Autor Wątek: Dragonfly - misja drona na Tytana  (Przeczytany 25219 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3920
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 29, 2024, 07:53 »
Misja Dragonfly wkroczyła w tzw.fazę C - czyli wdrożenia wcześniejszych opracowań finalnego projektu próbnika.

https://science.nasa.gov/missions/dragonfly/nasas-dragonfly-to-proceed-with-final-mission-design-work/

Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3151
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 17, 2024, 00:10 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2649
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 17, 2024, 13:00 »
Bardzo dobra wiadomość 🍀🔥

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 972
  • Ciekłym Metanem i Ciekłym Tlenem LCH4/LOX Methalox
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 21, 2024, 01:09 »
NASA planuje kolejną misję na Tytana - z dronem.

Na ilustracji: Artystyczna wizja drona Dragonfly badającego Tytana. Źródło: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben.                 


Trwają prace nad przeprowadzeniem misji, której celem będzie największy księżyc Saturna. Tytana zbada jednak nie łazik, a wiropłat - bezzałogowa maszyna podobna do drona.

W ostatnich dniach potwierdzono plan wysłania na Tytana wiropłatu. Dragonfly, czyli “Ważka”, to maszyna latająca, która porusza się za pomocą śmigieł, w jej przypadku - aż ośmiu. Przypominać będzie zatem dużego drona, a dzięki swojej budowie zaoferuje naukowcom nowe zasięgi i możliwości. O wyjątkowości projektu stanowi też fakt, że pierwszy raz tego typu sprzęt zostanie użyty poza Ziemią.

Tytan jest atrakcyjnym celem badawczym, gdyż nie wyklucza się szansy, by istniało na nim życie. To lodowy księżyc o gęstej atmosferze, w której wystrzelona niegdyś sonda Cassini wykryła już proste związki azotu, wodoru i węgla. Uważa się, że mogą to być zaczątki większych związków organicznych. Zadaniem Dragonfly będzie odnalezienie innych potencjalnych śladów życia.

Wzmianki o misji “Ważki” od początku ubiegłego roku pojawiają się coraz częściej, ponieważ to wtedy jej wstępny projekt spełnił niezbędne do dalszych prac kryteria. Od tego czasu, jak to nieraz bywa, w planach zaszły modyfikacje, opóźniając przewidywany termin rozpoczęcia misji o ponad dwa lata i dwukrotnie zwiększając jej budżet. Szacuje się, że wyniesie on około 3,35 miliarda dolarów. Termin startu ma nastąpić dość niedługo, bo w lipcu 2028 roku. Niestety jednak danych z Tytana nie otrzymamy przed 2034 rokiem, gdy dron dotrze do celu. Tam odwiedzi różne obszary powierzchni księżyca, wszystko to w poszukiwaniu śladów procesów chemicznych przypominających te, które występowały na młodej Ziemi. Decyzja o wysłaniu drona, a nie chociażby łazika, może być tu bardzo sprzyjająca - latając, Dragonfly niewątpliwie będzie w stanie przebadać znacznie większe połacie terenu.

Za prace nad “Ważką” odpowiada Laboratorium Fizyki Stosowanej Johna Hopkinsa w Maryland wraz z licznymi partnerami. Z projektem wiąże się duże nadzieje, gdyż to ogromny potencjał dla rozwoju zarówno nauki, jak i techniki. Oprócz oczywistej wartości badawczej, posłużenie się tak nowatorską maszyną w badaniu innego ciała niebieskiego podpowie nam wiele o możliwościach dronów i ich potencjale w kontekście podobnych misji.

https://science.nasa.gov/missions/dragonfly/nasas-dragonfly-rotorcraft-mission-to-saturns-moon-titan-confirmed/

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/nasa-planuje-kolejna-misje-na-tytana
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2024, 01:13 wysłana przez Slavin »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 21, 2024, 01:09 »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 972
  • Ciekłym Metanem i Ciekłym Tlenem LCH4/LOX Methalox
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 24, 2024, 20:12 »
Znamy datę lotu na Tytana misji Dragonfly.



NASA opóźniło misję Dragonfly na Tytana, największy księżyc Saturna. Lot przewidywany jest na rok 2028, co potwierdzone zostało przez agencję kosmiczną 16 kwietnia.

Decyzja ta dała zielone światło zespołowi na przejście do finalnych projektów misji oraz testów w przygotowaniu na wyznaczoną datę.

Pojazd Dragonfly, budowany przez Laboratorium fizyki stosowanej Johna Hopkinsa w Laurel, Maryland, dotrze do Tytana w roku 2034. Przez następne 2,5 roku zaplanowanego czasu misji dron będzie wzlatywał każdego dnia na Tytanie. Jeden taki dzień można przeliczyć na 16 dni Ziemskich. Dron będzie poszukiwał prebiotycznych procesów chemicznych we wcześniej wyznaczonych miejscach na powierzchni księżyca.

Jako jedyny naturalny satelita w Układzie Słonecznym znany ze swojej gęstej atmosfery oraz płynnych mórz na swojej powierzchni, Tytan przez długi czas interesował naukowców, którzy mówią, że przypomina pierwotną, bogatą w metan Ziemię oraz może posiadać odpowiedzi dotyczące genezy życia. Rzeki składające się z węglowodorów, razem z obecnością potencjalnie sprzyjających życiu materiałów organicznych, podwyższają szanse na możliwości kolonizacji Tytana, co misja Dragonfly pomoże zbadać.



Ilustracja pokazująca pierwsze lądowanie Dragonfly na Tytanie, oraz wzniesienie.

Gdy misja Dragonfly przeszła serie recenzji w ostatnim roku, będąc gotowa na oryginalną datę lotu w 2027 roku, NASA stwierdziło o przesunięciu ostatecznej daty lotu przez niepewność w ilości pieniędzy, które będą mogli przeznaczyć na rozwój misji w następnych latach.

Choć misja Dragonfly przeszła serię przeglądów technicznych na początku minionego roku i była gotowa na start w 2027 roku, zgodnie z pierwotnymi planami, NASA zdecydowała się na przełożenie ostatecznej daty lotu. Było to związane z niepewnościami dotyczącymi funduszy, które miały być przeznaczone na rozwój misji w nadchodzących latach. Proponowany budżet dla NASA w roku 2025 to 2,73 miliarda dolarów na sektor badań, w którym znajduje się misja Dragonfly, gdy całkowity koszt tej jednej misji razem z programem jest wyznaczany na 3,35 miliarda dolarów.

Ostateczna cena programu jest znacznie wyższa niż początkowa, która została wyliczona na miliard dolarów w chwili wybrania jej w 2019 roku jako czwartej misji programu New Frontiers. NASA mówi, że budżet misji zwiększył się przez liczne zmiany w projekcie, testowanie, udoskonalanie oraz problemy z dostawami, wywołane przez pandemię.

Pojazd i jego podzespoły były już testowane na powierzchni Ziemi. W lipcu 2022 roku inżynierowie przelecieli dronem identycznym do Dragonfly nad pustynią w Kalifornii, która miała przypominać bogate organicznie wydmy Tytana. Dragonfly przetestowany został również w tunelu powietrznym należącym do Centrum Badawczego Langley w Wirginii (NASA’s Langley Research Center in Virginia). Potwierdzenie przez NASA daty lotu pozwala na przystąpienie do finalnych etapów projektowania oraz testowania pojazdu.

https://www.space.com/nasa-dragonfly-mission-launch-2028-saturn-moon-titan

https://astronet.pl/loty-kosmiczne/znamy-date-lotu-na-tytana-misji-dragonfly/

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 24, 2024, 20:38 »
Mam dziwne wrazenie, ze my tu raczej super filmikow nie zobaczymy ... tz. nie za bardzo widze jakis orbiter do tej misji co oznacza, ze komunikacja bedzie bezposrednio z ladownikiem ... to oznacza dosc slaba predkosc transmisji. Nie nastawialbym sie tez tak dokladnie na rok 2028, ostatnio tna jak leci kase na takie badania i misje, wszystko leci na Elona ... Z powazaniem
                                                                                                                                          Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2024, 23:04 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3920
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 02, 2024, 18:34 »
Będą co najwyźej poklatkowe animacje, trochę rodem z MER’ów czy nawet Pathfinder’a. Nawet jakiś solidny, dedykowany orbiter z pokaźną ilością pamięci flash na pokładzie musiałby najpierw wcześniej uzyskane zdjęcia zgromadzić i przetworzyć, zaś sama składanka zapewne odbywałaby się już tu na Ziemi po przesyłie odpowiednio dużego pakietu danych.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 02, 2024, 18:34 »