Autor Wątek: Mars Rover 2020 Perseverance  (Przeczytany 372449 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

LooZ^

  • Gość
Mars Rover 2020 Perseverance
« dnia: Grudzień 04, 2012, 23:47 »
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2020, 11:07 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 05, 2012, 00:14 »
"MSL 2" jest naprawdę ciekawą opcją! :)

Ciekawe, że decyzja o rozpoczęciu tego projektu nastąpiła kilka miesięcy po tym, jak NASA powiedziała, że nie ma funduszy na udział w projekcie ExoMars, khe khe.

Edit - o 1 w nocy naszego czasu - konferencja o tej misji:
http://www.ustream.tv/nasajpl2
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2012, 00:43 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 05, 2012, 01:10 »
Włala - rozpiska inwazji na Marsa na najbliższe lata.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2012, 08:46 »
Wow Ale niespodzianka, zwłaszcza po wpadce z misjami Exo Mars! To wygląda jak prezent dla fanów kosmosu od pewnego biskupa, którego święto będziemy jutro obchodzić  ;) Ciekawe co skłoniło NASA i amerykański rząd do zmiany zdania?  ;D
Totalna niespodzianka  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2012, 08:46 »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 05, 2012, 08:56 »
Ciekawe co skłoniło NASA i amerykański rząd do zmiany zdania?
Powodzenie misji MSL, maja podobno sporo zapasowych czesci no i sprawdzona metode ladowania - innymi slowy dostana MSL-bis za prawie polowe ceny.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 05, 2012, 09:32 »
W każdym razie największa niespodzianka ostatnich miesięcy!

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 05, 2012, 09:46 »
czyli wygląda na to, że projekt nazwany wczesniej roboczo AFL (Astrobiology Field Laboratory) może się urzeczywistnić. Jest to faktycznie spora niespodzianka patrząc na calosc strategii z punktu widzenia dostepnych funduszy, wszedobylskiego kryzysu, ustawicznego odkladania JWST, wycofania sie z Exo itd. Mamy co prawda dopiero rok 2012, takze poczekajmy tak z pelna radoscia do 2016-2018 kiedy to zacznie sie faktycznie materializowac. Bo jak wiemy - zwyczajem NASA jest kreceniem przyslowiowa tuba z kolorowymi szkielkami i definiowanie nowych celow / strategii co pare lat, jesli nie czesciej.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2012, 10:42 »
Czyli w pewnym sensie MSL-2 to opóźniony o dwa lata MAX-C tyle, że lecący bez ExoMars i przez to powinien być bardziej podobny do Curiosity. Mam nadzieję, że wykorzystają MastCamy z zoomowaniem, które ostatecznie nie poleciały na pokładzie Curiosity.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 05, 2012, 12:30 »
Czyli w pewnym sensie MSL-2 to opóźniony o dwa lata MAX-C tyle, że lecący bez ExoMars i przez to powinien być bardziej podobny do Curiosity. Mam nadzieję, że wykorzystają MastCamy z zoomowaniem, które ostatecznie nie poleciały na pokładzie Curiosity.

Teraz mają kilka lat na dopracowanie MastCamów, które chyba już w zeszłym roku były całkiem zaawansowane. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 05, 2012, 13:54 »
A propos części zamiennych to czy w NASA mają po MSL zamienne RTG?  ;D
Przecież najważniejsza sprawa jak nowy łazik będzie napędzany słoneczkiem czy też ciepłem z rozpadu pierwiastków promieniotwórczych. Wolałbym to drugie, to wówczas nie straszne byłyby mu zimno marsjańskich nocy czy też ciemności marsjańskich burz pyłowych  :)
Jeśli NASA ma zapasowy RTG (w co wątpię) to obawiam się ile ono będzie warte za 8 lat. Przecież pluton będzie ulegał rozpadowi  :P

Ktoś tu dobrze pisał, żeby z radością się powstrzymywać. W ostatnich dwóch latach mieliśmy x zmian odnośnie planów marsjańskich NASA dotyczących lat 2018 - 2020!

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 05, 2012, 13:59 »
Pluton leży w magazynie w Los Alamos pod nadzorem Departamentu Energii. I jego zapas wystarczy jeszcze na jedną dużą misję do zewnętrznych planet lub około 2 łaziki takie jak MSL. Dopiero jak montuje się RTG, to z tego surowego zapasu robi się pellety, które następnie są umieszczane w urządzeniu.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 05, 2012, 14:10 »
Jakiś czas temu była mowa o powolnym (także 2020+ jak znalazł) wznawianiu amerykańskiej produkcji plutonu 238, w ogóle zaczynając od wdrażania i testowania technik manipulowania i obróbki materiałów występujących podczas takiego procesu technologicznego.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 05, 2012, 19:47 »
Czyli w pewnym sensie MSL-2 to opóźniony o dwa lata MAX-C
Momencik, według tego co czytam to nie bedzie to MAX-C, MAX-C był ścisle związany z sample-return a ten jest można powiedzieć prekursorem MAX-C to znaczy techniki związane z poborem i przechowywaniem próbek bedą testowane oprócz innych tradycyjnych zadan w stylu MSL.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 06, 2012, 00:09 »
Momencik, według tego co czytam to nie bedzie to MAX-C, MAX-C był ścisle związany z sample-return a ten jest można powiedzieć prekursorem MAX-C to znaczy techniki związane z poborem i przechowywaniem próbek bedą testowane oprócz innych tradycyjnych zadan w stylu MSL.
Ok, myslałem, ża caching jest pewny ale wygląda, że nie:
http://www.space.com/18771-nasa-next-mars-rover-sample-caching.html

Z mojej strony bardziej uczciwe było by jednak porównanie MSL 2.0 do koncepcji fuzji ExoMars-C  :)

http://danielmarin.blogspot.com.es/2011/07/exomars-c-el-futuro-rover-marciano.html

Przy okazji ostatniej dyskusji o Zubrinie znalazłem taki rendering, uwagę zwraca oczywiście MAV:


"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 06, 2012, 00:21 »
Z mojej strony bardziej uczciwe było by jednak porównanie MSL 2.0 do koncepcji fuzji ExoMars-C  :)
No i jeszcze wyrzuc te baterie sloneczne  :), MSL-2 ma byc napedzany przez RTG.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 06, 2012, 00:21 »