Autor Wątek: BlueBirds - konstelacja AST SpaceMobile - wątek obserwacyjny.  (Przeczytany 1567 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: BlueBirds - konstelacja AST SpaceMobile - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 02, 2022, 17:49 »
     Zgodnie z tym co podał na ćwierkaczu 25 października dyrektor generalny AST: Abell Avellan, rozłożenie BW3 nastąpi najprawdopodobniej pod koniec pierwszego tygodnia listopada (czyli niebawem), jednak z opóźnieniem, bo miało być do końca października. Więc nadal czekamy na pojawienie się tej kolosalnej anteny/panela, wtedy dopiero będziemy mogli stwierdzić po wielu obserwacjach, jak to będzie faktycznie z tą kontrowersyjną jasności BW3 (ma być ponoć drugi co do jasności po ISS ???).  Nie przywiązywałbym aż tak dużej wagi do dotychczasowych, zresztą nielicznych obserwacji, satelity, gdyż mogły się tu zakraść pomyłki (z różnych względów). Ja próbowałem obserwować BW3 ze złożoną anteną w dniu 31 października, przy wysokim u mnie w Lublinie przelocie, przez nieboskłon północny (korzystałem z aktualnego TLS). Niestety porażka! Mimo dobrej pogody obserwacyjnej i doskonałych warunków jak na miejskie, zaświetlone niebo, nie dostrzegłem obiektu gołym okiem (musiał mieć jasność sporo mniejszą od 4,5 mag), a nie miałem ze sobą lornetki! Faza oświetlenia satelity nie była najlepsza - obserwowałem go na elewacji 68°/N, a punkt przeciwsłoneczny był (niedługo przed wschodem Słońca) prawie dokładnie nad zachodnim horyzontem! Pozostaje nam śledzić zapisy dyrektora AST na ćwierkaczu: TUTAJ, kiedy faktycznie otworzą antenę.
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2022, 18:30 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: BlueBirds - konstelacja AST SpaceMobile - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 02, 2022, 18:26 »
     Od przyszłego roku (2023) na orbitach LEO mają się znaleźć satelity nowej konstelacji BlueBirds, zapowiadane przez AST jako rewolucja w łączności, gdyż mają zapewnić komunikację bezpośrednio ze smartfonami, poprzez zainstalowana w nich aplikację! Obecnie na LEO znajduje się już (wystrzelony razem z grupą Starlinków G4-2) testowy satelita dla konstelacji BlueBirds, czyli: BlueWalker 3, budzący wiele kontrowersji, ze względu na potężna antenę: 64 m2 (8mx8m), która ma być rozłożona do końca pierwszego tygodnia listopada 2022 (czas pokaże jak to będzie)!!

     Myślę, że warto przykleić ten temat, bo wiele będzie się tu działo, jak mi podpowiada intuicja.  ;) Dyrektor generalny AST Abell Avellan zapowiedział już zdolność produkcyjną swoich zakładów na 6szt./miesięcznie satelitów BlueBirds, a te mają mieć prawdopodobnie dwa razy większe anteny od testowego BlueWalkera 3!!!

     Proszę również Admina o przeniesienie do tego wątku wpisów, dotyczących BlueWalkera 3, które znalazły się w wątku o Starlink G4-2, od tego miejsca: TUTAJ1 i od tego: TUTAJ2, do końca (gadki o BW3, tylko). Z góry dziękuję.  :)

Dla zainteresowanych nową konstelacją kilka linków do prześledzenia:

https://www.universetoday.com/157410/bluewalker-3-satellite-launches-this-weekend-may-be-bright/



https://space.skyrocket.de/doc_sdat/bluewalker-3.htm



https://spaceweatherarchive.com/2022/09/11/the-controversial-bluewalker-3-satellite/

https://www.newscientist.com/article/2337336-huge-satellite-could-outshine-all-stars-and-planets-in-the-night-sky/



https://twitter.com/coastal8049/status/1576413784922820609

https://vimeo.com/752619863?embedded=true&source=vimeo_logo&owner=17330566

...oraz wpisy dyrektora generalnego AST SpaceMobile na twitterze:
https://twitter.com/AbelAvellan
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2022, 12:02 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BlueBirds - konstelacja AST SpaceMobile - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 03, 2022, 12:44 »
Posty zostały przeniesione!

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: BlueBirds - konstelacja AST SpaceMobile - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 07, 2022, 22:28 »
Posty zostały przeniesione!

     Dzięki, tyle tylko, że trochę dziwnie to wyszło. Sądziłem, że mój post, zaczynający wątek, który znalazł się aktualnie na końcu (po przenosinach), będzie inaugurował ten temat, bo tak to w pierwszym poście o nowej konstelacji BlueBirds znalazło się obecnie jedno zdanie, tyczące się testowego BlueWalkera 3, a ono pasowałoby jak ulał (z pozostałymi, przeniesionymi postami) dopiero po moim inauguracyjnym wpisie.  Ostatecznie, jak to mówią wsio ryba,  może być i tak. ;) :)

     Podjąłem dotychczas kilka prób obserwacji i dokumentowania przelotu testowego satelity BlueWalker 3, jeszcze przed rozłożeniem anteny. Niestety, wczesna, nieludzka pora (obecnie przeloty, widoczne z kraju w godzinach rannych), oraz panująca ostatnio paskudna, wredna i złośliwa pogoda, całkowicie zdewastowały moje plany! :(

     Z oficjalnych doniesień prasowych AST SpaceMobile z 26 października, dotyczących satelity testowego wynika, że:

Cytuj
Aktualizacja dotycząca satelity testowego BlueWalker 3

Wystrzeliliśmy satelitę testowego BlueWalker 3 („BW3”) na orbitę 10 września 2022 r. z Cape Canaveral na Florydzie. Przejęliśmy kontrolę nad satelitą natychmiast po wystrzeleniu i nasililiśmy operacje kontroli naziemnej i monitorowaliśmy wydajność satelity za pomocą anten telemetrycznych, śledzących i dowodzenia (TT&C). Satelita działa normalnie, a czujniki i siłowniki są gotowe. Obecnie kończymy nasz plan przedwdrożeniowy i czekamy na optymalne warunki wytwarzania energii słonecznej do wdrożenia, które staną się korzystne pod koniec przyszłego tygodnia, w oczekiwaniu na rozmieszczenie anteny z układem fazowanym, które obecnie ma zostać zakończone około 10 listopada , 2022 (T+2 miesiące). Faktyczna data rozwinięcia jest uzależniona od wielu czynników pozostających poza naszą kontrolą i data może różnić się od tej oceny.

źródło

... więc póki co, nic konkretnego z tych oświadczeń nie wynika. Najpierw miało być do końca października, później do końca pierwszego tygodnia listopada (6), teraz przebąkują o 10, od razu zaznaczając, że termin rozłożenia anteny może być inny. Zaczynam zastanawiać się, czy nie mają przypadkiem problemów z którymi się cichaczem boksują, mimo zapewnień o sprawności satelity? Pozostaje cierpliwie czekać, co z tego wyniknie.
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BlueBirds - konstelacja AST SpaceMobile - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 07, 2022, 22:28 »

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: BlueBirds - konstelacja AST SpaceMobile - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 12, 2022, 00:19 »
Na SpaceWeather.com twierdzą, że BlueWalker 3 jaśnieje. Ktoś miał wysoki przelot z jasnością +1 m,
a może być jeszcze jaśniej w przyszłości, bo nie wiadomo na jakim etapie jest rozkładanie anteny.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: BlueBirds - konstelacja AST SpaceMobile - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 17, 2022, 15:14 »
     Antena już rozłożona, o czym poinformował w dniu 14 listopada prezes i dyrektor generalny AST SpaceMobile Abel Avellan:

źródło Fotki otwartego panela antenowo-solarnego zrobione kamerami, zainstalowanymi na BW3 widać w źródle!

Na Satobs nie ma jeszcze świeżych obserwacji BW3 po rozłożeniu anteny. W czasie kiedy otwierał dopiero antenę (lub jeszcze trochę przed otwarciem) obserwacje z przelotu w dobrych warunkach przez Wielki Wóz pokazały, że satelita faktycznie pojaśniał i jego jasność jest w granicach ok. 2 mag źródło (wcześniejsze obserwacje również w dobrych warunkach z 5 listopada, opisane na satobs 13 listopada mówią o jasności rzędu 5-3 mag źródło)

    Trzeba jeszcze trochę poczekać na widoczne z kraju przeloty wieczorne od 20 listopada (wysokie, widoczne w całym kraju od 1 grudnia). Wtedy ocenimy jasność BW3 z otwartym panelem, o ile wredna pogoda na to pozwoli, bo póki co u mnie bez przerwy chmurwy się panoszą. Powoli zapominam, jak wygląda prawdziwie przejrzysty nieboskłon!!  >:( Dane do obserwacji BW3 są np. na Heavens-Above w wydzielonym linku (jako nowość).
     
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2022, 15:28 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: BlueBirds - konstelacja AST SpaceMobile - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 18, 2022, 00:17 »
     Anthony Mallama (koordynator obserwatorów BW3 na Satobs via SeeSat) napisał artykuł, zamieszczony dzisiaj (17 listopada) w Sky & Telscope.

BlueWalker 3 Satellite Unfolds, Brightening 40-fold

źródło

... krótki cytat (tłumaczenie):

   
Cytuj
Najważniejsze wyniki są takie, że jasność BW3 wzrosła 40-krotnie po rozłożeniu gigantycznej anteny około 11 listopada i że jej charakterystyczna wielkość widziana w pobliżu zenitu wynosi obecnie około +1,5 mag.

     Niebawem, czyli na przełomie listopad/grudzień (widoczne przeloty wieczorne BW3 nad Polską), będziemy mogli zweryfikować powyższe wyniki, o ile pogoda pozwoli.  ??? Ciekawe jakich flar możemy się spodziewać?
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BlueBirds - konstelacja AST SpaceMobile - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 18, 2022, 00:17 »