Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 128565 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #450 dnia: Marzec 12, 2021, 07:30 »
Kiedyś bardzo dobrze CalSky robił takie rzeczy.
Wiem, że archiwa ma Space-Track mam tam konto. Lecz tam wyszukuje się znając numer obiektu. Całej bazy chyba nie da się znaleźć jakie roboty były wvzesniej.
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #451 dnia: Marzec 12, 2021, 19:05 »
"House, Senate Democrats unveil $94 billion bill to close ..."
Hmm, czy dobrze kojarze fakty? I beda dulary na nowe male raptorki?;-) Moze i Kuiper sie zalapie ... dobrze mysle?
Cos dla amerykanskiego wsioka i dla bojowego drona na koncu swiata, dwa w jednym;-) Z powazaniem
                         Adam Przybyla
Zrodla:
https://tech.slashdot.org/story/21/03/12/1448223/colorado-aims-to-use-pandemic-to-expand-funding-for-broadband-access?utm_source=slashdot&utm_medium=twitter
https://www.axios.com/colorado-broadband-access-funding-internet-c547bced-d8ea-4e99-8eea-d882dcb6f09f.html
https://coloradosun.com/2020/12/10/fcc-rural-broadband-colorado-spacex-auction/ (stare, ale imho wazne)
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2021, 21:11 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #452 dnia: Marzec 14, 2021, 12:47 »
Nowy i "gęsty" Starlink-train z paczki V1.0-L21 (Starlink-22) potencjalnie do obserwacji jutro nad ranem w zasadzie tylko z Polski południowo zachodniej (u mnie w Lublinie będzie już za widno) w trudnych warunkach wizualnych: nisko i przy rozjaśniającym się już niebie, a więc potrzebna jest lornetka, bo satelity będą słabe, stosunkowo odległe od obserwatora. Niżej wizualizacje FPV ze Stellarium (na podstawie TLEs przedstartowego) w czasie górowania dla Krakowa i Jeleniej Góry.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2021, 14:02 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #453 dnia: Marzec 14, 2021, 13:54 »
... a jak zerwiecie się 20 min. wcześniej,  ;) to jest szansa na obserwację "luźnego" Starlink-train z poprzedniej paczki - V1.0-L20 (Starlink-21) cztery doby po starcie, w ładnym, wysokim przelocie nad północnym nieboskłonem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2021, 13:56 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #453 dnia: Marzec 14, 2021, 13:54 »

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #454 dnia: Marzec 16, 2021, 05:34 »
Oglądając z Krakowa dzisiejszy przelot pociągu Starlinków z przedostatniego startu (L20), ok. 04:56, gdy pociąg się już kończył, kilkanaście stopni wyżej przeleciał jasny i szybki obiekt. Czyżby znów drugi stopień Falcona, ale z któregoś z następnych startów? TLE nie przewidywały w tym czasie przelotu boostera omawianego wcześniej (L17). Obserwacja pociągu z ostatniego startu (L21) się nie udała - po 05:05 jest już za widno i mgliście. Udało mi się za to wcześniej, między 04:40 a 04:46 obserwować przy pomocy lornetki Starlinki ze startu L17, jak przelatują tuż obok Arktura.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2021, 05:46 wysłana przez TomIR »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #455 dnia: Maj 03, 2021, 22:32 »
Najbardziej aktualna statystyka dla całej konstelacji Starlinków:

https://planet4589.org/space/stats/star/starstats.html (polecam).
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #456 dnia: Maj 07, 2021, 08:48 »
https://nextspaceflight.com/launches/details/2681

Start kolejnej paczki Starlinków-27 (Starlink v1.0 L26) zaplanowany na niedzielę 16.05.2021 o 00:58 czasu polskiego.

Kolejny przypadek zmiany kolejności liczenia paczek Starlinków, może @suchyy się temu dokładnie przyjrzy i wyjaśni wszystkim jak to jest w wątku o Starlinkach, który prowadzi w dziale bezzałogowe w tym wątku ?
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #457 dnia: Maj 13, 2021, 12:24 »
Od kilku dni prowadziłem regularne obserwacje paczki Starlink-25 (L24) w godzinach wieczornych. Niekiedy świeciły ponadprzeciętnie jak na czas od startu 29.04 , jednak wczoraj w godzinach kiedy miał nastąpić przelot - mimo tych samych idealnych warunków nie było widać ani jednego. Obserwacja gołym okiem po 21:20 i 22:50 przy obu przelotach. Wygląda na to, że wczoraj przeorientowano już tę paczkę na "nie-odblaskową" pozycję, bo z dnia na dzień znikła jak ręką odjął mimo bardzo wysokich cowieczornych przelotów. Ktoś z rozmówców może to przeorientowanie potwierdzić?

Filmik z 10 maja z przyspieszeniem 5x wcale nie najjaśniejszym szkiełkiem f/3.5
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2021, 12:29 wysłana przez Sokole Oko »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #458 dnia: Maj 13, 2021, 12:36 »
Dzięki za wytrwałość i podzielenie się fiilmem!
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #459 dnia: Maj 16, 2021, 18:32 »
Od kilku dni prowadziłem regularne obserwacje paczki Starlink-25 (L24) w godzinach wieczornych. Niekiedy świeciły ponadprzeciętnie jak na czas od startu 29.04 , jednak wczoraj w godzinach kiedy miał nastąpić przelot - mimo tych samych idealnych warunków nie było widać ani jednego. Obserwacja gołym okiem po 21:20 i 22:50 przy obu przelotach. Wygląda na to, że wczoraj przeorientowano już tę paczkę na "nie-odblaskową" pozycję, bo z dnia na dzień znikła jak ręką odjął mimo bardzo wysokich cowieczornych przelotów. Ktoś z rozmówców może to przeorientowanie potwierdzić?

Filmik z 10 maja z przyspieszeniem 5x wcale nie najjaśniejszym szkiełkiem f/3.5

Dzięki Tomek za film (zaraz link trafi TUTAJ). Niestety, ostatnio nie obserwowałem Starlinków w realu (jedynie na wizualizacjach ze Stellarium). Cała moja aktywność obserwacyjna skoncentrowana była na GSO/GEO, o czym pisałem: TUTAJ.
Może być tak jak piszesz. Te satelity po starcie Starlink25(L24), COSPAR ID: 2021-036 są już prawie na orbicie parkingowej (380km) - zrzut z wizualizacji z CelesTrak w załączniku. Jakby nie było SpaceX zapowiadał, że w trakcie podnoszenia orbity będą ustawiać satelity na sztorc względem Słońca (rozkładane osłony mają być skuteczne dopiero na wysokości operacyjnej: 550km) niepóźniej jak w przeciągu tygodnia od startu, aby nie puszczały zajączków w kierunku Ziemi i być może tak się dzieje, choć operacja ta jest problematyczna ze względu na gorszą łączność z satelitami (po obróceniu satelity pozycja anten względem Ziemi jest niekorzystna). Osobiście nie potwierdzę Twoich spostrzeżeń, może Ktoś coś tutaj jeszcze napisze, ewentualnie w wątku obserwacyjnym o Starlinkach na Astropolis.

Z tego co pamiętam w necie są filmy z wcześniejszych przelotów Starlinków (kiedy można było obserwować dwa przeloty pod rząd), które właśnie pokazują, że za pierwszym przelotem Starlinki widać było wszystkie, a przy następnym przelocie połowa z nich znikała w tajemniczy sposób - wygląda na to, że tak właśnie objawia się przy obserwacjach zastosowanie przez SpaceX techniki stosownego obracania satelitów względem Słońca (jak znajdę to wrzucę linka).

https://nextspaceflight.com/launches/details/2681

Start kolejnej paczki Starlinków-27 (Starlink v1.0 L26) zaplanowany na niedzielę 16.05.2021 o 00:58 czasu polskiego.

Kolejny przypadek zmiany kolejności liczenia paczek Starlinków, może @suchyy się temu dokładnie przyjrzy i wyjaśni wszystkim jak to jest w wątku o Starlinkach, który prowadzi w dziale bezzałogowe w tym wątku ?


Ze względu na to, że są już dostępne dane TLEs dla poszczególnych starlinków z dzisiejszego startu (na chwilę obecną dla 52 szt.) to mogę jedynie powiedzieć, że 4-ro cyfrowe numery większości starlinków (chyba tylko poza trzema szt.) mają dużo niższe wartości niż z poprzedniego startu! Więc coś na rzeczy jest!? Dla porównania, w załączniku TLEs dla wszystkich starlinków ze startu 28 (aktualnego) i 27 (poprzedniego)

UWAGA! Alert dla obserwatorów satelitów!

Jak doczekaliśmy się możliwości obserwacji wieczorową porą z terenu Polski Starlink-train na niecałą dobę po starcie Starlink-28(L-26), to nawaliła pogoda! Nie mniej zamieszczam info, bo obserwacja tak "gęstego" Starlink-train jest oczywiście najciekawsza! Zaraz zrobię symulację ze Stellarium dla wszystkich Starlinków (może w miedzyczasie zostanie ustalone TLEs dla pozstałych 8-miu szt.). Jak pokazuje satelita meteo w Polsce zachodniej niebo może pozwoli dzisiaj na obserwację drugiego przelotu Starlink-train tuż po 22 (pierwszy przelot na zbyt jeszcze jasnym niebie).
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2021, 20:50 wysłana przez kanarkusmaximus »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #460 dnia: Maj 16, 2021, 19:38 »
No dobra, doczytałem (nie oglądałem filmu ze startu, tym razem, ale jeszcze to nadrobię!

Cytat: SpaceX
Falcon 9 will send to orbit 52 Starlink satellites, a Capella Synthetic Aperture Radar (SAR) satellite, and Tyvak-0130

...to by się zgadzało, tylko 52 Starlinki tym razem. Coś więcej wiadomo o satelitach Capella i Tyvak-0130 (jakieś linki). Czyli przez najbliższe dni możemy obserwować w ładnych wysokich przelotach wieczorową porą, tuż po godz. 22 Starlink-train z najnowszej paczki, składający się z trochę mniejszej (o 8 szt.) ilości satelitów. Za chwilę będą wizualizacje.

Niestety zgłupiałem zupełnie jak zobaczyłem Starlinki po starcie na wysokości prawie operacyjnej na symulacji ze Stellarium!! TUTAJ pytanie?
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2021, 21:06 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #461 dnia: Maj 17, 2021, 15:09 »
Obserwacje satelitów Starlink (maj 2021)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 17 MAJA 2021

https://kosmonauta.net/2021/05/obserwacje-satelitow-starlink-maj-2021/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #462 dnia: Maj 17, 2021, 15:26 »
Życzę wszystkim ładnej pogody dziś wieczorem! :)

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #463 dnia: Maj 17, 2021, 17:25 »
Również przyłączam się do życzeń" pogodnego nieba dzisiaj! Przydałoby się, bo to pierwszy w tym roku Starlink-train możliwy do obserwacji w ludzkiej, wieczorowej porze i to przy ładnych wysokich przelotach w całej Polsce!!  ;D

Starlink-train będzie już podzielony na dwie grupy (32 szt. w pierwszej i 20 szt. w drugiej). Przerwa w przelocie miedzy pierwszą, a drugą grupą podczas górowania to ok. 19 sek (czasu, nie kątowych). Niżej czas górowania awangardy Starlink-train, czyli początku pierwszej grupy, dla różnych miejscówek, podany dla dwóch dobrze widocznych dzisiaj przelotów:

Szczecin
1/  22:03:16 85° S
2/  23:43:37 68° S

Gdańsk
1/  22:03:57 76° S
2/  23:43:51 53° SSW

Białystok
1/  22:04:42 89° S
2/  23:44:38 54° SSW

Poznań
1/  22:03:38 81° N
2/  23:43:45 74° SSW

Łódź
1/  22:04:06 73° N
2/  23:44:12 75° SSW

Lublin
1/  22:04:35 68° N
2/  23:44:45 73° SSW

Wrocław
1/  22:03:39 66° N
2/  23:43:52 88° SSW

Kraków
1/  22:04:09 56° N
2/  23:44:28 86° NNE

Rzeszów
1/  22:04:32 56° N
2/  23:44:48 87° SSW

W załączniku plik aktualnych TLEs ze wszystkimi Starlinkami konstelacji + satelity inne wizualne. Wystarczy wrzucić ten plik  do Stellarium i możecie sobie zasymulować widoki dla swoich miejscówek. Jak wrzucać plik TLEs z własnego komputera do Stellarium podałem: TUTAJ

« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2021, 21:22 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #464 dnia: Maj 17, 2021, 22:20 »
No i po przelocie. Krótka obserwacja balkonowa, miedzy budynkami i drzewami, w czasie górowania. Satelity w pierwszej grupie były wszystkie jasne, dobrze widoczne gołym okiem (3.5-3 mag), natomiast w drugiej grupie tylko pięć było jasnych, tak jak w pierwszej, pozostałe dużo słabsze (5-4.5 mag), ledwo widoczne w mieście gołym okiem - to były zapewne satelity ustawione (prawie) na sztorc względem Słońca! Starlink-train na tej wysokości, na drugą dobę po starcie poruszał się znacznie wolniej, w porównaniu do przelotów z poprzednich paczek! Mam nadzieję, że świetne niebo u mnie dotrwa jeszcze do północy!

Ktoś obserwował? Jeszcze na jeden przelot dzisiaj się zasadzam (przed północą).  :)
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2021, 22:48 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #464 dnia: Maj 17, 2021, 22:20 »