Autor Wątek: Rakieta Car - przerwany lot !  (Przeczytany 7066 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rakieta Car - przerwany lot !
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 27, 2010, 21:13 »
Rzeczywiście - przepraszam za wprowadzenie w błąd! Dumny, że znalazłem coś ciekawego, od razu ogłosiłem to na Forum, a w międzyczasie film się powoli ściągał, i nie poczekałem by sprawdzić. Ale tytuł wydawał się jednoznaczny... Sorry!

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rakieta Car - przerwany lot !
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 28, 2010, 08:42 »
Chodzi po prostu o rakietę N1?

Skąd nazwa "Car"? N1 to oczywiście nazwa techniczna, która po udanym locie zostałaby zastąpiona jakąś ładnie i slusznie brzmiącą. Ale chyna nie "Car" - to przecież bardzo reakcyjna nazwa. jakie źródła podaja tę nazwę?

w starej Astronautyce z 1989 r w artykule o rakiecie Energia wspomniano w jednym zdaniu (dosłownie!) o rosyjskich przygotowaniach do lotu na Księżyc i nosicielu tych niedoszłych misji który nazwano "N-1 Lenin" taka nazwa wydawałaby mi się bardziej prawdopodobna ale też nie do końca.... no bo co by było jakby Lenin eksplodował  (a przecież w lotach próbnych przytrafiło się to wszystkim egzemplarzom)? 
Podobnie jak Niemcy w czasie wojny zmienili nazwę krążownika "Deutchsland" na jakąś inną (nie pamiętam jaką) obawiając się że w przypadku jego zatopienia druga strona wykorzysta propagandowo fakt "zatopienia Niemiec".

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rakieta Car - przerwany lot !
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 28, 2010, 18:03 »
Określenie "rakieta Lenin" przez jakiś czas było spotykane w zachodnich źródłach do czasu, aż ujawniono jej właściwą sygnaturę - N1. 

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rakieta Car - przerwany lot !
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 28, 2010, 18:03 »