Autor Wątek: Górnictwo Kosmiczne  (Przeczytany 59721 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 11, 2016, 13:20 »
Sonda która ma wylądować na planetoidzie nie będzie tania. Tzn. może sam hardware tak, ale dokładne wycelowanie, poprawianie trajektorii i w miarę precyzyjne lądowanie będą kosztować bardzo dużo roboczogodzin w operations.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24673
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 19, 2016, 11:52 »
Ministerstwo Rozwoju pozytywnie nastawione  do eksploatacji "asteroidów".
Raczej trudno było spodziewać się negatywnej odpowiedzi.
Polska jak wiadomo ma duże doświadczenie w zakresie ziemskiego górnictwa.
Czyżby zdawało się wyłaniać   kosmiczne lobby w zakresie prac pozaziemskich?
Na razie polski młotek znalazł się na komecie.



Wiceminister Rozwoju odpowiedzi na interpelację posłów z  Zespołu ds. Przemysłu Kosmicznego i Eksploracji Kosmosu w sprawie nowego prawa kosmicznego i wydobycia  pozaziemskich surowców naturalnych zaznaczył że Ministerstwo Rozwoju RP docenia rosnącą rolę kosmicznego górnictwa na świecie oraz monitoruje na bieżąco tendencje światowe w tym zakresie.W opinii ministerstwa w pierwszym rzędzie należy przygotować ustawę o Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych, która będzie wstępem do tworzenia prawa górnictwa kosmicznego. (...)


"Uprzejmie informuję, iż Ministerstwo Rozwoju docenia rosnącą rolę górnictwa kosmicznego na świecie oraz monitoruje na bieżąco tendencje światowe związane z potencjalnymi możliwościami eksploatowania zasobów naturalnych poza nasza planetą.

W opinii Ministerstwa Rozwoju pierwszym krokiem stanowiącym przygotowanie do wprowadzenia regulacji prawnych umożliwiających prowadzenie eksploatacji ciał kosmicznych jest opracowanie i wejście w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych"

Adam Hamryszczak, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju
(...)


Co ważne Ministerstwo Rozwoju wyraziło poparcie dla polskich firm posiadających potencjał w zakresie kosmicznego górnictwa oraz dla ich działań zmierzające do włączenia się w luksemburską inicjatywę- „Zasobów Przestrzeni”, której celem jest m.in. zmiana prawa międzynarodowego w celu ułatwienia eksploatacji surowców pozaziemskich.


"Ministerstwo Rozwoju pozostaje w kontakcie z polskimi podmiotami posiadającymi potencjał w zakresie górnictwa kosmicznego oraz wspiera ich starania dotyczące włączenia się w inicjatywę zainicjowaną przez rząd Luksemburga w odniesieniu do zmiany prawa międzynarodowego w ten sposób, aby dawało ono możliwość nabywania prawa własności do surowców naturalnych asteroid. Rząd Luksemburga zaprosił inne kraje do tworzenia międzynarodowej ramy technologicznej i biznesowej na rzecz gospodarczego wykorzystania zasobów z asteroidów."

Adam Hamryszczak, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju


Jednocześnie rozwój przez polskie firmy kompetencji przydatnych do kosmicznego górnictwa takich jak robotyka lub systemy autonomiczne ma zostać uwzględniony w tworzonej przez Ministerstwo Rozwoju strategii sektora kosmicznego.


"Ponadto, Ambasada Polski w Luksemburgu wspiera obecnie podejmowane przez środowisko związane z górnictwem kosmicznym inicjatywy w tym zakresie.

Uprzejmie informuję, iż polskie firmy i jednostki naukowe z branży kosmicznej posiadają kompetencje w zakresie górnictwa kosmicznego. Aktualnie dostępne technologie nie umożliwiają jeszcze rozwinięcia kompletnego procesu wydobycia i transportu zasobów, a jedynie skupiają się na ich mapowaniu i próbkowaniu. Kompetencje te z biegiem czasu powinny jednak być wzmacniane, miedzy innymi poprzez uczestnictwo Polski w programach opcjonalnych ESA umożliwiających udoskonalanie już istniejących i rozwijanie nowych technologii np. z zakresu robotyki czy systemów autonomicznych. Planowane jest, aby te tematy stanowiły jeden z elementów tworzonej strategii sektora kosmicznego."

Adam Hamryszczak, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju
(...)

Źródło:  http://www.space24.pl/392742,ministerstwo-rozwoju-o-wsparciu-dla-kosmicznego-gornictwa



MUPUS to skomplikowany młotek (penetrator geologiczny), który został tak opracowany, aby wbijanie się w powierzchnię komety nie przenosiło sił na cały lądownik.
 
Jak informuje w swoim komunikacie Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, do budowy penetratora MUPUS zastosowano odpowiednio obrobione stopy tytanu. Powierzchnie poszczególnych elementów trzeba było zmodyfikować do wymaganych parametrów dla skrajnych warunków panujących w kosmosie. W tym celu zastosowano specjalistyczną metodę obróbki powierzchniowej określaną jako „węgloazotowanie jarzeniowe”.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402661,polska-technologia-na-pokladzie-kometarnego-ladownika.html

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #92 dnia: Sierpień 19, 2016, 12:21 »
IMHO, na każde zapytanie dotyczące branży odpowiedziano by w podobny sposób. Że ministerstwo docenia rolę, że na bieżąco monitoruje, że  mamy firmy z kompentencjami, że należy je rozwijać poprzez uczestnictwo w programach ESA, itp. itd.

Rzeczywiste nastawienie do eksploracji zobaczymy, gdy uchwalony zostanie budżet Narodowego Programu Kosmicznego zapowiedzianego w planie rozwoju, no i gdy zobaczymy na co jest kładziony największy nacisk w ramach projektów z ESA.  8)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2016, 14:56 wysłana przez Tomasz Noga »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24673
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #93 dnia: Sierpień 19, 2016, 14:01 »
Polskie przedsiębiorstwa będą fedrować w kosmosie?
PONIEDZIAŁEK, 04 LIPCA 2016, 12:16

Polskie przedsiębiorstwa z sektora kosmicznego chcą się aktywnie włączyć w rozwój inicjatywy kosmicznego górnictwa rozwijanej przez Luksemburg. Jak poinformował PARP 12 polskich firm zawiązało EX-PL (Polish Space Exploration and Resources Exploitation Group). Inicjatorem pomysłu jest firma z Torunia AMB Space. 

„Na działania Luksemburczyków oraz ich partnerów możemy patrzeć bezczynnie, mówiąc sobie, że to jest trudne i skomplikowane. Ale możemy też silną grupą już teraz wejść w ten biznes i być w czołówce europejskiej”– mówi Mateusz Józefowicz, wiceprezes i współzałożyciel ABM Space, przedsiębiorstwa, które specjalizuje się m.in. w kosmicznej robotyce.

W skład EX-PL (Polish Space Exploration and Resources Exploitation Group ) aktualnie wchodzi 12 polskich firm. Są to ABM Space, Astronika, Cilium Engineering, Creotech, Genoa, GMV, Hertz Systems, ITTI, MURB Space, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, Sauletech i Sybilla Technologies, Tworzą one rozwiązania z zakresu m.in. robotyki, analizy danych, optoelektroniki i systemów penetracyjnych.

Dowodem praktycznych umiejętności i kompetencji polskich przedsiębiorstw był udział w misji Rosetta podczas której udało się bezpiecznie posadzić na  jądrze komety sondę. Polskie placówki badawczo-rozwojowe pod kierownictwem Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczyły w  budowie penetratora MUPUS, jednego z instrumentów badawczych lądownika, którego zadaniem było wwiercenie się w grunt komety. Oprócz aspektu technologicznego i uczestnictwa w rozwoju zautomatyzowanych pojazdów i maszyn wydobywczych, polskie firmy upatrują duże szanse w czerpaniu korzyści z wydobywania surowców z asteroid.  „Współpraca z Luksemburczykami to nie tylko rozwój sektora R&D, ale także możliwość uczestnictwa w przyszłości w eksploatacji ogromnych zasobów – takich, jakie w Polsce nie występują, na przykład metali ziem rzadkich lub platynowców” – mówi cytowany przez PARP Mateusz Józefowicz. (...)

Źródło: http://www.space24.pl/399429,polskie-przedsiebiorstwa-beda-fedrowac-w-kosmosie

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #93 dnia: Sierpień 19, 2016, 14:01 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24673
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 09, 2016, 14:02 »
Chris Lewicki - szef  Planetary Resources z nadzieją patrzy na przebieg misji Osiris-Rex .
Jest to pierwszy krok w kierunku pozyskiwania surowców z planetoid.
Ma to być największe sprowadzenie przez NASA pozaziemskich próbek od czasu programu Apollo (ponad 60 gram).
Sonda przetestuje techniki pobierania  próbek z małego ciała kosmicznego.

Dla porównania Habayusa- 2 ma tylko ok. 1 gram materiału  z planetoidy dostarczyć na Ziemię.


“We’re cheering for them for a successful launch and mission,” says Chris Lewicki, president and chief executive of Planetary Resources in Redmond, Washington, a company that is developing technology to mine asteroids. Extracting resources from space rocks, he says, will “unleash the economic potential of exploring the Solar System”.

OSIRIS-REx’s target, Bennu, formed about 4.5 billion years ago at the same time as Earth and the other planets in the Solar System. It is just 500 metres wide and travels at more than 100,000 kilometres per hour. NASA scientists chose Bennu because its nearly circular path brings it within 300,000 kilometres of Earth every six years, making it relatively accessible. And unlike many smaller space rocks, it does not rotate so quickly that it flings off debris that could harm a spacecraft.

http://www.nature.com/news/osiris-rex-spacecraft-blazes-trail-for-asteroid-miners-1.20486

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24673
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #95 dnia: Listopad 10, 2016, 08:42 »
Luksemburg: miliony euro na misje wydobywcze w kosmosie
ŚRODA, 09 LISTOPADA 2016, 11:28

(...) W informacji opublikowanej 3 listopada br. potwierdzono, że amerykańska firma Planetary Resources pozyskała od rządu Luksemburga dofinansowanie w kwocie sięgającej 27,6 mln USD (25 mln EUR). Zgodnie z podpisanym kontraktem, blisko połowa zadeklarowanego wkładu (12 mln EUR) ma bezpośrednio zasilić budżet prywatnej spółki pochodzącej z Redmond w stanie Waszyngton. Pozostała części ma natomiast być przekazywana stopniowo, w postaci grantów z przeznaczeniem na konkretne cele badawcze i zadania rozwojowe realizowane w filii Planetary Resources ulokowanej na terytorium Luksemburga.

Głównym zamysłem przyświecającym porozumieniu obu stron jest umożliwienie startu pierwszej komercyjnej misji w kierunku asteroidy w perspektywie do 2020 roku. Firma Planetary Resources pozyskała już poprzednio na ten cel środki finansowe w kwocie 21,1 mln USD od funduszy wysokiego ryzyka (venture capital) i prywatnych inwestorów. Wśród głównych fundatorów znalazł się m.in. współzałożyciel koncernu Google, Larry Page. (...)

Źródło: http://www.space24.pl/486912,luksemburg-miliony-euro-na-misje-wydobywcze-w-kosmosie
http://www.planetaryresources.com/2016/11/planetary-resources-and-the-government-of-luxembourg-announce-e25-million-investment-and-cooperation-agreement/

velo

  • Gość
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #96 dnia: Grudzień 19, 2016, 18:40 »
Już nie tylko Luksemburg.

Pierwsze kroki w kierunku wsparcia górnictwa kosmicznego stawia... JAXA

http://kosmonauta.net/2016/12/japonia-zainteresowana-gornictwem-ksiezycowym/

Przy czym Japończycy chcą się skupić na górnictwie księżycowym. Czyżbyśmy widzieli pierwsze działania wskazujące na pewne "specjalizacje"? ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #97 dnia: Grudzień 19, 2016, 18:43 »
No to nam pozostaje górnictwo wenusjańskie! :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24673
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #98 dnia: Kwiecień 27, 2017, 08:46 »
Inwestycje w kosmiczne górnictwo. Luksemburg szuka partnerów w Dolinie Krzemowej
PONIEDZIAŁEK, 24 KWIETNIA 2017, 16:26

(...) Dotychczasowe rezultaty muszą być satysfakcjonujące, skoro Luksemburg dąży do rozszerzenia partnerstwa o inne podmioty. Oferta jest atrakcyjna. Firmy, które przeniosą część swojej działalności na teren Wielkiego Księstwa, będą mogły się ubiegać o rządowe fundusze, a także zyskają dostęp do wspólnego rynku unijnego oraz potencjalnego wsparcia ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przyciągnąć mają ich również projektowane regulacje w wewnętrznym luksemburskim ustawodawstwie, które zagwarantują firmom zajmującym się kosmicznym górnictwem własność wydobytych surowców. Struktura i narodowość udziałowców nie ma znaczenia, w przeciwieństwie do analogicznych regulacji amerykańskich. Liczy się tylko prowadzenie działalności na terytorium Luksemburga.

Étienne Schneider oświadczył również, że trwają rozmowy z reprezentantami innych państw, m.in. Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin, Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dotyczą one koordynacji wysiłków związanych z górnictwem kosmicznym. Schneider wyraził nadzieję, że uda się dzięki nim doprowadzić do wypracowania wspólnego stanowiska i przepisać w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi. Ten fundamentalny w międzynarodowym prawie kosmicznym traktat podpisano w 1967 r., gdy priorytety polityczne obejmowały powstrzymanie konfliktu USA i ZSRR na orbicie, a nie rozdział własności wydobytych surowców pozaziemskich. (...)


http://www.space24.pl/584530,inwestycje-w-kosmiczne-gornictwo-luksemburg-szuka-partnerow-w-dolinie-krzemowej

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24673
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #99 dnia: Czerwiec 23, 2017, 19:40 »
Luksemburg i ESA podpisały oświadczenie o współpracy
BY MICHAŁ MOROZ ON 23 CZERWCA 2017

(...) Trzydzieści lat temu Luksemburg mocno zabiegał o powstający wówczas rynek telekomunikacji satelitarnej. W ten sposób powstał między innymi notowany na giełdzie SES, największy dzisiaj operator satelitów komunikacyjnych na świecie.

Do czasu rozwinięcia się przynoszącego zyski sektora górnictwa kosmicznego miną zapewne jeszcze 2-3 dekady i jeszcze wiele spółek będzie próbowało rozwijać swoje możliwości w tej dziedzinie. Większe szanse powodzenia będą miały raczej te podmioty, które będą powstawać w dalszej przyszłości.

(ParabolicArc)
http://kosmonauta.net/2017/06/luksemburg-i-esa-podpisali-oswiadczenie-o-wspolpracy/

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #100 dnia: Grudzień 08, 2017, 15:47 »
Hmm, wydaje sie, ze KG ma dluga historie ...: https://www.sciencealert.com/bronze-age-artefacts-have-meteorite-iron
Z powazaniem
                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #101 dnia: Grudzień 08, 2017, 16:09 »
Hmm, wydaje mi się, że to już wiemy od wielu wielu dekad, wraz z pracami archeologicznymi na całym świecie

Takie przykłady:
http://www.telegraph.co.uk/news/2016/06/01/tutankhamuns-blade-made-from-meteorite-study-reveals/
http://sciencenordic.com/greenlands-iron-age-came-space

Nawet dziś take można kupić:
https://www.perceval-knives.co.uk/56-meteorites-knives.html
:)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24673
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #102 dnia: Luty 24, 2018, 11:11 »
Falcon Heavy kluczem do górnictwa kosmicznego?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 22 LUTEGO 2018

(...) Kluczem do problemu jest wartość “delta-v”, mierzona w kilometrach na sekundę. Jest to zmiana prędkości sondy wymagana by dotrzeć do celu. Planetoidy NEO dostępne z Ziemi mają wymagane delta-v w zakresie pomiędzy 4 a 40 km/s. Wg Martin Elvisa z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, dziś w praktyce jest możliwe osiągnięcie nie więcej niż 3% znanej populacji planetoid NEO. Falcon Heavy może dramatycznie zmienić tę sytuację – dzięki tej rakiecie jest możliwe osiągnięcie nawet 45% wszystkich planetoid NEO. W praktyce oznacza to możliwość wykonania lotu do kilku tysięcy planetoid z cennymi surowcami. (...)

http://kosmonauta.net/2018/02/falcon-heavy-kluczem-do-gornictwa-kosmicznego/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24673
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #103 dnia: Czerwiec 02, 2018, 23:47 »
Geolog nt. pozaziemskiego górnictwa: ważne w kontekście ludzkich osiedli w kosmosie
28.05.2018 aktualizacja 29.05.2018 ©

Górnictwo pozaziemskie jest ważne w kontekście zakładania w przyszłości ludzkich osiedli w kosmosie. Surowce na danym pozaziemskim ciele będą wówczas niezbędne ludziom do przeżycia – powiedział PAP geolog prof. Tadeusz Przylibski z Politechniki Wrocławskiej.

Termin górnictwo pozaziemskie funkcjonuje od co najmniej kilkunastu lat - zwrócił uwagę naukowiec. - Jednak wciąż nie można mówić o praktycznym górnictwie pozaziemskim; wciąż nie ma pozaziemskich górników ani przemysłu górniczego poza Ziemią.

O górnictwie takim – mówił naukowiec – trzeba myśleć w dwóch aspektach. Pierwszy z nich to potrzeba zaspokojenia rosnącego na Ziemi popytu na surowce. "Myśląc o tym musielibyśmy opracować technologie transportowania surowców z kosmosu" - powiedział uczony.

Drugi, ważniejszy aspekt górnictwa pozaziemskiego odnosi się do zaspokojenia potrzeb ludzi, którzy w przyszłości zakładaliby osiedla poza Ziemią, np. na Księżycu lub Marsie. "Gdybyśmy chcieli pozostać na tych obiektach dłużej - tu musimy korzystać z lokalnych zasobów surowcowych, bo transport z Ziemi jest i długo jeszcze będzie nieopłacalny" – ocenił prof. Tadeusz Przylibski.

Pytany, w jakiej perspektywie czasowej pierwsze "koparki" mogłyby się pojawić w kosmosie - odpowiedział, że najwcześniej w drugiej połowie tego wieku. Zdaniem uczonego do 2050 r. naukowcy mogą określić "jakieś" cele misji kosmicznej związanej z górnictwem pozaziemskim, jednak urządzenia, które będą pozaziemskie surowce eksploatować, na pewno się nie pojawią.

"To raczej nie jest problem techniczny, technologiczny, ale finansowy. Wysłanie koparki poza Ziemię to ogromne koszty" – powiedział.

Jak dodał, w najbliższym czasie NASA planuje zmianę orbity jednego z obiektów bliskich Ziemi - tak, by można było sprawdzić, czy potrafimy przekierować na orbitę okołoziemską ciało niebieskie, będące potencjalnym złożem kopalin, i prowadzić na nim eksploatację.

Profesor zwrócił uwagę, że wiedza nt. surowców pozaziemskich nie jest jeszcze rozległa. Póki co wiedzy o składzie pozaziemskich ciał Układu Słonecznego dostarczają nam przede wszystkim meteoryty spadające na Ziemię i skromne materiały przywiezione z misji kosmicznych.

"Na tej podstawie możemy przewidywać, z jakim materiałem będziemy mieć do czynienia na poszczególnych ciałach Układu Słonecznego. Na tej podstawie możemy dać też inżynierom wskazówki do konstruowania maszyn niezbędnych do eksploatacji tego, co będziemy mogli z tych surowców wyciągnąć" – mówi naukowiec. Jak zaznaczył - tam, gdzie pojawi się człowiek, tam też pojawi się górnictwo.

Zapytany o wkład Polaków w rozwój górnictwa pozaziemskiego naukowiec odparł, że w Polsce brakuje środków i instytucji, która zajmowałaby się tą dziedziną. Dodał, że górnictwo pozaziemskie - jako dziedzina nauki, przemysłu - bardzo poważnie traktowane jest m.in. w krajach Zachodniej Europy, USA, Japonii, Chinach, Australii. W tych państwach funkcjonują ośrodki zajmujące się "planetary science", czyli planetologią – geologią pozaziemską.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29648%2Cgeolog-nt-pozaziemskiego-gornictwa-wazne-w-kontekscie-ludzkich-osiedli-w

velo

  • Gość
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwiec 04, 2018, 10:21 »
W Tok.fm o górnictwie kosmicznym u Karoliny Głowackiej opowiadała dr Anna Łosiak

http://audycje.tokfm.pl/podcast/Czy-bedziemy-sciagac-na-ziemie-surowce-z-kosmosu-O-gornictwie-pozaziemskim/63001

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwiec 04, 2018, 10:21 »