Autor Wątek: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)  (Przeczytany 56697 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #165 dnia: Marzec 23, 2017, 16:44 »
Nieźle - 28 marca się zrobił!

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #166 dnia: Marzec 23, 2017, 17:09 »
Trochę jest sprzecznych informacji - strajkują pracownicy Ariane Space, czy podwykonawcy zajmujący się utrzymaniem kosmodromu ?
Edit:
Ok, to chyba najbardziej kompletny opis sytuacji i przyczyn: http://spacenews.com/kourou-labor-discord-further-postpones-ariane-5-launch/
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2017, 17:12 wysłana przez deathrider »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #167 dnia: Marzec 23, 2017, 17:20 »
Ten artykuł jest naprawdę ciekawy. Ciekawe jakie są warunki życiowe i zarobki dla "lokalsów", co pracują dookoła Kourou.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #168 dnia: Marzec 23, 2017, 17:46 »
Jedną z przyczyn protestów były między innymi przetargi na sprzęt - które wygrały firmy z EU.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #168 dnia: Marzec 23, 2017, 17:46 »

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #169 dnia: Marzec 23, 2017, 17:51 »
Jedną z przyczyn protestów były między innymi przetargi na sprzęt - które wygrały firmy z EU.

To chyba logiczne, skoro Gujana, jako departament Francji, jest częścią Unii Europejskiej?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #170 dnia: Marzec 23, 2017, 18:34 »
Jedną z przyczyn protestów były między innymi przetargi na sprzęt - które wygrały firmy z EU.

To chyba logiczne, skoro Gujana, jako departament Francji, jest częścią Unii Europejskiej?

Pewnie - jak to z prawem francuskim bywa - jest nieco bardziej skomplikowane. :) We Francji funkcjonuje chyba kilka typów terytoriów/departamentów i każdy ma inny poziom zależności od "lądowej" części tego państwa.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #171 dnia: Marzec 23, 2017, 20:43 »
Opóźnienie misji Ariane 5 - strajk pracowników?
WTOREK, 21 MARCA 2017, 14:44 Katarzyna Stróż


Rakieta Ariane 5 na stanowisku startowym ELA-3. Fot. ESA/CNES/ARIANESPACE-S.Corvaja

Firma Arianespace ogłosiła co najmniej 24-godzinne opóźnienie najbliższego startu oznaczonego jako VA236. Zaplanowany transfer złożonej już rakiety Ariane 5 na stanowisko startowe ELA-3 w Gujańskim Centrum Kosmicznym nie odbył się w terminie. Rakieta, na której pokładzie znajdują się satelity geostacjonarne SDGC i Koreasat 7, oczekuje obecnie na wyjaśnienie sytuacji i transport do kosmodromu.

W oficjalnym komunikacie wydanym przez Arianespace jako przyczynę opóźnienia wskazano „social movement”. Spółka nie podała jednak do wiadomości publicznej żadnych szczegółowych informacji. Możliwe, że pod powyższym określeniem kryje się strajk pracowników. Podobna sytuacja miała już miejsce w 2011 roku, gdy przez strajk operatorów radarowych opóźniono wówczas o 24 godziny start Ariane 5.

Jeśli sytuacja zostanie szybko wyjaśniona, VA236 odbędzie się w nocy z 22 na 23 marca.

Urządzenia, które zostaną wyniesione najpierw na orbitę transferową, a następnie na GEO, to dwa satelity komunikacyjne. Zbudowało je francusko-włoskie konsorcjum Thales Alenia Space na zlecenie operatorów pochodzących z dwóch odległych regionów świata.

SGDC-1 (Satélite Geoestacionário de Defesa e Comunicações Estratégicas) należy do brazylijskiej rządowej spółki telekomunikacyjnej Telebrás, pracuje na pasmach X i Ka i ma służyć łączności cywilnej oraz wojskowej. Koreasat 7 to z kolei urządzenie koreańskiego operatora KT Sat, które współpracować będzie z budowanym Koreasat 5A. Oba satelity służą komunikacji, w tym również internetowej.

http://www.space24.pl/565837,opoznienie-misji-ariane-5-strajk-pracownikow
https://spaceflightnow.com/2017/03/20/ariane-5-launch-pushed-back-to-wednesday-by-labor-strikes-in-kourou/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #172 dnia: Marzec 25, 2017, 08:14 »
Ariane 5 jednak nie poleci. Fala strajków w Gujanie Francuskiej
PIĄTEK, 24 MARCA 2017, 14:46 Katarzyna Stróż

(...)Firma Arianespace oczekiwała początkowo szybkiego wyjaśnienia sprawy, dlatego też start przekładano dwukrotnie na najbliższe możliwe terminy. Z Endelem udało się co prawda dojść do porozumienia w kwestiach płacowych, jednak okazało się, że fala strajków przetacza się przez całą Gujanę. Pojawiły się nowe blokady, zamknięto szkoły i budynki rządowe. Odwołano także loty między Paryżem a Cayenne, stolicą Gujany Francuskiej.

Minister ds. terytoriów zamorskich, Ericka Bareigts, zaprosiła protestujących do Paryża. Chce przedyskutować kwestie związane z gospodarką, opieką zdrowotną i bezpieczeństwem, które stały się kością niezgody między Francją a jej największym departamentem zamorskim. Protestujący odmówili, wyrażając w mediach społecznościowych swoje niezadowolenie z kilkudniowego ignorowania tematu przez największe krajowe media.

Nie wiadomo w związku z tym, kiedy Arianespace uda się przeprowadzić planowy lot. Sytuacja wygląda na poważną, zwłaszcza w obliczu zawirowań wyborczych we Francji oraz podobnych protestów, które sparaliżowały niedawno inny francuski departament zamorski, wyspę Majottę. Żądania mieszkańców Gujany z uwagi na strategiczne dla kraju znaczenie kosmodromu nie pozostaną raczej bez odpowiedzi, jednak przedłużające się strajki mogą poważnie skomplikować planowy harmonogram lotów kosmicznych.


http://www.space24.pl/567760,ariane-5-jednak-nie-poleci-fala-strajkow-w-gujanie-francuskiej


Ariane 5 launch halted indefinitely as Kourou unrest continues
by Caleb Henry — March 23, 2017



http://spacenews.com/ariane-5-launch-halted-indefinitely-as-kourou-unrest-continues/
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2017, 08:43 wysłana przez Orionid »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #173 dnia: Marzec 26, 2017, 18:50 »
Jaki właściwie jest na chwilę obecną status najbliższych startów? Z tego co wyczytałem, wynika że:
  • Ariane 5 - 28 marca, ale dalsze opóźnienie bardzo prawdopodobne z powodu strajku,
  • Falcon 9 - 30 marca, ale nie przeprowadzono jeszcze próbnego odpalenia,
  • Atlas 5 - 30 marca, ale mówi się o odłożeniu startu na czas nieokreślony z przyczyn technicznych.
Czy są jakieś nowsze wieści?

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #174 dnia: Marzec 26, 2017, 19:25 »
Jaki właściwie jest na chwilę obecną status najbliższych startów? Z tego co wyczytałem, wynika że:
  • Ariane 5 - 28 marca, ale dalsze opóźnienie bardzo prawdopodobne z powodu strajku,
  • Falcon 9 - 30 marca, ale nie przeprowadzono jeszcze próbnego odpalenia,
  • Atlas 5 - 30 marca, ale mówi się o odłożeniu startu na czas nieokreślony z przyczyn technicznych.
Czy są jakieś nowsze wieści?

Ariane NET 29, ale strajk rozszerza się, pewnie ucieknie na kwiecień, co do reszty nic nowszego nie wiadomo. Sojuz w zestawieniu też tylko pro forma.
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2017, 19:28 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #175 dnia: Marzec 26, 2017, 19:27 »

STYCZEŃ 2017

05    15:18:04          Xichang 2        CZ-3B                 TXJSSY-2
09    04:11:12          Jiuquan          KZ-1A                 Jilin-1 03, Xingyun Shiyan 1, Kaidun 1
14    17:54:39          Vandenberg 4E    Falcon 9R             Iridium NEXT x 10
14    23:33             Kagoshima K      SSS-520               TRICOM-1
21    00:42             Canaveral 41     Atlas-5/401           SBIRS-GEO-3
24    07:44:00          Tanegashima Y/1  H-2A/204              Kirameki-2
28    01:03:34          Kourou ELS       Sojuz-STB/Fregat-MT   Hispasat 36W-1

LUTY 2017

14    21:39             Kourou 3         Ariane-5ECA           Intelsat 32e, Telkom-3S
15    03:58             Sriharikota      PSLV-XL               Cartosat-2D, INS-1A, INS-1B, Flock-3p x 88,
                                                               Lemur-2 x 8, Nayif-1, BGUSat, PEASSS, DIDO-2,
                                                               Al Farabi-1
19    14:39:00          KSC 39A          Falcon-9R             Dragon-10
22    05:58:33          Bajkonur 1/5     Sojuz-U               Progress MS-05

MARZEC 2017

01    17:49:51          Vandenberg 3E    Atlas-5/401           NRO L-79 (Intruder 8A, 8B)
02    23:53             Jiuquan          KT-2                  Tiankun-1
07    01:49:24          Kourou 1         Vega                  Sentinel-2B
16    06:00:00          KSC 39A          Falcon-9              Echostar-23
17    01:20:00          Tanegashima Y/1  H-2A (202)            IGS-10
19    00:18             Canaveral 37B    Delta-4M+(5,4)        WGS-9
__________________________________________________________________________________________
30    22:00-00:30       KSC 39A          Falcon-9R             SES-10
30    ??:??             Canaveral 41     Atlas-5/401           Cygnus-7, Violet, ALTAIR, SUSat, UNSW-EC0,
                                                               i-INSPIRE 2, ZA-AeroSat, nSIGHT 1, Ex-Alta 1,
                                                               LilacSat 1, NJUST 1, Aoxiang 1, SOMP 2, QBITO,
                                                               Aalto 2, X-CubeSat, SpaceCube, DUTHSat, UPSat,
                                                               Hoopoe, ANUSAT 2, LINK, SNUSAT 1, SNUSAT 1b,
                                                               SamSat-QB50, qbee50-LTU-OC, BeEagleSat,
                                                               HAVELSAT, Phoenix, PolyITAN-2-SAU, QBUS 1-4,
                                                               IceCube, CSUNSat 1, CXBN 2, Biarri-Point, ?, ?
??    ??:??             Plesieck 43/3    Sojuz-2.1b/Fregat-M   Kosmos (Głonass-M)
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2017, 17:32 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #176 dnia: Marzec 26, 2017, 22:24 »
No to zobaczymy, jak się rozwiążą problemy z Ariane - chyba wcześniej nie było takiego strajku w Kourou?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #177 dnia: Marzec 27, 2017, 13:08 »
Te protesty w Gujanie są chyba coraz poważniejsze. Tu już nie chodzi o jakiś tam odosobniony przypadek, ale ogólnie o życie w tym terytorium zamorskim Francji.
Cytuj

Euro spaceport recap4: Demonstrations cant be called a labor action anymore; it's a general protest against crime, education, joblessness.


Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #178 dnia: Marzec 27, 2017, 13:31 »
Te protesty w Gujanie są chyba coraz poważniejsze. Tu już nie chodzi o jakiś tam odosobniony przypadek, ale ogólnie o życie w tym terytorium zamorskim Francji.
Cytuj

Euro spaceport recap4: Demonstrations cant be called a labor action anymore; it's a general protest against crime, education, joblessness.


Start Sojuza z Kourou przeniesiony z 4 na 11 kwietnia. Co to będzie dalej?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #179 dnia: Marzec 27, 2017, 17:35 »
Te protesty w Gujanie są chyba coraz poważniejsze. Tu już nie chodzi o jakiś tam odosobniony przypadek, ale ogólnie o życie w tym terytorium zamorskim Francji.


Sytuacja rozwija się dynamicznie: w przyszłym tygodniu spodziewane są negocjacje z udziałem premiera Francji. Start Ariane na pewno nie w ciągu tygodnia, raczej kilka tygodni w plecy. Przeniosłem go na drugi kwartał.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starty rakiet (I kwartał 2017 roku)
« Odpowiedź #179 dnia: Marzec 27, 2017, 17:35 »