Na stronie:
http://danielmarin.naukas.com/2018/03/20/los-planes-para-traer-muestras-de-marte/jest opisywana najnowsza propozycja misji Mars Sample Return. Jako, że strona jest hiszpańskojęzyczna to po przetłumaczeniu tekstu w translatorze:
www.deep.com podsumuję najważniejsze punkty:
Misja Mars Sample Return byłaby przeprowadzona za pomocą trzech sond: Mars Rover 2020 - zbieranie próbek, Mars Sample Return Lamder/Mars Ascent Vehicle oraz napędzany silnikiem jonowym Mars Sample Return Orbiter.
Mars Sample Return OrbiterMars Sample Return Lander w odróżnieniu od pomysłów z poprzedniej dekady zamiast lądowania na żurawiu - sky-crane posiadałby podwozie jak lądownik Phoenix czy In-Sight i lądowałby podobnie jak one na ogniu. Trochę szkoda, że żuraw by odpadł bo jego precyzja lądowania byłaby większa. A tak lądownik SR może wylądować dalej od docelowych próbek

Mars Sample Return/Mars Ascent VehicleRakieta, która uniesie próbki z lądownika na orbitę Marsa o wysokości 320 km i nachyleniu 18° będzie hybrydowa.

Okrągły zbiornik na próbki będzie miał masę 12 kg i będzie mógł posiadać do 31 próbek umieszczonych oddzielnie w metalowych cylindrach. Jego powierzchnia będzie pozłacana i silnie odbijająca światło, dzięki czemu będzie widoczny przez kamery SRO w odległości 3.300 km.
http://danielmarin.naukas.com/files/2018/03/Captura-de-pantalla-143-580x631.pngUruchomienie maszyny AVM z powierzchni Marsa będzie monitorowane przez Orbiter Sample Return w celu dokładnego określenia ostatecznej orbity kapsuły. ORS, znajdujący się na orbicie 30 km powyżej kapsuły, potrzebuje około miesiąca, aby wiedzieć, gdzie znajduje się kapsuła i aby zlokalizować siebie na pobliskiej orbicie. Po umieszczeniu na orbicie oddalonej o dziesięć kilometrów, potrzeba będzie dwóch tygodni, aby zbliżyć się do 100 metrów za pomocą aparatów fotograficznych i LIDARA. Od tego momentu ORS będzie korzystał ze swoich pędników manewrowych w celu dotarcia do kapsuły w manewrze trwającym około godziny. Brak stacji naziemnych i satelitów GPS utrudni przechwycenie małej kapsuły w porównaniu z manewrami statków dokowanych z ISS na orbicie ziemskiej.
