Autor Wątek: Infografiki i publikacja - praca dyplomowa z grafiki projektowej.  (Przeczytany 7700 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Z góry przepraszam za tak długi wywód, mam nadzieję, że uda mi się uzyskać pomoc.

Jestem studentem Projektowania Graficznego, a w tym roku czeka mnie dyplom licencjacki, który chciałbym powiązać jakoś, ze swoim drugim zainteresowaniem tj. astronautyką. Dyplom zamierzam realizować w pracowni Informacji Wizualnej (zajmujemy się tam wszelkiego rodzaju graficznym przedstawieniem danych, np.  schematy, mapy, wykresy, formularze etc.).

W związku z tym zainteresowałem się infografikami podobnymi do tych na tej stronie http://www.jpl.nasa.gov/infographics/. Pomyślałem o stworzeniu systemu tworzenia takich infografik np. dla jednej z agencji (zapewne NASA) – spajając to wszystko stylistycznie. Interesują mnie różnego rodzaju trajektorie przelotów, fazy lądowań, czy budowy instrumentów i sond. Trochę przykładów w załącznikach. 

Jako że moją pracownią uzupełniającą jest pracownia Typografii, pomyślałem o problemie jeszcze szerzej – tzn, że wspaniale byłoby stworzyć średniej objętości publikacje, popularnonaukową, której częścią byłyby tłumaczące pewne zagadnienia infografiki. Publikacja którą roboczo nazwałbym: Krótka historia lotów(sond) międzyplanetarnych, skupiała by się na przybliżeniu kilku ważnych misji międzyplanetarnych (wyłączamy więc loty załogowe i bezzałogowe Księżycowe, jak i na LEO etc.).

Zdążyłem się zorientować, że wśród moich znajomych mniej zainteresowanych tematem, panuje przekonanie, że w kwestii badań kosmosu panuje stagnacja i nic się ciekawego nie dzieje, a jednocześnie wiedza na temat nawet tak ważnych misji jak Voyager’y jest znikoma, jeśli w ogóle jakaś. A ten akurat temat i te osiągnięcia (loty międzyplanetarne) jest wyjątkowo fascynujący m.in. z powodu pięknych zdjęć, ludzkie romantyzmu i ciekawości. To wszystko mogłoby się przebić na popularyzacje tematu.

I tutaj moje pytania: Czy znacie jakieś zagraniczne pozycje tego typu?  Może nasuwam wam się na myśl coś podobnego co można by poddać tłumaczeniu i spróbować przeprojektować.

Opcja stworzenia publikacji będzie miała sens tylko w przypadku posiadania treści, której sam „sklejać” nie zamierzam, bo mija się to z celem… Tutaj też uśmiecham się w stronę Scorus’a który w dużej mierze tworzy Encyklopedie Forum – która jednak w wielu miejscach jest bardzo szczegółowa, i zdecydowanie wymagałaby lekkiego okrojenia, by nadać jej bardziej popularnonaukowy charakter. Zdaję sobie jednak sprawę, że to co można tam znaleźć to ciężka praca wielu ludzi, którzy mają pełne prawo nie życzyć sobie bym to wykorzystał w jakikolwiek sposób, a w szczególności „okrajał to” jak to chyba niefortunnie określiłem wyżej. Nie chciałbym jednak nikogo prosić o pomoc w takim nakładzie jaki by to wymagało, bez żadnych wymiernych korzyści dla tej osoby...

Tak czy inaczej temat potraktuję tak, lub "z braku laku" pozostanę przy samych infografikach.
Na zawartość publikacji mam trochę bardziej rozbudowaną koncepcję, którą dla porządku przedstawię w następnym poście.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Infografiki i publikacja - praca dyplomowa z grafiki projektowej.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 15, 2012, 02:27 »
Ciekawy pomysł!

Czy poszukujesz czegoś w rodzaju zagranicznych infografik związanych z podbojem kosmosu? Możliwe, że tego jest całkiem sporo, gdyż w ostatnich latach wiele misji właśnie było tak opisywanych.

Taka mniej znana to infografika misji Juno (w kierunku Jowisza):
http://www.space.com/12472-juno-probe-spacecraft-jupiter-nasa.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+spaceheadlines+%28SPACE.com+Headline+Feed%29

:)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Infografiki i publikacja - praca dyplomowa z grafiki projektowej.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 15, 2012, 12:38 »
I tutaj moje pytania: Czy znacie jakieś zagraniczne pozycje tego typu?  Może nasuwam wam się na myśl coś podobnego co można by poddać tłumaczeniu i spróbować przeprojektować.

W infografikach o tematyce astronautycznej specjalizuje się portal space.com: http://www.space.com/infographics/. Przypuszczam, że znasz te strony.

Na marginesie taka refleksja mnie naszła: obecnie jeśli ktoś nie przeczyta o czymś na pierwszej stronie onetu lub WP, to dla niego temat nie istnieje. A jeśli już, to najlepiej by było podane w formie łatwej do ogarnięcia grafiki... Ale tak było chyba zawsze, tylko że media były inne.

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Infografiki i publikacja - praca dyplomowa z grafiki projektowej.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2012, 15:30 »
Dzięki za odpowiedzi!

Niestety chyba nie do końca precyzyjnie  sformułowałem pytanie odnośnie pozycji, choć linki do różnych ciekawych przykładów bardzo mi się przydadzą.

W pytaniu miałem na myśli raczej zagraniczne publikacje, z kategorii "Kompendium sond międzyplanetarnych", czy istnieją w ogóle tego typu publikacje, bym mógł zajrzeć jak są one pomyślane.

Wyobrażałbym sobie bardzo ogólnie, publikacje, w której poszczególnym misjom międzyplanetarnym poświęcone jest kilka stron, a konstrukcja czy trajektorie, przedstawiane byłby za pomocą infografik. Mój pomysł na tę publikację i jej zawartość wyślę dziś wieczorem, ale tak jak pisałem bez treści czy pomysłu na zaczerpnięcie treści z inne publikacji, podejmowanie tematu książki/kompendium to sprawa przegrana...

Co do Twojego przemyślenia JSz, to rzeczywiście możesz mieć rację. To oczywiście kwestia podejścia, bo infografika może tłumaczyć obrazowo, coś co w tekście wymaga skomplikowanego opisu, niekoniecznie zastępując sam tekst, czy informację. Wyobraźmy sobie przykład który załączyłem w poprzednim poście, tj trajektorie przelotu Voyagera, opisanej z dokładnym podaniem godzin, maksymalnych zbliżeń itd. Oczywiście jesteśmy to w stanie opisać, jako bardzo długie zdanie pełne wartości w stylu: godziny, kąty, odległości etc. Dla laika takie przedstawienie sprawy wymaga mocnego skupienia, (lub wsparcia się innymi żródłami!) by zrozumieć i przełożyć to zdanie na obraz. Tymczasem ten fakt, tzn sama trajektoria przelotu, to nie informacja sama w sobie, tylko zaczątek który pozwoli nam zrozumieć późniejsze informacje (kolejność badań księżyców i ich zakres, zmianę trajektorii w związku z asystą grawitacyjną etc.)
Ja wolę skupić się na infografice WSPOMAGAJĄCEJ proces czytania, niż ZASTĘPUJĄCEJ proces czytania, bo to drugie to nieporozumienie, owszem.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Infografiki i publikacja - praca dyplomowa z grafiki projektowej.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2012, 15:30 »

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Infografiki i publikacja - praca dyplomowa z grafiki projektowej.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 20, 2013, 21:07 »
Hej!
Odświeżam temat bo wielkimi krokami zbliża się mój semestr dyplomowy... Udało mi się zdobyć trochę danych i przykładów. Stopniowo będę pokazywać to na moim blogu, na którym będziecie mogli także śledzić postępy prac nad samym dyplomem, link na końcu posta.

Zdecydowałem się na stworzenie książkowej publikacji okraszonej dużą ilością schematów i trajektorii oraz infografik. Najbardziej interesuje mnie temat sond do gazowych gigantów, planetoid i komet (deep space ;) ) choć równie dobrze mógłby być to przegląd wszystkich misji międzyplanetarnych. Zdecydowanie chciałbym uniknąć tematu misji do czerwonej planety, wydaje mi się dosyć już wyeksploatowany.

W następnym poście spiszę jak to mniej więcej widzę, jeśli chodzi o formę. Wciąż jednak problemem jest "wkład" ;) Jednym z pomysłów na treść jest zebranie interesujących artykułów na temat różnych misji z różnych źródeł. Tutaj moje pytanie do was: czy znacie tego typu opracowania i artykuły o charakterze popularnonaukowym, dotyczące konkretnych misji próbników, zarówno ze stron internetowych, periodyków czy książek?

W razie gdyby nie udałoby zebrać czegoś takiego w języku polskim, mogę równie dobrze składać publikacje w języku angielskim, jeśli takie artykuły warte cytowania znacie. Z właścicielami tekstów kontaktowałbym się i być może udałoby mi się w ten sposób pozyskać wyjściowy materiał tekstowy.

W przeciwnym razie pozostaje zrealizowanie czegoś na zasadzie atlasu, z ilustracyjnym opisem historii podboju kosmosu i prostym kalendarium, zamiast opisu misji.

Blog: http://persondaadastra.blogspot.com/
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2013, 15:58 wysłana przez zamb »

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Infografiki i publikacja - praca dyplomowa z grafiki projektowej.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 20, 2013, 21:40 »
Dla przypomnienia: moja praca dotyczy grafiki projektowej, projektu layoutu książki oraz projektu infografik, a nie pracy redakcyjnej nad tekstem ;) W tym momencie skupiam się na tym dlatego, że jest to punktem wyjścia dla pracy graficznej, a taki tekst zebrany w jednym miejscu na razie nie istnieje.

Książka: Historia lotów międzyplanetarnych

Zawartość:

1. Mapa układu słonecznego (być może osobno, w formie plakatu) – Wbrew pozorom wiedza na temat budowy Układu Słonecznego, a już na pewno choćby wiedza o położeniu Ceresa nie jest szeroko rozpowszechniona. Myślę, że fajnie by było umieścić na tej mapie pozycje i trajektorie kilku sond kosmicznych. Kilka grafik związanych z porównaniem wielkości obiektów Układu Słonecznego, czy sond. Ogólnie wyjaśnienie "gdzie jesteśmy" i o jakich odległościach i czasie rozmawiamy, zebrane w jednym krótkim wstępnym rozdziale. W dużej mierze dotyczy tego mój pierwszy post na blogu.

2. Wybrane sondy kosmiczne – dłuższy opis wraz z przebiegiem misji. Zebrane według celu głównego misji – a wewnętrznie chronologicznie. Myślę o podziale według zasady: 1. Planety wewnętrzne 2.Planety Zewnętrzne 3.Planety karłowate, asteroidy, komety.  Jeśli zdecydowałbym się zawęzić temat do samych planet zewnętrznych cały podział odpada oczywiście.

Każdy z opisów zawierałby wygląd próbnika, czy jakiś obrazek na wstępie - (a), podstawowe dane o sondzie w formie tabeli - standardowe encyklopedyczne dane, rozmiary, miejsce i data startu, czas trwania misji, i cokolwiek jeszcze może się przydać - (b). Tekst, główny (największy „problem” z poprzedniego postu) (c), Schematy trajektorie, budowa sondy, ogólnie, wspomniane infografiki (d).

Bardzo chciałbym dokonać jakiejś selekcji misji które szczególnie warto opisać... ale niestety pewnie to jakość ewentualnych dostępnych tekstów zweryfikuje co się znajdzie w książce.


3. Spis wszystkich lotów międzyplanetarnych (także nieudanych oraz trwających) Podobny do tego http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_lot%C3%B3w_mi%C4%99dzyplanetarnych lub tego: http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/chronology.html

4. Słowniczek + Linki + Bilbliografia – myślę, że słowniczek na końcu z wyjaśnieniem niektórych terminów byłby przydatnym dodatkiem.

5. Galeria - co piękniejsze zdjęcia, przydatne do przekonania sceptyków ;)

Przesyłam wizualkę, która może pomoże wam wyobrazić sobie to co chcę zrobić. To w żadnym razie nie projekt, ale zaznaczyłem na nim elementy z punktu 2. Czy myślicie, że taka publikacja miałaby sens? Mnie wydawało się przy podejmowaniu tematu, że taka luka istnieje, choć temat jest bardzo ciekawy. Nie ma publikacji spinającej w sobie loty międzyplanetarne (najbardziej efektowną dziedzinę prac Agencji Kosmicznych) i opowiadającej o tym w popularnonaukowej formie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Infografiki i publikacja - praca dyplomowa z grafiki projektowej.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 20, 2013, 21:51 »
Tutaj moje pytanie do was: czy znacie tego typu opracowania i artykuły o charakterze popularno-naukowym, dotyczące konkretnych misji próbników, zarówno ze stron internetowych, periodyków czy książek?

Wydaje mi się, że odpowiedź jest stosunkowo łatwa, bo nie ma tego wiele.

Przede wszystkim Wikipedia, szczególnie angielska, gdzie materiały są znacznie obszerniejsze, choć w polskiej też trochę tego jest. Wiadomo, że trzeba uważać na informacje z Wiki, ale dla Twoich celów to chyba nie stwarza większego problemu.

Po drugie czasopismo "AstroNautilus", gdzie jest sporo rzetelnych informacji, w języku polskim unikatowych. Poza najnowszymi numerami, które są tylko w wersji papierowej i odpłatne, prawie całe archiwum jest dostępne na stronie: http://www.astronautilus.pl/archiwum.html.

Poza tym są mniej obszerne źródła informacji, jak np. seria "Historia podboju kosmosu" wydawana chyba z dwa lata temu jako dodatek do "Wiedzy i Życia".

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Infografiki i publikacja - praca dyplomowa z grafiki projektowej.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2013, 14:27 »
Hm, podane źródła znam oczywiście znam, a wiki chciałem uniknąć.

Wobec tego zastanawiam się nad kilkoma opcjami:

1. Skorzystanie z wiki. Mamy tam faktycznie sporo tekstu, ale to oznacza dla mnie sporo redagowania...
2. Wykorzystać jedynie krótki tekst wstępny, ale zamiast tego wykorzystać rodzaj timeline'u, jak na stronach misji: http://www.sondykosmiczne.republika.pl/near.html choćby tu. Może wtedy mógłbym sobie pozwolić na opracowanie graficzne części wyników
3. Jakieś źródła anglojęzyczne może jednak znajdę. Mam pdf'y prac takich jak Matloff - Deep Space Probes - To the Outer Solar System and Beyond, czy też Ball - Planetary Landers and Entry Probes.

Znacie może jakiś fajny tekst z popularnonaukowych wydawnictw o skali i wielkościach w Układzie Słonecznym? Sam napisałem taki tekst na moim blogu, ale domyślam się, że być może jest ktoś kto zrobił to lepiej i zgrabniej niż ja ;)

Edit: Zacznę przeglądać książki o układzie słonecznym, jeśli chodzi o ostatnie pytanie, bo choćby przeglądany przeze mnie teraz Układ Słoneczny John'a A.Wood'a posiada taki wstępny rozdział. Może znacie po prostu taki tekst który wyjątkowo zapadł wam w pamięci?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2013, 14:37 wysłana przez zamb »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Infografiki i publikacja - praca dyplomowa z grafiki projektowej.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2013, 14:27 »