Autor Wątek: Exploration Mission 1 / Artemis 1  (Przeczytany 198756 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #360 dnia: Styczeń 17, 2021, 17:21 »
Oj... miało być 8 minut, a skończyło się po ilu? 67,7 sekundach?
Normalna sprawa, przecież wiadomo, że nie wolno na postoju mieć dłużej odpalonego silnika, jak 1 minutę. ;)

Ach żartowniś! :)
A tymczasem:
- chyba na około godzinę przed odpaleniem silników były jakieś nieprawidłowe odczyty
- test miał trwać minimum 2-4 minuty
- na NSF uważają, że w ciągu kilku tygodni powinno dojść do kolejnego testu - z tym nie ma co się sprzeczać! Pojawiło się 21-30 dni jako orientacyjny czas przeglądu i przygotowania do testu.
- no i z pewnością jeszcze za wcześnie na wnioski. Ciekawe, kiedy coś NASA przedstawi.

Osobiście uważam, że takie problemy przy tym teście są/były dość prawdopodobne, więc dobrze, że coś takiego wyłapano teraz. A nuż coś innego jeszcze poprawią przed kolejnym testem? Tylko nie pytajcie kiedy to będzie, aczkolwiek obstawiam, że jeszcze w 2021! :)

Warto też dodać, że niedawno rozpoczęło się składanie SRB do misji Artemis-1. Więc najpóźniej misja może polecieć do stycznia 2022, inaczej trzeba będzie nowego zestawu SRB.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #361 dnia: Styczeń 17, 2021, 18:13 »
I pomyśleć, ze chciano zrezygnować z tego testu dla przyspieszenia harmonogramu... Nie wiadomo, czy przerwanie wykryło jakiś poważniejszy problem, a gdyby zdarzyło się w czasie lotu, to zakończyłoby się efektowną eksplozją po latach opóźnień i kilkunastu miliardach wydanych dolarów. 

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #362 dnia: Styczeń 17, 2021, 21:49 »
Po to są testy, by przekonać się co nie działa ;) Powodów dla których test został zatrzymany mogło być naprawdę sporo, drzewko do obliczania prawdopodobieństwa awarii takiego monstrum jest olbrzymie. Poczekajmy na więcej info ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #363 dnia: Styczeń 19, 2021, 16:24 »
Pierwsze informacje:
https://blogs.nasa.gov/artemis/2021/01/19/green-run-update-data-and-inspections-indicate-core-stage-in-good-condition/

Cytuj
During gimballing, the hydraulic system associated with the core stage’s power unit for Engine 2, also known as engine E2056, exceeded the pre-set test limits that had been established. As they were programmed to do, the flight computers automatically ended the test.
Czyli silnik nr 2 przekroczył podczas kręcenia jakieś parametry, które ustawiono przed testem. NASA uważa, że gdyby stało się to podczas startu, wówczas praca silnika by była kontynuowana.

A co z tym MCF? Był to inny problem:
Cytuj
Initial data indicate the sensor reading for a major component failure, or MCF, that occurred about 1.5 seconds after engine start was not related to the hot fire shutdown. It involved the loss of one leg of redundancy prior to T-0 in the instrumentation for Engine 4, also known as engine number E2060.
I nie miał nic wspólnego z zatrzymaniem silników. Jedna część zapasowa w instrumentacji (? chyba tak najlepiej przetłumaczyć loss of one leg of redundancy in the instrumentation)

No i teraz trwa ocena czy potrzebny jest kolejny test.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #363 dnia: Styczeń 19, 2021, 16:24 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #364 dnia: Styczeń 19, 2021, 22:29 »
Pojawiają się ploteczki, że jednak drugi test będzie. Mniej więcej za 3-4 tygodnie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #365 dnia: Styczeń 20, 2021, 10:23 »
Ciekawostka! "Kor stejdż", czyli dolny stopień SLS jest certyfikowany na 9 tankowań. Został już 3 razy tankowany. Do drugiego testu będzie czwarty raz, czyli... pięć razy dla misji Artemis-1. Biorąc pod uwagę anulowania z uwagi na awarie sprzętu czy też pogodę, to wcale nie tak dużo.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #366 dnia: Styczeń 20, 2021, 19:08 »
już wcześniej niemal każdy z nas miał tu ból głowy,  gdy pod uwagę wzięliśmy koszt budowy jednego egzemplarza SLS. Teraz jeszcze dochodzą dodatkowe kwiatki, które potrafią wręcz przyprawić o mdłości. SLS, kończcie to Waszmościowie, wstydu oszczędźcie....
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #367 dnia: Styczeń 20, 2021, 20:03 »
Ciekawostka! "Kor stejdż", czyli dolny stopień SLS jest certyfikowany na 9 tankowań. Został już 3 razy tankowany. Do drugiego testu będzie czwarty raz, czyli... pięć razy dla misji Artemis-1. Biorąc pod uwagę anulowania z uwagi na awarie sprzętu czy też pogodę, to wcale nie tak dużo.

To może lepiej przełożyć static fire jak rakieta będzie całkiem gotowa? Czemu SLS ma znosić mniej tankowań niż STSy? To jakiś koszmar  :P

Offline Wuzetek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #368 dnia: Styczeń 21, 2021, 18:56 »
Ciekawostka! "Kor stejdż", czyli dolny stopień SLS jest certyfikowany na 9 tankowań. Został już 3 razy tankowany. Do drugiego testu będzie czwarty raz, czyli... pięć razy dla misji Artemis-1. Biorąc pod uwagę anulowania z uwagi na awarie sprzętu czy też pogodę, to wcale nie tak dużo.

Ponoć jest certyfikowany na 22 tankowania, z czego 13 chcą zachować na start:

https://blogs.nasa.gov/artemis/2021/01/21/green-run-update-hot-fire-met-many-objectives-test-assessment-underway/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #369 dnia: Styczeń 30, 2021, 16:12 »
O! dzięki za te wyjaśnienia!

Tymczasem NASA zadecydowała o kolejnym teście! W lutym.
https://blogs.nasa.gov/artemis/2021/01/29/green-run-update-nasa-proceeds-with-plans-for-second-hot-fire-test/

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #370 dnia: Luty 01, 2021, 21:55 »
Dokładniej ponowny test ma się odbyć 21 lutego 2021.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #371 dnia: Marzec 11, 2021, 20:18 »
Dokładniej ponowny test ma się odbyć 21 lutego 2021.

18 marca, za tydzień.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #372 dnia: Marzec 11, 2021, 20:29 »
Dokładniej ponowny test ma się odbyć 21 lutego 2021.

18 marca, za tydzień.
          ... jakby cos nie wyszlo, sepy juz czekaja ... : George Abbey: Time To Reconsider The Need For SLS
http://nasawatch.com/archives/2021/03/george-abbey-ti.html ;-)
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 859
  • Kim jest John Gald?
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #373 dnia: Marzec 11, 2021, 20:48 »
Super. Może jeszcze jeden albo, daj Boże, dwa nieudane green run, jakieś losowe opóźnienia i może Stany Zjednoczone nareszcie ukatrupia tego "Białego słonia".
https://pl.wiktionary.org/wiki/white_elephant
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #374 dnia: Marzec 11, 2021, 20:51 »
... mysle, ze jak uda sie zrobic ciagnik do pierwszego modulo stacji na BEO, to moze bedzie wiecej takich glosow ...
Na teraz nic takiego nie mamy ... No i nikt jeszcze nie wsiadl do ... jonowca;-) Z powazaniem
                                                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #374 dnia: Marzec 11, 2021, 20:51 »