Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 128540 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #330 dnia: Październik 18, 2020, 13:54 »
Uwaga za pół godziny start paczki 14, a 21.10 start paczki 15 z potencjalną szansą obserwacji z terenu Polski kolejnego Starlink-train!
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #331 dnia: Październik 19, 2020, 06:13 »
Widziałem dzisiaj ok. 5.40’ nad Szczecinem. Przypadkowo spojrzałem w niebo i zmartwiałem. Majestatycznie przesuwający się na wschód dosyć rozstrzelony ciąg gwiazd. Pojedynczo i dwójkami w pewnym momencie zajmował pół nieba. Odruchowe wrażenie: to chyba inwazja obcych ;D ;D.

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #332 dnia: Październik 19, 2020, 15:06 »
To na 100% były Starlinki z poprzedniego startu, a nie z obecnego ;).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #333 dnia: Październik 19, 2020, 17:55 »
Dzisiaj tj. 19-10-2020 przed wschodem Słońca można było oglądać nad Polską satelity z 13-tej, poprzedniej paczki (już sporo, bo dwa tygodnie czasu po starcie), tak jak to widać w załączniku nr 1 i 2. Był to stosunkowo luźny przelot satelitów, które niemniej trzymają się jeszcze kupy na orbicie parkingowej, dopóki płaszczyzny orbit satelitów z podziału paczki nie uzyskają (dzięki zjawisku precesji) odpowiednich pozycji w konstelacji Starlink . Prawdziwie gęsty Starlink-train możemy obserwować jedynie do paru dni po starcie i nie ma szans na obserwację nad Polską Starlink-train z 14 paczki, gdyż satelity przy takiej godzinie startu, będą przelatywały w najbliższym czasie nad Polską / Europą TYLKO za dnia! W czasie porannej obserwacji satelitów z 13-tej paczki, Starlink-train 14 przelatywał w tym czasie nad Chinami (też za dnia), co przedstawiłem na zrzucie nr 3 (Starlink-train - satelity w gęstym zbitku zaznaczone na biało, oznaczyłem na czerwono dla łatwiejszego odnalezienia - w górnym prawym rogu). Aktualnie, a dokładnie na godz. 17:20 Starlink-train 14 przelatywał nad Pacyfikiem, zbliżając się do Ameryki Północnej, gdzie przeleci również za dnia, a więc też bez możliwości obserwacji w realu (załącznik nr 4)

Źródło: wizualizacja orbitalna w czasie rzeczywistym on-line na CelesTrak.
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2020, 18:35 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #333 dnia: Październik 19, 2020, 17:55 »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #334 dnia: Październik 19, 2020, 18:02 »
Jest dokładnie tak jak pisze TomIR! Szczegółowe wyjaśnienie przedstawiłem TUTAJ


Ludzie, macie przecież wizualizację orbitalną w czasie rzeczywistym on-line na CelesTrak, gdzie można sprawdzić każdego satelitę z konstelacji Starlink, kiedy będzie przelatywał nad Polską i czy będzie można go obserwować, czy nie! Bębnię o tym juz od dłuższego czasu TUTAJ.
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #335 dnia: Październik 19, 2020, 18:15 »
Witam. Wiadomo kiedy przeloty nad Polską?

Nie ma szansy na widoczny z Polski Starlink-train z ostatniej paczki - wyjaśnienie TUTAJ. Może przy Starlink 15 (V1.0-L14) będzie kolejny "pociąg" do obserwacji z terenu naszego kraju, ale to na razie tylko gdybania (częste ostatnio odwołania startów / fatalna u nas obecnie pogoda  >:( ).
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2020, 18:28 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #336 dnia: Październik 20, 2020, 06:37 »
TomIR, Suchyy dzięki za wyjaśnienia. Powinienem był napisać w wątku ogólnym o starlinkach i byłoby OK – bo nie identyfikowałem konkretnej paczki. Spiesząc podzielić się radością z dokonanej obserwacji  ;), napisałem w wątku aktualnym mimo, że nie pasowała data orbitacji do tak dużego  rozciągnięcia ciągu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #337 dnia: Październik 20, 2020, 20:54 »
Przeniosłem ostatnie posty do odpowiedniego wątku!

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #338 dnia: Październik 20, 2020, 21:07 »
Jeśli dojdzie jutro do startu Falcona 9 z najnowszą, piętnastą paczką Starlinków, to tak jak wcześniej wspominałem będziemy mieli potencjalną (o ile dopisze pogoda) możliwość obserwacji z terenu Polski przelatującego nad Europą drugiego stopnia Falcona 9, tuż po starcie, a w następnych dniach (przynajmniej trzech kolejnych) "gęstego" Starlink-train, o ile akcje, związane z uniewidacznianiem satelitów (poprzez ich odpowiednią orientację względem Słońca) na to pozwolą. Poniżej na zrzutach ekranowych symulacje ze Stellarium (na podstawie TLE Starlink 15 Pre-Launch) przelotu dla widoku FPV w Lublinie (czyli mojej wiosce  ;) ), na dzień 21-10-2020 (górowanie ok. godz. 19:01 CEST 22° SSW, czyli nad Księżycem):


« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2020, 22:13 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #339 dnia: Październik 20, 2020, 21:15 »
... niżej wizualizacja FPV ze Stellarium przelotu drugiego stopnia Falcona 9 po starcie (elewacja i czas górowania) dla kilku miast:
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #340 dnia: Październik 20, 2020, 21:45 »
Symulację dla Starlink-train zrobię po opublikowaniu TLEs postartowego (dla wszystkich satelitów), które powinno być  dostępne (mam nadzieję) następnego dnia po starcie, bo będziemy mieli na obserwację "pociągu" tylko trzy dni (później nie będzie go już widać, albo będzie zbyt nisko nad horyzontem). Niestety, przeloty Starlink-train będą na niskich elewacjach, codziennie trochę niżej i ciut wcześniej (niż na powyższych zrzutach dla Falcona), ale zawsze coś, bo ostatnio była w tym względzie "posucha". Najciekawsza może być zabawa "w chowanego" z "pociągiem", co działo się już poprzednim razem!  ;) ;D
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2020, 23:29 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #341 dnia: Październik 21, 2020, 09:30 »
Wg. obliczeń astronoma z Harvardu ok. 3% z satelitów Starlink doznało awarii napędu - co biorąc pod uwagę liczbę satelitów już na orbicie i planowanych może mieć fatalne skutki.

https://www.businessinsider.com/spacex-starlink-internet-satellites-percent-failure-rate-space-debris-risk-2020-10?IR=T

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #342 dnia: Październik 22, 2020, 00:37 »
Wg. obliczeń astronoma z Harvardu ok. 3% z satelitów Starlink doznało awarii napędu - co biorąc pod uwagę liczbę satelitów już na orbicie i planowanych może mieć fatalne skutki.

https://www.businessinsider.com/spacex-starlink-internet-satellites-percent-failure-rate-space-debris-risk-2020-10?IR=T

Eee tam, i co to zmieni, jak tam w górze lata już obecnie (pomijając nawet aktualne stadko Starlinków z tymi uszkodzonymi) kilkanaście tysi rozmaitych klamotów, a drobnych debrisów (nie mniej niebezpiecznych), których nie jesteśmy w stanie wykryć, pewnie z parę setek tysi, a może i więcej!? Tego typu deklaracje wyglądają mi raczej na pociąganie za sznurki (z wykorzystaniem nieźle już sprowokowanych środowisk astro) przez zazdrośników (a jest ich sporo), którzy też chcieliby kręcić takie lody jak Elon, ale dotychczas im to nie wyszło/nie wychodzi (niepotrzebne skreślić).  ;) ;D Nie wiem dlaczego  ;) przypomniała mi się w tym kontekście historyczna walka wyznawców powozów z automobilistami, kiedy ci pierwsi nakazali aby przed każdym automobilem, który w onczas jeździł wolniej od pojazdów zaprzęgowych, biegł gościu z chorągiewką ku przestrodze, tak aby chłopi mogli zawczasu pochować krowy i kury, bo te na widok ryczących, strasznych automobili nie produkowały ponoć mleka i jaj!  :) :D ;D Wiadomo jak ta historia się skończyła - powszechnym smogiem! Tak już człowiek ma w genach, że niszczy, sra i śmieci co/gdzie popadnie i co by nie robić, nie ma na to rody.  ::)

---------------------------------------------------------------------------------------

W związku z przesunięciem startu Starlink 15 na 22 października, czas przelotu drugiego stopnia Falcona 9, widoczny z Polski, będzie trochę wcześniejszy o ok. 20 min, no i przebiegać będzie na ciut jaśniejszym niebie. Widoki się praktycznie nie zmienią. Niżej podaję czas górowania Falcona (oraz zachodu Słońca) wg. CEST dla miast jak powyżej:

Lublin 18:39:23 (17:23)
Kraków 18:39:12 (17:34)
Wrocław 18:38:39 (17:44)
Łódź 18:38:54 (17:33)
Gdańsk 18:38:27 (17:31)
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2020, 00:49 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #343 dnia: Październik 22, 2020, 09:18 »
Wg. obliczeń astronoma z Harvardu ok. 3% z satelitów Starlink doznało awarii napędu - co biorąc pod uwagę liczbę satelitów już na orbicie i planowanych może mieć fatalne skutki.

https://www.businessinsider.com/spacex-starlink-internet-satellites-percent-failure-rate-space-debris-risk-2020-10?IR=T

Cytuj
Eee tam, i co to zmieni, jak tam w górze lata już obecnie (pomijając nawet aktualne stadko Starlinków z tymi uszkodzonymi) kilkanaście tysi rozmaitych klamotów, a drobnych debrisów (nie mniej niebezpiecznych), których nie jesteśmy w stanie wykryć, pewnie z parę setek tysi, a może i więcej!?

Rozumiem, że Kolega przeprowadził obliczenia, które wykazują, że ,,to nic nie zmieni"? Jeśli tak wyszło to byłbym jednak ostrożny, bo eksperci zajmujący się tym od lat są zgodni co do konieczności mitygacji przez wszystkich operatorów satelitów.

Cytuj
Tego typu deklaracje wyglądają mi raczej na pociąganie za sznurki (z wykorzystaniem nieźle już sprowokowanych środowisk astro) przez zazdrośników (a jest ich sporo), którzy też chcieliby kręcić takie lody jak Elon, ale dotychczas im to nie wyszło/nie wychodzi (niepotrzebne skreślić).  ;) ;D Nie wiem dlaczego  ;)

Czy kolega ma jakieś dowody/poszlaki na to wskazujące? Nie dopuszczamy możliwości, że astronomowie z Harvardu są tutaj rzetelnymi ,,whistleblowers"? 
 

Cytuj
przypomniała mi się w tym kontekście historyczna walka wyznawców powozów z automobilistami, kiedy ci pierwsi nakazali aby przed każdym automobilem, który w onczas jeździł wolniej od pojazdów zaprzęgowych, biegł gościu z chorągiewką ku przestrodze, tak aby chłopi mogli zawczasu pochować krowy i kury, bo te na widok ryczących, strasznych automobili nie produkowały ponoć mleka i jaj!  :) :D ;D Wiadomo jak ta historia się skończyła - powszechnym smogiem! Tak już człowiek ma w genach, że niszczy, sra i śmieci co/gdzie popadnie i co by nie robić, nie ma na to rody.  ::)

Anegdota nietrafiona - ostrzeżenia w kontekście śmieci kosmicznych mają bardzo solidne, naukowe podstawy - w przeciwieństwie do kur nie znoszących jajek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #344 dnia: Październik 22, 2020, 10:07 »
Po pierwsze to są pierwsze paczki, z czasem pewnie ilość awarii spadnie. Po drugie te 40k satelitów ma być na bardzo niskich orbitach (z tego co pamiętam chyba okolice 300km) więc same będą spadać dosyć szybko. Te obecne na 550km zejdą w ciągu 5 lat. Po trzecie z wszystkich organizacji na świecie właśnie SpaceX (czy każdemu innemu operatorowi megakonstelacji) zależy najbardziej aby do takich sytuacji nie doszło, a artykuły jak ten wyżej są pisane tak aby wywołać sensacje i zbudować wrażenie że firma nie liczy się z takimi rzeczami.
To jest problem nad którym trzeba pracować i mieć go na uwadze ale nie ma co siać paniki:)
Gdyby Starship spełnił swoje założenia to myślicie że dało by się nim sprzątać co jakiś czas większe śmieci?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #344 dnia: Październik 22, 2020, 10:07 »