Autor Wątek: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?  (Przeczytany 57790 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« dnia: Czerwiec 05, 2017, 23:06 »
Zainspirowałem się dyskusją ,,Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną". Pytanie jak w temacie - czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos? Obecność w ESA stwarza ku temu dobrą okazję. Widzę następujące korzyści:

- Ogromna szansa na zainteresowanie społeczeństwa oraz młodego pokolenia kosmosem i ogólnie nowoczesnymi technologiami. Żaden program satelitarny nie jest tak atrakcyjny ,,marketingowo" jak człowiek w kosmosie. A już teraz brakuje w PL wszelkiej maści specjalistów więc taka promocja - przy dobrym rozegraniu sprawy - może nam bardzo pomóc
- Do pewnego stopnia wzrost prestiżu Polski w branży kosmicznej i nie tylko - ,,Can Poland into space?" :D

... a teraz wady:

- Pieniądze. Wysłanie człowieka w kosmos to droga sprawa. Trudno oszacować ile by to kosztowało, pewnie kilkaset milionów PLN (http://uk.businessinsider.com/space-travel-per-seat-cost-soyuz-2016-9?r=US&IR=T). W dodatku w tym przypadku włożone pieniądze raczej nie przełożą się na georeturn... bo i jak jeśli np płacimy Rosji za Soyuza?
- Za koszt szkolenia i wysłania astronauty można zrealizować sporo projektów kosmicznych o dużej (jak na polskie warunki) skali. Zamiast wysłania w kosmos jednego człowieka - zbudować spory kapitał ludzki i znacznie rozwinąć kompetencje kilku firm

A jakie jest Wasze zdanie?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2017, 23:09 wysłana przez Tomasz Noga »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2017, 23:26 »
Dobry wątek! :) Liczę na gorącą decyzję dyskusję! :)  (A potem na decyzję zakończoną lotem orbitalnym! ;) )

---
Edit - przepraszam za przejęzyczenie :D
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2017, 23:56 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2017, 23:46 »
Dobry wątek! :) Liczę na gorącą decyzję! :)
... dyskusję?  ::)

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9508
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2017, 23:57 »
konsultacje ;)
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2017, 23:57 »

Offline rad

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 06, 2017, 00:04 »
znam takiego jednego ktory ma wielkie ambicje, ciagle chce byc pierwszym, ciagle chce być wielki i ciagle mu sie to nie udaje. Uwazam ze jego warto wyslac w kosmos. Razem ze switą.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 06, 2017, 00:30 »
Ok, ale na poważnie - skupmy się na temacie wątku, bez wjeżdżania w tematy polityczne. ;)

Ja swój komentarz dam za kilkanaście postów. :D

velo

  • Gość
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2017, 10:15 »
W skrócie, tak - ale jeszcze nie teraz.

Podoba mi się model brytyjski, w którym okazja lotu Tima Peaka została wykorzystana by pokazać mocno rozwinięty krajowy sektor kosmiczny, w którym pracuje wiele (dziesiąt) tysięcy ludzi.

Lot astronauty bez pokazania zaplecza będzie jednak głównie marketingowym akcją nie przynoszącą wiele prócz ogólnej "inspiracji", edukacji u podstaw i dalszego bla bla.

Jeżeli jednak taki lot ma być okazją by pokazać prężnie rozwijający się sektor (np - ruszenie programu w 10 lecie przystąpienia do ESA) i wtedy pokazanie, ile różnych rzeczy się rozkręcą i w upstreamie i w downstreamie, to wtedy ma to jakiś większy sens. Wtedy taki lot może pokazać i zwykłym ludziom i dzieciakom w liceach (a tu tutaj liczy się inspiracja by wybrać właściwy kierunek studiów i potem pracy), że możliwości i w kraju są, i że coś dużego się dzieje.

Już na marginesie sądzę, że lepiej taki lot byłoby zrobić w ramach współpracy z Chinami lub za pomocą Commercial Crew na stację Bigelowa. A to dlatego, że składka na program załogowy / ISS w ESA jest po prostu mordercza i taki wydatek byłby równie skuteczny dla całej reszty polskiego sektora kosmicznego, jak budowa Gawrona 2, znaczy rakiety orbitalnej.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 06, 2017, 13:47 »
Tak, mozna poczekac a to sie samo zrobi. Przypominam, ze niektore nacje swoj wyscig zaczely ponad pol wieku temu. To samo nie przyjdzie, jak sie zcaznie za nastepnego pokolenia to ono tez bedzie na tym poziomie technologcznym co my.
Moze sie nawte okazac ze im pozniej tym bedzie trudniej ... Z powazaniem
                        Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2017, 15:04 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 06, 2017, 22:08 »
Wydzieliłem kilka ostatnich postów, które nie miały żadnego związku z tematem wątku.

Osobiście nie mam zdania - z chęcią bym zobaczył Polaka w kosmosie, biorącego udział w misji orbitalnej lub BEO, ale obawiam się, że naszego kraju zwyczajnie nie stać na dołączenie do programu ISS. Poza tym z pewnością warto, aby nasz kosmo-astronauta wykonywał jakieś ważne zadania, m.in. zorganizowane przez krajowe podmioty.

Wydaje mi się, że w przyszłej dekadzie pojawi się szansa na lot, być może wcale nie na ISS. To byłoby fajne! :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 06, 2017, 23:01 »
Myślę, że pytanie tak sformułowane jak w tytule wątku, jest zbyt ogólnikowe. O jaki rodzaj pobytu by chodziło?
1) lot sam dla siebie, by pokazać, że Polak może być znowu w kosmosie,
2) lot dla przeprowadzenia jakiegoś konkretnego eksperymentu (ale jakiego?),
3) czy lot będący elementem jakiegoś szerzej i dłużej zakrojonego programu, np. zalążku polskiego programu załogowego (ale za co?).

Pierwszy punkt można zrealizować po prostu kupując bilet w Roskosmosie, u Chińczyków lub u Amerykanów (oczywiście prywaciarzy). Kilkadziesiąt mln USD lub EUR powinno wystarczyć. Drugi punkt można zrealizować podobnie, tylko obudować go jakimś dużym grantem badawczym - dodatkowe kilka mln. Trzeci punkt, to już ogromna kasa, nie sądzę by do pomyślenia przez co najmniej najbliższych kilkanaście lat, a potem najprawdopodobniej tym bardziej nie.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 07, 2017, 14:54 »
Tytul zaprasza do dyskusji, oczywiscie ze kwestia nie polega tylko na ,,czy", ale tez ,,jak" :D

Punkt 3) - to by bylo za wiele  ;)

Punkt 2) - selekcja kandydatów i szkolenie to dluga zabawa, w tym czasie mozna zrobic konkurs dla polskiej nauki na kosmiczne eksperymenty,chetni by sie na pewno znalezli 

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 07, 2017, 15:33 »
Uwazam, ze nie jest ogolnikowe, bo tak nparawde nalezy najpiej przygotowac pewne dzialania ktore nalezy wykonac juz teraz jesli taki lot ma sie odbyc i sa one niezalezne od tego jaka ten lot przyjmnie forme. Tak jak flexible path - zaczeto pewne dzialania i na podstaiwe osiagnietych dzialan podejmuje sie dalsze kroki. Licznei eze teraz ktos od razu zaplanuje calosc jest idealne aby cos zblokowac.
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 08, 2017, 22:58 »
Sądzę, że w obecnych warunkach jedynie na ogólniki możemy sobie pozwolić. :)

Tak w zasadzie, jeśli lot miałby się odbyć w ramach ESA, to pewnie Polska musiałaby wstąpić do programu ISS i w którejś rekrutacji musiałby się pojawić Polak lub Polka, co przejdzie selekcję. Wtedy lot byłby wypełniony europejskimi eksperymentami, ale pewnie niewiele z nich byłoby z polskim udziałem.

Z kolei w ramach innych inicjatyw: tutaj może warto pogdybać, czy lot Polaka w ramach jakiegoś lotu komercyjnego by był w przyszłej dekadzie możliwy. A może dałoby się to jakoś zaaranżować?  Np. jakaś loteria, w której końcowym etapem będzie nagroda w postaci biletu? (Ale pewnie Polska jest na to za mała - kumulacje Lotto w naszym kraju to ułamek ceny lotu).

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 09, 2017, 22:13 »
Ten wątek też pasowałby idealnie do działu "fakty alternatywne". Łapka w górę kto za.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 10, 2017, 00:53 »
Podoba mi się model brytyjski, w którym okazja lotu Tima Peaka została wykorzystana by pokazać mocno rozwinięty krajowy sektor kosmiczny, w którym pracuje wiele (dziesiąt) tysięcy ludzi.
A to nie było tak, że Tim Peake po prostu przeszedł selekcję jako jedna 8 tysięcy osób z wielu krajów członkowskich ESA, a jego lot wynikał raczej z potrzeb ISS niż z zaplanowanej strategii promocji krajowego sektora kosmicznego?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 10, 2017, 00:53 »