Autor Wątek: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)  (Przeczytany 208652 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #90 dnia: Listopad 03, 2012, 18:21 »
Zgadzam się z Loozem - Adam po prostu przejaskrawia tutaj obraz.

SpaceX od 2010 roku bodajże otrzymuje płatności od firm takich jak SES, Loral, Thaicom czy Orbcomm na nadchodzące loty - to oczywiście ci więksi zleceniodawcy. Jest oczywiste, że płatności są wykonywane zgodnie z kilkuletnim planem - rakiet się nie kupuje w supermarkecie. :)

Osobiście nie spodziewałbym się wielkich zmian w amerykańskiej polityce, jeśli do władzy doszedłby kandydat z partii republikańskiej. Każda propozycja musiałaby przejść przez kongres USA, a to zajęłoby kilka miesięcy i zostałoby mocno pewnie zmodyfikowane. Tak było z okazji Constellation, kiedy to propozycja anulowania tego programu padła w lutym 2010 roku a zaakceptowano ją dopiero (z modyfikacjami - patrz Orion) we wrześniu.

Bardziej spodziewałbym się "zmiany głów u steru NASA" oraz wyznaczenia tylko jednego celu  pośredniego dla Flexible Path, zamiast kilku.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #91 dnia: Listopad 03, 2012, 18:47 »
czyli o ile procent dochod od tych firm jest wiekszy niz to co dostaja w ramach dzialania dla nasa?
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #92 dnia: Listopad 03, 2012, 19:00 »
czyli o ile procent dochod od tych firm jest wiekszy niz to co dostaja w ramach dzialania dla nasa?

Dobre pytanie, gdyż nie ma żadnych wartości. Zakładam jednak, że mowa tutaj o wartościach rzędu 75-150 procent większej. Inaczej SpaceX nie zabiegałby o klientów komercyjnych i nie jeździłby do Europy na "podrzędne" :P konferencje.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #93 dnia: Listopad 03, 2012, 19:14 »
Abstrachujac zupelnei od tego, ze dostali kilka technologii od nasa za friko, co na kase jakos trudno przeliczyc, to jednak o klientow komenrcyjnych zaczynaja dopiero zdobywac i trudno tu mowic o tym, ze sa oni glownym zrodlem dochodow. Moze w przyszlosci, kiedy klient juz sie przekona i bedzie pewne, ze te rakiety nie wybuchaja. Znaczacych ladunkow komercyjnych spacex nie wyniosla i nie ma co liczyc ze skorzystaja z ich oferty rzesze klientow, bez znaczacych ... rabatow;-)
Oczywiscie mozemy stosowac rozne stale sufitowe korzystajac z materialow marketingowych dowolnej firmy;-) Ale mozemy sie dosc mocno minac z prawda.
Mozesz jednak przytoczuc swoje zrodla skad wziales te 150%. Moze czegos nowego sie dowiem. Tak jak pisalem, republikanie beda dazyc do stanu poprzedniego, gdzie kasa dla spacex jakos szla na inne projekty. Poprzez NASA szla do United Space Aliance i florydy.
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #93 dnia: Listopad 03, 2012, 19:14 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #94 dnia: Listopad 03, 2012, 19:29 »
Takie zestawienie:
- COTS dla SpaceX - 1,6 mld usd (płatność w 'milestonach' oraz 'po' misji)
- SES dla SpaceX - raz na około 100 mln usd i dwa razy po 50 milionów. Wychodzi więc 200.
Zakładając podobnie dla trzech pozostałych klientów (a pewnie będzie i więcej) mamy więc 4x200 = 800 mln usd. Do tego dochodzą pozostali klienci, Dragon Lab i inne takie takie i mamy pewnie ostrożny miliardzik i 200 mln. Zatem dolny szacunek wydaje się być rzeczywiście realną wartością.

Niemniej jednak warto tu zwrócić uwagę, że część komercyjna to naprawdę maciupci pikuś przy całej NASA, która ma około 17,5 - 18 mld usd rocznie. Pytanie, czy ten budżet zostanie obcięty.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #95 dnia: Listopad 03, 2012, 19:41 »
Nie sadze, to chyab jest stala, ktora amerykanie sa w stanie wydac na te zabawy w kosmos;-) Pytanie tylko jak ja wydadza. Udalo sie jakos wygospodarowac kase z tego budzetu na niezalezna komercja inna niz tandem LM&B, z tego kasa poszla na spacex i Sierra Nevada Corporation i przerobki w USA (aliance). Tak jak piszesz, zakladalbym jednak ze gros kasy do teraz to nasa plus niesamowita pomoc techniczna + dodatkowe patenty/gotowe rozwiazania. Kolderka jest krotka, miejmy nadzieje ze ktos  po wyborach przy jakis przesunieciach nie odsloni golego tylka;-) (taka parafraza znanego kawalu;-)
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #96 dnia: Listopad 03, 2012, 19:47 »
Mam nadzieje ze nie, zaglosowalem z żona na Romney'a :)

Już? To już wybory w Stanach? Od kiedy?
A czego nie na Obamę? Czy Wasz wybór związany był z polityką kosmiczną czy nie?  :)

Wybór był prosty - żyłem prawie pól życia w komuniźmie, i to co Obama wyprawia mi sie nie podoba. Nie podoba mi sie także bezwladność i marnotrawstwo w NASA i najchętniej rozpirzyłbym tą organizację na cztery strony. Poza tym nadal uważam ze Chiński model badania kosmosu, w którym nie ma osobnej, cywilnej organizacji jest lepszy. Koszty badań kosmosu są tak wielkie, ze jedyna metoda na to żeby społeczeństwo je przelknęło jest ukrywanie ich w wydatkach na zbrojenia. Dzięki temu mamy X-37B :) Moim zdaniem Romney ma szanse zrobić porządek z tym bałaganem jaki nam zafundował Kennedy. A jak nie zrobić porządek, to przynajmniej sprywatyzować bardziej badania kosmosu.
Zapraszam na mój blog :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #97 dnia: Listopad 03, 2012, 20:13 »
Tylko jest jeden problem z ta prywatyzacja, nie za bardzo da sie zarabiac kase na kosmosie. No moze poza wynoszeniem satkow do nadawania TV i robienia ludzimom wody z mozgu;-) Trudno tu o jakis model biznesowy. Gdzies czytalem opinie, ze ameryka ma juz swoj wojskowy program kosmiczny i wydatki sa mniej wiece podobne do tego co wydaje NASA. Jedyna opcja na dzis wydaje sie sytucja gdzie nasa placi za uslugi jej potrzebna kilku firmom ktore moga o to konkurowac i poprzez mechanizmy rynkowe obnizac ceny. bez nasa sie nie da, wszelkie modele biznesowe sciagania np. surowcow z "nieba" po prostu sie teraz nie opalacaja.
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #98 dnia: Listopad 03, 2012, 20:18 »
Inwestorzy Planetary Resources, Inc. maja chyba inne zdanie. Podobnie pan Bigelow. Musk juz udowodnił ze da sie zarobić i to całkiem nieźle. O Virgin Galactic nie wspomnę. Moim zdaniem powoli zaczną sie opłacać coraz bardziej zaawansowane badania kosmosu. I tak jak 500 lat temu prywatne firmy przejęły od rządów eksplorację Ziemi, tak w przyszłości prywatne firmy przejmą eksplorację kosmosu (robiąc przy okazji wielkie pieniądze).
Zapraszam na mój blog :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #99 dnia: Listopad 03, 2012, 20:18 »
Wybór był prosty - żyłem prawie pól życia w komuniźmie, i to co Obama wyprawia mi sie nie podoba. Nie podoba mi sie także bezwladność i marnotrawstwo w NASA i najchętniej rozpirzyłbym tą organizację na cztery strony. Poza tym nadal uważam ze Chiński model badania kosmosu, w którym nie ma osobnej, cywilnej organizacji jest lepszy. Koszty badań kosmosu są tak wielkie, ze jedyna metoda na to żeby społeczeństwo je przelknęło jest ukrywanie ich w wydatkach na zbrojenia. Dzięki temu mamy X-37B :) Moim zdaniem Romney ma szanse zrobić porządek z tym bałaganem jaki nam zafundował Kennedy. A jak nie zrobić porządek, to przynajmniej sprywatyzować bardziej badania kosmosu.

Oj głowa mnie zabolała od Twoich pomysłów  ;) Ale zadam tylko kilka pytań. Jakiż to bałagan zrobił Kennedy? Gdyby nie on, to program lotów załogowych (nie tylko w USA) mógłby się zakończyć na lataniu na LEO na kolejne dekady a może i stulecie. Chyba, że Rosjanie dawaliby dalej kopniaczki Amerykanom i zasuwali na Księżyc.

Piszesz, iż chciałbyś zlikwidować NASA bo jest droga. Wojsko wydaje większa kasę i do dziś nie mają załogowego pojazdu na LEO, pomimo, iż od lat czytam ich wizje w Skrzydlatej Polsce z lat 80tych. Kiedyś czytałem o takim pojeździe jak Sortie, były to lata 90te..... Pamiętaj Marku, że X 37 to produkt NASA ino został potem zaadoptowany przez siły powietrzne, jako prawie gotowy do lotu pojazd  :)
Przy takiej kasie jakie ma wojsko to NASA posiadałaby dziś sieć ludzkich baz na Księżycu i Marsie. A sondy międzygwiezdne może dziś już startowałyby do lotu....

Dalej Marku czy pamiętasz bezzałogowe misje: Mariner, Voyager, Viking, Mars Pathfinder, Galileo, Cassini, Teleskop Hubblea, MGS, Mo 2001, Mars Exploration Rovers, Phoenix, Mars Reconaissance Orbiter, Mars Science Laboratory i wiele innych? Wiem, że te misje kosztowały góry złota. Pytanie tylko, czy Amerykanie zrobiliby takie misje bez udziału NASA? Może i tak? Zresztą w ZSRR nie było NASA, tylko jakie oni mieli osiągnięcia w badaniach bezzałogowych US?

Chyba lepiej wiesz ode mnie, że NASA jest po to by dawać pracę jak największej ilości ludzi.... Dlatego wiele rzeczy wychodzi jej tak drogo. Dziś możemy to robić o wiele taniej - przykład Space X. Jednak czy nie potrzeba organizacji nadzorującej kosmiczne prace prywaciarzy? I tutaj widzę przyszłość dla NASA. Byłaby ona taką agencją, która zleca prace (za które oczywiście wykonawcom by płaciła) i nadzoruje ich wykonanie. Nie traci przy tym swego prestiżu bo doświadczenie agencji jest duże i jej pracownicy mogą śmiało znaleźć prace na całym świecie np. w Chinach albo w Polsce (inna sprawa, kto z USA zgodziłby się na polskie płace  :P )
Obawiam się, że jakbyś zlikwidował NASA to Amerykanie z badaniem kosmosu mogliby sobie dać spokój, jak to dziś robią w praktyce Rosjanie  :(

Czy te góry złota, jakie zjadła do tej pory agencja są dużym kosztem jak na przygotowanie ludzi na wejście w przestrzeń kosmiczną? Przy ewentualnych zyskach z tego płynących (dziś i w przyszłości) myślę, że nie. Co nie oznacza, że nie pogoniłbym niektórych z agencji za niegospodarność w wydawaniu środków publicznych  ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #100 dnia: Listopad 03, 2012, 20:26 »
Inwestorzy Planetary Resources, Inc. maja chyba inne zdanie. Podobnie pan Bigelow. Musk juz udowodnił ze da sie zarobić i to całkiem nieźle. O Virgin Galactic nie wspomnę. Moim zdaniem powoli zaczną sie opłacać coraz bardziej zaawansowane badania kosmosu. I tak jak 500 lat temu prywatne firmy przejęły od rządów eksplorację Ziemi, tak w przyszłości prywatne firmy przejmą eksplorację kosmosu (robiąc przy okazji wielkie pieniądze).

Do tego dochodzą tradycyjne sektory, jak łączność, tv, radio, transmisja danych, obserwacje Ziemi. Można długo wymieniać...

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #101 dnia: Listopad 03, 2012, 21:39 »
Inwestorzy Planetary Resources, Inc. maja chyba inne zdanie. Podobnie pan Bigelow. Musk juz udowodnił ze da sie zarobić i to całkiem nieźle. O Virgin Galactic nie wspomnę. Moim zdaniem powoli zaczną sie opłacać coraz bardziej zaawansowane badania kosmosu. I tak jak 500 lat temu prywatne firmy przejęły od rządów eksplorację Ziemi, tak w przyszłości prywatne firmy przejmą eksplorację kosmosu (robiąc przy okazji wielkie pieniądze).
Wiesz, moze ja juz za duzo takich akcji widzialem ... space resources, czy jak to sie zwalo orbital recovery, baelaerospace rotary rocket ... uff, dosc. Te wszystkie gotowe biznesplany ... Pozwol mi byc sceptykiem. Tak SpaceX ma szanse ale tylko dlatego ze mu nasa pomogla/pomaga co zreszta caly czas mowi;-) Radze dobrze czytac jego wypowiedzi.
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #102 dnia: Listopad 03, 2012, 21:40 »
Abstrachujac zupelnei od tego, ze dostali kilka technologii od nasa za friko, co na kase jakos trudno przeliczyc,

Zakładając, że poprawnie rozszyfrowałem ten tekst, chciałbym się dowiedzieć, jakie technologie NASA przekazała SpaceX?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #103 dnia: Listopad 03, 2012, 21:44 »
Inwestorzy Planetary Resources, Inc. maja chyba inne zdanie. Podobnie pan Bigelow. Musk juz udowodnił ze da sie zarobić i to całkiem nieźle. O Virgin Galactic nie wspomnę. Moim zdaniem powoli zaczną sie opłacać coraz bardziej zaawansowane badania kosmosu. I tak jak 500 lat temu prywatne firmy przejęły od rządów eksplorację Ziemi, tak w przyszłości prywatne firmy przejmą eksplorację kosmosu (robiąc przy okazji wielkie pieniądze).

Do tego dochodzą tradycyjne sektory, jak łączność, tv, radio, transmisja danych, obserwacje Ziemi. Można długo wymieniać...
Tak srednio, w sumie zostaje wojsko i badania. Nawet radio satelitarne plajtlo;-) Satelity srednio nadaja sie do lacznosci bo sa opoznienia, swiatlowody gdzie sie da wypieraja satelity. Tak jak pisze, tort jest jeden i staly wielkosci budzetu nasa, nie ma co liczyc na zmiany.
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #104 dnia: Listopad 03, 2012, 21:46 »
Abstrachujac zupelnei od tego, ze dostali kilka technologii od nasa za friko, co na kase jakos trudno przeliczyc,

Zakładając, że poprawnie rozszyfrowałem ten tekst, chciałbym się dowiedzieć, jakie technologie NASA przekazała SpaceX?
O ile dobrze pamietam chodzilo o materialy na kapsule chroniace przed wysoka temperatura. Musze poszukac. Nie mam teraz pod reka linka.
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #104 dnia: Listopad 03, 2012, 21:46 »