Autor Wątek: Łazik Magma White testuje marsjański georadar  (Przeczytany 5458 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« dnia: Kwiecień 26, 2012, 21:24 »
Informacja ta ukazała się dzisiaj między innymi na Kosmonaucie, ale zamieszczam ją jeszcze na forum.

Zespół ABM Space Education testuje marsjański georadar na łaziku Magma White

Łazik Magma White z Torunia posłuży jako platforma testowa podczas najnowszej symulowanej misji marsjańskiej w austriackich jaskiniach masywu Dachstein, w dniach 27.04-1.05. Dzięki staraniom Mars Society Polska zespół ABM SE został zaproszony do udziału w testach przez Austriackie Forum Kosmiczne, organizatora symulacji. Austriacy testować będą najnowszą wersję skafandra kosmicznego Auoda oraz systemów zdalnego zarządzania misją z centrum kontroli w Insbrucku. Przeprowadzony zostanie test sterowania łazikiem Magma White ze skafandra, za pomocą komend głosowych i specjalnej rękawicy. Jednak głównym zadaniem łazika będą wspólne pomiary geofizyczne z zespołem francuskiego georadaru Wisdom. Urządzenie to w 2018 roku poleci na Marsa wraz z europejskim łazikiem Exomars. Łazik Magma White został dostosowany do testów dzięki współpracy technologicznej ABM SE oraz firm TME i Archimedes, które dostarczyły specjalistycznych komponentów. Na opracowanie wyników symulacji złożony został wniosek o grant naukowy wraz z zespołem dr. Natalii Zalewskiej z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dla ABM SE misja stanowi część programu rozwoju zdalnego symulatora marsjańskiego ReMY, na który finansowanie pozyskane będzie poprzez portal społecznościowy Kickcstarter.com. Ponadto w testach w Dachstein udział bierze szereg zespołów naukowych, w tym z JPL/NASA oraz z francuskich i austriackich uczelni. Jeśli testy w Dachstein wypadną pomyślnie, w przyszłym roku planowana jest miesięczna misja do pustynnego Maroka.



Więcej na stronie http://mission.oewf.org/ oraz http://www.abmspace.com/i...s/Dachstein2012 .
Rezultaty misji przedstawione zostaną na spotkaniu prasowym po powrocie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 26, 2012, 21:48 »
Brawa! Mam nadzieję, że się przyda!

Mój jedyny komentarz to ExoMars - nie byłbym taki pewien, czy ten pojazd w ogóle poleci, szczególnie po ostatnich zawirowaniach. Ale to temat na oddzielny wątek. :)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 26, 2012, 23:36 »
gratulacje;)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2012, 10:56 »
Szacunek!
Świetnie że platforma znajduje zastosowanie w szerszych projektach!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2012, 10:56 »

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2012, 16:29 »
Na stronie OEWF organizatora symulowanej wyprawy marsjańskiej pojawiła się fotka łazika Magma2 z zainstalowanym georadarem.
http://mission.oewf.org/press/


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2012, 19:44 »
Kolejny fajny polski akcent, który wart jest odnotowania w pamięci :)

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 07, 2012, 09:15 »
Na stronie OEWF Dachstein Mars Simulation ukazało się kolejne zdjęcie łazika Magma White wraz z zespołem operatorów.
Po lewej Sebastian Meszyński, na dole Rafał Zieliński, po prawej Mateusz Józefowicz



Na zdjęciu łazik bez zamontowanego georadaru.
Liczę, ze wkrótce doczekamy się na jakąś relację z tej symulacji wyprawy marsjańskiej.

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 07, 2012, 12:25 »
Na stronie Polskiego Radia jest dostępny wywiad z zespołem łazika Magma White przeprowadzony po powrocie z testów georadaru w austriackich jaskiniach masywu Dachstein.
http://www.polskieradio.pl/7/179/Artykul/598616,Z-Torunia-na-Marsa


Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 11, 2012, 13:18 »
Na Youtube ukazał się filmik, na którym Mateusz Józefowicz krótko opisuje wyjazd zespołu ABM z łazikiem Magma White do Austrii i plany dotyczące kolejnego wyjazdu na pustynię do Maroka.



Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 13, 2012, 14:07 »
09.06.2012 w Toruniu miał miejsce Astro Festiwal. Zapowiedź tego wydarzenia ukazała się w serwisie kosmonauta.net Program imprezy na stronie organizatorów:
http://www.astro-festiwal.pl/
Jedną z atrakcji imprezy były dwa łaziki marsjańskie. To nasi koledzy z firmy ABM SE demonstrowali swoje konstrukcje. Magma White absorbowała publiczność na zewnątrz, natomiast drugi mniejszy łazik M4X poruszał się po specjalnie przygotowanym terenie imitującym powierzchnię Marsa o powierzchni 5 x 5 m i otoczonym panoramą horyzontu marsjańskiego.
Niestety nie mam na razie fotek z tej imprezy. Jedyne co znalazłem to zdjęcie z lokalnej gazety na którym jest widoczny łazik Magma White.
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=PO&Date=20120609&Category=GALERIA&ArtNo=609009994&Ref=PH&Params=Itemnr=8

Jak zespół z ABM wróci z roboczego wyjazdu pod koniec tygodnia to może uda mi się wyrwać od nich jakieś fotki.

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 23, 2012, 01:44 »
Na stronie ABM Space Education do krótkiej wzmianki o AstroFest 2012 w Przysieku pod Toruniem w końcu zostały dołączone zdjęcia z  tej imprezy. Dokładnie pięć, z czego dwa bardzo ciekawe bo ukazujące nowy „produkt” firmy łazik M4X w zaimprowizowanej scenerii marsjańskiej.



Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 23, 2012, 07:42 »
Na stronie ABM Space Education do krótkiej wzmianki o AstroFest 2012 w Przysieku pod Toruniem w końcu zostały dołączone zdjęcia z  tej imprezy. Dokładnie pięć, z czego dwa bardzo ciekawe bo ukazujące nowy „produkt” firmy łazik M4X w zaimprowizowanej scenerii marsjańskiej.

Jakoś te kamienie z otoczenia łazika nie pasują do tych ze zdjeć Spirita (widocznego z tyłu za łazikiem). Magma jeździ najwidoczniej po skałach osadowych a w kraterze Guseva było wiele skał bazaltowych koloru szarozielonego. He he widać, ze ktoś kto robił te wystawkę nie był z geologią obeznany.....
 ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Łazik Magma White testuje marsjański georadar
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 23, 2012, 07:42 »