Autor Wątek: CHaracterising ExOPlanet Satellite (CHEOPS)  (Przeczytany 5053 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25406
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: CHaracterising ExOPlanet Satellite (CHEOPS)
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 17, 2019, 20:09 »
Officials at the Guiana Space Center report today's launch has been postponed. Gunther Hasinger, head of ESA's science program, tweeted that the countdown has stopped this morning to allow teams to review a software error in the Soyuz rocket's Fregat upper stage.

Cytuj
Prof. Günther Hasinger@HasingerProf 23:56 - 16 gru 2019
Unfortunately the Soyuz launch today has been called of because of a software error in the Fregat upper stage. With this complex mission we will not take any risks. So keep fingers crossed for tomorrow same rime.

https://spaceflightnow.com/2019/12/17/soyuz-vs-23-mission-status-center/


Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25406
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: CHaracterising ExOPlanet Satellite (CHEOPS)
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 27, 2020, 05:36 »
CHEOPS – pierwsze światło
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 23 STYCZNIA 2020

(...) Dziewiątego stycznia 2020 pojawiło się “pierwsze światło” z CHEOPSa. Choć na tym pierwszym obrazie niewiele widać, jest to potwierdzenie, że całość funkcjonuje prawidłowo i nie doznało żadnych uszkodzeń w trakcie startu.


Pierwsze światło misji CHEOPS / Credits – ESA

https://kosmonauta.net/2020/01/cheops-pierwsze-swiatlo/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25406
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: CHaracterising ExOPlanet Satellite (CHEOPS)
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 27, 2020, 05:39 »
Otworzenie pokrywy teleskopu kosmicznego CHEOPS zaplanowano na poniedziałek, 27 stycznia 2020 r. Datę tę przesunięto o kilka dni.

Opening of the CHEOPS cover delayed by a few days
2020/01/24

(...) As a result, the opening of the space telescope cover, originally foreseen for Monday, January 27, 2020, is being delayed by a few days. This decision was taken because the opening is an irreversible action and all activities and tests which are still to be performed with closed cover need to be completed and properly interpreted.

The delay in the opening of the telescope cover will neither impact the overall schedule for CHEOPS nor the start of scientific operation. (...)

https://www.unibe.ch/news/media_news/media_relations_e/media_releases/2020/media
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2023, 14:36 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25406
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: CHaracterising ExOPlanet Satellite (CHEOPS)
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 31, 2020, 20:16 »
CHEOPS gotowy do obserwacji
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 31 MARCA 2020

(...) Dwudziestego szóstego marca główny wykonawca satelity CHEOPS – koncern Airbus – poinformował, że faza rozruchu została zakończona. Satelita jest gotowy do obserwacji egzoplanet i aktualnie trwają przygotowania do rozpoczęcia fazy naukowej misji. W tej fazie CHEOPS będzie kontrolowany przez dwa szwajcarskie uniwersytety (Berno oraz Genewa) oraz hiszpański Instituto Nacional de Técnica Aeroespacial (INTA) przy możliwym wsparciu Airbusa.

Aktualnie nie wiadomo kiedy rozpocznie się faza naukowa misji CHEOPS. Problemem nie jest satelita, ale ograniczenia na Ziemi, związane z chorobą COVID-19 (spowodowanej wirusem SARS-CoV-2). Pod koniec marca 2020 Hiszpania była szczególnie dotknięta, co wymusiło ograniczenie działań, w tym operacje satelitarne.


Wyjaśnienie założeń misji CHEOPS / Credits – European Space Agency, ESA

(A)
https://kosmonauta.net/2020/03/cheops-gotowy-do-obserwacji/
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2023, 14:36 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: CHaracterising ExOPlanet Satellite (CHEOPS)
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 31, 2020, 20:16 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25406
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: CHaracterising ExOPlanet Satellite (CHEOPS)
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 20, 2023, 14:46 »
7 marca Komitet ds. Programu Naukowego ESA potwierdził przedłużenie misji do 2026 r. i opcjonalnie do 2029  w zależności od bieżących zobowiązań ze strony krajowych współpracowników i partnerów.
Czyli można z tego wnosić, że satelita może być bardziej długowieczny niż możliwości jego finansowania ?

CHEOPS mission extended (En - De/Fr subtitles)


Cytuj
Unlike previous satellites designed to find new exoplanets - planets orbiting stars other than our Sun - by observing tens of thousands of stars simultaneously, CHEOPS has been optimized to observe a single star at a time and it targets stars already known to host exoplanets. The aim of CHEOPS is therefore to go beyond a mere census of exoplanets, and measure some of their key characteristics, in particular their size, with an exquisite precision.
https://www.spacedaily.com/reports/CHEOPS_mission_extended_999.html

https://phys.org/news/2023-03-cheops-mission.html
https://file-eu.clickdimensions.com/nexplorech-aemho/files/20230309_mediarelease_unibe_unige_cheops_extension.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/CHEOPS

2E) 2023 mar 25 17:00
Kosmonauta.net
CHEOPS - przedłużenie misji
Europejska misja, której celem jest charakteryzacja znanych egzoplanet, uzyskała zgodę na wydłużenie prac. Jest to świetna informacja, gdyż CHEOPS jest bardzo precyzyjny i dostarcza świetnej jakości danych.
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2023, 20:25 wysłana przez Orionid »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 972
  • Ciekłym Metanem i Ciekłym Tlenem LCH4/LOX Methalox
Odp: CHaracterising ExOPlanet Satellite (CHEOPS)
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 03, 2023, 13:42 »
Lustrzana egzoplaneta, która nie powinna istnieć.

Najnowsze dane z misji CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite) Europejskiej Agencji Kosmicznej ujawniły niezwykłe właściwości gorącej, niedawno odkrytej egzoplanety LTT9779 b. Obiekt posiada zaskakująco wysoką temperaturę, rozmiar, ale również okrąża swoją gwiazdę w mniej niż jeden dzień. Ponadto to pierwsza znaleziona przez astronomów egzoplaneta, która dorównuje jasności Wenus. Jest wielkości Neptuna, co czyni ją największym „lustrem”, jakie do tej pory zostało odkryte.



Wizja artystyczna egzoplanety LTT9779 b orbitującej wokół gwiazdy.

Poza Słońcem i Księżycem, najjaśniejszym obiektem na niebie jest Wenus, która odbija około 75% padającego na nią światła słonecznego. Dla porównania, Ziemia odbija niewiele ponad 30%. Nowe pomiary pokazały, że stosunek ilości światła odbitego do ilości światła padającego na egzoplanetę (nazywany albedo) wynosi aż 80%. To najwyższy wynik znany do tej pory. Jest to spowodowane pokryciem planety przez metaliczne chmury złożone głównie z krzemianów oraz metali takich jak tytan.

Albedo większość planet jest niskie – światło ginie w atmosferze lub ich powierzchnia jest ciemna. Wyjątkami są planety pokryte lodem lub posiadające odbijającą warstwę chmur w atmosferze. Natomiast temperatura półkuli planety LTT9779 b skierowanej ku słońcu szacuje się na 2000 stopni Celsjusza. W każdej temperaturze powyżej 100 stopni chmury z wody nie powinny istnieć, a ta temperatura powinna być za wysoka nawet dla chmur z metalu lub szkła.

Istnienie tej planety było początkowo zagadką. Kluczem do rozwiązania było myślenie o chmurach analogicznie do skraplania się pary wodnej w łazience po ciepłym prysznicu. Aby zaparować łazienkę, można schładzać powietrze, aż para się zagęści lub wlewać gorącą wodę aż do utworzenia chmur, ponieważ powietrze jest już maksymalnie nasycone parą. Podobnie LTT9779 b może tworzyć metaliczne chmury mimo wysokiej temperatury, ponieważ atmosfera jest przesycona oparami krzemianów i metali.

Infografika opisująca planetę LTT9779 b



Jednak wysokie albedo nie jest jedyną zaskakującą właściwością tej planety. Jej rozmiar i temperatura zalicza ją do klasy gorących neptunów. Nigdy wcześniej nie znaleziono planety, która przy tym rozmiarze i masie orbitowałaby tak blisko swojej gwiazdy. Według badaczy ta planeta nie powinna istnieć. Przy tak bliskiej odległości atmosfera planety powinna zostać zdmuchnięta, zostawiając samą skałę.

Autor pracy o LTT9779 b, Sergio Hoyer z Marseille Astrophysics Laboratory szuka wyjaśnienia: „Uważamy, że chmury z metali pomagają planecie przetrwać. Chmury odbijają światło i powstrzymują planetę od stania się zbyt gorącą i wyparowania. Jednocześnie dzięki wysokiej metaliczności planety jej atmosfera jest cięższa i trudniejsza do zdmuchnięcia”.

Na razie to jedyny znany nam obiekt o takich właściwościach. Więcej informacji o egzoplanetach dostarczą kolejne dedykowane im misje kosmiczne. Do CHEOPSa w 2026 roku dołączy PLATO, który skupi się na poszukiwaniu planet podobnych do Ziemi, na których potencjalnie mogłoby istnieć życie. Misja ARIEL ma planowo dołączyć do dwóch pozostałych 2029 roku i specjalizować się w atmosferach egzoplanet. Może kolejne misje dokładniej wyjaśnią problemy z LTT9779 b.

https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Cheops/Cheops_shows_scorching_exoplanet_acts_like_a_mirror
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2023, 13:50 wysłana przez Slavin »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 972
  • Ciekłym Metanem i Ciekłym Tlenem LCH4/LOX Methalox
Odp: CHaracterising ExOPlanet Satellite (CHEOPS)
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 01, 2023, 14:31 »
Satelita Cheops odkrył niezwykły system planet.



Sześć planet układu HD110067 tworzy wspólnie ciekawy wzór geometryczny, który wynika z ich rezonansu. Źródło: © CC BY-NC-SA 4.0, Thibaut Roger/NCCR PlanetS
Europejskie obserwatorium kosmiczne Cheops wykryło nietypowy układ z sześcioma planetami, który nie zmienił się od momentu powstania miliardy lat temu. W dokonaniu udział ma naukowiec z UMK w Toruniu.

W badaniach, których wyniki opublikowano na stronie "Nature", uczestniczyli naukowcy z Chile, Meksyku, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA oraz z Polski: z Instytutu Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Odkrycie, dokonane dzięki obserwatorium CHaracterising ExOPlanet Satellite (Cheops) dotyczy oddalonej o 100 lat świetlnych gwiazdy HD110067 w Warkoczu Bereniki.

Jak przypominają eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w 2020 roku amerykańska sonda Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) wykryła wahania jasności wspomnianej gwiazdy, które wskazywały na obecność planet przechodzących na tle jej tarczy. Dalsze analizy wskazały na istnienie dwóch planet, choć wiele informacji się ze sobą nie zgadzało.

"To właśnie wtedy zdecydowaliśmy się skorzystać z satelity Cheops. Szukaliśmy sygnałów wśród wszystkich potencjalnych okresów, jakie te planety mogły mieć" – mówi Rafael Luque z University of Chicago.



Rzadko spotykana rodzina sześciu egzoplanet, odkryta w ramach misji Cheops. Planety są mniejsze niż Neptun i okrążają gwiazdę HD110067 w bardzo precyzyjnym „rytmie”. W czasie, gdy planeta najbliższa gwiazdy robi trzy pełne obroty – druga robi dwa. Taki ruch nazywa się rezonansem 3:2. Sześć planet tworzy łańcuch rezonansowy o wartościach wynoszących w poszczególnych parach 3:2, 3:2, 3:2, 4:3 i 4:3. Cheops potwierdził czas potrzebny trzeciej planecie na wykonanie jednego obrotu, co było kluczem do ustalenia rytmu całego układu. To już drugi rezonujący układ planetarny, badany za pomocą Cheopsa. Pierwszy nazywa się TOI-178, źródło: ESA
Badacz i jego zespół odkryli trzecią planetę. Na dodatek okazało się, że wszystkie trzy globy znajdują się w orbitalnym rezonansie. W praktyce oznacza to, że najbliższa gwiazdy planeta wykonuje pełne okrążenie w nieco ponad 9 dni, kolejna - w ponad 13,7 dni (ok. 1,5 razy dłużej), a następna – 20,5 dnia (również ok. 1,5 razy dłużej, niż poprzednia).

Kiedy naukowcy uwzględnili ten rezonans w analizie dalszych, trudnych do wytłumaczenia danych - okazało się, że wokół gwiazdy, w rezonansie, krąży łącznie sześć planet.

Odkrycie systemu rezonansowego ma szczególne znaczenie. Rzecz w tym, że układy planetarne często rozpoczynają swój żywot właśnie w rezonansowej postaci, choć z czasem łatwo ulega on zaburzeniu.

"Widzimy więc naturalną, pierwotną konfigurację systemu planetarnego, który zachował się w nienaruszonej postaci. Cheops wskazał nam rezonansową konfigurację, która umożliwiła nam przewidzenie wszystkich pozostałych orbitalnych okresów. Bez pomocy Cheopsa byłoby to niemożliwe" – mówi dr Luque.

"Jak to określa nasz zespół naukowy: Cheops sprawia, że wyjątkowe odkrycia wydają się czymś zwyczajnym. Spośród zaledwie trzech znanych już systemów rezonansowych z sześcioma planetami, to już drugi znaleziony przez Cheopsa. Satelita dokonał tego w zaledwie trzy lata działalności" - mówi Maximilian Günther, naukowiec z zespołu misji Cheops w ESA.

To już drugi rezonujący układ planetarny, badany za pomocą Cheopsa. Pierwszy nazywa się TOI-178. (PAP)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: CHaracterising ExOPlanet Satellite (CHEOPS)
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 01, 2023, 14:31 »