Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1011562 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #570 dnia: Listopad 27, 2011, 11:13 »
Sprawdzilem i glowny czlon Atlasa odpada na wysokosci okolo 150 km a wiec naprawde wyjatkowo wysoko, technicznie wiec jest to juz poza atmosfera (granice sie uznaje jako jakies 120 km). Ale predkosc jest ciagle grubo ponizej predkosci orbitalnej, glowny czlon Atlasa jest tak naprawde jakby interkontynentalnym pociskiem balistycznym - wykonuje wiec taki sub-orbitalny lot i wpada zapewne do oceanu indyjskiego lub zachodniego pacyfiku. Z uwagi na ta suborbitalnosc unikalbym dlatego pojecia wejscia w atmosfere.

To jest bazowane na jakiś konkretnych informacjach czy "tak myślę"? Moje szybkie tak myślę mówi mi trochę co innego, oczywiście booster dalej jest suborbitalny, ale 150 km to wcale nie jest wysoko a 4km/s z hakiem to wcale nie jest prędko na taki lot - z ICBM-em ma to niewiele wspólnego. Musiałoby się rozpędzić stosunkowo blisko orbitalnej jak prawdziwe ICBM lub... wszystkim znany External Tank (pamiętamy gdzie spadał w różnych wersjach). Tak myślę, stary Atlas to inna historia a ten spada pewnie dalej do Atlantyku.

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #571 dnia: Listopad 27, 2011, 11:32 »

(...) Sprawdzilem i glowny czlon Atlasa odpada na wysokosci okolo 150 km a wiec naprawde wyjatkowo wysoko, technicznie wiec jest to juz poza atmosfera (granice sie uznaje jako jakies 120 km).  (...)

  Na wysokości ok. 100 km. znajduje się tzw. linia Karmana, powyżej której jest praktycznie kosmos (niemal próżnia).
  Jednak atmosfera Ziemi sięga znacznie wyżej - najwyższą strefą jest egzosfera, która sięga do wysokości ponad 1000 km (niektóre źródła podają nawet 2000 km).

  Gdyby takie stacje, jak MIR czy ISS, latające na wysokości do 400km znajdowały się już praktycznie w próżni, wtedy na swojej orbicie znajdowały by się przez dziesięciolecia (a tak - ciągle trzeba podwyższać orbitę stacji).

Offline Karol Wójcicki

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Z głową w gwiazdach
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #572 dnia: Listopad 27, 2011, 13:35 »
A mnie ciekawi czy ktoś z płd. Afryki i Madagaskaru widział na niebie MSL zwłaszcza gdy był włączony silnik rakiety.

Okazuje się, że tak :)
http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Duncan-Waldron-Curiosity-Lepus-and-M42---IMG_1341_1322352578.jpg

Pozdrawiam,
Karol

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #573 dnia: Listopad 27, 2011, 13:57 »
Okazuje się, że tak :)
http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Duncan-Waldron-Curiosity-Lepus-and-M42---IMG_1341_1322352578.jpg
Pozdrawiam,
Karol

Tylko pozazdrościć takich obserwacji, zwłaszcza w towarzystwie tak pięknego gwiazdozbioru jakim jest Orion  ::) Ale przynajmniej ktoś udokumentował przelot Curiosity z członem Centaur  :)
A nam przychodzi czekać na sierpień, na żniwa, jak mam nadzieje nie tylko na te rolne ale i marsjańskie  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #573 dnia: Listopad 27, 2011, 13:57 »

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #574 dnia: Listopad 27, 2011, 13:59 »
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #575 dnia: Listopad 27, 2011, 19:18 »
To jest bazowane na jakiś konkretnych informacjach czy "tak myślę"? Moje szybkie tak myślę mówi mi trochę co innego, oczywiście booster dalej jest suborbitalny, ale 150 km to wcale nie jest wysoko
Nie "tak mysle", predzej "inni mysla". Bazuje na danych ze Space Shuttle. 400 tys. stop ( a wiec 120 km) to byl dokladnie 'entry interface' i od tego momentu uznawano ze nastapilo wejscie w atmosfere,, orbiter zaczal 'czuc' atmosfere.
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2011, 19:37 wysłana przez olasek »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #576 dnia: Listopad 27, 2011, 19:25 »
  Gdyby takie stacje, jak MIR czy ISS, latające na wysokości do 400km znajdowały się już praktycznie w próżni, wtedy na swojej orbicie znajdowały by się przez dziesięciolecia (a tak - ciągle trzeba podwyższać orbitę stacji).
Mowa jest o tym gdzie praktycznie uznaje sie granice atmosfery a nie jak wysoko znajdziesz molekuly atmosfery. Dlatego jak wyzej pisze w przypadku STS byla to jasno zdefiniowana wyrazna granica. Poniewaz STS byl pojazdem wybitnie prozniowo-atmosferycznym wiec uwazam szczegolnie dobrze nadaje sie tutaj jako miarka.
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2011, 19:38 wysłana przez olasek »

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #577 dnia: Listopad 27, 2011, 19:37 »
To jest bazowane na jakiś konkretnych informacjach czy "tak myślę"? Moje szybkie tak myślę mówi mi trochę co innego, oczywiście booster dalej jest suborbitalny, ale 150 km to wcale nie jest wysoko
Nie "tak mysle", predzej "inni mysla". Bazuje na danych ze Space Shuttle. 400 tys. stop ( a wiec 120 km) to byl dokladnie 'entry interface' i od tego momentu uznawano ze nastapilowejscie w atmosfere,, orbiter zaczal 'czuc' atmosfere.
Tyle, że to akurat jest związane marginalnie z moją wypowiedzią.

Mowa jest o tym gdzie praktycznie uznaje sie granice atmosfery
Proponuje się już nie kłócić co do definicji atmosfery, nie ma wyraźnej granicy między nią a "kosmosem" o czym wszyscy wiemy. Bo widzisz, jeśli chodzi o praktykę można by się zaczepić chociażby wspomnianych wcześniej 150 km jako okolic BECO ale i odrzucenia osłony, czego moment jest bezpośrednio związany z wymaganiami termicznymi ładunku wymagającego ochrony przed "atmosferą". Tak można by wymyślać... do poniedziałku. :)

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #578 dnia: Listopad 27, 2011, 19:45 »
Tyle, że to akurat jest związane marginalnie z moją wypowiedzią.
Raczej bardzo duzo zwiazane bo chodzilo o twoje 'kto mysli'. A wogole to potworne czepialstwo, moja odpowiedz byla skierowana do kolegi ktory zapytal sie o czlon Atlasa (i dostosowalem sie do jego pojecia wejscia w atm.) nie miala to byc rozprawa naukowa na temat granicy atmosfery, trzymajmy troche dystansu do tematu bo z tego forum zrobia sie zawody w czepianie sie za slowka albo pokazowka patrzcie ile to ja wiedzy encyklopedycznej nabylem. :o
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2011, 19:54 wysłana przez olasek »

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #579 dnia: Listopad 27, 2011, 19:57 »
Tyle, że to akurat jest związane marginalnie z moją wypowiedzią.
Raczej bardzo duzo zwiazane bo chodzilo o twoje 'kto mysli'. A wogole to potworne czepialstwo, moja odpowiedz byla skierowana do kolegi ktory zapytal sie o czlon Atlasa, nie miala to byc rozprawa naukowana temat granicy atmosfery, trzymajmy troche dystansu do tematu bo z tego forum zrobia sie zawody w czepianie sie za slowka albo pokazowka patrzcie ile to ja wiedzy encyklopedycznej nabylem. :o

Weź jeszcze raz przeczytaj o co mi chodzi, ok? Spoiler: Ja właśnie pytam o Atlasa. Zapytałem czy twierdzenie, że pierwszy człon Atlasa wpada do Oceanu Indyjskiego/Spokojnego jest to na czymś rzetelnym bazowane. Takie twierdzenie wydaje mi się (a liczyć mi się nie chce, o matko, nie w Niedzielę...) błędem rzeczowym a Ty mówisz coś o atmosferze, własnej jej definicji, zarzucasz mi czepialstwo a na pytanie nie odpowiadasz. ::)

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #580 dnia: Listopad 27, 2011, 20:10 »
Jak nastepnym razem bede w Polsce pogadamy przy piwie - napewno dojdziemy do porozumienia  ;)

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #581 dnia: Listopad 27, 2011, 21:22 »
teraz pozostało trzymać kciuki za MSL-a a szczególnie moment wejścia w atmosfere  :)na szczęście to Amerykańska misja a nie Rosyjska  :P

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #582 dnia: Listopad 27, 2011, 21:27 »
teraz pozostało trzymać kciuki za MSL-a a szczególnie moment wejścia w atmosfere  :)na szczęście to Amerykańska misja a nie Rosyjska  :P
Rosyjska wejdzie w atmosferę nawet szybciej ;D

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #583 dnia: Listopad 27, 2011, 21:33 »
heh fakt chyba jedynie mogą być dumni z Sojuzów za które i tak przypłacili krwią ludzi. :-[ i znów zwrot do US nie moge sie doczekać Oriona :P

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #584 dnia: Listopad 30, 2011, 02:09 »
Fajne zdjęcia/film wykonał Gerhard Dangl:

http://www.dangl.at/2011/msl/msl.htm
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #584 dnia: Listopad 30, 2011, 02:09 »