Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1163056 razy)

0 użytkowników i 15 Gości przegląda ten wątek.

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5400 dnia: Listopad 25, 2021, 20:47 »
Z tego co pisał Musk na Twitterze to do lądowań za pomocą mechazilli jeszcze daleka droga. Nie wiem czy jakikolwiek prototyp o ile wystartuje w przyszłym roku i nie zrobi bum w trakcie startu będzie próbował ładować na wieży startowej (że tak to określę). Sam mechanizm mechazilli na tym etapie jest niezbędny do złożenia SS i B w całość . W sumie sama ta operacja będzie już niezmiernie ciekawa. Na dzień dzisiejszy nie ma dźwigu który robił to ostatnio na miejscu wiec zostaje dokończenie infrastruktury wieży.
Pzdr


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5401 dnia: Listopad 25, 2021, 22:20 »
Ja tam się o start  nie martwię, bo jak wybuchnie/spadnie na wieżę w stylu N1, to i tak z tego miejsca nie będzie co zbierać. Natomiast jak  myślę o tym szalonym stylu lądowaniu na wieży, to już przestaje być taki pewny. Wieża i stołek mogą nawet przetrwać nieudane złapanie boostera, ale te wszystkie rurociągi w ich wnętrzu już niekoniecznie.

Nie martwisz się, że z "wesołego miasteczka" nic nie zostanie? ;) Jeśli cytując klasyka "nie będzie niczego" to co będzie łapać boostery? Zresztą poza tym nawet Elon z rozbrajającym uśmiechem sam określił ten pomysł (łapania) jako "insane". Właśnie usiłuję rozwinąć tę nieco apokaliptyczną myśl ;) Scenariusz tego typu: Booster + Starship ledwo wznoszą się po czym - niestety - giną w gigantycznej kuli ognia, za chwilę "szlag trafia" całą wieżę (przynajmniej w sensie instalacji), gęsto rozsianie zbiorniki i pozostałą infrastrukturę. I teraz co, Musk zwołuje naradę i SPaceX rozpoczyna kilkumiesięczną odbudowę Starbase, po czym ponownie przystępują do kolejnej próby?

Obiektywnie patrząc czym to się różni od pierwszego startu każdej innej rakiety w historii? Można testować ile się chce ale zawsze w końcu musi być ten pierwszy raz i za każdym takim startem infrastruktura była narażona, a niejednokrotnie trzeba było ją odbudowywać. Wydaje mi się też że poza samą wieżą i platformą reszta infrastruktury jest mimo wszystko w miarę bezpieczna.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 864
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5402 dnia: Listopad 26, 2021, 15:21 »
Myślę, że różni się skalą, taką o rząd wielkości. Co będzie, jak coś pójdzie bardzo nie tak, pokazał drugi lot N-1. Rakieta spadła na wyrzutnie i eksplodowała z siła ocenioną na siedem kiloton. Była to największa nienuklearna eksplozja dokona przez człowieka, a szkody (zrównana wyrzutnia, konieczność przekonstruowania rakiety) były na tyle duże, że kolejna N-1 poleciała dopiero dwa lata później.
https://pl.wikipedia.org/wiki/N1#Pr%C3%B3by_start%C3%B3w
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5403 dnia: Listopad 26, 2021, 15:42 »
Rakieta spadła na wyrzutnie i eksplodowała z siła ocenioną na siedem kiloton.

To chyba przy bardzo optymistycznym założeniu, że cała energia paliwa poszła w eksplozję. Realistycznie, część pewnie eksplodowała, ale większość się zwyczajnie spaliła.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5403 dnia: Listopad 26, 2021, 15:42 »

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5404 dnia: Listopad 26, 2021, 15:47 »
Fakt, że taka eksplozja zniszczyła by wszystko co jest w okolicy stanowiska startowego. Myślę jednak, że w odróżnieniu od n1 , SpaceX jest w stanie wykonać o wiele więcej prób i testów w tym static fire co było niemożliwe w przypadku N1. Pewnym optymizmem napawa też moim zdaniem fakt, że wszystkie problemy SS były przy lądowaniu, a nie przy starcie (nie licząc drobnych pożarów w okolicy silników ). Napewno SpaceX zdaje sobie sprawę z konsekwencji RUD na wyrzutni.
Mnie wyjątkowo podoba się podejście SpaceX do samej wyrzutni i przeniesienia tam jak największej ilości elementów, które zazwyczaj są w rakiecie. Ciekawe podejście.
Pzdr

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2536
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5405 dnia: Listopad 26, 2021, 16:42 »
W rakiecie N1 silniki były testowane tylko pojedynczo, a cały zestaw 30 silników nigdy nie był testowany w testach Static Fire. To była główna przyczyna katastrof N1.

Przed samym lotem będzie mnóstwo testów. Kilka miesięcy temu FAA wydało szkic oceny środowiskowej a w nim były dane dot. testów Starshipa. Dla Starshipa ma być odpowiednio 150s testów Static Fire, a dla Super Heavy 135s. W McGregor w Teksasie Raptory są testowane przez ponad 2 minuty, wiec silniki są raczej dobrze przetestowane:

https://twitter.com/bluemoondance74/status/1464061591381590018



   

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5406 dnia: Listopad 27, 2021, 10:19 »
SpaceX musi mieć mocny dowód (w postaci testów rzecz jasna) na to, że static fire wszystkich silników booster'a nie spowoduje uszkodzenia układu w którymśkolwiek z nich. To w końcu 32 (?) silniki mające pracować naraz, bezbłędnie przez przynajmniej 8 minut...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5407 dnia: Listopad 27, 2021, 20:51 »
Świetny Stream od WAI teraz trwa.
Taka myśl przyszła mi do głowy, czy SpaceX próbował tankować do pełna B4 ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5408 dnia: Listopad 27, 2021, 21:42 »
Czy możesz podać link? :)

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5409 dnia: Listopad 27, 2021, 22:26 »


Już zakończony ale można oglądnąć powtórkę.

Tak myślę , może by polecieć tam
Pzdr


Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2536
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5411 dnia: Listopad 30, 2021, 18:29 »
Dzisiaj został opublikowany niesamowity film ze startu pełnego zestawu Starship oraz jak ma mniej więcej Super Heavy ma został złapany przez ramiona Mechazilla. Nawet na tej animacji wydaje to się szalonym pomysłem.


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5412 dnia: Listopad 30, 2021, 19:05 »
Ładny film, tyle że nie wiadomo, ile ma on wspólnego z rzeczywistością. To nie zostało zrobione przez SpaceX.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5413 dnia: Grudzień 01, 2021, 08:40 »
Znalazłem na YT ciekawą analizę na temat zastosowań dla Starshipa:


Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5414 dnia: Grudzień 02, 2021, 15:26 »
Dzisiaj został opublikowany niesamowity film ze startu pełnego zestawu Starship oraz jak ma mniej więcej Super Heavy ma został złapany przez ramiona Mechazilla. Nawet na tej animacji wydaje to się szalonym pomysłem.



Polecam pozachwycać się gdy to coś rzeczywiście poleci a ładna wizja tego artysty się spełni.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5414 dnia: Grudzień 02, 2021, 15:26 »