Autor Wątek: Voyager 1 i 2  (Przeczytany 82609 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 11, 2015, 14:49 »
Jakie to szczęście, że pozycje planet zewnętrznych w latach 70 i 80 tych XX wieku skierowały Voyagery w miejsce najbliższe granicy  heliosfery z wiatrem międzygwiezdnym. Pioniery 1i i 11 zapewne jeszcze lecą w obrębie heliosfery.
Misję Voyagerów a w szczególności Voyagera 2 porównałbym do misji Magellana w XVI wieku  8)

Offline Dzamiila

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Ferrari vs Lotus
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 13, 2015, 10:08 »
Wczoraj minęła 35 rocznica przelotu Voyagera 1 obok Saturna
Voyager był drugim statkiem kosmicznym, który zbliżył się do tej pierścieniowej planety. Odkrył wówczas 3 nowe księżyce Saturna: Prometeusza, Atlasa i Pandorę, badał tez Tytan i pierścienie planety.
Dzięki tej misji nasza wiedza o Układzie Zewnętrznym znacznie wzrosła :)

https://www.nasa.gov/feature/35th-anniversary-of-the-voyager-1-saturn-flyby

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 14, 2015, 04:53 »
Misję Voyagerów a w szczególności Voyagera 2 porównałbym do misji Magellana w XVI wieku  8)
Zgrabnie powiedziane.  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 19, 2015, 19:58 »
Moim zdaniem od czasu wpłynięcia Voyagera 1 na międzygwiezdne wody, to to porównanie bardzo pasuje również do tej sondy. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 19, 2015, 19:58 »

Offline Dzamiila

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Ferrari vs Lotus
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 27, 2015, 20:44 »
tyle, że Magellan -  a właściwie jego statki powróciły. Czy ludzkość jeszcze kiedyś zobaczy sondę Voyager...

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 27, 2015, 23:16 »
Dobre spostrzeżenie.  Carl Sagan - wybitny astronom oraz jedna z kluczowych postaci pierwszych dekad amerykańskiego programu kosmicznego (brał udział w eksperymentach podczas misji Pioneer, Voyager, Mariner i Viking a także udzielał instrukcji astronautom przed wyprawą na Księżyc) w swojej najbardziej znanej książce "Błękitnej Kropce" (ang. Pale Blue Dot) w ostatnim najbardziej spekulatywnym rozdziale tej książki napisał m.in. że postęp technologiczny umożliwi już pod koniec 21 wieku sondom i statkom kosmicznym osiąganie prędkości znacznie większych od prędkości z jaką sondy Voyager 1 i 2 opuściły Układ Słoneczny. W takim razie nasi potomkowie dogonią w końcu obie sondy Voyager wystrzelone pod koniec 20 wieku zanim osiągną one obszar obłoku Oorta. Być może przechwycą je na pokład - lub też pozwolą im "płynąć" dalej. 

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 30, 2017, 17:58 »
30 lat temu: Voyager 2 odwiedza Urana
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 24 STYCZNIA 2016


Uran z sondy Voyager 2 / Credits - NASA/JPL-Caltech

Mija właśnie 30 lat od przelotu sondy Voyager 2 obok Urana. Obserwacje z bliska pozwoliły na wykrycie kilku ciekawych cech tego małego gazowego giganta.

Największe zbliżenie Voyagera 2 do Urana nastąpiło 24 stycznia 1986 roku. Minimalna odległość wyniosła 81500 kilometrów ponad zewnętrznymi warstwami chmur tego gazowego giganta.

https://www.youtube.com/watch?v=DrKQaDupdWQFilm niedostępny
Animacja przelotu sondy Voyager 2 obok Urana / Credits – NASA/JPL/Caltech & Jim Blinn

Przelot pozwolił na bliskie obserwacje Urana, jego księżyców oraz pierścieni. Okazało się, że ta planeta posiada kilka zaskakujących cech. Przede wszystkim Voyager 2 wykrył, że wskutek innej osi obrotu tej planety w porównaniu z innymi, magnetosfera Urana, ma bardzo specyficzny, “korkociągowy” kształt. Drugim zaskoczeniem okazała się być duża zmienność w natężeniu pola magnetycznego – naukowcy później ustalili, że oś pola magnetycznego jest znacznie przesunięta, co ma duży związek ze strukturą wewnętrzną Urana.


Skomplikowana magnetosfera Urana / Credits – University of Colorado Boulder

Dziś naukowcy uważają, że za skomplikowany kształt magnetosfery Urana odpowiada kolizja z obiektem wielkości Ziemi, która nastąpiła podczas formowania się tego gazowego giganta. Wskutek kolizji Uran mógł być pozbawiony dużej części swoich skał, przez co ma prawdopodobnie dość małe jądro o masie około 0,5 masy Ziemi.

Ponadto, okazało się, że Uran emituje bardzo mało ciepła (ok. 0,045 W/m2), znacznie mniej od innych gazowych gigantów*, a nawet mniej od Ziemi (0,075 W/m2). Do dziś nie wiadomo, dlaczego Uran jest chłodniejszym globem od znacznie dalej położonego Neptuna.

Obserwacje księżyców i pierścieni Urana również przyniosły interesujące wyniki. Przed przelotem znano pięć księżyców Urana (stosunkowo duże sferyczne Miranda, Ariel, Umbriel, Titania i Oberon). Voyager 2 wykrył 10 nowych księżyców**. Okazało się, że cztery z pięciu największych księżyców Urana składa się z lodu i skał w stosunku około 1:1. Wyjątkiem jest tutaj tylko lodowa Miranda, której powierzchnię przecinają głębokie żleby, klify i wąwozy, świadczące o pewnych procesach geologicznych. Niektóre z tych klifów mają wysokość ponad 5 km. Pobliski księżyc Ariel również posiada pewną ilość podobnych szczegółów terenu na swej powierzchni, choć nie tak głębokich jak na Mirandzie.


Księżyc Miranda z sondy Voyager 2 / Credits – NASA/JPL-Caltech


Małe księżyce Urana, wykryte przez sondę Voyager 2 / Credits – NASA/JPL-Caltech

Voyager 2 wykrył dwa nowe pierścienie Urana, zwiększając wówczas ich liczbę do 11***. Wszystkie pierścienie tej planety są cienkie i zupełnie inne niż u Saturna, ale też bardziej złożone niż te u Jowisza czy Neptuna, choć są pewne podobieństwa do pierścieni innych planet. Pierścienie Urana okazały się być bardzo ciemne (2-6% albedo) i z pewnością nie złożone z czystego lodu wodnego.


Małe pierścienie Urana, obserwowane przez sondę Voyager 2 / Credits – NASA/JPL

Po przelocie obok Urana sonda Voyager 2 udała się ku Neptunowi. Przelot obok tego ostatniego gazowego giganta nastąpił w sierpniu 1989 roku.

W kolejnych latach po przelocie obok Urana dalsze obserwacje tej planety przyniosły nowe odkrycia. Wiele z nich jest wynikiem obserwacji z kosmicznego teleskopu Hubble. Wykryto między innymi kolejne małe księżyce i pierścienie oraz obserwowano to, czego Voyager 2 nie był w stanie rejestrować: długoterminowe zmiany w aktywności atmosfery Urana. Między innymi wykryto chmury, złożone prawdopodobnie z kryształków metanu, które są najjaśniejszymi tworami tego typu w zewnętrznym Układzie Słonecznym.



Astronomiczne obserwacje Urana z lat 90. XX wieku z wykorzystaniem teleskopu Hubble / Credits – Karkoschka, Hammel, et. al.

Jak na razie nie ma żadnej zaplanowanej i zaakceptowanej misji, która by odwiedziła Urana. Co jakiś czas nowe zespoły naukowców, zarówno z USA jak i z Europy, proponują nową koncepcję wyprawy do tej planety. Niestety, jak na razie koncepcje tych misji przegrywają rywalizację z innymi lotami. Niemniej jednak jest możliwe, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat, któraś z agencji kosmicznych – a może nawet dwie wspólnie- rozpoczną pracę nad misją ku temu gazowemu gigantowi. Wydaje się jednak, że do kolejnego zbliżenia do Urana nie nastąpi przed pięćdziesiątą rocznicą przelotu Voyagera 2.

* Dla porównania – wartość dla Neptuna to około 0,11 W/m2 a dla Jowisza to około 5,4 W/m2.
** Dziś znamy 27 księżyców Urana.
*** Dziś znamy 13 pierścieni Urana.

http://kosmonauta.net/2016/01/voyager-2-przelot-obok-urana/#prettyPhoto

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=4827
https://www.nasa.gov/image-feature/january-1986-voyager-2-flyby-of-miranda
http://voyager.jpl.nasa.gov/science/uranus.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2021, 04:12 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 18, 2017, 20:40 »
First and Farthest: How the Voyagers Blazed Trails
JULY 31, 2017

Few missions can match the achievements of NASA's groundbreaking Voyager 1 and 2 spacecraft during their 40 years of exploration. Here's a short list of their major accomplishments to date.

Planetary Firsts

Launched in 1977, the Voyagers delivered many surprises and discoveries from their encounters with the gas giants of the outer solar system: Jupiter, Saturn, Uranus and Neptune. Between 1977 and 1990, the mission attained these distinctions:

First spacecraft to fly by all four planets of the outer solar system (Voyager 2)
First mission to discover multiple moons of the four outer planets (both spacecraft):
3 new moons at Jupiter
4 new moons at Saturn
11 new moons at Uranus
6 new moons at Neptune

First spacecraft to fly by four different target planets (Voyager 2)
First spacecraft to visit Uranus and Neptune (Voyager 2)
First spacecraft to image the rings of Jupiter, Uranus and Neptune (Voyager 2)
First spacecraft to discover active volcanoes beyond Earth (on Jupiter's moon Io -- Voyager 1)
First spacecraft to detect lightning on a planet other than Earth (at Jupiter -- Voyager 1)
First spacecraft to find suggestions of an ocean beyond Earth (at Jupiter's moon Europa -- both spacecraft)
First spacecraft to detect a nitrogen-rich atmosphere found beyond our home planet (at Saturn's moon Titan -- Voyager 1)

Heliophysics Firsts

After Voyager 1 departed from Saturn in November 1980, it began a journey to where no human-made object had ever gone before: the space between the stars. On August 25, 2012, it crossed over into interstellar space, leaving behind the heliosphere -- the enormous magnetic bubble encompassing our Sun, planets and solar wind. Voyager 2 set course for interstellar space after departing from Neptune in August 1989, and is expected to enter interstellar space in the next few years. Together the Voyagers have taught us a great deal about the extent of our sun's influence and the very nature of the space that lies beyond our planets.


First spacecraft to leave the heliosphere and enter interstellar space (Voyager 1)
First spacecraft to measure full intensity of cosmic rays -- atoms accelerated to nearly the speed of light -- in interstellar space (Voyager 1)
First spacecraft to measure magnetic field in interstellar space (Voyager 1)
First spacecraft to measure density of interstellar medium -- material ejected by ancient supernovae (Voyager 1)
First spacecraft to measure solar wind termination shock -- the boundary where solar wind charged particles slow below the speed of sound as they begin to press into the interstellar medium (Voyager 2)

Engineering and Computing Firsts and Records

The Voyagers, which launched with nearly identical configurations and instruments, were designed to withstand the harsh radiation environment of Jupiter -- the greatest physical challenge they would ever encounter. Preparations for the peril at Jupiter ensured that the Voyagers would be well equipped for the rest of their journeys, too. Engineering and computing advances that the Voyagers debuted set the stage for future missions.

First spacecraft extensively protected against radiation, which also set the standard for radiation design margin still in use for space missions today
First spacecraft protected against external electrostatic discharges
First spacecraft with programmable computer-controlled attitude and articulation (which means the pointing of the spacecraft)
First spacecraft with autonomous fault protection, able to detect its own problems and take corrective action
First use of Reed-Solomon code for spacecraft data -- an algorithm to reduce errors in data transmission and storage, which is widely used today
First time engineers linked ground communications antennas together in an array to be able to receive more data (for Voyager 2's Uranus encounter)
Beyond that, the Voyager spacecraft continue setting endurance and distance records:

Longest continuously operating spacecraft (Voyager 2, which passed Pioneer 6's record on Aug. 13, 2012)
Most distant spacecraft from the Sun (Voyager 1, which passed Pioneer 10's distance on Feb. 17, 1998 and is currently about 13 billion miles, or 21 billion kilometers, away)

The Voyager spacecraft were built by NASA's Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, California, which continues to operate both. JPL is a division of Caltech in Pasadena. The Voyager missions are a part of the NASA Heliophysics System Observatory, sponsored by the Heliophysics Division of the Science Mission Directorate in Washington.

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6908
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2017, 20:42 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 20, 2017, 22:54 »
40 lat temu 20 sierpnia 1977 wystartował Voyager 2.


http://www.nationalgeographic.com/magazine/2017/08/explore-space-voyager-spacecraft-turns-40/
https://www.theatlantic.com/photo/2017/08/voyagers-40th-anniversary/536493/

EDIT:

Cummings said the cameras stopped working a long time ago, but about five instruments still collect data.

Scientists still hear from the Voyager spacecraft daily, and expect to get data for about another decade.

"It is still discovering new things because it is going where nothing has been before," said Stone.


https://phys.org/news/2017-08-forty-years-voyager-hurtles-space.html
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-s-voyager-spacecraft-still-reaching-for-the-stars-after-40-years
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2021, 04:13 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 21, 2017, 11:01 »
Ciekawe że druga misja wystartowała jako pierwsza, a dotarła jako druga. :D

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 23, 2017, 00:33 »
Ciekawe że druga misja wystartowała jako pierwsza, a dotarła jako druga. :D

Seemingly enigmatically, Voyager 2 launched before Voyager 1, raising the question in many minds: Why were the two spacecraft rocketing into the heavens in the wrong numerical sequence? The answer was linked to their journey times, for Voyager 1 was following a shorter, faster trajectory to reach Jupiter and Saturn, whereas Voyager 2’s route was a longer and more circuitous path, designed to potentially take in Uranus and Neptune, if the conditions were right. As such, the faster-moving Voyager 1 would overtake its mate in December 1977 and reach both Jupiter and Saturn earlier. And in the grand scheme, being first to reach its destination was the big deal.

http://www.americaspace.com/2017/08/20/four-decades-four-planets-voyager-2-celebrates-40-years-of-deep-space-exploration/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 02, 2017, 11:27 »
Trajektorie lotu sond Voyager 1 i 2
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 2 WRZEŚNIA 2017

(...) Z okazji czterdziestej rocznicy początku misji Voyagerów NASA opublikowała wizualizacje trajektorii obu sond. Poniżej prezentujemy trajektorię lotu Voyagera 1, która w 2012 roku wpłynęła w przestrzeń międzygwiezdną.



Trajektoria lotu Voyagera 2 od przelotu obok Saturna jest wyraźnie inna od lotu Voyagera 1. Prędkość lotu Voyagera 2 jest także niższa od Voyagera 1 – do dziś sonda nie przekroczyła heliopauzy, jednak może to nastąpić w ciągu kilku najbliższych lat. Poniższa animacja prezentuje trajektorię lotu Voyagera 2.



http://kosmonauta.net/2017/09/trajektorie-lotu-sond-voyager-1-i-2/
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2023, 12:51 wysłana przez Orionid »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 02, 2017, 12:40 »
No ciekawe czy V2 przekroczy heliopauzę będąc jeszcze w sprawności i przesyłając dane.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 02, 2017, 14:13 »
25 sierpnia 2012 Voyager 1 przekroczył heliopauzę w odległości 121 AU od Słońca.

Wg prostego przelicznika  Voyager 2 osiągnie 121 AU za ok. 22 miesiące,
ale dane z Voyagera 2 wskazują , że heliosfera nie jest idealnie symetryczna co powinno mieć przełożenie na osiągnięcie heliopauzy.
Jak  Voyagera 2 nie dotknie poważna awaria to powinniśmy być optymistami  :)

https://www.nasa.gov/mission_pages/voyager/voyager-20071210.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2017, 14:24 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 02, 2017, 14:49 »
Voyager to najważniejsza misja XX wieku. Może być też ostatnim dowodem na istnienie ludzkości
Dave Mosher , BusinessInsider.com
 31 sierpnia 2017

(...) Niedawno premierę miał też film dokumentalny "The Farthest", który opowiada historię misji Voyager. Zbiera niemal wyłącznie pozytywne opinie od krytyków i widzów.

– Za 50 lat Voyager zostanie uznany za najważniejszy projekt naukowy XX wieku – mówi w filmie Brad Smith, naukowiec zajmujący się technologią obrazowania Voyagerów. (...)

– To była dramatyczna sytuacja – mówił w filmie Fred Locatell, inżynier pracujący nad Voyagerem. – To mógł być koniec naszej misji – dodawał.

W rakiecie wynoszącej Voyagera 1 doszło do wycieku paliwa podczas startu. Rakieta musiała spalić więcej paliwa, by dokonać korekty lotu. Ledwo się udało. Na koniec w baku rakiety zostało paliwa na dodatkowe 3,5 sekundy lotu.

Gdyby wyciekło chociaż odrobinę więcej paliwa Voyager 1 nie wzniósłby się.

– Zamiast dostać się do Jowisza, sonda trafiłaby prawie do Jowisza, a potem zawróciłaby w stronę Słońca. To nie byłoby dobre – mówił w filmie John Casani, manager projektu. (...)
http://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/sondy-voyager-najwazniejszym-eksperymentem-technologicznym-nasa/tb5h48h





http://www.collectspace.com//news/news-082317a-voyager-the-farthest-40-years.html
https://www.theguardian.com/film/2017/sep/01/the-farthest-review-nasa-documentary-voyager-i-ii
https://www.jpl.nasa.gov/edu/news/2017/8/29/the-farthest-operating-spacecraft-voyagers-1-and-2-still-exploring-40-years-later/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2021, 04:14 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 02, 2017, 14:49 »