Autor Wątek: "A kiedy wypada zaćmienie w Hiszpanii?" - i inne terminy całkowitch z. S. :)  (Przeczytany 3727 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Nie chciałem zaśmiecać za bardzo wątku o obserwacjach zorzy 2020, więc na postawione tam pytanie odpowiadam tu:
 Najbliższe sensowne terminy/miejsca całkowitych zaćmień Słońca:
 (pominięto Antarktydę i środek oceanu  ;)  )

1) Meksyk, USA 08.04.2024
2) Islandia ( Vestfjorden, Snaefellsness, Reykjaness+Reykjavik), Hiszpania 12.08.2026
3) Afryka Pn. od Maroka po Egipt, Arabia Saudyjska i Jemen; zahaczy też o kawałek Hiszpanii nad Gibraltarem - 02.08.2027

Ad.1: B. długie zaćmienie,  w Meksyku i pd. USA można wyciagnąć ponad 4 minuty
https://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEgoogle/SEgoogle2001/SE2024Apr08Tgoogle.html
Ad.2: Standardowe 2 minuty, ale okazja dla mieszkańców Europy. Wiola (petite) ma u siebie w ogródku, tylko ta islandzka pogoda  :P :P :P
https://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEgoogle/SEgoogle2001/SE2026Aug12Tgoogle.html
Ad.3: Hit, jeśli chodzi o długość: w Egipcie ponad 6 minut całkowitego. To jest więcej, niż w teorii można było wyciągnąć na lądzie w Chinach (ok. 5m50s) podczas najdłuższego w tym stuleciu zaćmienia 22.07.2009. Tyle, że wtedy wszystko przykrył szeroki na 700km front deszczowych chmur.
https://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEgoogle/SEgoogle2001/SE2027Aug02Tgoogle.html

Potem znów jest bryndza, albo same częściowe, albo jakieś Australie i inne pd. Afryki
Wnioski: w zw. z kilkuletnią posuchą teraz i po tej serii j.w. warto celować w każdy możliwy termin, szczególnie jeśli ktoś dotąd nie widział, a ma swoje lata. Nie czekajcie na dogodne miejscówki, jak Hiszpania. Lepszy wróbel w garści... itd. Ja w 2008 zastanawiałem się serio, czy w ogóle jechać do Nowosybirska, skoro za rok w Chinach. No i na swoje szczęście próbowałem i tu, i tu. Nie wspomnę o przymiarkach na grudzień br. w Chile...
Pozdrawiam
-J.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2020, 13:17 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: "A kiedy wypada zaćmienie w Hiszpanii?" - i inne terminy całkowitch z. S. :)
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 04, 2020, 13:17 »
Dzięki Jarku za przypomnienie. Pozwoliłem się włamać do Twojego postu i dodać datę 2 sierpnia 2027 do punktu 3 tego opisu. :)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: "A kiedy wypada zaćmienie w Hiszpanii?" - i inne terminy całkowitch z. S. :)
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 04, 2020, 16:56 »
Jeśli ktoś nie widział jeszcze całkowitego to wg mnie warto celować nawet w 2024. Ja odpuszczam z uwagi na koszty (no chyba że dolar jakoś mocno poleci do tego czasu i będzie Polakowi znacznie taniej). Za to Hiszpania 2026 i potem Egipt 2027 to absolutne must be, jadę na milion %. Nie wiem co by musiało się stać (kolejna pandemia i zamknięcie granic?) żebym odpuścił tak bliskie i tanie zaćmienia.

Dodatkowo celuję w:

- obrączkowe w Hiszpanii (26.01.2028)
- całkowite w Nowej Zelandii (22.07.2028)
- obrączkowe w Grecji (01.06.2030)

I mam jeszcze spisane takie z ciekawszych na dalszą przyszłość:

- 20.03.2034 - TSE, Egipt
- 13.07.2037 - TSE, Australia, Nowa Zelandia
- 26.12.2038 - TSE, Australia, Nowa Zelandia

Dla mnie zaćmienie Słońca to również podróż astronomiczno-przyrodnicza. Tak jak w Chile, samo zaćmienie choć przewspaniałe, było częścią wielu innych elementów wycieczki jak obserwacje południowego nieba, zwiedzanie obserwatoriów na Atacamie, zwiedzanie kraju, jego geografii, kultury, Andy itd.

W Hiszpanii zaćmienie mam zamiar oglądać z jakiegoś malowniczego miejsca, najlepiej ze szczytu góry. Już nawet wstępnie wybrałem, choć oczywiście to tylko przymiarki, San Lorenzo, w masywie Sierra de la Demanda:

https://en.wikipedia.org/wiki/Sierra_de_la_Demanda

Zaćmienie w Chile oglądałem na imprezie organizowanej przez ESO w La Silla, z góry. Widoku cienia zaćmienia nadchodzącego do nas znad Pacyfiku nie zapomnę. A to dzięki temu, że byliśmy na górze. Nie widzielibyśmy tego cienia będąc w dolinie Elqui.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: "A kiedy wypada zaćmienie w Hiszpanii?" - i inne terminy całkowitch z. S. :)
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 12, 2020, 19:32 »
[...]
Dla mnie zaćmienie Słońca to również podróż astronomiczno-przyrodnicza. Tak jak w Chile, samo zaćmienie choć przewspaniałe, było częścią wielu innych elementów wycieczki jak obserwacje południowego nieba, zwiedzanie obserwatoriów na Atacamie, zwiedzanie kraju, jego geografii, kultury, Andy itd.

W Hiszpanii zaćmienie mam zamiar oglądać z jakiegoś malowniczego miejsca, najlepiej ze szczytu góry. Już nawet wstępnie wybrałem, choć oczywiście to tylko przymiarki, San Lorenzo, w masywie Sierra de la Demanda:

https://en.wikipedia.org/wiki/Sierra_de_la_Demanda

Zaćmienie w Chile oglądałem na imprezie organizowanej przez ESO w La Silla, z góry. Widoku cienia zaćmienia nadchodzącego do nas znad Pacyfiku nie zapomnę. A to dzięki temu, że byliśmy na górze. Nie widzielibyśmy tego cienia będąc w dolinie Elqui.
Znam to. Wyjazd na zaćmienie to świetny impuls do niesamowitej podróży jako takiej. Zwłaszcza, że miejscówki dostępne "przy okazji" potrafią być naprawdę egzotyczne. Wiosenna Turcja w 2006, jakże inna od tej zwiedzanej latem. 3 tygodnie w stepach i górach Nadbajkala w 2008, Chiny na otarcie łez po chmurnym zaćmieniu 2009. Wreszcie pierwszy raz w USA 2017, choć wskutek rozpadu ekipy z ambitnych planów zwiedzania parków narodowych wyszedł jeno rajd autostopem samowtór przez Grand Teton i Yellowstone. Poprzedzony szalonym leśnym marszem przez kłody w przeddzień zaćmienia "gdzieś nad Gross Ventre"  :o ;D Ukoronowany kanionami Zion i "jesienią średniowiecza w Springdale"  ;D ;D ;D
Don't cry for me, Patagonia...
 Fajną turystyczna miejscówkę znalazłeś w Hiszpanii na 2026, dzięki. Ale z górami w kontekście zaćmienia trzeba uważać. Zazdroszczę Ci La Silla, niesamowite doświadczenie z cieniem Księżyca z góry. Chciałbym kiedys zobaczyc coś podobnego. Niemniej to wyjątek od pewnej przykrej reguły dotyczącej gór. Tamte tereny są ekstremalnie suche, co za tym idzie ryzyko pojawienia się już w trakcie zaćmienia kondensacyjnych chmur nad górami jest niskie. Przed tym zjawiskiem ostrzega np. Phil Harrington w swojej książce-poradniku "Zaćmienie".
 Inna wadą górskich miejscówek jest często brak opcji dalekiego manewru w ucieczce przed chmurami z racji ograniczeń komunikacyjnych. Warto dokładnie obadać, jak pod tym kątem wygląda ta Sierra de la Demanda.
 Co do USA 2024, to zaćmienie wypada w mniej ciekawej części kraju (wschód i centralne stany) i dodatkowo w pechowej porze roku. Bardzo wczesna wiosna (08.04), a w północnej, b. ciekawej górsko części kraju (pn. Appallachy i Adirondacks) jeszcze zima, co wyklucza aktywną turystykę tamże. Mój plan jest taki:
-Początek samo zaćmienie, w nieciekawej scenarii preriowo-rolniczej gdzieś w Teksasie czy Arkansas
-Taktyczny wypad na bagna Luisiany, zobaczyć jakieś bayou, ptactwo tudzież jakieś for- i ten fitery  ;) (aligatory mniejsze i większe), może Nowy Orlean; wypad "taktyczny" bo przeczekamy chytrze do połowy kwietnia, a potem...
-Południowe Appallachy, kiedy już zaatakuje je solidniejsza wiosna: Great Msoky Mountains, Black Mountains itp.
 Ci co wolą bardziej miejskie klimaty, zawsze moga zamiast pojechać zwiedzać oprócz N. Orleanu jakieś Nowe Jorki itp. No i "las but not the least" jest Huntsville w Alabamie gdzie można zobaczyć samoloty i rakiety. W Houston (tak, w tym Houston) w Teksasie też są "jakieś"  ;) obiekty związane z podbojem kosmosu.
 Na Florydę niby też nie jest ekstremalnie daleko.
Pozdrawiam
-J.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: "A kiedy wypada zaćmienie w Hiszpanii?" - i inne terminy całkowitch z. S. :)
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 12, 2020, 19:32 »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: "A kiedy wypada zaćmienie w Hiszpanii?" - i inne terminy całkowitch z. S. :)
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2020, 18:47 »
Tlił mi się pomysł, żeby zaćmienie 2024 połączyć jakoś z obejrzeniem startu rakiety na żywo z Florydy. Byłoby to bardzo trudne logistycznie, bo trzeba by się dostosować do przełożeń startów, no i oczywiście być w USA odpowiednio długo, tak ze 3 tygodnie. Gorzej gdyby start rakiety wypadł np. dzień przed lub dzień po zaćmieniu, bo pewnie nie byłoby możliwe tak szybko się przemieścić.

Co do zaćmienia 2026 to jak ktoś się zastanawia nad wyborem, Hiszpania vs. Islandia to chyba ta mapka z zachmurzeniem statystycznym powinna rozwiać wątpliwości :)

https://eclipsophile.com/wp-content/uploads/2018/08/2026TSEwx.png
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Nie chciałem zaśmiecać za bardzo wątku o obserwacjach zorzy 2020, więc na postawione tam pytanie odpowiadam tu:
 Najbliższe sensowne terminy/miejsca całkowitych zaćmień Słońca:
 (pominięto Antarktydę i środek oceanu  ;)  )

1) Meksyk, USA 08.04.2024
2) Islandia ( Vestfjorden, Snaefellsness, Reykjaness+Reykjavik), Hiszpania 12.08.2026
3) Afryka Pn. od Maroka po Egipt, Arabia Saudyjska i Jemen; zahaczy też o kawałek Hiszpanii nad Gibraltarem - 02.08.2027

Ad.1: B. długie zaćmienie,  w Meksyku i pd. USA można wyciagnąć ponad 4 minuty
https://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEgoogle/SEgoogle2001/SE2024Apr08Tgoogle.html
Ad.2: Standardowe 2 minuty, ale okazja dla mieszkańców Europy. Wiola (petite) ma u siebie w ogródku, tylko ta islandzka pogoda  :P :P :P
https://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEgoogle/SEgoogle2001/SE2026Aug12Tgoogle.html
Ad.3: Hit, jeśli chodzi o długość: w Egipcie ponad 6 minut całkowitego. To jest więcej, niż w teorii można było wyciągnąć na lądzie w Chinach (ok. 5m50s) podczas najdłuższego w tym stuleciu zaćmienia 22.07.2009. Tyle, że wtedy wszystko przykrył szeroki na 700km front deszczowych chmur.
https://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEgoogle/SEgoogle2001/SE2027Aug02Tgoogle.html

Potem znów jest bryndza, albo same częściowe, albo jakieś Australie i inne pd. Afryki
Wnioski: w zw. z kilkuletnią posuchą teraz i po tej serii j.w. warto celować w każdy możliwy termin, szczególnie jeśli ktoś dotąd nie widział, a ma swoje lata. Nie czekajcie na dogodne miejscówki, jak Hiszpania. Lepszy wróbel w garści... itd. Ja w 2008 zastanawiałem się serio, czy w ogóle jechać do Nowosybirska, skoro za rok w Chinach. No i na swoje szczęście próbowałem i tu, i tu. Nie wspomnę o przymiarkach na grudzień br. w Chile...
Pozdrawiam
-J.

No mam w ogródku, mam... Jedno zaćmienie (chyba 98% jak dobrze pamiętam) oglądałam stąd.. udało się, ale tranzyt merkurego porażka... (Z Wenus się udało :D). Także, tak jak piszesz... To nie najlepszy kraj do obserwacji. Lepiej od razu wygrzać się w Hiszpanii :)
Nikon Action 10x50 CF :D

Polskie Forum Astronautyczne