Autor Wątek: Apollo 11  (Przeczytany 104870 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #240 dnia: Maj 09, 2021, 11:16 »
wodowanie odbyło się na terytorium ówczesnego USA z 1969 roku

Wodowanie miało miejsce poza terytorium USA.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #241 dnia: Maj 09, 2021, 11:22 »
wodowanie odbyło się na terytorium ówczesnego USA z 1969 roku

Wodowanie miało miejsce poza terytorium USA.

Proszę o konkrety, a nie o własną opinię !
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #242 dnia: Maj 09, 2021, 11:34 »
wodowanie odbyło się na terytorium ówczesnego USA z 1969 roku

Wodowanie miało miejsce poza terytorium USA.


Zgadza się, lokalizacja 13,30° N, 169,15° W to wody międzynarodowe.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #243 dnia: Maj 09, 2021, 11:47 »
wodowanie odbyło się na terytorium ówczesnego USA z 1969 roku

Wodowanie miało miejsce poza terytorium USA.


Zgadza się, lokalizacja 13,30° N, 169,15° W to wody międzynarodowe.

Ale to nic nie ma do znaczenia, aby takowy akt odprawy celnej był wówczas wymagany!
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #243 dnia: Maj 09, 2021, 11:47 »

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #244 dnia: Maj 09, 2021, 12:18 »
Nie wypowiadam się na temat deklaracji celnej - która jest oczywistym żartem (którego autentyczność zresztą budzi wątpliwości), tylko na temat gdzie miało miejsce wodowanie.

Wodowanie było poza terytorium USA, co oznacza że astronauci opuścili terytorium USA. Co więcej, powierzchnia Księżyca również nie jest terytorium USA, co było jednoznacznie stwierdzone w Outer Space Treaty, z 1967 r.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #245 dnia: Maj 31, 2021, 03:21 »

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #246 dnia: Lipiec 21, 2021, 17:43 »
Mija 52 lata od pierwszego lądowania i pobytu ludzi na Księżycu. Z niewielu pamiątek związanych z tym historycznym wydarzeniem, zachowały się dwa okolicznościowe wydania miesięcznika "Ameryka" - z listopada 1969 i kwietnia 1970.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #247 dnia: Lipiec 21, 2021, 20:26 »
Juramie, czy możesz coś więcej napisać o tym czasopiśmie "Ameryka"? Był chyba dość powszechnie dostępny w PRL i dość dużo w nim było informacji o amerykańskich misjach kosmicznych.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #248 dnia: Lipiec 21, 2021, 21:35 »
"Ameryka" był kolorowym periodykiem o wysokim poziomie edytorskim, drukowanym na grubym papierze w formacie strony 27 x 35 cm i objętości 56 stron. Był to miesięcznik głównie o tematyce kulturalnej, oświatowej, popularyzujący również najnowsze osiągnięcia nauki i techniki. Tematyka astronautyczna była reprezentowana  przy okazji realizacji ważnych programów naukowo-badawczych. Z najstarszych publikacji o tej tematyce pamiętam materiały o rezultatach misji planetarnych i księżycowych (Mariner, Ranger, Lunar Orbiter oraz o satelitach meteorologicznych i teledetekcyjnych), natomiast z lotów załogowych oczywiście piękna seria materiałów z programu Gemini a po nich Apollo.
To czasopismo przyciągało przede wszystkim wspaniałą jakością kolorowych fotografii, których próżno by szukać w ówczesnej prasie krajowej. Ba, nawet zapach świeżej farby drukarskiej był szczególny i przyjemny a przed zagłębieniem się w lekturę, wypadało go powąchać.
W latach 60-ych "Amerykę" można było kupić głównie w MPiK-ach w bardzo przystępnej cenie 10-15 zł. Później format czasopisma zmniejszono do A4.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2021, 21:39 wysłana przez juram »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #249 dnia: Lipiec 21, 2021, 22:07 »
Kto wydawał "Amerykę"? Czy jakieś tło polityczne było dodawane do tego? :)

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #250 dnia: Lipiec 22, 2021, 10:01 »
Wydawcą był rząd Stanów Zjednoczonych, natomiast bieżącej polityki było tam niewiele, raczej odniesienia historyczne, co wynikało z profilu czasopisma. Przeważały stałe działy, takie jak: literatura, oświata, państwo i prawo, kosmos, medycyna i kalejdoskop amerykański, czyli to i owo o wszystkim.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #251 dnia: Lipiec 26, 2021, 19:07 »
Doskonale pamiętam miesięcznik "Ameryka". Moja mama która była artystka zawsze mówiła ze graficznie był na najwyższym poziomie. Co do programu Apollo to w ambasadzie amerykańskiej można było dostać za darmo dość gruby magazyn poświęcony programowi Apollo, ładnie ilustrowany który wyszedł jeszcze przed pierwszym lotem Saturna V.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #252 dnia: Lipiec 29, 2021, 01:15 »
Zgadza się. Wysoki poziom edytorski i merytoryczny.
https://sprzedajemy.pl/ameryka-kwartalnik-3-numery-z-1992r-tanio-wloclawek-2-402203-nr57887601
Mam kilka numerów z przełomu lat 80. i 90. XX w. Chciałem właśnie je odszukać, ale to  czasochłonna czynność. Za to trafiłem na nr 1 z 1978 "Wiedzy i Życia" w formacie jeszcze nie A-4. Jakość techniczna numeru bardzo siermiężna, ale za to m.in. można przeczytać krótki artykuł Jana Mergentalera "Słońce stabilnym źródłem energii?"

Sam zaś numer "Ameryki" z Apollo 11 przeglądałem w czasach krótko przed pandemią w antykwariacie Kosmos.
Wielkoformatowe zdjęcia. Niestety większy format nie był wygodny do transportowania.
Niewykluczone, że nadal jest możliwość zakupu, zwłaszcza, że był wtedy dostępny więcej niż jeden egzemplarz tego kultowego wydania.

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #253 dnia: Sierpień 04, 2021, 22:32 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #254 dnia: Sierpień 30, 2021, 14:07 »
Czy człon wznoszący lądownika Orzeł krąży wokoło Srebrnego Globu?

https://www.geekweek.pl/news/2021-08-04/ladownik-orzel-z-misji-apollo-11-do-dzis-moze-orbitowac-wokol-ksiezyca/

Ciężko w to uwierzyć, zwłaszcza, ze na obiekty krążące wokół Księżyca bardzo mocno oddziaływują tzw. maskony. Byłyby one i na pewno będą wyzwaniem chociażby dla stabilnej orbity planowanej GATEWAY. Wg mnie po prostu nie namierzono jeszcze miejsca rozbicia się tego obiektu.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #254 dnia: Sierpień 30, 2021, 14:07 »