Autor Wątek: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)  (Przeczytany 96190 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8510
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #285 dnia: Październik 29, 2022, 14:17 »
W ubiegłym roku na Amazonis Planitia spadł meteoryt i wybił krater. Nic dziwnego nie byłoby w tym wydarzeniu gdyby nie to, że jego upadek zarejestrował InSight a co jeszcze ważniejsze upadek meteorytu spowodował wyrzucenie resztek lodowej wiecznej zmarzliny na powierzchnię planety. A Amazonis Planitia leży w dużej mierze w równikowych okolicach Planety. Lód pochodzi z głębokości około 27 metrów jeśli pamięć mnie nie myli  8)https://www.marsdaily.com/reports/Meteorite_that_smashed_into_Mars_shook_planet_NASA_says_999.html

Offline Jarek

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 261
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #286 dnia: Październik 29, 2022, 17:21 »
W artykule piszą o 21 m głębokości, a poziomy zasięg wyrzuconych brył lodu ok. 150 m. Zdjęcie zrobione (MRO) w ciągu 24 h po impakcie.
Dzięki Adam za tego newsa, bo to jest duża (w sensie wagi odkrycia) rzecz... Pytanie tylko, czy to lód wodny, czy może jakiś mikst H2O-CO2
Pozdrawiam
-J.

Offline gszczepa

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 542
 • LOX/CH4
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #287 dnia: Październik 30, 2022, 20:16 »
To byłoby ciekawe miejsca na badania powierzchniowe. Całkiem fajna odkrywka i nawet nie trzeba przywozić koparki, piękna, świeża i gotowa.

Offline Slavin

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 791
 • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4 / LOX
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #288 dnia: Maj 04, 2023, 23:05 »
Powstała najdokładniejsza interaktywna mapa Marsa.

Na ilustracji: Globalna mozaika powierzchni Marsa jest szczególnie przydatna do wykrywania kraterów uderzeniowych. Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSSNajnowszy globalny obraz Marsa o rozdzielczości 5,7 terapiksela oferuje 20-krotny wzrost rozdzielczości i pozwala dostrzec na powierzchni planety elementy o wielkości pięciu metrów.

Laboratorium Wizualizacji Planetarnej Bruce'a Murraya w Caltech opublikowało obraz Marsa o rozdzielczości 5,7 terapiksela i rozdzielczości pięciu metrów na piksel. Obraz ten powstał poprzez połączenie 110 000 pojedynczych zdjęć wykonanych przez kamerę na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter i obejmuje 99,5 procent powierzchni Marsa między 88° szerokości geograficznej południowej a 88° północnej. Pozostałe 0,5 procent albo nie zostało zobrazowane w ogóle, albo nie zostało zobrazowane z wystarczająco wysoką jakością do czasu utworzenia mozaiki.

Stworzenie obrazu zajęło sześć lat i dziesiątki tysięcy godzin pracy. Użytkownicy mogą uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem interaktywnego interfejsu o nazwie SceneView, umożliwiającego eksplorację powierzchni Marsa. Mozaika stanowi 20-krotny wzrost rozdzielczości w porównaniu z poprzednim globalnym zdjęciem Marsa o najwyższej rozdzielczości.Nowy globalny obraz Marsa i składające się na niego warstwy danych pozwalają badać planetę jak nigdy dotąd. Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS.

Osoby, które mają dostęp do obrazu, mogą go przeglądać w interaktywnym interfejsie o nazwie SceneView, opracowanym przez Esri, firmę zajmującą się systemami informacji geograficznej. Ten interfejs pozwala na eksplorację całej Czerwonej Planety i badanie pojedynczych małych klifów i wzgórz.

Podczas gdy naukowcy dysponują pojedynczymi zdjęciami lokalizacji na Marsie w wyższej rozdzielczości, najwyższa rozdzielczość dostępna wcześniej w skali globalnej wynosiła 100 metrów na piksel w porównaniu do 5 metrów na piksel w przypadku nowej mozaiki. Oznacza to 20-krotny wzrost rozdzielczości w obu wymiarach powierzchni Marsa, dostarczając 400 razy więcej informacji dla danego obszaru.Nowa globalna mozaika, pokazana w szczegółowym przykładzie po lewej, jest zszyta ze zdjęć zrobionych przez kamerę MRO, która rejestruje powierzchnię Marsa w postaci długich pasków. Proces ten ukazano na obrazie po prawej stronie, pokazując, jak połączono części obrazów CTX. Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS.

Aby skonstruować obraz, Dickson i jego współpracownicy wykorzystali algorytm dopasowywania cech, który wyrównał wszystkie obrazy i połączył nakładające się ze sobą obrazy, znajdując między nimi linię najmniejszego kontrastu i łącząc je razem jak kawałki układanki.

„To nieniszczące przetwarzanie” — mówi Dickson. „Nie zacieramy granic, aby wygładzić połączenie. Zamiast tego znajdujemy najlepszą możliwą linię łączącą dwa obrazy”.

Co ważne, mapa tej układanki oferuje pełną identyfikowalność każdego piksela z jego obrazem macierzystym.

Proces działał dobrze w przypadku zdecydowanej większości ze 110 000 obrazów CTX, które Dickson pobrał z archiwum misji MRO. Pozostała część, około 13 000 obrazów, musiała zostać zszyta ręcznie – był to pracochłonny proces prowadzony przez trzy lata. Cienka atmosfera Marsa tworzy chmury i burze pyłowe, które wpływają na jakość obrazu powierzchni i uniemożliwiają komputerom automatyczne wyrównanie niektórych obrazów, co wymaga ogromnego nakładu ręcznej pracy.

„Pracowałem nad tym przez sześć lat, ale zespół MRO spędził ostatnie kilka dekad, aby było to w ogóle możliwe” — mówi Dickson. „A misja kosmiczna wciąż tam jest, robiąc wspaniałą naukę!”

Więcej informacji:

https://murray-lab.caltech.edu/CTX/V01/SceneView/intro_c.html

https://murray-lab.caltech.edu/CTX/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #288 dnia: Maj 04, 2023, 23:05 »