Autor Wątek: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover  (Przeczytany 6130 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« dnia: Listopad 08, 2019, 21:05 »
 Księżycowy łazik VIPER
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 8 LISTOPADA 2019


Pierwsza wizualizacja łazika VIPER / Credits - NASA

Agencja NASA wyśle w 2022 roku łazik Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER).

Pierwsze wzmianki o łaziku Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) pojawiły się na konferencji IAC 2019 w Waszyngtonie. Kilka dni później NASA oficjalnie przedstawiła tę misję na swoich stronach.

Łazik VIPER ma zbadać obszary południowego bieguna Srebrnego Globu. Zadaniem łazika ma być m.in. poszukiwanie pokładów lodu wodnego we wnętrzu podbiegunowych kraterów. Łazik ma mieć masę około 300 kg i być zdolny do przemieszczania się po powierzchni naszego naturalnego satelity, w tym po stokach kraterów.



Jedna z pierwszych animacji dotycząca łazika VIPER / Credits – NASA’s Ames Research Center

Na pokładzie łazika znajdzie się wiertło o nazwie The Regolith and Ice Drill for Exploring New Terrain (TRIDENT). To wiertło ma być w stanie wdrążyć się do głębokości około jednego metra w księżycowy grunt.

Łazik powinien znaleźć się na powierzchni Księżyca w grudniu 2022 roku. Misja tego łazika ma być jednym z przygotowań do powrotu człowieka na Srebrny Glob.

(NASA)
https://kosmonauta.net/2019/11/ksiezycowy-lazik-viper/#prettyPhoto

New VIPER Lunar Rover to Map Water Ice on the Moon
Oct. 25, 2019

(...) “It’s incredibly exciting to have a rover going to the new and unique environment of the South Pole to discover where exactly we can harvest that water,” said Anthony Colaprete, VIPER’s project scientist. “VIPER will tell us which locations have the highest concentrations and how deep below the surface to go to get access to water.”  (...)
https://www.nasa.gov/feature/new-viper-lunar-rover-to-map-water-ice-on-the-moon

https://en.wikipedia.org/wiki/VIPER_(rover)#cite_note-colaprete-20200817-4

Artykuły astronautyczne
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2021, 04:46 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2019, 22:09 »
Niedawno NASA skasowała bardzo podobny projekt łazika żeby po około dwóch latach go wskrzesić pod inną nazwą  :P Inicjatywa cenna tylko szkoda tych projektowych roszad. Poza tym żeby badać zacienione obszary kraterów łazik powinien być zasilany RTG a nie panelami fotowoltaicznymi. Przecież takie świecenie latarką w ciemności zżera sporo energii. A skąd łazik takiej energii będzie czerpać w cieniu? 

Poniżej link do skasowanego wcześniej podobnego łazika Resource Prospector,  o którym to wspominałem w poście
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2521.0
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2019, 22:16 wysłana przez ekoplaneta »

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2019, 10:44 »
Nie ma się czym przejmować Eko. Kolejna zbędna animacja, kolejna - jak sam zaznaczyłeś - roszada, kolejne przejadanie szmalcu na kolejne „study”, które jak zawsze skończy się na „study”, byle tylko ten szmal przejeść. Klasyka partolenia w wydaniu Naszej, kolejne lata w plecy.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2019, 11:16 »
Łazik może mieć też dobre baterie na pokładzie i spędzić kilka dni (ziemskich, nie księżycowych) na ładowaniu baterii zanim zjedzie do wnętrza krateru.

A relacja do Resource Prospector: poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale tamtejsza misja była wciąż na początkowych etapach koncepcji (pre-faza A? faza 0?), czyli wcale nie była zaklepana do realizacji.

Jedna i druga misja może być tym samym, zmiany nazw się często zdarzały na różnych etapach projektów. Masa jest taka sama, więc pewnie i tak będą korzystać z tego co stworzono/wyliczono/zaprojektowano w ramach Resource Prospector.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2019, 11:16 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 26, 2020, 23:33 »
25 lutego NASA skierowała zaproszenie do 14 firm w ramach CLPS, by złożyły oferty na realizację misji VIPER

NASA seeks bids to deliver VIPER lunar lander
by Jeff Foust — February 26, 2020

(...) NASA announced Feb. 25 it was asking the 14 companies that are part of the Commercial Lunar Payload Services (CLPS) program to bid on a task order for sending the agency’s Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) mission to the lunar poles.(...)

When NASA announced VIPER, the mission was scheduled to launch by December 2022. In the announcement about the CLPS task order, though, NASA said that the rover would go to the moon “by 2023.”

Thomas Zurbuchen, NASA associate administrator for science, confirmed the schedule slip in tweets Feb. 25 announcing the task order. “Moving delivery of VIPER to 2023 allows for upgrades so that the rover can conduct longer and more exciting science on the Moon,” he wrote. (...)

https://spacenews.com/nasa-seeks-bids-to-deliver-viper-lunar-lander/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2020, 07:03 »
Na spotkanie piekielnej Wenus. "Pancerny" łazik czeka na ultraodporne czujniki
25 lutego 2020 Opracowanie: PAP/MK

NASA Jet Propulsion Laboratory, odpowiedzialne za trwający już od kilku lat rozwój mechanicznego pojazdu zdolnego do ekstremalnie trudnej eksploracji Wenus, ogłosiło otwarty nabór pomysłów dotyczących rozbudowy pojazdu o ultraodporne czujniki. Konkurs zakłada stworzenie systemu wykrywania przeszkód terenowych, który będzie efektywnie działał w wenusjańskich temperaturach sięgających 450 stopni C oraz pod wpływem "zabójczego" ciśnienia atmosferycznego. Zwycięski projekt zostanie nagrodzony kwotą 15 tys. USD.

NASA ogłosiła publicznie, że poszukuje naukowców, którzy będą w stanie zaprojektować czujniki specyficznego, mechanicznego łazika do zadań specjalnych, jaki budowany jest przez inżynierów z Jet Propulsion Laboratory w kalifornijskiej Pasadenie na potrzeby przyszłej misji eksploracyjnej na Wenus.

Zamysł realizacji projektu wenusjańskiego łazika AREE - Automaton Rover for Extreme Environments (pol. Automatyczny Łazik dla Ekstremalnego Środowiska) sięga jeszcze 2015 roku - prace nad jego rozwojem wciąż trwają. Pojazd ma działać w oparciu o ograniczoną do minimum elektronikę pokładową, która w bardziej rozbudowanych wersjach nie przetrwałaby starcia z klimatem planety. Sercem pojazdu ma być napędzany wiatrem komputer mechatroniczny.

Jak przypominają eksperci, atmosfera Wenus wytwarza ciśnienie zdolne zmiażdżyć poszycia okrętów podwodnych, a temperatura na planecie osiąga ponad 450 stopni C. Dlatego też dotychczas wysłane na planetę sondy i próbniki nie przetrwały tam dłużej niż kilka godzin. Zdaniem NASA AREE będzie w stanie utrzymać swoją aktywność na Wenus przez nawet kilka miesięcy.

Ziemia i Wenus to właściwie bliźniacze planety, ale w pewnym momencie Wenus obrała inny kierunek i stała się niegościnna dla życia, przynajmniej w takiej formie, jakie je znamy. Dzięki badaniu Wenus będziemy mogli zrozumieć jak do tego doszło.


                     Jonathan Sauder, starszy inżynier mechatroniki w NASA

Z racji tego, że powierzchnia Wenus jest szczelnie zasłonięta gęstymi chmurami złożonymi głównie z kwasu siarkowego, problemem jest rozpoznanie warunków, w jakich będzie zmuszony poruszać się łazik. Początkowo chciano, żeby pokonywał zadane dystanse na pajęczych nogach. Później jednak zrezygnowano z tego pomysłu na rzecz gąsienic lub specjalnie wykonanych sprężystych, metalowych kół. Mają one zapewnić maszynie większą stabilność.

Czytaj też: Wenus i Jowisz cyklicznie oddziałują na orbitę Ziemi i klimat planety

NASA wciąż jednak pracuje nad częściami do łazika i szuka projektu czujników, które umożliwią pojazdowi omijanie przeszkód na drodze.

Agencja ogłosiła publiczny konkurs na najlepsze projekty sensorów. Nabór aplikacji odbywa się na stronie platformy crowdfundingowej o nazwie herox.com i potrwa do 29 maja 2020 roku. Dla zwycięzców przeznaczono łącznie 30 tys. USD: 15 tys. dla pierwszego nagrodzonego projektu i kolejno 10 tys. i 5 tys. dla dwóch następnych.

"To świetna możliwość, żeby zaprojektować część, która może stać się realnym elementem sprzętu kosmicznego. NASA zdaje sobie sprawę z tego, że dobre pomysły mogą pochodzić z różnych źródeł" - wskazał w wypowiedzi dla mediów Ryon Stewart, koordynujący nabór zgłoszeń.


https://www.space24.pl/wiadomosci/na-spotkanie-piekielnej-wenus-pancerny-lazik-czeka-na-ultraodporne-czujniki

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 12, 2020, 22:44 »
11 czerwca NASA wybrała Astrobotic do wyniesienia łazika na powierzchnię Księżyca pod koniec 2023. Wartość kontraktu wynosi 199,5 miliona dolarów.

AA  https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3826.msg147028#msg147028

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 15, 2020, 07:57 »
11 czerwca NASA wybrała Astrobotic do wyniesienia łazika na powierzchnię Księżyca pod koniec 2023. Wartość kontraktu wynosi 199,5 miliona dolarów.

AA  https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3826.msg147028#msg147028

tzn. Astrobotic to złozy do przysłowiowej kupy, zaś wyniesie raczej Atlas 5 albo F9 ?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 15, 2020, 09:32 »
Chodzi o lądownik księżycowy, który dostarczy łazik na powierzchnię Księżyca?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 15, 2020, 10:25 »
Chodzi o lądownik księżycowy, który dostarczy łazik na powierzchnię Księżyca?
Tak. Ma to być lądownik o nazwie Griffin, który dostarczy łazik VIPER (ok. 450 kg).
Wybór RN ma się dokonać jeszcze w tym roku.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 15, 2020, 12:45 »
Ciekawe czy Michael Griffin maczał w konkursie ręce?  ;) Czyli wynik dotyczy lądownika. Ciekawe kiedy będzie wiadomo coś o łaziku?

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 15, 2020, 20:12 »
Przyrządy naukowe powinny już być określone, natomiast fizyczny montaż zapewne zacznie się w przyszłym roku.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 02, 2020, 00:38 »
Testy przechodzi  ITMS ( Ion Trap Mass Spectrometer)  wchodzący w skład EMS (Exospheric Mass Spectrometer) - analizator cząstek lotnych

Sensing the Moon: Ion Trap Mass Spectrometer
By EUROPEAN SPACE AGENCY (ESA) AUGUST 27, 2020


The Ion Trap Mass Spectrometer (ITMS) imaged here is a part of the Exospheric Mass Spectrometer (EMS) instrument that will detect lunar volatiles from both the extremely thin atmosphere of the Moon and from the lunar soil. Credit: The Open University

(...) The Ion Trap Mass Spectrometer (ITMS) imaged above is a part of an instrument that will detect lunar volatiles from both the extremely thin atmosphere of the Moon and from the lunar soil.

Its name is the Exospheric Mass Spectrometer (EMS), a the key element of NASA’s Astrobotic mission that will fly to the Valles Mortis region of the Moon in 2021.

The sensor is also part of ESA’s Prospect mission to study lunar water ice on board the Russian Luna-27 lander, set for launch in 2025. The platform will sample potential resources on the Moon to prepare technologies for future sustainable exploration. (...)
https://scitechdaily.com/sensing-the-moon-ion-trap-mass-spectrometer/

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 04, 2020, 12:23 »
Czy NASA podała już, w którym dokładnie rejonie wyląduje (tzn. ma w planie wylądować) VIPER?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 15, 2020, 18:40 »
Trochę o światełkach jakie ma dostać na wyposażenie VIPER (jeśli rzecz jasna misja tu uniknie kasacji wskutek zmiany sternika w NASA).

https://www.nasa.gov/feature/ames/viper-rover-will-get-driving-headlights
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2020, 18:51 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: VIPER - Volatiles Investigating Polar Exploration Rover
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 15, 2020, 18:40 »