Autor Wątek: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)  (Przeczytany 36416 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwiec 05, 2020, 22:10 »
Czy Europa Clipper jest już budowany? Bo start ewentualnie za dwa lata a ja poza renderami nic nie widziałem. JUICE w ESA powoli staje się rzeczywistością a w NASA chyba zapomnieli o swojej europiańskiej sondzie czy co?

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3792
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 05, 2020, 23:16 »
Czy Europa Clipper jest już budowany? Bo start ewentualnie za dwa lata a ja poza renderami nic nie widziałem. JUICE w ESA powoli staje się rzeczywistością a w NASA chyba zapomnieli o swojej europiańskiej sondzie czy co?

Chyba raczej europejskiej :) Nie ma takiego słowa jak "europiańska".

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #77 dnia: Czerwiec 05, 2020, 23:48 »
Czy Europa Clipper jest już budowany? Bo start ewentualnie za dwa lata a ja poza renderami nic nie widziałem.

Coś tam dłubią.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3831
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 06, 2020, 14:07 »
Czy Europa Clipper jest już budowany? Bo start ewentualnie za dwa lata a ja poza renderami nic nie widziałem.

Coś tam dłubią.

ojej...głęboki las jeszcze.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 06, 2020, 14:07 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 06, 2020, 14:28 »
Czy Europa Clipper jest już budowany? Bo start ewentualnie za dwa lata a ja poza renderami nic nie widziałem.

Coś tam dłubią.

ojej...głęboki las jeszcze.

Jeśli start za dwa lata, wówczas integracja sondy by była mniej więcej za rok, a obecnie trwały by prace nad poszczególnymi komponentami. Więc takich "głębokoleśnych" zdjęć można się obecnie spodziewać. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 28, 2021, 10:39 »
Ciekawe czy USA wystraszyły się chińskiej misji Gan De? ;) Właśnie NASA ogłosiła przetarg na nosiciela Europa Clipper, który jest tak ustawiony, że wygrać może tylko Falcon Heavy a przynajmniej tak twierdzi Marek Florydziak  :)

https://florydziak.pl/uncategorized/w-usa-tez-sie-ustawia-przetargi/

Wreszcie poszli po rozum do głowy i odpuścili sobie start w rakiecie SLS  :) Ciekaw jestem czy jeśli od razu wiadomo było, że Europa Clipper poleci na Ciężkim Sokole to misja miałaby szansę szybciej polecieć?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 28, 2021, 11:30 »
O ile się orientuję, to lot na SLS byłby szybszy (w sensie czasu lotu z Ziemi do układu Jowisza), ale oczywiście były pytania o dostępność tej nie-do-końca-przetestowanej rakiety. Misja z Falconem Heavy będzie wymagać asyst grawitacyjnych, a SLS mogła "wklepać" sondę bezpośrednio ku Jowiszowi.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 28, 2021, 13:12 »
O ile się orientuję, to lot na SLS byłby szybszy (w sensie czasu lotu z Ziemi do układu Jowisza), ale oczywiście były pytania o dostępność tej nie-do-końca-przetestowanej rakiety. Misja z Falconem Heavy będzie wymagać asyst grawitacyjnych, a SLS mogła "wklepać" sondę bezpośrednio ku Jowiszowi.
Jaka byłaby ta różnica w czasie lotu?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 28, 2021, 17:23 »
Aha! Tu są informacje:
https://beta.sam.gov/opp/a494208ffa454df5b6f1b25e58f86c5c/view

Tak sobie kojarzę z misji New Horizons, że pomiędzy Ziemią a Jowiszem było 13 miesięcy po starcie i podobnej wartości by się można spodziewać w przypadku bezpośredniego "wkopsania" sondy.
(I rzeczywiście: https://en.wikipedia.org/wiki/Europa_Clipper#/media/File:Animation_of_Europa_Clipper_trajectory.gif --> około 2 lat)

W przypadku startu Ciężkim Sokołem to jest trajektoria typu: Mars-Earth-Gravity-Assist (MEGA). Czyli najpierw Mars, potem Ziemia, a potem Jowisz. Czyli ile? Wikipedia podaje nawet 6 lat:
Since the development and readiness of the SLS may not match the mission's timing, an alternative trajectory profile would use a commercial rocket such as a Falcon Heavy, with a longer 6-year cruise time involving gravity assist maneuvers at Venus, Earth and/or Mars.[92]

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 28, 2021, 19:32 »
Dzięki. To faktycznie duża różnica!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 28, 2021, 19:54 »
Aha! Tu są informacje:
https://beta.sam.gov/opp/a494208ffa454df5b6f1b25e58f86c5c/view

Tak sobie kojarzę z misji New Horizons, że pomiędzy Ziemią a Jowiszem było 13 miesięcy po starcie i podobnej wartości by się można spodziewać w przypadku bezpośredniego "wkopsania" sondy.
(I rzeczywiście: https://en.wikipedia.org/wiki/Europa_Clipper#/media/File:Animation_of_Europa_Clipper_trajectory.gif --> około 2 lat)

W przypadku startu Ciężkim Sokołem to jest trajektoria typu: Mars-Earth-Gravity-Assist (MEGA). Czyli najpierw Mars, potem Ziemia, a potem Jowisz. Czyli ile? Wikipedia podaje nawet 6 lat:
Since the development and readiness of the SLS may not match the mission's timing, an alternative trajectory profile would use a commercial rocket such as a Falcon Heavy, with a longer 6-year cruise time involving gravity assist maneuvers at Venus, Earth and/or Mars.[92]

Tylko, że lot FH odbędzie się za ułamek kosztów startu SLS. Za resztę pozostałych pieniędzy można sfinansować inne ambitne misje np. przygotowania do misji Mars Sample Return czy Titan Dragonfly. Ja wolę lot tańszy, dłuższy plus inne ciekawe misje  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 03, 2021, 22:17 »
Oczywiście, nie ma co dyskutować z tymi argumentami! :)

Jedynie się zastanawiam, czy dłuższe fruwanie po Układzie Słonecznym nie wymusi jakiś zmian konstrukcyjnych w samym pojeździe. Mam na myśli więcej osłon termicznych tutaj, więcej baterii tam, dodatkowy komputer pokładowy itp itp.

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3065
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 11, 2021, 03:07 »
Z Twittera:

Cytat: @jeff_foust
At the Outer Planets Assessment Group meeting,
Bob Pappalardo said the Europa Clipper project received formal direction
Jan. 25 to cease efforts to support compatibility with SLS; plan is to proceed
with a commercial launch vehicle [like Falcon Heavy].

https://twitter.com/jeff_foust/status/1359591780010889219

Piotr111

  • Gość
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 11, 2021, 07:08 »
Ciekawe czy USA wystraszyły się chińskiej misji Gan De? ;) Właśnie NASA ogłosiła przetarg na nosiciela Europa Clipper, który jest tak ustawiony, że wygrać może tylko Falcon Heavy a przynajmniej tak twierdzi Marek Florydziak  :)

Swoją drogą Chińczycy chcą posadzić lądownik na kolejnym potencjalnie zdatnym do zamieszkania globie- Calisto.
Reszta powierzchni księżyców Galileuszowych ma za silną radiację.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 11, 2021, 10:48 »
Ciekawe czy USA wystraszyły się chińskiej misji Gan De? ;) Właśnie NASA ogłosiła przetarg na nosiciela Europa Clipper, który jest tak ustawiony, że wygrać może tylko Falcon Heavy a przynajmniej tak twierdzi Marek Florydziak  :)

Swoją drogą Chińczycy chcą posadzić lądownik na kolejnym potencjalnie zdatnym do zamieszkania globie- Calisto.
Reszta powierzchni księżyców Galileuszowych ma za silną radiację.

Dyskusja o chińskiej misji jest o tutaj:
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4386.0

:)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 11, 2021, 10:48 »