Autor Wątek: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej  (Przeczytany 19045 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« dnia: Czerwiec 15, 2011, 09:43 »
Pojawiają się już pierwsze prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej. Tak, 25. cykl to ten, który nastąpi po obecnym 24. cyklu, czyli powinien się rozpocząć za dobre kilka lat, być może nawet w okolicach 2020 roku albo i jeszcze później.

Z tych prognoz wynika, że 25. cykl może być jeszcze słabszy lub w ogóle mało zauważalny:
http://www.spacedaily.com/reports/Major_Drop_In_Solar_Activity_Predicted_999.html
(przykładowy link - podobnych stron jest całkiem sporo).

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2016, 09:22 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 02, 2011, 15:30 »
Artykuł z analizą na ten temat pojawił się na Kosmonaucie, przyznam, że w ogóle nie orientowałem się w tych mechanizmach związanych z cyklami dlatego wszelkie takie niuanse w tym opracowaniu okazały się dla mnie niesamowicie interesujące. Dociera do mnie także jakimi jesteśmy "szczęściarzami", że przyszło nam żyć w czasach kiedy doświadczyć możemy kolejnego Minimum Maundera (które związane jest chyba swoją drogą z tym dłuższym cyklem słonecznym, trwającym kilkaset lat?).

Polecam.

Bardzo słaby 25. cykl aktywności słonecznej?
"Pojawiły się wyniki badań naukowych, które sugerują, że następny cykl aktywności słonecznej może być bardzo słaby lub nawet niezauważalny. Poznajmy pierwsze prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej, który zacznie się prawdopodobnie około 2020 roku.

Obecny, 24. cykl aktywności słonecznej, rozpoczął się w grudniu 2008 roku - później niż heliofizycy wcześniej zakładali. W kolejnych miesiącach prognozy aktywności dla obecnego cyklu były stopniowo korygowane - prognozowano coraz niższą ilość plam słonecznych w maksimum oraz przesuwano moment maksimum na późniejsze daty. W tej chwili przewiduje się, że maksimum obecnego cyklu nastąpi w lipcu 2013 roku.

Co stanie się po maksimum? Jak długo będzie spadać aktywność słoneczna? Kiedy rozpocznie się kolejny cykl słoneczny i jakiej będzie wielkości? Niedawno heliofizycy zaczęli szukać odpowiedzi na te pytania. Wyniki pierwszych badań naukowych na ten temat zostały przedstawione na corocznym spotkaniu sekcji heliofizycznej Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (American Astronomical Society). Przedstawiono na nim wyniki trzech niezależnych badań, z których wynika ten sam wniosek - 25. cykl aktywności słonecznej może być znacznie słabszy niż kilka ostatnich cykli i rozpocząć się później, niż zakładano. Jest możliwe, że maksimum cyklu słonecznego w ogóle nie zostanie zauważone."

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 02, 2011, 20:19 »
Prognozy 25 cyklu słonecznego.
Powodem, dla którego naukowcy uważają, iż 25 cykl słoneczny będzie miał najniższą aktywność od wielu wieków jest tzw. Wielki Słoneczny Taśmociąg. Może dziwić fakt, że nie będąc pewnym co do najbliższego maksimum już pojawiają się (w zasadzie pojawiły się już dawno, bo w 2006 roku) prognozy następnego. Skąd taka pewność, że po 24 cyklu czeka nas mała epoka lodowcowa? Wielki Taśmociąg jest ogromnym strumieniem ognia przepływającym wewnątrz Słońca. Jest on podzielony na dwa oddziały: północny i południowy, jeden pełny obieg zajmuje im około 40 lat. Naukowcy uważają, że prędkość obiegu Wielkiego Taśmociągu ma istotny wpływ na aktywność słoneczną. Dlatego każde spowolnienie czy też przyspieszenie jest ważną informacją dla określenia jak będzie przebiegać kolejne maksimum. "Normalnie, przesuwa się on z prędkością 1 metra na sekundę - krokiem spacerowym", mówi Hathaway. "Tak to było od końca XIX wieku". Jednak w ostatnich latach północna taśma zwolniła do 0,75 m/sek. a południowa do 0,35 m/sek. "Nigdy nie widziałem tak niskich prędkości".

Według teorii i obserwacji prędkość poruszania się taśmy zapowiada nasilenie aktywności plam słonecznych na 20 lat w przód. Spowolnienie oznacza niską aktywność słoneczną, przyspieszenie silniejszą aktywność (przyczyny dlaczego tak się dzieje wyjaśnione są o tutaj: http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2006/10mar_stormwarning/). Zatem spowolnienie, które zaobserwowali naukowcy NASA oznacza, iż cykl 25, którego maksimum przewidywane jest na rok +/- 2022, będzie najniższe od wielu wieków. To jest ciekawa(czytaj dobra) wiadomość dla astronautów, którzy dzięki temu nie będą musieli się martwić tak bardzo o rozbłyski słoneczne i promieniowanie. A w tych latach Wizja Eksploracji Kosmosu (Vision for Space Exploration) powinna być w pełnym rozkwicie (- lot na Księżyc przygotowujący astronautów do podróży na Marsa).

Ośmielę się jednak zwrócić uwagę, że prognoza 24 cyklu również powstała na podstawie obserwacji Wielkiego Taśmociągu... Jak pamietamy, pierwsze wypowiedzi naukowców sugerowały, że będzie on aktywniejszy od 23...

(Edit moderatora - tak, włamałem się do postu Wioli, postanowiłem wstawić w nim cenną wiadomość, która została pierwotnie opublikowana 25 sierpnia 2010 roku. To była pierwsza wzmianka o 25. cyklu aktywności słonecznej).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2011, 11:49 wysłana przez kanarkusmaximus »
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 03, 2011, 11:50 »
Pozwoliłem sobie dołączyć cenny post Wioli do tego wątku - tak by wszystkie dostępne informacje były w jednym miejscu. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 03, 2011, 11:50 »

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 01, 2016, 02:53 »
Interesująca prognoza 25. cyklu aktywności słonecznej, wg której cykl ten będzie przypominał obecny, 24. cykl, a w każdym razie nie powinien być słabszy (!):

http://www.leif.org/research/Comparing-HMI-WSO-Polar-Fields.pdf.

To trochę zaprzecza poprzednim prognozom, wg których następny cykl miałby być historycznie słaby.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 02, 2016, 18:17 »
Wydaje mi sie ,że dopiero teraz pojawią się publikacje dotyczące przyszłego cyklu. O ile pamiętam, to tak było dziesięć lat temu, że pojawiły się nawet publikacje "zbiorcze", podsumowujące przewidywania różnych grup naukowców.

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2017, 08:17 »
Ciekawostka - już teraz obserwujemy pierwsze rejony na magnetogramach o odwróconej polaryzacji. Widać takie miejsca już na magnetogramie z 28 sierpnia 2017 i 10 września. Choć wewnątrz danego cyklu zdarzają się plamy o odwróconej polaryzacji należące do tego samego cyklu, to na uwagę zasługuje fakt, że niektóre z tych obszarów obserwowanych w ostatnich dniach położone są dość daleko od równika słonecznego, więc mogą należeć już do 25. cyklu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2017, 08:22 wysłana przez TomIR »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 18, 2017, 21:53 »
Patrzę teraz na obrazy z SDO  i 28 sierpnia z pewnością pojawiła się na kilka godzin mała plamka słoneczna z dala od równika. 10 września również. :) Ciekawe kiedy znów się takie obszary pojawią i czy będą one na dłużej. :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2017, 14:35 »
Zapowiedź nowego cyklu słonecznego
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 19 WRZEŚNIA 2017

(...) Pod koniec cyklu aktywności słonecznej mogą się pojawiać pierwsze obszary aktywne z nowego cyklu. Te obszary pojawiają się z dala od równika słonecznego. Natomiast w pobliżu równika wciąż pojawiają się obszary, które są z aktualnego cyklu. Taka sytuacja nastąpiła 28 sierpnia i 10 września 2017 roku. W przypadku 28 sierpnia przez kilka godzin na tarczy słonecznej w obszarze z dala od równika pojawiła się mała pojedyncza plama słoneczna. Z kolei 10 września pojawiły się dwie małe plamy, które również zniknęły po kilku godzinach.

Te oba małe obszary to zapowiedź kolejnego cyklu słonecznego. W najbliższych miesiącach można się spodziewać kolejnych podobnych aktywnych regionów o odwrotnej polaryzacji z dala od równika. Od czasu do czasu powstałe plamy mogą się utrzymać nieco dłużej, jednak dopiero za kilka lat – już po minimum aktywności słonecznej obszarów aktywnych o tej polaryzacji będzie więcej. Wówczas rozpocznie się 25 cykl aktywności słonecznej. (...)

http://kosmonauta.net/2017/09/zapowiedz-nowego-cyklu-slonecznego/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 17, 2018, 16:54 »
Zobaczcie, co dziś zobaczyłem:
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/76902/Mala-plama-wielkie-odkrycie-Sukces-wroclawskiego-naukowca

O którą to plamę chodzi? Obszar z 9 kwietnia 2018?

----
Edit - Obraz z SDO z 9 kwietnia - wyraźnie widać plamki.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2018, 17:07 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 17, 2018, 17:00 »
Ten por słoneczny (bo to chyba nie jest pełnoprawna plama - brak półcienia) nie dostał w ogóle numeru. Na magnetogramie rzeczywiście polaryzacja jest odwrotna, ale takie przypadki już mieliśmy wcześniej. Ja to bym się raczej jeszcze wstrzymał z otwieraniem szampana ;).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 17, 2018, 17:08 »
Ale to jest tak naprawdę drugi taki obszar aktywny, bo TomIR zaobserwował już coś we wrześniu...

Tak przy okazji - zaprosiłem dr Mrozka na to forum. Bez wątpienia taka osoba tutaj wniosła by dużo rozbłysków i protuberancji! :)

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 27, 2018, 19:51 »
SpaceWeather.com donosi, że plama 2720 ma odwrotną polaryzację i może być zwiastunem nadchodzącego 25. cyklu aktywności.
Ja się natomiast zastanawiam, czy aby 2720 nie znajduje się za blisko równika, jak plamę nowego cyklu?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2018, 19:54 wysłana przez TomIR »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 27, 2018, 20:30 »
Właśnie też to przeczytałem i też się zastanawiam. Wydaje mi się, że opis na spaceweather jest nieprawidłowy a 2720 jest po prostu "osobliwością". Może takich jest więcej pod koniec cyklu aktywności?

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 07, 2019, 14:01 »
Mamy kolejną prognozę 25. cyklu aktywności słonecznej, która została przedstawiona na warsztatach NOAA Space Weather Workshop w dniu 5 kwietnia br. W skrócie: cykl 25. ma być zbliżony do cyklu 24. Spadek wysokości maksimów notowany od cyklu 21. prawdopodobnie dobiegł końca i raczej nie czeka nas kolejne głębokie minimum w rodzaju minimum Maundera, które przewidywano jeszcze jakiś czas temu.

Prognoza mówi o:

- minimum obecnego cyklu jeszcze pod koniec tego roku lub w 2020,
- maksimum cyklu 25. w latach 2023 - 2026 ze średnią liczbą Wolfa 95 - 130.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 07, 2019, 14:01 »