Koronawirus w Polsce. Nadchodzi czwarta fala. "Niepokojąca" tendencja

Kraska mówił o wariancie Delta w kontekście programu szczepień w Polsce zwrócił uwagę, że coraz mniej Polaków odwiedza punkty szczepień. - Bardzo nas to niepokoi, Jeśli dalej będzie taka liczba osób chętnych do szczepień, to ta czwarta fala jesienią na pewno się wydarzy - powiedział wiceminister zdrowia.

Polityk zaznaczył, że informacja jest tym bardziej niepokojąca w kontekście rozprzestrzeniania się wariantu Delta. - Te nowe mutacje, które są niestety bardziej zakaźne będą powodować że te osoby niezaszczepione będą trafiać do szpitali i niestety będą umierać - stwierdził. Dodał jednak, że skutecznym sposobem na uniknięcie hospitalizacji są dostępne w Polsce szczepionki. - Całe szczęście że te szczepionki które są obecnie używane są skuteczne także na tę mutację Delta, co potwierdziła również Europejska Agencja Leków - powiedział.

Wiceminister zdrowia podkreślił również, że nowe mutacje koronawirusa mogą atakować również najmłodszych pacjentów. - Nie ma informacji żeby była większa śmiertelność, ale są takie dane, że te mutacje są bardziej zakaźne dla osób młodszych, również dzieci - poinformował.

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-waldemar-kraska-przekazal-dane-o-wariancie-delta-w-polsce-6656861182659136a

22) Koronawirus. Wariant Delta już w 98 krajach. Wiadomo, gdzie jest najbardziej niebezpieczny
OPRAC. MACIEJ ZUBEL  04-07-2021 07:52

Wariant Delta, jedna z najgroźniejszych odmian koronawirusa, został już potwierdzony w 98 krajach. Według szefa WHO najtrudniejsza sytuacja jest w tych państwach, w których odsetek zaszczepionych obywateli jest najniższy. Tedros Adhanom Ghebreyesus alarmuje, że mogą się tam powtórzyć "okropne sceny" z przepełnionych szpitali.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazał też, że są tylko dwa sposoby, dzięki którym rządy poszczególnych krajów mogą złagodzić wpływ kolejnej fali pandemii na swoich obywateli.

Pierwszym jest testowanie na masową skalę i izolowanie chorych, a także prewencja w postaci zachowywania dystansu społecznego i noszenia maseczek. Drugi sposób to powszechny dostęp do szczepień. Tutaj jednak - jak zastrzegł Tedros Adhanom Ghebreyesus - dla najlepszego efektu konieczne jest wyszczepienie minimum 70 proc. populacji każdego kraju.

WHO: Koronawirus ewoluuje, będą kolejne warianty

WHO przypomina też, że choć żadna z dostępnych szczepionek nie daje stuprocentowej ochrony przed COVID-19, to może znacznie złagodzić skutki ewentualnego zakażenia. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, że koronawirus wciąż ewoluuje i obok już istniejących wariantów Alpha, Beta, Gamma i Delta wkrótce mogą pojawić się kolejne.

- Będzie więcej mutacji, więcej wykrywanych wariantów, a niektóre z nich będą budzić obawy - przestrzega szefowa zespołu WHO ds. koronawirusa dr Maria Van Kerkhove.

Źródło: news.un.org
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-wariant-delta-jest-juz-98-krajach-wiadomo-gdzie-jest-najbardziej-niebezpieczny-6657548218264096a

23) Wariant Delta. Coraz więcej przypadków w Polsce. Tylko cztery regiony są wolne od tej mutacji
TOMASZ MOLGA 05-07-2021 07:05

Nowe przypadki zakażenia wariantem koronawirusa Delta potwierdzono w próbkach pacjentów z województw lubelskiego i opolskiego. W ciągu czterech tygodni liczba przypadków zakażeń nową mutacją w Polsce wzrosła o 28 - podaje serwis GISAID, zajmujący się monitoringiem mutacji koronawirusa na świecie.

Liczba potwierdzonych zakażeń wariantem Delta wzrosła w Polsce do 113. Występowanie mutacji potwierdzono już w 12 województwach. Serwis GISAID, który zbiera informacje na temat występowania nowych odmian, uwzględnił nowe przypadki potwierdzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH.

W czterech regionach jak dotąd nie potwierdzono przypadków zakażenia wariantem Delta. Chodzi o województwa dolnośląskie, łódzkie, podkarpackie oraz świętokrzyskie.

Koronawirus. Nowe przypadki wariantu Delta w Polsce

Główny Inspektorat Sanitarny spodziewa się, że zakażeń koronawirusem Delta będzie przybywać podczas wakacji. "Ryzyko zawleczenia i rozprzestrzenienia nowych wariantów wirusa należy określić jako bardzo duże, szczególnie w sytuacji zwiększonego ruchu turystycznego w nadchodzących miesiącach" - oceniają inspektorzy.

- Chociaż w Polsce wariant Delta jeszcze nie należy do dominujących, to stanowi poważne zagrożenie, ponieważ jako bardziej zakaźny w sprzyjających warunkach może się łatwo rozprzestrzenić - ocenił w rozmowie z PAP prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wykryty początkowo w Indiach wariant Delta rozprzestrzenia się w kolejnych krajach. W Wielkiej Brytanii odpowiada już za ponad 90 proc. nowych zakażeń. Ciężkie przypadki zachorowań szerzą się szczególnie wśród osób niezaszczepionych.

Wariant Delta w Polsce. Co wiemy o ogniskach zakażeń?

Informowaliśmy, że pierwsze podsumowanie śledztw epidemiologicznych dotyczących zachorowań wywołanych wariantem Delta daje niepokojące informacje. Ta mutacja szybko się przenosi, wywołuje objawy u dzieci, a jeśli ognisko zakażenia jest w rodzinie, chorują wszyscy jej członkowie - oceniają inspektorzy sanitarni.

Dotychczas sanepid zidentyfikował cztery duże ogniska zakażeń SARS-CoV-2 wywołanych wariantem Delta. Dwa na Pomorzu. W szkole podstawowej w Łęgowie koło Gdańska zakażonych zostało 5 uczniów, 3 nauczycieli i 5 dorosłych członków rodzin. W przedszkolu na terenie Gdańska infekcję nowym wariantem rozpoznano u 36 osób.

Przypomnijmy, że inspekcja sanitarna buduje sieć własnych laboratoriów, które - badając próbki od zakażonych koronawirusem - będą prowadzić tzw. sekwencjonowanie genotypu wirusa. Powstaną one w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie i Warszawie.

Jak tłumaczył w WP Jan Bodnar, rzecznik prasowy GIS, ma to przyspieszyć obieg informacji o występowaniu szczególnie niebezpiecznych mutacji koronawirusa w Polsce.

https://wiadomosci.wp.pl/wariant-delta-podbija-polske-tylko-cztery-regiony-sa-wolne-od-tej-mutacji-6657689454987808a

24) Izrael. Tylu zakażeń nie było od marca
OPRAC. MDR  06-07-2021 07:01

W Izraelu odnotowano najwyższą liczbę zakażeń koronawirusem od marca. To kolejny dzień z rosnącą liczbą nowych przypadków w tym kraju. Ponad połowa z wykrytych infekcji wywołana została wariantem Delta.

W Izraelu w ciągu doby odnotowano 500 nowych zakażeń koronawirusem. To największa liczba nowych infekcji od kilku miesięcy. Główną przyczyną rosnących statystyk jest rozprzestrzeniający się w społeczeństwie wariant Delta koronawirusa.

Izrael jest jednym z krajów o najwyższym odsetku zaszczepionych obywateli. Dotychczas dwie dawki szczepionki przyjęło 5 na 9 milionów jego mieszkańców. Ostatnie badania Uniwersytetu Hebrajskiego wykazały jednak, że zakupiona przez władze szczepionka Pfizera w starciu z wariantem Delta wykazuje 64 proc. skuteczności, a nie jak wcześniej sądzono 94 proc. Z tego powodu epidemiolodzy apelują o doszczepienie obywateli wykazujących mniejszą odporność trzecią dawką tego preparatu.

Koronawirus. Wariant Delta w Polsce

Również w Polsce specjaliści przewidują, że wariant Delta może stać się przyczyną wzrostu liczby zakażeń w najbliższych tygodniach. "Ryzyko zawleczenia i rozprzestrzenienia nowych wariantów wirusa należy określić jako bardzo duże, szczególnie w sytuacji zwiększonego ruchu turystycznego w nadchodzących miesiącach" - ocenia Główny Inspektorat Sanitarny.

Do tej pory w Polsce wykryte zostały cztery ogniska wariantu Delta. Dwa z nich na Pomorzu. W Łęgowie nieopodal Gdańska w szkole podstawowej infekcje wykryto u 5 uczniów, 3 nauczycieli i 5 dorosłych członków rodzin. W jednym z gdańskich przedszkoli zakażenie wariantem Delta stwierdzono u 36 osób.

https://wiadomosci.wp.pl/izrael-tylu-zakazen-nie-bylo-od-marca-6658243688954432a

25) Francja: Wariant Delta stanowi prawie 50 proc. zakażeń
Opracowanie: Adam Zygiel 9 lipca (11:40)

Wysoce zakaźny wariant Delta koronawirusa szybko wypiera inne szczepy i stanowi obecnie prawie 50 proc. nowych zakażeń we Francji - powiedział w piątek minister zdrowia tego kraju Olivier Veran na antenie radia France Inter.

"Wariant Delta, ten wariant, który przybył do nas początkowo z Indii", zanim rozwinął się na innych obszarach, takich jak Wielka Brytania, "pojawił się kilka tygodni temu w naszym kraju i jest o 60 proc. bardziej zaraźliwy niż inne szczepy wirusowe, które krążyły do tej pory" - wskazał minister.

Stopniowo zastępuje on wszystkie inne szczepy koronawirusa, które istniały i wkrótce, prawdopodobnie w ten weekend, będzie w większości (odpowiedzialny za zachorowania na Covid-19) w naszym kraju - dodał Veran.

Jak podkreślił, to właśnie rozprzestrzenianie się tej bardziej zakaźnej odmiany spowodowało nową falę epidemii we Francji.

Co tydzień jest około 50 proc. więcej zakażeń niż w poprzednim tygodniu - przyznał minister zdrowia. Ma miejsce zjawisko dość podobne do tego, z którym mieliśmy do czynienia latem ubiegłego roku: wirus dotyka głównie młodych ludzi, którzy w niewielkim stopniu przechodzą poważnie chorobę, ale ulegają zakażeniu - dodał.

Ale nawet w takiej sytuacji "szczepionka pozostaje skuteczna przeciwko ciężkim postaciom (Covid-19)" - zapewnił Veran. Nadszedł czas, aby się zaszczepić - wezwał szef resortu zdrowia, apelując zwłaszcza do tych, którzy są niezdecydowani lub którzy chcą jeszcze trochę poczekać z przyjęciem szczepionki.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-francja-wariant-delta-stanowi-prawie-50-proc-zakazen,nId,5348516#crp_state=1

26) Koronawirus uderzy czwartą falą? "Szybciej, niż się spodziewamy"
OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK  10-07-2021 23:10

Chociaż na razie liczby na to nie wskazują, czwarta fala koronawirusa już wkrótce może uderzyć w Polskę. Jednym z powodów może być wariant Delta. - Niezależnie od szczepienia i nieszczepienia, jeszcze kilka wzrostów nas czeka - zaznacza prof. Andrzej Fal.

- Obawiam się, że czwarta fala koronawirusa przybędzie do Polski w połowie sierpnia - powiedział na antenie Polsat News prof. Andrzej Fal.

Czwarta fala koronawirusa? Słowa eksperta mrożą

Jak dodał ekspert, COVID-19 już teraz rozprzestrzenia się szybciej po Starym Kontynencie. Odpowiada za to m.in. wariant Delta koronawirusa, ale też ruch turystyczny, który w okresie wakacji jest dużo większy. - Czwarta fala jest już w Europie - przestrzegał lekarz.

- Dzisiaj na świecie zachorowało pół miliona ludzi, prawie 9 tys. zmarło. Nie możemy mówić o końcu pandemii koronawirusa. Teraz zakażenia są w Indiach, Chile, Malezji, Brazylii i tak długo nie możemy mówić o końcu pandemii, dopóki na świecie wciąż panują duże ogniska zachorowań - podkreślił prof. Andrzej Fal.

Czwarta fala koronawirusa? "W Europie już jest"

Prof. Fal skomentował też sytuację związaną ze szczepieniami w Polsce. Jak zauważył ekspert, w naszym kraju odnotowuje się obecnie więcej zakażeń, niż w lipcu zeszłego roku, a to może mieć związek z niską frekwencją młodych na szczepieniach.

- Regiony niezaszczepione będą miały bardzo ciężko - ocenił lekarz. Jak dodał, szansą na uniknięcie czwartej fali zakażeń jest edukowanie młodych osób oraz ich zachęcanie do szczepienia się. - Nawet jeśli dnie dla własnego bezpieczeństwa, to dla bezpieczeństwa innych, bliskich im osób - podkreślił.

Prof. Andrzej Fal przypomniał przy tym, że tylko w sobotę w całej Europie na COVID-19 zachorowało ponad 100 tys. osób. - Fakt, że głównie w Anglii i w Hiszpanii, ale to tuż za naszymi drzwiami. Czwarta fala w Europie już jest - przekonywał ekspert.

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-uderzy-czwarta-fala-szybciej-niz-sie-spodziewamy-6659896985123392a

27) Delta to już 1/3 przypadków w Polsce. Niepokojące dane dotyczące szczepień
Monika Kamińska 15 lipca (11:59)

​Ponad 50 tysięcy osób nie zgłosiło się od początku czerwca po drugą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 - przyznał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, część osób "zdaje się wypierać ze swojej świadomości to, że mamy epidemię". Przyznał także, że 1/3 wszystkich zakażeń obecnie występujących w Polsce - to wariant Delta koronawirusa.

Podczas rozmowy z dziennikarzami  rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówiąc o szczepieniach w Polsce przyznał, że od czerwca liczba osób, które nie stawiły się po drugą dawkę, to 52-53 tysiąca. Jednocześnie zaznaczył, część korzysta z możliwości zaszczepienia się drugą dawką szczepionki przeciw Covid-19 w dowolnym punkcie w Polsce, także podczas pobytu na urlopie.

Niestety, to się rozkłada tak po połowie - połowa korzysta z tej możliwości zaszczepienia się w innym punkcie, ale połowa nie korzysta w ogóle z przyjęcia drugiej dawki szczepionki - poinformował.

Zdaniem Andrusiewicza część osób "zdaje się wypierać ze swojej świadomości to, że mamy epidemię". Pamiętajmy, że teraz szczepienia są realizowane w tych minimalnych odstępach czasowych, więc ta możliwość zaszczepienia się później nadal istnieje - zastrzegł.

Andrusiewicz przypomniał, że optymalny czas, kiedy pacjent powinien zgłosić się na przyjęcie drugiej dawki szczepionki określają "widełki czasowe".

Coraz więcej przypadków Delty

Andrusiewicz, pytany o liczbę wykrytych zakażeń wariantem Delta, przyznał, że biorąc pod uwagę sekwencjowane próbki, które wysyłane są do laboratoriów tę mutację koronawirusa stwierdzono w granicach 30-40 proc. To mniej więcej 1/3 wszystkich zakażeń obecnie występujących w Polsce

Te procenty, te liczby na pewno będą rosnąć - dodał rzecznik. [...]

Źródło: RMF/PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-delta-to-juz-1-3-przypadkow-w-polsce-niepokojace-dane-dotycz,nId,5360174#crp_state=1

28) Delta już w większości krajów świata. Wiadomo, kogo atakuje najczęściej
OPRAC. EWA WALAS 26-07-2021 15:35

Niepokojące dane dotyczące wariantu Delta. Jak przekazała Światowa Organizacja Zdrowia, został on potwierdzony już w 124 krajach. Nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się błyskawicznie, a eksperci ostrzegają, kto jest najbardziej narażony na zakażenie.

Za kilka tygodni na świecie może być już 200 mln potwierdzonych przypadków zakażenia Deltą - tak wynika z najnowszego raportu WHO. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, rozprzestrzenianiu się nowego wariantu koronawirusa sprzyja w szczególności zniesienie restrykcji w wielu krajach.

Co istotne, na zakażenie w szczególności podatne są osoby niezaszczepione lub te, które przyjęły tylko jedną z zalecanych dwóch dawek preparatów przeciwko COVID-19.

Stany Zjednoczone. Spadające zainteresowanie szczepieniami

Nowy raport dotyczący wariantu Delta może martwić tym bardziej, że mało prawdopodobne jest, by większości krajów udało się osiągnąć odporność populacyjną przed nadejściem kolejnej fali koronawirusa.

Wątpliwości ma m.in. doradca rządu amerykańskiego i dyrektor Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA prof. Anthony Fauci. Dotąd w pełni zaszczepionych jest ponad 162,7 mln Amerykanów, czyli zaledwie 49 proc. populacji

- W USA mamy pandemię wśród osób niezaszczepionych – stwierdził.

Rząd Stanów Zjednoczonych martwi się słabnącym zainteresowaniem szczepieniami mimo szeroko zakrojonej kampanii promocyjnej.

Najgorsze dane napływają z południowych stanów, gdzie mniej niż połowa mieszkańców przyjęła jedną jak na razie dawkę szczepionki. W tych regionach jest też najwięcej nowych zakażeń, głównie na Florydzie, w Teksasie i Missouri. Co ciekawe, zdaniem US Surgeon General Vivek Murthy, aż 99,5 proc. zgonów z powodu COVID-19 zdarza się wśród niezaszczepionych.
https://wiadomosci.wp.pl/delta-juz-w-wiekszosci-krajow-swiata-wiadomo-kogo-atakuje-najczesciej-6665430243797792a
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2021, 21:42 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne