WPROWADZENIE
Hayabusa 2 jest japońską (JAXA) sondą przeznaczoną do pozyskania próbek z planetoidy 1999 JU3, zarówno materiału powierzchniowego jak i słabo zmienionego przez pogodę kosmiczną i ciepło materiału podpowierzchniowego osłoniętego w sztucznym kraterze wytworzonym za pomocą imaktora. Jest to kontynuacja misji Hayabsa rozpoczętej starem 9 maja 2003 r i zakończonej powrotem na Ziemię 13 czerwca 2010 r. Do podstawowych celów naukowych misji zaliczają się: określenie procesów ewolucji cieplnej w trackie przekształcania się planetozymali w planetoidy poprzez oszacowanie temperatury w której planetoida powstała i jakiej doświadczyła w czasie swojej historii oraz wykonanie pomiarów aktualnego środowiska termicznego; zbadanie procesów towarzyszących rozbijaniu małych planetoid i późniejszemu spajaniu się materii w obiekty o strukturze zlepu rumoszu poprzez określenie gęstości, oszacowanie stopnia porowatości, zbadanie populacji kraterów i cech wyrzutów materii z kraterów; zbadanie oddziaływań pomiędzy minerałami uwodnionymi a związkami organicznymi na planetoidach poprzez bezpośrednie badania substancji powstających w trackie reakcji chemicznych przebiegających w niskich temperaturach, badania substancji lotnych oraz wody i związku organicznych; oraz dostarczenie bezpośrednich danych dla modeli cyrkulacji materii w młodym Układzie Słonecznym poprzez badania substancji powstających podczas reakcji zachodzących w wysokich temperaturach, badania substancji niewrażliwych na wysokie temperatury oraz badania składu mineralnego planetoidy. Cele te zostaną osiągnięte poprzez bezpośrednie analizy próbek oraz obserwacje teledetekcyjne planetoidy.
1999 JU3 należy do typu spektralnego Cg - jej spektrum refleksyjne przypomina chondryty zwyczajne. Planetoidy takie zawierają związki organiczne oraz minerały uwodnione lub lód wodny. Obiekty tej klasy stanowią znaczny odsetek planetoid, zwłaszcza w zewnętrznej części pasa głównego (poza 2.7 AU). Planetoidy bliskie Ziemi (Near Eartch Obiect - NEO) należące do tego typu jest jednak bardzo niewiele. 1999 JU3 jest stosunkowo łatwym celem, ponieważ jego orbita przebiega blisko orbity Ziemi. Obserwacje naziemne tej planetoidy wykazały obecność pasma absorpcyjnego przy 0.7 mikronów, odpowiadającemu przejściu żelaza ze stopnia utlenienia Fe2+ na Fe3+. Wiadomo, że jego obecność gwarantuje występowanie pasma absorpcyjnego przy 3 mikronach, spowodowanego obecnością minerałów uwodnionych lub wody. Tak więc 1999 JU3 jest słabo zmienionym obiektem, który doświadczył znacznie mniejszej metamorfozy cieplnej niż planetoida Itokawa. W czasie jego historii zaszły jednak modyfikacje związanej z obecnością wody, co spowodowało wytworzenie krzemianów uwodnionych. Aktualne badania nad materią meteorytową wskazują, że obiekty występujące w dysku protoplanetranym młodego Układu Słonecznego składały się z mieszaniny minerałów, lodów i związków organicznych w której poszczególne składniki reagowały ze sobą i podlegały modyfikacjom. Badania tych procesów są istotne dla zrozumienia procesu kształtowania się planet, w tym również Ziemi. W tym ostatnim wypadku wiedza na temat procesów związanych z wodą i związkami organicznymi ma duże znaczenie dla poznania sposobu powstawania oceanów oraz mieszaniny związków prebiotycznych. Analizy tych procesów rzucą nowe światło na wkład planetoid w dostarczeniu wody i materii organicznej na Ziemię. Modyfikacje materii organicznej na planetoidach miały duże znacznie dla stopnia zróżnicowania mieszaniny cząsteczek organicznych dostarczonych na Ziemię. Do tej pory jednak nigdy nie badano próbek zawierających niezmienioną mieszaninę minerałów, lodów i związków organicznych. Takie badania dostarczą bezpośredniego wglądu w te procesy. Badania próbek z planetoidy typu C mogą również dostarczyć informacji na tempa procesów związanych z przekształceniami materii w ośrodku międzygwiazdowym i prowadzących do powstawania dynamicznego dysku protoplanetarnego. W pozyskanych próbkach możliwe będzie znalezienie ziaren przedsłonecznych, cząsteczek organicznych pochodzących z pierwotnego obłoku molekularnego, wysokotemperaturowych obiektów pochodzących z dysku przedsłonecznego takich jak inkluzje bogate w wapń i glin (Calcium-Aluminium-Rich Inclusion - CAI) i chondrule, produktów wytworzonych przez pogodę kosmiczną oraz tekstur wytworzonych przez mikroimpakty. Tak więc szczegółowe analizy próbek w połączeniu z wynikami obserwacji teledetekcyjnych planetoidy będą miały duże znaczenie dla poznania historii Układu Słonecznego w bardzo długim okresie czasu.
Podczas pobytu w pobliżu planetoidy sonda pozwoli na globalne scharakteryzowanie planetoidy - precyzyjne wyznaczenie jej kształtu, masy i rotacji; uzyskanie map topograficznych i fotograficznych; mapowanie składu mineralnego oraz mapowanie właściwości termicznych. Pozwoli to na poznanie geologii planetoidy i odniesienie ich do późniejszych badań uzyskanych próbek. W czasie pozyskiwania próbek sonda wykona również obrazowanie powierzchni w wysokiej rozdzielczości (do 1 mm), co dostarczy kontekstu dla uzyskanego materiału. Wyposażenie naukowe sondy bazuje na instrumentach pojazdów Hayabusa i Akatsuki (wystrzelonego 20 maja 2010 r), tak więc ma mniejsze możliwości niż sprzęt zaprojektowany dla amerykańskiej misji OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security Regolith Explorer). Dzięki zmodyfikowaniu systemu komunikacyjnego i systemu zasilania sonda może jednak dostarczyć około4 razy więcej danych niż Hayabusa.
Poza celami naukowymi misja posiada również cele inżynieryjne. Zaliczają się do nich: przetestowanie modyfikacji zwiększających niezawodność sondy; przetestowanie nowatorskiej technologii wytwarzania sztucznego krateru na powierzchni planetoidy; oraz zademonstrowanie eksploracji planetoidy za pomocą miniaturowych lądowników skaczących, w tym wypróbowanie czterech różnych technik wykonywania skoków. W trakcie misji na powierzchni planetoidy zostanie umieszczony niemiecki (DLR) lądownik MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout) posiadający własne cele naukowe, jak również trzy japońskie lądowniki MINERVA-II (Micro/Nano Experimental Robot Vehicle for Asteroid II) będące głównie demonstratorami inżynieryjnymi.
W misję jest zaangażowana również NASA (udostępnienie stacji naziemnych sieci DSN, obserwacje spektrometryczne kapsuły powrotnej czasie lądowania, wymiana próbek z materiałem zebranym w trakcie misji OSIRIS-REx), ESA (udostępnienie stacji naziemnych sieci ESTRAK), niemiecka agencja kosmiczna DLR (dostarczenie lądownika MASCOT oraz testy mikrograwotacyjne lądowników MINERVA-II) oraz Australia (udostępnienie infrastruktury na poligonie Woomera gdzie planowane jest lądowanie kapsuły powrotnej).
Nazwa misji oznacza z japońskiego "Sokół".
Koszt misji jest szacowany na 28.9 mld jenów (około 275 mln dolarów).