Autor Wątek: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)  (Przeczytany 86405 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 12, 2010, 00:50 »
Nowe zdjęcie układu HR 8799, tym razem z odkrytą w bieżącym roku HR 8799 e :)

Dla porównania, oto stara fotografia układu HR 8799 oraz zestawienie z naszym układem:
Źródło http://keckobservatory.org/news/keck_observatory_pictures_show_fourth_planet_in_giant_solar_system/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2010, 01:01 wysłana przez Szaniu »

jch

  • Gość
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 12, 2010, 01:11 »
Gdy tak sobie patrzę na te zdjęcia gazowych olbrzymów krążących w dużych odległościach od swych gwiazd, zawsze bawi mnie pewna myśl. Otóż są pewne przypuszczenia dotyczące obecności w okolicach pasa Kuipera lub za nim planety o masie 1-4 mas Jowisza. Ten obiekt, jeśli istnieje, będzie dla nas niezwykle trudny do zaobserwowania.

...jednocześnie byłaby to prawdopodobnie pierwsza planeta odkryta w Układzie Słonecznym przez obserwatora z innej gwiazdy. Ironiczne, czyż nie?

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 12, 2010, 01:21 »
Gdy tak sobie patrzę na te zdjęcia gazowych olbrzymów krążących w dużych odległościach od swych gwiazd, zawsze bawi mnie pewna myśl. Otóż są pewne przypuszczenia dotyczące obecności w okolicach pasa Kuipera lub za nim planety o masie 1-4 mas Jowisza.
1-4 mas Jowisza? Mógłbyś napisać coś więcej na ten temat :)? Bądź podać odpowiednie źródło.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 12, 2010, 01:25 »
...jednocześnie byłaby to prawdopodobnie pierwsza planeta odkryta w Układzie Słonecznym przez obserwatora z innej gwiazdy. Ironiczne, czyż nie?

Albo taki obiekt albo Neptun.

Jednocześnie, rzeczywiście, jest całkiem sporo papierów (wybacz JCh, czym skorupka na uczelni nasiąknie, tym na starość napapierzy! :) ) o potencjalnym obiekcie 'hen daleko' w pasie Kuipera. Ciekawe, czy WISE w tej sprawie coś może pomóc.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 12, 2010, 01:25 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 08, 2011, 20:49 »
Irytująca bywa rozbieżność danych. Na przykład ta strona http://media4.obspm.fr/egzoplanety/base/planete.php?etoile=24+Sex&planete=b pokazuje, że planeta 24 Sex b znajduje się w ekosferze, natomiast http://www.exographs.net/ mówi co innego. Przy okazji polecam obie stronki jeśli ktoś ich do tej pory nie znał. Przeglądając Exographs można zauważyć zadziwiająco dużą ilość (no.. kilkanaście :P) planet orbitujących w ekosferach oraz tych 'zahaczających' o nie (przynajmniej ja się zdziwiłem :P).

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 13, 2011, 10:35 »
Mam do kolegów/kolerzanek pytanie, które od jakiegoś czas ciągle za mną chodzi. O jakiej egzoplanecie możemy powiedzieć że wiemy o niej najwięcej? Czy ze wszystkich znanych nam egzoplanet wyróżnia się jakaś na temat której mamy bardzo dużo informacji?


Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 22, 2011, 12:49 »
Irytująca bywa rozbieżność danych. Na przykład ta strona http://media4.obspm.fr/egzoplanety/base/planete.php?etoile=24+Sex&planete=b pokazuje, że planeta 24 Sex b znajduje się w ekosferze, natomiast http://www.exographs.net/ mówi co innego. Przy okazji polecam obie stronki jeśli ktoś ich do tej pory nie znał. Przeglądając Exographs można zauważyć zadziwiająco dużą ilość (no.. kilkanaście :P) planet orbitujących w ekosferach oraz tych 'zahaczających' o nie (przynajmniej ja się zdziwiłem :P).

To że tyle ich jest w ekosferze nie znaczy że wszedzie rosnie trawa;) Okoliczności przy tworzeniu planety planety (i póżniej też) jest tyle że szanse na odkrycie egzoplanety podobnej od Ziemi uważam za znikome, niestety;(
Albo masa za mała i gazy atmosferyczne uciekają (Mars) albo za wolny obrót wokół osi (Wenus), wiem wiem one właściwie są poza ekosferą słoneczną ale pomyślcie co by było na Ziemi gdyby doba trwała 280x24 godz. ? albo gdyby jej biegun był nachylony tak jak biegun Urana?

Druga sprawa to ewolucja samego życia - Ziemia istnieje od 4,6 MA a biosfera takiego typu jak obecnie (z roślinnościa na lądach i bogatym zyciem wielokomórkowym istnieje od jakiegoś 0,4 MA i będzie istnieć jeszcze tylko przez 1 MA naprzód - więc sami pomyślcie, możemy znaleźć wiele planet z życiem typu "prekambryjskiego" lub "po-fanerozoicznego" ale takie jak nasza to naprawdę perełki rzadkie jak diabli.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 22, 2011, 13:40 »
Nawet nie pomyślałem o trawce :P. Oczywiście Byko, ja to dobrze rozumiem. Mówię wyłącznie o rozbieżności danych, z którą często się spotykam. Dla przykładu mogę jeszcze podać to i to (odległość Voyagera 1 od Słońca).

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 22, 2011, 16:43 »
Albo masa za mała i gazy atmosferyczne uciekają (Mars) albo za wolny obrót wokół osi (Wenus), wiem wiem one właściwie są poza ekosferą słoneczną ale pomyślcie co by było na Ziemi gdyby doba trwała 280x24 godz. ? albo gdyby jej biegun był nachylony tak jak biegun Urana?

Ziemia obraca się ze wschodu na zachód? Znowu pewnie walnę jakąś głupotę jak kiedyś z kierunkami, ale wyszło mi, że trawa rosnąca na równiku musiała by się przemieszczać z prędkością ~1,65 m/s na zachód, w wypadku takiej na szerokości 60o było by to ~0,82 m/s. Może nie urosło by wszędzie, ale niesamowicie szybkie było by to ziele :)

Abstrahując, jak wyśrubowane są wymagania ziemskiego życia? To naprawdę mnie bawi, Ziemia - planeta tętniąca życiem, złożenie wielu wyjątkowych zbiegów okoliczności (a według niektórych myśli bożej) które sprawiają utrzymaniu całokształtu w niesamowicie wąskich ryzach. Tylko tutaj możemy bez problemu przetrwać, gdzie indziej potrzebujemy osłon, aparatów podtrzymywani życia i całej innej technologicznej ferajny. A więc, w celach testowych poślijmy jednego śmiałka (bez dosłownie niczego) z pięknego kraju nad Wisłą aby udowodnił powyższe w losowe miejsce kuli ziemskiej. I wylosujmy np. północ Pacyfiku. I co? Brak stałego lądu. Wokół woda - super! Podstawowy składnik życia! Niestety, ani kropla nie nadaje się do picia (notabene, ciekawe jak ocenialiśmy by możliwość wykształcenia się życia w zasolonych oceanach gdyby nasz taki nie był, hmm? ;)). Co z wszystkimi morskimi żyjątkami? Gdzie koniki morskie, rafy, rekiny i płaszczki? Czyżby kłamali w filmach przyrodniczych? Pusto, środek błękitnej pustyni. Nasz śmiałek nie ma nic do jedzenia. Co z temperaturą? Woda jest w stanie ciekłym, więc musi być odpowiednia! "Jest." Człowiek bez swojej technologii (za którą uważam wszystko od krzesła i koszulki do bomby jądrowej) i wiedzy (życiem inteligentnym być nie?), wysłany w losowe miejsce "planety tętniącej życiem" w większości wypadków zginie. Eee, jakie były te warunki? Czyżby do np. odpowiednio małej ekscentryczności orbity trzeba było dołączyć modę na sukces? A w tym Pacyfiku (czy ogólnie na trzeciej planecie od słońca), tysiące gatunków i odmian? Niezliczona ilość rozmaitych form życia? Bogata i skomplikowana biosfera? Taa, dobre sobie. A gdzie są ssaki z sześcioma odnóżami? I pająki wielkości słoni? Zastanawiało was kiedyś, że przy tej całej "niesamowitej bioróżnorodności" organizmy w swej ewolucji trzymają się pewnych rozwiązań, rzekł bym, ograniczeń? Tosz to ile mamy królestw? Życie ziemskie jakby ewoluowało według pewnych ramek, tworząc mnóstwo organizmów różnych, ale wewnątrz tych ramek. I jak u licha mamy tu cośkolwiek odnieść do egzożycia?

Planeta xxx-yyy-zzz jest w ekosferze - Ja Ja, Volkswagen.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 13, 2011, 19:33 »
Nie miałem pojęcia, że kilka lat temu odkryto możliwą planetę w Galaktyce Andromedy. Być może już to wiedzieliście ale mimo wszystko coś napiszę :).
 
Ostatnio dopiero zobaczyłem ją w katalogu niepotwierdzonych - PA-99-N2 b - ta dziwna nazwa przykuła moją uwagę. Tak odległy obiekt mógł zostać odkryty jedynie poprzez mikrosoczewkowanie grawitacyjne (microlensing), choć w przypadku tak ogromnych odległości jak odległość M31 od nas, mówi się na to pixel-lensing. Soczewkowate obiekty mają ściśle określone standardy krzywej światła przez Bohdana Paczyńskiego. Obserwując specyficzne odchylenia od tych standardów można dojść do wniosku, że gwiazda-soczewka posiada planetę bądź, że jest to układ podwójny.
Dane z EPE mówią, że planeta miałaby masę 6.34 MJ.

Niestety, mikrosoczewkowanie dla danego obiektu to wydarzenie jednorazowe. Nie doczekamy się zapewne potwierdzenia PA-99-N2 b.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2011, 19:52 wysłana przez Szaniu »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 18, 2011, 15:51 »
Co nie co o egzoksiężycach od Davida Kippinga. Właściwie to ponad 200 stron.
Patrząc na spis treści to bardziej wygląda jak książka niż publikacja ^^. Na pewno po zaliczeniach (a przynajmniej po piastonaliach :P)  przeczytam to z przyjemnością :).

Tak więc dla chętnych:

"The Transits of Extrasolar Planets with Moons"

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 18, 2011, 18:08 »
Z chęcią przeczytam Twoją recenzję! :)

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 19, 2011, 13:04 »
Pewnie się skuszę ;). Ale to za jakiś czas :P.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 09, 2011, 17:09 »
Nowy maksymalny limit masy dla planet wynosi 25 MJup.
Tak mówi Schneider i spółka:
http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1106/1106.0586v3.pdf

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 09, 2011, 17:09 »