Autor Wątek: Chiński program kosmiczny  (Przeczytany 379865 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23261
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #660 dnia: Październik 24, 2018, 23:56 »
Tajkonauta i flaga oczywiście dla skali! :)

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #661 dnia: Październik 25, 2018, 07:11 »
Miejmy nadzieje, ze istotnie nie bedzie to duza stacja. Licze na to, ze bedzie za to bardziej
manewrowa;-) Z powazaniem
                                  Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #662 dnia: Październik 25, 2018, 10:17 »
Na forum NSF ktoś dzisiaj opublikował kilka zdjęć slajdów z chińskiej prezentacji, pokazujących nowy ich załogowiec. Slajdy są firmowane przez CAST. Ten, kto je wkleił, nie podał ani źródła, ani gdzie i kiedy były robione te zdjęcia. Ale są bardzo ciekawe...

Widać, że obrazki są z jakiejś konferencji w dniach 23-24.10.2018, ale nie wnoszą nic nowego wobec danych sprzed dwóch lat. Są jeszcze inne na: https://www.sinodefenceforum.com/chinas-space-program-news-thread.t1143/page-466#post-528145
Być może coś nowego pojawi się w związku z przewidywanym w czerwcu 2019 testem orbitalnym.
Animacja zrobiona przez fana na Kerbalu:
https://www.bilibili.com/video/av27223978/
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2018, 10:19 wysłana przez ah »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #663 dnia: Październik 25, 2018, 10:30 »
Ciekawa animacja na Kerbalu  :) Ciekawe kiedy (w przypadku udanych testów), możemy się spodziewać załogowego lotu chińskiego Apolla?  :) Czy ten statek nie będzie posiadał baterii słonecznych? Będzie zasilany bateriami pokładowymi?  :(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #663 dnia: Październik 25, 2018, 10:30 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #664 dnia: Październik 25, 2018, 11:43 »
Widać, że obrazki są z jakiejś konferencji w dniach 23-24.10.2018, ale nie wnoszą nic nowego wobec danych sprzed dwóch lat.

Oczywiście, że niczego nie wnoszą do naszej wiedzy. Bo to tylko obrazki, bez żadnych wartości liczbowych czy choćby opisu. Ale chyba po raz pierwszy pokazano dość szczegółowe obrazki tego statku.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #665 dnia: Październik 25, 2018, 11:55 »
Według danych sprzed 2 lat miał posiadać baterie słoneczne. Może przypomnę, że mają to być właściwie 2 statki kosmiczne masie 14t na LEO (delta-v=800m/s) i 20t BEO (delta-v=1700m/s) ze wspólna konfigurowalną kabiną powrotną, a różniące się modułem obsługowym:
  • załoga 2-6 osób
  • lot autonomiczny co najmniej 21 dni
  • czas lotu po zadokowaniu do np. stacji co najmniej 2 lata
  • dostępne zarówno lądowanie, jak i wodowanie (spadochrony, poduszki powietrzne)
  • kabina powrotna wielokrotnego użytku
Większość była powtórzona na slajdach wklejonych przez JSz.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #666 dnia: Październik 25, 2018, 14:30 »
Rysunki na slajdach nie są dokładne, ale spróbowałem się nimi pobawić i wyliczyć chociaż przybliżone rozmiary przyszłego chińskiego załogowca. Wyszło tak:


Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #667 dnia: Październik 25, 2018, 14:53 »
Nie ma się co przywiązywać do tych slajdów, bo sam nagłówek to:
3·初步方案 = 3 Projekt/plan wstępny
A jeśli ma latać na Długim Marszu 5B, to średnica może być równie dobrze 5m.
Jak chcecie, to mogę spróbować przetłumaczyć pozostałe opisy (choć chińskiego tylko liznąłem  ;), ale z pomocą Googla...).
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2018, 15:00 wysłana przez ah »

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #668 dnia: Październik 25, 2018, 15:33 »
Nie ma się co przywiązywać do tych slajdów, bo sam nagłówek to:
3·初步方案 = 3 Projekt/plan wstępny
A jeśli ma latać na Długim Marszu 5B, to średnica może być równie dobrze 5m.
Jak chcecie, to mogę spróbować przetłumaczyć pozostałe opisy (choć chińskiego tylko liznąłem  ;), ale z pomocą Googla...).
           ... a masz jakis pomysl na czytanie obrazka, a nie literek , do chinskiego/japonskiego i kopiowaie do translatora?
Z powazaniem
                                                                                                                                                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #669 dnia: Październik 25, 2018, 19:09 »
Zamieszczając obrazki tej kapsuły oczywiście widziałem chińskie napisy, ale nie sądziłem, by ktoś był w stanie je rozszyfrować.

Jak chcecie, to mogę spróbować przetłumaczyć pozostałe opisy (choć chińskiego tylko liznąłem  ;), ale z pomocą Googla...).

Jeśli tylko dasz radę, to oczywiście chcemy!

Rozumiem, że te obrazki nie posunęły nas do przodu (zależy jeszcze, co jest w tych napisach), zresztą Chińczycy nie wstydzą się powielania starych informacji podobnie w przypadku ich stacji orbitalnej. Ale z drugiej strony, skoro według NSF start testowy kapsuły, oczywiście bezzałogowy, planowany jest na 2019 r., to muszą mieć już program dość zaawansowany:

Cytuj
2019
?? - CZ-7 - WSLC, LC201 - New generation manned spacecraft test ship
https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=5060.msg1870217#msg1870217

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #670 dnia: Październik 25, 2018, 19:13 »
           ... a masz jakis pomysl na czytanie obrazka, a nie literek , do chinskiego/japonskiego i kopiowaie do translatora?
Z powazaniem
                                                                                                                                                           Adam Przybyla
Dobry OCR  :). Ale z tym Kopiuj/Wklej nie jest tak prosto. Z chińskiego Google najlepiej tłumaczy na angielski (bo wykorzystywany najczęściej), ale głównie proste teksty gazetowe. Jak w każdym tłumaczeniu istotny jest kontekst.
Dobrze znać specyfikę języka. Zwykle 2-3 ideogramy tworzą pojęcie, ale każdy z osobna też ma znaczenie, często całkiem inne. Inne jest także podejście do czasu (w sensie gramatycznym).
Przykład mojej interpretacji:


Nagłówek:
3. Projekt/plan wstępny

Z lewej:
Konfiguracja dwumodułowa
- moduł powrotny
- moduł obsługowy

Z prawej:

Moduł powrotny:
- Kabina załogowa, systemy podtrzymywania życia
- Centrum dowodzenia całego statku
- Wielkrotne wchodzenie w atmosferę i lądowanie

Moduł obsługowy:
- Zapewnia napęd dla manewrów orbitalnych
- Źródło energii dla lotu orbitalnego

Stopka:
Chińska Akademia Technologii Kosmicznych, Centrum Innowacji?
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2018, 20:19 wysłana przez ah »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23261
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #671 dnia: Październik 25, 2018, 19:18 »
Wielokrotne wchodzenie w atmosferę brzmi jak gdyby ta część była wielokrotnego użytku. A to bardzo ciekawe!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #672 dnia: Październik 25, 2018, 19:20 »
Ciekawy news z - co samo w sobie też jest ciekawe - z indyjskiej prasy (https://indianexpress.com/article/pakistan/first-pakistan-astronaut-space-2022-china-help-minister-5418706/):

Cytuj
Pakistan would send a human to space for the first time in 2022 with China’s help, Information Minister Fawad Chaudhry announced Thursday, ahead of Prime Minister Imran Khan’s maiden visit to Beijing to further cement the all weather strategic cooperative partnership.

Pakistan’s first space mission has been planned for 2022 and the federal Cabinet meeting chaired by Khan approved the plan on Thursday, he was quoted as saying by The News.

Porozumienie to stanowi element zacieśniania współpracy Pakistanu z Chinami, zwłaszcza na polu militarnym.

Natomiast pytanie: jak ten pakistański lot załogowy w 2022 r. "przy pomocy Chin" miałby wyglądać. Z pewnością nie będzie to program na wzór indyjskiego Gaganyaan. Myślę, że raczej lot 1-2 Pakistańczyków na pokładzie SZ, chociaż cytowany fragment brzmi bardziej ambitnie. W ciągu najbliższych dni powinno się to wyjaśnić.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #673 dnia: Październik 25, 2018, 19:21 »
Wielokrotne wchodzenie w atmosferę brzmi jak gdyby ta część była wielokrotnego użytku. A to bardzo ciekawe!

Teraz chyba już nie wypada projektować jednorazowej kapsuły załogowej :).

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #674 dnia: Październik 25, 2018, 19:24 »
Takie były plany o czym pisałem kilka wiadomości wcześniej. Ale najnowsze dane jakie znalazłem są z połowy zeszłego roku. I wtedy też pojawił się termin testu orbitalnego na CZ-5B w czerwcu 2019 (jak w załączonym filmiku z Kerbala). Ale nie widzę go na linku do NSF, który zamieścił JSz, tylko ten z CZ-7.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2018, 19:34 wysłana przez ah »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #674 dnia: Październik 25, 2018, 19:24 »