Autor Wątek: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)  (Przeczytany 208966 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #300 dnia: Marzec 04, 2017, 17:06 »
Podejdę do tematu ostatnich głośnych komercyjnych zapowiedzi z innej perspektywy: czy nie jest to próba przekonania do swoich racji przed spodziewanymi cięciami budżetowymi?
Pojawiają się głosy, że Trump chce obciąć wszystkim nie-wojskowym agencjom i biurom po 10% budżetu, w tym i NASA.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #301 dnia: Marzec 04, 2017, 18:23 »
Podejdę do tematu ostatnich głośnych komercyjnych zapowiedzi z innej perspektywy: czy nie jest to próba przekonania do swoich racji przed spodziewanymi cięciami budżetowymi?
Pojawiają się głosy, że Trump chce obciąć wszystkim nie-wojskowym agencjom i biurom po 10% budżetu, w tym i NASA.

W mniejszym lub większym stopniu na pewno tak. Każda firma z definicji stara się przecież reklamować swoje produkty i usługi i wykorzystywać nadarzające się okazje do rozwoju.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #302 dnia: Marzec 04, 2017, 21:10 »
Pojawiają się głosy, że Trump chce obciąć wszystkim nie-wojskowym agencjom i biurom po 10% budżetu, w tym i NASA.

Jak to obciąć? Tutaj na forum pojawiła się informacja, że te pomysły z oblotem księżyca to wynik nacisków politycznych, a teraz czytam że chcą zmniejszyć budżet? Nic już z tego nie rozumiem. ???

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #303 dnia: Marzec 04, 2017, 22:53 »
Wygląda to tak, jakby Trumpowi zależało na jakimś spektakularnym wydarzeniu przed upływem 4-letniej kadencji. Takim byłby np. powrót na Księżyc, jakkolwiek go rozumieć, choćby jako oblot. Do tego wystarczy misja EM-1 załogowa, a prywatne sukcesy bardzo by to podbudowały. W ten sposób uzyskałby jeden z dowodów na to, że uczynił Amerykę znowu wielką. Obcięcie budżetu NASA w niczym by tu nie przeszkodziło.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #303 dnia: Marzec 04, 2017, 22:53 »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #304 dnia: Marzec 05, 2017, 07:01 »
Wygląda to tak, jakby Trumpowi zależało na jakimś spektakularnym wydarzeniu przed upływem 4-letniej kadencji. Takim byłby np. powrót na Księżyc, jakkolwiek go rozumieć, choćby jako oblot. Do tego wystarczy misja EM-1 załogowa, a prywatne sukcesy bardzo by to podbudowały. W ten sposób uzyskałby jeden z dowodów na to, że uczynił Amerykę znowu wielką. Obcięcie budżetu NASA w niczym by tu nie przeszkodziło.
Nie wiem, czytam takiem opinie i tylko sie pod nosem smieje. Jak ktos mieszka w Europie to moze miec takie zludzenia ale to kompletna fantazja, to kompletny brak rozeznania co sie politycznie dzieje w USA. Trump ma gdzies (ewentualnie na szarym koncu) sprawy kosmosu, on porobil szereg bardzo trudnych wyborczych obietnic ktore pewnie zajma mu 99% czasu. Trumpowi tak bardzo zalezy na kosmosie ze nawet do tej pory nie mianowal nowego administratora NASA. Opinia publiczna w USA ma gdzies sprawy kosmosu, NASA czy ladowan na Ksiezycu. Wszyscy zgodnie mowia w USA ze Trumpa przyszlosc, jego ocena w oczach wyborcow, jego ponowny wybor bedzie zalezala od dwoch najwazniejszyh obietnic - reformy podatkowej i nowego systemu ubezpieczen zdrowotnych (Obamacare repeal). To sa 2 bardzo trudne sprawy. Gdyby tylko zrobil te dwie rzeczy i nie spieprzyl tego to juz uczyni Ameryka Wielka (w oczach pundits). Ale to nie koniec - nastepne w kolejce to sprawa muru z Meksykiem (chyba najslynniejsza jego obietnica) no i handlu na ktorym Trump ma kompletnego bzika. A wiec NAFTA, itp., wszyscy sie boja co z tego bedzie. Sprawa muru - to bedzie dopiero walka w Kongresie. Znowu jesli tego wszystkiego dokona i przy okazji nie spieprzy ekonomii - bedzie wielki. Potem sprawa szkol i tzw. free-choice, szkoly czarterowe. Potem ida sprawy zagraniczne jak Iran, Ukraina, Rosja, nawet chce sie brac za konflikt na bliskim wschodzie. Trump doskonal wie ze takie sprawy jak sukcesy w kosmosie (NASA lub prywaciarzy) nie da mu zadnego politycznego kapitalu, natmiast jak mu sie tylko powinie noga na wszystkim innym co tu wymienilem - jego szanse polityczne, jego obietnica o tej Wielkiej Amerce legna w gruzach. W swoim wielkim State of the Union przemowieniu sprzed paru dni o swoich planach - ani slowo nie padlo o kosmosie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2017, 07:05 wysłana przez olasek »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #305 dnia: Marzec 05, 2017, 20:02 »
Dzięki Olasku za cenny komentarz - brakuje nam odpowiedniej perspektywy i stąd wiele przypuszczeń. :)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #306 dnia: Marzec 05, 2017, 21:13 »
Wygląda to tak, jakby Trumpowi zależało na jakimś spektakularnym wydarzeniu przed upływem 4-letniej kadencji. Takim byłby np. powrót na Księżyc, jakkolwiek go rozumieć, choćby jako oblot. Do tego wystarczy misja EM-1 załogowa, a prywatne sukcesy bardzo by to podbudowały. W ten sposób uzyskałby jeden z dowodów na to, że uczynił Amerykę znowu wielką. Obcięcie budżetu NASA w niczym by tu nie przeszkodziło.
Nie wiem, czytam takiem opinie i tylko sie pod nosem smieje. Jak ktos mieszka w Europie to moze miec takie zludzenia ale to kompletna fantazja, to kompletny brak rozeznania co sie politycznie dzieje w USA. Trump ma gdzies (ewentualnie na szarym koncu) sprawy kosmosu, on porobil szereg bardzo trudnych wyborczych obietnic ktore pewnie zajma mu 99% czasu. Trumpowi tak bardzo zalezy na kosmosie ze nawet do tej pory nie mianowal nowego administratora NASA. Opinia publiczna w USA ma gdzies sprawy kosmosu, NASA czy ladowan na Ksiezycu. Wszyscy zgodnie mowia w USA ze Trumpa przyszlosc, jego ocena w oczach wyborcow, jego ponowny wybor bedzie zalezala od dwoch najwazniejszyh obietnic - reformy podatkowej i nowego systemu ubezpieczen zdrowotnych (Obamacare repeal). To sa 2 bardzo trudne sprawy. Gdyby tylko zrobil te dwie rzeczy i nie spieprzyl tego to juz uczyni Ameryka Wielka (w oczach pundits). Ale to nie koniec - nastepne w kolejce to sprawa muru z Meksykiem (chyba najslynniejsza jego obietnica) no i handlu na ktorym Trump ma kompletnego bzika. A wiec NAFTA, itp., wszyscy sie boja co z tego bedzie. Sprawa muru - to bedzie dopiero walka w Kongresie. Znowu jesli tego wszystkiego dokona i przy okazji nie spieprzy ekonomii - bedzie wielki. Potem sprawa szkol i tzw. free-choice, szkoly czarterowe. Potem ida sprawy zagraniczne jak Iran, Ukraina, Rosja, nawet chce sie brac za konflikt na bliskim wschodzie. Trump doskonal wie ze takie sprawy jak sukcesy w kosmosie (NASA lub prywaciarzy) nie da mu zadnego politycznego kapitalu, natmiast jak mu sie tylko powinie noga na wszystkim innym co tu wymienilem - jego szanse polityczne, jego obietnica o tej Wielkiej Amerce legna w gruzach. W swoim wielkim State of the Union przemowieniu sprzed paru dni o swoich planach - ani slowo nie padlo o kosmosie.
Nie do końca bym się z tym godził, bo prawdopodobnie te wszystkie obietnice przedwyborcze Trumpa i jego gospodarcze reformy legną w gruzach, gdyż spełnienie tych obietnic i przeprowadzenie z sukcesem tych wszystkich reform które on obiecał jest o wiele bardzie trudne niż zorganizowanie za jego kadencji załogowego oblotu Księżyca. Jeśli pod koniec swojej kadencji będzie chciał udowadniać, że dotrzymał słowa i uczynił Amerykę ponowie wielką, to ten ewentualny załogowy oblot Księżyca może się okazać niestety jedynym jego konkretnym argumentem na poparcie jego tezy, innych konkretnych prawdopodobnie nie będzie ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #307 dnia: Marzec 05, 2017, 21:58 »
Wydaje mi sie jednak, że opinia publiczna bardzo szybko by zapomniała o takim osiągnięciu - bardzo szybko jakiś skandal by go przyćmił.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #308 dnia: Marzec 05, 2017, 22:17 »
Ehm kto dziś pamięta aferę Kennedyego związaną z Zatoką Świń? Ja usłyszałem o tym w pamiętnym serialu: ,,Sensacje XX Wieku" Bogusława Wołoszańskiego. Natomiast o obietnicy dotarcia Amerykanów na Księżyc w ciągu dekady chyba słyszało sporo osób, zwłaszcza ze starszego pokolenia.

Podobnie jest z innymi wielkimi historycznymi wydarzeniami. Ale, jeśli Trump chce przejść do historii jako drugi Kennedy to powinien ogłosić pierwszą misję załogową na Marsa i to na początku swej kadencji i usilnie trzymać  rękę aby sprawa była realizowana a nie utopiona jak to było z SEI za Busha Seniora!  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #309 dnia: Marzec 05, 2017, 22:19 »
Ekoplaneto, a czy pamiętasz, że Obama miał podobne przemówienie? Czy pamiętasz że Bush Junior miał podobne przemówienie? To tak z ostatnich lat... I żadne z nich nie funkcjonuje za bardzo w naszej pamięci obecnie...

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #310 dnia: Marzec 06, 2017, 01:12 »
to ten ewentualny załogowy oblot Księżyca może się okazać niestety jedynym jego konkretnym argumentem na poparcie jego tezy, innych konkretnych prawdopodobnie nie będzie ;D
Zupelnie nie znasz politycznego pulsu Ameryki jesli twierdzisz ze cos takiego by cokolwiek Trumpowi pomoglo, cos takiego by ewentualnie wrecz moglo tylko go dalej pograzyc.

Ale, jeśli Trump chce przejść do historii jako drugi Kennedy to powinien ogłosić pierwszą misję załogową na Marsa i to na początku swej kadencji
Trump moze przejsc jako wiecej niz drugi Kennedy budujac obiecany mur - i to akurat jest do zrobienia (jesli tylko przekona Kongres aby zaplacili za to) i bedzie kosztowac pewnie tylko ~3% co wyprawa na Marsa. Znowu wracamy do tego samego - nikgo w USA (poza grupka entuzjastow) wyprawa na Marsa nie obchodzi. Dla Kennediego to byla zimna wojna i kwestia pokonania ZSRR, spoleczenstwo bylo zafascynowane ta rywalizacja - teraz nie ma z kim rywalizowac.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2017, 06:26 wysłana przez olasek »

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #311 dnia: Marzec 06, 2017, 06:58 »
Ekoplaneto, a czy pamiętasz, że Obama miał podobne przemówienie? Czy pamiętasz że Bush Junior miał podobne przemówienie? To tak z ostatnich lat... I żadne z nich nie funkcjonuje za bardzo w naszej pamięci obecnie...

Ale po przemówieniu Kennedyego ludzoe pplecieli na księżyc. Gdyby tego nie zrobiono to jego przemówienie też zapewne zostałoby zapomniane.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #312 dnia: Marzec 06, 2017, 09:49 »
Ale po przemówieniu Kennedyego ludzoe pplecieli na księżyc. Gdyby tego nie zrobiono to jego przemówienie też zapewne zostałoby zapomniane.

Magiczny wyjąłeś mi to z ust. Właśnie tak miałem odpowiedzieć Kanarkusowi odnośnie wizji Busha Juniora i przemowy Obamy. Jak dotąd ich wizja jeszcze się nie ziściła. Choć nie zapominajmy, że to dzięki wizji Busha mamy dziś latające Falcony 9, Dragony towarowe oraz Cygnusy. Obok zapowiadanego powrotu na Księżyc właśnie rozpoczęto program COTS - współpracy z komercją na dostawy towarów na ISS. I to jest wielką wygraną wizji Busha i Griffina. Większą niż ówczesny powrót wahadłowców do lotów  :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #313 dnia: Marzec 06, 2017, 12:56 »
Ekoplaneto, a czy pamiętasz, że Obama miał podobne przemówienie? Czy pamiętasz że Bush Junior miał podobne przemówienie? To tak z ostatnich lat... I żadne z nich nie funkcjonuje za bardzo w naszej pamięci obecnie...

Ale po przemówieniu Kennedyego ludzoe pplecieli na księżyc. Gdyby tego nie zrobiono to jego przemówienie też zapewne zostałoby zapomniane.

Tyle, że wtedy była presja ze strony całego bloku innych państw i wyścig na Księżyc był częścią rywalizacji zimnowojennej. Tego w tej chwili na świecie nie ma, bo zupełnie inaczej nasz świat jest skonstruowany. A Meksyk to nie ZSRR. :P

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #314 dnia: Marzec 06, 2017, 14:14 »
Trump nie wiem czemu nie lubi Chin. Chiny mają szansę przyśpieszyć loty kosmiczne. Niech tylko ogłoszą załogowy program ksieżycowy i na Apollo Bis w USA znajdą się pieniążki  ;) Tym bardziej, że w zestawie zabawek będzie Amerykanom brakować tylko lądownika...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #314 dnia: Marzec 06, 2017, 14:14 »