Autor Wątek: Walne zebranie Członków MSP 2011  (Przeczytany 5150 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lubański Robert

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 186
 • Mars Society Polska
Walne zebranie Członków MSP 2011
« dnia: Wrzesień 09, 2011, 20:10 »
Tegoroczne Walne Zebranie Mars Society Polska odbędzie się w Toruniu,  w sobotę 24 września o godz. 18:00 na ulicy Prostej 8/1B
W programie miedzy innymi pokazy łazika Magma2 oraz nadanie honorowego członkostwa
- Mariuszowi Wolskiemu z PIAP za wieloletnie wsparcie polskiego udziału w zawodach URC
- Alesowi Nohelowi ze Słowacji, który wspiera projekt MDRS. Do czasu utworzenia na Słowacji oddziału Mars Society będzie on honorowym członkiem MSP.
Dodatkową atrakcją, dla osób, które wcześniej zgłosiły taką chęć, jest możliwość uczestnictwa w Festiwalu Meteora organizowanym przez PTR na poligonie w Toruniu.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 23313
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Walne zebranie Członków MSP 2011
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 10, 2011, 02:14 »
Brawo! :) Czy można się spodziewać jakiś raportów tudzież podsumowań po tym wydarzeniu? Niestety, niektórzy mają bardzo daleko do Torunia...

Offline Lubański Robert

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 186
 • Mars Society Polska
Odp: Walne zebranie Członków MSP 2011
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 07, 2011, 02:59 »
Walne Zebranie Członków MSP odbyło się 24.09.2011 w Toruniu w siedzibie
firmy ABM Space Education, założonej przez członków naszego stowarzyszenia, którzy chcą
połączyć swoja pasję z pracą zawodową. Otwarcia biura firmy w połowie września dokonał
Simon 'Pete' Worden NASA Ames Center Director, który do Polski zawitał przy okazji wspólnych warsztatów centrum badawczego NASA i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Relacja ze spotkania z Simonem Wordenem dostepna na stronie Planet RP
http://www.planetpr.pl/blog/koniec-swiata-czy-poczatek-nowego/

Na zebranie stawiło się kilkunastu członków oraz kilku sympatyków naszego stowarzyszenia. Oficjalna część zebrania rozpoczęła się od przedstawienia przez zarząd sprawozdania finansowego za rok 2010. Oczywiście wszyscy słuchali sprawozdania z zapartym tchem i jednogłośnie udzieliliśmy zarządowi absolutorium. Wszyscy zebrani również jednogłośnie byli za przyznaniem honorowego członkowstwa dwóm osobom. Mateusz Wolski osobiście z rąk Prezesa odebrał okolicznościowy dyplom. Słowak Ales Nohel swój egzemplarz otrzyma na11th European Mars Convention, który w tym roku odbędzie się w dniach 30.09.-02.10.2011 w Szwajcarskim Neuchâtel. W trakcie mniej formalnej części spotkania został zgłoszony jeszcze jeden wniosek, poparty jednogłośnie przez wszystkich zebranych a skierowany do, obecnego na zebraniu Maćka Urbanowicza przedstawiciela SKA i jednocześnie członka zespołu PW-SAT. Zwracamy się w nim z prośbą o umieszczenie nazwy lub nazwisk członków MSP w dowolnej postaci na pokładzie tego satelity. Otrzymaliśmy zapewnienie, że jeśli będzie to tylko technicznie możliwe, to takie napisy zostaną tam umieszczone. Do przekazania satelity w ręce ESA pozostało już niewiele czasu a zespół boryka się z problemem lekkiej nadwagi swojej konstrukcji.
Mniej formalna część spotkania rozpoczęła prezentacja Konrada Mruka z Wrocławia poświęcona Mars Demo - możliwej do uruchomienia w przeglądarce www aplikacji 3D (konieczność doinstalwoania pluginu Unity3D) w której internauta ma do dyspozycji dwa łaziki, oraz MPV - ciśnieniowy pojazd załogowy, którymi może poruszać się w pobliżu bazy marsjańskiej.
Mars Demo jest ciągle w intensywnej budowie, ale już dzisiaj umożliwia wczucie się w rolę operatora kosmicznych pojazdów.
http://wrovision.com/magma-virtual-rover.htmPan Kazimierz Błaszczak podzielił się z nami wrażeniami z 14th International Mars Society Convention, która odbyła się w dniach 4-7 sierpnia 2011 w Dallas, Teras. Pan Kazimierz był na tej konferencji oficjalnym przedstawicielem MSP. Wiele osób gratulowało Mu zwycięstwa polskiego zespołu Magma2 w zawodach URC. Obecność naszego przedstawiciela na konferencji w znacznym stopniu podniosła prestiż i znaczenie naszego oddziału w oczach amerykanów. Obszerna relacja z konferencji ukaże się już wkrótce na stronie MSP.
Mieliśmy okazję obejrzeć i dotknąć płytkę izolacji termicznej promu kosmicznego, którą pan Kazimierz przywiózł ze swojej wyprawy do USA.
Przedstawił On również swoją działalność lokalną. Przyczynił się do powstania i prowadzi Wieruszowskie Koło Astronomiczne, w którym dzieci i młodzież z kilku szkół w aktywny sposób pogłębiają swoje zainteresowania w dziedzinie astronomii i astronautyki. Do Torunia przyjechał z grupką uczniów specjalnie na Festyn Meteora zorganizowany przez PTR.
Mnie osobiście najbardziej zainteresował fakt, że pan Kazimierz zakupił rozebrał i przewiózł do Wieruszowa jeden z radioteleskopów z likwidowanego Centrum Usług Satelitarnych w Psarach. 13 metrowy radioteleskop jest praktycznie kompletny, konstrukcja nośna czaszy plus panele aluminiowe, kolumna nośna, mechanizm obrotu i podnoszenia z napędem i część elektroniki. Poszukiwane jest obecnie miejsce na terenie gminy gdzie można będzie go zmontować i uruchomić. W uruchomieniu i odbudowe elektroniki pomoże pan Bogdan Wszołek, główny inicjator akcji ratowania radioteleskopów z Psar. Podobno na początku mają one posłużyć do obserwacji słońca.

Na zdjęciu radioteleskop częściowo już rozebrany. Pan Kazimierz Błaszczak w środku.

 
Ciekawe do czego taki sprzęt można jeszcze wykorzystać oprócz obserwacji słońca? Czy taki sprzęt można wykorzystać do nawiązania łączności z satelitami typu PW-SAT?

W dalszej części zebrania rozmawialiśmy na temat dotychczasowych osiągnięć MSP i planów na najbliższą przyszłość. W najbliższym czasie zapadną decyzje w sprawie organizowania europejskiej edycji zawodów URC. W zależności od tego czy uda się pozyskać odpowiednie środki finansowe pierwsza edycja konkursu odbędzie się w okolicach września 2012 lub 2013r. Nic nie stoi na przeszkodzie aby już teraz rozpocząć przygotowania do organizacji zawodów. Oprócz części czysto organizacyjnej i finansowej całego przedsięwzięcia jest jeszcze kwestia opracowania samej formuły zawodów. W tej sprawie każdy może zabrać głos  na forum MSP i przedstawić własna koncepcje takich zawodów.
Niezależnie od organizacji Europejskiej Edycji URC w przyszłym roku uda się zapewne wysłać przynajmniej jeden zespół na zawody do USA. Jak do tej pory brak jest jednoznacznej deklaracji zespołów uczestniczących w tegorocznej edycji URC o chęci przystąpienia do rywalizacji w przyszłym roku. Pojawia się więc szansa dla nowych prężnych zespołów, które nie maja jeszcze turniejowego doświadczenia.
Ze względu na mnogość różnych spraw projekt budowy analogu bazy marsjańskiej w Toruniu uległ chwilowemu i nieplanowanemu zawieszeniu.
Za to inne projekty powoli i trochę w ukryciu dojrzewają do fazy komercjalizacji. Magma4 kids – prosty łazik do samodzielnego montażu, sterowany i programowany z poziomu PC.
VMR Virtual Mars Rover – gra symulująca eksploracje Czerwonej Planety przeznaczona na telefony z systemem Android.
Poruszona została również kwestia słabego przepływu informacji. O wielu ważnych wydarzeniach członkowie stowarzyszenia dowiadują się najczęściej z mediów i zazwyczaj długo po fakcie. Jak się okazuje nie jest to tylko nasz problem. Dotyka on również innych organizacji i zespołów, które intensywnie pracują nad jakimś projektem. Na razie nie znaleźliśmy dobrych pomysłów na rozwiązanie tego problemu.
Jeszcze jedna ważna sprawa. W przyszłym roku kończy się kadencja obecnego zarządu MSP. Dotychczasowy prezes Mateusz Józefowicz oświadczył, że prawdopodobnie nie będzie się ubiegał o następną kadencję. W związku z tym należy powoli rozglądać się, na wszelki wypadek, za odpowiednim kandydatem na to stanowisko.
Gdy dyskusja zeszła na bardziej polityczne tematy przenieśliśmy się do innego, mniej zobowiązującego lokalu, gdzie w miłej atmosferze do późnych godzin nocnych kontynuowaliśmy ożywioną dyskusję.

W niedzielę rano na poligonie w Toruniu, gdzie kontynuowany był festyn Meteora, organizowany przez PTR, stawiliśmy się w mocno okrojonym składzie. Nie żałujemy. Pogoda była piękna a starty rakiet bardzo widowiskowe. Ogłoszono również wyniki zawodów z poprzedniego dnia i okazało się, ze nasz kolega z MSP Wojtek Głażewski wygrał rywalizację w kategorii rakiet napędzanych silnikiem Schermully.

Offline Maquis

 • Bóg-Imperator ;)
 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 2241
 • Muhahahahaha
  • Kosmonauta.net
Odp: Walne zebranie Członków MSP 2011
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2011, 11:23 »
Hmm, co do czaszy to zależy - jeśli mieści się w paśmie to można. Tylko nie wiem na jakim nadaje np. PW-Sat...

Swoją drogą od dwóch lat przypominam o tym, że w Piwnicach mniejszy radioteleskop RT-3 nie jest wykorzystywany i można się dogadać w sprawie jego ponownego uruchomienia. Rozmawiałem o tym między innymi z prof. Kusem. Obecnie konstrukcja stoi i rdzewieje - szkoda by było. Można by go nawet wpiąć do sieci i sterować zdalnie. Jedyne ograniczenie - nie można by go używać do nadawania (przeszkadzałoby w pracy RT-4).

Oczywiście trzeba by było zrobić dla niego sprzęt do osadzenia w ognisku, ale gdyby zebrała się ekipa kilkunastu osób to nie powinno to być problemem. Zawsze można też liczyć na pomoc w UMK.

Szacunek za przeniesienie tej 13-ki  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Walne zebranie Członków MSP 2011
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2011, 11:23 »

Offline skrzyp

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 846
Odp: Walne zebranie Członków MSP 2011
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 08, 2011, 10:03 »
Wogóle nie znam szczegółów ale jeśli to był radioleteleskop "usług satelitarnych" (rozumiem do nadawania tv itp) to pewnie nadawał w paśmie kilkunastu do kilkudziesięciu GHz. A PW-SAT na aż tak wysokich częstotliwościach chyba nie nadaje. Aby to działało z PW-SATem trzeba by wymienić odbiornik i antene na właściwa i powinno być wsio ok.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 23313
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Walne zebranie Członków MSP 2011
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 11, 2011, 17:49 »
PW-Sat pewnie będzie nadawać w okolicach 435 MHz, jak większość CubeSatów.

Offline skrzyp

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 846
Odp: Walne zebranie Członków MSP 2011
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 11, 2011, 19:46 »
Hehe, czyli po niewielkim przestrojeniu (różnica 11MHz) wkładając zwykłego PMRa w ognisko radioteleskopu szlo by odebrac PW-SATa ;) Problemem jest tylko to że PMRy maja filtry SAW (surface acoustic wave) i nie wiem czy sa takie na 435MHz, ale pewnie są.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2011, 19:49 wysłana przez skrzyp »

Offline Lubański Robert

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 186
 • Mars Society Polska
Odp: Walne zebranie Członków MSP 2011
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2011, 04:30 »
Zapomniałem dodać, że Wojtek po zakończeniu festiwalu Meteora przekazał swoją zwycięską rakietę „Rekonesans 1” na rzecz naszego stowarzyszenia. Rakieta jest w idealnym stanie praktycznie kompletna i gotowa do kolejnego startu. Należy tylko wymienić silnik i zamontować baterie do zasilania układu wyzwalania spadochronu. Na rakiecie znajduje się logo MSP.
Poniżej fotka na której razem z Mateuszem Józefowiczem prezesem MSP prezentujemy rakietę.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 23313
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Walne zebranie Członków MSP 2011
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 24, 2011, 20:19 »
Czy MSP wykorzysta tę rakietę w trybie lotnym? :)

Offline Lubański Robert

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 186
 • Mars Society Polska
Odp: Walne zebranie Członków MSP 2011
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 26, 2011, 17:17 »
Lepiej się sprawdzi jako eksponat. Wojtek na następny festiwal Meteora planuje przygotować następną rakietę. Tym razem nieco bardziej skomplikowaną, dwustopniową.

Na stronie Mars Society Polska Ukazały się relacje Pana Kazimierza Błaszczaka z Międzynarodowej  Konwencji Mars Society w USA
http://www.marssociety.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=238:sprawozdanie-z-konwencji-mars-society-2011&catid=24:wydarzenia-spoeczne&Itemid=45

i Wojtka Głażewskiego z 11 Europejskiej Konwencji Mars Society  w Szwajcarii
http://www.marssociety.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=239:sprawozdanie-z-11-europejskiej-konwencji-mars-society&catid=24:wydarzenia-spoeczne&Itemid=45


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Walne zebranie Członków MSP 2011
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 26, 2011, 17:17 »