Autor Wątek: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020  (Przeczytany 20099 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #90 dnia: Kwiecień 24, 2020, 14:49 »
Masz rację z tymi flarami - "ciężki" temat, a ja jeszcze jestem zafiksowany na tym punkcie, zwłaszcza po moim odkryciu (vide: TUTAJ), które mi się przytrafiło, jak "ślepej kurze ziarno". ;)  ;D Już poprawiłem powyżej na zgodę.  :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2020, 15:19 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline jacob05

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 6
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #91 dnia: Kwiecień 24, 2020, 15:51 »
Czy ktoś wie może, gdzie można znaleźć listę wszystkich starlinków, kazdą paczkę z ich numeracjami?

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #92 dnia: Kwiecień 24, 2020, 16:14 »
Na Heavens-Above, ale nie Przelot wszystkich satelitów Starlink, bo tu masz tylko dane oddzielnie dla każdego satelity z ostatniej paczki. Musisz wejść w: Baza danych satelitów i w okienku wyszukiwarki wpisać: Starlink*, wtedy będziesz miał dostęp do danych każdego Starlinka z oddzielna (łącznie z TLE) ze wszystkich paczek w kolejności chronologicznej. Jeśli chcesz najaktualniejsze dane, to na CelesTrak w Supplemental TLEs, konkretnie dla wszystkich Starlinków: TUTAJ

Również warto zajrzeć TUTAJ. W różowej ramce masz link (dużymi literami o nazwie: TUTAJ) przenoszący do wizualizacji orbitalnej 3D on-line w czasie rzeczywistym (na CelesTrak). Właśnie zaktualizowałem link do siódmej paczki włącznie (aktualizację robię po każdym starcie). Na wizualizacji gęsty Starlink-train jest zaznaczony na biało (dopóki się nie "rozlezie") w odróżnieniu od pozostałych Starlinków z wcześniejszych paczek (zielonych). Możesz sobie poobracać kulą Ziemską (zbliżyć / oddalić), popatrzeć jak się buduje konstelacja Starlink (czas możesz cofać / zwalniać / przyspieszać), sprawdzić szczegółowe dane każdego Starlinka z oddzielna, zobaczyć gdzie w danym momencie, faktycznie przelatuje itp. Polecam!

PS W tej chwili (14:59 UTC = 16:59 CEST) Starlink-train przelatuje nad Ameryką Połudnową, ale za dnia!  :) O 17:21 CEST zacznie przelot nad Polską, również jeszcze za dnia.

Niestety ostatnie zmiany w wizualizacji on-line są do kitu! Widoki Ziemi w zbliżeniach są nieostre i nie wiem po co ktoś dodał chmury (czy śnieg), które i tak się nie zmieniają, a tylko przeszkadzają. Muszę zajrzeć do instrukcji, którą operator CelesTrak zamieścił w necie i zobaczyć, czy się z tym da coś zrobić?

 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2020, 17:31 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 25, 2020, 11:04 »
Wczoraj pozbierałem na YouTube filmiki że Starlinkami 7. Dziś jak coś znajdę jeszcze to dodam do tej playlisty :)
Miłego oglądania.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLPgP5a5k75vEvZ_Q8cHmbGNNg1MgK9lve
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 25, 2020, 11:04 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #94 dnia: Kwiecień 25, 2020, 12:09 »
Wczoraj pozbierałem na YouTube filmiki że Starlinkami 7. Dziś jak coś znajdę jeszcze to dodam do tej playlisty :)
Miłego oglądania.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLPgP5a5k75vEvZ_Q8cHmbGNNg1MgK9lve

Bardzo ładnie!  Warto rzucić na to oczkiem!

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #95 dnia: Kwiecień 25, 2020, 16:16 »
Następna paczka Starlinków
  22.04. o 19:30:30 z KSC wystartowała RN Falcon-9R. Wyniosła ona w T+8' 55" na orbitę o parametrach:
hp=190 km, ha=380 km, i=53,00° 60 satelitów Starlink (misja Starlink 7/v1.0 L6). Pierwszy stopień RN
w T+8' 45" wylądował na barce ASDS OCISLY na Atlantyku.
http://lk.astronautilus.pl/n200416.htm#03

SpaceX Starlink 7 launch & Falcon 9 first stage landing
22 April 2020




Udany start Falcona 9 z siódmą paczką satelitów Starlink
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 23 KWIETNIA 2020


Start siódmej paczki satelitów Starlink - 22 kwietnia 2020 / Credits - SpaceX

Dwudziestego drugiego kwietnia rakieta Falcon 9 wyniosła siódmą już paczkę satelitów telekomunikacyjnych Starlink.

Rakieta Falcon 9 wyniosła 22 kwietnia 2020 siódmą paczkę satelitów Starlink. Start odbył się tego dnia o godzinie 21:30 CEST z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Lot rakiety przebiegł prawidłowo i około 15 minut po starcie satelity Starlink zostały uwolnione na wstępnej orbicie parkingowej. Przez kolejne tygodnie te satelity będą stopniowo podnosić swoje orbity, aż do osiągnięcia docelowej wysokości ok. 550 km.

Po zakończonej pracy nastąpiło udane lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. W tym locie ten stopień Falcona 9 został wykorzystany po raz czwarty. Ponownie wykorzystano także owiewki aerodynamiczne rakiety.




Zapis lotu rakiety Falcon 9 z siódmą paczką satelitów Starlink / Credits – SpaceX

Dotychczasowe loty Starlink

Był to już siódmy start dla konstelacji Starlink.
Pierwszy start Starlink został przeprowadzony 24 maja 2019.
https://kosmonauta.net/2019/05/pierwsza-paczka-starlink-na-orbicie/

Drugi start rakiety Falcon 9 z paczką satelitów Starlink odbył się 11 listopada 2019.
https://kosmonauta.net/2019/11/udany-start-falcona-9-z-druga-paczka-starlin/

Po raz trzeci satelity konstelacji Starlink znalazły się na orbicie 7 stycznia 2020.
https://kosmonauta.net/2020/01/rakietowy-poczatek-2020-roku/

Kolejny, czwarty start rakiety Falcon 9 z paczką satelitów Starlink nastąpił 29 stycznia 2020.
https://kosmonauta.net/2020/01/udany-start-falcona-9-z-paczka-starlink-4/

Piąta paczka satelitów Starlink została wyniesiona na orbitę 17 lutego 2020.
https://kosmonauta.net/2020/02/falcon-9-wynosi-paczke-starlink-5/

Szósty start dla konstelacji Starlink firma SpaceX przeprowadziła 18 marca 2020.
https://kosmonauta.net/2020/03/falcon-9-wynosi-paczke-starlink-6/

Obserwacje satelitów Starlink

Wszystkie paczki satelitów Starlink są dość dobrze obserwowane gołym okiem na wieczornym i porannym niebie. Tuż po starcie satelity przebywają dość blisko siebie. Separacja pomiędzy satelitami postępuje na przestrzeni kilku tygodni, aż wreszcie jedna paczka całkowicie “opasuje” Ziemię. Niektóre z satelitów w określonych warunkach zwiększają swoją jasność na kilka sekund (z uwagi na odpowiednie ułożenie satelity względem Słońca).

Około 25 minut po starcie nastąpił przelot satelitów Starlink z siódmej paczki nad Europą. Obserwatorzy z Polski poinformowali o dostrzeżeniu tych satelitów na wieczornym niebie.

Przykłady nagrań na nocnym niebie można zobaczyć naszym kwietniowym podsumowaniu przelotów satelitów Starlink.

(PFA, S-X)
https://kosmonauta.net/2020/04/udany-start-falcona-9-z-siodma-paczka-satelitow-starlink/#prettyPhoto

SpaceX modifies Starlink network design as another 60 satellites gear up for launch
April 21, 2020 Stephen Clark

(...) SpaceX previously had regulatory approval from the FCC to operate another 2,825 satellites in higher orbits between 690 miles (1,110 kilometers) and 823 miles (1,325 kilometers) in altitude, in orbital planes inclined 53.8, 70, 74 and 81 degrees to the equator.

The modified plan submitted to the FCC by SpaceX foresees Ku-band and Ka-band satellites in the next phase of the Starlink network all operated at altitudes between 335 miles (540 kilometers) and 354 miles (570 kilometers) at inclinations of 53.2, 70 and 97.6 degrees.

The application covers 4,408 Starlink satellites, one fewer than SpaceX envisioned under the previous architecture. (...)
https://spaceflightnow.com/2020/04/21/spacex-modifies-starlink-network-design-as-another-60-satellites-gear-up-for-launch/

Here are some statistics on today's launch:

84th launch of a Falcon 9 rocket since 2010
92nd launch of Falcon rocket family since 2006
4th launch of Falcon 9 booster B1051
72nd Falcon launch from Cape Canaveral
115th launch from pad 39A
21st SpaceX launch from pad 39A
7th launch dedicated to SpaceX's Starlink network
7th Falcon 9 launch of 2020
7th launch by SpaceX in 2020
35th time SpaceX has launched a previously-flown booster
8th orbital launch based out of Cape Canaveral in 2020
https://spaceflightnow.com/2020/04/22/falcon-9-starlink-6-mission-status-center/

https://spaceflightnow.com/2020/04/22/timeline-for-falcon-9-launch-of-starlink-satellites-4/

SpaceX to Launch Sixth Batch of 60 Starlinks on Wednesday
By Ben Evans, on April 21st, 2020


With a more favorable weather forecast for launch and landing, SpaceX is targeting Wednesday, April 22 at 3:37 p.m. EDT for this week’s Falcon 9 Starlink mission. Photo: SpaceX

For the fifth occasion in less than six months, SpaceX will launch a Falcon 9 booster core for the fourth time on Wednesday, 22 April, as the organization resumes an aggressive campaign of missions in the face of the worldwide COVID-19 coronavirus pandemic. Liftoff of the veteran booster—tailnumbered “B1051”—is targeted to occur from historic Pad 39A at the Kennedy Space Center (KSC) in Florida at 3:37 p.m. EDT and will loft another 60 Starlink internet communications satellites into low-Earth orbit. This also represents SpaceX’s seventh flight of 2020 and the eighth time in a row that it has performed missions on previously flown boosters. (...)


Thursday’s mission will be the latest “operational” group of 60 Starlink satellites since November 2019. Photo Credit: SpaceX/Twitter
(...)
https://www.americaspace.com/2020/04/21/spacex-to-launch-sixth-batch-of-60-starlinks-on-wednesday/

SpaceX Launches Starlink-6, Aims for First Crewed Flight on May 27
By Ben Evans, on April 22nd, 2020

(...) With six missions already under its belt so far in 2020, SpaceX had already delivered four previous batches of Starlinks into orbit this year alone—twice in January and once apiece in February and March—as well as the long-awaited in-flight abort test of the Crew Dragon and the final Dragon cargo mission (CRS-20) to the International Space Station (ISS) under the terms of the first-round Commercial Resupply Services (CRS1) contract with NASA. Compared with previous years, the first quarter of 2020 has been an unusual one, with fewer commercial clients waiting in the wings as SpaceX has ramped up its launch rate and steadily cleared its existing books.

The worldwide march of the COVID-19 coronavirus has also played its part, forcing Argentina’s SAOCOM-1B Earth-imaging mission to slip indefinitely from its original launch date at the end of March. Additionally, the third member of the Block III Global Positioning System (GPS) network, previously slated for a late April flight, has slipped until no sooner than 30 June.


The launch of Starlink-6 will come only weeks before the scheduled 27 May launch of Crew Dragon Demo-2 astronauts Doug Hurley (right) and Bob Behnken. They will become the first U.S. astronauts to launch aboard a U.S. spacecraft, atop a U.S. rocket, and from U.S. soil, since the end of the Space Shuttle Program in July 2011. Photo Credit: Mike Killian / AmericaSpace.com
(...)
https://www.americaspace.com/2020/04/22/spacex-launches-starlink-6-aims-for-first-crewed-flight-on-may-27/

Artykuły astronautyczne

Starlink Block v1.0 https://space.skyrocket.de/doc_sdat/starlink-v1-0.htm
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2020, 21:28 wysłana przez Orionid »

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2575
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #96 dnia: Kwiecień 25, 2020, 17:31 »
Po dzisiejszym zaktualizowaniu TLE z 15:49 CEST w bazie Celestrak wychodzi, że już doszło do rozdzielenia pociągu na dwa odcinki widoczne w odstępie 4 minut (na przykładzie dla Gdańska w załącznikach - pierwszy z pierwszego odcinka osiąga południk o 20:33:17, a pierwszy z drugiego odcinka (41. z tej paczki) o 20:37:24, co daje różnicę w czasie 4 minut 7 sekund. Pierwszy odcinek składa się z 40 Starlinków przy czym ostatni jest około minutę za 39-tym (zaznaczony na pierwszym załączniku), drugi odcinek z 20. Gdy pierwszy odcinek osiąga już niebo wschodnie równocześnie na zachodnim pojawia się drugi z dwudziestką obiektów.

Suchyy, czy też tak masz? Czy mi coś Stellarium nie zadziałało. Niebo oczywiście będzie bardzo jasne, na potrzeby symulacji wyłączyłem atmosferę, ale w realu nie ma w Gdańsku na co liczyć. Pierwszy odcinek jest rozciągnięty na 37 stopniach, drugi na 33 stopniach (wartości ważne tylko przy dochodzeniu do południka, bo na niebie W czy E łańcuszek dla obserwatora oczywiście mocno się skraca i spowalnia).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2020, 17:38 wysłana przez Sokole Oko »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #97 dnia: Kwiecień 25, 2020, 17:43 »
Niedawno przelatywały nad Polską (za dnia). W wizualizacji orbitalnej 3D wyglada to tak na chwilę obecną (niebawem będą nad Oceanią):
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2020, 17:48 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2575
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #98 dnia: Kwiecień 25, 2020, 17:50 »
To by się zgadzało. 40-ty jest trochę w tyle za pierwszymi 39-cioma, po czym chwilę później leci następna dwudziestka.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #99 dnia: Kwiecień 25, 2020, 18:17 »
Oglądałem aktualne filmy, których playlistę zrobił Adam (Limax7). Najlepiej ukazujące Starlink-train są chyba filmiki ze Szwajcarii - trochę bliżej przelotu są, jakby nie było. Robione Soniakami a7s z jasnymi obiektywami (autorzy w komentarzach podają parametry z nastawami): , . Trzeba będzie prześledzić YT dzisiaj/jutro, może pojawią się filmy z 25.04, choć nie wiem jak tam u nich z pogodą, bo u mnie wybitnie nieobserwacyjna (nie dość, że jasno to trzeba by się boksować z chmurami)!  >:(

PS Adam (Limax7), jak tam Twoje materiały foto/video z polowania na Starlin-train. Wyszło coś w tych trudnych warunkach jasnego nieba?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2020, 18:28 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2575
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #100 dnia: Kwiecień 25, 2020, 18:28 »
Widziałem te filmiki, robią wrażenie, ale sprzęt w sumie ponad 7K PLN ::) Swoją drogą zdaje się, że ich autor w jeszcze innym nagraniu - - dał kolejne potwierdzenie rozjechania pociągu na dwa odcinki.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #101 dnia: Kwiecień 25, 2020, 18:54 »
No właśnie o to mi chodziło (więc wszystko się zgadza z TLE)! Wygląda na to, że SpaceX przyspieszyło - chcą jak najszybciej podzielić paczkę na różne płaszczyzny orbitalne. W najnowszej wersji konstelacji Starlink mają być tylko niskie LEO (bez tych powyżej 1000km - chwała pomysłodawcy) i pewnie już dostali albo wiedzą, że dostaną koncesje na te zmiany, więc ruszyli z kopyta do boju!

Nie ma co gadać, sprzęt z pełną klatką wymiata: film z ISO 80.000 - szczena opada! No cóż ja mam tylko Olympuska amatorskiego: PEN E-PL9 (zresztą chyba ty też masz Olympusa). Jednak jak się okazuje i takim sprzętem można coś ciekawego (nawet w trudnych warunkach) zrobić, vide: TUTAJ. No cóż, "gdy się nie ma co się lubi... ". Dalej będę w tym temacie o fotografowaniu oswajał mojego Olka w nocnym foto, zgodnie z zasadą, że: "darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda" , a trzeba go przecież jakoś wykorzystać, chociażby na pohybel prześmiewcom tego sprzętu.  ;) ;D
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2020, 19:09 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2575
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #102 dnia: Kwiecień 25, 2020, 19:12 »
Tak, też mam Olka. Ostatnio się zastanawiałem nad jakąś kamerką czy DSLRem z opcją nagrań tego typu, ale po przemyśleniu i zajrzeniu do portfela powiedziałem sobie, że póki co... poprzestanę na zamówieniu pizzy ^-^ To prawda, trzeba wyciskać z tego co się ma ile się da.

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #103 dnia: Kwiecień 26, 2020, 17:35 »
Pierwszy stopień wrócił do portu.


Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #104 dnia: Kwiecień 26, 2020, 17:45 »
Strona heavens-above pokazuje mi dzisiaj widoczny przelot formacji o godzinie 20:46 (z Bydgoszczy). Czy można temu wierzyć?

'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Falcon 9 | Starlink-7 | 22.04.2020
« Odpowiedź #104 dnia: Kwiecień 26, 2020, 17:45 »