Autor Wątek: Stoke Space  (Przeczytany 1179 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2585
  • LOXem i ropą! ;)
Stoke Space
« dnia: Wrzesień 18, 2023, 09:05 »
Wątek o firmie Stoke Space, która opracowuje rakietę w pełni wielokrotnego użytku, a wczoraj pojazd Hopper2 pomyślnie wystartował i wylądował.

https://twitter.com/stoke_space/status/1703569700540883195

Cytuj
17 września 2023 r. – Dzisiaj na poligonie testowym Stoke Space w Moses Lake w stanie Waszyngton pomyślnie przeprowadziliśmy rozwojowy lot testowy pionowego startu i pionowego lądowania (VTVL) naszej rakiety drugiego stopnia wielokrotnego użytku. Podczas tego testu, znanego jako Hopper2, udało nam się pomyślnie wystrzelić pojazd testowy Hopper na wysokość 30 stóp i po 15 sekundach lotu wylądować w planowanej strefie lądowania. Test pomyślnie zademonstrował nasz nowatorski silnik wodorowo-tlenowy, chłodzoną regeneracyjnie osłonę termiczną i system sterowania wektorem ciągu mechanizmu różnicowego przepustnicy, a także naszą awionikę, oprogramowanie i systemy naziemne.

Ten test był ostatnim testem w naszym programie demonstracyjnym technologii Hopper. Udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane cele. Udowodniliśmy również, że nasze nowatorskie podejście do solidnych pojazdów kosmicznych wielokrotnego użytku, które można szybko ponownie wykorzystać, jest uzasadnione technicznie i uzyskaliśmy niesamowitą ilość danych, które pozwolą nam z pewnością ewoluować projekt pojazdu od demonstratora technologii do niezawodnego pojazdu kosmicznego wielokrotnego użytku .

Dzięki tej kampanii testowej osiągnęliśmy także kilka kamieni milowych w branży: Stoke przeprowadził pierwszy test w locie rakiety VTVL (Vertical Takeoff Vertical Landing) wielokrotnego użytku, która wykorzystuje różnicowe dławienie do kontroli położenia geograficznego. Przeprowadziliśmy także pierwszy test w locie pojazdu powracającego na rynek, w którym zastosowano aktywną, chłodzoną regeneracyjnie osłonę termiczną; chociaż pojazd ten nie doświadczył bezpośrednio ciepła wywołanego ponownym wejściem w atmosferę hipersoniczną, z powodzeniem działał przy 100% oczekiwanego obciążenia cieplnego w symulowanym środowisku.

Ponadto staliśmy się firmą, która najszybciej przeszła od początkowego finansowania zalążkowego do demonstracji rakiety do pionowego startu i lądowania klasy orbitalnej, drugą firmą na świecie, która wykonała lot prototypem rakiety górnego stopnia wielokrotnego użytku i dopiero trzecią w USA firma opracuje silnik rakietowy na ciekły wodór.

Dzięki naszemu innowacyjnemu projektowi drugiego etapu nasz zespół w Stoke próbuje zrobić coś, czego nigdy wcześniej nie robiono: zaprojektować i zbudować rakietę, która będzie w 100% nadawała się do ponownego użycia i będzie dostępna w ciągu 24 godzin. Aby osiągnąć ten cel, będziemy teraz kontynuować nasz program rozwoju, zwiększając nacisk na nasz pierwszy etap wielokrotnego użytku.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Stoke Space
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2023, 21:20 »
Krótko podsumowując, firma planuje zrobić to, co nie bardzo wyszło SpaceX: pełny odzysk, łącznie z 2. stopniem, który ląduje też na ogniu, w tym na Księżycu, itp. Silnik też na metan. Tyle że wszystko to na mniejsza skalę. Zresztą pracuje dla nich m.in. Hans Koenigsmann - niemal legendarna postać w SpaceX. Ostatnio zdobyli dość znaczne finansowanie. (https://www.stokespace.com/)

Kilka dni temu opublikowali na YT przekrojowy filmik:
https://youtu.be/fcLuugmHV90?si=LCeDVdH4-oaoM8dn

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2585
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stoke Space
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2023, 23:19 »
Stoke Space to prawie konkurent Starshipa tylko na dużo mniejsza skalę. Pełny, szybki odzysk obu stopni, tankowanie na orbicie aby udać się na wyższe orbity, a nawet możliwość lądowanie na Księżycu! Na tym podobieństwa się nie kończą i w pierwszym stopniu będzie 7 silników spalania etapowego o pełnym przepływie zasilanym ciekłym metanem i tlenem, a ta konfiguracja jest bardzo podobna do silnika Raptor firmy SpaceX.

Kilka miesięcy temu Tim Dodd opublikował film o Stoke Space:

 
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2023, 23:21 wysłana przez Lion97 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3840
Odp: Stoke Space
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2023, 09:41 »
No tak, ale to jeszcze długa droga przed Stoke S. Na razie możemy tylko obserwować pierwsze ich kroki, czy będą obiecujące - przekonamy się zapewne najwcześniej za 3,4 lata. Wątpię aby byli w stanie zbudować w pełni odzyskiwaną rakietę w tym czasie, na to raczej nie ma szans, prędzej będą to w ogóle pierwsze próby wystrzelenia swojej rakiety.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stoke Space
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2023, 09:41 »