Autor Wątek: Sondy księżycowe - misje planowane  (Przeczytany 56775 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 27, 2015, 14:54 »
Poziom partactwa nie przeszkadza temu aby, jak byl ostatnio na amerykasnkiej czesci ISS wyciek amoniaku, cala zaloga stacjonowala przez dzien caly u ruskich;-) Na szczesciue byl to falszywy alarm. Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 27, 2015, 15:34 »
Złe porównanie Adamie; ISS już długo lata i jest normalne , że  wszystko się kiedyś "psuje"; natomiast wysyłanie sond które nie docierają na orbitę lub zostają na niej jako złom zamiast dalekich podróży to chyba świadczy o dupiatej kontroli jakości i wykonania ( nie ma tu mowy o żadnej rusofobii ) Tylko czyste fakty!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 27, 2015, 22:09 »
Przy okazji - jak obecnie wygląda kwestia przygotowań do misji Change 4 (drugi łazik chiński) ?  Wiadomo już czy poleci w tym roku?

Według NSF: 2017.

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 28, 2015, 11:02 »
Tak naprawdę nic a nic o tym nie wiadomo, można tylko spekulować bez żadnych podstaw. Nie wiadomo nawet czy ta misja nadal jest planowana.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 28, 2015, 11:02 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 28, 2015, 11:17 »
Tak naprawdę nic a nic o tym nie wiadomo, można tylko spekulować bez żadnych podstaw. Nie wiadomo nawet czy ta misja nadal jest planowana.

He he, jak zwykle Chińczycy pracują w tajemnicy przed światem, a potem .... NIESPODZIANA  ;D
Przykład - lot testowy kapsuły powrotnej Chang oraz późniejsze manewry sondy która przewoziła kapsułę  :)

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 28, 2015, 11:31 »
O trym ostatnim było wiadomo z rok przed startem, mniej więcej tyle potrzeba na przerobienie busa satelity geostacjonarnego do takiej misji.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 28, 2015, 12:03 »
O trym ostatnim było wiadomo z rok przed startem, mniej więcej tyle potrzeba na przerobienie busa satelity geostacjonarnego do takiej misji.

Ty może Scorusie wiedziałeś, dla mnie była to niespodzianka  :D

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 02, 2015, 09:32 »
Artykuł na Spaceflight Insider o planowanej przez Rosję misji Łuna 25:

http://www.spaceflightinsider.com/organizations/roscosmos/russia-aims-to-return-to-the-moon/

Start planowany obecnie na 2024 rok, miejsce lądowania: Krater Bogusławskiego.
GG 8698011

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 02, 2015, 12:17 »
"Planowana" data startu wiąże się jedynie z tym, że znajduje się w 5-letnik okresie "finansowania" który nie jest jeszcze zatwierdzony do rozkradania. Poprzednio był to bodajże 2016 r.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 14, 2015, 22:22 »
Japońska agencja kosmiczna zapowiedziała, że chce być czwartym krajem, który dokona udanego lądowania na powierzchni księżyca. Plan zakłada, że uda im się tego dokonać już w 2019 roku i pomimo tego, że świat w ostatnim czasie obrał sobie za cel Marsa, Japończycy chcą zaprezentować możliwości technologiczne swojego nowego lądownika.Ten wykorzystywać ma bowiem rozwiązania znane z oprogramowania do rozpoznawania twarzy, co pomoże mu drastycznie poprawić dokładność lądowania. Technologia skanować będzie powierzchnię księżyca, wprowadzając na bieżąco najdrobniejsze poprawki, dzięki którym możliwe będzie lądowanie w zakresie 100 metrów od docelowego miejsca. To zdecydowanie lepszy wynik niż to, co oferuje obecnie sprzęt Amerykanów, Chińczyków czy Rosjan.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie planem, to osiągnięcie powinno zdecydowanie podnieść pozycję Japonii wśród krajów eksplorujących kosmos.
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24703/japonia-planuje-misje-na-ksiezyc-w-2019-roku

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 14, 2015, 22:59 »
Jest jakaś szansa na bardziej wiarygodne źródło? "gyk-łik" jest fatalnym źródłem, często z dużymi błędami.

Misja księżycowa w 2019, czyli za 3-4 lata, wymagała by już zaakceptowanego finansowania... A o tym nigdzie nie czytałem... 

Offline anatolio

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 14, 2015, 23:15 »
Z tą dokładnością to chyba przegieli. Apollo 12 wylądował bliżej niż 100 m od surveyora.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 14, 2015, 23:29 »
Z tą dokładnością to chyba przegieli. Apollo 12 wylądował bliżej niż 100 m od surveyora.
Odleglosc wynosila okolo 180 m ale oni wcale nie celowali w Surveyora, nie mieli zamiaru ladowac wewnatrz krateru w ktorym siedzial Surveyor, tylko na uboczu, precyzja ladowania wynosila nie wiecej niz kilkadziesiat metrow. Tak, raczej bezsensowny komentarz w artykule.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 15, 2015, 11:28 »
Czy chodzi o SLIM? Znalazłem tylko informację z czerwca: "SLIM was proposed for the next ISAS/JAXA small scientific mission using Epsilon rocket, and was just selected as a finalist in Jan., 2015." Nowszego nic. Ale na stronach ISAS JAXA piszą dużo o misji, tyle że po japońsku.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 15, 2015, 11:35 »
Może się mylę, ale na forum NSF byłby o tym ładny i przetłumaczony na inglisz wątek, a tymczasem nic takiego tam nie widziałem...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 15, 2015, 11:35 »